Vybíráme nejlepší Android TV box

TOP 3 Android TV boxy

Google Chromecast 3

Xiaomi Mi Tv Box S

Tesla MediaBox X700 Pro

Multimediální centrum, které se odlišuje od ostatních, ale přesto je nejoblíbenější a bezkonkurenčně nejlevnější.Cenově dostupný Android TV Box s dostačujícím výkonem, ale mírnými nedostatky. Náš vítěz testu srovnání.Výkonný a spolehlivý Android Box, který je k dostání s komfortním dálkovým ovládáním AirMouse.
+ Jednoduchost, minimalistické rozměry, cena+ Nízká cena, dostačující výkon+ Ovladač AirMouse součástí balení, rychlá odezva
- Není plnohodnotným Android TV boxem, pouze Full HD obraz- Absence RJ45, pouze jeden USB port- Vyšší cena

Orientační Cena
999 Kč

Orientační Cena
1 588 Kč

Orientační Cena
2 989 Kč

Android TV box je multimediální centrum určené pro televize, které nedisponují svým vlastním operačním systémem, jako je tomu u moderních Smart TV neboli chytrých televizorů. Při zapojení této „černé krabičky“ do televize je možné vytvořit zábavní centrum s mnoha funkcemi. Smart TV boxy se mezi sebou nejvíce odlišují zejména operačním systémem, dále pak velikostí pevných disků, RAM paměti, počtem jader procesorů nebo třeba možnosti Wi-Fi či Ethernetové připojení. Nesmí se však zapomínat i na celkové rozměry a hmotnost, byť tyto vlastnosti nejsou tak důležité. Samotnou kapitolou jsou pak funkce Android boxů, kterých je nespočet. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší Android TV boxy pro rok 2023, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší Android TV boxy (Test 2023)

VzhledModelNainstalovaný OSVnitřní paměťWiFiProcesor4KRAMDostupnost
Google Chromecast 3 recenze a testGoogle Chromecast 3Chrome OS-Ano-Ne-
Xiaomi Mi Tv Box S recenze a testXiaomi Mi Tv Box SAndroid TV 8.18 GBAno4-jádrový 2.0 GHzAno2 GB
Tesla MediaBox X700 Pro recenze a testTesla MediaBox X700 ProAndroid 8.1 Oreo32 GBAno4-jádrový 2.0 GHzAno4 GB
Evolveo MultiMedia Box M8 recenze a testEvolveo MultiMedia Box M8Android 7.116 GBAno8-jádrový 2.0 GHzAno3 GB
Strong SRT 2023 recenze a testStrong SRT 2023Android 7.18 GBAno4-jádrový 2.0 GHzAno1 GB
techBite Flix TV Box recenze a testtechBite Flix TV BoxAndroid TV 8.0 Oreo8 GBAno4-jádrový 1,5 GHzAno2 GB
Tesla MediaBox QX4 recenze a testTesla MediaBox QX4Android Nougat 7.1.216 GBAno4-jádrový 2.0 GHzAno2 GB
Google Chromecast Ultra recenze a testGoogle Chromecast UltraChrome OS-Ano-Ano-
Minix NEO U9-H recenze a testMinix NEO U9-HAndroid 6.0.1 Marshmallow16 GBAno8-jádrový 2.0 GHzAno2 GB
Rikomagic MK22 recenze a testRikomagic MK22Android 6.0 Marshmallow16 GBAno8-jádrový 2.0 GHzAno2 GB

Zobrazit celou nabídku

Recenze Android TV boxů

Google Chromecast 3

Google Chromecast 3 recenze a test

Multimediální centrum Google Chromecast 3 je bezkonkurenčně nejlevnější produkt z našeho výběru. Vlastnostmi se odlišuje od ostatních zařízení v našem srovnání, nicméně jeho základní funkce je stejná. Zapojením prostřednictví HDMI je možné přenést do televize veškeré oblíbené online platformy, jako je YouTube či Netflix, avšak maximálně ve Full HD kvalitě. Výrobce neuvádí žádné technické parametry a hodnoty, neboť nejde o plnohodnotný Android TV box, ale pouze o propojení mobilního telefonu nebo tabletu s „nechytrou“ televizí. Google Chromecast 3 podporuje nejenom Android, ale také Windows nebo třeba iOS.

+ Jednoduchost, minimalistické rozměry, cena
Není plnohodnotným Android TV boxem, pouze Full HD obraz

Xiaomi Mi Tv Box S

Xiaomi Mi Tv Box S recenze a test

Zástupce klasických Android TV boxů Xiaomi Mi Tv Box S je oblíbený díky nízko nastavené cenovce, líbivému designu a dostačujícímu výkonu. Hardwarovými parametry a operačním Android TV 8.1 sice nijak neoslní, ale na druhou stranu nebude zaostávat oproti konkurenčním výrobkům ani za několik let. Uživatelé si pochvalují zejména rychlost zařízení, přičemž zařízení zvládá i náročnější aplikace z obchodu Google Play. Největší nevýhodou tohoto produktu je absence RJ45 konektoru, tedy vstupu pro kabel internetu. Je tedy nutné být odkázaný na propojení tohoto zařízení pouze skrze bezdrátové technologie.

+ Nízká cena, dostačující výkon
Absence RJ45, pouze jeden USB port

Tesla MediaBox X700 Pro

Tesla MediaBox X700 Pro recenze a test

Dalším ze Smart TV boxů je Tesla MediaBox X700 Pro, který si díky svým technickým parametrům hravě poradí i s přehráváním 4K obsahu. Podporuje mnoho zajímavých aplikací, jako je Skylink Live TV, HBO GO, Netflix a jiné. Největším benefitem tohoto zařízení je ovládání pomocí tzv. AirMouse. Tento ovladač je velice intuitivní a díky gyroskopu je s ním ovládáním TV velmi příjemné. Uživatelé si pochvalují také bezproblémově fungující připojení nejenom Ethernetu, ale také Wi-Fi. Velmi pozitivně hodnocena je také funkčnost aplikace KODI.

+ Ovladač AirMouse součástí balení, rychlá odezva
Vyšší cena

Evolveo MultiMedia Box M8

Evolveo MultiMedia Box M8 recenze a test

Android TV box Evolveo MultiMedia Box M8 MMBX-M8-HDR je zařízení od předního výrobce multimediálních center. Za průměrnou cenu získá zákazník osmijádrový procesor, dostačující 16GB interní paměť, 3GB RAM, ale také podporu všech známých streamovacích aplikací, včetně oblíbené aplikace KODI. Nekomfortní je dálkové ovládání, které dle uživatelských recenzí vyžaduje značnou trpělivost. Je proto doporučené pořídit si externí ovladač, například myš.

+ Nadstandardní výkon, podpora KODI
Nekomfortní dálkové ovládání, malá spolehlivost

Strong SRT 2023

Strong SRT 2023 recenze a test

Cenově dostupným plnohodnotným Android TV boxem je Strong SRT 2023, který uspokojí potřeby zejména nenáročných diváků. Někteří uživatelé oceňují bezproblémově fungující aplikaci KODI, jiní vidí potíž zejména v ovládání, které by mohlo být příjemnější díky externí myši. Potěší však nízká cena, která patří z plnohodnotných Smart TV boxů v našem výběru k nejnižším. Zařízení je svými technickými parametry podprůměrně, avšak i přesto obstává mezi silnou konkurencí. Zejména svými funkcemi nezaostává oproti svým konkurentům.

+ Nízká cena, podpora streamovacích služeb včetně KODI
Nepohodlné ovládání

techBite Flix TV Box

techBite Flix TV Box recenze a test

Na první pohled atraktivní Android TV box techBite Flix TV Box zaujme nejenom designem, ale také novějším operačním systémem Android TV 8.0. Kladně hodnocena je funkce Miracast. Jde o zrcadlení obrazovky z chytrých telefonů s operačním systémem Android. Příjemným překvapením je dálkový ovladač, který podporuje funkci vyhledávání hlasem. Zařízení podporuje také připojení herních ovladačů a zvládá i nenáročné herní tituly. Stejně jako u jiných zařízení s operačním systémem Android TV, i techBite Flix TV Box však trpí neduhem malého počtu aplikací v obchodě Google Play.

+ Příznivá cena, funkce Miracast, podpora hlasového ovládání
Malé množství aplikací v Google Play, nešikovně sepsaný návod k použití

Tesla MediaBox QX4

Tesla MediaBox QX4 recenze a test

Multimediální centrum pro televize Tesla MediaBox QX4 je cenově průměrné, a to samé platí také o výbavě. Zajímavostí tohoto Android boxu je podpora 4K rozlišení, které je doplněné o HDR, konkrétně o verzi HDR10. Operačním systémem je klasický Android 7.1.2 Nougat, tedy nejde o nejnovější verzi tohoto OS. Příznivý je však soubor předinstalovaných aplikací, mezi kterými nechybí ani velmi oblíbená aplikace KODI. Uživatelé hodnotí poměrně záporně výkon, který subjektivně, dle některých recenzí, neodpovídá uvedeným parametrům.

+ 4K doplněné o HDR, mnoho předinstalovaných aplikací
Subjektivně málo výkonné, nekomfortní ovládání

Google Chromecast Ultra

Google Chromecast Ultra recenze a test

Další z řady nepravých Android TV boxů, Google Chromecast Ultra, je od svého slabšího kolegy odlišný zejména podporou 4K rozlišení. Překvapením tohoto malého multimediálního centra bude bezesporu RJ45 konektor, který ocení majitelé slabšího bezdrátového připojení. Největší výhodou tohoto zařízení zůstává jeho jednoduchost a snadné spárování s dalšími zařízeními. Díky tomu je možné zařízení s různými operačními systémy jednoduše propojit s televizí, čímž se stane váš televizor chytrým.

+ Jednoduchost, RJ45, 4K rozlišení, velikost
Málo funkcí, cena

Minix NEO U9-H

Minix NEO U9-H recenze a test

Minix NEO U9-H patří k nejdražším zástupcům Android TV Boxů v našem výběru. Vyšší cena je však odůvodněna osmijádrovým procesorem s taktem 2.0Ghz a poměrně velkým interním uložištěm. Od věci také není pokročilý Wi-Fi standard. Uživatelé tohoto Android TV boxu si pochvalují zejména rychlost a spolehlivost. Ačkoliv někoho může odradit použití starší verze Android OS, a to verze 6.0, není třeba se obávat. Zařízení je skvěle naladěné a dokáže pracovat nepřetržitě celý rok, čemuž přispívá velmi nízká spotřeba elektrické energie.

+ Skvělý výkon
Vyšší cena, starší verze OS

Rikomagic MK22

Rikomagic MK22 recenze a test

Posledním zástupem smart TV boxů v našem srovnání je Rikomagic MK22. Sdílí takřka všechny technické parametry předchozího zařízení v našem výběru (Minix NEO U9-H), ale je takřka o polovinu levnější. Postrádá duální Wi-Fi, ale za to se může pyšnit aplikací KODI jako výchozí aplikací. Příjemnou vlastností je i nízká spotřeba elektrické energie, za což může mimo jiné i 64bitová architektura CPU. Někteří uživatelé hodnotí negativně ovládání, které je příliš složité. Starší verze Android TV 6.0 není nevýhodou, ale jde poněkud o zaostávající vlastnost.

+ Poměrně nízká cena, vysoký výkon
Občasné zasekávání zařízení

Jak vybrat Android TV box

Než začnete vybírat Smart TV box, měli byste promyslet, zdali nebude v první řadě výhodnější koupit si rovnou chytrou televizi – například v určitých případech, kdy je Váš současný televizor již velmi zastaralý, a nebyla by proto od věci celková inovace v podobě nové chytré „Smart“ televize. Pokud jste ale uznali, že lepší bude koupit si Smart TV box, určitě Vám pomůže náš rádce.

Operační systém

Než začnete promýšlet různé technické vlastnosti a funkce, zastavte se u operačního systému. Na trhu jsou k dostání nejčastěji zařízení s operačním systémem Android, případně tvOS od společnosti Apple. Pro majitele různých zařízení značky Apple bude mít větší smysl investovat do zařízení s operačním systémem tvOS, a to zejména díky kompatibilitě mezi jednotlivými typy zařízení (mobilní telefon, tablet, notebook apod.) Pro ty ostatní je ideální volbou právě Android TV. Samostatnou kapitolou mohou být zařízení typu Google Chromecast. Ty sice nejsou plnohodnotným TV boxem, který udělá z „hloupé“ televize tu „chytrou“, avšak pro nenáročné diváky, kterým stačí sdílet obsah svého mobilního telefonu s televizí, bude tohle řešení ideální. Je to dáno zejména nízkou pořizovací cenou, jednoduchým nastavením a komfortním používáním.

Samotný operační systém Android TV je k dostání v mnoha verzích, přičemž jde o operační systém s největším zastoupením mezi jednotlivými multimediálními centry. Obecně platí, že čím je verze vyspělejší (tedy vyšší číslo, např. Android TV 8.0), tím bude zařízení bezpečnější, případně budete moci nainstalovat aplikace vyžadující novější verzi OS. Starší verze operačního systému však zpravidla není při výběru rozhodující. Mnohem důležitější mohou být například hardwarové vlastnosti samotného multimediálního centra.

Hardwarové vlastnosti

U plnohodnotných Android TV boxů (tedy u zařízení mimo řadu Google Chromecast, u kterých výrobce žádné hardwarové vlastnosti ani parametry neudává) se dočtete sáhodlouhé texty o hardwarových vlastnostech, jako jsou tyto:

  • Typ a frekvence procesoru = na výběr jsou zpravidla čtyřjádrové nebo osmijádrové procesory, s frekvencemi od 1,5Ghz až po 2,0Ghz na jedno jádro
  • Velikost operační paměti RAM = nejlevnější zařízení mají k dispozici pouze 1GB paměti, výkonnější naopak 3GB nebo i více
  • Velikost interního disku = neplánujete-li pořízení externího disku pro ukládání oblíbených aplikací nebo filmů, oceníte velký pevný disk, přičemž pro multimediální centra je typické rozmezí od 8GB až po 32GB
  • Typ grafického čipu = důležitý pro správné zobrazování barev a dostatečný výkon při sledování filmů v rozlišení 4K, ale také pro aplikace v podobě her

Při výběru mezi několika zařízeními s různými HW parametry byste si měli uvědomit, co vlastně od Android TV boxu očekáváte. Budete-li nároční a vaším cílem bude sledování filmů v rozlišení 4K, případně byste si chtěli na televizi zahrát i nějaké méně náročné herní tituly, určitě volte výkonnější zařízení. Naopak v případě méně náročných požadavků, kdy Vaším cílem bude sledování pořadů maximálně v rozlišení Full HD, poslouchání hudby nebo používání nenáročných aplikací, nemusíte hardwarové vlastnosti multimediálního centra skoro vůbec řešit.

Obecně ale platí, že pro příjemné sledování bez zamrzání zařízení, rychlou odezvu a bezstarostné používání postačí osmijádrový procesor, 2GB operační paměti a alespoň 16GB místa na disku. Místo na disku je však nejméně důležité, protože je možné jej kdykoliv rozšířit, třeba ve formě externího pevného disku nebo paměťové karty.

Konektivita a porty

Základem u všech zařízení je HDMI port, kterým se Android TV box propojuje s televizí, a následně Wi-Fi přijímač, díky kterému se může zařízení připojit na internet. Sledování 4K filmů však vyžaduje skutečně rychlý a spolehlivý internet. V takovém případě budete hledat zařízení s duální Wi-Fi, případně s konektorem RJ45, určený pro Ethernetový kabel, tedy pevné spojení s garancí maximální rychlostí.

Nezapomínejte ani na počet dostupných USB portů. Obecně platí, čím více USB, tím lépe. Jeden port si může vzít klávesnice, druhý myš a třetí zbyde pro externí disk. Máte-li však v hledáčku zařízení, které disponuje jenom jedním USB portem, nezoufejte. Počítejte ale s tím, že možná bude třeba dokoupit USB rozbočovač, čímž se může pořízení levného Android TV Boxu poněkud prodražit. To stejné platí i pro čtečky paměťových karet, které oceníte například při sledování videí nebo fotografií ze svých snímacích zařízeních.

Další kapitolou je Bluetooth, díky kterému můžete Android TV box propojit s Vaším mobilním telefonem, klávesnicí, myší nebo třeba počítačem. Tento způsob propojení důrazně doporučujeme každému zájemci o Android TV box, neboť jde o spolehlivý a rychlý způsob propojení.

Funkce, aplikace a možnosti ovládání

Některá zařízení mohou zaujmout pokročilými funkcemi, jako je třeba HDR, které slibuje živější vykreslení barev. Další zařízení zase umožní zrcadlit obsah z mobilního telefonu do televize pomocí funkce Miracast. Jiné zase bude lákat předinstalovanými aplikacemi v čele s oblíbenou aplikací pro televize KODI. Zde záleží už jenom na tom, jaké funkce konkrétně oceníte a aktivně použijete.

Aplikace je možné stahovat z internetového obchodu Google Play. Zde je však třeba zmínit problém operačního systému Android pro TV. Mnozí uživatelé si totiž stěžují na to, že nemohou do své televize stáhnout stejné aplikace, které stahují do mobilních telefonů. To je bohužel hořká skutečnost, nicméně hlavní aplikace v podobě zmíněného KODI, Netflix, HBO GO nebo třeba YouTube jsou dostupné u drtivé většiny zařízení.

Co se týče ovládání TV boxu, nabízí se využít přiložený dálkový ovladač, který je zpravidla součástí balení. Drtivá většina uživatelů se však shodne na tom, že surfovat na internetu pomocí tohoto dálkového ovladače je velmi nekomfortní a vyžaduje to značnou dávku trpělivosti. Z tohoto důvodu oceníte pokročilé typy dálkového ovládání, mezi které patří AirMouse, hlasové ovládání nebo externí zařízení v podobě myši. Pamatujte však na to, že takřka žádné zařízení neobsahuje v balení myš, klávesnici nebo herní ovladač, a proto může jít v případě zájmu o další investici navíc.

Podporované formáty

Pro někoho může být stěžejní také množství podporovaných zvukových nebo obrazových formátů, které zařízení zvládne spustit. Pokud se však podíváte do možností Android TV Boxů, velmi rychle zjistíte, že všechny bez výjimky splňují základní požadavky, tedy zvukové formáty v podobě MP3, WAV nebo AAC, v případě videí formáty AVI, MPEG, MP4 a MKV. Nesmí se ale zapomínat ani na obrázkové soubory, které jsou důležité při prohlížení fotek. JPEG, GIF, nebo PNG jsou tedy základem.

Co je při výběru skutečně nejdůležitější?

Na počátku výběru Android TV boxu kriticky promyslete své nároky a také možnosti. Nezapomínejte totiž na to, že pokud Vaše televize nedisponuje rozlišením 4K, bude Vám tato funkce TV boxu k ničemu. Stejně tak internet ovlivní možnosti přehrávání filmů ve vysoké kvalitě. Pokud víte, že Vaše připojení k internetu je stále pomalé, nejspíše dojdete opět k tomu, že filmy či seriály v rozlišení 4K budou nesledovatelné.

V případě, že rozhodujícím faktorem při výběru je cena, nezapomínejte na to, že levnější zařízení mohou být méně spolehlivá, navíc je mnohdy třeba k nim přičíst cenu za rozbočovač USB, případně pořízení externího ovládacího prvku, třeba bezdrátové myši. Jak již bylo zmíněno, hardwarové požadavky by měly zajímat spíše náročnější uživatele, stejně jako podporované formáty.

Otázky při výběru Android TV boxu

Android TV box, nebo Android TV?

Android TV box poskytne větší svobodu v podobě mnohem většího množství dostupných aplikací. Pokud pořídíte Android TV box a chytrou televizi s vlastním operačním systémem, v součtu se můžete dostat na mnohem lepší cenu, než pokud koupíte televizi se systémem Android. Android TV tedy zpravidla nabídne méně aplikací, avšak uživatelský zážitek v důsledku integrace již od výrobce může být lepší.

Jaké jsou nejlepší značky Android TV boxů?

K nejlepším Android TV boxům patří Tesla se svými produkty MediaBox, Xiaomi s modelem Mi Tv Box S, nebo značky Strong a Evolveo. Zmínit musíme také TV boxy přímo od značky Google, kterými jsou zařízení Google Chromecast.

Jaká je cena Android TV boxu?

Nejlevnější Android TV box seženete pod 1000 kč, zatímco nejvíce modelů se cenově pohybuje do 2000 kč. Tyto dražší zařízení již nabídnou dobrou konektivitu včetně pokročilé hardwarové konfigurace, která pro běžné aplikace stačí. Nejlepší Android TV boxy seženete zhruba od 3 do 5 tisíc, mají nejlepší hardwarovou konfiguraci a širokou konektivitu.

Kde koupit Android TV box?

S pořízením tohoto zařízení je nejlepší se spolehnout na internet, k porovnání desítek modelů poslouží dobře Heureka, z internetových obchodů pak Alza, CZC. Modely jsou v internetových obchodech poměrně roztříštěné, ty nejlepší Android TV boxy však v hlavních e-shopech najdete. Kamenné prodejny elektra v tomto případě spíše doporučit nelze, kvůli jejich malému, nebo žádnému výběru.