Vybíráme nejlepší bio krb (krb na biolíh)

TOP 3 biokrby

Kratki Golf

Kratki Sierra

Tristar DF-6500

Menší biokrb na stěnu se snadnou instalací, který patří mezi nejoblíbenější na trhu.Volně stojící sloupový bio krb se zajímavým prostorově úsporným řešením.Lihový krb na stůl jak pro vnitřní, tak venkovní prostory s kompaktními rozměry a bezpečnostním tvrzeným sklem.
+ Rychlá a snadná instalace, absorpční vložka+ Prostorově úsporné řešení+ Nízká cena, hmotnost
- Úzký pruh nádobky na líh- Vyšší cena, větší hmotnost- Kratší doba hoření

Orientační Cena
2 277 Kč

Orientační Cena
8 781 Kč

Orientační Cena
965 Kč

Rádi si užíváte koukání do ohně, ale bydlíte v bytě nebo domě, který nemá odvod pro spaliny z krbu nebo vám přijde údržba klasického krbu moc náročná? Na trhu existuje například elektrický krb neboli umělý krb, který pouze simuluje hoření a živý oheň. Dalším řešením je bio krb, který je jednoduchý na údržbu, nepotřebuje odvod spalin, nezapáchá, nepotřebuje elektrické připojení a nabídne krásný pohled do rozpáleného ohně. Na trhu můžete sehnat nástěnný krb na biolíh, lihový krb na stůl, závěsný biokrb nebo volně stojící biokrb. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší biokrby pro rok 2023, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší krby na biolíh (Test 2023)

VzhledModelTypHmotnostObjem zásobníkuDélka plameneMateriálDostupnost
Kratki Golf recenze a testKratki GolfBiokrb na stěnu/zeď5 kg0,2 l15 cmOcel - černý lak
Kratki Hotel recenze a testKratki HotelVolně stojící biokrb17 kg0,5 l25 cmOcel - černý lak
Kratki Sierra recenze a testKratki SierraVolně stojící biokrb (sloupový)48,5 kg0,5 l35 cmOcel, MDF
Kratki Golf Qube recenze a testKratki Golf QubeBiokrb na stěnu/zeď5,8 kg0,2 l15 cmOcel - černý lak, broušení
Tristar DF-6500 recenze a testTristar DF-6500Volně stojící biokrb1,5 kg0,3 lOcel, tvrzené sklo
Kratki Delta 2 recenze a testKratki Delta 2Závěsný/vestavný biokrb12,3 kg0,5 l25 cmOcel - prášková barva černá mat
Tristar DF-6507 recenze a testTristar DF-6507Stolní biokrb0,55 kgOcel - šedá barva, tvrzené sklo
Kratki Romeo recenze a testKratki RomeoVolně stojící biokrb (sloupový)19 kg1,2 l25 cmOcel - černý lak
Kratki Mísa recenze a testKratki MísaVolně stojící biokrb10,4 kg0,5 l25 cmOcel - prášková barva
Kratki March recenze a testKratki MarchVestavný biokrb54 kg0,75 l35 cmOcel, MDF

Zobrazit celou nabídku

Recenze biokrbů

Kratki Golf

Kratki Golf recenze a test

Biokrb na zeď Kratki Golf je vyroben z kvalitní oceli, má rychlou instalaci a instaluje se na plochou stěnu nebo do dutiny ve stěně. Má regulaci intenzity plamene, výhřevnost do 3kW a objem nádržky na biolíh je do 0,2 l, přičemž spotřeba paliva je uváděna 0,5 l/hod. Dle zkušeností uživatelů ale vydrží hořet i déle, v průměru 0,5 l/2-3 hod. Rozměry krbu jsou 64,8×37,4×14,4 cm a hmotnost je pouhých 5 kg. Součástí balení je pak montážní sada na zeď a hořák na bio-etanol s regulací plamene.

+ Rychlá a snadná instalace, absorpční vložka
Úzký pruh nádobky na líh

Kratki Hotel

Kratki Hotel recenze a test

Černý krb na biolíh Kratki Hotel je vhodný pro velké bytové i nebytové prostory, restaurace, prodejny nebo terasy. Volně stojící biokrb lze přesouvat na různá místa, je vyrobený z lakované oceli a na stranách krbu je sklo, které zajišťuje bezpečí před ohněm. Nerezová nádoba na biolíh má kapacitu 0,5 l, přičemž průměrná spotřeba je 0,5 l/hod. a výhodou je absorpční vložka, která snižuje spotřebu a zároveň chrání před rozlitím biolíhu v případě převrácení. Rozměry krbu jsou 70x40x33,4 cm.

+ Absorpční vložka, není nutná instalace
Vyšší cena

Kratki Sierra

Kratki Sierra recenze a test

Volně stojící lihový krb Kratki Sierra spaluje biolíh, který hoří krásným žlutým plamenem bez dýmu, spalin a zápachu. Biokrb je tedy možné umístit kamkoliv uvnitř domu, bytu nebo také na terasu. Bio krb je sloupového tvaru, vyrobený z lakované oceli a obestavba je tvořena ze speciálně upravených dřevovláknitých desek MFD. Vnitřek krbu je v černé barvě, obestavba v bílé. Nádoba na biolíh má kapacitu 0,5 l a průměrná spotřeba 0,5 l/hod. Specifikem je i vyšší hmotnost, a to 48,5 kg.

+ Prostorově úsporné řešení
Vyšší cena, větší hmotnost

Kratki Golf Qube

Kratki Golf Qube recenze a test

Lihový krb na stěnu Kratki Golf Qube je vyrobený z broušené a lakované ocele a vyniká svým pěkným designem. Jako palivo se v tomto krbu používá speciální biolíh a objem nádobky je 0,2 l, přičemž spotřeba je cca 0,5 l/hod. Zásobník má bezpečnostní komoru a zabraňuje tak přeplnění a vylití. Závěsný krb je lehký, má pouze 5,8 kg a jeho instalace na stěnu je velmi snadná. Biokrb má rozměry 64,8×37,4×14,4 cm. Délka plamene je 15 cm.

+ Bezpečnostní komora, nízká hmotnost
Délka plamene pouze 15 cm

Tristar DF-6500

Tristar DF-6500 recenze a test

Lihový krb na stůl Tristar DF-6500 v černé barvě je přenosný a určený jak pro vnitřní, tak venkovní prostory. Biokrb má bio-etanolové hořáky a je vyroben z kvalitních kovových materiálů. Bio krb má bezpečnostní tvrzené sklo o průměru 3 mm a váží pouze 1,5 kg s rozměry 35x18x14 cm. Zásobník na palivo má 0,3 l a spotřeba je cca 0,3 l/hod. Poté, co etanol dohoří, se musí krb nechat alespoň 15 min. vychladnout. Balení obsahuje také přístroj na uhašení ohně.

+ Nízká cena, hmotnost
Kratší doba hoření

Kratki Delta 2

Kratki Delta 2 recenze a test

Nástěnný krb na biolíh Kratki Delta 2 je vhodný do všech prostor a kromě zavěšení na stěnu lze také zabudovat do zdi. Lihový krb má ochranné sklo a je tak bezpečný i v domácnosti s dětmi. Zásobník na palivo má 0,5 l a spotřeba se pohybuje okolo 0,5 l/hod. Výhodou je bezpečnostní zásobník, který zabraňuje rozlití paliva a délka plamene je 25 cm. Rozměry krbu jsou větší – 90x40x14,2 cm. Krb obsahuje instalační materiály a ručku na regulaci plamene. Podle uživatelských zkušeností má i dobrou výhřevnost.

+ Jednoduchá instalace, prohřeje místnost, bezpečnostní sklo
Cena biolihu

Tristar DF-6507

Tristar DF-6507 recenze a test

Elegantní stolní biokrb Tristar DF-6507 v šedé barvě je vhodný pro vnitřní i venkovní použití a vytváří příjemnou intimní atmosféru. Biokrb na stůl je vyroben z nerezové oceli a tvrzeného 3 mm širokého skla a součástí je také dusič ohně z nerezové oceli. Rozměry jsou opravdu kompaktní – 16,3×16,3×15 cm a hmotnost pouhých 0,55 kg. Vzhledem ke svým rozměrům a hmotnosti je lehce přenosný.

+ Lehce přenosný, do menších místností
Nic zásadního

Kratki Romeo

Kratki Romeo recenze a test

Volně stojící biokrb Kratki Romeo je vhodný do domu, bytu i na terasu, kde obzvláště vynikne jeho sloupové provedení. Krb na biolíh je vyrobený z kvalitní černě lakované nerezové oceli a zásobník na líh má objem 1,2 l, přičemž spotřeba je pak přibližně 0,5 l/hod. Délka plamene je pak 25 cm. Vysoký bio krb má rozměry 35,9x113x55x20,9 cm a hmotnost 19 kg.

+ Větší objem zásobníku
Vyšší cena

Kratki Mísa

Kratki Mísa recenze a test

Designový krb na biolíh Kratki Mísa ve tvaru mísy je ideální doplněk do interiéru. Bio krb je vyrobený z nerezové oceli pokrytý kvalitní práškovanou barvou. Zásobník je též z nerezové oceli a disponuje objemem 0,5 l a průměrnou spotřebou 0,3 l/hod. Délka plamenu je 25 cm a zásobník je vybaven absorpční vložkou, která zabraňuje rozlití v případě převrácení. Biokrb tvaru mísy nemá ochranné sklo a lze uhasit díky regulační páce. Rozměry biokrbu jsou 71,7×17,1×40 cm a hmotnost 10,4 kg.

+ Designový tvar, nízká spotřeba
Nemá ochranné sklo

Kratki March

Kratki March recenze a test

Biokrb Kratki March je dobrá imitace krbu s komínem. Na rozdíl od klasického krbu lze krbem Kratki March vytvořit krásný otevřený oheň pomocí biolíhu. Tento typ biokrbu se umisťuje ke stěně a je vhodný spíše do vnitřních prostor, ale i na terasu. Vnitřek biokrbu je z černě lakované oceli a vnějšek krbu je z MDF materiálu. Zásobník má objem 0,75 l, spotřeba je přibližně 0,5 l/hod a plamen má délku 35 cm.

+ Imitace klasického krbu
Vysoká cena, poměrně malý zásobník

Jak vybrat biokrb

Bio krb může být krásnou dekorací domu, bytu, restaurace, kanceláře, ale i venkovních prostor jako jsou různé terasy a zpříjemnit tak venkovní posezení nejen v letních dnech. Vybrat vhodný biokrb není nic složitého, existuje několik typů bio krbů, rozdělují se podle velikosti, tvaru, designu a vhodnosti umístění. Důležitými parametry může být také hmotnost, pokud se jedná o přenosný krb, dále pak také objem zásobníku, délka plamene a samozřejmě i spotřeba. Důležitým faktorem pak je samozřejmě také cena lihových krbů.

Princip bio krbu

Biokrb je zařízení, které imituje klasický krb, ale funguje na jiné, ekologičtější bázi. K provozu bio krbu se nevyužívá klasické palivo, jako je uhlí a dřevo, ale speciální biolíh, proto je označován též jako lihový krb. Díky tomu nevzniká žádný zápach, ani spaliny a škodliviny. Jediné, co se do vzduchu dostane, je oxid uhličitý, který běžně vydechujeme (zdroj: modernblaze.com). Jeho údržba je tedy jednoduchá, stačí do nádobky nalít biolíh a ten poté zapálit. Pokud chcete oheň uhasit, většinou je součástí krbu příklopka, která ho uhasí nebo stačí vyčkat, až všechen biolíh dohoří.

Umístění krbu na biolíh

Při koupi biokrbu byste si jako první měli položit otázku, na jaké místo bio krb umístíte. Existují tři základní dělení dle umístění.

Volně stojící biokrb

Tento typ biokrbu je nejpoužívanější, protože je možné bio krb postavit na jakékoliv rovné místo, může to být podlaha, police, stůl nebo terasa, a to bez nutné instalace. Základem je především elegantní a bezpečná konstrukce. U krbů najdete doporučení, aby v jeho blízkosti (cca 1 metr) nebyly hořlavé věci. Některé volně stojící biokrby mají skleněné zábrany, které jsou vhodné především pro rodiny s dětmi a zamezí tak popálení nebo vzplanutí předmětů.

Biokrb na zeď

Lihový krb na stěnu je podobný volně stojícímu biokrbu, nicméně nástěnný biokrb lze zavěsit na zeď v jakékoliv výšce a je tak součástí designového prvku místo obrazu. Biokrb na stěnu má většinou součástí balení instalační materiály. Některé biokrby jsou dokonce vhodné i na sádrokartonové stěny, v balení je konzole na zavěšení. Ovšem bio krby těžší než 15 kg, vhodné na takové stěny nejsou.

Vestavný bio krb

Tento typ biokrbu se používá k přímému zabudování do zdi, opticky tedy splyne se zdí jako její součást. Může tak připomínat klasický krb, není ale nutné zajišťovat odvod spalin. Instalace takého krbu je ovšem náročnější a je lepší to nechat na odborníkovi. Vyžaduje vybudování stavebního otvoru a sádrokarton či stěna musí být nehořlavá.

Rozměry a hmotnost

Při výběru je důležité brát ohledy na to, kam chcete bio krb umístit a kolik na něj potřebujete prostoru. Lze pořídit opravdu malé, přenosné biokrby a nebo velké do volného prostoru. Důležité je ale ohlídat, aby v blízkosti umístění krbu nebyly hořlavé materiály.

Na základě velikosti, použitého materiálu a designu se také odvíjí hmotnost biokrbu. Pokud budete chtít biokrb často přemisťovat, zvolte raději model s nižší váhou. Dejte ale pozor na to, že lehké, volně stojící biokrby se dají poměrně snadno převrhnout. Nejen že by to krb poškodilo, ale mohlo by také dojít k popálení nebo požáru.

Materiál

Biokrby musí být vyrobeny z pevných, kvalitních a nehořlavých materiálů. Záleží na daném modelu, ale většinou se vyrábí z kvalitní nerezové oceli, často doplněné o tvrzené sklo o síle 3 až 5 mm. Nerezová ocel je většinou lakovaná černým lakem, případně pak broušená.

U některých výrobků je také doplněn tzv. MDF materiál. Jedná se o přírodní desky s velmi jemnou strukturou bez použití lepidla. Lze je snadno upravit pomocí fólií nebo lakováním.

Biolíh a výhřevnost

Ještě než si pořídíte lihový krb, zjistěte si také jeho spotřebu a kolik peněz budete vkládat do pořízení paliva. Používá se speciální biolíh do krbu (někdy se také uvádí jako bio-ethanol), jedná se o přírodní produkt, který je zhotoven na rostlinné bázi a je plně ekologický a zdravotně nezávadný. Litr biolíhu vydrží hořet zhruba 2 až 5 hodin. Při jeho hoření vzniká jen voda a oxid uhličitý. Důležité je tedy obzvláště v menších místnostech vyvětrat (v zimě krátce a intenzivně, aby stěny nestihly vychladnout). Na trhu jsou také k dostání parfémované biolíhy, které provoní vaší domácnost.

Základní funkce bio krbu je především designová a uklidňující, výhřevnost lihového krbu je tak pouze přidanou hodnotou, protože je tato vlastnost hodně omezená. Každý oheň produkuje teplo, u většiny krbů na biolíh se dá velikost plamene regulovat. Výkon biokrbů se pohybuje v rozmezí 1 kW – 5 kW, což může menší místnosti vyhřát i o několik stupňů, záleží ovšem na modelu. V menších místnostech s většími krby je ale nutné častěji větrat z důvodu oxidu uhličitého.

Regulace a topení v bio krbu

Bio krby jsou nenáročné jak na instalaci, tak na provoz. Jejich montáž je snadná, obzvláště pak bez jakékoliv nutné instalace jsou lihové krby na stůl. Na instalaci jsou nejnáročnější vestavěné biokrby. U biokrbů stejně tak jako u jakéhokoliv ohně je nutné dodržet bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů a to alespoň 1 metr. Samozřejmě také záleží na typu modelu a jeho zabezpečení.

Regulace lihového krbu je také jednoduchá. Do zásobníku se nalije biolíh (někdy za pomocí trychtýře), nutné je však líh nepřelít, aby se nepoškodil lak. Některé krby jsou vybaveny absorpční vložkou a druhou bezpečnostní nádobkou, která přelití zabrání. Většina krbů má k regulaci plamene páčku, pomocí které můžete nastavit intenzitu plamenu.

Bezpečnost a použití

Použití biokrbů je jednoduché, důležité je ale dbát na bezpečnostní pokyny, aby nedošlo k poškození, popálení nebo dokonce požáru. Níže je uvedeno několik bodů, které je nutné dodržovat pro bezpečné používání:

  • Pokud máte biokrb v místnosti, je důležité místnost větrat, protože biokrby produkují kysličník uhličitý.
  • U volně stojících biokrbů je důležitá vzdálenost od hořlavých materiálů. Krb se nesmí nikdy přenášet, pokud právě hoří.
  • Závěsné biokrby by měli být alespoň 60 cm nad podlahou a 180 cm od stropu.
  • Pokud je bio krb zapálený, nikdy nedolévejte biolíh.
  • Biolíh je nutné lít jen do zásobníku, nikoliv po něm, aby se nepoškodil povrch.
  • Palivo je možné doplňovat pouze u vychladlého hořáku.
  • Nenechávejte hořící biokrb bez dohledu.

Doplňky

Mezi doplňky biokrbů patří regulace výkonu, dálkové ovládání, kterým biokrb nejen zapálíte, ale i zhasnete a v neposlední řadě existují různá keramická polínka nebo kameny pro ještě lepší imitaci klasického krbu.

Cena

Cena do 1 000 Kč

Do 1 000 Kč můžete sehnat základní menší lihový krb s jednoduchým provedením a designem. Podstavec krbu bude vypadat jednoduše, svou funkci ale dobře splní. Tento typ bio krbu rozhodně ale není vhodný jako zdroj tepla. Výkon krbu většinou nelze regulovat.

Cena do 5 000 Kč

Většina biokrbů se pak nachází v cenové relaci od 1 000 Kč do 5 000 Kč. Výkon by měl být vyšší a regulovatelný a často zvýší i teplotu v místnosti. V této cenové relaci seženete nejen lihový krb na stůl, ale také závěsný biokrb nebo vestavěný.

Cena do 10 000 Kč

V této cenové kategorii už seženete opravdu biokrb dle vašich představ. Jedná se většinou o větší biokrby, které jsou vyráběny z kvalitních materiálů, s velkým výkonem a krásným designem. Součástí produktu bývají i různé doplňky v podobě kamenů nebo dekoračních keramických polínek.

Cena nad 10 000 Kč

V cenové kategorii nad 10 000 Kč už seženete opravdu ty nejlepší biokrby s detailně propracovaným luxusním designem.

Otázky při výběru lihového krbu

Stolní nebo nástěnný biokrb?

Stolní biokrb se hodí jak do vnitřních prostor, tak venkovních. Biokrb na stůl je většinou malý, lehce přenositelný, různých tvarů. Nástěnný krb na biolíh je praktičtější do bytu, kde se jednoduše instalujete na zeď a nezabere místo v prostoru.

Jaký bio krb do bytu?

Biokrb do bytu je potřeba vybrat především podle velikosti místnosti. Pokud máte menší byt, tak je lepší zvolit například sloupový bio krb, který nezabere tolik místa a neprodukuje tolik oxidu uhličitého. Vhodné biokrby do bytu jsou nástěnné, vestavné nebo malé stolní.

Jakou má biokrb výhřevnost?

Základní funkce biokrbu je především designová, výhřevnost biokrbu je tak pouze přidanou hodnotou a je hodně omezená. U většiny biokrbů se dá velikost regulovat a tím i ovlivnit výhřevnost. Výkon biokrbů se pohybuje v rozmezí 1 kW – 5 kW, což může menší místnosti vyhřát i o několik stupňů, záleží ovšem na daném modelu.

Jak funguje bio krb?

Biokrb funguje na ekologické bázi, k provozu se nevyužívá klasické palivo, jako je uhlí a dřevo, ale speciální biolíh, není tedy nutné mít odvod pro spaliny a škodliviny. Jediné co se do vzduchu dostane, je oxid uhličitý, který běžně vydechujeme. Jeho údržba je tedy jednoduchá, stačí do nádobky nalít biolíh a ten poté zapálit. Pokud chcete oheň uhasit, většinou je součástí krbu příklopka, která ho uhasí nebo stačí vyčkat, až všechen biolíh dohoří.