Vybíráme nejlepší bělící zubní pastu

TOP 3 bělící pasty na zuby

Ecodenta Expert Black Whitening

MEDIBLANC Whitening

Opalescence Whitening Sensitivity Relief

Bělící pasta obsahující černé uhlí na zuby jako aktivní látku pro bělící účinek. Neobsahuje fluorid, má přírodní veganské složení a antibakteriální účinky.Bělící zubní pasta obnovující přírodní vzhled zubů, bez pěnidel, peroxidu a hrubých abraziv, čímž je šetrná k zubní sklovině.Pasta na bělení zubů určená speciálně pro citlivé zuby. Doporučuje se také pro udržení výsledků ordinačního bělení zubů.

Orientační Cena
101 Kč

Orientační Cena
269 Kč

Orientační Cena
185 Kč

ZJISTIT VÍCE

ZJISTIT VÍCE

ZJISTIT VÍCE

Pigmentace usazující se na zubní sklovině v průběhu let je nemilým a bohužel i viditelným problémem, který může srážet sebevědomí. Alternativním, nebo lépe doplňujícím řešením k péči od dentálního hygienika pro dosažení zářivého úsměvu je bělící zubní pasta, která efekt prodlužuje. Lišit se může chuť bělící pasty, pěnivost a vlastnosti ovlivňující bělící účinnost, typicky abraziva, látky jako peroxid a aktivní černé uhlí. Na prevenci proti kazům má zase vliv fluorid. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší bělící zubní pasty pro rok 2021, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší bělící pasty (Test 2021)

VzhledModelObjemFluoridObsah fluoridůAktivní látkaAbrazivní schopnostDostupnost
Opalescence Whitening recenze a testOpalescence Whitening100 mlAno1100 ppm-70 RDAVÍCE INFORMACÍ
Ecodenta Expert Black Whitening recenze a testEcodenta Expert Black Whitening100 mlNe-Aktivní uhlí70 RDAVÍCE INFORMACÍ
MEDIBLANC Whitening recenze a testMEDIBLANC Whitening100 mlNe-Mikronizovaný silikát70 RDAVÍCE INFORMACÍ
Swissdent Extreme recenze a testSwissdent Extreme100 mlAno1180 ppmNanoxyd40 RDAVÍCE INFORMACÍ
Biorepair Whitening recenze a testBiorepair Whitening75 mlNe--70 RDAVÍCE INFORMACÍ
White Pearl NanoCare Whitening recenze a testWhite Pearl NanoCare Whitening100 mlNe-Aktivní uhlí70 RDAVÍCE INFORMACÍ
Opalescence Whitening Sensitivity Relief recenze a testOpalescence Whitening Sensitivity Relief100 mlAno1100 ppm-70 RDAVÍCE INFORMACÍ
My White Secret Toothpaste Classic Mint recenze a testMy White Secret Toothpaste Classic Mint2 x 65 mlNe-Aktivní uhlí70 RDAVÍCE INFORMACÍ
Curaprox Black is White recenze a testCuraprox Black is White90 mlAno1450 ppmAktivní uhlí50 RDAVÍCE INFORMACÍ
MEDIBLANC Whitening Herbal recenze a testMEDIBLANC Whitening Herbal100 mlNe-Mikronizovaný silikát70 RDAVÍCE INFORMACÍ

Recenze bělících zubních past

Opalescence Whitening

Opalescence Whitening recenze a test

Mezi nejlépe hodnocené bělící zubní pasty patří Opalescence Whitening, kterou můžete najít i ve speciální verzi pro citlivé zuby. Má obsah s vyšším procentem aktivních látek a podle recenzí nejde jen o marketingové řeči a skutečně dosahuje kladných výsledků při odstraňování povrchových skvrn ze zubů, navíc bez abraze skloviny. Zubní pasta je s fluoridy, které se rychle uvolňují, a kromě ochrany působí také proaktivně proti vzniku zbarvení. Příchuť osvěžující máty pak dodává svěží tečku.

ZOBRAZIT NABÍDKU

Ecodenta Expert Black Whitening

Ecodenta Expert Black Whitening recenze a test

Ecodenta Expert Black Whitening je černá bělící zubní pasta bez fluoridu a patří mezi nejoblíbenější pasty na bělení zubů. Spojením přírodních materiálů, jako je extrakt ze zeleného čaje a černého uhlí, zajišťuje nejen bělící účinky, ale také šetrnost k zubní sklovině a péči o citlivé dásně. Teavigo, což je extrakt ze zeleného čaje, má působit antibakteriálně v ústní dutině, a kromě svěžího dechu zabraňovat vzniku zubního kamene. Zajímavostí je veganské složení, a kromě absence fluoridů rovněž i SLS pěnidel.

ZOBRAZIT NABÍDKU

MEDIBLANC Whitening

MEDIBLANC Whitening recenze a test

Bělící pasta MEDIBLANC Whitening patří mezi ty, které neobsahují fluorid. Zajímavostí, kterou se od ostatních belících past odlišuje, je její aktivní látka – mikronizované siliky. Ty na sebe účinně vážou nečistoty a jelikož nemají ostré hrany, tak jsou velmi šetrné k zubní sklovině a nepoškozují ji obrušováním. Mezi další látky v této bělící pastě se řadí mikronizovaný fosfát vápníku. Ten zvyšuje efektivitu mineralizace a urychluje rovněž její čas. Zubní pasta má dále sníženou pěnivost, neobsahuje parabeny, peroxid ani syntetická sladidla, a podle recenzí má také příjemnou chuť máty a mentolu.

ZOBRAZIT NABÍDKU

Swissdent Extreme

Swissdent Extreme recenze a test

Bělící zubní pasta Swissdent Extréme, která obsahuje fluorid a přírodní enzymy, má velmi silný bělící efekt. Kuřáci a popíječi kávy či vína by tak měli zbystřit. K odstranění vnější pigmentace dochází kromě již zmíněných enzymů aktivní látkou Nanoxyd, což je mikronizovaný kalcium peroxid, působící na povrchu zubu i mezi krystaly skloviny. Oproti jiným pastám si vystačí s nižšími hodnotami abrazivních složek a neobsahuje SLS. Po vyčištění se doporučuje ústa nevyplachovat pro delší účinnost peroxidu. Mentolová příchuť dodává svěží dech, další látky jako je vitamín E a koenzym Q10 zase revitalizují dásně. Jediné, co na pastě vytknout je její cena, které je oproti ostatním pastám vyšší a vhodnost pouze pro dospělé.

ZOBRAZIT NABÍDKU

Biorepair Whitening

Biorepair Whitening recenze a test

Bělící pasta Biorepair Whitening má dobrý poměr cena/kvalita, kdy patří k levnějším pastám na bělení zubů a současně si udržuje vysoké hodnocení spotřebitelů. Doporučená je od věku 7 let, a to díky šetrnému složení, nemluvě o tom, že neobsahuje fluor, sodium lauryl sulfát ani žádné parabeny. Jako účinná látka je zde microRepair, což je patentovaná technologie. Princip je ten, že se na zubu znovu vybuduje vrstva napodobující zubní sklovinu se schopností ochrany pro zubnímu kazu a pro bělejší vzhled.

ZOBRAZIT NABÍDKU

White Pearl NanoCare Whitening

White Pearl NanoCare Whitening recenze a test

Bělící pastu na zuby White Pearl NanoCare Whitening přináší známá firma VitalCare, oproti jiným značkám neobsahuje peroxid, který může způsobit citlivost zubů a podráždění. Pasta má velice dobré bělící účinky díky aktivnímu uhlí, které váže zbarvení a zuby bělí. Dlouhodobě také působí na dásně, takže nekrvácí. Další výhodou a specifikem je 24 karátové koloidní zlato, které je v medicíně používáno proti dlouhodobému zápachu z úst, při aftách a jiných problémech v ústní dutině. Složení bělící zubní pasty White Pearl, je čistě přírodní, takže neobsahuje žádné barvivo ani paraben. Naopak zde najdeme xylitol a extrakt zeleného čaje s propolisem, které se podílí na aktivní ochraně před různými formami ústního onemocnění.

ZOBRAZIT NABÍDKU

Opalescence Whitening Sensitivity Relief

Opalescence Whitening Sensitivity Relief recenze a test

Velmi dobře hodnocená bělící pasta na zuby Opalescence Whitening Sensitivity Relief, která je určená pro každodenní používání a speciálně pak pro citlivé zuby. Má dobré účinky při odstraňování povrchového pigmentu, přičemž neobrušuje zubní sklovinu a rovněž je doporučována pro udržení výsledků ordinačního bělení zubů. Dále je vhodná proti boji se zubním plakem a zubním kamenem, a přítomností fluoridu sodného chrání proti zubnímu kazu.

ZOBRAZIT NABÍDKU

My White Secret Toothpaste Classic Mint

My White Secret Toothpaste Classic Mint recenze a test

Sada dvou bělících zubních past My White Secret Toothpaste Classic Mint, je rozdělena na ranní a noční čištění zubů. Denní pasta chrání zuby, během dne, a to před vznikem skvrn od jídla, bělí, pečuje o dásně a v neposlední řadě působí jako antioxidant, takže eliminuje zápach z úst. Noční pasta neobsahuje parabeny a působí kladně na zubní sklovinu. Výhodou je bělení zubů, které zajištuje aktivní černé uhlí. Podle recenzí je vhodná i pro citlivé zuby.

ZOBRAZIT NABÍDKU

Curaprox Black is White

Curaprox Black is White recenze a test

Černá pasta na zuby Curaprox Black is White, jak napovídá název, obsahuje aktivní uhlí k docílení bílých zubů, a to bez použití abrazivních látek či bělících přísad. Pozitivní je také přítomnost enzymů s fluoridy (ty jsou zde ve vyšším množství), které účinně chrání před zubním kazem. Výhodou je podpora celkové dutiny ústní a dlouho trvající svěží dech. Součástí sady je také zubní kartáček CuraProx 5460 Ultra Soft, který pomáhá k odstranění zbytků jídla a zubního plaku. Tento kartáček je ultra jemný, takže je šetrný k zubům i dásním. Navíc by měl držet svůj tvar (vláken), i při dlouhodobém používání.

ZOBRAZIT NABÍDKU

MEDIBLANC Whitening Herbal

MEDIBLANC Whitening Herbal recenze a test

Bělící zubní pasta MEDIBLANC Whitening Herbal je doporučena již od šesti let a pro všechny druhy kartáčků. Má dobré vlastnosti (absence hrubých abraziv či peroxidu) a při dlouhodobém by měla snižovat citlivost zubů a vracet zubům její přírodní barvu. Obsahuje výtažky z šalvěje a heřmánku, který kladně působí na dásně a na zápach s úst. Za zmínku stojí určitě snížená pěnivost a alantoin, který má na starost správnou regeneraci dásní, nebo hydroxyapatit ovlivňující stav, vzhled a odolnost zubů.

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat pastu na bělení zubů

Zbarvení zubů, pigmentaci, lze získat nejčastěji z kouření, pití kávy, vína, černého a zeleného čaje, koření i výrazně barevných potravin. Velký dopad na zbarvení zubní skloviny má také špatná ústní hygiena, respektive nevhodná životospráva.

Ještě před tím, než se pustíte do bělení zubů vlastní cestou, není od věci navštívit dentálního hygienika a minimálně si vyslechnout jeho názor. V některých případech (viz níže), může být bělící pasta nedostatečná a vy tak zbytečně zklamaní.

Pokud jde o samotné použití, lze vycházet z pravidel jako pro normální čištění zubů. Na vyčištění chrupu stačí množství o velikosti jednoho hrášku, u dětí ještě méně. Kromě úspory dostanete do těla méně látek v bělící zubní pastě obsažené, než je nutné. Při samotném čištění také není potřeba vyvíjet přehnaný tlak na zuby, vyššího vybělení se tím nedosáhne.

Úroveň zabarvení zubů

Zuby trpící jen mírným zabarvením, typicky od skvrn pocházejících z pití kávy a čaje, nebudou mít problém s jakoukoliv dostupnou bělící zubní pastou. Větší zabarvení už může vyžadovat intenzivnější bělící pastu s peroxidy.

Výrazné, typicky žluté až hnědé zabarvení, už může být problematické odstranit jen samotnou pastou, obzvláště není-li jen povrchové, ale vnitřní. V takovém případě se obvykle doporučuje podstoupit vybělení zubů a k udržení tohoto stavu pak používat bělící zubní pastu.

Účinné složky

Obecně lze říct, že bělící pasta funguje na principu velmi lehkého obrušování skvrn a zubního plaku, pomocí abraziv, kterému asistují další aktivní látky. Může to být malé množství peroxidu, nebo v poslední době oblíbené aktivní černé uhlí, či mikronizovaný silikát.

Peroxidy, ať už jako peroxid vodíku či carvamid ve větší koncentraci, se používají pro výraznější zbarvení zubů, působením na povrchu skloviny. Takové bělící pasty jsou obvykle dražší, ale zase s nízkou abrazivitou.

Enzymy jsou složkou pomáhající při mírném zbarvení. Jejich výhodou je velmi šetrný přístup, kdy pronikají do struktury skloviny a odstraňují zbarvení. Je však potřeba počítat s nižším účinkem. Podobně jsou na tom mikroperličky.

Vyjma samotných bělících látek pasty netřeba zapomínat ani na složky pečující o zdraví chrupu a celou ústní dutinu. Důležitou složkou je fluorid, fosfáty vápníku, xylitol, teavigo a spoustu dalších přírodní látek a extraktů, které se pečlivě starají a přecházejí kazům.

Míra abrazivity

Abraziva jsou součástí veskrze všech zubních past, nejen těch bělících. Tato složka se nestará o vybělení, ale pouze o odstranění povrchové pigmentace, jelikož obrušují sklovinu.

Míra abraziv v pastě by neměla být příliš velká, aby nedošlo k nenávratnému poničení zubní skloviny. Vyjadřuje se v RDA (Relative Dentin Abrasivity) a nikdy by neměla překročit hodnotu 250, ta již významně zubům škodí. Nízká abrazivita má rozptyl 0 – 70 RDA a střední abrazivita 70 – 100 RDA.

Pokud máte citlivé zuby, doporučuje se volit zubní pasty s nižší hodnotou abrazivity.

Obsah fluoridů

Fluorid remineralizuje tvrdou zubní tkáň, čímž výrazně chrání proti zubnímu kazu. Nejde o žádnou novinku, do zubních past je přidáván dlouhodobě. Studie se shodují na snížení kazů o desítky procent, právě v důsledku působení fluoridů.

Pozor si musí dát jen ti, co jsou na fluorid citlivý, včetně například alergických reakcí, anebo v případě dětí. Obecně zubní pasty pro dospělé mají až 1500 ppm fluoridů. Malé děti do 3 let by neměli mít pastu s vyšší hodnotou jak 400 ppm, mezi 4 a 6 rokem přibližně 500 až 750 ppm a od 7 let se lze použít pasty nad 1000 ppm.

Otázky při výběru bělící zubní pasty

Jakou bělící zubní pastu pro kuřáky?

Skvrny od cigaret mohou být poměrně výrazné a odstraňují se velmi těžko, z toho důvodu bělící pasta pro kuřáky musí obsahovat vyšší množství účinných látek. Pokud se nedaří šetrnými bělícími pastami povrchovou pigmentaci odstranit, zkuste krátkodobě vysoce abrazivní zubní pastu, která obroušením skloviny výrazné zabarvení odstraní.

Jakou bělící zubní pastu pro citlivé zuby?

Pro citlivé zuby jsou vhodné šetrné bělící zubní pasty, kterými jsou zubní pasty s enzymy, nebo s mikro perličkami. Enzymy pronikají do skloviny, kde zbarvení šetrně odstraňují, aniž by zuby poškozovaly.

Jakou bělící zubní pastu pro děti?

Pakliže je to nutné, zaměřte se na takové bělící pasty, které jsou šetrné a mají vhodné složení právě pro děti. Abrazivita takové pasty by měla být nízká (do 25 RDA) a úměrný věku by měl být i obsah fluoridů, který zmiňujeme dále v článku.

Jaké jsou nejlepší značky bělících zubních past?

Podle hodnocení jsou nejlepší bělící pasty značek Opalescence, Swissdent, MEDIBLANC, nebo Ecodenta. Jednotlivé pasty se od sebe liší jak cenou, tak složením i barvou. Mezi nejlepšími lze najít jak bez fluoridu, tak i černou pastu na zuby s černým uhlím.