Vybíráme nejlepší dětskou postýlku pro miminko

TOP 3 dětské postýlky

Drewex Kuba II

Scarlett KACPER

Klups Kompakt

Dětská postýlka se stahovací bočnicí z borovicového dřeva v bílé barvě má polohovací rošt a dno postýlky je nastavitelné na tři polohy.Dřevěná postýlka v přírodní borovicové barvě s povrchovou úpravou zdravotně nezávadnou pro děti. Dětská postýlka má stahovací bok a rošt nastavitelný do dvou poloh.Postýlka pro miminko z borovicového dřeva v bílé barvě. Součástí postýlky je také komoda s přebalovacím pultem.
+ Přírodní materiál, cena, možnost přidělání koleček+ Přírodní materiál, cena, stahovací bočnice, možnost přidělání koleček+ Dětská postýlka s přebalovacím pultem a komodou
- Kolečka nejsou součástí výrobku- Matrace a kolečka nejsou součástí výrobku- Vyšší cena, nelze přidělat kolečka

Orientační Cena
1 890 Kč

Orientační Cena
1 980 Kč

Orientační Cena
5 690 Kč

Dětská postýlka je nezbytnou součástí každé domácnosti s miminkem. Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší, a aby po příchodu na svět mělo příjemné a bezpečné prostředí pro spánek. Dětská postýlka pro miminko se zdá být celkem jednoduchým výrobkem, při jejím výběru je ale dobré zaměřit se na určité parametry, jako je bezpečnost postýlky, ale také její praktičnost, ať už se jedná o nastavitelnost roštu, stahovací bočnici, případně pak je na trhu rostoucí postýlka, z které lze postýlku přestavět na válendu. Výhodou pak může být postýlka na kolečkách nebo dětská postýlka s přebalovacím pultem. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší dětské postýlky pro rok 2023, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší dětské postýlky (Test 2023)

VzhledModelBarvaMateriálNastavitelnost roštuStahovací bočniceVyndavací příčkyKolečkaDostupnost
Drewex Kuba II recenze a testDrewex Kuba IIBíláBorovicové dřevo3 polohyAnoAnoAno
Drewex Žirafa recenze a testDrewex ŽirafaPřírodníDřevo3 polohyAnoAnoNe
Scarlett KACPER recenze a testScarlett KACPERPřírodníBorovicové dřevo2 polohyAnoAno
New Baby Medvídek recenze a testNew Baby MedvídekPřírodní/bíláBorovicové dřevo3 polohyAnoAnoNe
New Baby Alex recenze a testNew Baby AlexPřírodníBukové dřevo3 polohyAnoAno
Klups Kompakt recenze a testKlups KompaktBíláBorovicové dřevoAnoNeNe
Klups Safari recenze a testKlups SafariBíláBorovicové dřevo3 polohyAnoNe
Scarlett Valencie recenze a testScarlett ValenciePřírodníBukové dřevo2 polohyAnoAnoAno

Zobrazit celou nabídku

Recenze dětských postýlek

Drewex Kuba II

Drewex Kuba II recenze a test

Bílá postýlka pro děti se stahovací bočnicí Drewex Kuba II je vyrobená z borovicového dřeva, které se považuje za velmi vhodný materiál pro dětské postýlky. Výrobek odpovídá požadavkům českým a evropským technickým normám ČSN EN 716. Dětská postýlka se stahovací bočnicí má také výškově nastavitelný rošt a dno postýlky lze nastavit na tři různé polohy. Velikost postýlky je 120/60/101 cm a k postýlce lze přikoupit také kolečka a vhodnou matraci.

+ Přírodní materiál, cena, možnost přidělání koleček
Kolečka nejsou součástí výrobku

Drewex Žirafa

Drewex Žirafa recenze a test

Postýlka pro děti Drewex Žirafa v přírodní barvě zaujme svým obloukovým designem a obrázkem žirafy, který si zákazníci chválí. Dřevěná postýlka má regulovatelný rošt, který lze nastavit do tří různých poloh. Výhodou je také možnost vyndání dvou příček, kdy může dítě bezpečně z postýlky odejít a zároveň z ní ve spánku nevypadne. Postýlka má také praktické stahovací bočnice, rozměry postýlky jsou 120/60 cm a výška roštu v nejvyšší poloze je cca 50 cm. Matrace není součástí postýlky.

+ Hezký design, 2 vyjímatelné příčky, tři polohy roštu
Matrace není součástí výrobku, nelze přidělat kolečka

Scarlett KACPER

Scarlett KACPER recenze a test

Dřevěná postýlka Scarlett Kacper je z přírodního borovicového dřeva a je vyrobená dle platných norem EU ČSN EN 716. Povrchová úprava je ošetřena bezbarvým i barevným lakem, který též vyhovuje vyhlášce Ministerstva zdravotnictví ČR č. 84/2001 Sb. Postýlka má 4bodový systém na každé straně pro stahovací bočnici a rošt je nastavitelný na dvě polohy. Vnitřní rozměry postýlky jsou 120/60 cm a hloubka roštu v horní poloze je 35 cm, v dolní poloze 61 cm. Výška bočnice je 87 cm a při jejím stažení 71 cm. K postýlce lze také přikoupit kolečka.

+ Přírodní materiál, cena, stahovací bočnice, možnost přidělání koleček
Matrace a kolečka nejsou součástí výrobku

New Baby Medvídek

New Baby Medvídek recenze a test

Dřevěná postýlka New Baby Medvídek s hvězdičkou je výrobkem české značky New Baby a předností této postýlky je praktický šuplík nacházející se pod postýlkou. Postýlka je z borovicového dřeva v dubovém dekoru a obrázek zvířátka se třpytkami dodává postýlce pěkný design. Všechny materiály jsou zcela bezpečné a mají potřebné atesty i certifikáty. Rostoucí postýlka má nosnost do 25 kg a její rozměry jsou 123/65/98 cm. Rošt je nastavitelný ve třech polohách a je velmi dobře odvětraný. Postýlka je ve variantách standard nebo se stahovací bočnicí a matrace není součástí výrobku.

+ Šuplík, tři polohy roštu, pěkný design, nosnost
Matrace není součástí výrobku, nelze přidělat kolečka

New Baby Alex

New Baby Alex recenze a test

Dětská postýlka s nebesy, i tak lze nazvat dětskou postýlku New Baby Alex v přírodním dekoru z kvalitního bukového dřeva. Součástí postýlky je držák na nebesa, která zpříjemní usínání Vašeho miminka. Rošt do dětské postýlky je regulovatelný ve třech polohách a postýlka má také vyndavací příčky. Další výhodou jsou předvrtané otvory pro kolečka, které je ale nutné dokoupit. Rozměry postýlky jsou 120/60/80 cm a matrace do dětské postýlky není součástí.

+ Dětská postýlka s nebesy, kvalita/cena, možnost přidělání koleček
Matrace a kolečka nejsou součástí výrobku

Klups Kompakt

Klups Kompakt recenze a test

Dětská postýlka s přebalovacím pultem Klups Kompakt v bílé barvě je velmi praktická nejen díky součásti přebalovacího pultu, ale také komodě nacházející se pod ním. Bílá postýlka je vyrobena z kvalitního borovicového dřeva. Její vnější rozměry jsou 97/176/87 cm, komoda s rozměry 82/80/48 cm a komoda s přebalovacím pultem 89/80/74 cm. Rošt do dětské postýlky je polohovací a matrace do dětské postýlky není součástí výrobku, lze ale dokoupit doporučenou Klups Komfort.

+ Dětská postýlka s přebalovacím pultem a komodou
Vyšší cena, nelze přidělat kolečka

Klups Safari

Klups Safari recenze a test

Bílá postýlka pro děti Klups Safari je vyrobená z borovicového dřeva, které je lakované, konstrukce je stabilní a bezpečná se zaoblenými rohy. Rostoucí postýlka s obrázkem žirafy má výškově nastavitelné dno ve třech různých polohách, vhodné jak pro ležící miminko, pro dítě, které sedí, a ve třetí poloze pro dítě, které již zvládne samo stát. Postýlka má také 2 vyjímatelné příčky. Rozměry postýlky jsou 120/60/95 cm a matrace do dětské postýlky je doporučovaná značky Petite & Mars.

+ Výškově nastavitelné dno (3 polohy), cena/kvalita, 2 vyjímatelné příčky
Nelze přidělat kolečka

Scarlett Valencie

Scarlett Valencie recenze a test

Dětská postýlka k posteli Scarlett Valencie v dekoru přírodního buku má kvalitní povrchovou lakovanou úpravu dle platných norem EU ČSN EN 716 na výrobky pro děti do 3 let a také vyhovuje vyhlášce Ministerstva zdravotnictví ČR č. 84/2001 Sb. Dřevěná postýlka má stahovací bočnici se skrytým stahovacím mechanizmem a po sundání bočnice lze použít jako válenda. Výjimečností je s designem sladěný výsuvný šuplík. Rošt do dětské postýlky má dvě nastavitelné polohy a kolečka i matraci do dětské postýlky je nutné dokoupit. Velikost postýlky je 120/60/120 cm (bez koleček) a výška bočnice 90 cm.

+ Výsuvný šuplík, sundavací bočnice, možnost přidělání koleček
Vyšší cena

Nejprodávanější dětské postýlky na trhu

Mezi nejprodávanější dětské postýlky patří Ingvart, Klups, Drewex, Scarlett nebo Kinderkraft.

Jak vybrat dětskou postýlku

Na trhu se nachází mnoho druhů dětských postýlek a jejich výběr není radno podcenit. Jde především o bezpečí a pohodlí vašeho miminka. Na co se ale soustředit při jejich výběru? Nejprve je potřeba se rozhodnout, k jakým účelům bude postýlka využívaná a jak dlouho ji chcete využívat. Existují druhy, jako je cestovní postýlka nebo pak bytelná postýlka ke každodennímu využití. Na trhu jsou také typy postýlek s různými praktickými mechanizmy – postýlka se stahovací bočnicí, pojízdná postýlka pro miminko, dětská postýlka s přebalovacím pultem, rostoucí postýlka, ale také útulná postýlka s nebesy. Abychom výběr usnadnili, poradíme vám, na co je vhodné se při výběru dětské postýlky zaměřit.

Bezpečnost postýlky

Už od narození miminka dbá každý rodič především na jeho bezpečí. Každé narozené miminko většinu prvních měsíců jen spinká a tak výběr kvalitní a bezpečné postýlky je pro rodiče velmi důležitý. Na výrobky pro malé děti jsou mnohem přísnější podmínky, než na výrobky pro dospělé. Ke každé postýlce by měla být uvedena evropská norma EN 716, která stanovuje požadavky pro bezpečnost dětských postýlek pro bytové použití. Bezpečnostní normy jsou doporučené pokyny, které jsou ale zárukou vyšší kvality.

Součástí dětské postýlky by měl být také návod v českém jazyce, který by měl obsahovat nejen manuál k sestavení postýlky, ale i důležitá upozornění na různá nebezpečí, jak mají být všechny mechanizmy zajištěny, jak nastavit rošt, jaká maximální velikost a výška matrace je do dané postýlky vhodná, ale také návod na čištění postýlky.

Konstrukce a materiál

Dětská postýlka pro novorozence by měla být pevná, stabilní a nikde by neměly vyčnívat ostré hrany. Pevnost a stabilita platí také o roštu do dětské postýlky. Na šroubech a ve spárách nesmí být malé plastové krytky, které by dítě mohlo sundat. Za nejkvalitnější materiál dětských postýlek se považuje dřevo, především bukové nebo borovicové, které je známé nejen pro svou pevnost a kvalitu, ale také minimalizaci třísek. Vyrábí se také celokovové postýlky, důležité ale je, aby každá postýlka, která má chemicky ošetřenou povrchovou úpravu, měla certifikát o zdravotní nezávadnosti.

Délka dětských postýlek se pohybuje v rozmezí mezi 90 až 140 cm. Nejčastěji jsou dětské postýlky vyráběny na velikost matrace 120/60 cm.

Bezpečná vzdálenost mezi jednotlivými příčkami, aby si dítě nezaklínilo končetinu, nebo dokonce hlavičku, se považuje rozměr 4,5 cm a 6,5 cm.

Dno postýlky by mělo mít vzdálenost mezi příčkami 6 cm, v případě roštu s mřížkami by měly mít maximální průměr 8,5 cm.

V případě postýlky se sklápěcí bočnicí by měla být vzdálenost mezi tyčkou postýlky a vodící tyčí sklápěcího mechanizmu v rozmezí 0 a 0,7 cm nebo 1,2 a 2,5 cm.

Pohyblivá bočnice by měla mít dostatečně bezpečný mechanizmus, aby s ním dítě samo nedokázalo manipulovat a zároveň by měla být nastavena v takové výšce, aby z ní dítě nevypadlo. Pro dítě do 6 měsíců věku by měla být minimální vzdálenost mezi horní hranou bočnice (čela postýlky) a horní stranou dna (lehací plochy), 30 cm. Pro dítě od 6 měsíců by měla být vzdálenost minimálně 60 cm.

Váha a nosnost

Důležité je také zhodnotit váhu dětské postýlky. Pokud budete potřebovat častěji s postýlkou hýbat, je vhodné zvolit postýlku, která je lehčí varianty. Ideálním pomocníkem je pak dětská postýlka s kolečky. Většinou se váha postýlek pohybuje mezi 10 až 20 kg, některé mají však až 35 kg. Celokovové postýlky pak mohou vážit až 50 kg.

Co se týká nosnosti postýlky, většinou se tento údaj neuvádí, určuje to spíše věk dítěte. Většina postýlek je pro děti do 3 let věku.

Praktičnost postýlky

Při výběru dětské postýlky je také nutné zohlednit její využívání, aby pro vás i vaše dítě byla co nejvíce praktická a ulehčila vám nejen každodenní činnosti, ale také čas a peníze. Níže jsou popsány základní praktické části dětských postýlek.

Nastavitelnost roštu

Rostoucí postýlka by měla mít alespoň dvě polohy – horní a dolní. Výhodou pak je, když lze rošt do dětské postýlky nastavit do různých poloh dle velikosti dítěte, ideálně ve třech polohách. Jedna horní poloha je pro malé miminko, druhá pro batole, které se dokáže již posadit a třetí, nejnižší poloha je určena pro dítě, které se již dokáže postavit.

Polohování bočnice

Dětská postýlka se stahovací bočnicí je vhodná, když jsou děti větší, a rošt je v nižších polohách. Usnadní tak rodičům ukládání a vyndávání miminka. Tuto praktickou část postýlky pak využijí maminky, které jsou v očekávání dalšího miminka, a předklon přes bočnici jim může již dělat problémy. Pokud lze bočnici zcela vyjmout, je pak možné z postýlky vytvořit válendu pro již větší děti.

Vyjmutí příček

U některých postýlek lze vyndat většinou dvě příčky z bočnice, které dítěti umožní snadný a bezpečný průchod z/do postýlky, ale zároveň dítě z postýlky během spánku nevypadne.

Úložný prostor

Některé dětské postýlky mají zabudovaný úložný prostor, ať už se jedná o šuplík nebo komodu. Úložný prostor se může hodit na skladování náhradních plenek, polštářků, pyžamek, povlečení či jiných potřebných věcí pro miminko. Úložný prostor zabudovaný v dětské postýlce ocení především rodiny s menším bytem a prostorem.

Přebalovací pult

Velkým pomocníkem může být součástí postýlky i přebalovací pult, který máte ihned po ruce a ušetříte tím tak spoustu prostoru. Přebalovací pult se většinou nachází na komodě přidělané k postýlce.

Přístavná postýlka

Součástí některých postýlek jsou také kolečka, která se ale většinou musí k postýlce dokoupit. S postýlkou pak můžete jednoduše manipulovat, obzvláště pokud je postýlka těžší hmotnosti. Pokud chcete mít děťátko i v noci blízko u sebe, postýlka k posteli se dá jednoduše přemístit.

Design

V nabídce najdete jak jednoduché postýlky v přírodní barvě dřeva, tak bílé postýlky, postýlky s různými motivy a obrázky, elegantní postýlky s komodou a přebalovacím pultem nebo útulné postýlky s nebesy.

Cena

Nejlevnější dřevěné postýlky začínají na cenové hladině od 1 200 Kč, některé designové postýlky však mohou vyjít i na 20 000 Kč a více. Cenu postýlky mimo kvality a designu také ovlivňuje, zda má postýlka přistavěnou komodu s přebalovacím pultem či jiným úložným prostorem.  Zlatý střed postýlek seženete v rozmezí mezi 1 200 Kč – 5 000 Kč.

Doplňky a příslušenství

Doplňků a příslušenství, které vám i vašemu dítěti zajistí bezpečný a klidný spánek, je nespočet.

Matrace

Matrace do dětské postýlky většinou není součástí výrobku, jelikož každý rodič pro své miminko preferuje jiný druh matrace. Důležité je ale poznamenat, že matrace nesmí přesahovat značku (např. rysku) nebo jiný typ označení na vnitřní straně postýlky. Je podstatné tuto výšku matrace dodržet, aby miminko z postýlky nevypadlo. Druhů matrací pro miminko je hned několik, mezi nejznámější patří pěnové matrace, které mohou být z různých studených a paměťových pěn. Další variantou jsou polyuretanové matrace, pružinové či molitanové matrace. Pro malé miminko jsou vhodnější měkčí matrace a do dvou let věku se nedoporučuje používání polštářku pod hlavu.

Monitor dechu

Přístroj za pár set korun zajistí nejen bezpečí, ale především váš klid, že je miminko po celou dobu spánku v pořádku a předejdete tak syndromu náhlého úmrtí. Díky citlivým senzorům, které monitorují dech vašeho miminka, máte jistotu, že vás upozorní, pokud vaše miminko dýchat přestane. Na trhu je dnes nespočet takových přístrojů.

Mantinel

Mantinel se nachází na čelní straně postýlky, chrání miminko před průvanem a zároveň dodává miminku pocit bezpečí, díky větší uzavřenosti před okolním světem. Mantinel je také praktický, hračky nebo dudlíky budou z postýlky méně vypadávat. Mantinely jsou také vhodné pro větší děti, kdy se jim ručičky nezaklíní ve šprlení.

Zábava

Malá miminka tráví většinu času vleže v postýlce, a proto je vhodné nad postýlku připnout nějaký kolotoč, který miminko může nejen zabavit, ale také uklidnit a uspat. Vhodné je kolotoč umístit až od 6. týdne narození, kdy se teprve zrak miminka zdokonaluje. Místo kolotočů a jiných hraček, je také možnost zakoupení postýlky s nebesy. Postýlka s nebesy tak nejen dodá na útulnosti, ale miminko tím i zabaví.

Výrobci a značky dětských postýlek

Mezi přední výrobce dětských postýlek patří značky Drewex, Scarlett, Klups a česká značka New Baby. Zajímavé modely nabízí rovněž výrobce Kinderkraft.

  • Drewex – Dětské postýlky značky Drewex patří mezi nejlépe hodnocené se širokou škálou výrobků. Jedná se o polskou značku s certifikáty platnými v Evropské Unii. Cenově se řadí do nižší kategorie.
  • Scarlett – Podobně jako Drewex je i tato značka velmi dobře hodnocená. Společnost Scarlett je na trhu již 15 let a procházejí normami EU a vyhláškou Ministerstva zdravotnictví. V cenové kategorii se pohybují ve střední kategorii.
  • Klups – Dětské postýlky této polské značky patří k levnějším modelům. Klups patří mezi jedny z nejlépe hodnocených výrobců dětských postýlek s širokým výběrem.
  • New Baby – Česká značka New Baby je velmi dobře hodnocená pro své kvalitní postýlky a ceny pohybující se v nižší kategorii.

Otázky při výběru dětské postýlky

Jakou dětskou postýlku se stahovací bočnicí?

Dětská postýlka musí být stahovací bočnicí konstrukčně vybavena, což byste se měli dozvědět z popisu a parametrů konkrétní postýlky. Pakliže tuto informaci u produktu nenajdete, dá se předpokládat, že postýlka stahovací bočnici nemá. Jedná se o velmi praktickou věc, a proto pokud jsou jí dětské postýlky vybaveny, výrobce to většinou zmíní.

Jakou dětskou postýlku na kolečkách?

Dětských postýlek na kolečkách v nabídkách prodejců nenajdete zas tak mnoho, nicméně řada modelů je umožňuje dokoupit a posléze i snadno nainstalovat. Zajímejte se tedy kromě jejich přítomnosti i o možnosti jejich domontování.

Kde koupit dětskou postýlku?

Dětskou postýlku pořídíte nejsnáze na internetu v jednom z mnoha e-shopů. Mají zpravidla nejlepší nabídku, a i cenově právě zde vyjdou nejvýhodněji. Poměrně dobrý výběr vlastních dětských postýlek pak má také nábytkářská firma Ikea.

Kovová, nebo dřevěná postýlka?

Jestli zvolit dřevo nebo kov je do velké míry o preferencích rodičů a také o dalším vybavení dětského pokoje, aby byla postýlka barevně i materiálově sladěna se zbytkem interiéru. Dnes dominují jednoznačně postýlky dřevěné a jsou také levnější. Kovové dětské postýlky jsou často mnohem dražší a spíše se setkáte s jejich provedením v retro stylu.