Vybíráme nejlepší chytrý fitness náramek

Fitness náramky, někdy zvané také jako sportovní, nebo chytré náramky, se těší velké oblibě. Nemusíte být zrovna zapálený sportovec, abyste jej byli schopni využít. Slouží hlavně k počítání kroků, monitoringu fyzických aktivit (například měření tepu) a k vytváření statistik. Snadno tak získáte přehled o své fyzické kondici a budete ji schopni lépe rozvíjet.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších fitness náramků na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřila přesnost měření, výdrž baterie, uživatelská přívětivost, funkce sledování zdraví a sportovních aktivit, a poměr ceny a kvality.

Nejlepší chytré fitness náramky

Zobrazit celou nabídku

Recenze a zkušenosti

Xiaomi Mi Band 6

Xiaomi Mi Band 6 recenze a test

Fitness náramek Xiaomi Mi Band 6 je nástupcem oblíbeného Mi Band 5, disponuje vodotěsností, větším displejem a potěší rozsahem nabízených funkcí. Kromě klasických funkcí jako je měření tepu, sledování sportovních aktivit (30 režimů), monitoringu spánku a upozornění na dlouhou neaktivitu, nechybí ani dálkové ovládání hudby nebo nově senzor okysličení krve (pulzní oxymetr). Výhodou je možnost nabíjení bez nutnosti vyjímat z pouzdra a vylepšený display s vyšším rozlišením i jemností. Je tak vhodný pro osoby s horším zrakem.

+ Řada rozšiřujících funkcí
Stále bez NFC

Huawei Band 4 Pro

Huawei Band 4 Pro recenze a test

Fitness náramek s GPS Huawei Band 4 Pro je vhodný jak pro sledování vnitřních, tak venkovních sportovních aktivit. Navíc díky zabudované GPS budete osvobozeni od neustálé nutnosti mít při sobě mobilní telefon a i přesto po skončení venkovní aktivity si můžete svoji trasu zobrazit na mapě. Velkou výhodnou je i možnost vzdáleného ovládání spouštěče fotoaparátu, přehrávání hudby nebo oznámení nově příchozích zpráv či telefonátů. Samozřejmostí je i odolnost proti vodě až do 5 ATM a přesné sledování srdeční frekvence.

+ Zabudovaná GPS
Vyšší pořizovací cena

Honor Band 6

Honor Band 6 recenze a test

Sportovní náramek Honor Band 6 je opatřen 1,47″ AMOLED displejem, na kterém je 2,5 D ochranné sklo, které brání případnému poškození a umožňuje ponoření až do 5 ATM. Což ocení především plavci, protože kromě klasických venkovních aktivit dokáže náramek zaznamenávat i 4 styly plavání a vypočítat z nich rychlost pohybu i spálené kalorie. Stejně jako předchozí model i tento měří saturaci kyslíkem. Potěší také široká škála možností zobrazení hodin přesně dle vaší aktuální nálady nebo outfitu.

+ Monitoring plaveckých aktivit, cena/výkon
Obtížně vyměnitelné náhradní řemínky

Fitbit Charge 4

Fitbit Charge 4 recenze a test

Fitbit Charge 4 je chytrý náramek s NFC a zabudovanou GPS. Nemusíte tak být neustále připoutáni ke svému chytrému telefonu a i přesto si vaši venkovní aktivitu budete moci pohodlně prohlédnout na mapě. Displej je vyvinut pomocí technologie OLED a je možné na něm pohodlně sledovat nově příchozí upozornění. Velkou výhodou je i přidaná funkce Fitbit Pay, díky které budete moci provádět bezkontaktní platební transakce přímo pomocí chytrého náramku. Nevýhodou je například nabíjení přes speciální kolébku, bez které náramek nenabijete.

+ NFC platby, vhodný na plavání
Při použití GPS výrazně klesá výdrž

Samsung Galaxy Fit

Samsung Galaxy Fit recenze a test

Chytrý náramek Samsung Galaxy Fit SM-R370 je vybaven všemi typickými funkcemi, jako například krokoměr, monitoring spánku, nebo výpočet spálených kalorií. Uživatelům se velmi líbí i přidaná funkce monitoringu stresu v průběhu celého dne. Pokud náramek zaznamená nadměrný stres, doporučí vám dechová vhodná cvičení. Všechny statistiky a přehledy naleznete přehledně zobrazené v mobilní aplikaci.

+ Funkce monitoringu stresu, kvalitní displej
GPS jen skrze telefon

Garmin VívoSport S/M

Garmin VívoSport S/M recenze a test

Garmin VívoSport S/M je fitness náramek s GPS, který disponuje všemi tradičními funkcemi, jako je například krokoměr, monitoring spánku, alarm neaktivity a řada dalších. Velkou výhodou je i přidaná GPS, která umožňuje přesné sledování pohybové aktivity i bez přítomnosti chytrého telefonu. Uživatelům se líbí i funkce volení, hlídání a navyšování denních cílů. Naopak spokojeni nebyli s výdrží baterie jen 8 hodin při zapnuté GPS a 168 hodin v režimu chytrých hodinek.

+ Zabudovaná GPS
Krátká výdrž baterie

Niceboy X-Fitpolo

Niceboy X-Fitpolo recenze a test

Fitness náramek Niceboy X-Fitpolo je dle normy IP67 voděodolný a prachu vzdorný, což však znamená, že si s ním nezaplavete. Co se týče konektivity zařízení, není problém náramek propojit s chytrými telefony, které používají Android nebo iOS. Díky tomuto propojení a OLED displeji o úhlopříčce 0,66 palce, je možné sledovat nově příchozí zprávy, volání nebo upozornění ze sociálních sítí.

+ Nízká pořizovací cena
Hůře čitelný displej na slunci

LAMAX BFit2

LAMAX BFit2 recenze a test

LAMAX BFit2 je levný fitness náramek, který disponuje všemi základními funkcemi, jako například měřič tepu a spánku, či krokoměr a pro nenáročného uživatele je zcela dostačující. Navíc se může chlubit výdrží baterie až 240 hodin, nebo notifikací z chytrého telefonu. Zamrzí malý výběr režimu sportů nebo malý výběr náramků.

+ Cena/výkon
Malý výběr náramků

Co zvážit před nákupem

Slouží fitness náramek i jako krokoměr na ruku?

Krokoměr najdete u fitness náramku jako základní funkci i u těch nejlevnější modelů. Pořizovat si tak samostatný krokoměr na ruku nemá příliš opodstatnění. Za podobnou cenu získáte mnohem více funkcí.

Fitness náramek nebo sportovní hodinky?

Záleží na vašich konkrétních požadavcích na sportovní funkce podle typu aktivit, přesnosti a rozsahu měření a podobně. Pokročilejší sportovní náramky se začínají prolínat se sportovními hodinkami (sporttestery) a chytrými hodinkami, takže nezbývá než více specifikovat své požadavky a vybírat na úrovni modelů.

Jaký fitness náramek na plavání?

Fitness náramek na plavání by měl mít vodotěsnost s krytím alespoň 5 ATM nebo IPX8. Vlastnosti se mohou lišit dle modelu, proto věnujte pozornost specifikacím.

Podporuje fitness náramek GPS a placení s NFC?

Fitness náramky s GPS a bezkontaktní placení pomocí NFC má už spousta nových náramků, byť zatím ve vyšší cenové třídě. Nutno počítat také s vyšší spotřebou a mnohem kratší výdrží baterie.

Jaký fitness náramek pro děti?

Fitness náramek pro děti se prakticky nijak neliší od těch pro dospělé. Snad jen jediným rozdílem může být extravagantní design náramku, či hravá aplikace v mobilu. Obvykle je i náramek hodinek kratší. Kvalitnější výrobky mohou mít dokonce i pojistku proti nechtěnému rozepnutí.

Podle čeho vybrat fitness náramek

Fitness náramek / hodinky dokáže zaznamenat nejen celkový počet kroků za den, ale i pokročilejší záznamy, například spálené kalorie, spánkovou aktivitu, ale také být prodlouženou rukou mobilního telefonu, včetně možného placení náramkem. Na trhu naleznete celou řadu modelů, které se od sebe navzájem významně liší. Pozor byste si měli dát nejen na účel, ke kterému bude chytrý náramek používán, ale i na materiál (gumový, kovový, plátěný), velikost displeje, cenu a případné další funkce.

Dělení wearables

Pokud se chytáte v blízké době zakoupit fitness náramek, jistě jste již zjistili, že se u těchto pojmů objevuje celá řada nejrůznějších označení, a to zejména wearables, sportovní hodinky, sporttestery, chytré hodinky a chytré náramky. Nenechte se zmást. Nejedná se o totožné pojmy jednoho výrobku.

Wearables je souhrnné označení pro miniaturizovanou elektroniku. Jedná se o slovo nadřazené jak pro sportovní hodinky, nebo chytré náramky, tak například i pro chytré pásky, boty, brýle a celou řadu další elektroniky.

Fitness náramek je to stejné, jako chytrý náramek, nebo chytrý krokoměr. Obvykle oproti sportovním, či chytrým hodinkám a sporttesterům nejsou vybaveny tolika funkcemi a fungují především jako krokoměr. Dají se spárovat s telefonem a nabízejí další rozšiřující funkce, jako je například monitoring spánku, výpočet spálených kaloriích, GPS a podobně. Jedná se o nejlevnější variantu s nejméně funkcemi. Hlavním účelem je donutit uživatele k pohybu a ukázat mu pomocí aplikace v telefonu výsledky. Fitness náramek může v dětech zažehnout motivaci k pohybu a větší péči o své zdraví, už jen pouhým počítáním kroků.

Základní vs pokročilé náramky

Před samotnou koupí byste si měli rozmyslet, co od sportovního náramku očekáváte.

Základní fitness náramek

Levné fitness náramky většinou nedisponují žádnými většími a rozsáhlými funkcemi. Velmi často nemají ani svůj displej a používají se výhradně jako krokoměry. Během dne snímají aktivitu uživatele a v aplikaci telefonu ji vyhodnotí formou grafů a statistik. V základní kategorii najdete rovněž fitness náramky, které měří srdeční tep, monitorují spánek, počítají kalorie a změří vzdálenost či rychlost.

Pokročilý chytrý náramek

Pokročilé chytré náramky jsou kvalitnější, přesnější a svými funkcemi se blíží k chytrým hodinkám, kdy umožňují čtení SMS zpráv nebo bezkontaktní placení pomocí NFC. Kromě základních funkcí měří sportovní náramek rovněž krevní tlak, tempo, výpočet vystoupaných pater a záznam trasy. Najdete u nich senzory jako kompas, barometr nebo výškoměr a jejich odolnost proti vodě vám umožní se s nimi potápět.

Výdrž baterie

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru fitness náramku je výdrž baterie. V tomto ohledu budete jistě příjemně překvapeni, neboť oproti jiným moderním technologiím, mají tyto náramky poměrně dobrou výdrž. Dle akumulátoru, který je od výrobce zvolený, je možné zvolit buď vyjímatelnou, nebo integrovanou baterii.

  • Vyjímatelná baterie má tu výhodu, že nikdy nemusíte čekat na to, až se vám náramek dobije. Zkrátka baterii vyměníte a můžete v nošení náramku pokračovat. Nejčastěji se jedná o knoflíkovou baterii CR1632, která má jednoduchou výměnu a dlouhou výdrž (obvykle vydrží nabitá 6 – 12 měsíců).
  • Integrovaná baterie vyžaduje napájení přímo ze sítě. Nejčastěji se využívá klasický USB port. Nicméně výdrž náramku je jen několik dní (obvykle 5 – 20 v závislosti na kapacitě baterie a na využívanosti náramku).

Propojení s mobilem (Android, iOS)

Druhým parametrem, který si určitě musíte pohlídat je kompatibilita s mobilním telefonem, neboť právě ty jsou sběrným místem všech dat, které náramky posbírají. A právě ta spojitost (kompatibilita) mezi telefonem nemusí vždy správně fungovat. Některé náramky jsou přímo určené pro chytré telefony s operačním systémem Android, jiné jsou pro iOS. V informacích o náramku si tak vždy ověřte, že právě u vašeho telefonu bude propojení možné.

Propojení obou zařízení funguje v naprosté většině případů pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. Po prvním spárováním se oba výrobky budou propojovat automaticky. Tohle propojení bude fungovat kdykoliv a kdekoliv do vzdálenosti 15 m.

Právě toto připojení zaručuje, že se vám na náramku může objevit nová zpráva, nebo jakákoliv jiná nová informace. Taktéž jsou pomocí Bluetooth přenášeny data do mobilu. K zobrazení získaných dat se využívá mobilní aplikace, která je od výrobců náramků poskytována povětšinou zdarma. Zde najdete veškeré statistické údaje o vašem pohybu, mapu, kde všude jste se pohybovali a řadu dalších užitečných informací.

Pokud si zapomenete mobilní telefon doma, některé náramky jsou schopny data do mobilní aplikace zaznamenat zpětně, pomocí zabudované paměti, nebo internetového připojení.

Funkce fitness náramků

Každý chytrý náramek má nějaké funkce. Samozřejmě, s kvalitou a počtem funkcí, úměrně roste i cena náramku. Před samotnou koupí si tak dobře rozmyslete, co od něj čekáte a jaké funkce budou pro vás užitečné.

Funkce vyžadují senzory a mezi nejčastější patří:

  • GPS
  • Kompas
  • Akcelerometr
  • Výškoměr
  • Barometr
  • Gyroskop
  • Oxymetr
  • Senzor srdečního tepu / světla

Ze sportovních funkcí lze zmínit:

  • Krokoměr – jedná se o základní funkci každého fitness náramku. Přesnost této funkce se odvíjí od ceny náramku.
  • Ušlé kroky – přepočítá všechny kroky na metry a kilometry. Přináší tak statistiku denně ušlých kilometrů. Wareable.com více rozvádí, jak fitness náramek kroky měří.
  • Záznam trasy – jak již název sám napovídá, funkce dokáže pomocí zabudované GPS na mobilní aplikaci ukázat přesnou trasu, na které jste se v určitém časovém období pohybovali.
  • Měření tepové frekvence – vnitřní strana pásku je opatřena čidly, které pravidelně měří tepovou frekvenci (senzorové měření). Alternativou je přesnější měření pomocí hrudního pásu.
  • Měření rychlosti – umožňuje změřit aktuální rychlost vašeho pohybu.
  • Spálené kalorie – se odvíjí od ujitých kilometrů. Jedná se o orientační hodnotu v daném časovém období.
  • Délka a kvalita spánku – v průběhu noci dokáže náramek do mobilní aplikace odesílat informace o délce a hloubce vašeho spánku v nějakém časovém období.
  • Nastavení denních cílů – funkce, která pomáhá splnit vámi nastavené denní cíle. Může se jednat o počet kroků, ujitou vzdálenost či spálené kalorie.
  • Stopky – klasické měření času pomocí spínacího a vypínacího tlačítka.
  • Vystoupaná patra – nová funkce, která díky barometrickému výškoměru dokáže změřit, kolik pater jste vystoupali. Obvykle náramky počítají s tím, že jedno patro má asi 3 metry.

Z chytrých funkcí pak:

  • Pohybový senzor – v náramku je zabudované čidlo, které při máchnutí ruky samo rozsvítí displej.
  • Bezkontaktní platby (NFC) – umožňuje platit v obchodech pomocí náramku.
  • Hudba – dražší náramky s kvalitním displejem umožňují ovládání hudebního play listu v mobilu, nebo dokonce nahrání písniček přímo do paměti zařízení.
  • Vibrace – funkce, kterou jsou vybaveny téměř všechny náramky. Mají za úkol upoutat vaši pozornost a mohou se používat k upozornění vaši dlouhé nečinnosti (Sedentery Reminder), upozornění na nově došlou zprávu nebo k řadě dalších věcí.
  • Obecně ovládání mobilu a notifikace