Vybíráme nejlepší dětskou autosedačku

TOP 3 autosedačky

Cybex Aton 5

Britax Römer Dualfix 2 R

Cybex Gold Pallas S-Fix

Dětská autosedačka vajíčko 0-13 kg má osmi poziční výškově nastavitelnou opěrku hlavy, XXL sklápěcí sluneční stříšku a lineární ochranu při bočním nárazu L.S.P.Dětská autosedačka s Isofixem 0-18 kg má systém na změnu orientace sedačky. Potěší pětibodový bezpečnostní pás a výškově nastavitelná opěrná noha.Autosedačka 9-36 kg má patentovanou naklápěcí opěrku hlavy, integrovaný L.S.P. systém a polohovatelná je jednou rukou. Samozřejmě nechybí ani Isofix.
+ Sklápěcí sluneční stříška, cestovní systém Cybex, L.P.S. systém+ Otočná autosedačka, systém isofix, opěrná noha+ Bezpečnostní pult nastavitelný jednou rukou, L.S.P systém, opěrka proti přepadávání hlavy
- Isofix pouze po dokoupení základny- Nemá stříšku, vyšší hmotnost 14 kg- Nic zásadního

Orientační Cena
3 690 Kč

Orientační Cena
8 990 Kč

Orientační Cena
7 490 Kč

Dětská sedačka do auta je povinnou výbavou při přepravě malého dítěte do váhy 36 kg a výšky 150 cm a důraz na bezpečnost dětských autosedaček je samozřejmostí. Na trhu jsou k dostání dětské autosedačky v různých váhových kategoriích a s různými bezpečnostními i praktickými prvky. Skořepinová autosedačka neboli vajíčko do auta, je vhodná pro novorozence do jednoho roku života, ale existují i rostoucí autosedačky, které se přizpůsobí růstu dítěte. Kategorií samou pro sebe je pak podsedák do auta. Při výběru je důležité dále zohlednit způsob připevnění sedačky do vozidla, zda má polohovací opěrku hlavy a možnost orientace sedačky proti směru jízdy. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší dětské autosedačky pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší dětské autosedačky (Test 2024)

VzhledModelVáhová kategorieIsofixBoční ochranaHmotnostPolohovacíDostupnost
Cybex Aton 5 recenze a testCybex Aton 50-13 kgNeAno (L.S.P systém)4,8 kgAno
Maxi-Cosi Cabriofix recenze a testMaxi-Cosi Cabriofix0-13 kgAnoAno (Side Protect)3,3 kgAno
Britax Römer Dualfix 2 R recenze a testBritax Römer Dualfix 2 R0-18 kgAnoAno14 kgAno
Caretero Champion recenze a testCaretero Champion0-18 kgAnoAno15 kgAno
Ferrari Cosmo SP Isofix Gran Tourismo recenze a testFerrari Cosmo SP Isofix Gran Tourismo9-18 kgAnoAno (Side Protect)9,2 kgAno
Joie Every Stage FX recenze a testJoie Every Stage FX0-36 kgAnoAno (Guard Surround Safety)13,9 kgAno
Cybex Gold Pallas S-Fix recenze a testCybex Gold Pallas S-Fix9-36 kgAnoAno (L.S.P systém)10 kgAno
Kinderkraft Comfort Up recenze a testKinderkraft Comfort Up9-36 kgNeAno4 kgAno
Nania Beline Sp recenze a testNania Beline Sp9-36 kgNeAno (Side Protect)5,3 kgAno
Cybex Solution M-Fix SL recenze a testCybex Solution M-Fix SL15-36 kgAnoAno (L.S.P systém)5,8 kgAno

Zobrazit celou nabídku

Recenze autosedaček

Cybex Aton 5

Cybex Aton 5 recenze a test

Dětská autosedačka Cybex Aton 5 se řadí do skupiny 0+, tj. pro děti od narození do 18 měsíců věku s váhou 0-13 kg. Autosedačka má odnímatelnou vnitřní vložku a opěrka hlavy s integrovaným vedením pásů má výškově nastavitelných 8 poloh. Výhodou autosedačky je XXL sklápěcí sluneční stříška s ochranou před sluncem UVP50+. Vajíčko pro miminko je vybaveno lineární ochranou při bočním nárazu tzv. L.P.S. systémem a pomocí systému Cybex lze jednoduchým adaptérem přeměnit sedačku na cestovní kočárek. Bohužel v základu chybí systém Isofix, který se však spolu se základnou nechá dokoupit.

+ Sklápěcí sluneční stříška, cestovní systém Cybex, L.P.S. systém
Isofix pouze po dokoupení základny

Maxi-Cosi Cabriofix

Maxi-Cosi Cabriofix recenze a test

Autosedačka pro novorozence Maxi-Cosi Cabriofix je určena pro děti do 12 měsíců (0—13 kg, výška do 75 cm). Velmi lehkou autosedačku lze nasadit na kočárek Maxi-Cosi nebo Quinny a má technologii Click and Go, která umožňuje rychlé a snadné připevnění k základně. Dětská sedačka do auta má pět nastavitelných poloh a systém ISOFIX. Bez základny Maxi-Cosi lze autosedačku připevnit pomocí tříbodového bezpečnostního pásu. Autosedačka má také systém boční ochrany a stříšku proti slunci.

+ Vhodná pro cestování letadlem, nízká hmotnost 3,3 kg, pratelný potah, stříška proti slunci
Opěrka hlavy není nastavitelná

Britax Römer Dualfix 2 R

Britax Römer Dualfix 2 R recenze a test

Otočná autosedačka Britax Römer Dualfix 2 R pro váhovou kategorii 0-18 kg je unikátní svým systémem, který umožňuje autosedačku otočit směrem ke dveřím vozidla a pohodlně tak uložit dítě. Součástí je také výškově nastavitelná opěrná noha, která poskytuje lepší stabilitu. Autosedačka má několik naklápěcích poloh včetně opěrky pod hlavu a měkké polstrované bočnice s kombinací pětibodového bezpečnostního pásu zajišťují bezpečí. Potah autosedačky i popruhy jsou snadno odnímatelné a pratelné v pračce.

+ Otočná autosedačka, systém isofix, opěrná noha
Nemá stříšku, vyšší hmotnost 14 kg

Caretero Champion

Caretero Champion recenze a test

Dětská autosedačka 0-18 kg Caretero Champion je vhodná téměř do všech vozidel. Autosedačka má isofixovou základnu, kterou lze připevnit i do auta, které pro isofix nemá upevnění. Mimo jiné lze také autosedačku ukotvit pomocí upevňovací nohy. Autosedačku lze nastavit do 4 různých poloh a má speciální hluboký tvar. Pás v sedačce je pětibodový s přezkou a potah autosedačky je snadno snímatelný a vhodný do pračky. Výhodou této moderní autosedačky je vnitřní vložka pro novorozence.

+ Opěrná noha, pětibodový bezpečnostní pás, pratelný potah, vložka pro novorozence
Vhodná jen na zadní sedadlo

Ferrari Cosmo SP Isofix Gran Tourismo

Ferrari Cosmo SP Isofix Gran Tourismo recenze a test

Dětská autosedačka 9-18 kg Ferrari Cosmo SP Isofix Gran Tourismo prošla crash testy ochrany a bezpečnosti. Tato autosedačka s isofixem lze použít pouze do automobilů, které jsou tímto upevňovacím systémem vybaveny. Autosedačka je regulovatelná ve třech polohách, má boční ochranný systém Side Protect a pětibodový nastavitelný bezpečnostní pás s chrániči. Součástí autosedačky je také redukční vložka pro nemluvňata a snadno snímatelný potah, který je určen k praní v pračce.

+ Isofix, vložka pro novorozence
Pouze pro automobily s Isofixem

Joie Every Stage FX

Joie Every Stage FX recenze a test

Dětská autosedačka Joie Every Stage FX v černé barvě je unikátní pro svou flexibilitu, je totiž vhodná pro děti od narození až do 36 kg. Až do 18 kg hmotnosti dítěte může být autosedačka používána v bezpečnější pozici proti směru jízdy. Autosedačku lze uchytit pomocí isofixu nebo tříbodového pásu vozidla, a navíc má systém ochrany proti bočnímu nárazu se skořepinou s ocelovými prvky. Polohovat lze v 6 různých pozicích a lze automaticky rozšiřovat prostor pro ramena. Pětibodový pás a odnímatelné polstrování se zabudovanou ventilací zajišťují komfort a pohodlí.

+ Rostoucí autosedačka od 0 do 36 kg, Isofix, pětibodový bezpečnostní pás, ventilace
Vyšší cena, hmotnost 13,9 kg

Cybex Gold Pallas S-Fix

Cybex Gold Pallas S-Fix recenze a test

Autosedačka 9-36 kg Cybex Gold Pallas S-Fix v šedé barvě je speciální bezpečnostním pultem, který snižuje riziko vážných zranění krku bez omezování dítěte. Naklápěcí opěrka hlavy (3 různé pozice) zamezuje padání hlavy dopředu, udržuje jí v bezpečné zóně i během spánku a je výškově nastavitelná ve 12 polohách. Boční nárazy snižuje integrovaný systém L.S.P. a systém isofix zajišťuje bezpečné připevnění ke konstrukci vozidla. Během horkých dnů je pak výhodou ventilační systém a také snímatelný a pratelný látkový potah.

+ Bezpečnostní pult nastavitelný jednou rukou, L.S.P systém, opěrka proti přepadávání hlavy
Nic zásadního

Kinderkraft Comfort Up

Kinderkraft Comfort Up recenze a test

Polohovatelná autosedačka 9-36 kg Kinderkraft Comfort Up má jednoduchou instalaci připevnění pomocí bezpečnostních pásů. Autosedačka má široký rozsah nastavení úhlu sklonu zádové opěrky, 7 poloh nastavení výšky opěrky hlavy s blokací a jak sedadlo, tak opěrka v bederní oblasti jsou vyztužené. Bezpečnostní pásy jsou tříbodové, mají 2 výškové úrovně a chrániče na ramena pohlcují případný náraz. Obsahuje vyndavací vložku pro menší děti a potah je vhodný do pračky.

+ Cena/kvalita, hmotnost 4 kg, vyztužené opěrky, vložka pro novorozence, pratelný potah
Bez systému Isofix

Nania Beline Sp

Nania Beline Sp recenze a test

Dětská sedačka do auta Nania Beline Sp je k dispozici v různých barevných a grafických provedeních a je vhodná pro děti s váhou 9-36 kg. Autosedačka obstála v přísných crash testech, má systém boční ochrany Side Protect a pětibodový nastavitelný bezpečnostní pás. Její chrániče zaručují maximální bezpečí. Upevnění je řešeno tříbodovým bezpečnostním pásem a potah je sundavatelný i pratelný. Sedadlo i opěrka na hlavu jsou anatomicky tvarované, přičemž opěrka hlavy je nastavitelná v 6 polohách. Výhodou pak je možnost využití samotného podsedáku.

+ Systém boční ochrany, samostatný podsedák, 6 poloh nastavení opěrky hlavy
Nemá systém Isofix

Cybex Solution M-Fix SL

Cybex Solution M-Fix SL recenze a test

Autosedačka 15-36 kg Cybex Solution M-Fix SL je vhodná pro starší děti od cca 3 až do 12 let. Autosedačka má ochranný systém L.S.P., naklápěcí opěrku zad a výškově nastavitelnou opěrku hlavy ve 12 pozicích, díky které roste spolu s dítětem. Autosedačka má snadno složitelné konektory k připojení k isofixu a díky tomu je autosedačka kompatibilní i s vozidly bez něj. Další funkcí je také optimalizovaný ventilační systém a látkové potahy lze snadno prát v pračce.

+ I do aut bez upevnění pro ISOFIX, 12 pozic opěrky hlavy, L.S.P. a ventilační systém
Nemá vlastní bezpečnostní pás

Nejprodávanější autosedačky (9-36kg)

Mezi nejprodávanější autosedačky v kategorii 9-36 kg patří Kinderkraft, Britax Römer, Cybex, Zopa a Maxi-Cosi. Jako nejbezpečnější autosedačky vychází v testech Cybex, Bugaboo, Joie, Besafe a Britax.

Jak vybrat dětskou autosedačku

Dětskou autosedačku jako povinnou výbavu při přepravě malého dítěte do 36 kg a výšky 150 cm nařizuje zákon o provozu na pozemních komunikacích (zdroj: zakonyprolidi.cz). Dítě je mnohem zranitelnější, a proto je výběr kvalitní autosedačky velmi důležitý. Na co se ale soustředit při jejich výběru? Na trhu je několik různých typů autosedaček, přičemž se dělí dle váhových skupin, odlišují se bezpečnostními prvky a praktickým využitím (např. polohovatelná autosedačka nebo otočná autosedačka).

Základní dělení autosedaček

Dětské autosedačky se člení do základních pěti skupin, přičemž se můžete setkat i s autosedačkami, které spojují více skupin do jedné. Takové autosedačky se pak přizpůsobují růstu dítěte a rodičům vydrží mnohem déle.

Skupina 0

Autosedačka 0-10 kg je vhodná cca do 1 roku dítěte. Autosedačka pro miminka, neboli také autosedačka vajíčko, má skořepinový tvar a je většinou vybavená madlem k jejímu snadnému přenášení. Vajíčko do auta se umisťuje vždy proti směru jízdy, aby se při případné kolizi dítě zapřelo celou svou vahou do sedačky a nepoškodilo si tak krční páteř.

Skupina 0+

Autosedačka 0-13 kg je nejvhodnější pro batolata do cca 1 roku až do max. 18 měsíců věku dítěte. Stejně jako u skupiny 0, se sedačky této skupiny umisťují proti směru jízdy.

Skupina I

Autosedačka 9-18 kg je pro děti od 9 měsíců až do 4 let, přičemž často jsou tyto sedačky již umisťované po směru jízdy. Některé autosedačky této skupiny jsou již polohovatelné a poskytují dítěti větší výhled z vozidla. V oblasti hlavy by měly být zesílené bočnice a měla by být vybavena výškově nastavitelným pásem.

Skupina II

Autosedačka 15-25 kg se používá ve věkovém rozmezí 3-7 let. U autosedaček v této skupině se využívá často již klasický tříbodový pásový systém. Dítě nepotřebuje být v autosedačce vleže a není nutné, aby byla autosedačka v proti směru jízdy.

Skupina III

Autosedačka 22-36 kg je používaná pro děti od 6 do 12 let nebo do 150 cm výšky dítěte. Autosedačka skupiny III je podobného typu jako v předchozí skupině, pouze s větší nosností. U těchto typů autosedaček je většinou možné autosedačku předělat na samostatný podsedák.

U rostoucích autosedaček je nutné vybrat opravdu správně, vzhledem k tomu, že bude dítěti sloužit delší dobu. Jejich člení se pak následovné:

  • Skupina 0, 0+, I – Autosedačka 0-18 kg, do 4 let
  • Skupina 0, 0+, I, II, III – Autosedačka 0-36 kg, do 11 let
  • Skupina I, II – Autosedačka 9-25 kg, 9 měsíců – 7 let
  • Skupina I, II, III – Autosedačka 9-36 kg, 9 měsíců – 12 let
  • Skupina II, III – Autosedačka 15-36 kg, 3-12 let nebo do 150 cm

Bezpečnostní prvky

Bezpečnost dětské autosedačky je nejdůležitější částí, která by se měla při jejím výběru zohledněna. Důležité je, aby autosedačka dané kategorie opravdu odpovídala váze dítěte, následně je důležité zaměřit se na způsob instalace a další bezpečnostní prvky.

Normy a certifikace

K dětským autosedačkám se vztahují dvě evropské normy. Starší z nich má označení ECE R44 a obsahuje přísné požadavky na konstrukci a bezpečnost. Mladší norma ECE R129, tzv. i-Size, posuzuje používání autosedaček proti směru jízdy do patnácti měsíců věku dítěte (zdroj: tuv-sud.cz). Musí být připevněny pomocí isofixu, mít ochranu proti bočnímu nárazu a zároveň by zde měla být kompatibilita i-Size automobilů s i-Size autosedačkami. Dle této normy by se nově měly kategorie autosedaček označovat podle výšky dítěte.

Instalace a upevnění

Před každou jízdou je potřeba řádně zkontrolovat připevnění autosedačky. Vajíčko pro miminko se vždy umisťuje proti směru jízdy z důvodu nedostatečně vyvinuté krční páteře dítěte. Pokud jede řidič v autě sám, je možné autosedačku připevnit i na sedadlo spolujezdce, nezbytné je ale vypnout airbag, který by mohl dítěti ublížit. Vždy je ale lepší autosedačku upevnit na zadní pravé sedadlo, na které je lépe vidět zrcátkem a mít tak o dítěti nejlepší možný přehled. Připevnit autosedačku po směru jízdy je možné až u sedaček skupiny I pro váhovou kategorii 9-18 kg.

Autosedačka isofix je dnes velmi dostupná a umožňuje kvalitnější upevnění v autě než autosedačka připevněná bezpečnostním pásem. Isofix je systém upevnění autosedačky ke konstrukci automobilu pomocí kotevních bodů. Uchycení je jednoduché, pevné a bezpečné. Při koupi autosedačky s isofixem je důležité si ověřit, zda je kompatibilní s automobilem a zda vůbec připojení pomocí isofixu váš vůz umožňuje.

Autosedačky se dají také upevnit tříbodovým bezpečnostním pásem (kterým je dnes vybaveno každé vozidlo) který je provlečen zezadu autosedačky. Některé autosedačky jsou také vybaveny stabilizační nohou, která slouží k lepší stabilitě a lepšímu uchycení v autosedačce. Stabilizační noha je většinou výškově nastavitelná.

Ochrana proti bočnímu nárazu

Při bočním nárazu může utrpět fatální zranění právě hlavička dítěte, proto bývají autosedačky vybaveny bočními díly, které absorbují část energie při nárazu a dítě je tak ve větším bezpečí. Pokud je na autosedačce uvedeno, že má tzv. L.S.P. systém, znamená to, že má lineární ochranu při bočním nárazu. Flexibilní materiál a konstrukce absorbují síly nárazu a odvádějí je pryč od dítěte.

Polohovatelná opěrka hlavy

Pokud je opěrka hlavy polohovatelná, je pro dítě nejen komfortnější, ale zároveň bezpečnější, protože brání tomu, aby dítěti přepadla hlavička dopředu v momentě, kdy dítě usne. Navíc v případě bočního nárazu absorbuje část energie a důležité také je, aby opěrka byla výškově nastavitelná a mohla se tak přizpůsobit růstu dítěte.

Způsoby připoutání dítěte

Dítě je většinou připoutané pomocí dvou křížících se pásů, které se zapínají vpředu. Může se využít i bezpečnostních pásů vozidla, to ovšem pouze u větších dětí, neboť menší děti by mohly snadno vyklouznout. Bezpečnostní pásy autosedačky mohou být i výškově nastavitelné, připínají se přes ramena a sbíhají se mezi nožičkami, kde se přicvaknou. Popruhy by měly přiléhat k tělu, pod nimi by měla jít prostrčit maximálně dlaň. Regulace jejich délky by měla být navíc mimo dosah dítěte.

Dalším způsobem připevnění dítěte v autosedačce může být i pult přes bříško, který se do sedačky lehce jednou rukou nasadí a přetáhne se přes něj bezpečnostní pás vozidla. Pult funguje jako permanentní airbag.

Praktické prvky

Kombinace sedačky a kočárku

Některé autosedačky mají i více využití, typickým příkladem je možnost připevnění autosedačky ke konstrukci kočárku. Tato kombinace se většinou využívá pro autosedačky typu vajíčka, tedy pro novorozence. Pokud miminko ve vajíčku usne, lze jej pomocí madla přemístit z auta do kočárku nebo naopak, aniž by se dítě muselo probudit.

Polohovatelnost autosedačky

Polohovatelná autosedačka je vhodná především pro menší děti, kdy je praktické nastavit různé stupně polohy pro záda tak, aby v ní bylo dítě pohodlně usazené a mohlo se i vyspat. Některé autosedačky mají i několik nastavitelných poloh, kdy může dítě až téměř ležet. Nastavit by měla jít i polohovatelnost opěrky hlavy. Pro větší pohodlí, zejména pak starších dětí, může být autosedačka vybavena i polohovatelnou loketní opěrkou.

Praktickou polohovatelnost pak nabízí otočná autosedačka. Autosedačka se dá otočit směrem ke dveřím vozidla a pohodlně pak dítě do sedačky umístit, nebo naopak vyndat. Poté stačí jen autosedačku rychle a snadno otočit do požadované bezpečné polohy.

Barva, vzhled, materiál

Pokud je již dítě větší, je dobré brát na zřetel i jeho vkus, aby se mu v sedačce líbilo a příjemně cestovalo. Na trhu je nespočet různých barevných variant, včetně autosedaček s obrázky.

Materiál polstrování se může u každé autosedačky lišit, většinou se ale jedná o syntetické materiály, které se snadno čistí, hodně vydrží, hůře ale sají pot a nejsou vždy měkké. Vhodné je proto aby autosedačka měla ventilační odvětrávání. Autosedačky mohou být také z bavlny a měkkého semiše, které jsou sice pohodlné a měkké, ale jsou náročnější na údržbu. Výhodou samozřejmě je, když je potah autosedačky snímatelný a lze jej vyprat v pračce.

Cena

Cena dětských autosedaček se může lišit v závislosti na váhové kategorii, bezpečnostních prvcích, komfortu a užitečných doplňcích. Nejvyšší cena vždy nemusí znamenat nejvyšší kvalitu, už za 4 000 Kč se může sehnat velmi kvalitní autosedačka, která splňuje všechny bezpečnostní normy.

Skupina 0 a 0+

Ceny autosedaček pro miminka se pohybují v rozmezí od 900 Kč do 12 000 Kč. Dražší autosedačky mají isofix, lepší polstrování a spoustu různých doplňků.

Skupina I, II, III

Ve skupině pro váhovou kategorii 9-18 kg se autosedačky pohybují v rozmezí od 2 000 Kč do 12 000 Kč. Opět se autosedačky liší připevněním pomocí isofixu a jejich provedením včetně doplňků.

Pro rostoucí sedačky s váhovou kategorií 9-36 kg je cenová kategorie od 1 500 Kč do 9 000 Kč, přičemž je rozdíl opět zejména v isofixu a samozřejmě v konstrukčním zpracování.

Autosedačky pro větší děti s váhovou kategorií 15-36 kg se ceny pohybují v rozmezí od 600 Kč do 8 000 Kč. V levnějších variantách se může jednat pouze o podsedáky pro děti, které jsou již do autosedačky příliš velké, ale stále ještě nedosáhly výšky 150 cm.

Doplňky

  • Šokabsorbér – Návlek na bezpečnostní pás z absorpční hmoty, který snižuje zatížení hrudníku při nehodě.
  • Vložka pro dítě – Vložka slouží především pro hodně malé miminko, pro které je i vajíčko veliké a „plavalo“ by v něm. Existují i chladící vložky, které pomáhají omezit pocení dítěte za horkých letních dní.
  • Sklápěcí sluneční stříška – Sluneční stříšku mají jen vajíčka pro novorozence, některé stříšky mají dokonce UV ochranu před slunečním zářením.
  • Podložka – Podložka slouží většinou jako ochrana před zašpiněním od autosedačky, často mají i různé kapsy, které lze využít jako úložný prostor pro hračky a dětské příslušenství.

Otázky při výběru autosedačky

Autosedačka nebo podsedák do auta?

Autosedačky jsou určeny pro děti, které nedosahují výšky 150 cm a váhy 36 kg. Pokud již dítě přesáhne váhu 36 kg, hůře se vejde do autosedačky a výškou stále nepřesáhne 150 cm, je vhodné použít právě podsedák do auta. Podsedák dostane dítě do takové výšky, aby mu nešel bezpečnostní pás takzvaně „přes krk“ a aby tedy bylo použití bezpečnostních pásů vozidla bezpečné. Z pohledu srovnání je podsedák levnější, skladnější, snadno se s ním manipuluje, ovšem zároveň poskytuje menší ochranu dítěte před nárazem z boku kvůli chybějícímu opěrnému systému a je méně stabilní s ohledem na absenci fixace.

Autosedačka s isofix nebo bez?

Isofix autosedačka umožňuje kvalitnější upevnění v autě než autosedačka připevněná pouze bezpečnostním pásem. Autosedačka s isofixem se pevně připojí ke konstrukci auta a autosedačka tak nemá benevolenci pohybu jako je u modelů připevněných bezpečnostním pásem. Připojení pomocí systému isofix rovněž doporučuje norma ECE R129 a záleží však také na tom, zda vozidlo systém připojení pomocí Isofixu umožňuje.

Co je autosedačka vajíčko?

Autosedačka vajíčko je autosedačka pro novorozence skořepinového tvaru. Vajíčko pro miminko je většinou vybavené madlem a je tak snadno přenosné. Je vhodné maximálně do 18 měsíců věku dítěte a umisťuje se vždy proti směru jízdy, aby se při případné kolizi dítě zapřelo celou svou vahou do sedačky a nepoškodilo si krční páteř. Velmi často je autosedačka vajíčko kompatibilní s konstrukcí kočárku a má tak všestranné využití.

Jaké jsou testy autosedaček?

Pravidelně se provádí tzv. crash testy, kde se zkoumá především účinnost a bezpečnost autosedaček na základě čelního nárazu při rychlosti v 64 km/h a bočního nárazu v rychlosti 50 km/h (může se lišit podle organizace). Uvnitř modelového auta je v testované autosedačce figurína velikosti a hmotnosti dítěte. Mezi autokluby a organizace, které provádí crash testy a hodnocení autosedaček, patří německý ADAC, švýcarský TCS, rakouský ÖAMTC, český ÚAMK, evropský NCAP, mezinárodní ICRT a americký NHTSA. Mimo crash testy existuje také norma ECE R44, která obsahuje přísné požadavky na konstrukci a bezpečnost. Mladší normou je pak ECE R129 (i-Size).

Jaké jsou nejlepší značky autosedaček?

Mezi přední výrobce autosedaček lze zařadit značky Cybex, Britax, Maxi-Cosi, Joie, nebo také Kinderkraft a další. U renomovaných výrobců je samozřejmostí plnění přísných evropských bezpečnostních norem a lze k jejich modelům dohledat i výsledky crash testů. Takové značky nemusí vždy patřit mezi levné, občas jsou však v nabídkách prodejců typu Lidl, kde se na akci nechají kvalitní autosedačky pořídit levněji.