Vybíráme nejlepší elektrický kotel (elektrokotel)

TOP 3 elektrokotle

Protherm RAY 12KE

Bosch Tronic Heat 3500 H

Thermona Therm 14 EL

Kvalitní elektrokotel s topným výkonem 12 kW, moderním designem a řadou pokročilých funkcí.Závěsný elektrokotel s topným výkonem 15 kW a v elegantním designu. Jeho předností jsou malé rozměry a nízká hmotnost.Kvalitní elektrický kotel s velmi tichým provozem, moderními možnostmi ovládání a plynulou regulací topného výkonu.
+ Kvalitní provedení, moderní vybavení, vysoká účinnost+ Nízké rozměry i hmotnost, kvalitní zpracování a elegantní design+ Velmi tichý provoz, plynulá regulace výkonu, kvalitní provedení
- Nic zásadního- Bez třícestného ventilu v balení- Lehce vyšší cena

Orientační Cena
15 090 Kč

Orientační Cena
16 156 Kč

Orientační Cena
20 990 Kč

Elektrický kotel je možnou alternativou k ústřednímu vytápění celého bytu nebo domu, oblíbený je zejména pro svou cenovou dostupnost, jednoduchou instalaci a rovněž pro svou snadnou obsluhu. K jeho provozu není potřeba žádný odvod spalin, a tak jej bez problému můžete umístit i do obytné místnosti, kde pro svůj velmi tichý provoz nebude nijak rušit. Elektrokotel je v pořadí až třetím konvenčním zdrojem vytápění, mnohem rozšířenější je plynový kotel a kotel na tuhá paliva, a to pro jejich úspornější provoz. Elektřina se považuje za jednu z nejdražších energií, a proto vytápění elektrickým kotlem nelze považovat za levné. Mají vysokou spotřebu elektrické energie, i tak však existují situace, kdy se elektrokotel vyplatí. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší elektrokotle pro rok 2023, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší elektrické kotle (Test 2023)

VzhledModelTopný výkonÚčinnostProvedeníOhřev TUVEnergetická třídaRozměryDostupnost
Protherm RAY 12KE recenze a testProtherm RAY 12KE12 kW99,50%ZávěsnýNeD74 × 41 × 31 cm
Protherm RAY 9KE recenze a testProtherm RAY 9KE9 kW99,50%ZávěsnýNeD74 × 41 × 31 cm
Bosch Tronic Heat 3500 H recenze a testBosch Tronic Heat 3500 H15 kW99%ZávěsnýNeD71,2 × 41,6 × 30 cm
Attack Electric Excellent 15 recenze a testAttack Electric Excellent 1515 kW99%ZávěsnýNeD65,6 × 45 × 34,5 cm
Thermona Therm 14 EL recenze a testThermona Therm 14 EL13,5 kW99%ZávěsnýNeD62,5 × 47,5 × 23,5 cm
Vaillant VE 9 eloBLOCK recenze a testVaillant VE 9 eloBLOCK9 kW99,50%ZávěsnýNeD74 × 41 × 31 cm

Zobrazit celou nabídku

Recenze elektrických kotlů

Protherm RAY 12KE

Protherm RAY 12KE recenze a test

Elektrokotel 12kW Protherm RAY 12KE je moderní elektro kotel v elegantní bílé barvě, který je určen do topných teplovodních systémů. Má bezobslužný provoz, který umožňuje plynulý modulační rozsah výkonu až do 12 kW. Vybaven je autodiagnostikou, protizámrazovou ochranou a po doplnění PROTHERM GSM EXEO deskop II jej lze ovládat i pomocí SMS zpráv. Kotel díky nové E-Bus sběrnici je možné ovládat také pomocí chytrého telefonu se systémem Android, nebo iOS. Primárně je určen pro vytápění, lze jej však jednoduše propojit s externím zásobníkem teplé vody pro využití TUV.

+ Kvalitní provedení, moderní vybavení, vysoká účinnost
Nic zásadního

Protherm RAY 9KE

Protherm RAY 9KE recenze a test

Elektrokotel 9 kW Protherm RAY 9KE je pro svůj nižší topný výkon vhodný pro topení do bytu, nebo jako doplňkový zdroj teplé vody k dalším zdrojům. Má plynulý modulační rozsah výkonu, takže je úsporný a spotřebuje vždy jen tolik elektrické energie, kolik je aktuálně potřeba. Podporuje moderní způsoby ovládání typické pro chytrou domácnost, tj. ovládání pomocí chytrého telefonu, nebo SMS. Má vysoce účinné čerpadlo topné vody splňující požadavky ErP ready a může být propojen také k zásobníku teplé užitkové vody – TUV.

+ Kvalitní a moderní zpracování, tichý provoz
Vhodný pro menší prostory

Bosch Tronic Heat 3500 H

Bosch Tronic Heat 3500 H recenze a test

Elektrokotel 15 kW Bosch Tronic Heat 3500 H je moderní kotel v pěkném provedení, který udělá parádu i v interiéru. Montuje se na zeď a vyniká i menšími rozměry než obdobné modely elektrických kotlů. Nejčastěji jsou tyto kotle osazovány jako hlavní zdroje tepla, má sedmi litrovou expanzní nádobu, automatický diagnostický systém i automatický odvzdušňovač. Je vhodný jak pro ústřední topení, tak pro připojení k zásobníku vody. Snadné obsluze pomáhá LED display a výrobce uvádí i nízkou hmotnost, která je s 22 kilogramy (bez vody) nejnižší v této třídě.

+ Nízké rozměry i hmotnost, kvalitní zpracování a elegantní design
Bez třícestného ventilu v balení

Attack Electric Excellent 15

Attack Electric Excellent 15 recenze a test

Elektrický kotel Attack Electric Excellent 15 je ideální volbou pro všechny větší i menší prostory, kde není možné použít jiný zdroj vytápění. Jeho topný výkon činí 15 kW a účinnost je výborných 99%, provedení je závěsné a kladně hodnotit musíme ovládací panel, který je přehledný a dovybaven LCD displejem. Mimo možnosti ovládání mobilním telefonem potěší i jeho bezhlučný provoz a integrace řídící jednotky s přesnou PID lineární regulací, která pomáhá úspornému provozu. Vybaven je také ochrannými funkcemi, které jej zabezpečí jak proti mrazu, přehřátí, tak proti ztrátě tlaku topného systému.

+ Vyšší výkon 15 kW, multifunkční ovládací panel, PID regulace
Vyšší hmotnost 38 kg

Thermona Therm 14 EL

Thermona Therm 14 EL recenze a test

Kotel na elektřinu Thermona Therm 14 EL s maximálním topným výkonem 13,5 kW je ideální pro všechny nízkoenergetické a pasivní domy nebo byty. Je vybaven moderní technologií, která zajišťuje co možná nejekonomičtější provoz. Regulace výkonu je plynulá a lze ji nastavit po nízkých krocích po 1,5 kW, přičemž nejnižší možný výkon je právě 1500 W. Výrobce použil kvalitní spínací relé, díky kterým je provoz kotle velmi tichý. Dotykový ovládací display doplňuje možnost dálkového ovládání pomocí SMS, nebo provoz podle prostorové, či venkovní teploty.

+ Velmi tichý provoz, plynulá regulace výkonu, kvalitní provedení
Lehce vyšší cena

Vaillant VE 9 eloBLOCK

Vaillant VE 9 eloBLOCK recenze a test

Elektrokotel do bytu Vaillant VE 9 eloBLOCK je kvalitní elektrokotel, který se svým výkonem 9 kW hodí kromě bytu například do garáže, dílny, nebo do dalších menších prostorů. Bezesporu jeho největší výhodou je možnost zapojení do standardní elektrické sítě na 230V, což umožňuje v důsledku menšího výkonu. Dále se vybaveností, kromě absence ovládání přes SMS, nevymyká soudobým modelům konkurence. Samozřejmostí je plynulá modulace výkonu, eBus komunikační rozhraní, integrované bezpečností prvky, či integrovaný manometr topné vody.

+ Možnost připojení na 230V, kvalitní provedení, prodloužená záruka
Bez možnosti pokročilého ovládání

Jak vybrat elektrokotel

Jak bylo zmíněno v úvodu článku, elektrické kotle navzdory svému nákladnému provozu mají stále svůj smysl a význam. Vyplatí se je používat k ohřevu vody v moderních nízkoenergetických stavbách, případně pak ve kvalitně zrekonstruovaných objektech s dobrým zateplením. Často je lidé využívají také jako doplňkový zdroj tepla, ať už v méně často využívaných místnostech, nebo jako záložní zdroj tepla u ekologických řešení vytápění (solární panely, tepelná čerpadla).

Jaké jsou výhody elektrokotle?

  • Pořizovací cenová dostupnost
  • Jednoduchá instalace i obsluha
  • Dlouhá životnost
  • Nízké nároky na servis i údržbu
  • Nepotřebuje komín pro odvod spalin
  • Čistý ekologický provoz v místě užití
  • Vysoká účinnost
  • Velmi nízká hlučnost

Topný výkon a účinnost

Topný výkon je nejdůležitějším parametrem výběru a udává, jak velký prostor zvládne daný typ elektrokotle vytopit. Elektrické kotle mají výkon od 6 kW až do 60 kW, přičemž do domácnosti se nejčastěji pořizují modely s výkonem průměrně 15 kW. S rostoucím výkonem přímo úměrně roste i spotřeba elektrické energie, což je při současných cenách elektrické energie potřeba brát na zřetel.

Kotle na elektřinu mají však schopnost regulovat topný výkon, což znamená, že 15 kW elektrokotel může pracovat i na poloviční výkon, nebo i menší. Odstupňování výkonu bývá poměrně dobře škálovatelné, a to klidně i po 1500 W.

Účinnost mají elektrické kotle velmi vysokou, v závislosti na konkrétním modelu to je 99 – 99,5%, což se považuje za jednu z jejich velkých předností.

Provedení a zapojení

Naprostá většina modelů se montuje na zeď, jedná se tedy o závěsné elektrické kotle. Jejich zapojení a zprovoznění je v porovnání poměrně nenáročné, i tak by jejich montáž měl však provádět odborný technik. Velká výhoda je, že elektrokotel nepotřebuje žádný odvod spalin, tedy žádný komín, a tak je jeho umístění velmi variabilní.

Většina elektrokotlů se připojuje do 400V rozvodné sítě, s čímž je potřeba počítat jak s ohledem na dostatečně silné elektrické kabely, tak s ohledem na jističe. Méně výkonné elektrické kotle s topným výkonem 6 a 9 kW mohou nabídnout i možnost připojení do běžné 230V rozvodné sítě, což z praktické stránky věci potěší.

Přímotopný elektrokotel

Z pohledu provedení dále rozlišujeme elektrokotle na tyto dva typy, přímotopný elektrokotel vyžaduje plný příkon totožný s maximálním topným výkonem. Jeho výhodou je bezobslužný provoz a rychlost, s jakou zvládne prostor vytopit.

Akumulační elektrokotel

Akumulační elektrický kotel nevyžaduje plný příkon elektrické energie, ale za to potřebuje prostor pro akumulační nádrž na vodu.

Ohřev teplé užitkové vody

Standardně je elektrokotel určen pro ústřední vytápění, pokud však kromě vytápění domu elektřinou jej chcete využít i pro ohřev teplé užitkové vody, neobejdete se bez zásobníku na vodu neboli bojleru. Mnoho prodejců elektrické kotle nabízí rovnou ve vhodné kombinaci kotle a zásobníku, pokud je to tedy pro vás důležité, je lepší pořídit elektrokotel rovnou se zásobníkem než posléze vybírat vhodný bojler k pořízenému kotli. Pro připojení k zásobníku teplé užitkové vody je nutný také trojcestný ventil, na což je potřeba myslet.

Ovládání

Ovládání elektrokotlů je velmi snadné a nenáročné, moderní kotle jsou vybaveny menšími či většími displeji, které mají buďto jen informativní charakter, nebo mohou být i dotykové. Často k jejich ovládání slouží i několik málo tlačítek, na která však v praxi nebudete téměř vůbec sahat.

K vyššímu uživatelskému komfortu přispívá možnost ovládat kotel dálkově pomocí SMS, nebo přes aplikaci chytrého telefonu. Tímto rozšířením však nedisponují všechny kotle a některé pak pouze pokud ke kotli dokoupíte příslušný modul. Připojení k termostatu je u všech typů samozřejmostí, spínání se pak automaticky reguluje podle vnitřní, nebo i venkovní teploty přesně tak, jak si nastavíte.

Energetická třída

Energetická třída je v případě elektrokotlů značně nelichotivá a u současných modelů se setkáte se třídou D. Není tajemstvím, že vytápění domu elektřinou je finančně náročné, a proto jejich používání musí být dobře promyšleno, aby se jejich provoz vyplatil.

Nízký tarif a HDO funkce

Majitele elektrických kotlů však s ohledem na náklady za vytápění může potěšit dvou tarifní sazba za elektrickou energii, o kterou si mohou u svého distributora elektrické energie požádat. Nízký tarif byl dříve označován jako noční proud, nicméně dnes je tento nízký tarif za elektřinu rozprostřen do celého dne v závislosti na podmínkách konkrétního tarifu. Pro majitele to znamená nižší cenu za elektřinu v době, kdy je ji dostatek, díky tomuto nízkému tarifu tak lze na provozu elektrokotle ušetřit.

Spolu s nízkým tarifem se pojí funkce HDO, kterou by měla být většina elektrokotlů vybavená. HDO je zkratka pro hromadné dálkové ovládání, které informuje o tom, v jakých časech je platný nízký tarif (noční proud).

Vytápění elektrokotlem

Možná vás také napadla otázka, jak správně topit elektrokotlem. Vytápění domu elektřinou je vhodné nastavit tlumeně, nebo přerušovaně a to tak, aby byl co nejvíce využit nízký tarif elektrické energie. Topení elektřinou lze doplnit dalšími elektrickými přímotopy, které si zapnete pouze tehdy, kdy v místnosti budete a tím snížit celkové náklady. Elektrické topení však není jediná věc, která levnější elektřiny může využít. Nízký tarif platí pro celý váš objekt, a tak se nechá ušetřit i při provozu dalších elektrických zařízení s vyšším odběrem elektřiny.

Otázky při výběru elektrokotle

Jaký elektrokotel do bytu?

V podstatě každý elektrokotel je vhodný do bytu, jsou typické svým velmi tichým chodem, nepotřebují žádný odvod spalin a výrobci je vyrábí v pěkném designu, který snadno zapadne do moderní domácnosti. Zaměřit se je potřeba na topný výkon a velikost prostoru, který chcete vytápět. Jiný výkon budete potřebovat pro přitopení v jedné místnosti a jiný pro vytápění celého velkého bytu.

Jaký elektrický kotel pro ústřední topení?

Pakliže potřebujete elektrický kotel pouze pro rozvod vody do radiátorů, nebo do jiného topného tělesa či topné soustavy, postačíte si pouze s kotlem na elektřinu, který je vhodné nechat odborně zapojit. Potřeba je vybrat vhodný výkon s ohledem na velikost vytápěných prostor a o cirkulaci vody se již postará integrované čerpadlo uvnitř elektrického kotle.

Jaký elektrokotel se zásobníkem?

Elektrokotel s bojlerem se používá tehdy, pokud kromě vytápění chcete používat teplou vodu i pro další účely, typicky ke sprchování, nebo k napojení na dřez, umyvadlo a podobně. Standardně elektrické kotle nejsou zásobníkem vybaveny, ale většina jejich připojení umožňuje. Potřeba je k tomu také trojcestný ventil, který běžně součástí pouze kotle není. U prodejců se prodávají také sety elektrického kotle a zásobníku, pak máte jistotu, že zařízení spolu budou kompatibilní.

Jaké jsou nejlepší značky elektrických kotlů?

Elektrokotle jsou ve srovnání s kotly na plyn, nebo na tuhá paliva, okrajovou záležitostí – tedy alespoň v našich krajinách. Proto ani jejich výběr není kdo ví jak široký a jejich nabídku zastřešuje několik předních značek, a to Protherm, Bosch, Thermona, Vaillant, nebo Attack. Modelů však tyto značky nabízejí dostatek, a tak není problém si vybrat přesně s takovým výkonem a takových specifik, který hledáte.

Jaká je cena elektrokotlů?

Elektrické kotle jsou navzdory provozu relativně levné a cenově dostupné, pořizovací cena je většinou přímo úměrná jejich topnému výkonu. Nejlevnější jsou elektrické kotle s výkonem do 10 kW, kde se cena pohybuje kolem 15 000 Kč. Středně výkonné mají průměrnou cenu 20 000 Kč a nejdražší jsou elektrokotle s výkonem 60 kW, kde se bavíme o ceně 30 až 40 000 Kč.