Vybíráme nejlepší běžecký pás

Běžecký trenažer je bezpochyby nejoblíbenější fitness zařízení simulující běh či chůzi. S jeho pomocí spálíte kalorie a zlepšíte svou kondici. Běhací a chodící pás má rovněž výhodu v praktickém využití po celý rok. Bez ohledu na počasí splníte svůj trénink a pokud si pořídíte běžecký pás do bytu, paneláku, ušetříte čas za dopravu do fitka. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší běžecké pásy pro rok 2021, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů. Tomu, jaký běžecký pás zvolit (motorový či bezmotorový běžecký pás), se věnujeme v sekci jak vybrat.

Nejlepší běžecké pásy (Test 2021)

Recenze běžeckých pásů

Spokey Arizona

Spokey Arizona recenze a test

Za dobře vybavený sportovní trenažer lze považovat běžecký pás Spokey Arizona se silným elektromotorem, který zajistí rychlost až 22 km/h. Běžecká plocha je odpružená a její šířka činní 45 cm. O bezpečnost se stará speciální klíč, který v případě nehody pás zastaví. Manipulace je snadná díky kolečkům a přístroj lze rovněž pohodlně skladovat složením do vertikální pozice. Běžeckou plochu a její sklon lze regulovat až do 20%. K dispozici je 25 běžeckých programů a výbava trenažeru zahrnuje držák na pití, vstup na hudební zařízení a integrované reproduktory.

Pro – Výbava, nosnost až 150 kg
Proti – Nemá snímač tepu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Master F-15

Master F-15 recenze a testBěžecký pás Master F-15 je vhodným přírůstkem do bytu a domácí tělocvičny. Trenažer má tichý elektromotor, snese zátěž 120 kg a disponuje 43 cm širokým běžeckým pásem. Umožňuje připojit MP3 přehrávač nebo smartphone a přehrávat hudbu díky zabudovaným reproduktorům. Dále má nastavitelný sklon, snímač tepu v rukojetích a 15 běžeckých programů. Ovládání je navíc komfortní díky tlačítkům v rukojetích.

Pro – Tlačítka a snímače tepové frekvence v rukojetích
Proti – Umístění držáku na lahev, rychlost

ZOBRAZIT NABÍDKU

Master F-25

Master F-25 recenze a testDalší aspirant na domácí běžecký pás je Master F-25, který má silný elektromotor umožňující dosáhnout slušné rychlosti (22 km/h), přesto je trenažer při svém provozu relativně tichý. Došlapy při běhu tlumí odpružená běžecká plocha široká 45 cm, opět s nastavitelným sklonem. Ve výbavě trenažeru nechybí bezpečnostní klíč, reproduktor ani snímače tepu.

Pro – Výkonný elektromotor, rychlost pásu
Proti – Zatížení jen 120 kg

ZOBRAZIT NABÍDKU

LIFEFIT TM-1004

LIFEFIT TM-1004 recenze a testBěžecký trenažer LIFEFIT TM-1004 disponuje širší běžeckou plochou a to 46 cm, kterou je rovněž možné naklonit, spolu se silným elektromotorem. Běžecký pás má desetibodové odpružení s nosností 150 kg. Ovládání umožňuje výběr ze široké předvolby běžeckých programů, mezi nimi například HRC (Heart Rate Control) program uzpůsobující rychlost a sklon pásu podle tepové frekvence snímané v rukojetích. Ve výbavě má držák na pití, reproduktory a možnost připojení hudebního nebo USB zařízení.

Pro – Škála běžeckých programů, USB vstup, výkonný motor
Proti – Nižší hmotnost a vliv na stabilitu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Master F-04

Master F-04 recenze a testBezmotorový (magnetický) běžecký pás Master F-04 by se dal lépe označit jako chodící pás než pás na běhání. Bodové odpružení pásu chůzi zpříjemní a pomocí magnetu lze zátěž v osmi polohách nastavit. Samotnou chodící plochu a její sklon lze rovněž nastavit, a to ve dvou úrovních. Vzhledem ke svým rozměrům je skladný i v menším bytě. Výhodou je také závislost pouze na dvou AA bateriích napájejících LCD počítadlo. Délka 103 cm a šířka 33 cm je navíc pro chůzi naprosto dostačující.

Pro – Skladnost, nepotřebuje zásuvku
Proti – Nízká nosnost, jen základní funkce

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat běžecký pás

Jaký běžecký pás zvolit?

Typicky se setkáte s běžeckými pásy s motorem určenými na běhání, přičemž druhý typ představují běžecké pásy bez motoru, které jsou určeny k simulaci chůze.

Motorový běžecký pás

Motorový běžecký pás slouží zejména pro běhání a vlastnosti trenažeru ovlivňuje několik hlavních parametrů motoru. Ten hlavní je jeho výkon, pohybující se mezi 1,5 až 5 HP. Výkon má značný vliv na hlučnost, přičemž lze čekat s vyšším výkonem tišší chod. Očekávatelný je rovněž vliv na maximální rychlost, která se může pohybovat až kolem 25 km/h.

Bezmotorový běžecký pás

Tento typ trenažeru není konstruovaný na běhání a samotný název bezmotorový běžecký pás může být poněkud matoucí. Jde o magnetický běžecký (chodící) pás, který uvádíte do pohybu vy sami svými kroky. Magnetický proto, že obsahuje magnetické brzdy, které dělají pásu odpor a zapříčiňuje zvýšenou intenzitu pohybu.

Běžecká plocha

Mezi parametry a vlastnosti, které by běhací pás měl splňovat na jedničku, patří rozhodně ty vztahující se na běžeckou plochu. K těm nejdůležitějším patří odpružení nebo třeba šířka plochy.

Odpružení

Typ a kvalitu odpružení běžecké plochy, respektive rámu trenažeru, je vhodné posuzovat k frekvenci užívání, tedy jak dlouho budete na trenažeru běhat. Bude mít totiž přímí vliv na zátěž kloubů a hluk vzniklý vibracemi. Úplně bez odpružení jsou chodící pásy, na kterých se neběhá. Neměli byste na nich běhat nejen z důvodu deformace zařízení, ale také proto, že vás budou bolet nohy.

K základnímu odpružení patří gumové podložky pod běžící plochu, které odpruží pás, nikoliv samotný trenažer. Doporučeným odpružením pro častý provoz jsou gumové bloky pod běhací plochu i celý rám, díky kterému si budete mnohem méně zatěžovat klouby při běhu. Narazit můžete také na zdravotní odpružení, které je součástí běžeckých pásů v rehabilitačních zařízeních pro osoby s hendikepem a vysokou nadváhou.

Šířka pásu

Šířka pásu má úzký vztah k účelu, pro který je trenažer koncipován. Nejužší jsou pásy na chůzi, jejichž šířka se pohybuje do 35 cm. Typické běžecké pásy pro domácí, nebo kondiční běhání mají šířku mezi 40 a 45 cm. Některé mají šířku nad 45 cm a takové lze považovat za profesionální běžecké trenažery, jelikož poskytují dostatečný komfort v pohybu.

Sklon a nosnost

Nastavení sklonu běžeckého pásu má za úkol simulovat běh do kopce a tím zvýšit náročnost běhu. Běžně mají běžecké pásy nastavitelný sklon mezi 0 až 20%. Jednotlivé modely se také liší ve způsobu nastavení, kdy levné běžecké pásy mají obvykle manuální oproti elektrickému nastavení.

Pohlídat si parametr nosnosti běžeckého pásu je důležité s ohledem na opotřebení přístroje. Nosnost by měla být zhruba o 20% větší než předpokládané zatížení, tedy váha člověka, který bude běžecký pás používat.

Vlastnosti a funkce

Skladnost

Pokud vybíráte běžecký pás do bytu či paneláku, pak pro vás bude podstatné také to, jak dobře se trenažer skladuje. U většiny běhacích pásů lze sklopit běžeckou plochu, případně madla a ovládacího pultu. K přesunům rovněž pomohou integrovaná kolečka.

Ovládání

U základních modelů najdete typicky displej a tlačítkové rozhraní pro regulaci rychlosti, případně elektronicky regulovaný sklon běžecké plochy. Pokročilé běžecké pásy zahrnují osobní počítač s přednastavenými běžeckými programy, které regulují rychlost a sklon během běhu. Trenažery s madly mohou obsahovat čidla a senzory tepové frekvence, na které opět může přístroj reagovat a měnit parametry běhu.

Doplňky, funkce

Běžecké trenažery disponují praktickými doplňky a funkcemi, které vám zpříjemní trénink. Již zmíněná madla mohou měřit tepovou frekvenci, ale poslouží rovněž jako držadlo při chůzi nebo běhu. Ve výbavě, typicky na držadlu, je umístěn držák na pití, tablet nebo telefon. Elektronická zařízení, jakým je telefon, tablet nebo MP3 přehrávač lze připojit k trenažeru a skrze zabudované reproduktory poslouchat hudbu nebo sledovat filmy.

Bezpečnost

Funkce bezpečnostního klíče slouží k zastavení pásu při nebezpečném pohybu nebo vzdálení se od přístroje. Klíč je připevněn k tělu běžeckého pásu a osobě na trenažeru. Při jedné nebo druhé zmíněné události dojde k vytržení klíče přes jistící lanko a zastavení pásu.