Vybíráme nejlepší houpačku pro děti

TOP 3 dětské houpačky

Marimex 112

Tega 3v1 safari Swing

Tempo Kondela

Dětská houpačka na zahradu s ocelovou konstrukcí se skládá ze třech houpaček a jedné skluzavky. Zábavu tato sestava poskytne až 4 dětem současně, její nosnost je 205 kg.Houpačka pro nejmenší 3v1 má rostoucí provedení. Její části se dají sundávat tak, aby v každém věku byla pro dítě bezpečná a pohodlná. Věk stanoven není, pouze nosnost 30 kg.Dětská houpačka do bytu je vyrobena z masivního dřeva s bílým lakováním. Její součástí je pěkný polštářek i závěsné provazy, které podtrhují celkově pěkný a čistý design.
+ Dobrý poměr cena výkon, tři houpačky až pro 4 děti, skluzavka součástí konstrukce+ Praktické provedení 3v1, zpracování bez ostrých hran, šňůry s plastovými chrániči+ Velice pěkné provedení, vyšší nosnost, polštářek součástí
- Nic nezjištěno- Nedohledatelné rozměry- Vyšší cena

Orientační Cena
9 690 Kč

Orientační Cena
764 Kč

Orientační Cena
990 Kč

Houpačka pro děti se může jevit pouze jako zábavní prvek, dítěti se však při houpání zlepšuje rovnováha i motorika a je uklidňující. Dětská houpačka do bytu je k dispozici za každého počasí, venkovní houpačka pro děti je navíc skvělým doplňkem zahrady, podobně jako zahradní houpačka. Dětská houpačka na zahradu je zpravidla nenáročná na údržbu a odolná vůči povětrnostním vlivům, její konstrukce může být dřevěná i z kovu. Nejdůležitějšími vlastnostmi jsou bezpečnostní prvky, obzvlášť u houpaček pro nejmenší, a houpačku na zahradě skvěle doplňuje skluzavka nebo domeček. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší dětské houpačky pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Podívejte se také na zahradní houpačky.

Nejlepší houpačky pro děti (Test 2024)

VzhledModelTypMateriálNosnostRozměry (Š×V×H)HmotnostVěk dítěteDostupnost
Marimex 112 recenze a testMarimex 112S konstrukcíKov, plast, dřevo205 kg312×195×267 cm46,9 kg3-12 let
Smoby Portique Plus recenze a testSmoby Portique PlusS konstrukcíKov, plast50 kg164×180×168 cm-Od 12 měsíců
Marimex 212 recenze a testMarimex 212S konstrukcíKov, plast190 kg269×195×153 cm32 kg3-12 let
OneConcept Olav recenze a testOneConcept OlavS konstrukcíKov, plast120 kg302×183×187 cm23 kg3-8 let
LANIT PLAST KARIBU LOTTI 89347 recenze a testLANIT PLAST KARIBU LOTTI 89347S konstrukcíDřevo, plast--139 kg3-12 let
Woody Houpačka pro nejmenší recenze a testWoody Houpačka pro nejmenšíZávěsnáDřevo30 kg30×25×30 cm2,46 kgOd 12 měsíců
Tega 3v1 safari Swing recenze a testTega 3v1 safari SwingZávěsnáPlast30 kg-2,7 kg-
Tempo Kondela recenze a testTempo KondelaZávěsnáDřevo60 kg50×3×18 cm3,75 kgOd 4 let
Chemoplast Baby recenze a testChemoplast BabyZávěsnáPlast25 kg28×33×30 cm-1-3 roky
Woody houpací kruh recenze a testWoody houpací kruhZávěsnáTextil80 kg⌀103 cm4,75 kgOd 3 let
G21 Hranatá pneumatika recenze a testG21 Hranatá pneumatikaZávěsnáPlast-58×16,5×58 cm-Od 3 let
Teddies dřevěná houpačka pro děti recenze a testTeddies dřevěná houpačka pro dětiZávěsnáDřevo80 kg38×30 cm2 kgOd 3 let

Zobrazit celou nabídku

Recenze dětských houpaček

Marimex 112

Marimex 112 recenze a test

Dětská houpačka se skluzavkou Marimex 112 je velká zahradní dětská houpačka, která zabaví najednou až 4 děti. Základ tvoří bytelná ocelová konstrukce, na které jsou zavěšeny dvě houpací sedátka a jedna dvojhoupačka. Zboku je přítomna ještě dětská skluzavka, která je dlouhá 1,75 metru. V příslušenství najdeme ještě žebřík, dřevěnou podestu a basketbalový koš, který ještě více rozšiřuje možnosti této herní sestavy. Každá část houpačky má svou maximální nosnost, které jsou v součtu 205 kg při celkové hmotnosti necelých 47 kg. Houpačky jsou určeny dětem od 3 do 12 ti let.

+ Dobrý poměr cena výkon, tři houpačky až pro 4 děti, skluzavka součástí konstrukce
Nic nezjištěno

Smoby Portique Plus

Smoby Portique Plus recenze a test

Dětská zahradní houpačka Smoby Portique Plus je kvalitní a bezpečná houpačka pro děti od 1 roku. Horní omezení výrobce nezmiňuje, houpat se na ni tak mohou všechy děti do hmotnosti 50 kg, což je její stanovená nosnost. Má odolnou ocelovou konstrukci, samotná houpačka je vyrobena z kvalitního plastu, který je na dotek sametově jemný. Houpadlo má ergonomický tvar sedadla a praktickou funkci odpojitelné ohrádky, která zvyšuje bezpečnost při použití menšími dětmi. Houpačka je vyrobena ve Francii a delší odolnosti přispívá použitý UV filtr.

+ Odpojitelná ohrádka pro menší děti, vhodná od 1 roku, vyrobeno ve Francii
Nedohledatelná celková hmotnost sestavy

Marimex 212

Marimex 212 recenze a test

Venkovní houpačka pro děti Marimex 212 je houpačka s ocelovou konstrukcí, která je ošetřena práškovou barvou. Horní trubka má průměr 50 mm a nohy konstrukce 45 mm, sestava je tedy dostatečně robustní, čemuž odpovídá i celková nosnost 190 kg. K dispozici je jedna klasická houpačka, dvojitá houpačka se sedátky a houpačka typu koník, kdy sedí děti naproti sobě. Zabavit se na ni mohou děti ve věku od 3 do 12 let a potěšující je rovněž fakt, že splňuje bezpečnostní normy a certifikáty EN71-1-2-3-8, TÜV a GS.

+ Kvalitní zpracování, vysoká nosnost, tři houpačky vhodné až pro pět dětí
Nic nezjištěno

OneConcept Olav

OneConcept Olav recenze a test

Dětská houpačka s konstrukcí OneConcept Olav je určena k umístění na zahradu, kde dokáže naráz zabavit až 4 malé děti. Nosná ocelová konstrukce je zhotovena ze silnostěnných tyčí, které jsou galvanicky pokoveny a potaženy práškovou barvou. Na konstrukci jsou následně zavěšeny dvě klasické houpačky a jedna páková houpačka, která je pro dvě děti a má podpěry nohou. Ideální je pro děti od 3 do 8 let, celkové zatížení by pak nemělo překročit 120 kg. Rozložení a složení by mělo být podle výrobce jednoduché a houpačka se dodává včetně 4 kůlů, které slouží pro bezpečné ukotvení do země.

+ Zahradní houpačka pro 4 děti, silnostěnné ocelové tyče, jednoduchá montáž
Menší nosnost 120 kg

LANIT PLAST KARIBU LOTTI 89347

LANIT PLAST KARIBU LOTTI 89347 recenze a test

Venkovní dřevěná houpačka pro děti LANIT PLAST KARIBU LOTTI 89347 je velice bytelná hrací sestava, nosné sloupky ze smrkového dřeva mají rozměr 68×68 mm. Dřevo není od výrobce nijak chemicky ošetřeno, je tak pro děti bezpečné a jak si houpačku ošetříte již záleží čistě na vás. Na dřevěné konstrukci jsou zavěšeny 2 houpačky, které výrobce doplnil skluzavkou, která je dlouhá 2,5 metru. Hmotnost celé sestavy je 139 kg a výrobce ji dodává samozřejmě v rozloženém stavu v celkem 3 balících. Je však škoda, že se nikde nedozvíme celkové rozměry postavené houpačky ani celkovou nosnost, která by měla být velká.

+ Bytelné a bezpečné provedení, dvě houpačky a skluzavka, dřevo není chemicky ošetřené
Neudávána nosnost ani celkové rozměry

Woody Houpačka pro nejmenší

Woody Houpačka pro nejmenší recenze a test

Houpačka pro nejmenší Woody má dobrý poměr cena/výkon, samotná houpačka se skládá z dřevěných příček a dřevěných korálků, které jsou vyrobeny z bukového a dubového dřeva. Z recenzí spotřebitelů zaznívá kritika k plastovým provazům, které kazí celkový dojem a mají občas tendenci prokluzovat. Několik spotřebitelů ze zkušenosti upozorňuje také na častější praskání dřevěných kuliček. Houpačka je vhodná pro děti od 12 ti měsíců a má nosnost 30 kg. Zavěsit ji můžete jak v bytě, tak i na vhodném místě venku.

+ Dobrý poměr cena výkon, dřevěné provedení, certifikace SAFE TOYS
Nosné provazy z plastu

Tega 3v1 safari Swing

Tega 3v1 safari Swing recenze a test

Houpačka pro batolata Tega 3v1 safari Swing je velmi prakticky vyrobená houpačka, ve které se mohou houpat děti širokého věkového rozsahu. Sundáním dvou částí se houpačka dá přestavět na tři různé varianty, vyjmout lze zádovou opěrku a přední přepážku ve tvaru T, která zabraňuje vypadnutí těm nejmenším dětem. Houpačka je vyrobena z odolného stálobarevného plastu a potěší praktické boční chrániče šňůr. Maximální zatížení houpačky je 30 kilogramů a váží pouze 2,7 kg. Výrobce bohužel neudává rozměry houpačky, ani nestanovuje minimální věkovou hranici pro její použití.

+ Praktické provedení 3v1, zpracování bez ostrých hran, šňůry s plastovými chrániči
Nedohledatelné rozměry

Tempo Kondela

Tempo Kondela recenze a test

Houpačka pro děti do bytu Tempo Kondela je velice pěkná a konstrukčně jednoduchá houpačka, která se svým provedením hodí do většiny interiérů. Základem je kvalitní dřevo s tloušťkou 3 cm, které je dlouhé 50 cm a široké 18 cm. Na něm je polštářek s rozměry 17×34 cm, který na houpačce jistí suchý zip. Součástí jsou také závěsná lana i kování, které slouží k uchycení houpačky například do stropu. Délka zmíněných lan může být až 220 cm a jejich nosnost je 60 kg. Ač by se tedy mohlo zdát, že rozměry je houpačka vhodná i pro dospělé, kvůli nižší nosnosti tedy bohužel není.

+ Velice pěkné provedení, vyšší nosnost, polštářek součástí
Vyšší cena

Chemoplast Baby

Chemoplast Baby recenze a test

Houpačka pro děti od 1 roku Chemoplast Baby je závěsná houpačka, která je díky nosnosti 25 kg vhodná pro děti do přibližně 3 let. Houpačka má poměrně bezpečnou konstrukci, která vychází z jednoho plastového odlitku, který má v přední části vyvýšené místo. Na to navazuje žlutá zábrana, která bezpečnost dále zvyšuje. Lana jsou součástí balení a její zprovoznění je dle výrobce rychlé a snadné. Použité plasty jsou kvalitní a z nezávadného materiálu, díky čemuž také splňuje harmonizovanou normu EN 71-1 a71-8.

+ Nízká pořizovací cena, bezpečné provedení, vhodná od 12 do 36 měsíců
Nic zásadního

Woody houpací kruh

Woody houpací kruh recenze a test

Kulatá houpačka Woody je houpací kruh s velkým průměrem 103 cm. Podle zkušeností se v recenzi můžeme dozvědět, že se na houpačku vejdou v jeden moment až 3 malé děti. Její nosnost je dobrých 80 kg, a tak se na ni může zhoupnout i kdejaký dospělý. Obzvlášť při těchto větších rozměrech potěší, že je houpačka skládací. Konstrukce řešená uvnitř kruhu plachtou přináší vyšší komfort a nedělá otlaky. Díky svému kvalitnímu provedení houpačka získala také spotřebitelské ocenění produkt roku 2020.

+ Ocenění produkt roku, kvalitní provedení, velký průměr 103 cm
Vyšší cena

G21 Hranatá pneumatika

G21 Hranatá pneumatika recenze a test

Houpačka pro děti G21 Hranatá pneumatika je ideální na venkovní použití, bez problému ji můžete použít jako houpačku na strom. Na rozdíl od jiných modelů se nemusíte obávat tuto houpačku nechat venku klidně celé léto, plastový materiál je odolný vůči povětrnostním vlivům a nepoškodí ji ani déšť. Součástí houpačky jsou lana a určena je pro děti od 3 let. Oproti klasické pneumatice je tato hranatá, což přináší více prostoru i pro houpání dvou dětí současně. Zamrzí snad jen, že výrobce neuvádí její maximální přípustné zatížení.

+ Odolnost vůči povětrnostním vlivům, originální provedení, závěsná lana součástí
Výrobce neuvádí nosnost

Teddies dřevěná houpačka pro děti

Teddies dřevěná houpačka pro děti recenze a test

Dřevěná houpačka pro děti Teddies se svým provedením podobá klasickým houpačkám, které zná každý z dětství. Konstrukce je tvořena dřevem a výrobce k ní dodává i výškově nastavitelná lana, která jsou dlouhá 1,7 metru. Potěší také její vyšší nosnost 80 kilogramů – někteří prodejci uvádí nosnost i 200 kg, reálněji však vypadá nižší hodnota. Sedák je s rozměry 30×38 centimetrů dostatečně prostorný, houpačka má vyšší opěrku zad a bezpečnostní ohrádku zabraňující vypadnutí. Pro některé může být potěšující, že je houpačka vyrobena v České republice a je schválena zkušebnou ITC Zlín.

+ Dobrý poměr cena/výkon, vysoká nosnost, český výrobek
Někdy horší povrchové zpracování

Jak vybrat houpačku pro děti

Výběr dětské houpačky ovlivňuje především umístění, zda bude v interiéru nebo na zahradě. Podle toho vyberte závěsný nebo samostatně stojící typ s konstrukcí. Zohledněte velikost a hmotnost dítěte a zjistěte také maximální nosnost. Důležité je rovněž materiálové provedení a dostatek bezpečnostních prvků. Pořídit je možné houpačku všech barev a tvarů, vyberou si bez problému kluci i holky.

Dětské houpačky se řadí do více typů podle způsobu zavěšení, tvaru nebo materiálu.

Závěsná houpačka pro děti

Závěsný typ je nejběžnější a instaluje se pomocí dvou karabin k pevným bodům. Je vhodná jako houpačka na strom nebo do nosné stropní konstrukce, použít se dá také jako houpačka do dveří, kdy se zavěsí na hrazdu určené k posilování. Sedátko je vyrobeno ze dřeva, látky nebo plastu a je doplněné silnými přírodními či syntetickými lany či řetězy.

Nosnost závěsných houpaček je zhruba 18 až 40 kg. Houpačka pro nejmenší je vybavena opěrátkem, ohrádkou a trámkem mezi nohama pro vyšší bezpečnost, který je možné v průběhu růstu dítěte odstranit. Dětská závěsná houpačka je skladná a cenově nenáročná.

 • Síťová houpačka – Závěsná síťová houpačka má podobu lehátkové houpací sítě, která se ukotví za dva body, nebo tvaru slzy, ve které dítě sedí a jen tak z ní nevypadne. Používá se také na terapii pro zlepšení motoriky dítěte. Její výhodou je výhled z houpačky do prostoru a pro některé děti vyšší pocit bezpeční.

Dětská houpačka s konstrukcí

Je vhodná pro umístění na zahradu. Vyrábí se ze dřeva nebo kovu, pro menší děti pak z plastu. Musí disponovat dobrou stabilitou při houpání bez nebezpečí převrhnutí. Plastové nebo dřevěné sedátko houpačky je upevněno na řetězech nebo lanech. Pro houpačku vymezte dostatek prostoru na rovném a pevném podloží bez prohlubin. Zahradní dětská houpačka by měla rovněž vynikat odolností proti povětrnostním vlivům.

 • Houpačka se skluzavkou – Dětská houpačka s konstrukcí může být vybavena nejen skluzavkou, ale i domečkem nebo lezeckými doplňky pro ještě větší zábavu.

Kulatá houpačka

Houpací kruh se skládá z ocelové konstrukce, která je obalena různými materiály, nejčastěji provazem nebo polyethylenem. Prostor pro sezení je u buď ve formě sítě nebo vyplněný pevnou textilií (polyesterem) pro zvýšení pohodlí. V průměru měří okolo 1 metru, její velikost ale může být různá s ohledem na věk dětí a osobní preference.

Materiál je vodoodpudivý a snese i venkovní použití. Houpací kolo je upevněno ve čtyřech bodech na kvalitní lano, jehož délka závěsu se dá přizpůsobit obvykle až do délky okolo 200 cm. Hmotnost celé houpačky je asi 5 kg a nosnost dosahuje až 150 kg, tudíž je vhodná i pro dospělé nebo více dětí najednou.

 • Houpací kolo – Vyrobit se dá také z pneumatiky, která je k lanu připevněna stejně jako houpačka kruh anebo ve svislé poloze.

Pružinová houpačka

Na takzvané houpadlo narazíte nejčastěji na dětských hřištích. Houpe se pomocí velké pružiny upevněné do země. Dítě se drží řídítek a pohybuje se zepředu dozadu, obvykle lze použít dětmi od 3 do 12 let až do hmotnosti 50 kg. Prodává se většinou spolu s ukotvením, které je nutné zabetonovat nebo upevnit hlouběji do země. Pro menší děti je vhodné houpadlo s bočnicemi, které má vyšší bezpečnost. K výrobě se používá plast, dřevo nebo polyethylen a u dětí se špatnou motorikou a pudem sebezáchovy je nutný dozor dospělého.

 • Dvoumístné houpadlo – Vhodné pro sourozence, kteří při houpání sedí naproti sobě. Nosnost je až 120 kg.
 • 3D houpadlo – Má většinou podobu zvířátka, na kterém dítě sedí a houpe se stejně jako na klasické pružinové houpačce. Použitým materiálem je polyethylen.
 • Balanční houpadlo – Dítě na houpadle v podobě skateboardu nebo surfu stojí bez možnosti přidržení. Zlepšuje dítěti rovnováhu a je vhodné pro starší děti.

Páková houpačka

Známá dětská zahradní houpačka je složena z úzké desky nebo trámu, který je uprostřed podepřený otočným bodem. Na každém konci je sedátko z plastu nebo dřeva a zespodu jsou upevněny gumové dorazy nebo jiné tlumiče. Když jeden konec houpačky klesá, druhý stoupá, proto musí být pro její funkčnost vždy dvě děti, ideálně stejně veliké.

Často se vyskytují na hřištích a v parcích a vyrábí se nejčastěji ze dřeva nebo z kovu. Pro větší tlumení nárazů obou konců se často zapouští do země kus pneumatiky. Její součástí je stojan se čtyřmi rameny, nebo se houpačka upevňuje do země. Je vhodná pro děti od 3 let až do 12 let.

 • Převažovací houpačka / kolotoč – Některé houpačky se navíc otáčí kolem své osy o 360°, díky čemuž slouží jako malý kolotoč. Mají nosnost až 100 kg.

Závěsné křeslo

Nazýváno je také jako hnízdo, vajíčko, kokon nebo vak a vyrábí se z různých materiálů. Běžně se používá ratan, textilie, síťovina nebo proutí. Některé mají vysokou nosnost, je tedy vhodné i pro více dětí najednou nebo dospělé. Dají se pořídit spolu s konstrukcí, které lze umístit kamkoliv bez ohledu na závěsný bod. Vhodné stropy pro zavěšení křesla jsou betonové nebo dřevěné trámové. Sádrokartonové a hurdiskové stropy jsou nevhodné.

Věk dítěte a nosnost

Velikost dítěte je při výběru prioritním parametrem. Vždy sledujte dostatečnou nosnost a u vícemístných houpaček vybírejte maximální hodnoty, aby je děti mohly používat co nejdéle.

 • Houpačka pro děti od 1 roku – Houpačky pro batolata mají dostatečně vysokou ohrádku a také trámek mezi nohama pro maximální bezpečnost. Vhodná je například dřevěná houpačka pro nejmenší, látková houpačka, nebo malé houpadlo. Nosnost se pohybuje okolo 20 kg a podle velikosti dítěte je možné u závěsných modelů regulovat výšku houpačky.
 • Pro starší děti okolo 5 let – Vhodné jsou klasické houpačky bez ohrádky, kruhové houpačky, houpadla nebo pákové houpačky. Děti by měly umět ovládat rovnováhu a houpat se bez opory a úchytů. Roli při výběru hraje také dostatečný prostor pro houpačku. Nejoblíbenější modely mají nosnost 50–100 kg.
 • Houpačky s vysokou nosností – Závěsná houpačka do bytu pro děti nebo robustní vícemístná houpačka s konstrukcí má nosnost až 200 kg. Je vhodná také pro dospělé.

Materiál houpačky

Venkovní houpačka pro děti se vyrábí z odolných materiálů, houpačka do dětského pokoje pak disponuje především líbivým designem. Výrobci často používají kombinace různých materiálů.

Dřevěná houpačka pro děti

Dřevěná dětská houpačka je vyrobena z tvrdšího dřeva, odolného vůči povětrnostním vlivům. Je kvalitnější než plastová a má životnost i desítky let, pro ochranu se používá nátěr nebo lak. Na výběr je dřevěná houpačka na zem s konstrukcí, závěsná nebo páková. Výhodou dřeva je, že není v létě rozpálené jako plast nebo kov. Pokud je dřevo dobře ošetřeno, může stát venku celoročně. Musí být také kvalitně obroušené, aby nedošlo k úrazu.

Plastová houpačka pro děti

Používán je kvalitní tvrdý plast, nejčastěji termoplast HDPE (High density polyethylene, někdy uváděn jako PE-HD). Má vyšší hustotu a je odolný proti nízkým i velmi vysokým teplotám (-50 °C až 110 °C). Je lehký, bez zápachu, netoxický, chemicky odolný a recyklovatelný, díky čemuž si získal oblibu v mnoha odvětvích. Dětská plastová houpačka je téměř bezúdržbová, snadno se čistí a má nízkou pořizovací cenu. Vyrábí se v mnoha barevných variantách a hodí se i pro nejmenší děti díky absenci ostrých hran. Má zpravidla menší nosnost a kratší životnost než dřevěné či kovové houpačky.

Dětská kovová houpačka

S kovem se lze nejčastěji setkat u pákových houpaček nebo u konstrukcí zahradních modelů. Výrobci používají kvalitní nerezovou ocel s povrchovou úpravou pro delší životnost. Výhodou je snadná údržba, odolnost a stabilita. Kvalitně natřená kovová houpačka přečká zimu na zahradě, aniž by bylo potřeba ji zazimovat. Je doplněna sedátkem z plastu nebo dřeva a nevýhodou je především její větší hmotnost.

Dětská houpačka do bytu

Na houpačky pro děti do bytu se používají různé měkké a přírodní materiály. Většina z nich je za příznivého počasí vhodná i ven.

 • Ratan – Oblíbený materiál syntetického nebo přírodního původu. Nejčastěji se z něj zhotovují závěsná křesla. Komfort zajišťují pohodlné polštáře.
 • Sítě – Pro děti jsou vhodné také síťové houpačky nebo houpací hnízda, zhotovené z bavlny, nylonu, popřípadě polypropylenu.
 • Látka – Dětská houpačka do bytu se často vyrábí z měkké bavlny, která je doplněna dřevem. Výhodou je možnost praní a široký výběr designů. Narazit lze také na kvalitní bio bavlnu s certifikací.

Lano/řetěz

Pro uchycení sedátka ke konstrukci je používáno kvalitní lano nebo řetězy. Lana jsou vyráběny ze silonu, sisalu, juty nebo dalších pevných materiálů. Vysokopevnostní řetězy jsou nerezové a odolné. Na konci lana nebo řetězu se nachází závěsná oka s karabinami nebo háky.

Hmotnost a rozměry

Nutný je dostatečný prostor pro houpačku i pro houpání, aby děti do ničeho nenarážely. Nejlehčí a nejskladnější jsou závěsné plastové houpačky s hmotností do 2 kg. Dřevěné nebo kovové houpačky s příslušenstvím váží až 100 kg a zaberou značný prostor.

Bezpečnost

Malým dětem je nutné při houpání asistovat a používat bezpečnostní prvky. Větší děti by se též neměly nechávat u houpačky bez dozoru. V první řadě je zapotřebí houpačku kvalitně upevnit, aby se nevyhákly lana nebo se nepřevrhla celá konstrukce. Při dodržení všech bezpečnostních pokynů se není třeba bát. Houpačky by měly splňovat evropské normy o bezpečnosti EN 1176 nebo EN 1177. Sledujte také označení organizace TÜV SÜD, která se těmito normami zabývá a na jejich základě uděluje certifikace o bezpečnosti používání konkrétního produktu.

Příslušenství

 • Podložka pod houpačku – Pro vyšší bezpečnost lze pod houpačku umístit gumovou podložku tlumící nárazy při pádu.
 • Bezpečnostní prvky – Dokoupit lze také bezpečnostní popruhy a fixační pásy, aby děti z houpačky nevypadly.
 • Skluzavka, pískoviště – Skluzavku je možné obohatit o různé doplňky.
 • Domeček – Pro plnohodnotný herní koutek i v dešti.
 • Horolezecká stěna / prolézačky – Děti ocení také další hrací vychytávky a zároveň si rozšíří své dovednosti.

Otázky při výběru dětské houpačky

Jakou houpačku pro děti od 1 roku?

Dětská houpačka pro nejmenší musí mít dostatek bezpečnostních prvků a regulovatelnou výšku závěsu. Pořídit lze látkovou, dřevěnou nebo plastovou houpačku s opěradlem, zábranami po stranách a hrazdičkou mezi nohama. Vhodné je použití polstrování. Houpačku lze umístit mezi futra dveří například na hrazdu nebo ji zavěsit pod strop. Za pěkného počasí nic nebrání tomu ji používat i venku.

Jakou dětskou houpačku do bytu?

Do bytu se dá umístit jakákoliv závěsná houpačka, buď do dveří nebo do dřevěného či betonového stropu. Oblíbený je závěsný kruh, pneumatika nebo houpací síť mezi dvěma zdmi. Do interiéru je vhodné také závěsné křeslo neboli vajíčko s konstrukcí, které nepotřebuje žádný závěsný bod.

Plastovou nebo dřevěnou houpačku pro děti?

Plastová dětská houpačka má nižší pořizovací náklady a je bezúdržbová. Vyrábí se ve spoustě barev a výhodou je absence ostrých hran. Kvůli nižší hmotnosti se hodí pro menší děti. Dřevěná houpačka pro děti je díky nátěru odolná vlivům počasí a může zůstat přes zimu venku. Je vhodná i pro větší děti.

Jakou konstrukci mají dětské houpačky na zahradu?

Houpačka na zahradu pro děti se vyrábí z tvrdého dřeva nebo nerezové oceli. Oba materiály jsou odolné vůči povětrnostním vlivům díky nátěrům. Vyrábí se menší houpačky pro jednoho nebo robustní pro dvě či více dětí se skluzavkou, horolezeckou stěnou nebo domečkem. Kovové konstrukce mají menší hmotnost a kvůli tomu mají obecně menší stabilitu. Dřevěné konstrukce jsou masivnější, mají lepší stabilitu a v porovnání s kovovou jsou dražší.

Kde koupit dětskou houpačku?

Houpačku pro ději je nejsnadnější koupit na internetu v jednom z mnoha e-shopů. Internetové obchody mají největší nabídku a často za nejnižší ceny. V sezóně se dá koupit houpací kruh, nebo i dřevěná houpačka v Lidlu, levné plastové houpačky pak nabízí každý větší hypermarket typu Tesco apod. Při velmi nízké ceně věnujte pozornost zejména její kvalitě zpracování a materiálům. Velké dětské houpačky na zahradu pak lze výhodně pořídit i v bazaru.