Vybíráme nejlepší BMX, dirt a freestyle kolo

TOP 3 BMX kola

Mongoose Legion L60

GT Slammer

Kellys Whip 30

Freestyle BMX kolo univerzální velikosti, které je ideální pro triky a sportovní jízdu v bike parcích, s atraktivní pořizovací cenou.BMX kolo vhodné pro začátečníky nebo mírně pokročilé jezdce. Je ve střední cenové kategorii a určený především na Park a Street.Dirt kolo, které je ideální na freestyle a freeride. Je osazené kvalitními komponenty, má odpruženou přední vidlici a je pohodlné při jízdě i provádění triků.
+ Nejpoužívanější převodová soustava 25T/9T+ Hmotnost, Twister (neomezené protáčení řídítek)+ Odpružená vidlice, zadní kotoučová brzda
- V ceně nejsou pegy- V ceně nejsou pegy- Hliníkový rám (lehčí, ale s menší odolností)

Orientační Cena
6 929 Kč

Orientační Cena
9 199 Kč

Orientační Cena
15 490 Kč

BMX je velmi mladý cyklo sport, který se řadí k do kategorie adrenalinových sportů. Jedná se o terénní jízdu a provádění triků na speciálně uzpůsobeném kole (typicky pod názvy street, dirt bike, race a mini BMX, freestyle kolo), s disciplínami jako jsou street jízdy, traily, flatland, park a dirt. Freestyle BMX kola jsou vhodná pro děti i dospělé, pro správné provádění a bezpečnost je ale třeba mít vhodné vybavení, helma je samozřejmostí. Základní vlastností BMX kola je odolnost, nízký rám a pouze jeden rychlostní převod. BMX můžete provozovat rekreačně, stejně tak máte možnost soutěžit na různých závodech k tomu určených. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší freestyle BMX kola pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší freestyle BMX kola (Test 2024)

VzhledModelVelikost kolVelikost rámuHmotnostNosnostMateriál rámuDostupnost
DHS Jumper 2005 recenze a testDHS Jumper 200520"11''13,75 kg80 kgOcel
Mongoose Legion L60 recenze a testMongoose Legion L6020"20,5"--Ocel
GT Slammer recenze a testGT Slammer20"-11,6 kg-Ocel
Capriolo Totem recenze a testCapriolo Totem20"10,5''12,5 kg100 kgOcel
Kellys Whip 30 recenze a testKellys Whip 3026"---Hliník
Mongoose Legion L40 recenze a testMongoose Legion L4020"20,5"--Ocel
GT Air recenze a testGT Air20"20"11,7 Kg-Ocel
Kellys Whip 70 recenze a testKellys Whip 7026"Dvě velikosti11,95 kg100 kgHliník
Galaxy Spot recenze a testGalaxy Spot20"9''12,1 kg-Ocel
Mongoose Legion L10 recenze a testMongoose Legion L1020"-12,9 Kg-Ocel

Zobrazit celou nabídku

Recenze BMX kol

DHS Jumper 2005

DHS Jumper 2005 recenze a test

Freestyle kolo DHS Jumper 2005 je model kola na BMX, který je ideální pro streetovou jízdu a různé triky. Má pevný ocelový odolný rám a kola o velikosti 20 palců. Je vybavené účinnou zadní brzdou a je vhodné pro jízdu ve skate parku nebo na u-rampě. Součástí balení jsou 4 pegy, které využijete zejména při jízdě na u-rampě. Toto kolo má celkovou hmotnost 13,75 kilogramů a nosnost 80 kilogramů. Vidlice je vyrobena z oceli a k dostání je ve třech barevných variantách.

+ Cena/výkon, 4 pegy v ceně
Nižší nosnost

Mongoose Legion L60

Mongoose Legion L60 recenze a test

BMX kolo Mongoose Legion L60 je vyrobené prémiovou americkou značkou Mongoose, která je ve světě BMX kol doslova legendou. Velkou výhodou je velmi kvalitní rám s originálním designem a kvalitní gripy pro snadnější jízdu i triky. Rám i vidlice kola je vyrobená z Hi-Ten oceli. Ráfky jsou pro dosažení co nejnižší možné hmotnosti hliníkové a jednoplášťové, jejich drátová výplň je samozřejmě z oceli.

+ Nejpoužívanější převodová soustava 25T/9T
V ceně nejsou pegy

GT Slammer

GT Slammer recenze a test

GT Slammer je ideální freestyle BMX kolo pro jezdce, kteří se chtějí naučit základní triky. Rám, vidlice i řídítka jsou vyrobená ze standardní oceli Hi-Ten. Kolo je osazeno ráfky o velikosti 20 palců a odolným rámem. Je snadno ovladatelné a hodí se pro jednoduché triky a běžnou freestylovou jízdu ve skate parcích i na u-rampách. K dostání je v jedné barevné variantě a v ceně nejsou pegy.

+ Hmotnost, Twister (neomezené protáčení řídítek)
V ceně nejsou pegy

Capriolo Totem

Capriolo Totem recenze a test

BMX kolo Capriolo Totem je optimalizované pro snadné provádění triků. Je vybaven čelisťovou přední i zadní brzdou, hliníkovými ráfky a koly 20 palců. Rám o velikosti 10,5 palců je vyroben z pevné a odolné oceli. Také vidlice je vyrobena z oceli s ohledem na maximální možnou životnost a odolnost. Kolo je k dostání ve dvou barevných variantách, má nosnost až 100 kilogramů a hmotnost 12,5 kilogramů. Hodí se pro osoby vyšší 150 centimetrů. Součástí balení je stojánek i pegy.

+ Pegy a stojánek součástí balení, vyšší nosnost, výhodná cena
Menší šlapátka

Kellys Whip 30

Kellys Whip 30 recenze a test

Dirt kolo Kellys Whip 30 je ideální pro freestylovou a adrenalinovou jízdu. Má pouze jeden převod a hliníkový rám. Vidlice je odpružená a má zdvih 100 mm, díky tomu kolo podrží a tlumí dopady. Kolo je vybavené pouze jedním rychlostním převodem a pouze zadní kotoučovou brzdou. Velikost kol je 26 palců. Kolo se hodí pro začátečníky a lidi, kteří se teprve chtějí naučit první triky a skoky. Na trhu je k dostání pouze v jedné barvě.

+ Odpružená vidlice, zadní kotoučová brzda
Hliníkový rám (lehčí, ale s menší odolností)

Mongoose Legion L40

Mongoose Legion L40 recenze a test

BMX kolo Mongoose Legion L40 je vhodné i pro pokročilejší jezdce. Díky prodlouženému rámu se hodí i pro vyšší cyklisty s výškou až do 180 centimetrů. Kolo je k sehnání za výhodnou cenu a hodí se jak do skateparku, tak pro streetovou i dirt jízdu. Má zadní mechanickou ráfkovou brzdu a pouze jeden převod. Je vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé a jedná se o univerzální BMX pro více typů jízd.

+ Univerzální BMX pro více typů jízd, i pro vyšší cyklisty
Pegy nejsou v ceně

GT Air

GT Air recenze a test

GT Air je kvalitní BMX kolo pro děti a začátečníky kolem 155 cm. Je vhodné pro jízdu na u-rampě i ve skate parku. K dostání je v jedné barevné variantě. Má pouze jeden rychlostní převod a jen zadní mechanickou ráfkovou brzdu. Výhodou tohoto kola je snadná ovladatelnost a možnost se na něm snadno a pohodlně naučit freestylovou jízdu i jednotlivé triky.

+ Vhodné pro děti a začátečníky
Vyšší cena oproti jiným modelům se stejnou výbavou

Kellys Whip 70

Kellys Whip 70 recenze a test

Dirt kolo Kellys Whip 70 má kola o velikosti 26 palců a nabízí se s rámem o dvou velikostech. Kolo má pevný rám z hliníku a odpruženou vidlici se zdvihem 100 mm. Součástí jsou dirtové pláště, které tlumí dopady a jsou vhodné i pro provádění triků. Kolo má pouze zadní kotoučovou brzdu (konkrétně je to hydraulická kotoučová brzdy Shimano) a jen jeden rychlostní převod. Dirt kolo by si mělo poradit hlavně v technicky náročných trialových pasážích, čemuž ostatně odpovídá i vyšší cena.

+ Dirtové pláště, ovladatelnost a stabilita
Pegy nejsou v ceně

Galaxy Spot

Galaxy Spot recenze a test

BMX kolo Galaxy Spot nabízí skvělý poměr kvality a ceny. Jedná se o střední cenovou kategorii kol a je ideální pro začátečníky i mírně pokročilé. Geometrie rámu umožňuje běžnou jízdu na kole i provádění cviků v parcích nebo na U-rampách. Kolo je navrženo s ohledem na snadné ovládání. Součástí balení kola jsou pegy a odrazky pro snadnější provádění triků a vyšší bezpečnost. Rám je vyroben ze standardní oceli, což odpovídá i nižší pořizovací ceně.

+ Pegy a odrazky v ceně balení, pořizovací cena
Spíše jen pro začátečníky

Mongoose Legion L10

Mongoose Legion L10 recenze a test

Freestyle BMX kolo Mongoose Legion L10 je vhodné pro úplně začátečníky s výškou okolo 155 cm, čemuž odpovídá i menší výška řídítek. Pláště kol jsou velké 20 palců a rám kola je vybavené z pevné, avšak běžné Hi-Ten oceli. Kolo má jeden rychlostní stupeň a jednu zadní ráfkovou mechanickou brzdu. Pro neomezené protáčení řídítek je zde přítomný twister.

+ Pro úplné začátečníky, výhodná cena, twister
Limitující výška i s ohledem na menší řídítka

Jak vybrat BMX kolo

BMX je sport, který se čím dál více rozšiřuje a zájem o něj jeví mnoho dětí i dospělých. Pro správné a bezpečné provozování tohoto sportu je ale třeba vybrat také vhodné kolo a příslušenství. Jak na to popisujeme v našem rádci níže.

Styl jízdy a provedení freestyle BMX kola

Výchozí dělení je Freestyle BMX kolo, Race BMX a Mini BMX. Ty se dále člení a mají svá specifika, včetně osazení různými materiály, rozměry a určením. Race BMX jsou určena na závodní dráhu, typické je pro ně snadné ovládání, nízká hmotnost a materiál hrom nebo hliník. Mini BMX je zmenšenina klasického BMX kola, určené pro triky ve skateparku a street ježdění.

Freestyle BMX kolo je univerzálním typem pro všechny disciplíny a pokud nejste vyloženě profesionál, zcela si s ním vystačíte. Disciplíny lze dále rozdělit na park, dirt a street.

Park BMX kolo

Park BMX kola jsou většinou osazena gyro brzdou umožňující protáčení řídítek a stavba rámu bývá nižší, takže lze snáze provádět triky.

Street BMX kolo

Street BMX kola jsou určena pro techničtější styl jízdy, obvykle s použitím pegů. Triky se provádí na bednách a podobných překážkách. Častá je rovněž jízda bez brzd a u kol obratnější geometrie, pegy jako součást balení, ochrana převodníku a freecoaster náboj.

Dirt kolo

Dirt kola jsou určena pro jízdu v terénu a pro trail. Geometrie je zaměřena na stabilitu kola při skocích, čímž se oproti předchozím typům odlišuje. Dále třeba hrubším vzorkem pláště nebo těžším převodem.

Rám kola a vidlice

Rám by měl být adekvátně velký a zejména odolný a pevný vzhledem k prováděním trikům a namáhání materiálu. K výrobě freestyle BMX kol se většinou používá odolná a pevná ocel, buď základní Hi-Ten nebo CrMo (chromovaná ocel). Ve výjimečných případech je rám BMX kola nebo dirt kola vyroben z lehčího hliníku, pro nižší hmotnost. Přední vidlice je u tohoto typu kola pevná a nemá odpružení.

Brzdy

Brzdy mohou být ráfkové nebo kotoučové. Na BMX kolech se zpravidla používají mechanické brzdy. Kvalitní a funkční brzda je základem úspěchu při učení triků. Brzdové špalky je třeba kontrolovat a měnit, aby zůstala zachována maximální funkčnost brzd. Brzda je zpravidla umístěna jen na zadním kole, avšak v naprostých začátcích ji můžete mít přidělanou i na kolo přední, někdy je i součástí dodávky kola, byť není třeba přímo nasazena. Pokročilí jezdci pak často brzdu sundavací, aby kolo ještě více odlehčili.

Pegy

Součástí BMX kola mohou být také pegy (označované též jako stupačky), což jsou stupátka vedoucí na obou stranách předního i zadního kola z jeho středu směrem ven. Jsou určené pro provádění triků, některé bez nich není možné provést. Snad u všech modelů freestyle BMX kol se pegy dají na kolo namontovat, u některých jsou ale již v ceně, což ušetří další investici do těchto doplňků po koupi kola. Stupačky by měly být na každém kole pro začátečníky. Začátečníkům výrazně usnadní učení a provádění některých triků.

Řídítka

Důležitou roli hrají také řídítka, která by měla být široká, snadno se držet a pohodlně by se s nimi mělo manipulovat. Pro pokročilejší cyklisty jsou vhodná spíše vyšší řídítka. Jak už bylo řečeno výše, některá kola mohou mít protáčení řídítek, což si ohlídejte především tehdy, pokud chcete kolo požívat v parku.

Velikost kola a rámu

Standardní velikost freestyle BMX kol je 20“. Rámy jsou podobně velké, nejčastěji v rozmezí 20 až 21 palců a jejich výběr záleží na plánovaném stylu jízdy i na velikosti jezdce. U začátečníků velikost rámu nehraje takovou roli a stačí řídit se velikostní tabulkou podle výšky postavy.

Dětská BMX kola do výšky 150 cm mají typickou velikost 12, 14, 16 a 18 palců. Orientačně jsou hodnoty následující: 12 palců (80 – 120 cm), 14 palců (120 – 130 cm), 16 palců (130 – 140 cm), 18 palců (140 – 150 cm).

Pro osoby nad 150 centimetrů jsou vhodné rámy o velikosti 20-21 palců a více. Podobně je to i s velikostí kol, kdy nad 150 cm jsou klasicky freestyle BMX kola o velikosti 20 palců.

Cena

Nejlevnější BMX kola jsou k dostání za částku okolo 5 000 Kč. Tyto modely jsou ale zpravidla méně kvalitně zpracované a mají nižší životnost. Pokud to s BMX myslíte vážně a chcete se mu pravidelně věnovat, vyplatí se hledat v cenové relaci okolo 10 000 Kč. Vyšší třída se vyznačuje lepšími komponenty a přizpůsobení váze jezdce. Typická je pevnější CrMo ocel, tepelná úprava, uložení kol v zapouzdřených ložiscích a podobně.

Bezpečnostní výbava

Při koupi a výběru kola je třeba myslet také na pořízení bezpečnostních prvků. BMX je nutné provozovat s adekvátní sadou chráničů (kolena, holeně, lokty) a bezpečnostní helmou. Kromě toho myslete i na kvalitní a pevnou obuv a cyklistické rukavice.

Otázky při výběru BMX, freestyle a dirt kola

Co je dirt bike a liší se od freestyle BMX kola?

Dirt kola jsou poddruhem freestyle BMX kol. Jejich specifikem je uzpůsobení jízdě v terénu, především hrubší vzorek pláště. Dalším specifikem je také geometrie uzpůsobená pro větší stabilitu kola při provádění triků.

Jaké jsou nejlepší značky BMX kol?

Z oblíbených a dostupných značek BMX kol lze zmínit DHS, Kellys, Mongoose, Flybikes a Cult. K dražším a propracovanějším patří BMX kola Wethepeople, Specialized, Subrosa.

Jak se liší dětské BMX a BMX pro dospělé?

Podstatná je především výška jezdce. BMX kola pro děti lze hrubě rozdělit na ta do 150 cm výšky jezdce s velikostí kol od 12 do 18 palců. Nad 150 cm se používají standardní 20 palcová kola.

Jaké BMX pro začátečníky?

Pokud začínáte, není až tak podstatné, jaké první kolo zvolíte. Zohledňovat byste měli hlavně svou výšku, váhu, zdatnost a také účel pro jaký chcete BMX kolo používat. Pro začátečníky a hobby jezdce zcela postačí kvalitní BMX kola od známých výrobců. Profesionálové si stejně, jako i v jiných cyklistických odvětvích, často svá kola skládají z jednotlivých komponentů.