Vybíráme nejlepší elektrický kráječ na chleba a salám

TOP 3 elektrické kráječe

Graef G 50

Gorenje R 506

Silvercrest SAS 120 C1

Elektrický univerzální kráječ potravin, který vyniká především svým vysokým výkonem a velkým průměrem nože.Kuchyňský kráječ potravin, který kromě klasických funkcí disponuje i možností sklopení a dvěma módy při krájení.Elektrický kráječ na chleba, salám a další potraviny, který má pro efektivní a pohodlné krájení nakloněnou posuvnou desku.
+ Kompaktní, robustní+ Možnost sklopení, tichý+ Cena/výkon
- Neobsahuje tác na nakrájené plátky- Menší maximální tloušťka řezu- Nižší příkon

Orientační Cena
2 998 Kč

Orientační Cena
1 488 Kč

Orientační Cena
1 199 Kč

Elektrické kráječe chleba, salámu a dalších potravin dovedou ulehčit a zpříjemnit řadu rutinních činností v kuchyni. S pomocí kuchyňského kráječe lze bez problému na tenké plátky krájet jak uzeniny, pečivo a zeleninu, tak maso. Nebudete muset ztrácet čas ručním krájením a vaření vám půjde rychle od ruky, nemluvě o větší přesnosti, kterou s ručním kráječem a krájením obecně, jen stěží dosáhnete. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší elektrické kráječe pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší elektrické kráječe chleba a salámu (Test 2024)

VzhledModelPrůměr nožePříkon kráječeMaximální tloušťka řezuRegulace otáčekMožnost sklopeníMateriálDostupnost
Graef G 50 recenze a testGraef G 50170 mm170 W20 mmNeNeNerez
Ritter E 18 recenze a testRitter E 18170 mm65 W14 mm--Kov
Gorenje R 506 recenze a testGorenje R 506190 mm160 W15 mmNeAnoNerez
Sencor SFS 4050 recenze a testSencor SFS 4050190 mm150 W15 mmNeNeKov
Silvercrest SAS 120 C1 recenze a testSilvercrest SAS 120 C1170 mm120 W20 mm---
ETA Tempo 1094 recenze a testETA Tempo 1094170 mm120 W20 mmNeNePlast
Sencor SFS 1000 recenze a testSencor SFS 1000170 mm100 W15 mmNeAnoPlast
Graef Vivo V 20 recenze a testGraef Vivo V 20170 mm170 W20 mmNe-Nerez
Philco PHFS 8010 recenze a testPhilco PHFS 8010-180 W15 mmAno-Kov
Graef SKS 11022 recenze a testGraef SKS 11022170 mm170 W20 mmNeNeKov

Zobrazit celou nabídku

Recenze elektrických kráječů

Graef G 50

Graef G 50 recenze a test

Elektrický univerzální kráječ Graef G 50 je vyroben z oceli a přizpůsoben jak ke krájení chleba a uzenin, tak zeleniny, díky ozubenému kotouči. Tloušťku řezu je možné si na otočném regulátoru navolit od 0 až do 20 mm. Pohodlné a plynulé krájení umožňuje kvalitní hliníkový vodič a držák potravin. Před případnými úrazy chrání opěrná noha, která zabraňuje posunutí kráječe a kryt motoru. Kráječ je kompaktní, z negativ lze zmínit absenci tácu, která i s ohledem na pořizovací cenu zamrzí.

+ Kompaktní, robustní
Neobsahuje tác na nakrájené plátky

Ritter E 18

Ritter E 18 recenze a test

Kráječ na chleba, šunku a další potraviny Ritter E 18 má konstrukci, která byla přímo vyvinuta pro leváky a je možné jej buď nechat stát samostatně, nebo zabudovat do kuchyňské linky. Disponuje vcelku malým příkonem (65W) a volitelná šířka řezu je jen 14 mm, nicméně tyto malé nedostatky vynahrazuje přidaná nářezová miska, díky které budete tak mít ulehčené servírování. Plusové body kráječ dostává i za odnímatelnou 15 cm dlouhou, posuvnou desku. Díky čemuž je údržba velmi jednoduchá a rychlá, navíc má speciální úložný prostor pro síťový kabel.

+ Konstrukce pro leváky
Nízký příkon

Gorenje R 506

Gorenje R 506 recenze a test

Nerezový kráječ chleba Gorenje R 506 se může pyšnit průměrem krájecího kotouče 19 cm a příkonem 160 W. Tloušťku řezu si můžete zvolit od nuly do 15 mm. Při práci můžete volit z krájení ve dvou módech – momentového a trvalého. Velkou výhodou je i v celku tichý chod kráječe. Chrániče prstů proti pořezání a protiskluzové nožičky jsou samozřejmostí. Lámat hlavu si nemusíte ani s údržbou. Kráječ je vyrobený z nerezu a je plně omyvatelný.

+ Možnost sklopení, tichý
Menší maximální tloušťka řezu

Sencor SFS 4050

Sencor SFS 4050 recenze a test

Domácí kráječ na salám SENCOR SFS 4050 má nerezový odnímatelný kotouč, což podstatně ulehčuje pravidelnou údržbu. Krájecí kotouč má průměr 190 mm a pomocí otočného regulátoru je možné krájet potraviny od 1 do 15 mm. Praktický je i přítlačný podavač, díky kterému lze krájet rovnoměrné plátky až do konce a přidaný prostor pro uskladnění kabelu. Bezpečnost práce je zaručená především díky chrániči palce a protiskluzovým nožičkám.

+ Velký průměr nože
Bez možnosti sklopení

Silvercrest SAS 120 C1

Silvercrest SAS 120 C1 recenze a test

Silvercrest SAS 120 C1 je elektrický kráječ salámů, sýra, chleba a dalších potravin, který nezklame svým výkonem, ani přidanými funkcemi. Příkon kráječe je příjemných 120 W a je uzpůsoben pro krájení potravin od těch nejslabších plátků až po 20 mm. Pro efektivnější krájení je posuvná deska nakloněná. Pro zachytávání plátku potravin je přidána i odnímatelná záchytná miska a miska na zbytky. V poměru cena/výkon jde s ohledem na jeho nízkou cenu o velice solidní a uživatelsky oblíbený výrobek.

+ Cena/výkon
Nižší příkon

ETA Tempo 1094

ETA Tempo 1094 recenze a test

ETA 1094 90000 je kuchyňský kráječ na uzeniny a chleba, který je vyrobený z plastu. Průměr nože je 170 mm, příkon 120 W a umožňuje provést řez v rozmezí 0 – 20 mm. Kráječ je snadno rozebíratelný (včetně možnosti odejmutí krájecího nože) a tudíž i jeho samotná údržba je velmi rychlá a snadná. Plusové body elektrický kráječ dostává i za bezpečnostní spínač a protiskluzové nožky.

+ Snadno rozložitelný, levný kráječ
Plastové provedení

Sencor SFS 1000

Sencor SFS 1000 recenze a test

Sencor SFS 1000 je elektrický kráječ na zeleninu a uzeniny. Jeho nespornou výhodou je velmi nízká cena, přitom tím neutrpěly jeho parametry. Krájecí kotouč má průměr 170 mm a příkon nižších 100 W, které i podle ohlasů jsou znát. Řez je pak možné provést od 1 do 15 mm. Samozřejmostí jsou i bezpečnostní prvky jako například chránič prstů. Výhodou je i možnost sklopení a úložný prostor pro síťový kabel. Pro nenáročného uživatele může být akorát.

+ Možnost sklopení, velmi nízká cena
Plastové provedení, tvrdší kusy problematické při krájení

Graef Vivo V 20

Graef Vivo V 20 recenze a test

Automatický kráječ uzenin, zeleniny i pečiva Graef Vivo V 20 mezi ostatními vyniká svým neotřelým designem a vysokým příkonem až 170 W. Práce s kráječem je velice pohodlná a snadná. Řezy lze provádět v rozmezí 0 – 20 mm, zvládne tak i velmi tenké plátky a celý chod je velmi tichý a bezúdržbový. Velkou výhodou je i ergonomicky umístěný spínač a úložný prostor pro síťový kabel. Pro vaši ochranu jsou přidány bezpečností prvky v podobě plastového krytu na řezný kotouč, dětská pojistka a držák potravin s ochranou prstů. Pro bezpečnost přístroje je přidána pojistka proti přetížení a automatické vypnutí po 10 minutách nečinnosti.

+ Vysoký příkon, kvalitní kráječ
Cena

Philco PHFS 8010

Philco PHFS 8010 recenze a test

Philco PHFS 8010 je elektrický kráječ masa, uzenin, pečiva i zeleniny. Mezi ostatními vyniká možností plynulé regulace otáček a schopností stálého chodu. Šířka řezu lze provést v rozmezí 0 – 15 mm. Uživatelé oceňují celokovové tělo a krájecí kotouč z ušlechtilé oceli. Naprostou samozřejmostí jsou bezpečností prvky proti poranění prstů, vyjímatelný nůž pro snadné čištění a stabilita s přísavkami na nožičkách. Výhodou je i fakt, že všechny vyjímatelné části lze mýt v myčce.

+ Plynulá regulace otáček
Krátký přívodní kabel

Graef SKS 11022

Graef SKS 11022 recenze a test

Elektrický kráječ na chleba a šunku Graef SKS 11022, se může pyšnit zcela novou a jedinečnou konstrukcí. Konstrukce je malá a skladná, ale přitom i stabilní a pevná. Opěrná deska a vodič vozíku potravin jsou vyrobeny z hliníku. Eco Power Motion motor funguje v úsporném režimu, 45 W. Při plném zatížení pak dosahuje příkonu 170 W. Samotný přístroj je proti přetížení chráněn zabudovanou pojistkou. Držák potravin s plastovou opěrkou proti případnému úrazu je samozřejmostí.

+ Konstrukční zpracování, zoubkovaný kotouč
Vyšší cena

Jak vybrat elektrický kráječ

Elektrický kráječ dokáže ulehčit každodenní rutinu při krájení tenkých plátků chleba či šunky. Přitom na trhu se v současné době vyskytuje celá řada výrobků, které se navzájem od sebe liší především materiálnem ze kterého jsou vyroben, příkonem, krájecím kotoučem, bezpečnostními prvky a případnými dalšími funkcemi. Víte však, jak vybrat ten správný kráječ na chleba, který bude právě pro vás ten nejideálnější?

Princip fungování elektrického kráječe

Základem je plocha na pokládání potravin a krájecí kotouč. Následně regulátorem zvolíte tloušťku řezu. Po spuštění je pomocí posuvné plošiny krájená potravina pomalu tlačena ke krájecímu kotouči. Nakrájené krajíce chleba, plátku šunky, nebo jakékoliv jiné potraviny, je pak možné dále zpracovávat.

Příkon

Různé modely kráječů potravin mají různý příkon, nicméně obvykle se pohybuje v rozmezí 120 – 200 W. Nové a mimořádně energeticky úsporné kráječe však mohou disponovat moderním motorem, který má příkon nižší – díky čemuž mají i menší energetickou spotřebu. Pokud jste tedy na internetu našli výrobek, který má příkon jen několik desítek wattů, nemusíte se lekat. Nejedná se o žádný nekvalitní výrobek, ba naopak. Nové kráječe jsou konstruovány tak, aby byly co nejhospodárnější.

Materiál

Dalším významným parametrem je materiál, ze kterého je elektrický kráječ potravin vyroben. V současné době jsou na trhu nejrozšířenější plastové a kovové kráječe.

Plastový kráječ

Plastové kráječe vynikají především svoji nízkou cenou, hmotností a snadným rozložením. Nicméně obvykle jsou méně odolné, mají nižší příkon a menší krájecí kotouče. Hodí se především na krájení měkčích potravin nebo pro příležitostné použití.

Nerezový kráječ

Nerezové kráječe jsou sice dražší, těžší a oproti plastovým i složité na rozkládání, nicméně jsou kvalitnější. Mají delší životnost, vyšší příkon a větší a kvalitnější kotouče. Perfektně se tak hodí i pro časté použití a krájení i tvrdších potravin.

Krájecí kotouč

Kromě motoru má nářezák ještě jednu velmi důležitou součást – krájecí kotouč. Zde je nejdůležitější kvalita ostří. Taktéž věnujte pozornost průměru kotouče. Krájecí ostří se obvykle vyrábí ve dvou průměrech a to 170 a 190 mm. Čím větší kotouč si zvolíte, tím lépe se vám budou krájet větší potraviny, například vyšší chleba, větší kus masa a podobně. Nejčastěji jsou kotouče vyrobeny z nerezové oceli a jsou k dostání ve dvou provedeních – hladký a s jemnými zoubky.

  • Kotouč s jemnými zoubky je univerzálnější a snadno s ním ukrojíte jak krajíc chleba, tak nejrůznější druhy salámů, sýrů, zeleniny či masa. Pokud hledáte elektrický univerzální kráječ, měl by mít tento kotouč.
  • Hladký kotouč má specifičtější použití a hodí se především pro krájení jemných a tenkých plátků sýra či šunky.

U novodobých elektrických kráječů se můžete setkat s tím, že součástí balení jsou oba typy kotoučů. Jejich výměna je pak snadná a rychlá, je ji tak možné udělat kdykoliv dle aktuální potřeby.

Regulace řezu

Před tím, nežli si nějaký kráječ na potraviny pořídíte, si velmi dobře rozmyslete, jaké potraviny a na jak silné plátky budete chtít krájet. Ověřte si, že šířka řezu lze snadno a plynule nastavovat. Obvykle lez šířku řezu nastavovat od 0 do 20 mm. Novější a lepší nářezové stroje pak umožňují řez až do 60 mm.

Bezpečnostní prvky

Bezpečnost vždy na prvním místě a platí to i u kuchyňských kráječů. Je nutné mít stále na paměti, že se jedná o elektrický řezací spotřebič, který může způsobit vážná zranění. Zejména proto bývají moderní kráječe potravin vybaveny řadou bezpečnostních prvků a pojistek.

Nejčastěji se jedná o:

  • chrániče prstů – zabraňují přímému kontaktu prstů s řezacím kotoučem, zabraňují tak řezným poraněním při samotném krájení,
  • pojistky proti nechtěnému spuštění – zabraňují spuštění přístroje při nechtěném zavadění,
  • kryty ostří – omezují kontakt kotouče s rukou,
  • přísavné nožičky – zabraňují nechtěnému pohybování přístroje při samotném krájení,
  • dětské pojistky – brání nechtěnému spuštění kráječe.

Přidané funkce

V současné době mívá řada elektrických spotřebičů i další rozšiřující funkce, které zvyšují komfort při používání. Výjimkou není ani elektrický kráječ chleba. Ve většině případů se jedná o ergonomický tvar, kdy je svým tvarem přizpůsoben tak, aby se dobře držel a krájení bylo o to snazší a příjemnější. Dále regulace otáček, která umožňuje řídit rychlost otáček dle momentálně krájené potraviny, případně servírovací tác. Ten je odnímatelný a snadno se udržuje, taktéž zachytává již nakrájené plátky potraviny a usnadňuje jejich servírování.

Kromě klasického provedení naleznete i takové elektrické kráječe, které mohou být přímo zabudované do kuchyňské linky. V naprosté většině jsou zabudovány do zásuvky. Po jejím vytažení se pár snadnými pohyby kráječ složí a je připraven k okamžitému použití.

Novodobé výrobky taktéž mohou mít přidanou funkci navíjení elektrického kabelu podobně jako tomu je u vysavače, nebo na kabel mají speciální úchytky, díky kterým při krájení nikde nezavadí.

Ceny elektrických kráječů

Pokud nejste nároční, není problém jej sehnat i do 1 000 Kč. Obvykle jsou vyrobeny z plastu a zvládnou bez problému ukrojit především pečivo nebo některé uzeniny. Kráječe v této cenové kategorii se hodí především pro příležitostné použití.

Do střední třídy kráječů můžeme řadit cenovou kategorii od 1 000 Kč do 3 500 Kč. Tyto kráječe jsou již většinou vyrobeny z nerezu a jsou velmi kvalitní. Bez problémů tak zvládnou časté krájení jak pečiva, tak uzenin či masa.

Nad 3 500 Kč lze řadit již nadstandardní kráječe. Vynikají svoji vysokou kvalitou a jsou přizpůsobeny pro velmi časté používání. Lze je řadit až k profesionálním.

Údržba elektrického kráječe

Kráječ chleba, zeleniny a dalších potravin vyžaduje dvojí formu údržby, a to především průběžné broušení řezného kotouče a čištění všech součástí přístroje.

Používáte-li nářezový stroj pro domácnost pouze pro krájení krajíců chleba, žádné velké čištění není potřeba. Každý den se stačí pouze zbavit přebytečných drobků a ujistit se, že přístroj není nikde špinavý. Nicméně pokud máte elektrický kráječ na maso, sýry či jiné uzeniny, je potřeba po každém řezání věnovat pár minut pečlivému čištění kotouče. Jednou týdně je pak potřeba důkladně vyčistit celý kráječ. Pokud by tomu tak nebylo, mohly by se na krájecím kotouči šířit bakterie, které by následně mohly znehodnotit vámi krájené jídlo.

Co se týče broušení, většina výrobců garantuje, že kráječ nebude nutné nikdy přebrušovat. Počítá se totiž s tím, že kráječe pro domácí použití nejsou tak namáhané jako ty profesionální. Nicméně pokud přeci jen shledáte potřebným řezací kotouč nabrousit, zajděte si buď k odborníkovi či do autorizované opravny. Pokud byste se pokoušeli kotouč naostřit sami doma, mohli byste se zranit, nebo by mohlo dojít k poničení celého řezného kotouče.

Otázky při výběru kuchyňského kráječe potravin

Jaký kráječ na chleba?

Vhodný elektrický kráječ na chleba je v podstatě kterýkoliv z dostupné nabídky. Vystačíte si i pouze s hladkým kotoučem, který jinak není příliš vhodný pro další potraviny. Jistou pozornost můžete věnovat tloušťce řezu, která se může mezi jednotlivými kráječi lišit.

Elektrický nebo ruční kráječ na chleba?

Ruční kráječe chleba vynikají především svoji nízkou cenou a nevyžadováním elektrické energie ke svému provozu. Obvykle se hodí jen pro krájení chleba. K tomu všemu mají i bohužel menší stabilitu a žádné, nebo minimální, ochranné prvky. Oproti tomu elektrické kráječe na chleba jsou sice dražší a mohou být robustnější a vážit víc, nicméně mají podstatně přesnější řez, včetně úzkých plátků, jsou komfortnější a jsou bezpečnější při používání. Výhodou je také možnost krájení jiných potravin než chleba, jako například salámů a zeleniny, a jsou tak univerzální.

Jaké jsou nejlepší značky elektrických kráječů potravin?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce elektrických kráječů patří Graef a Ritter, ale také Gorenje, Bosch, Camry, ETA nebo Sencor. Oblíbené jsou i kráječe Silvercast, které prodává Lidl.

Co to je nářezák?

Nářezák, nebo také nářezový stroj, je označení kráječů pro použití v řeznictví, restauracích a dalších potravinářských provozech. Typickým příkladem je automatický kráječ uzenin. Nářezové stroje mohou být automatické, poloautomatické, ale i ruční. Stejně tak mohou krájet šunku, salám, pečivo, sýry a podobně.