Nejlepší fotomobily 2024

Fotomobily se v dnešní době posunuly na tak vysokou úroveň, že svou kvalitou fotografií předčily běžné kompaktní fotoaparáty, které jsme používali ještě před několika málo lety. Výkonem se sice nemohou srovnávat s velkou zrcadlovkou, ale svým vybavením a technologiemi více než uspokojí každého člověka, který chce pořizovat kvalitní fotografie kdekoliv a kdykoliv. Nejlepší fotomobil sice nepořídíme za zrovna málo peněz, ale i v kategorii nižší střední třídy se dá vybrat telefon s dobrým foťákem, který vás svými fotografiemi dokáže překvapit. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší fotomobily pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

TOP 3 fotomobily 2024

Mobily s nejlepším fotoaparátem patří logicky mezi dražší zařízení, jejich technika tomu však odpovídá. Na zadní straně nabídnou až 4 různé objektivy a přední strana může nabídnout i 2 přední snímače. Objektivy jsou renomovaných výrobců, například Leica, mohou mít až 108 Mpx rozlišení a nabídnout až 10 násobný optický zoom, nebo 50x digitální zoom s optickou stabilizací. Objektivy mají výbornou světelnost a nabídnou širokoúhlý i ultra širokoúhlý záběr. Také v oblasti ostření nabízí to nejlepší, co současná doba nabízí a nejinak je tomu i rozlišení selfie kamery, kde lze najít i rozlišení 40 Mpx.

VzhledModelPočet fotoaparátůZadní fotoaparátyPřední fotoaparátDostupnost
Apple iPhone 14 Pro recenze a testApple iPhone 14 Pro3 + 148 + 12 + 12 Mpx12 Mpx
Vivo X80 Pro recenze a testVivo X80 Pro4 + 150 + 48 + 12 + 8 Mpx32 Mpx
Google Pixel 7 Pro recenze a testGoogle Pixel 7 Pro3 + 150 + 48 + 12 Mpx10,8 Mpx

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší fotomobily do 15000 Kč

Mobily s nejlepším foťákem do 15 tisíc Kč jsou již mnoha spotřebitelům dostupnější a stále s nimi pořídíte krásné fotografie v různých režimech a s mnoha objektivy. Začínají se sice již objevovat určité kompromisy, kterých si však všimne opravdu jen ten nejnáročnější fotograf. Stále platí, že zadní fotoaparát nabídne několik objektivů s různými funkcemi a jak přední, tak zadní fotoaparáty mají vysoká rozlišení Mpx. Kromě skvělé výbavy pro focení mají i tyto fotomobily výbornou hardwarovou konfiguraci s velkou vnitřní pamětí pro uložení tisíců fotografií a videí.

VzhledModelPočet fotoaparátůZadní fotoaparátyPřední fotoaparátDostupnost
Apple iPhone 12 mini recenze a testApple iPhone 12 mini2 + 112 + 12 Mpx12 Mpx
Xiaomi 12T recenze a testXiaomi 12T3 + 1108 + 8 + 2 Mpx20 Mpx
Huawei Nova 10 Pro recenze a testHuawei Nova 10 Pro3 + 250 + 8 + 2 Mpx60 + 8 Mpx

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší fotomobily do 10000 Kč

Nejlepší fotomobily střední střídy do 10 tisíc Kč jsou buďto vybaveny levnějšími objektivy, nebo se jedná o top fotomobily předchozí generace, kterým po příchodu nástupce logicky spadla cena. I v této cenové hladině lze sehnat fotomobily s až pěti objektivy, které mohou plnit role teleobjektivu, nebo širokoúhlého záběru. Rozlišení fotoaparátu sice již není tak impozantní, ovšem i zde se objevují modely s rozlišením 64, nebo 48 Mpx. Samozřejmostí je natáčení videa ve 4K, stabilizace obrazu, nebo automatické rychlé ostření. Výrobci zde již šetřili na komponentech pohánějící samotný smartphone, i tak vás to však při jeho používání rozhodně nijak neomezí.

VzhledModelPočet fotoaparátůZadní fotoaparátyPřední fotoaparátDostupnost
Samsung Galaxy A52s recenze a testSamsung Galaxy A52s4 + 164 + 12 + 5 + 5 Mpx32 Mpx
Vivo V21 5G recenze a testVivo V21 5G3 + 164 + 8 + 2 Mpx44 Mpx

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší fotomobily do 8000 Kč

V této cenové kategorii mají fotomobily stále relativně vysoké rozlišení, výjimkou není jak 48 Mpx, tak 64 mexapixelů. Nižší rozlišení naopak může mít přední fotoaparát a obejít se také budete muset bez několika pokročilých funkcí, které nabízí dražší modely (hlavně optická stabilizace). Menší je optický zoom, naopak digitální zoom zůstává na úkor kvality stále zachován. Zadní strana nabídne stále až 4 objektivy, kde zpravidla nechybí širokoúhlý objektiv pro zachycení prvotřídního panorama. Přítomen může být také makro objektiv, nebo hloubkový objektiv pro pořízení pěkných portrétů.

VzhledModelPočet fotoaparátůZadní fotoaparátyPřední fotoaparátDostupnost
Motorola Edge 20 recenze a testMotorola Edge 203 + 1108 + 8 + 16 Mpx32 Mpx
Realme 9 Pro 5G recenze a testRealme 9 Pro 5G3 + 164 + 8 + 2 Mpx16 Mpx

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší fotomobily do 5000 Kč

Pokud se vám nechce za fotomobil utrácet horentní sumy, krásné snímky pořídíte i s levným mobilním telefonem. Výbava těchto fotomobilů sice odpovídá ceně, ale základní focení zvládají i tak velmi dobře. Oželet budete muset kvalitní stabilizaci, nebo teleobjektiv, naopak objektiv pro širokoúhlé focení zpravidla zůstává, stejně tak jako přední selfie kamera s poměrně dobrým rozlišením až 13 megapixelů. Spolu s šetřením na foto výbavě těchto modelů šetří výrobce i na další hardwarové výbavě, která poskytne slabší výkon a zejména menší vnitřní uložiště, což má přímý vliv na množství fotografií a videí, které se do mobilního telefonu vejdou.

VzhledModelPočet fotoaparátůZadní fotoaparátyPřední fotoaparátDostupnost
Poco M5s recenze a testPoco M5s4 + 164 + 8 + 2 + 2 Mpx13 Mpx
Samsung Galaxy M13 recenze a testSamsung Galaxy M133 + 150 + 2 + 2 Mpx8 Mpx

Zobrazit celou nabídku

Jak vybrat mobil s dobrým foťákem

Počet objektivů

Množství fotoaparátů není přímou úměrou toho, jak kvalitní fotomobil ve skutečnosti je. I levný fotomobil může mít stejný počet objektivů jako drahý, a přitom kvalita fotek bude diametrálně odlišná. K běžnému fotografování slouží jeden nejkvalitnější objektiv, který doplňují další objektivy s rozdílnou funkcí, nebo ten hlavní podporují pro dosažení co nejlepší ostrosti a výsledné kvality.

Více objektivů dokáže lépe pracovat s hloubkou ostrosti, vedle toho lze na zadní straně mobilu najít ultraširoký snímač, který je ideální pro focení krajiny. Velmi významným je teleobjektiv, který přenastavením čoček umožní až několikanásobný zoom, který přiblíženým fotografiím nesníží kvalitu. Spolu s ním dokáže teleobjektiv i hybridní zoom či digitální, kde však již ke ztrátě kvality dochází.

Přední selfie kamera již dávno neslouží pouze k videohovorům, ale pořídíte s ní také velmi kvalitní snímky, což dokládá velké rozlišení předních selfie kamer. Přední kamera může být stejně jako na zadní straně doplněna snímačem hloubky, který pomůže okolí efektně rozmazat pro získání profesionálního bokeh efektu.

Digitální a optický zoom

Digitální zoom není, kdo ví jak převratnou funkcí, přiblížený objekt je pixelově dopočítán a tak ve výsledku fotografie ztrácí kvalitu. Naproti tomu optický zoom dokáže objekt přiblížit, aniž by došlo ke znatelné ztrátě kvality, což je při takto malých snímačích, které jsou obsaženy v mobilním telefonu, převratná technologie. Nejlepší fotoaparát v mobilu dokáže až 10 ti násobný optický zoom, přitom je jen otázkou času, kdy se optický zoom ještě dále posune. Není tak překvapením, že kvalitní a několikanásobný optický zoom nabízí výhradně dražší fotomobily, které lze řadit mezi ty nejlepší.

Světelnost objektivu

Světelnost objektivu je udávána základním clonovým číslem, přičemž u objektivů se uvádí vždy nejvyšší možná hodnota, které objektiv dosahuje. Pro výběr fotomobilu je však podstatné vědět, že čím je objektiv světelnější (hodnota nižší, například f/1.5) tím je objektiv kvalitnější. Tento parametr jinými slovy říká, kolik světla dopadne na snímač a logicky čím více, tím lépe.

Nejlepší fotomobily mají světelnost f/1.5 až f/1.8 přičemž jednotlivé objektivy mají tuto hodnotu odlišnou. Při výběru se tak nespokojte jen s jednou hodnotou, ale porovnejte si světelnost také u širokoúhlého objektivu, teleobjektivu a u přední selfie kamery. S vyšší světelností dopadne na čip více světla a díky tomu jsou fotografie kvalitnější i v horších světelných podmínkách, kupříkladu za šera.

Rozlišení fotoaparátu

Vypadá to, že se výrobci smartphonů předhánějí v tom, který z nich přijde s větším rozlišením. Dnešní mobil s nejlepším foťákem může disponovat až rozlišením 108 Mpx, přičemž ještě před nedávnem by se nám o tomto rozlišení mohlo pouze zdát. V praxi však v tomto plném rozlišení fotit pravděpodobně nebudete, výsledná fotka se z takto vysokého rozlišení složí do menšího a tím opět podpoří výslednou kvalitu fotografie. Takto vysoké rozlišení není opodstatněné ani z pohledu velikosti snímače, který je v mobilních telefonech malý.

Kvalitní fotografii pořídíte s rozlišením již cca 12 Mpx, a proto se fotomobily s menším rozlišením často umísťují v hodnocení výše než fotomobily s násobně větším rozlišením. Rozlišení tedy není vše a o kvalitě fotoaparátu příliš nerozhoduje.

Velikost snímače

Velikost snímače je stěžejním parametrem určující kvalitu fotografie. V tomto ohledu jsou fotomobily nejvíce omezené, neboť velký snímač se do tenkého a relativně malého těla smartphonu zkrátka nevměstná. Jejich velikost se uvádí v tomto zápisu 1/1,28 a ve standardních parametrech jeho velikost spíše nenajdete, neboť jsou si výrobci vědomi, že s velikostí snímače moc dělat nemohou.

Ostření

K ostření používají výrobci několik technologií, tou první je detekce kontrastu, další fázová detekce (PDAF), laserové ostření nebo ostření ToF snímačem. Výrobci tyto technologie u jednotlivých snímačů různě kombinují pro docílení co nejlepšího výsledku. Rozdíly u konkrétního systému ostření jsou však i mezi jednotlivými výrobci v závislosti na tom, jak se jim danou technologii ostření povede implementovat do konkrétního fotomobilu. Samozřejmostí by pak mělo být automatické ostření (AF – auto focus).

Optická stabilizace obrazu

Zatímco digitální (elektronickou) stabilizací obrazu disponují pravděpodobně všechny lépe vybavené smartphony, to, co rozlišuje kvalitní fotomobily od méně kvalitních je optická stabilizace obrazu. Optická stabilizace pomocí dvou, nebo čtyř gyroskopů umístěných v optice fotoaparátu dokáže obraz perfektně stabilizovat, a to i při pohybu. Výsledkem pak jsou ostré fotky a plynulé video, které pro většinu situací a uživatelů naprosto dostačuje, aniž by musely vlastnit například gimbal, což je stabilizátor fungující na podobném principu.

Natáčení videa

I levný mobil s kvalitním fotoaparátem dokáže dnes pořizovat kvalitní video, přičemž standardem je Full HD rozlišení a u lepších pak 4K rozlišení (2160p). O tom, jak kvalitní video bude, rozhodují všechny výše zmíněné parametry, jako je stabilizace obrazu, světelnost, velikost snímače, ale i ostření. Pakliže plánujete natáčet ve 4K, mějte na paměti, že video v tomto rozlišení zabere hodně místa a tak je potřeba mít velký úložný prostor.

Další hardwarové vybavení

Čím kvalitnější a dražší fotomobil je, tím lépe bude vybaven i z pohledu dalších periferií. Ve vztahu k fotografování by vás měl nejvíce zajímat úložný prostor, který je buďto integrovaný a v některých telefonech se dá rozšířit paměťovou kartou. Čím lepší má fotomobil hardwarovou výbavu, tím lépe zvládne i různé digitální úpravy, které dnešní fotomobily umí. Příkladem mohou být různé automatické režimy focení s podporou umělé inteligence (AI). Pozornost věnujte, stejně jako u výběru jakéhokoliv jiného smartphonu, velikosti baterie, velikosti operační paměti, typu procesoru, displeji, nebo i míře odolnosti, přičemž s některými modely budete moci fotit i pod vodní hladinou.

Otázky při výběru fotomobilu

Co to je žebříček fotomobilů DxOMark?

Portál DxOMark porovnává kvalitu hlavních foťáků, selfie kamer a zvuku všech stěžejních typů fotomobilů, které se dostanou na trh. Jejich výsledkem jsou recenze, a hlavně nezávislý benchmark, podle kterého se při výběru nového fotomobilu můžete snadno řídit. Testovaná zařízení jsou hodnocena v několika parametrech a výsledkem je jedno číslo, které čím vyšší je, tím lépe. Kromě hodnocení fotomobilů se DxOMark také zabývá testováním a porovnáváním klasických fotoaparátů.

Jak velkou paměť pro fotomobil?

Fotografie i video se po pořízení potřebují někam uložit, jejich velikost záleží na jejich rozlišení, případně na kvalitě snímaného video. Příkladem můžeme uvést běžnou 128 GB paměť, do které se vejde 32 tisíc JPG fotek, 6400 RAW fotek, 16 hodin Full HD videa, nebo 8 hodin 4K videa. Veďte v patrnosti, že ne celá paměť fotomobilu je vám k dispozici, nějaké místo zabere operační systém a případně vaše další aplikace, které jste zvyklí používat.

Jaké jsou nejlepší značky fotomobilů?

Na pomyslném trůnu pro telefon s nejlepším foťákem se nejčastěji střídají značky Samsung, Apple, Huawei, případně pak Xiaomi. Mít prvenství je prestižní pro všechny výrobce, a tak jsou mezi značkami často jen nepatrné rozdíly. Dalšími značkami výborných fotomobilů jsou například Honor, nebo pak u nás méně známé značky Oppo, či OnePlus.

Kde koupit fotomobil?

Díky velkému množství recenzí, video recenzí, benchmarků a testů, které je možné ke každému fotomobilu dohledat na internetu, je nejideálnějším řešením koupit fotomobil na internetu v jednom z mnoha ověřených e-shopů. V kamenné prodejně si fotoaparát moc nevyzkoušíte, je proto lepší se orientovat dle zmíněných tipů výše a fotomobil koupit on-line za často nižší cenu.