Nejlepší granule pro psy 2024 (Test)

Kvalitní krmivo pro psy s absencí škodlivých látek zajistí dlouhý a zdraví život vašeho čtyřnohého přítele. Psí granule s vysokým obsahem masa jsou zdrojem všech důležitých živin, vitamínů a minerálů. Hypoalergenní granule zase uspokojí i jedince s citlivým trávením.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších granulí pro psy na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřilo složení, výživová hodnota, chutnost a poměr ceny a kvality.

Nejlepší granule pro štěňata

Zobrazit celou nabídku

TIP: Doporučujeme také kurzy Online Psí Školy

  • Nejoblíbenější jsou Základní poslušnost a Kurz pro štěňata.
  • Dále pak Psí triky nebo Stop tahání na vodítku.
  • Vhodné pro všechna plemena.

Nejlepší granule pro dospělé psy

PořadíVzhledProduktHodnoceníAktuální cena
TOP 1Acana Dog Adult Small Breed Heritage recenze a testAcana Dog Adult Small Breed Heritage⭐ 97 %
TOP 2Yoggies recenze a testYoggies⭐ 96 %
TOP 3Happy Dog Profi Line Sportive recenze a testHappy Dog Profi Line Sportive⭐ 93 %

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší granule pro psy seniory

PořadíVzhledProduktHodnoceníAktuální cena
TOP 1Ontario Senior Mini recenze a testOntario Senior Mini⭐ 98 %
TOP 2Essential Foods Older recenze a testEssential Foods Older⭐ 94 %
TOP 3FirstMate Pacific Ocean recenze a testFirstMate Pacific Ocean⭐ 95 %

Zobrazit celou nabídku

Další kvalitní granule pro psy

  • Granule Orijen je kvalitní psí krmivo vyráběné z volně chovaných zvířat a z čerstvých ryb pocházejících z kanadských farem.
  • Granule Applaws jsou známé vysokým zastoupením bílkovin, které jsou získávány z čerstvého a kvalitního masa. Výrobce nepoužívá konzervanty, dochucovadla ani obiloviny.
  • Granule bez obilovin AATU se považují za jedny z nejkvalitnějších psích granulí. Obsah masa mají 80 % a zbytek tvoří pouze kvalitní suroviny obohacené super potravinami.
  • Marp holistic jsou granule se speciálními recepturami, které splňují požadavky na špičkové složení. Jsou holistické a tedy bez obilovin, s vysokým obsahem masa a řadou bylinek.
  • Granule Annamaet se vyrábí ve Spojených státech rodinnou firmou. Nabízí holistické granule pro psy bez GMO a dalších nevhodných surovin.
  • Granule Naturea vycházejí z kvalitních živočišných bílkovin na bázi masa a ryb, které jsou určeny pro lidskou spotřebu. K výrobě se používají prvotřídní suroviny.
  • Kanadské granule pro psy Petcurean nabízí velké množství kvalitních krmiv, ať už s obilovinami, holistické, či pro různé diety.
  • České granule pro psy Platinum s až 70 % podílem čerstvého masa, které je doplněno lehce stravitelnými složkami. Obsahují zastudena lisované oleje, bylinky, vitamíny a minerály.
  • Primordial je vyvážené superprémiové psí krmivo, které je vyráběno z pečlivě vybraných a převážně čerstvých ingrediencí. Jeho výroba probíhá pomocí obnovitelných energií.
  • Royal Canin je komerční krmivo, které se prodává téměř po celém světě. Nabízí dobrý poměr kvality a pořizovací ceny a pokrývá celou škálu krmiv, od granulí až po konzervy.
  • Purina Pro Plan pokrývá jak psí granule, tak psí konzervy. Specializuje se na dietní krmiva, která mají specifické složení určitých živin s cílem uspokojit konkrétní nutriční nároky.

Recenze a zkušenosti

Carnilove Dog Salmon & Turkey

Carnilove Dog Salmon & Turkey recenze a test

Granule pro štěňata Carnilove Dog Salmon & Turkey jsou vhodné pro štěňata všech psích plemen od 4. týdne věku do 12 ti měsíců. Maso v granulích zastupuje dehydrovaný losos a dehydrovaný krocan, a to v celkovém objemu 45%. Díky rybímu masu jsou granule bohaté na omega-3 mastné kyseliny, krocaní maso pak poskytuje velké množství stopových prvků a vitamíny B3 a B6. Spolu se štěňaty mohou granule konzumovat rovněž březí a kojící feny.

N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry

N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry recenze a test

Granule pro štěně N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry jsou ideální pro střední a velká plemena psů. Mají nízký obsah kvalitních obilovin, které zastupuje špalda a oves. Maso výrobce použil pouze jehněčí, a to 20 % čerstvé vykostěné a 20 % sušené. Granule jsou vyrobeny moderní technologií, která je šetrná a zachovává v krmivu živiny. Pro vyvážené složení je výrobce doplňuje dostatkem ovoce a zeleniny.

Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice

Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice recenze a test

Granule pro štěňata velkých plemen Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice jsou české granule pro psy, které mají superprémiové a hypoalergenní složení. Bílkoviny jsou zastoupeny jehněčí masovou moučkou, kterou doplňuje rýže, sušené jablko nebo lososový olej. Jednotlivé ingredience jsou vysoké kvality, mají dobrou stravitelnost a v součtu podporují imunitní systém.

Acana Dog Adult Small Breed Heritage

Acana Dog Adult Small Breed Heritage recenze a test

Granule pro psy Acana Dog Adult Small Breed Heritage jsou určeny pro dospělá a malá plemena. Maso pochází z volně chovaných kuřat, přičemž mají vysoký celkový podíl bílkovin, a to 31 %. Vyvážené složení doplňuje platýs, luštěniny a mix ovoce a zeleniny, který obsahuje mnoho zdraví prospěšných antioxidantů, minerálů a vitamínů. Ve složení je dominující živočišná složka, a proto není překvapením, že jsou tyto granule zcela bez obilovin.

Yoggies

Yoggies recenze a test

Granule pro psy Yoggies jsou české granule lisované za studena, které před sušením obsahují 87 % kuřecího a hovězího masa, jenž pochází z evropských farem. Jsou zcela bez chemie, dochucovadel, konzervantů i lepku a obsahují probiotika, která přispívají ke zdravému imunitnímu systému a obranyschopnosti. Granule mají poctivé složení z kvalitních surovin a za jejich vznikem stojí pestrý příběh zakladatele, který řešil zdravotní problémy u vlastního psa. Vznik této úspěšné značky je natolik působiví, že o něm psal dokonce časopis Forbes.

Happy Dog Profi Line Sportive

Happy Dog Profi Line Sportive recenze a test

Krmivo pro psy Happy Dog Profi Line Sportive je určeno pro dospělé psy velkých plemen, výrobce jej doporučuje pro pracovní a sportovní psy, kteří mají mírnou fyzickou zátěž. Rovněž je vhodné pro březí a kojící feny, což z něj dělá poměrně univerzální krmivo s dobrým poměrem ceny ke hmotnosti. Granule jsou sestaveny na hovězím mase, které je ideální pro všechny psí rasy. Celkový obsah bílkovin je 26 % a tuky jsou zastoupeny v množství 16 %.

Ontario Senior Mini

Ontario Senior Mini recenze a test

Granule pro psy seniory Ontario Senior Mini jsou ideálním krmivem pro malá a trpasličí plemena psů, kteří již dosáhli věku 8 let. Mají vyvážené složení pro správné a zdravé fungování stárnoucího psa, nechybí jim vysoký podíl minerálů a jsou hypoalergenní. Ve složení je zastoupeno především jehněčí maso, rýže a hrách, v menších dávkách pak kuřecí tuk, krůtí maso nebo sušená jablka. Výrobce přidal také speciální směs bylinek s mořskými řasami, které prospívají ústní hygieně a podporují zdravé zuby.

Essential Foods Older

Essential Foods Older recenze a test

Granule s vysokým obsahem masa Essential Foods Older se skládají z kuřecího a kachního masa, pstruhů a vajec. V granulích jsou tyto suroviny zastoupeny 78 % a doplňují je brambory, hrášek nebo lněné semínko. Jsou zcela bez obilovin a mimo to obsahují probiotické kultury z přírodních zdrojů. Výrobce doporučuje toto krmivo začít podávat zhruba ve 2/3 běžné délky života konkrétního plemene, vhodné jsou pro všechny rasy bez ohledu na jejich velikost.

FirstMate Pacific Ocean

FirstMate Pacific Ocean recenze a test

Hypoalergenní granule pro psy FirstMate Pacific Ocean zaujmou svým poměrně unikátním složením, ve kterém je na místě masa zastoupen dominantně sleď, ančovičky a sardinky. Ryby jsou doplněny bramborovými vločkami a dalšími surovinami, které z granulí dělají vyvážené krmivo. Ve složení nenajdeme žádné obiloviny, lepek ani kukuřici, a proto jsou vhodné i pro psy s alergiemi a s omezenou stravou. Ideální jsou rovněž pro psy méně aktivní a pro psy s nadváhou, což odpovídá většině psů ve starším věku. Originální receptura splňuje požadavky asociace AAFCO a granule jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6.

Nejprodávanější granule pro psy

Mezi nejprodávanější granule pro psy patří Brit, Yoggies, Pedigree, Purina, Eminent a Royal Canin. Nejkvalitnější granule jsou AATU, Orijen, FirstMate, Marp a Taste of the Wild.

Co zvážit před nákupem

Jaké je nejlepší krmivo pro psy?

Testy psích granulí jsou pouze orientační, každý majitel psa musí zohlednit potřeby jeho mazlíčka a zvolit, jaké krmivo bude nejlepší. Nejlepší psí granule jsou ty, které mají vysoký podíl masa. Maso musí být doplněno kvalitními surovinami, vyváženým poměrem vitamínů, minerálů a vlákniny. Zastupovat sacharidy může například rýže, tapioka nebo cizrna, které jsou lehce stravitelné. Rybí tuk dobré kvality dodá další prospěšné látky a kvalitní psí granule jsou obohaceny také o chondroprotektiva, prebiotika a jsou konzervovány přírodní cestou, pomocí vitamínu E nebo rozmarýnu.

Jaké jsou nejhorší granule pro psa?

Za nejhorší krmivo pro psy se považují levné granule pro psy s malým množstvím masa ve formě moučky, která je doplněna špatně stravitelnými sacharidy. Jde o kukuřici, která by měla být pro lepší stravitelnost alespoň tepelně upravena, dále sóju a pšenici, které mohou být zdrojem alergenů. Nekvalitní krmivo obsahuje vedlejší živočišné produkty, škodlivé, někdy i karcinogenní látky a velké množství soli. Mezi nejhorší konzervanty patří sorban draselný, BHA, BHT nebo propylgallát.

Proč vybrat psí granule s vysokým obsahem masa?

Biologickým zařazením je pes masožravec, a proto je právě maso jeho nejdůležitější složkou potravy. Maso, ať už libovější kuřecí, nebo tučnější jehněčí, má vysokou biologickou hodnotu, optimální složení aminokyselin a pro psy výbornou stravitelnost. Trávicí ústrojí psa sice dokáže trávit sacharidy i škroby, nicméně maso je pro něj nejpřirozenější potrava.

Mají granule pro psy bez obilovin nevýhody?

Granule bez obilovin (grain free) jsou považovány za optimální krmivo pro psy. Důležité je u nich dbát na složení, které je pro kvalitní granule rozhodující. K jednoznačné nevýhodě patří zejména jejich vyšší pořizovací cena, nebo také průjem při přechodu z krmiva s obilovinami. Sporadické je to rovněž s tvrzením, že pouze granule bez obilovin mohou přecházet nebo řešit psí alergie a další onemocnění. Pes může být alergický také na jiné přísady, které se běžně v krmivech používají než pouze na obiloviny, případně na vnější podněty.

Co jsou superprémiové granule pro psy?

Superprémiové krmivo pro psy si každý výrobce nazývá sám podle specifické řady krmiv. Nejsou určena žádná pravidla pro užívání těchto názvů, tudíž toto označení o granulích mnoho nevypovídá. U těchto krmiv s těmito názvy se můžete setkat i s nekvalitními surovinami, proto čtěte pozorně tabulku se složením, i když zní název sebelépe. V mnoha případech jde pouze o marketingový trik.

Faktor věku psa

Protože se nároky psa na stravu v každém věku mění, je třeba jim stravu postupně přizpůsobovat.

Granule pro štěňata

Granule pro psy Junior nebo Puppy se podávají zhruba do jednoho roku stáří psa. Štěně velkého plemene se stává dospělým psem až v roce a půl, krmení granulemi pro štěně trvá proto déle. Než štěňata dorostou do hmotnosti a velikosti dospělého psa, vyžadují dostatečné množství bílkovin, vitamínů a minerálů.

Důležitý je především vápník, který zajistí správný vývoj kostí. Podíl bílkovin by měl být v rozmezí 22-28 %, tuky 8-17 % a sacharidy spolu s vlákninou pouze v malém množství. Energetickou hodnotu by neměly dodávat pouze sacharidy. Především granule pro štěňata velkých plemen by měly obsahovat kloubní výživu, takzvané chondroprotektiva, pro jejich správný růst. Zejména granule pro štěňata malých plemen vynikají malou velikostí. Nejlepší granule pro štěňata malých plemen mají granule opravdu malé velikosti, čímž se usnadní jejich konzumace.

  • Namáčení granulí – Aby byl štěněti s nevyvinutými zoubky ulehčen příjem potravy, mohou se granule mírně namáčet vlažnou vodou. Ne však příliš dlouho.
  • Chroupání – Důležité je psa naučit granule chroupat hned jak mu to zuby dovolí. Zejména velká plemena mají tendenci granule hltat. Chroupání nejen obrušuje zubní plak a posiluje čelisti, ale uvolňuje také endorfin do mozku psa, nazvaný také jako enzym štěstí.

Granule pro dospělé psy

Když štěně vyroste, můžete pomalu přejít na granule pro dospělé psy (Adult). Ty se však řadí do kategorií podle velikosti plemene, míry aktivity nebo životního stylu psa. Stravu je tedy třeba přizpůsobit konkrétnímu psovi na míru. Granule by především měly obsahovat dostatek bílkovin, přiměřené množství tuků, vitamínů, antioxidantů a minerálů.

Granule pro staré psy

Stáří psa začíná u velikých plemen již cca v 5 letech, u malých plemen asi v 7 letech. Z důvodu úbytku fyzické aktivity psa je nutné přizpůsobit stravu, aby nedošlo k obezitě. Krmivo musí obsahovat dostatek minerálů a vitamínů, které jsou pro zdraví psa nezbytné. Granule pro psy seniory mají nižší energetickou hodnotu a vyšší obsah vlákniny pro lepší stravitelnost. V případě chybějících zubů je vhodné podávat měkké granule pro psy. Zejména u velkých a obřích plemen je velice důležitá kloubní výživa.

  • Glukosamin sulfát – Jeden z chondroprotektiv, který napomáhá ke vzniku nových buněk chrupavky a zpomaluje rozvoj degenerativních změn chrupavky.
  • Chondroitin sulfát – Velmi důležitá součást chrupavky. Získává se z chrupavek zvířat s přídavkem minerálních solí pro jeho lepší vstřebávání. Dokáže navázat velké množství vody, čímž je chrupavka hydratována. Dodává pružnost ztuhlým nebo poškozeným tkáním a kloubům, tlumí bolesti a mírní průběh zánětu kloubu.

Vliv plemene

Přihlížet při výběru granulí je nutno také na plemeno psa. Každé plemeno má jinou velikost či stavbu těla, rozdílné pohybové možnosti nebo citlivost trávení, v čemž se odráží také dávkování krmiva.

Malá plemena

Podávat se jim zpravidla mají psí granule s vyšším obsahem bílkovin a tuků a se snadno stravitelnými sacharidy, nejlépe s označením Mini. Granule pro čivavy jsou malých rozměrů kvůli jejich slabým čelistem. Kvůli malému tělu a rychlejšímu trávení potřebují více energie než větší plemena. Energetickou hodnotu najdete na obale v kilojoulech (kJ). Další malá plemena jsou například jorkšír, bišonek nebo maltézský psík.

Střední plemena

Velikost granulí nehraje velkou roli díky dostatečně silným čelistem. Záleží tedy na mazlíčkovi, co mu vyhovuje. Granule pro štěňata středních plemen jsou zpravidla menší. Pes by neměl přijímat více energie, než kolik vydá a opět záleží na konkrétním plemenu, aktivitě a zdravotním stavu psa. Do této skupiny patří třeba bígl, kokršpaněl nebo kolie.

Velká a obří plemena

Potřebují granule větších rozměrů, aby nehrozilo vdechnutí nebo hltání. Obsahují méně tuků, více kvalitních bílkovin, vitamínů, minerálů a také více kloubní výživy. Klouby velkých plemen jsou totiž značně namáhány a přihlížet je nutno také na nebezpečí obezity, která by kloubům ještě přitížila. Proto by pes neměl přijímat velké množství sacharidů a velkého psa musí majitel neustále držet v kondici a správně dávkovat krmivo.  Z důvodu nežádoucího hltání se doporučuje dávku rozdělit na dvě menší porce. Patří sem bernardýni, dogy nebo lovečtí psi.

Strava při speciálních potřebách

Téměř každý pes potřebuje v určité fázi speciální stravu. Ať už se jedná o březí fenu, obézního pejska nebo mazlíčka se zdravotními problémy.

Dietní granule pro psy

Obezita u psa je velice nebezpečná. Každý chovatel by se měl snažit udržovat psa v kondici, aby k ní vůbec nedošlo. Obézní pes hůře snáší teplotní rozdíly, má problémy s dýcháním a oběhovým systémem. Hrozí mu také cukrovka či jiná onemocnění. Nestačí pouze zmenšit porci původních granulí, je třeba také změnit složení krmiva, zvýšit podíl vlákniny a snížit tuky a sacharidy. Granule pro psy s nadváhou se označují jako „light”.

Granule pro aktivní psy

Naopak psovi, který celý den běhá, je třeba dodat velké množství energie. Vhodné jsou psí granule s názvem „sport” nebo „active” s vyšším obsahem bílkovin a tuků. Obvykle se podávají mladým tažným, loveckým nebo služebním psům, a to především na podzim a v zimě, kdy se energetický výdej ještě zvýší. Tyto granule nejsou v žádném případě vhodné pro neaktivní psy, u kterých by došlo k rychlému nabrání hmotnosti.

Hypoalergenní granule pro psy

Spousta psů trpí alergiemi na určité suroviny v krmivu. Nejčastěji se jedná o obiloviny, lepek nebo sóju. Zjistit, na jakou surovinu je pes alergický, je velmi složité, jelikož zatím neexistuje spolehlivý test pro psy. Proto je nutno zkoušet různé granule pro alergické psy a pozorovat změny.

Mezi hypoalergenní krmivo patří granule pro psy bez obilovin nebo bez určitého druhu masa. Zohlednit je třeba také fakt, že pes může být alergický na něco jiného, než je krmivo. Časté jsou alergie na bleší kousnutí, na antiparazitní obojky, rostliny, plísně či posypové soli.

  • Kuřecí maso – Právě kuřecí vyvolává z masa alergie nejčastěji.
  • Jehněčí maso – Je vhodné a nejčastěji podávané při alergiích. Obsahuje kyselinu linolovou, která má zeštíhlující a protirakovinné účinky. Je dobře stravitelné, a proto je doporučováno při dietách. Jelikož má dobrý vliv na hladinu cholesterolu, osvědčilo se také u psů se srdečními a cévními problémy.
  • Zvěřina / kachní maso / losos / hmyz – Jsou také lehce stravitelné a vhodné při intoleranci na jiné druhy masa.
  • Quinoa, tapioka, cizrna – Jsou bezlepkovou alternativou plné vitamínů a prospěšných látek.

Granule pro březí feny

Strava v době březosti feny je důležitá především pro štěňata, kdy se jim začnou vyvíjet kosti, což začíná zpravidla v pátém týdnu těhotenství. U fen velkých plemen se zvýší energetická potřeba až o 50 %. Ve druhé polovině těhotenství je vhodné krmit fenu minimálně po dvou dávkách denně.

Možné je také podávání granulí pro štěňata, které splňují dostatečný podíl bílkovin, vitamínů, minerálů a především vápníku, důležitý pro růst kostí. I v době kojení musí mít fena dostatečný přísun krmiva pro správnou tvorbu mléka a dostatek živin. Vhodnou složkou v krmivu pro březí feny je například cizrna.

Granule pro kastrované psy

Protože pohlavní hormony psa regulují metabolismus a chuť k jídlu, dochází u kastrátů k rychlému přibývání na váze a s rostoucí chutí k jídlu postupně ubývá spotřeba energie. Stejně jako u obézních psů však nelze psovi začít dávat méně původních granulí, ale je nutné upravit jídelníček. Na trhu se dají sehnat granule určené přímo pro ně, dají se však použít jakékoli granule se sníženým obsahem kalorií. Setkáte se s názvy ,,castrated” nebo ,,sterilised”.

Granule pro psy se zdravotními problémy

Každé onemocnění psa lze do jisté míry ovlivnit krmením. Je nutné konkrétní případ nejprve konzultovat s veterinářem a stravu upravit podle zdravotního problému.

  • Při zánětu žaludku – Nutností je snížení tuků a podpora imunity.
  • Pro psy s cukrovkou – Mazlíček s diabetes potřebuje spoustu vlákniny a bílkovin. Velice vhodná je pro něj dýně.
  • Při onemocnění ledvin – Je důležité snížení obsahu bílkovin a fosforu.
  • Onemocnění srdce – Vhodná jsou krmiva snižující cholesterol. Obsah sodíku by měl být snížen, taurin a L-karnitin jsou nezbytností.
  • Kožní nemoci – Pro odstranění příčiny se podává krmivo s vitamíny A, E, nebo H či rybím olejem.
  • Problémy s chrupem – Zejména pro staré psy se špatným chrupem jsou vhodné měkké, nebo poloměkké granule pro psy.

Granule pro psy na přibrání

Po nemoci, operaci nebo u psů nalezených a zubožených je třeba hmotnost dostat na zdravou hodnotu. Pes by neměl mít z dálky příliš viditelná žebra, pánev nebo jiné kosti, avšak měly by být hmatatelné.

Pes s podváhou se nesmí přetěžovat a není vhodné podávat výrazně větší množství krmiva. Vhodné je krmivo s vysokou energetickou hodnotou v malém množství. Nejdůležitějšími látkami jsou tuky, bílkoviny a vláknina. Krmivo by mělo být chutné a voňavé pro povzbuzení psa v jedení.

Speciální granule

Výrobci stále zdokonalují svá krmiva, aby byly zachovány nejdůležitější živiny a kvalita surovin.

Granule lisované za studena

Bone and raw food (kosti a syrová strava) je krmení psa přirozenou stravou, jakou se stravovali jejich předci. Považuje se za nejzdravější variantu. Výrobci se snaží syrovou stravu napodobit psími granulemi lisovanými za studena, čímž zachovají v mase potřebné živiny, vitamíny a minerály. Takové granule jsou také lépe stravitelné, neobsahují geneticky modifikované složky, sóju, pšenici ani konzervanty. Jsou vhodnou přílohou pro plnohodnotnou BARF stravu.

Holistické granule pro psy

Jedná se o komplexní a vyvážené krmivo pro psy. Zpravidla neobsahují obiloviny, případně se objevují v menším množství. Obsahují velké množství čerstvého masa, vitamínů z bylin a lesního ovoce. Nevyskytují se v nich konzervační látky ani zahušťovadla, ani vedlejší produkty živočišného původu. Holistické granule jsou pro psa maximálně stravitelné, což snižuje denní dávku. Jsou vhodné pro psy s citlivým trávením nebo alergiemi.

Veganské / vegetariánské granule

Veterináři nedoporučují podávat psům granule pouze z rostlinných složek. Pes je přirozený masožravec a maso potřebuje ke správné funkci orgánů. Někteří majitelé psů se domnívají, že objevená alergie je způsobena nesnášenlivostí masa, většinou je to však způsobeno množstvím obilovin nebo sóji v krmivu, popřípadě určitým druhem masa.

Potřebné látky získané z živočišných zdrojů (keratin, kolagen nebo elastin) je velmi těžké nebo nemožné získat z rostlinných zdrojů. Veganským páníčkům se doporučuje najít kompromis v podobě kvalitních granulí se surovinami z udržitelných zdrojů a vždy se nejprve poradit s odborníkem na psí stravu.

Hmyzí granule

Krmiva založená na hmyzu jsou bezobilné a snadno stravitelné. Vynikají vysokým podílem proteinů a živin s obsahem aminokyselin a kyseliny laurové pro podporu imunitního systému. Larvy obsažené v krmivu jsou také zdrojem vyváženého poměru fosforu. Jsou vhodné jako hypoalergenní a jejich nevýhodou je pouze vyšší pořizovací cena.

Porozumění složení krmiva

První je třeba naučit se číst složení granulí. Suroviny jsou na obale seřazeny podle procentuálního množství, na prvním místě bude surovina s největším zastoupením. Pozorně si všímejte všech obsažených surovin a jejich formy.

  • Forma obsaženého masa – Maso může být uvedeno v čerstvém, dehydratovaném nebo sušeném stavu. Nejhorší je ve formě moučky.
  • Přesná deklarace – Některé suroviny jsou na obalech uvedeny příliš nepřesně. Například masová moučka, která může být z jakéhokoliv masa. Živočišný tuk může být z různých druhů zvířat a rybí olej z různých druhů ryb. Důvěryhodnější jsou termíny kuřecí moučka, kuřecí tuk nebo lososový olej. Výrobce kvalitních krmiv uvádí údaje o surovinách konkrétně.
  • Obsah masa – Čerstvé maso obsahuje 70-80 % vody, proto ji musíte odečíst z procent uvedených na obale. Od 60 % masa odečtěte 70 %. 0,6×70=42 a 60-42 je 18 %. Stejně tak lze spočítat bílkoviny. Vybírejte krmivo s obsahem alespoň 20-25 % sušeného masa, u kvalitních krmiv se setkáte i s 30 %.
  • Bílkoviny rostlinného původu – Neměly by se v kvalitních krmivech vyskytovat. Jedná se například o kukuřičný lepek, rýžový nebo hrachový protein. Pouze zvyšují obsah bílkovin v krmivu, ale zvířeti nijak neprospívají. Mohou se objevovat také různé hydrolyzáty, tzv. koncentrované proteinové výtažky.
  • Triky výrobců – Často se stává, že výrobci rozepíší například sacharidy do více položek, aby nebyly v tabulce na první pozici místo bílkovin. Jde třeba o pšeničnou mouku, rýži, pšeničné klíčky apod.
  • Způsob konzervace – Nejvhodnější způsob konzervace je pomocí rozmarýnu nebo vitamínu E. Výrobce však může tyto suroviny pouze uvádět jako vedlejší, zatímco jsou granule konzervovány chemicky. V tom případě se lze na obale dočíst o antioxidantech či konzervantech neboli doplňkových látkách povolených EU. Nejhorší z nich jsou toxické BHT a BHA. Výrobci jsou povinni uvádět způsob konzervace celého krmiva, nikoliv jednotlivých surovin.
  • Obsah sodíku – Neměl by se vyskytovat ve velkém množství. Najdete ho pomocí údaje o soli, který by měl být menší než 0,5 %.
  • Datum expirace – Pro zaručenou čerstvost krmiva po celou dobu jeho podávání zkontrolujte minimální trvanlivost.
  • Marketingové názvy – Prémiové krmivo pro psy nemusí být zdaleka to nejlepší. Jedná se často o trik výrobců. Nazývají si tak granule své specifické řady. Nejsou však určena žádná pravidla, co musí krmivo splňovat, aby mohlo nést tento název.

Bílkoviny

Jsou tou nejdůležitější složkou v krmivu. Granule by měly obsahovat alespoň 18 %, u štěňat je potřeba minimálně 25 %. Nejkvalitnější granule pro psy mají obsah bílkovin někdy i dokonce 40 %. Zajišťují tvorbu krevních buněk, rychlé hojení, podporují reprodukci, laktaci a pomáhají s růstem svalové hmoty.

Sledovat je třeba také původ bílkovin. Většinu by měly tvořit živočišné bílkoviny, u jejichž zpracovávání se netvoří velké množství odpadních látek. Naopak u rostlinných se tvoří amoniak, zatěžující ledviny a játra a jsou také hůře stravitelné.

  • Luštěniny a obilniny – Někteří výrobci je přidávají do krmiv ve velkém množství kvůli jejich proteinům. Ty však nejsou kvalitní jako proteiny z masa. Sója v krmivu snižuje využitelnost vitaminů a minerálů z potravy a stejně tak kukuřice je spíše výplňovou surovinou, i když tepelně zpracovaná je lépe stravitelná a v určité míře přijatelná. Pes by neměl dostávat více obilovin a luštěnin než masa.
  • Maso – Nejdůležitější bílkovina pro psy a surovina vůbec. Zejména pro aktivní psy je podíl masa v granulích nesmírně důležitý. Může se jednat o kuřecí, jehněčí, rybí, vepřové apod. Na obale se musí uvádět, jaké maso krmivo obsahuje a v jaké formě. Uvádí se čerstvé, mražené, sušené nebo v podobě moučky. Protože maso obsahuje 70-80 % vody, je nutno spočítat ztráty, pokud je uváděno v čerstvém stavu. Pokud výrobce uvádí 50 % čerstvého masa, po odečtení vody je ho ve výsledku v krmivu pouze 15 %. Ideálně vybírejte krmiva s podílem dehydrovaného masa 25-30 %.
  • Masová moučka – Jde o horší variantu zpracování masa a často nelze s jistotou určit, čím byla moučka konzervována. Je vícekrát tepelně zpracována a její kvalita se dá zjistit pomocí údaje o popelovinách. Nízký podíl popelovin se pohybuje okolo 12 %, vysoký až 40 %, který se nedoporučuje.

Sacharidy

Suroviny bohaté na cukry jsou v krmivu též důležité, je však nutné podávat přiměřené množství. Jsou rychlým zdrojem energie, ukládají bílkoviny na později a obsahují vlákninu. Zajišťují správnou funkci nervové soustavy a srdce. Součástí sacharidů jsou také antinutriční látky, které snižují využitelnost některých vitamínů a minerálů. Krmivo pro psy by mělo obsahovat maximálně 20-30 % dobře stravitelných sacharidů, jejich nadbytek často vede k obezitě psa, protože se ukládají jako tuk.

  • Brambory, rýže a oves – Jsou ze sacharidů nejlépe stravitelné.
  • Kukuřice – Je hůře stravitelná, a proto by jí v krmivu nemělo být velké množství. Tepelně upravená je stravitelná o něco lépe.
  • Pšenice a sója – Mohou způsobovat alergické reakce. Pšenice je kvůli lepku hůře stravitelná.

Tuky

Měly by tvořit 9-20 % krmiva, pejskovi dodávají nejvíce energie. Jejich stravitelnost je asi 90 %, zlepšují chuť krmiva a obsahují esenciální mastné kyseliny. Zajišťují správnou funkci jater a pomáhají s reprodukcí. Zajišťují zpracovávání některých druhů vitamínů, izolují nervová vlákna a starají se o transport živin.

Nejvhodnějšími tuky jsou živočišné, nejčastěji se setkáte s rybím nebo kuřecím tukem. Složení tuků v krmivu je nutné kontrolovat především u pejsků se sklony k obezitě. Naopak s jejich nedostatkem může docházet k onemocnění kůže, k šupinatosti nebo k příliš hrubé srsti.

Vláknina

Obsah vlákniny v granulích by měl být asi 4 %, díky ní je pes rychleji zasycen. Obsahuje málo kalorií, proto se obézním psům může podávat krmivo s vyšším podílem vlákniny (až 5 %). Podporuje správnou funkci zažívání, čímž chrání psa před zácpou. Při podávání nadbytku vlákniny by se snížila stravitelnost a psovi by chyběly vitamíny a minerály. Mezi nevhodnou vlákninu patří pšeničná.

  • Ve vodě rozpustná (měkká/ prebiotická)– Má projímavé účinky. Je obsažena v psylliu, luštěninách, sóje, jablkách nebo hruškách.
  • Nerozpustná vláknina (hrubá) – Snižuje tlak ve střevech při průjmech, pomáhá snižovat cholesterol, čistí střeva, podporuje vylučování a detoxikuje organismus. Nachází se v kořenové zelenině, obilných zrnech, ořechách nebo semínkách.

Vitamíny

Posilují imunitu a podporují správnou funkci organismu. Lidé i psi si dokáží sami vytvořit pouze vitamín C a K. Ostatní by měly být dodávány v krmivu a jejich poměr musí být vyvážený.

  • Vitamín A / retinol a dehydroretin – Zajišťuje zdravý růst psa a zlepšuje zrak a kůži.
  • Vitamín C / kyselina askorbová – Je dobrá pro imunitní systém a oxidaci živin.
  • Vitamín D / ergokalciferol a cholekalciferol – Stará se o vstřebávání vápníku a fosforu, čímž podporuje růst a pevnost kostí a chrupu.
  • Vitamín E / tokoferol – Antioxidant podporující plodnost a chránící organismus. Prospívá nervům, srsti a svalům.
  • Vitamín H / biotin – Prospívá srsti, kůži a játrům.
  • Vitamin K / fylochinon a menachinon – Má vliv na mineralizaci kostí a srážlivost krve.
  • Vitamíny skupiny B – Mají dobrý vliv na zažívání. Vitamín B1 navíc ovlivňuje metabolismus cukrů, B2 buněčné dýchání, B3 má dobrý vliv na DNA, RNA a bílkoviny v těle. B5 je také důležitý pro syntézu bílkovin, B6 zrychluje hojení ran, B7 podporuje růst buněk, B9 napomáhá s tvorbou červených krvinek a zdravému metabolismu a B12 je nepostradatelný pro tvorbu krve.

Minerály a stopové prvky

Pro zdraví psa jsou důležité další látky, které se do krmiv přidávají v minimálním množství. Dokáží na sebe navázat případné těžké kovy a jiné škodlivé látky.

  • Sodík – Prospívá nervovému systému a má vliv na tělní tekutiny, se kterými pomáhá hospodařit.
  • Vápník a fosfor – Jsou důležité pro růst kostí a zubů.
  • Draslík – Prospívá trávení a pomáhá odbourávat tuky a cukry.
  • Hořčík – Je důležitý pro růst kostí a správnou funkci nervů.
  • Chlór – Přispívá ke správné funkci trávení.
  • Síra – Posiluje kosti a chrupavky.
  • Železo – Důležité pro tvorbu krve. Při nedostatku může dojít k anémii.
  • Jód – Prospěšný pro funkci štítné žlázy a při růstu štěněte.
  • Probiotika – Podporují správnou funkci trávícího systému.
  • Chondroitin a glukosamin – Kloubní výživa, která je obzvlášť důležitá pro velká plemena.
  • Byliny – V kvalitních krmivech se objevují také bylinky prospěšné zdraví, echinacea například prospívá chrupu, čekanka je antiparazitní a prospívá zažívání.

Popel

Název mnoho majitelů psů odrazuje, jedná se však o soubor anorganických minerálních látek, které jsou pro zdraví psa nezbytné. Jejich podíl v krmivu je asi 5-8 %. Vhodnější jsou krmiva s menším podílem popela, protože z něj pes lépe využije ostatní látky. Při vyšším obsahu popelovin jsou pravděpodobně přimíchány odpadní produkty (kosti nebo obilné slupky), které mohou být karcinogenní. Popeloviny nejčastěji obsahují fosfor, sůl, selen, magnesium, kalcium a zinek.

Superpotraviny

U psích granulí se začaly objevovat také superpotraviny. U psí stravy méně běžné, avšak zdraví velmi prospěšné.

  • Quinoa – Pseudoobilovina, jejíž hlavní složkou je škrob. Je bohatá na bílkoviny a vitamíny (thiamin, riboflavin a vitamín C). Výhodou je absence lepku.
  • Tapioka – Dužina hlíz manioku jedlého je zdrojem polysacharidů s nízkým obsahem cholesterolu a je bezlepková. Obsahuje vápník, fosfor, hořčík, draslík, železo, vitamín B, kyselinu listovou, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
  • Cizrna – Luštěnina obsahující velké množství vlákniny, železa, kyselinu listovou a vitamíny skupiny B. Posiluje nervy a chrání psa před zácpou. Je bezlepková a bez cholesterolu.
  • Dýně – Zelenina se skvělými nutričními vlastnostmi. Je vhodná pro psy diabetiky, obsahuje beta karoten a spoustu dalších antioxidantů pro dobrou imunitu. Je také antikarcinogenní, antiparazitní, reguluje mobilitu střev a chrání kardiovaskulární systém.
  • Mořské řasy – Nejčastější je například kelpa. Je zdrojem karotenoidů, animokyselin, stopových prvků a vitamínů. Podporují funkci štítné žlázy a imunitu.
  • Čekanka – Bylina účinná proti vnitřním parazitům a prospívající zažívání. Obsahuje spoustu vitamínů a minerálů.

Nežádoucí složení granulí

Aby granule pejskovi prospívaly, nesmí obsahovat škodlivé látky. Vyhýbat se je třeba především těm, které jsou skryty pod názvem „doplňkové látky schválené EU”.

  • Produkty živočišného původu nebo masové deriváty – Pokud výrobce uvádí živočišné složky bez konkrétní specifikace, měly byste se jim vyhnout.
  • Alergeny – Pejsek může mít alergie na různé suroviny. Alergickou reakci může vyvolat i určitý druh masa nebo tuku. Nejčastějšími alergeny jsou však sója nebo pšenice.
  • Vejce, mléko – Mohou způsobovat alergické reakce nebo žaludeční problémy.
  • Sůl – Je potřebná pro tělo psa pouze v malém množství. Její množství se pozná podle obsahu sodíku. 0,5 % je ideální množství.
  • Sorban draselný – Zabraňuje plísním v krmivech. Při dlouhodobém užívání jsou potvrzeny karcinogenní účinky.
  • BHA (E320) – Zabraňuje žluknutí tuků v krmivu a zamezuje tvorbě plísní a bakterií. Může způsobovat alergie nebo jiné problémy.
  • BHT (E321) – Také zabraňuje žluknutí tuků a olejů. Je podobný účinkům BHA. Je toxický pro plíce, játra a ledviny.
  • Propylgallát (E310) – Přidává se rovněž pro lepší konzervaci. Může způsobit žaludeční problémy a alergie.
  • Těžké kovy a plísně – Způsobují vážné zdravotní problémy. Zdrojem těžkých kovů jsou nekvalitní obiloviny a plísně může způsobit špatný výrobní postup nebo skladování.

České granule pro psy

Na českém trhu stále více přibývají tuzemská krmiva, která mohou s jistotou konkurovat těm dováženým. Nejvýznamnějším výrobcem je společnost Vafo, známá svými granulemi Brit Care, Brit Premium nebo Carnilove. Distribuují své granule asi do 70 zemí světa.

Dále je oblíbená česká Calibra, Fitmin, Agil, Marp, Nativia nebo Yoggies, známé svými granulemi lisovanými za studena.

  • Německé granule pro psy – mezi kvalitní německé granule patří například Happy Dog, Euroben nebo Bellfor.
  • Kanadské granule pro psy – disponují vysokou kvalitou surovin a širokým výběrem. Nejpopulárnější jsou v Evropě značky Orijen, FirstMate nebo Acana.

Certifikace krmiv

Důležité je sledovat také certifikace jednotlivých krmiv, zda splňují všechny požadavky a neobsahují plísně nebo těžké kovy.

  • AAFCO – Association of American Feed Control Officials uděluje certifikaci krmivu, splňující základní nutriční požadavky.
  • GMP+ – Zaručuje správný výrobní postup a distribuci krmiva. Certifikace je platná 3 roky a kontrolována je každý rok.
  • HAACP – Hazard Analysis Critical Control Point. Stejně jako v každé potravinářské výrobně sleduje možná rizika při výrobě, snaží se jim předejít nebo odstranit. Kontrola probíhá formou odebírání vzorků, měření teplot, kontrolou dodržování hygieny a správných výrobních procesů. Výrobky s tímto označením jsou zárukou kvality a důvěryhodnosti.
  • IUMS – Union of Microbiological Societies se spolu s nadnárodním společenstvím ICMSF a WHO zabývají nebezpečnými mykotoxiny a plísněmi.
  • EFISC – European Feed Ingredients Safety Certification kontroluje použité suroviny, skladování a přepravu krmiv po celé Evropě.
  • CFIA – Canadian Food Inpection Agency je kanadská agentura pro kontrolu surovin v krmivech, jejich bezpečnost a zdraví pro zvířata.
  • USDA/APHIS – United States Department of Agriculture dohlíží na vyhovující skladování a transport zdrojových surovin v USA.
  • ICMSF – International Commission on Microbiological Specifications for Food odhaluje výskyt škodlivých mikroorganismů v krmivech.
  • Human Grade – Kontroluje správné pěstování a kvalitu zdrojových surovin označených jako BIO.