Vybíráme nejlepší dětskou sedačku na kolo

TOP 3 cyklosedačky

Hamax Siesta

Polisport Bilby Junior

Thule RideAlong

Oblíbená dětská sedačka na kolo s možností polohování sedačky v rozsahu 20°. Má samonosnou konstrukci, inovované upínání pásů a lze ji upevnit také na nosič.Přední sedačka na kolo s výborným poměrem cena/výkon. Nabízí tříbodový bezpečností pás, hrazdičku a především velmi nízkou hmotnost, která přispívá snadné montáži.Cyklosedačka Thule s výborným zpracováním a se systémem odpružení DualBeam. Umožňuje sedačku naklonit až do 20 stupňů a měkká vložka je oboustranná a vodoodpudivá.
+ Spotřebitelské ocenění produkt roku, nastavitelný sklon, kvalitní zpracování+ Nízká hmotnost a pořizovací cena, snadná montáž+ Výborná fixace dítěte, polohovatelná, vysoká kvalita zpracování
- Menší množství reflexních prvků- Jen tříbodové pásy- Vyšší hmotnost 5,2 kg

Orientační Cena
2 149 Kč

Orientační Cena
789 Kč

Orientační Cena
2 372 Kč

Aby na cyklovýlet mohla vyrazit celá rodina i s malými dětmi, je samozřejmě zapotřebí dětská sedačka na kolo. Důležité je zvolit správný typ, aby výlet proběhl hladce až do konce a je také skvělá pro společné cestování na kole po městě. Přední sedátko na kolo zajistí většině dětí skvělé dobrodružství a rodiče zároveň mají dítě stále pod dohledem. Zadní sedačka na kolo je lépe krytá tělem jezdce, na dítě nefouká, nicméně nemáte ho stále pod svou kontrolou, vhodnější je tak pro větší děti. Kromě praktické funkce je cyklosedačka také ideálním způsobem, jak dítě k cyklistice přivést. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší dětské sedačky na kolo pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší dětské sedačky na kolo (Test 2024)

VzhledModelTypNosnostDoporučený věkBezpečnostní pásPolohovacíHmotnostDostupnost
Hamax Siesta recenze a testHamax SiestaZadní sedačka22 kgOd 9 měsícůTříbodovýAno4,3 kg
WeeRide SAFEFRONT recenze a testWeeRide SAFEFRONTPřední sedačka15 kg9 - 48 měsícůPětibodovýNe3,6 kg
Polisport Bilby Junior recenze a testPolisport Bilby JuniorPřední sedačka15 kg9 - 36 měsícůTříbodovýNe2,25 kg
Urban Iki recenze a testUrban IkiPřední sedačka15 kg9 - 36 měsícůPětibodovýNe-
Thule RideAlong recenze a testThule RideAlongZadní sedačka22 kg12 - 72 měsícůTříbodovýAno5,2 kg
Hamax Sleepy recenze a testHamax SleepyZadní sedačka22 kgOd 9 měsícůTříbodovýAno3,8 kg
Thule Yepp Mini recenze a testThule Yepp MiniPřední sedačka15 kg9 - 36 měsícůPětibodovýNe3,5 kg
Polisport Koolah recenze a testPolisport KoolahZadní sedačka22 kg9 - 60 měsícůTříbodovýNe3,13 kg
Bobike mini ONE recenze a testBobike mini ONEPřední sedačka15 kg9 - 36 měsícůTříbodovýNe2,89 kg
Bellelli PEPE Standard recenze a testBellelli PEPE StandardZadní sedačka22 kg12 - 84 měsícůTříbodovýNe4 kg

Zobrazit celou nabídku

Recenze dětských sedaček na kolo

Hamax Siesta

Hamax Siesta recenze a test

Polohovací sedačka na kolo Hamax Siesta je oblíbená pro svou polohovatelnost, kdy je možné ji sklopit až o 20 stupňů pro pohodlnější pozici dítěte, když spí. Spotřebiteli je velmi oblíbená, získala také ocenění produkt roku. Má robustní konstrukci a majitelé si chválí kompatibilitu s většinou jízdních kol. Umisťuje se vzad na trubku rámu, adaptér je uzamykací a sedačka se z něj dá snadno vyjmout. K dispozici je několik barevných variant, vyberete si tak snadno sedačku pro kluka i holku. Její nosnost je 22 kilogramů a vhodná je pro děti od 9 měsíců.

+ Spotřebitelské ocenění produkt roku, nastavitelný sklon, kvalitní zpracování
Menší množství reflexních prvků

WeeRide SAFEFRONT

WeeRide SAFEFRONT recenze a test

Přední dětská sedačka na kolo WeeRide SAFEFRONT je velmi bezpečná, jak se dá ostatně vyčíst z jejího názvu. Dominuje jí pultík, na které si dítě může lehnout, nebo jen opřít ručičky. Kromě vyššího komfortu zvyšuje pultík i bezpečnost, která je i díky pětibodovým bezpečnostním pásům na skvělé úrovni. Kompatibilní je s většinou jízdních kol a to i dámských, připevňuje se na nezávislou nosnou konzolu. Splňuje normu EN14344 a je vyráběná v Evropě, nosnost má 15 kg a vhodná je pro děti od 9 do 48 měsíců.

+ Vysoká bezpečnost dítěte, pultík, distribuce hmotnosti do středu kola
Nic zásadního

Polisport Bilby Junior

Polisport Bilby Junior recenze a test

Dětská cyklosedačka Polisport Bilby je oblíbená pro svůj skvělý poměr cena/výkon, má jednoduchou montáž a i velmi nízkou hmotnost, pouze 2,25 kg. Jedná se o přední sedačku, proto má nosnost 15 kilogramů a je určena pro děti do 36 měsíců. Vzhledem k nízké ceně nemá příliš mnoho nadstandardního vybavení, najdeme zde jen tříbodový bezpečnostní systém, který není upravený ke snadnému přetažení přes dětskou hlavičku s helmou. Má však nastavitelné nášlapy včetně bezpečnostních pásků a také hrazdičku, která bezpečnost ještě zvyšuje. Dá se snadno vyndat z držáku a pokud máte dokoupen druhý adapter, tak ji i rychle přendat na druhé kolo.

+ Nízká hmotnost a pořizovací cena, snadná montáž
Jen tříbodové pásy

Urban Iki

Urban Iki recenze a test

Přední cyklosedačka Urban Iki má velmi kvalitní zpracování a také poskytuje širokou variabilitu, po dokoupení příslušných držáků může být umístěna jak vzadu, tak vpředu. Má nosnost 15 kilogramů a tudíž je vhodná pro děti do 9 do 36 měsíců. Výškově nastavitelné podpěry nohou s přezkami zvyšují bezpečnost, stejně tak jako pětibodový pás. Vzhledem ke konstrukci není polohovací a bohužel nelze dohledat ani její hmotnost. Spotřebitelé vyzdvihují hlavně její kvalitu, bezpečnost i pěkný design a zpracování.

+ Vyšší bezpečnost, s adekvátními adaptéry použitelná vpředu i vzadu
Nástavce nutno dokoupit

Thule RideAlong

Thule RideAlong recenze a test

Sedačka na kolo Thule RideAlong patří mezi nejoblíbenější cyklosedačky současnosti, vyniká zejména vysokou kvalitou zpracování a perfektní fixací dítěte, je tedy velmi bezpečná. Jedná se o zadní dětskou sedačku, která se připevňuje k rámu kola pomocí uzamykatelného adaptéru. Adaptér se dá přikoupit a poté je možno sedačku snadno přendávat z kola na kolo. Vyššímu komfortu pomáhá systém odpružení DualBeam, který účinně tlumí nárazy a také možnost naklopení sedačky jednou rukou v rozsahu 20°.

+ Výborná fixace dítěte, polohovatelná, vysoká kvalita zpracování
Vyšší hmotnost 5,2 kg

Hamax Sleepy

Hamax Sleepy recenze a test

Hamax sedačka na kolo Sleepy má velmi dobrý poměr cena/výkon a je kompatibilní se všemi koly, které mají trubku rámu s průměrem 28 – 40 mm. Má průměrnou hmotnost 3,5 kg a nosnost 22 kg, vhodná je pro děti od 9 ti měsíců. Zapnutí popruhů je možné jen jednou rukou a potěší také systém naklápění, který zvyšuje komfort přepravy. Je nastavitelný v několika pozicích s tím, že krajní poloha je ve 12,5° náklonu. Sedačka má dobré polstrování, tříbodové pásy a v základu adaptér, který není uzamykatelný.

+ Dobrý poměr cena výkon, zapínání popruhů jednou rukou, polohovací
V základu nezamykací úchyt

Thule Yepp Mini

Thule Yepp Mini recenze a test

Dětská sedačka na kolo Thule Yepp Mini se umisťuje za řídítka a má nosnost 15 kg, určena je tedy dětem do cca tří let. Zhotovena je z měkkého materiálu, který pohlcuje nárazy a je rovněž vodoodpudivý se snadnou údržbou. Výborné bezpečnosti je dosáhnuto pětibodovým bezpečnostním pásem, nastavitelnými opěrkami nohou a také přítomnou přední hrazdičkou, které se dítě může během jízdy držet. V recenzích zmiňují uživatelé jen horší manévrovatelnost s kolem, což je však vlastnost všech předních dětských sedaček.

+ Měkký materiál pohlcující nárazy, snadná montáž, přední zábrana
Vhodná spíše pro větší osoby

Polisport Koolah

Polisport Koolah recenze a test

Sedačka na kolo Polisport Koolah je důmyslně zpracovaná, nabízí hned několik inovací, na které u ostatních modelů cyklosedaček často nenarazíte. Má horizontální posuvný systém sedadla ve třech pozicích, který je nastavitelný tak jak rostě dítě. Stejně tak se dají posouvat i nášlapy, kterým nechybí bezpečnostní řemínek. Bezpečností pás je sice jen tříbodový, vybaven je ale vycpávkami, které zvyšují komfort. Myšleno bylo také na dětskou helmu a právě pro ni výrobce v konstrukci udělal prolis. Má zvýšenou boční ochranu a ochranu nohou, vzhledem k nosnosti 22 kg se umisťuje dozadu.

+ Robustní a bezpečné zpracování, posuvný systém sedadla, ergonomie myslící na helmu
Pásy by mohly jít dotáhnout pevněji

Bobike mini ONE

Bobike mini ONE recenze a test

Sedátko na kolo Bobike mini ONE má příjemně nízkou hmotnost, splňuje bezpečnostní normu EN14344 a disponuje rovněž certifikací TÜV. Umisťuje se dopředu před jezdce a vyššímu pohodlí přispívá pohodlné polstrování a široké ramenní popruhy. Je určena pro děti od 9 měsíců do tří let, její nosnost je 15 kg. Popruhy jsou tříbodové a vybavené jsou odolnou sponou Easy-Click. Vzhledem k umístění vepředu je dítě vystaveno nepříjemnému větru, proto lze k této cyklosedačce dokoupit přední štít. Dle slov výrobce je kromě montáže na kolo možné umístění i na velké koloběžky.

+ Nízká hmotnost 2,89 kg, certifikace TÜV, vhodná také na koloběžky
Tříbodový pás

Bellelli PEPE Standard

Bellelli PEPE Standard recenze a test

Cyklosedačka Bellelli PEPE Standard je unikátní velkým množstvím větracích otvorů, které umožňují skvělou cirkulaci vzduchu. Ergonomie dětské sedačky je velmi propracovaná, myšleno bylo na podporu ramen i místo na dětskou cyklistickou helmu. Její nosnost je 22 kg a určena je pro děti do 7 let, proto ani nevadí, že má jen tříbodový bezpečnostní pás. Má samonosnou konstrukci a stupátka jsou výškově nastavitelná v širokém rozsahu.

+ Mnoho větracích otvorů, ergonomická podpora ramen
Nic zásadního

Jak vybrat dětskou sedačku na kolo

Výběr správné dětské sedačky na kolo není radno zanedbávat, může totiž ovlivnit průběh celé dovolené, nebo výletu. Tím nejdůležitějším faktorem je bezpečnost dítěte, proto je nutné vybírat kvalitní a ověřené modely. K dostání je mnoho typů, lišící se svým tvarem, materiálem, a hlavně způsobem uchycení na kolo. Důležitým aspektem je také velikost a aktivita dítěte při jízdě a do jaké míry je potřeba ho mít pod dohledem. Zadní a přední sedačky i vozíky mají své výhody, ale i nevýhody.

Přední cyklosedačka

Je umístěna mezi rukama jezdce, tudíž ji má lépe pod kontrolou. Je vhodná pro menší a neposedné děti, které je nutné stále hlídat. Před nákupem sedačky si musíte změřit průměr rámu a ujistit se, zda ji lze na vaše kolo upevnit. Přední dětská sedačka na kolo se připevňuje pod řídítka a potřebuje dostatek prostoru. Jezdec má lepší stabilitu než při jízdě se zadní sedačkou. Výhodou je pro dítě větší pohodlí a pocit bezpečí díky malé vzdálenosti od rodiče. Navíc má dítě větší rozhled než u zadních sedaček, a tudíž je spokojenější. Naopak nevýhodou je horší řiditelnost kola, sedačka může cyklistovi překážet při šlapání a dítě je vystaveno větru. Přední cyklosedačka je také pro dítě méně bezpečná a hodí se tedy spíše na kratší cesty, ideální je také do města.

Zadní sedačka na kolo

Na zadní sedačce je možné vozit i větší děti do 22 kg. Dítě je při jízdě kryto tělem jezdce, takže na něj méně fouká. Opěradlo je u zadních sedaček vyšší, dítě má tedy větší oporu a může si i pospat. Nevýhodou je, že dítě nebudete mít na očích a také ho hůře uslyšíte, rovněž při jízdě se zadní sedačkou není možné vézt na zádech batoh. Zadní dětská sedačka na kolo je vhodnější na delší cyklistické výlety a montuje se na zadní rám nebo na nosič.

 • Samonosná sedačka – Pro instalaci není potřeba nosič. Sedačka se připevní pomocí upínacího systému na trubku pod sedlem. Díky pružení dochází k eliminaci otřesů, tudíž je samonosná sedačka na kolo pro děti pohodlnější.
 • Sedačka na nosič – Připevní se jednoduše na nosič kola, stěžejní je kompatibilita sedačky s nosičem. V potaz musíme brát nosnost nosiče a sečíst hmotnost dítěte i sedačky, aby se nosič nepřetížil.

Vozík za kolo

Další možností, jak převážet své ratolesti, je ve vozíku taženém za kolem. Výhodou je jednoduchá instalace a multifunkčnost. Vozík lze mimo cyklistiku využít také jako kočárek, na běhání nebo turistiku. Dalšími plusy vozíku je vyšší bezpečnost a komfort, dítě je chráněno síťkou proti prachu a hmyzu. S pomocí miminkovníku lze používat vozík už od 1. měsíce věku dítěte a na trhu se dají sehnat vozíky jednomístné nebo dvoumístné. Dělí se na odpružené a neodpružené a nevýhodou je vzdálenost dítěte od rodiče, což mohou některé děti špatně snášet. Nevýhodou je také omezený výhled dítěte z vozíku.

Nosnost

Každý výrobce dětských cyklosedaček uvádí maximální nosnost. Při přetížení sedačky by mohlo dojít k poškození a následky by mohly být tragické, proto vždy respektujte stanovenou nosnost a nepřekračujte ji. Sedačka na kolo dopředu má maximální nosnost 15 kg a zadní cyklosedačka až 22 kg, což zhruba odpovídá věku šesti let.

Hmotnost

Hmotnost sedačky je také důležitým parametrem, čím těžší sedačka, tím hůře se bude na kole šlapat a kolo bude mít také horší stabilitu. Hmotnost cyklosedaček se pohybuje v rozmezí cca 2 kg až 5 kg a ovlivňují ji použité materiály, velikost sedačky a její robustnost.

Bezpečnost

Nejdůležitější je bezesporu bezpečí dítěte. Dítě před prvním usednutím v cyklo sedačce nesmí být moc malé a již musí umět samo sedět. Takové jsou většinou děti ve věku okolo 9 měsíců, což je i spodní hranice, kterou většina výrobců zmiňuje.

Při koupi sedačky je nutné si zjistit, zda má dostatek bezpečnostních prvků. Sedačka by rozhodně měla splňovat evropskou bezpečnostní normu ČSN EN 14344 a kvalitní sedátko na kolo pro děti se chlubí rovněž certifikací TÜV SÜD. Kromě této autority testuje pravidelně dětské sedačky rovněž český spotřebitelský měsíčník dTest, který lze také považovat za velmi důvěryhodný. Všechny bezpečné cyklosedačky jsou vybaveny popruhy, pásy a podpěrami.

Bezpečnostní pásy

Nejdůležitějším prvkem sedačky jsou pásy, stejně jako u dětských autosedaček. Pásy by měly být dostatečně široké a vybaveny bezpečnostním zámkem, který dítě samo neodemkne a musí mít také nastavitelnou délku. Pásy lepších modelů se rozepínají na dvou místech bez nutnosti sundávání helmy dítěte a přetahování jich přes hlavu.

 • Tříbodové – Zapínají se přes ramena mezi nohy, nebo přes ramena a kolem pasu. Nejčastěji se vyskytují u zadních dětských sedaček na kolo, které se převážně používají pro větší děti.
 • Pětibodové – Dítě je důkladně připásané přes ramena, pas a mezi nohama. Častější jsou u předních cyklosedaček, které se využívají nejčastěji pro menší děti.

Podpěry nohou

Podpěrky nohou jsou nastavitelné, aby byl zajištěn nejvyšší komfort, bezpečnost a také ochrana před výpletem kola. Podle délky nohou podpěry nastavíte až v rozmezí 20 cm. Na opěrkách se nacházejí také pásky na upevnění nožiček, které bezpečnost ještě zvyšují.

Boční ochrana

Při opření kola o zeď jsou důležité dostatečně vysoké boční strany sedačky, aby byly chráněny také ruce dítěte. Bočnice také fixují dítě ve správné poloze, aby se zamezilo jakémukoliv možnému kontaktu s výpletem kola.

Reflexní prvky

Nezapomeňte umístit na sedačku dostatek reflexních prvků zajišťující lepší viditelnost pro řidiče, a to z každé strany. Některé modely jsou reflexními prvky již vybavené, což je jen dobře. Pokud se však s dítětem v sedačce vydáte na silnici v noci, rozhodně připevněte na zadní stranu cyklosedačky červené světlo, které pravděpodobně bude zadní sedačkou zakryto.

Bezpečnostní třída cyklosedačky

U každé dětské sedačky na kolo by měla být k dohledání její třída, která určuje, pro jaké děti je sedačka vhodná s ohledem na její nosnost.

 • C15 – Cyklosedačka pro děti od 9 do 15 kg.
 • A15 – Pro děti od 9 do 15 kg, rozdíl oproti třídě výše je ve výšce opěradla, bočnic a upevnění na jízdním kole.
 • A22 – Cyklosedačka pro děti od 9 do 22 kg.

Polohovatelnost a komfort

Komfort je pro dítě velmi důležitý, neboť ovlivňuje jeho spokojenost i náladu, a tudíž i tu vaší. Polohovací sedačka na kolo právě takovou ergonomičností a pohodlností disponuje, vhod přijde posuvný systém v několika pozicích. Sedačky by měly mít tvar přizpůsobený přilbě dítěte a zajišťovat dostatečnou oporu hlavy. Sedačka by měla být vyměkčená polstrováním, nejlépe z voděodolného materiálu, a zajišťovat tlumení nárazů. Kvalitnější modely nabízí také sklopení sedačky, když si chce dítě zdřímnout, a to až o 20°.

Příslušenství

 • Ochranný štít – Chrání dítě před větrem a hmyzem.
 • Nosič na kolo pro děti – Někteří výrobci nabízí nosiče kompatibilní s jejich sedačkami.
 • Bezpečnostní prvky – K sedačce nakupte i reflexní doplňky a světla.
 • Zámek – Proti krádeži je nutno sedačku pojistit kvalitním zámkem.
 • Aretační kolík/čep – Slouží jako pojistka cyklosedačky.
 • Náhradní díly – Při poškození pásky, upínacího systému nebo bezpečnostního pásu přijde vhod dostupnost náhradních dílů.
 • Pláštěnka na sedačku – Velmi praktická věc, pokud vás během jízdy zastihne déšť.
 • Opěrka na hlavu – Připevní se na přední zábranu a dítě si na opěrku může položit hlavičku.

Otázky při výběru dětské cyklosedačky

Kdy pořídit přední sedačku na kolo?

Přední cyklosedačka je určena pouze pro menší děti do 15 kg. Na dítě v přední sedačce rodič lépe dohlédne, takže je vhodná pro aktivnější děti. Dítě se vpředu cítí bezpečněji díky blízkosti rodiče a má lepší zážitek z jízdy, neboť má dobrý výhled. Doporučuje se ale jen na kratší cesty vzhledem k menšímu komfortu jezdce.

Kdy pořídit zadní dětskou sedačku na kolo?

Zadní sedačka je vhodná pro děti do 22 kg, což odpovídá asi 6 ti rokům. Jezdec dítě nemá tak dobře pod kontrolou, proto se hodí spíše pro klidné a starší děti. Je to ideální sedačka na delší cyklovýlety, protože má dítě i jezdec větší komfort.

Je lepší cyklosedačka nebo vozík za kolo?

Vozík vítězí svým multifunkčním využitím, bezpečností, stabilitou i komfortem. Pro aktivní rodiče je vozík jasnou volbou. S pomocí miminkovníku je navíc vhodný už od 1. měsíce věku dítěte. Nevýhodou může být velká vzdálenost dítěte od rodiče. Cyklosedačky mají výrazně nižší pořizovací cenu a jsou zpravidla skladnější než vozík, jednoznačně lepší tedy není ani jedno.

Jakou výhodu má polohovací sedačka na kolo pro děti?

Polohovací sedačka se skvěle přizpůsobí potřebám dítěte a dopřeje mu maximální komfort. Některé modely lze sklopit až o 20° a dítě se tak během jízdy pohodlně vyspí.

Jakou dětskou sedačku na kolo podle věku?

Dítě by nemělo jezdit v sedačce, pokud samo neumí sedět. Většinou je to od 8. – 9. měsíce. Mladší děti je možné vozit pouze v odpruženém vozíku vybaveném miminkovníkem. Na přední sedačce lze vozit děti do cca 4 let, tedy do hmotnosti 15 kg. Starší děti s hmotností do 22 kg by měli sedět na zadní sedačce, čemuž odpovídá stáří dítěte zhruba šest let.

Jaké jsou nejlepší značky dětských sedaček na kolo?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce dětských sedaček na kolo patří Hamax nebo Polisport. Velice kvalitní dětské cyklosedačky pak vyrábí Thule. Kvalitní dětské sedačky na kolo se vyplatí pořídit i v bazaru. Naopak se doporučuje vyhnout se nákupu levných cyklosedaček bez atestů od nedůvěryhodných prodejců.