Vybíráme nejlepší batoh na kolo

TOP 3 batohy na kolo

Deuter Race EXP Air 14+3

Osprey Escapist

Arcore EXPLORER

Batoh na kolo s větším objemem 14 l a s velmi kvalitním a promyšleným zpracováním. Má spoustu funkčních detailů a úložných prostorů, nechybí zde ani pláštěnka nebo příprava na hydrovak.Batoh s vakem na vodu o objemu 3 litrů je velmi promyšleně řešený a vyroben je z prvotřídních materiálů. Zaujme uchycení hadice na magnet, velká praktičnost a mnoho doplňků.Cyklistický batoh velmi kompaktních rozměrů s celkovým objemem jen 4 litry. Má kvalitní zpracování a u takto malého provedení překvapí, že disponuje hrudním i bederním popruhem.
+ Promyšlené úložné prostory, dobrý systém odvětrávání, kvalitní materiály a ergonomie+ Ocenění produkt roku, ramenní kapsa na telefon, kvalitní promyšlené zpracování+ Velmi kompaktní rozměry s objemem jen 4 l, nízká pořizovací cena, hrudní i bederní popruh
- Bez dodaného hydrovaku- Do kapsy na telefon se nevejdou velké smartphony- Nedohledatelná hmotnost

Orientační Cena
1 800 Kč

Orientační Cena
2 699 Kč

Orientační Cena
399 Kč

ZJISTIT VÍCE

ZJISTIT VÍCE

ZJISTIT VÍCE

Batoh na kolo je praktickým i módním doplňkem každého cyklisty. Nejen, že v něm můžete převážet vodu, svačinu nebo náhradní oblečení, ale batoh s chráničem páteře vás může ochránit i při pádu. Hydratační batoh s vakem na vodu není nutné při jízdě sundávat a pohodlně se kdykoliv během jízdy napijete pomocí hadičky. Téměř všechny cyklistické batohy mají na vodní vak přípravu, některé jsou jím i vybaveny. Kvalitní cyklobatoh přispěje ke zvýšené bezpečnosti reflexními prvky a vyšší komfort zajistí chytře odvětrávaný zádový systém. Nejvíce se liší objemem, který ovlivňuje jeho praktičnost i při dalších sportech nebo při výletech a procházkách. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší batohy na kolo pro rok 2021, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší cyklobatohy (Test 2021)

VzhledModelObjemUrčeníVak na vodu součástíPláštěnkaHmotnostRozměryDostupnost
Camelbak Lobo recenze a testCamelbak Lobo6 lUniverzálníAnoNe480 g42×20×10 cmVÍCE INFORMACÍ
Deuter Race EXP Air 14+3 recenze a testDeuter Race EXP Air 14+314 lDámskýNeAno890 g46×26×18 cmVÍCE INFORMACÍ
Osprey Raptor 10 recenze a testOsprey Raptor 1010 lPánskýAnoNe630 g47×22×20 cmVÍCE INFORMACÍ
Force Aron ace plus recenze a testForce Aron ace plus10 lUniverzálníNeNe480 g-VÍCE INFORMACÍ
Osprey Escapist recenze a testOsprey Escapist25 lUniverzálníNeAno1020 g50×27×31 cmVÍCE INFORMACÍ
Loap Topgate recenze a testLoap Topgate15 lUniverzálníNeNe590 g48×25×16 cmVÍCE INFORMACÍ
Ferrino X Ride recenze a testFerrino X Ride10 lUniverzálníNeNe350 g46×22×12 cmVÍCE INFORMACÍ
Pinguin Ride recenze a testPinguin Ride19 lDámskýNeAno730 g44×28×19 cmVÍCE INFORMACÍ
KELLYS Lane 16 recenze a testKELLYS Lane 1616 lUniverzálníNeAno--VÍCE INFORMACÍ
Arcore EXPLORER recenze a testArcore EXPLORER4 lPánskýNeNe-44,5×24×4 cmVÍCE INFORMACÍ

Recenze cyklistických batohů

Camelbak Lobo

Camelbak Lobo recenze a test

Batoh na kolo Camelbak Lobo je oblíbený kvalitní cyklobatoh, který má téměř všechny recenze od spotřebitelů pozitivní. Někteří pouze zmiňují jeho skutečně malé rozměry, což je však pouze vlastnost a ne přímo nevýhoda. Má objem 6 litrů a jeho součástí je originální vak na vodu Antidote, který má velký plnící otvor a objem 3,5 litru. Mohou v něm být tekutiny až do teploty 85 °C a potěší rovněž několikavrstvá trubice PureFlow, ze které není cítit plast. Kromě malých rozměrů má také nízkou hmotnost jen 480 gramů, vybaven je hrudním i bederním pásem, několika unikátními technologiemi a mnoha dalšími praktickými prvky.

+ Originální systém pitného vaku v ceně, kvalitní zpracování, hrudní i bederní pás
Nepřekvapivě menší velikost

ZOBRAZIT NABÍDKU

Deuter Race EXP Air 14+3

Deuter Race EXP Air 14+3 recenze a test

Batoh na kolo Deuter Race EXP Air 14+3 je velmi chytře vymyšlený a kvalitně zpracovaný batoh na kolo, má větší objem 14 litrů, takže se do něj vejde vše potřebné na celodenní vyjížďky. Spotřebitelé na základě zkušeností chválí vzdušný zádový systém Aircomfort a celkově velmi povedenou ergonomii, shodují se, že batoh na zádech není skoro ani cítit. Popruhy jsou pro větší komfort perforované, nechybí hrudní a bederní pás a dokonce ani pláštěnka. Praktická je kapsa s organizérem, další kapsa na mokré věci anebo síťka na helmu či poutko na bezpečností světlo. Vak na vodu k němu výrobce nedodává, speciální kapsa zde ale přítomna je.

+ Promyšlené úložné prostory, dobrý systém odvětrávání, kvalitní materiály a ergonomie
Bez dodaného hydrovaku

ZOBRAZIT NABÍDKU

Osprey Raptor 10

Osprey Raptor 10 recenze a test

Cyklistický batoh Osprey Raptor 10 má velice odolné a kvalitní zpracování, jako materiály použil výrobce nylon 210D Diamond Ripstop. Má nízkou hmotnost a větší objem 10 litrů, kromě vodního rezervoáru s objemem 3 litrů se do batohu vejde i nářadí a svačina. Oproti jiným batohům dodává výrobce Osprey k tomuto srolovatelný a odnímatelný organizér na nářadí, který nese označení ToolWrap. Má měkkou kapsu pro uložení brýlí, systém LidLock pro uchycení helmy a dobře odvětraný zádový systém AirScape s anatomicky tvarovanými popruhy, které doplňuje hrudní i bederní pás. Unikátně řešený vak na vodu Hydraulics je dodáván spolu s batohem.

+ Uchycení hadice vaku na vodu s magnetem, kvalitní zpracování, kompresní popruhy
Vyšší cena

ZOBRAZIT NABÍDKU

Force Aron ace plus

Force Aron ace plus recenze a test

Levný batoh na kolo Force Aron ace plus je technologicky dobře zpracovaný produkt, z recenzí spotřebitelů zaznívá, že zádový systém funguje velmi dobře a při jízdě je na zádech umístěn pevně, což dokládá jeho dobrou ergonomii. Podle informací výrobce by měl cyklobatoh dosahovat objemu 10 litrů, zkušenosti však naznačují, že je v praxi menší. Kapsa na vodní rezervoár je řešena pro vodní vaky do objemu 3 litrů a uvnitř batohu je sice pouze základní, ale dostačující členění na několik zón. Zajímavostí je bederní pás s kapsou na zip, který má speciální otvor pro vyvedení sluchátek. Potěší výškově nastavitelný hrudní pás a mnoho reflexních prvků, které zvyšují bezpečnost.

+ Nízká pořizovací cena, bederní pás s kapsou na zip, technologicky zvládnuté zpracování
V praxi menší, než uvádí výrobce

ZOBRAZIT NABÍDKU

Osprey Escapist

Osprey Escapist recenze a test

Cyklobatoh Osprey Escapist je velmi dobře zpracovaný cyklistický batoh, spotřebitelé jej v recenzích hodnotí velice dobře, a proto získal také jejich ocenění produkt roku. Kromě velkého objemu 25 litrů, kam se vejde vše potřebné i na dlouhé cyklo túry, je vybaven mnoha a mnoha praktickými doplňky, které zvyšují jeho užitnou hodnotu. Výrobce zde použil technologie BioStretch nebo AirScape pro vyšší komfort či technologii LidLock pro snadné uchycení cyklistické helmy. Zajímavostí je kapsa na mobilní telefon umístěná na rameni, která však není vhodná pro smartphony větší jak 5,5 palce. Samozřejmostí je pak příprava na vodní vak, vnitřní organizér, síťované kapsy a reflexní prvky.

+ Ocenění produkt roku, ramenní kapsa na telefon, kvalitní promyšlené zpracování
Do kapsy na telefon se nevejdou velké smartphony

ZOBRAZIT NABÍDKU

Loap Topgate

Loap Topgate recenze a test

Cyklo batoh Loap Topgate nabízí zákazníkům zejména dobrý poměr cena/výkon, i dle popisu výrobce je totiž vhodný jak na cyklistiku, tak turistiku, což i dokládají zkušenosti spotřebitelů. Přes svou poměrně nízkou hmotnost 590 gramů nabídne dostatek prostoru, jeho objem je 15 litrů. Je vhodný jak pro muže, tak pro ženy a tomu odpovídá i barevné provedení, které se nabízí ve dvou designech. Má mnoho praktických kapes, vnitřní organizér a nechybí ani příprava na hydrovak. Pohodlnému nošení dále přispívá hrudní a bederní pás, anatomické popruhy a zádový systém, který nese označení SBS. Neobsahuje naopak pláštěnku a výrobce jej dodává bez vaku na vodu.

+ Provedením vhodný i na turistiku, nízká hmotnost, dobrý poměr cena/výkon
Bez pláštěnky i vaku na vodu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Ferrino X Ride

Ferrino X Ride recenze a test

Batoh na kolo Ferrino X Ride je univerzální sportovní batoh, dobře poslouží jak na kole, tak při běhu. Poměrně unikátní je svou velmi nízkou hmotností 350 gramů a jak zaznívá z recenzí, na zádech je v podstatě neznatelný. Všechno má batoh nastavitelné, kromě ergonomických ramenních popruhů je zde přítomen i hrudní pás a bederní bohužel chybí, vzhledem k jeho malým rozměrům to však není zásadní nedostatek. Výrobce myslel jak na vrcholové sportovce, kteří zde umístí vak na vodu i další lahve do postranních kapes, tak na turisty, pro které je zde připraven držák na turistické hole. Příjemným doplňkem je pak bezpečnostní píšťalka, oko na připevnění světla a reflexní prvky.

+ Vhodný na cyklistiku a běh, kompaktní rozměry, velice nízká hmotnost 350 gramů
Nemá bederní popruh

ZOBRAZIT NABÍDKU

Pinguin Ride

Pinguin Ride recenze a test

Dámský batoh na kolo Pinguin Ride má kratší délku zad, díky které je vhodný pro menší postavy, typicky tedy pro ženy. Svým velkým objemem 19 l je vhodný pro celodenní cyklistické výlety a jak hovoří spotřebitelé v recenzích, velmi pohodlný je i při turistice. Potěší, že výrobce spolu s ním dodává reflexní pláštěnku, která zajišťuje, že i za prudkého deště budete dobře viděni. Má přípravu na hydrovak, samotný vak na vodu však s tímto batohem nedostanete. Kromě bočních síťovaných kapes na lahve potěší prakticky rozdělený vnitřní prostor, dostatek pružných poutek s háčky na na zavěšení příslušenství a vysoká kvalita zpracování.

+ Provedením vhodný pro menší postavy, integrovaná reflexní pláštěnka, kvalitní provedení
Nic zásadního

ZOBRAZIT NABÍDKU

KELLYS Lane 16

KELLYS Lane 16 recenze a test

Batoh na kolo KELLYS Lane 16 je ideální na delší cyklistické túry, s objemem 16 litrů totiž nabízí dostatek prostoru na vše potřebné. Výrobce v něm zajistil oddělený prostor pro vak na vodu (není součástí), který pojme rezervoár o objemu až 3 litry a spoustu dalších kapes a přihrádek, které jsou praktické. Má anatomicky tvarovaná záda, vyztuženou přihrádku na brýle i nastavitelné a měkké popruhy. Zajímavostí je schopnost převážení jak klasické cyklistické přilby, tak speciální MTB přilby full-face. Batoh je vyroben z polyesteru, nylonu a potěší, že je od výroby vybaven vodotěsnou pláštěnkou.

+ Schopnost uchycení MTB helmy, velký objem 16 l, univerzální použití
Nedohledatelná hmotnost ani rozměry

ZOBRAZIT NABÍDKU

Arcore EXPLORER

Arcore EXPLORER recenze a test

Cyklobatoh Arcore EXPLORER je opravdu velmi malý batoh na kolo, jeho objem činí pouze 4 litry a má proto i velmi malé rozměry. Je vhodný zejména pro kratší vyjížďky, a kromě vaku na vodu, který není součástí, do batohu vložíte opravdu jen několik málo drobností. S ohledem na takto kompaktní rozměry obzvláště potěší, že výrobce zakomponoval oba dva popruhy, tedy jak bederní, tak hrudní. Zpracování je kvalitní, což dokládají značkové přezky Nifco a potěší také připravený držák na blikačku, nebo reflexní doplňky. Je naopak trochu škoda, že výrobce neuvádí hmotnost batohu, která se však dá očekávat vzhledem k jeho provedení velice nízká.

+ Velmi kompaktní rozměry s objemem jen 4 l, nízká pořizovací cena, hrudní i bederní popruh
Nedohledatelná hmotnost

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat cyklo batoh

Sportovní batoh na kolo by cyklistu při jízdě neměl nijak omezovat. Polstrování popruhů musí být vyhovující a jejich délka nastavitelná. Podle toho, co v batohu chcete vozit a na jak dlouhé výlety se vydáte, určete jeho požadovaný objem a podle postavy vyberte padnoucí velikost a tvar. Prozkoumejte jeho funkce, jako je hydrovak, odvětrávání zad nebo reflexní prvky. Na trhu objevíte spoustu zajímavých designů všech barev, které jistě padnou k vašemu cyklistickému outfitu.

Objem cyklistického batohu

Nejdůležitější vlastností batohu je jeho objem. Určuje, co si všechno budete moci vzít s sebou.

 • 0,25 až 3 l – Pro krátké výlety, na kterých potřebujete jen drobnosti jako jsou klíče, malou lahev na pití, malou svačinu a peněženku. Kompletní prostor takto malého batohu může vyplnit jen samotný vak na vodu.
 • 5 až 7 l – Tento menší batoh postačí na kratší vyjížďky. Vejde se do něj vak na vodu, svačina, nářadí a další drobnosti. Hydrovak v tomto případě nezabere všechen prostor, což je praktické vzhledem k dalším drobnostem, které potřebujete převážet.
 • 8 až 12 l – Cyklistický batoh této velikosti se již hodí na celodenní výlety. Můžete v něm převážet hydrovak, oblečení, nářadí na opravu kola, pumpičku, svačinu a v malých kapsičkách malé nezbytnosti.
 • 13 až 25 l – Ideální na celodenní výlety. Kromě oblečení, jídla, vody, nářadí a maličkostí se do něj vejde i malý spací pytel.

Tvar a velikosti batohů

Batoh je přizpůsoben tak, aby cyklistovi při jízdě nepřekážel a kopíroval jeho záda v ohnuté pozici. Právě proto nejsou na cyklistiku vhodné jiné batohy, například turistické. Cyklo batoh musí být ergonomický a nesmí ovlivňovat rovnováhu jezdce a vyrábějí se spíše užší modely. Prioritní při výběru je také výška batohu, menším osobám by příliš vysoký batoh při jízdě překážel.

Dámský batoh na kolo

Ženy by si měly pořizovat modely určené právě pro ně. Jsou přizpůsobeny užším zádům a jsou také kratší. Popruhy mají zpravidla menší rozestup kvůli užšímu hrudníku. Hrudní pás je vylepšen tak, aby byl pro ženy pohodlný a v oblasti hrudníku je nijak neomezoval. Dámské modely jsou samozřejmě přizpůsobeny i designem, jinak se funkčně od pánských nebo unisex neliší.

Odvětrávání

Proudění vzduchu v prostoru zad je velmi důležité, aby se záda příliš nepotily. Při plně zakrytých zádech by docházelo k silnému pocení, čemuž se výrobci snaží vyvarovat. Výrobci stále vylepšují své odvětrávací systémy.

Oblíbený je Aeroflex systém se síťkou, která kopíruje záda. Batoh s vyztuženými zády má mezi lehkým ocelovým rámem a síťkou dostatečný prostor pro odvětrávání. Jiné systémy, například Air Director, fungují pomocí více polštářků, mezi kterými proudí vzduch. Technologie odvětrávání mají jednotlivý výrobci často velmi odlišné, nakolik je jejich řešení funkční nejlépe napoví recenze a zkušenosti spotřebitelů.

Materiál batohu

Cyklistický batoh by měl být alespoň částečně nepromokavý, při intenzivním dešti je u většiny batohů nutností použít pláštěnku. Batoh na bike nesmí být příliš těžký, proto výrobci sází na lehké materiály jako polyuretan, polyester nebo PVC. Materiál výrobci obvykle označují speciálními názvy, které vždy vycházejí z těchto základních materiálů a různými výrobními postupy získávají další vlastnosti, čímž se liší.

Aby si batoh udržel svou nepromokavost, neměl by se prát v pračce nebo sušit v sušičce a podle potřeby by se měl naimpregnovat. Kvalitní impregnace chrání batoh nejen před vlhkostí a plísněmi, ale i před nečistotami nebo UV zářením. Vhodná impregnace by měla zajistit rovněž prodyšnost materiálu.

Popruhy

Popruhy musí být perfektně přizpůsobeny tělu, musí být nastavitelné a nesmí z ramen sklouzávat.

Polstrování popruhů

Kvalitní polstrování popruhů zajišťuje komfort při jízdě a zároveň by mělo by být odvětrané, aby se pod popruhy jezdec nepotil. Měly by být rovněž dostatečně široké a vyměkčené, aby při větší zátěži batohu neřezaly do ramen. Malé cyklistické batohy mají zpravidla subtilnější a vzdušnější polstrování, zatímco batohy na kolo s větším objemem již počítají s převážením větší hmotnosti a popruhy tomu odpovídají.

Nastavitelnost

U každého lze nastavit délku popruhů, která odpovídá výšce jezdce. Důležité je nastavení na každé straně stejně, aby byl cyklobatoh vyvážen a neovlivňoval rovnováhu cyklisty.

Hrudní a bederní pás

Na kvalitních batozích najdete také nastavitelný hrudní pás, který hlídá fixní polohu batohu a na zádech neklouže. Bederní pás doplňuje objemnější batohy a ulevuje zádům. Ten bývá rovněž dostatečně vypolstrován a někdy doplněn malými kapsami na drobnosti, zatímco hrudní pás je ve většině případech řešen pouze jednoduchými popruhy a sponou.

Vak na vodu

Zejména sportovní cyklisté používají cyklobatoh právě kvůli pohodlnému převážení velkého množství vody, pro hobby cyklisty je hydrovak praktickou věcí, ale ne zcela tak zásadní. Vodnímu vaku se začalo říkat camelbak, podle prvního výrobce, který jej uvedl na trh. Od té doby vak na vodu prošel několika inovacemi až do dnešní podoby.

U některých modelů je vak na vodu součástí, k některým je nutné ho dokoupit. Vak musí do batohu velikostně padnout a při výběru předem počítejte s prostorem, který zabere při naplnění vodou. Cyklistický batoh s pitným vakem má oddělený prostor, ve kterém vydrží voda déle studená. Vývod na hadičku se pak nachází na straně, nebo v horní části batohu. Hadička je vyvedena přes rameno a co nejblíže k ústům.

Ramenní popruhy jsou vybaveny poutky na hadičku, u některých modelů najdete dokonce magnet. Použití hydrovaku v batohu bez otvoru a poutek je také možné, avšak hadičku je nutné přivřít do zipu, může se plést a nebude ideálně vedena k ústům. Vaky na vodu se vyrábí o objemu 1,5 – 3 l, při celodenní vyjížďce je nutné vak doplnit další lahví na vodu a při vhodné příležitosti vodu doplňovat.

 • Vak s objemem 1,5 l – V parném létě postačí na 1 až 2 hodiny cyklistiky.
 • Vak s objemem 2 l – Postačí na 2 až 3hodinový cyklovýlet.
 • 3litrový hydrovak – Doporučuje se na 3 a více hodinové vyjížďky.

Bezpečnost

Pro vyšší bezpečnost je nutností správné nastavení popruhů, aby batoh neovlivňoval vaši rovnováhu a nesklouzával. Neméně důležité jsou reflexní prvky, díky nimž budete viditelní pro ostatní účastníky provozu a kvalitní cyklistický batoh vás dokáže chránit i při pádu z kola.

Chránič páteře

Mnoho výrobců vylepšuje cyklistické batohy integrovaným chráničem páteře. Zvláště pro terénní jezdce je investice do batohu s páteřákem nutností. Chránič se dá z batohu vyjmout podle potřeby, například při čištění batohu. Pokud chránič kupujete do batohu zvlášť, ověřte, zda je kompatibilní a je vyroben z kvalitních materiálů. Chránič zad by měl splňovat evropské normy o bezpečnosti a aby chránič plnil svou funkci, musí být cyklobatoh pevně nasazen na zádech a nesmí sklouzávat, k čemuž pomůže bederní a hrudní pás.

 • Materiál – Kvalitní chránič je vyroben z viskoelastické pěny s paměťovým efektem. Při nárazu se chránič vrátí do původního tvaru.
 • Nárazy – Chránič vstřebá až 95% energie nárazu a zbytek se rozprostře po stranách. Ochrání vás i při opakovaných nárazech.
 • Certifikace normou EN 1621-2 – S chráničem, který splňuje evropské normy, lze vyjet i na MTB závody a máte jistotu, že se jedná o kvalitní páteřák (zdroj: redbull.com).
 • Samostatné využití – Lepší modely nabízí použití páteřáku i bez batohu.
 • Hmotnost – I přes nízkou hustotu má chránič páteře z pěny SAS-TEC vysokou účinnost. Oproti tvrdým, méně kvalitním chráničům jsou velmi lehké.
 • Ekologičnost – Mnoho výrobců používá obnovitelné materiály.
 • Životnost – Levnější chrániče vydrží dva až tři roky, chrániče z kvalitní pěny až 10 let.
 • Odolnost vůči vysoké teplotě – Dražší modely odolají teplotám až 100 °C.
 • Omyvatelnost – V případě ušpinění lze chránič omýt, aniž by nasákl velké množství vody.

Funkce batohu

Cyklistický batoh nabízí nejen praktické, ale i bezpečnostní funkce.

 • Pláštěnka – Při náhlém dešti poslouží ochranná pláštěnka, která bývá součástí batohu. Najdete ji na dně batohu z vnější strany, ve speciální kapse.
 • Reflexní prvky – Kvalitní batohy jsou vybaveny bezpečnostními prvky, odrazky či nášivkami. Pro větší viditelnost lze na poutko připevnit ještě blikačku.
 • Držák na helmu – Pokud se jdete z kola projít, hodí se úchytka na helmu, která šetří místo v batohu. Například značka Osprey se pyšní praktickým úchytem na helmu LidLock™.
 • Poutko na klíče – Abyste klíče neztratili nebo je nemuseli v batohu dlouho hledat.
 • Kapsa na brýle – Vypolstrovaná kapsa slouží při odložení brýlí. V kapse se nezlomí ani nepoškrábou.
 • Kapsy na bederním pásu – Slouží na ostatní nezbytnosti jako jsou peníze, nožík nebo kapesník.
 • Kapsa na mobil – Díky boční kapse je mobilní telefon na dosah ruky.
 • Organizér – Kapsový systém zajišťující přehled o vložených věcech.
 • Kompresní popruhy – Dražší batohy většího objemu lze při menším zaplnění díky popruhům na bocích přizpůsobit a zmenšit jejich objem.

Údržba batohu

Aby batoh dlouho vydržel, musí se o něj majitel starat. Neměl by se přetěžovat, nemělo by se v něm převážet nic ostrého, za zipy se nesmí tahat silou a vždy je dobré batoh při zapínání přidržovat druhou rukou.

 • Po každém cyklovýletě vyjměte všechny předměty, hydrovak a chránič a otřete batoh vlhkým hadříkem nebo houbičkou namočenou v teplé vodě s trochou šetrného mýdla. Nezapomeňte vytřít i vnitřek a všechny kapsičky.
 • Batoh nikdy neperte v pračce.
 • Občas vyčistěte i zipy jemným kartáčkem, čímž odstraníte písek i prach a zip se nebude zasekávat. Prodávají se také čistící a mazací prostředky na zipy.
 • Nechte batoh úplně oschnout na šňůře, nikdy jej nedávejte do sušičky.
 • Batoh podle potřeby naimpregnujte. Kvalitní impregnace zamezuje ulpívání nečistot, zabraňuje vzniku plísní, zachovává prodyšnost materiálu a chrání batoh před UV zářením.

Otázky při výběru batohu na kolo

Jakou velikost batohu na kolo?

Velikost cyklistického batohu záleží na postavě daného uživatele. Pro vysokou postavu zvolte batoh s vyšší zadní částí, pro ženy a děti batoh nižší a popruhy s menším rozestupem. Měl by být ergonomický, perfektně kopírovat záda, nesmí tlačit a při jízdě překážet. Pro převážení hydrovaku stačí batoh s objemem do 6 ti litrů. Pokud plánujete v batohu převážet náhradní duši, pumpičku, svačinu, nebo náhradní oblečení, vyberte batoh s objemem minimálně 8 až 12 litrů.

Kdy vybrat cyklistický batoh s páteřákem?

Batoh s chráničem páteře se doporučuje použít při jízdě v terénu, při sjezdech a pro každého kdo chce zvýšit svou bezpečnost. Chránič je možné z batohu vyjmout a u lepších modelů lze použít i samostatně. Při výběru zohledněte především kvalitu chrániče, měl by splňovat evropské normy a být vyroben z kvalitních omyvatelných materiálů s nízkou hmotností.

Co je batoh s vakem na vodu?

Batoh s hydrovakem neboli camelbakem (název podle prvního výrobce) zajistí dostatek tekutin nejen na cyklo túře, ale i při závodě. Vak naplněný až 3 l vody se vloží do batohu do speciální kapsy na zádech. Hadička vede z rezervoáru otvorem v batohu přes ramenní popruh co nejblíže k ústům a dodává cyklistovi tekutiny kdykoliv potřebuje. Hadička je k popruhu upevněna poutky, kde je stále po ruce a zároveň při jízdě nepřekáží.

V čem se liší dámský a pánský cyklobatoh?

Cyklistické batohy pro muže bývají zpravidla vyšší a kvůli širším ramenům jsou popruhy dále od sebe. Dámský batoh je naopak nižší s užšími ramenními popruhy s menšími rozestupy. Hrudní pás má měkčí polstrování a je uzpůsoben dámskému tělu. Každý má však jiné preference a musí si vybrat batoh vyhovující své postavě, proto je velká část modelů označena jako unisex. Dámské modely se pak odlišují samozřejmě také designem.

Jaké jsou nejlepší značky cyklo batohů?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce batohů na kolo patří jednoznačně Camelbak, který se stal průkopníkem v oblasti používání vaků na vodu. Velmi oblíbené jsou dále značky Osprey, Deuter, O’Neill nebo McKINLEY. S ohledem na dobrý poměr cena/výkon jsou oblíbené cyklistické batohy Decathlon, nebo levné batohy na kolo, které sezónně prodává Lidl.