Vybíráme nejlepší bezdotykový teploměr

Top 3 bezdotykové teploměry

Cemio Metric 308 Smart

Hartmann Thermoval Baby

TrueLife Care Q7

Bezdotykový teploměr s vysokou přesností, rychlostí měření a širokým teplotním rozsahem.Bezkontaktní teploměr bez zvukového signálu, díky kterému neprobudíte spící dítě.Digitální teploměr s bezkonkurenční výdrží, na jednu baterii dokáže změřit teplotu až 40 000 krát.
+ Přesné měření, ergonomie a cena+ Tichý chod teploměru, pouzdro a baterie součástí balení+ Až 40 000 měření na jednu baterii
- Rychlejší vybíjení baterií- Vyšší prodejní cena- Nelze vypnout zvukový signál

Orientační Cena
800 Kč

Orientační Cena
1 000 Kč

Orientační Cena
720 Kč

Každá domácnost by měla být vybavena teploměrem, ať už bezdotykovým infračerveným, nebo klasickým kontaktním. Bezkontaktní teploměr zajistí rychlé informace o vaší teplotě, a to už v řádu vteřin. Proto je také velmi oblíbený jako teploměr pro miminka a děti, které měření teploty takřka ani nepostřehnou. Neztratí se však ani v dospělosti, při náznaku nemoci je teploměr tou první věcí, kterou budete doma zaručeně hledat. V dnešní moderní době lze změřit teplotu v rámci pár vteřin, a to s naprostou spolehlivostí a přesností. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší bezdotykové teploměry pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší bezkontaktní teploměry (Test 2024)

VzhledModelTyp teploměruČas měřeníZvukový signálTeplotní rozsahPamět pro měřeníNapájeníDostupnost
Cemio Metric 308 Smart recenze a testCemio Metric 308 SmartInfračervený1 sAno118 °C322 x AA
Geratherm Non Contact recenze a testGeratherm Non ContactInfračervený1 sAno0 - 100 °C302 x AAA
Microlife NC 100 recenze a testMicrolife NC 100Infračervený3 sAno0 - 100 °C302 x AAA
Hartmann Thermoval Baby recenze a testHartmann Thermoval BabyInfračervený3 sNe0 - 100 °C102 x AAA
Veroval Duo Scan recenze a testVeroval Duo ScanInfračervený1 sAno34 - 43 °C102 x AAA
TrueLife Care Q7 recenze a testTrueLife Care Q7Infračervený0,8 sAno0 - 100 °C321 x 9V
OMRON GentleTemp 720 recenze a testOMRON GentleTemp 720Infračervený1 sAno-22 - 80 °C251 x CR2032
Beurer FT 90 recenze a testBeurer FT 90Infračervený2 - 30 sAno-22 - 80 °C602 x AAA
Helpmation RC8 recenze a testHelpmation RC8Infračervený1 sAno0 - 60 °C322 x AA
NUK Dětský teploměr 2v1 recenze a testNUK Dětský teploměr 2v1Infračervený5 - 8 sNe22 - 42 °C251 x CR2032

Zobrazit celou nabídku

Recenze bezdotykových teploměrů

Cemio Metric 308 Smart

Cemio Metric 308 Smart recenze a test

Bezkontaktní teploměr Cemio Metric 308 Smart je kvalitním pomocníkem v každé domácnosti. Nabídne velký LCD displej, který umožňuje adekvátní přehled, a to i díky svému podsvícení. Mnoho lidí určitě ocení alarm, který upozorní v případě naměření vysoké teploty. Velkou výhodou je, že dokáže změřit také teplotu nápoje, takže jej můžete využít například při přípravě mléka pro dítě. Výsledkem je naprosto přesné změření teploty a snadné ovládání. Jeho vnitřní paměť uchová až 32 záznamů měření, výsledek teploměr zobrazí za 1 vteřinu a napájen je dvěma bateriemi AA.

+ Přesné měření, ergonomie a cena
Rychlejší vybíjení baterií

Geratherm Non Contact

Geratherm Non Contact recenze a test

Modro bílý digitální teploměr Geratherm Non Contact měří rychle a spolehlivě. Při zapnutí musíte přepnout na kód hlava-čelo přiblížit k hlavě na úroveň zhruba 1-5 centimetrů a vyčkat zhruba 3 sekundy, než se zobrazí teplota. Výrobce tohoto infra teploměru jej vybavil podsvíceným displejem, vizuálním i akustickým signálem a teplotu změří v rozsahu 0 – 100 °C. Hodnotu naměřené teploty zobrazí velmi rychle, a to za jednu sekundu. Výsledky se automaticky ukládají do paměti, která má prostor pro 30 záznamů.

+ Rychlost a kvalita měření
Hlasitější pípání

Microlife NC 100

Microlife NC 100 recenze a test

Bezdotykový teploměr Microlife NC 100 je testován podle mezinárodních norem a jeho infračervený snímač zaručí spolehlivé a přesné změření, které zvládne každý z nás. Teploměr disponuje automatickým vypnutí, takže se při odkládání nemusíte bát, že by se vybily baterie. Disponuje velkým LCD displejem a alarmem, který vás upozorní na vyšší teplotu. Výhodou je snadné ovládání, což ocení maminky s malými dětmi, které nemají čas trávit dlouhé minuty měřením. Teplotní rozsah tohoto teploměru je 0 – 100 stupňů Celsia a uloží zpětně až 30 měření.

+ Rychlé měření, dobře čitelný displej
Zvukový alarm je příliš hlasitý

Hartmann Thermoval Baby

Hartmann Thermoval Baby recenze a test

Infra teploměr Hartmann Thermoval Baby je určený převážně pro kojence a batolata. Díky chybějícímu zvukovému alarmu se nemusíte bát probuzení vašeho dítěte během spánku, čímž se liší od ostatních. Infračervené měření je velice přesné a čas měření trvá pouze 3 sekundy. Výhodou je také možnost měření teploty mléka, nebo okolní teploty v pokoji, kdy oceníte teplotní rozsah 0 – 100 °C. Teploměr je napájen dvěma AAA bateriemi, které jsou součástí balení a podsvícený LCD displej je snadno čitelný.

+ Tichý chod teploměru, pouzdro a baterie součástí balení
Vyšší prodejní cena

Veroval Duo Scan

Veroval Duo Scan recenze a test

Teploměr pro miminka Veroval Duo Scan je teploměr od známe firmy Hartmann. Disponuje dvěma druhy měření, a proto se nechá používat jako ušní teploměr i jako teploměr na čelo. Velkou výhodou je výdrž baterií, které vydrží 1000 měření a jeho záruka je 3 roky. Maminky na tomto teploměru oceňují funkci vypnutí zvukového signálu, která jim umožní změření teploty bez probuzení dítěte. Paměť měření má kapacitu deseti záznamů a teplotní rozsah pro měření je 34 až 43 stupňů Celsia, což pro měření teploty člověka naprosto stačí.

+ Dva druhy měření, lze vypnout zvukovou signalizaci
Paměť pouze 10 měření

TrueLife Care Q7

TrueLife Care Q7 recenze a test

Infračervený teploměr TrueLife Care Q7, je velice úsporný teploměr, na jednu baterii lze udělat až 40 000 měření, což je oproti jiným bezdotykovým teploměrům skvělý počet. Velkou výhodou je podsvícený LCD display, automatické vypínání a možnost ukládat až 32 naměřených hodnot. Pomocí tohoto teploměru lze změřit i teploty tekutin, nebo okolní teploty, a to v rozsahu 0 – 100 °C. Vysoké výdrži vděčí teploměr jedné 9V baterii, která se běžně u digitálních teploměrů nepoužívá. Výsledek naměřené hodnoty dokáže zobrazit již za 0,8 sekundy, což je v porovnání velice krátká doba.

+ Až 40 000 měření na jednu baterii
Nelze vypnout zvukový signál

OMRON GentleTemp 720

OMRON GentleTemp 720 recenze a test

Tento velice kvalitní a přesný lékařský teploměr OMRON GentleTemp 720 disponuje podsvíceným LCD displejem a zvukovou signalizací, která upozorňuje na naměřenou zvýšenou teplotu. Velkou výhodou je, že lze signalizaci vypnout, takže během spánku dítěte změříte teplotu v tichosti. Paměť je na 25 měření, výdrž baterie až na 25 000 měření a má funkci automatického vypnutí zhruba po 1 minutě nečinnosti. Celková hmotnost přístroje činí cca 85 g a je vhodný i pro profesionální používání.

+ Možnost vypnutí zvuku
Nutná stabilizace před začátkem měření

Beurer FT 90

Beurer FT 90 recenze a test

Teploměr pro děti Beurer FT 90 je určený pro menší děti, které neudrží dlouho pozornost. Měření může trvat dle výrobce 2 až 30 vteřin, v praxi je to však většinou chvilka. Přínosný je akustický signál, který upozorňuje na vyšší teplotu a maminky jistě ocení jeho tvar, který skvěle padne do ruky. V případě nemoci dítěte je výhodou paměť na 60 měření a napájen je dvěma AAA bateriemi, které jsou spolu s ochranným obalem součástí balení. Teploměr má funkci automatického vypnutí a jeho displej je modře podsvícený.

+ Paměť pro 60 měření, teplotní alarm při horečce
Vyšší cena

Helpmation RC8

Helpmation RC8 recenze a test

Infračervený laserový teploměr Helpmation RC8 je vybaven nejmodernější technologií a jeho měření je rychlé a přesné. Paměť zaznamená až 32 měření a automaticky se vypne po 30 sekundách. Teploměr využívá technologii Temporal Artery, která patří k přesnějším a rychlejším oproti ušním teploměrům. Disponuje velkým podsvíceným LCD displejem a je vhodný pro domácí i profesionální použití. Teplotní rozsah má 0 až 60 °C a napájen je dvěma bateriemi.

+ Nejmodernější infračervená technologie
Anglické rozhraní

NUK Dětský teploměr 2v1

NUK Dětský teploměr 2v1 recenze a test

Dětský teploměr NUK 2v1 je vybaven měřícím nástavcem, který díky infračerveným senzorům měří teplotu v uchu v řádech vteřin. LED kontrolka Vás ihned upozorní na zvýšenou teplotu a teploměr je vhodný také pro měření dětské stravy, či vody při koupání. Součástí balení je praktický stojánek a lithiová baterie CR2032. Teploměr má paměť na 25 měření a jako na praktickou lze pohlížet na absenci zvukového signálu, který v noci neprobudí spící dítě.

+ Nízká cena, měřící ušní nástavec
Složitější ovládání

Jak vybrat bezkontaktní teploměr

Teploměrů existuje hned celá řada a navzájem se od sebe liší cenou, způsobem měření, určením a případně dalšími přidanými funkcemi. V zásadě je všechny můžeme rozdělit do dvou skupin. První skupina jsou teploměry osobní, které se používají k měření tělesné teploty u osob. Druhou skupinou jsou teploměry průmyslové (obvykle laserové teploměry), které se používají pro měření teploty kapalin, prostředí nebo předmětů.

Zásadní rozdíl je v přesnosti měření, osobní teploměry bývají často mnohem přesnější. Osobní teploměry pak můžeme dále rozdělit na tři typy, a to na klasické, digitální a infra teploměry.

Klasické teploměry

Ačkoliv se může zdát, že tento typ je již dávno za zenitem, opak je pravdou a stále se těší vcelku velké oblibě. Největší výhodou je, že k fungování nepotřebujete žádné napájení ani baterie, jedná se proto o ideální variantu na dlouhodobé cesty, nebo jako záložní domácí teploměr, který lze použít kdykoliv. Další výhodou je i opravdu nízká cena, kdy jej pořídíte již v řádech několika desetikorun.

Za nevýhodu je pak často označováno sklo, ze kterého jsou vyrobeny a delší doba, která je nutná ke změření přesné teploty. Po ukončení měření je také nutné provést řádnou dezinfekci, aby nedocházelo k šíření nemocí od pacienta k pacientovi. Tento typ se vždy řadí mezi dotykové, neboli kontaktní.

Digitální teploměry

Osobních digitálních teploměrů je na trhu hned celá řada. Navzájem je však spojuje několik výhod a to zejména odolnost vůči pádu, možnost zvolení si velikosti displeje, rychlé měření a případně další funkce.

Mezi speciální druhy digitálních teploměrů patří teploměry pro miminka, které jsou typické svým tvarem, neboť jsou velice často ukryty uvnitř dudlíku. Po ukončení měření je rodič zvukovým signálem upozorněn na výslednou teplotu a od ostatních se liší především svým tvarem a vysokou přesností.

Dalším druhem jsou páskové teploměry, které jsou typické svým jednoduchým zacházením. Ve většině případů jsou jednorázové, ekologické a netoxické. Stejně jako ostatní druhy se přikládají na čelo, do podpaží nebo pod jazyk. Vynikají i hravým designem a použitými barvami, jedná se tedy o ideální variantu teploměru pro děti. K jejich funkci nepotřebujete baterie a mezi nevýhody pak můžeme řadit trochu nepřesné měření. Hodí se tak především na cesty, nebo k určení orientační teploty.

Infračervené teploměry

Infračervené teploměry se považují za nejspolehlivější a jsou velice často používány i jako lékařské teploměry. Jejich použití je velice snadné a teplota se měří přiložením teploměru na čelo, spánek, nebo ucho. Následně se během malé chvilky, obvykle do 4 vteřin, ozve zvukový signál, který hlásí konec měření. Velkou výhodou je i nenáročná hygiena a vzhledem k tomu, že se jedná o bezdotykový teploměr, nemusíte si dělat starosti s dezinfekcí přístroje po každém použití.

Nevýhodou tohoto typu je vyšší pořizovací cena a občasná nutnost výměny baterie. Také si musíte dát pozor na změny teplot při měření, pokud byste například měřili teplotu v průvanu, mohl by být výsledek zkreslený. Díky jeho bezkontaktní technologii a rychlosti měření se také velmi často používá tam, kde je potřeba kontrolovat lidskou teplotu u velkého množství lidí za krátkou dobu.

Rychlost měření

Dalším důležitým parametrem při výběru teploměru je rychlost, za kterou je přístroj schopen teplotu změřit. Tento údaj se liší v závislosti na druhu teploměru a jeho kvalitě. Například skleněný teploměr změří teplotu v podpaží do 10 minut, v ústech do 3 minut a v konečníku do 2 minut.

Digitální teploměry pak pracují již podstatně rychleji. Použijete-li například ušní teploměr, můžete výslednou hodnotu znát již do 40 vteřin. Obdobný časový interval je i u měření v ústech a konečníku. Nejrychleji pracují infračervené teploměry, namíříte-li teploměr na čelo, budete teplotu znát běžně do 3 vteřin.

Funkce

Jak již tomu u moderních technologií bývá, jsou často opatřeny přidanými funkcemi. Jinak tomu není ani u infra a digitálních teploměrů. K dispozici jsou nejčastěji tato rozšíření:

  • Paměť – řada výrobků je opatřena interní pamětí, která je schopna si zapamatovat několik naměřených hodnot i po vypnutí přístroje. Velikost pamětí se různí, nicméně některé přístroje si dokážou zapamatovat až desítky posledních naměřených hodnot.
  • Signalizace konce měření – nejčastěji se jedná o zvukový signál (ale v některých případech může být i světelný), který upozorňuje na to, že měření bylo úspěšně dokončeno. Zvuková signalizace se dá u některých modelů deaktivovat (nebo ji vůbec nemají) což je praktické při měření teploty dětí během spánku.
  • Automatické vypnutí – klasická funkce, která zabraňuje plýtvání energie. Do několika desítek vteřin po dokončení měření se přístroj sám vypne a následně je připraven opět k dalšímu použití.
  • Indikátor stavu baterie – přidaná funkce, která ukazuje stav baterie a předchází tak nechtěnému vypnutí během měření. Stav baterie může být znázorněn pomocí světelných nebo zvukových signálů, či pomocí značky na displeji.
  • Ovládací prvky – teploměry bývají velice často opatřeny tlačítky pro vypínání a zapínání přístroje, nicméně některé z nich obsahují i tlačítko, které umožnuje měření i jiných hodnot, nežli tělesného tepla. Po zmáčknutí tlačítka je tak možné měřit například teplotu kapalin, nebo jiných těles.

Otázky při výběru bezdotykového teploměru

Je bezkontaktní teploměr přesný?

Bezdotykový teploměr je za správného používání přesný a odchylka naměřené hodnoty je nejčastěji 0,2 °C. Pro přesné měření teploty je bezpodmínečně nutné postupovat podle návodu k použití konkrétního teploměru, neboť i malé nedodržení postupů může vést snadno k chybnému měření.

Jak funguje bezdotykový teploměr?

Bezkontaktní teploměr funguje na principu infračerveného paprsku. IR paprsek dokáže změřit teplotu nejen člověka, ale i různých předmětů v teplotním rozsahu, který konkrétní teploměr nabízí. Pro spolehlivé měření infračerveným paprsek je nutné udržovat IR snímač čistý, jinak může docházet snadno ke zkreslení.

Jaké jsou výhody bezdotykového teploměru?

Jednoznačně je to rychlost měření, která se pohybuje v řádech sekund a hygieničnost, neboť pro měření teploty nedochází k přímému kontaktu teploměru a pokožky. Potěší rovněž dlouhá výdrž baterií a jednoduchá obsluha, která však musí splňovat základní předpoklady pro přesné výsledky.

Na co si dát pozor při měření bezdotykovým teploměrem?

Vyvarujte se měření, pokud dochází k vybíjení baterií – kvalitní bezdotykový teploměr by vás na to měl upozornit. Infračervený snímač by měl být naprosto čistý a stejně je tomu i u pleti, výsledky dokáže ovlivnit i například pot. Měření by mělo probíhat, pokud možno, při pokojové teplotě a přesně podle pokynů výrobce, nejdůležitější je dodržování správné vzdálenosti mezi teploměrem a měřeným člověkem.

Jaké jsou nejlepší značky bezdotykových teploměrů?

Mezi nejoblíbenější a nejlepší bezkontaktní teploměry patří značky Cemio, Hartmann, TrueLife, Microlife, nebo Beurer. Od těchto výrobců existuje mnoho spotřebiteli ověřených produktů, se kterými za dodržení správného postupu dokážete naměřit přesné hodnoty teploty.

Jak správně měřit teplotu?

V současné době jsou jak domácí, tak lékařské teploměry na tak vysoké úrovni, že měří s téměř dokonalou přesností. Uznávaná odchylka naměřené hodnoty je 0,2 °C a jakékoliv odchylky v měření mohou být způsobeny i teplotními výkyvy v místnosti. Při měření byste se tak měli vyvarovat například průvanu nebo klimatizaci.

Zkreslení naměřené hodnosty může zapříčinit i špatný stav domácího teploměru. Vždy jej tedy chraňte před případnými pády a dbejte na jeho dobrou kondici. Před samotným měřením byste jej měli zbavit i veškerých nečistot, zejména pak na snímači, senzoru.

Vyhnout byste se měli i měření přes silný make-up nebo ušní maz. Měření by mělo vždy probíhat na čisté pokožce bez líčidel a pokud možno i bez zánětu a vyrážky. V poslední řadě byste si před samotným měřením měli vždy přečíst návod k použití a postupovat přesně dle návodu.