Vybíráme nejlepší zahradní gril na dřevěné uhlí

TOP 3 grily na uhlí

G21 BBQ BIG

Weber Master-Touch GBS

LotusGrill XL

Zahradní gril s udírnou lokomotiva je velmi všestranný gril za rozumné peníze. Zvládá grilovat, udit, péct i pomalé vaření. Nabízí dvě topeniště a důmyslné zpracování včetně teploměru.Gril na dřevěné uhlí s velmi vysokou kvalitou zpracování z poctivých materiálů. Má výbornou funkčnost, mnoho praktických vychytávek a výrobce k němu nabízí mnoho příslušenství.Bezkouřový gril na dřevěné uhlí vyniká kvalitním zpracováním a na tento typ velkou plochou roštu. Velmi snadno se používá, rychle se rozehřeje a je skladný i dobře přenosný.
+ Velká plocha všech roštů, dobrý poměr cena/výkon, snadné a multifunkční použití+ Výborná kvalita zpracování i materiálů, promyšlené provedení, mnoho příslušenství+ Možnost mytí v myčce, bezkouřový gril, velmi rychlé rozehřátí, přenosný
- Méně přehledný manuál- Vyšší pořizovací cena- Střed grilu má vysokou teplotu

Orientační Cena
4 690 Kč

Orientační Cena
8 490 Kč

Orientační Cena
6 999 Kč

Grilování patří bezesporu ke každému létu, zpříjemní chvíle strávené na zahradě nebo na dovolené. Zahradní gril na dřevěné uhlí se postará o voňavé gurmánské zážitky s vašimi přáteli nebo v rodinném kruhu. Kola zajistí snadnou manipulaci a díky integrovanému teploměru nic nespálíte. Na odkládací ploše grilu budete mít všechny suroviny pohromadě a venkovní gril s udírnou vás ohromí multifunkčním využitím. Velikost grilovacího roštu určuje, pro kolik lidí zahradní gril na uhlí dokáže naráz připravit jídla, a liší se také materiál roštu, ze kterého je vyroben. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší grily na dřevěné uhlí pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Podívejte se také na elektrické grily a zahradní plynové grily.

Nejlepší grily na dřevěné uhlí (Test 2024)

VzhledModelTypKonstrukceMateriál roštuVelikost roštuRozměry (Š×V×H)HmotnostDostupnost
G21 BBQ BIG recenze a testG21 BBQ BIGLokomotiva, s udírnouPojízdnáOcel3425 cm2126×138×72 cm34 kg
Weber Master-Touch GBS recenze a testWeber Master-Touch GBSKotlovýPojízdnáOcel2342 cm2107×65×72 cm17 kg
LotusGrill XL recenze a testLotusGrill XLBezkouřovýPřenosnáOcel1450 cm243,5×25,7×43,5 cm6,5 kg
HECHT SENTINEL recenze a testHECHT SENTINELLokomotiva, s udírnouPojízdnáChrom4850 cm265×133×115 cm35 kg
Weber Performer Deluxe GBS recenze a testWeber Performer Deluxe GBSKotlovýPojízdnáOcel2550 cm2122×111×76 cm36 kg
Cattara ROYAL recenze a testCattara ROYALKotlovýPojízdnáLitina2436 cm2102×106×60 cm29 kg
Tepro Toronto recenze a testTepro TorontoKotlovýPojízdnáOcel2350 cm2115×107×67 cm24 kg
Vetro Plus 50BBQ0162 recenze a testVetro Plus 50BBQ0162PřenosnýSkládacíOcel1403 cm244×30×47 cm3 kg
Fieldmann FZG 1004 recenze a testFieldmann FZG 1004KotlovýPojízdnáChrom2290 cm257×68×57 cm7,5 kg
Big Green Egg recenze a testBig Green EggKotlovýStojanováOcel1688 cm273×146×73 cm73 kg

Zobrazit celou nabídku

Recenze grilů na dřevěné uhlí

G21 BBQ BIG

G21 BBQ BIG recenze a test

Venkovní gril s udírnou lokomotiva G21 BBQ BIG je všestranný gril, který zvládá grilování, uzení, pečení, pomalé vaření i udržování teploty již hotových pokrmů. Má nevšední design, který je velmi praktický a proto se tento typ grilu stal oblíbeným po celém světe. Má poměrně kvalitní konstrukci z ocelového plechu o tloušťce 1 až 1,2 mm, ocelový rošt a funkční sytém regulace vzduchu. Gril je vybaven praktickým teploměrem, transportními kolečky, dřevěnými rukojeťmi a odkládací mřížkou ve spodu konstrukce. Velikost všech roštů je nadprůměrných 3425 cm2, účel tedy spolehlivě splní i při oslavách s velkým počtem hostů.

+ Velká plocha všech roštů, dobrý poměr cena/výkon, snadné a multifunkční použití
Méně přehledný manuál

Weber Master-Touch GBS

Weber Master-Touch GBS recenze a test

Weber Master-Touch GBS hodnotí desítky spotřebitelů v recenzích jako nejlepší gril na dřevěné uhlí. Tento výrobce má u všech svých grilů velmi dobrá hodnocení, používá totiž velmi kvalitní materiály, a i celkové zpracování je ukázkové. Rošt je vyroben z kvalitní oceli a podle zkušeností je bytelný, nijak se nekroutí a snadno se čistí. V poklopu nechybí vestavěný přesný teploměr, který přijde vhod jak při grilování, tak při uzení, které v tomto grilu lze rovněž provádět. Rukojeť poklopu má tepelný štít a praktický je rovněž spodní drátěný odkládací trojúhelník, nebo dvojice háčků na náčiní.

+ Výborná kvalita zpracování i materiálů, promyšlené provedení, mnoho příslušenství
Vyšší pořizovací cena

LotusGrill XL

LotusGrill XL recenze a test

Bezkouřový gril na dřevěné uhlí LotusGrill XL vyniká zdravým způsobem grilování, kterého je docíleno unikátním způsobem fungování i patentovaným systémem proudění vzduchu Wedermann. Je typický nízkou spotřebou uhlí a velmi rychlým nahříváním, grilovat můžete začít již za 2 až 3 minuty od zapálení uhlí. Jeho výkon se reguluje vestavěným tichým větráčkem, který je napájen bateriemi nebo skrze USB kabel například z powerbanky. Díky nižším rozměrům a hmotnosti jen 6,5 kg je velmi snadno přenosný a ani při skladování nezabere mnoho místa. Výrobce zmiňuje použití jak v přírodě, tak i v interiéru – je tedy velice praktický. Základní balení obsahuje praktickou tašku, dokoupit naopak budete muset víko, které se prodává jako příslušenství zvlášť.

+ Možnost mytí v myčce, bezkouřový gril, velmi rychlé rozehřátí, přenosný
Střed grilu má vysokou teplotu

HECHT SENTINEL

HECHT SENTINEL recenze a test

Venkovní gril na dřevěné uhlí s udírnou HECHT SENTINEL je velmi všestranný zahradní gril, se kterým můžete grilovat, udit i péct. Konstrukci výrobce popisuje také jako retro, je nepřehlédnutelná a vyrobená z kvalitních materiálů. Někteří spotřebitelé v recenzích sice zmiňují drobné konstrukční nedostatky, jedná se však jen o detaily. Vzhledem k možnostem, které nabízí, má velmi dobrý poměr cena výkon a na dvou topeništích nabízí celkem tři rošty, které mají v součtu nadprůměrnou plochu 4850 cm2. Gril je vybaven ocelovými kolečky, teploměrem i dřevěnými rukojeťmi, které usnadňují používání.

+ Nadprůměrná velikost roštů, praktická odkládací plocha, multifunkční gril
Méně přehledný návod na sestavení

Weber Performer Deluxe GBS

Weber Performer Deluxe GBS recenze a test

Gril na dřevěné uhlí Weber Performer Deluxe GBS má sice vyšší pořizovací cenu, jinak mu však prakticky není co vytknout. Má velice kvalitní zpracování i použité materiály a funguje bezchybně, jak je ostatně u této americké značky zvykem. Kotlový krb je zasazen do velkého pracovního stolu, který má zabudovaný plynový zapalovač briket a uhlí Touch-N-Go pro ještě snadnější používání. Poklop s kotlem jsou vyrobeny z porcelánového smaltu, ve víku nechybí teploměr a potěší i odnímatelný časovač. Držadlo má tepelný štít a snadnému přesouvání pomáhají hned 4 kolečka. Že se jedná o kvalitní gril na dřevěné uhlí dokládá rozšířená záruka na poklop a kotel v době 10 let.

+ Perfektní zpracování, kvalitní materiály, plynový zapalovací systém, záruka 10 let
Vyšší pořizovací cena

Cattara ROYAL

Cattara ROYAL recenze a test

Litinový gril na dřevěné uhlí Cattara ROYAL vyniká především velkým litinovým roštem o velikosti 2436 cm2. Navzdory nízké ceně má poměrně dobré zpracování a vybaven je mnoha doplňky, které každé grilování zpříjemňují. Zmínit lze praktické odkládací prostory, háčky, výsuvný popelník, nebo i jen takovou drobnost, kterou je integrovaný otvírák na lahve. Litinový rošt má nastavitelnou výšku s rozsahem 12 cm, konstrukci nechybí promyšlené větrací otvory ani plastová kolečka usnadňující přesouvání. Někteří spotřebitelé na základě zkušeností pouze zmiňují horší stabilitu, návod na sestavení naopak hodnotí kladně.

+ Litinový rošt, výborný poměr cena/výkon, promyšlená konstrukce, přehledný návod
Menší stabilita

Tepro Toronto

Tepro Toronto recenze a test

Zahradní gril na dřevěné uhlí Tepro Toronto je oblíbený pro své pěkné a praktické zpracování, uvnitř jednoho topeniště má dva smaltované rošty, které mají celkovou plochu o velikosti 2350 cm2. Má robustní a stabilní konstrukci, které nechybí funkční větrací otvory ani praktický teploměr umístěný v poklopu. Výška roštu se nastavuje netypicky klikou a potěší také výsuvný box na popel, nebo zabudovaný otvírák na láhve. I z pohledu manipulace konstrukce potěší, nechybí zde dvě plastová kola ani pevné madlo. Jeho součástí je také odkládací plocha s praktickými háčky. Recenzenti na základě svých zkušeností pouze zmiňují, že může být pro méně zdatné složitější prvotní montáž.

+ Stabilní bytelná konstrukce, smaltové rošty s nerezovou mřížkou, praktické doplňky
Pro někoho může být složitější kompletace

Vetro Plus 50BBQ0162

Vetro Plus 50BBQ0162 recenze a test

Skládací přenosný gril na dřevěné uhlí Vetro Plus 50BBQ0162 je levný gril, který má jednoduchou a funkční konstrukci. Vzhledem k provedení od něj nelze očekávat kdo ví jaké výkony, účel grilování však plní na 100%. Velikost roštu je 46 x 30,5 cm a ve složeném stavu zabírá gril jen 46 x 41,5 cm. Při hmotnosti 3 kg je to ideální malý venkovní gril, který si s sebou můžete vzít takřka kamkoliv. Celý gril je vyroben z oceli, jejíž kvalita by podle recenzí mohla být lepší. Zkušenosti spotřebitelů také hovoří o propadávajícím popelu ze stran grilu, kde z podstaty jeho konstrukce nejsou žádné zarážky. Nemusí sloužit jen jako gril na uhlí, ale také jako zahradní gril na dřevo.

+ Přenosný gril, skládací konstrukce, malé rozměry a velmi nízká hmotnost
Skládací konstrukce má své limitace

Fieldmann FZG 1004

Fieldmann FZG 1004 recenze a test

Kulatý gril na dřevěné uhlí Fieldmann FZG 1004 vyniká velmi dobrým poměrem ceny k výkonu, za přijatelnou pořizovací cenu dostanete poměrně kvalitní gril s dostatečně velkým roštem i pro grilování v několika lidech. Plocha chromovaného roštu je konkrétně 2290 cm2 a konstrukce je opatřena transportními kolečky, které při celkové hmotnosti 7,5 kg ještě více usnadňují manipulaci. Spotřebitelé v recenzích velmi vyzdvihují uchycení horního víka na panty, které se při otevírání grilu nemusí pokládat stranou. Upozorňují naopak na větší mezery palivového roštu, kde propadávají malé uhlíky a také na absenci teploměru.

+ Dobrý poměr cena/výkon, víko připevněné na pantech, chromový rošt s průměrem 54 cm
Rošt na uhlí má větší mezery

Big Green Egg

Big Green Egg recenze a test

Profi gril na dřevěné uhlí Big Green Egg je již od pohledu velmi netypický gril, který má však dokonalé zpracování. Gril je vyrobený z keramiky a má multifunkční použití, kromě běžného grilování masa je vhodný na přípravu pizzy, chleba, polévek nebo i zákusků. Sám výrobce o něm tvrdí, že je vhodný pro celoroční grilování a není daleko od pravdy. Zákazníci jej hodnotí takřka jednohlasně pozitivně, snadno se ovládá, dlouho drží teplotu, má nízkou spotřebu uhlí a zmiňují také doživotní záruku. Jedinou vadou na kráse je jeho vyšší pořizovací cena, která je však obhajitelná unikátností tohoto grilu. Výrobce k němu nabízí mnoho příslušenství, jako je například patrový rošt, nebo kvalitní stůl.

+ Unikátní provedení, keramický gril, velice všestranné použití
Vysoká pořizovací cena

Jak vybrat gril na dřevěné uhlí

Nerezový gril na dřevěné uhlí vyniká svou mobilitou, není potřeba plynová lahev ani přívodní napájecí kabel. K provozu je třeba pouze dostatek dřevěného uhlí. Při výběru zohledněte typ konstrukce, velikost grilovací plochy, materiálové provedení, hmotnost a doplňkové funkce. Kvůli převážení a uskladnění grilu sledujte také jeho rozměry a přítomnost transportních koleček. Jednotlivé typy grilů na uhlí se dále liší svými funkcemi a vlastnostmi.

Gril s udírnou

Zahradní gril s udírnou je robustní víceúčelový gril, který zastane práci klasického grilu a zároveň udírny. Je vhodný pro velké zahradní slavnosti, kdy je třeba připravit velké množství jídla. Rošt musí být vyroben z kvalitního materiálu jako ocel, litina či chrom.

Venkovní gril na dřevěné uhlí s udírnou je vybaven koly, poklopem, odkládací plochou, teploměrem, odkapávací nádobou, regulátorem teploty a také komínem pro odvod kouře z grilu. Velká část modelů má také oddělenou druhou grilovací plochu, která zvětšuje celkovou velikost roštu. Poslouží i jako zahradní gril na dřevo, které dodá grilovanému masu krásné aroma.

Gril s udírnou lokomotiva

Nejčastěji má gril s udírnou tvar lokomotivy. Lze v něm udit, grilovat, péct i vařit. Vyniká originálním designem, který zkrášluje každou zahradu. Topeniště je umístěno mimo hlavní komoru, čímž dochází ke grilování nebo uzení za nízké teploty. Udit i grilovat lze současně díky druhému topeništi.

Bezkouřový gril

Bezkouřový gril na dřevěné uhlí neprodukuje kouř díky své speciální konstrukci. Ventilátor vhání vzduch do topeniště, čímž dochází k bezkouřovému a rovnoměrnému hoření. Je vhodný například na balkon a někteří spotřebitelé se jej nebojí používat ani v interiéru. Ventilátor je napájen klasickými AA bateriemi nebo pomocí USB kabelu.

Roztopení bezkouřového grilu je v porovnání velice rychlé, trvá okolo 2 až 3 minut. Doba grilování na jedno naplnění uhlím je pak v řádech desítek minut v závislosti na tom, jaký výkon ventilátorem navolíte. Během přípravy lze uhlí opatrně doplňovat a pokračovat tak v grilování i dlouhé hodiny. Zaujme nízkou spotřebou dřevěného uhlí a většina modelů nemá příliš velký rošt. Díky tomu má však kompaktní velikost, snadno se přenáší a konstrukčně se dá považovat za stolní gril na dřevěné uhlí.

Kotlový gril na dřevěné uhlí

Jedná se o nejprodávanější typ, a proto jsou tyto typy nejrozšířenější. Kulatý gril na dřevěné uhlí je zpravidla vybaven poklopem, umožňující grilovat za každého počasí. Díky poklopu se teplota rozprostře a opeče rychle i větší kusy masa ze všech stran. Kotlový gril je často vybaven koly a madly pro snazší přemisťování a jeho hmotnost se pohybuje okolo 15 kg. Zapaluje se jednoduše, avšak regulace teploty bývá složitější, nevýhodou je také možné přepalování tuku z masa. Při výběru nezapomeňte zohlednit vyhovující výšku grilu.

Venkovní gril na kuře

Venkovní gril na dřevěné uhlí ve tvaru vany s otočnou rožní, na které je možné opékat kuře, krůtu nebo malou kýtu. Rožeň bývá vybavena motorkem pro automatické otáčení a maso lze opékat horizontálně či vertikálně. Kvalitní modely disponují bočním topeništěm, umístěném uvnitř vany, díky čemuž neodkapává tuk do žhavého popela.

Dražší grily na kuře jsou vybaveny poklopem pro lepší proudění tepla a nižší spotřebu dřevěného uhlí až o polovinu. S roštem ho lze použít jako klasický gril na klobásy, steaky nebo zeleninu. Pro snadnou manipulaci je gril osazen kolečky.

Přenosný gril na dřevěné uhlí

Většinou se jedná o kompaktní skládací grily na dřevěné uhlí a primárně jsou vhodné na cesty a pikniky. Jejich součástí bývají sklopitelné nožky, u některých i poklop. Přenosné grily zaujmou svou nízkou hmotností 1-3 kg, skladností a příznivou cenou. Jak však může být patrné, nedisponují příliš velkým grilovacím roštem. Kromě skládacího grilu mezi přenosné patří také bezkouřový gril, který sice zabírá více místa, ale má uživatelsky příjemnější obsluhu.

Jednorázový gril

Malý gril na dřevěné uhlí na jedno použití se hodí na cestování nebo na příležitostní grilování. Rozpálit ho je velice jednoduché. Dřevěným uhlím je již naplněn a součástí bývá také podpalovač. Optimální teploty dosáhne nejdéle za 20 minut a obvykle hoří až dvě hodiny, vystačí na přípravu jídla pro 2-4 osoby. Vyrábí se z přírodních materiálů nebo hliníku a po použití se zlikviduje jako běžný odpad. Kvůli kouři je vhodný pouze na venkovní použití a při skladování je nutné udržovat gril v suchu.

Konstrukce grilu

K sehnání je spousta grilů na uhlí lišících se svou konstrukcí. V základu se grily konstrukčně rozdělují na pojízdné, stojanové, skládací a přenosné. Každá konstrukce má své výhody a nevýhody, preferované provedení se odvíjí od požadavků, které spotřebitel na gril má.

Na trhu jsou také unikátní grily, které se svým designem a materiálem výrazně liší, jako například keramický gril Big Green Egg.

  • Kotel s víkem – Nejdůležitější část grilu, ve kterém probíhá grilování nebo uzení.
  • Kvalitní nohy s koly – Kotel musí být posazen na pevné konstrukci, aby nedošlo k převrhnutí. Kola usnadňují manipulaci s grilem, stolní grily zpravidla nohy nemají.
  • Palivový rošť – Je umístěn u dna kotle, na něj se nasype přiměřené množství dřevěného uhlí.
  • Grilovací rošť – Ve vrchní části kotle se nachází grilovací rošt, na který se pokládá maso ke grilování. Prostor mezi uhlím a masem musí být vyhovující, a proto je rošt často polohovatelný.
  • Komínový startér – Pro jednoduché a rovnoměrné zapálení uhlíků.
  • Větrací průduchy – Ve spodní části přivádí do kotle vzduch a průduch na poklopu odvádí vzduch z grilu. Zajišťují dokonalou cirkulaci vzduchu a přispívají k ideálnímu hoření paliva.
  • Popelník/miska na zachytávání popela – Odnímatelná nádoba na popel.
  • Teploměr – Slouží pro lepší přehled o teplotě uvnitř grilu. Kvůli vysoké teplotě musí být žáruvzdorný.
  • Madlo – Pro otevírání a zavírání poklopu slouží madlo, které by mělo být odolné vůči vysokým teplotám. Často je opatřeno tepelným štítem pro ochranu rukou.
  • Odkládací koše – Některé grily mají na nohách upevněn koš pro ukládání surovin, například omáček.
  • Odkládací plocha – Dražší modely jsou vybaveny odkládací plochou, která usnadní přípravu grilovaných speciality a vše je díky ní ihned po ruce.
  • Časovač – Na kvalitních modelech najdete časovač pro kontrolované grilování.
  • Regulátor teploty – U některých grilů je možno regulovat teplotu podle potřeby. Nejčastěji se jedná o grily s udírnou.
  • Odkapávací nádoba na tuk – Aby se tuk nepřipaloval a tím nevznikaly karcinogenní látky, je odváděn do speciální nádoby.
  • Víceúčelový rošt s vyměnitelným středem – Objevuje se u dražších modelů. Lze doplnit stojanem na kuře, pánví wok, litinovým hrncem nebo mřížkou na grilování steaků.

Materiál grilovacího roštu

Protože je grilovací rošť vystavován vysokým teplotám, musí být zhotoven z kvalitních materiálů. Měl by být nepřilnavý a nerezový a kvůli styku s jídlem musí splňovat také hygienické normy. Vyhněte se levným materiálům, zejména pochromovaným slabým drátům, u kterých hrozí oloupání povrchové úpravy.

  • Litinový rošt – Patří mezi nejkvalitnější, litina je považována za velmi masivní materiál. Dobře kumuluje teplo a na mase zanechává typický otisk. Je vhodný pro prudké grilování při vysoké teplotě zejména hovězích steaků nebo mořských plodů. Nevýhodou je náročnější čištění, vyšší hmotnost a vyšší cena.
  • Nerezový ocelový rošt – Vyniká dlouhou životností díky odolnosti proti vodě, nerezaví a snadno se čistí. Mohou být i poniklované či pochromované. Do grilů na zahradu vybírejte rošt těžší a robustnější, který lépe drží teplotu. U cestovních grilů pak najdete lehký jednoduchý rošt.
  • Smaltový ocelový rošt – Nevýhodou je rychlejší opotřebení a složitější čištění, je však cenově dostupný. Bývá ošetřen vrstvou žáruvzdorného laku a je nepřilnavý.
  • Hliníkový rošt – Bývá součástí jednorázových grilů.

Grilovací plocha

Velikost grilovacího roštu udává, kolik strávníků se z jedné várky nají najednou. Většina prodejců uvádí velikost roštu v cm2, nemusí to být však pravidlem. Ti, kteří plochu nezmiňují, poté udávají přesné rozměry v centimetrech, ze kterých si pak sami můžete plochu snadno dopočítat. Při obdélníkových tvarech se vynásobí dvě délky strany a u kulatých roštů je výpočet 3,14 × průměr² ÷ 2.

  • Grilovací plocha do 750 cm2 – Stačí na ugrilování masa pro 1-2 osoby. Tato velikost je také ideální pro cestovní gril na dřevěné uhlí.
  • Rošt do 1500 cm2 – Postačí pro čtyř až pětičlennou rodinu.
  • Plocha větší než 2500 cm2 – Je nutností na velkých oslavách s více než 10 osobami.

Hmotnost a rozměry

Hmotnost grilu na uhlí závisí na použitých materiálech a velikosti. Profi gril na dřevěné uhlí může vážit až 100 kg, takový by měl být vybaven stabilní konstrukcí s kvalitními koly. Hmotnost přenosných cestovních grilů se pak pohybuje na opačném konci, váží od 1 do 3 kg. Nejoblíbenější kotlové grily mají hmotnost nejčastěji od 20 do 40 kg v závislosti na jejich konstrukci, provedení a výbavě.

Celkové rozměry odpovídají velikosti grilu a jeho provedení, zajímat byste se měli hlavně o výšku grilu, která rozhoduje, jak pohodlně se vám s grilem bude pracovat. Zejména pokud jste vyšší postavy, vybírejte konstrukčně vyšší typy grilů.

Jak zapálit gril na dřevěné uhlí

Při zapalování grilu postupujte podle pokynů výrobce. Nejlepší postup zapalování je pomocí komínového startéru, ve kterém se každý uhlík podpálí rovnoměrně a nezapomínejte, že i kvalita uhlí má vliv na připravovaný pokrm, proto vybírejte pouze dřevěné uhlí bez chemikálií, plastů, dehtu, fosilního uhlí nebo skla.

Ověřte si, že uhlí vyhovuje evropským normám, uhlíky mají mít rozměry 2 až 8 cm. Nekvalitní uhlí se drolí a po zapálení kouří. Kvalitní uhlí obsahuje více než 80 % fixního uhlíku a naopak nezapáchá. Brikety jsou vyrobeny z více druhů dřevěného uhlí a pojiva, např. škrobu. Pro rychlejší zapálení uhlí je možné použít horkovzdušnou pistoli.

  1. Nejprve naplňte komínový startér dřevěným uhlím a dospodu vložte dva listy papíru nebo jiný materiál (např. dřevitou vlnu). Nádobu položte na palivový rošt.
  2. Zapalte papír na dně nádoby a čekejte, než začne startér kouřit. Po chvíli byste měli cítit teplo. Pokud teplo po 5 minutách nezačne sálat, vložte do spodní části komínu další papír nebo podpalovač.
  3. Zapálení uhlí trvá zpravidla 15–20 minut.
  4. Poté navlékněte žáruvzdornou rukavici a vysypte rozpálené uhlíky na palivový rošt. Uhlí rozprostřete, umístěte nad něj grilovací rošt a gril je připraven.

Způsoby grilování

Každá potravina potřebuje jiný čas na propečení. Zelenina nebo ryba je hotová velice rychle, silnější plátek masa potřebuje svůj čas, samozřejmě v závislosti na teplotě v grilu. Co, jak dlouho a na jakou teplotu grilovat se dozvíte v přehledných tabulkách na webu Weber.

Přímé grilování s jednou tepelnou zónou

Rozpálené uhlí se rovnoměrně rozprostře na 2/3 palivového roštu. Strana bez uhlíků slouží na odložení masa, když je hotové a chcete ho udržet teplé.

Přímé grilování se třemi tepelnými zónami

Při uspořádání žhavých uhlíků dojde k ideální regulaci teploty. Jedna zóna zprudka maso opeče, střední zóna ho tepelně zpracuje a třetí, bezpečná zóna, slouží k odložení hotového masa. Na třetině palivového roštu utvořte dvojnásobnou vrstvu uhlíků, druhou třetinu pokryjte jednou vrstvou uhlíků a poslední část zůstane volná na odkládání.

Nepřímé grilování

Z uhlíků se utvoří dvě kupky na protilehlých stranách palivového roštu. Mezi ně se položí alobalová miska na odkapávání tuku. Na grilovací rošt se uloží maso tak, aby nebylo nad uhlíky, ale nad miskou na odkapávání. Gril se zavře poklopem a průduchy se nastaví požadovaná teplota. Stejně tak se postupuje u uzení, jen se k uhlí přihodí vhodné dřevěné lupínky.

Údržba grilu

Aby měl gril dlouhou životnost, je zapotřebí se o něj starat.

  • Během grilování – Gril zahřejte a očistěte všechny připálená místa speciálním kartáčem nebo pomocí speciálních přípravků na grily. Rošt potřete olejem a po každé várce masa postup opakujte.
  • Zazimování grilu – Gril očistěte a vysypte popel. Měl by stát na suchém místě, chráněný před prachem, a nejlépe přikrytý plachtou nebo obalem na gril.
  • Před novou sezónou – Gril očistěte, pokud jste to po sezóně neprovedli. Zkontrolujte šroubky a popřípadě je utáhněte. Rošť před každým použitím potřete jedlým olejem.

Příslušenství

  • Žáruvzdorné rukavice – Pro bezpečnější manipulaci s grilem.
  • Čistící prostředek – Na vnitřní a vnější část grilu. Zbavuje gril mastnot a připálenin.
  • Grilovací nářadí – Hodí se nejen kleště, obracečka, dvojzubá vidlička nebo štětka na potírání masa, ale i grilovací jehlice, porcovací nůž či nůžky.
  • Otvírák na lahve – U kvalitních modelů bývá součástí.
  • Motyčka na uhlí – Pro rozhrnování žhavých uhlíků.
  • Kartáč pro údržbu – Na čistění roštu od připálených kousků masa.
  • Horkovzdušná pistole – Zajistí rychlé zapálení uhlí.
  • Obal na gril – Chrání gril před deštěm nebo prachem.
  • Pizza kámen – V některých grilech lze upéct i pizzu.
  • Udící prkénko – Dodá uzenému masu zajímavou chuť. Vyrábí se z různých druhů dřeva.
  • Teploměr na maso – Jehlice, která měří teplotu uvnitř masa.
  • Marinovací jehla – Pro jednodušší marinování ve všech částech masa.
  • Podpalovač – K sehnání jsou podpalové kostky, podpalovače z dřevité vlny, gelový podpalovač či lisovaná dřevěná vlákna.
  • Hasící přístroj – Měl být při grilování pro větší bezpečnost vždy po ruce.

Otázky při výběru zahradního grilu na dřevěné uhlí

Jaký zahradní gril s udírnou?

Nejoblíbenější je takzvaný gril s udírnou lokomotiva. Topeniště je umístěno mimo hlavní komoru, díky čemuž lze udit nebo grilovat i za nízké teploty metodou nepřímého grilování. Navíc je možné provádět obojí současně a také péct či vařit. Kvalitní gril lokomotiva vyniká svou stabilní konstrukcí, materiálovým provedením a neobyčejným vzhledem. Topit je možné dřevěným uhlím, briketami nebo i dřevem.

V čem je lepší litinový gril na dřevěné uhlí?

Litina, která se často používá k výrobě grilovacích roštů, disponuje vyšší kvalitou. Masivní litina dobře akumuluje teplo, tudíž je vhodná pro rychlé grilování steaků, mořských plodů nebo ryb při vysokých teplotách. Na mase navíc vytvoří typický grilovací otisk. Gril na dřevěné uhlí s litinovým roštem má při správné údržbě dlouhou životnost, nevýhodou může být vyšší hmotnost, pořizovací cena i vyšší náročnost na údržbu.

Jak se liší gril na dřevo a dřevěné uhlí?

Gril na dřevěné uhlí může být i menších rozměrů, na rozdíl od robustního grilu lokomotiva, ve kterém zatopíte i dřevem v jednom z topenišť. Dřevěné uhlí se vkládá do klasického grilu na palivový rošt, zatímco prostorné topeniště je u grilu lokomotiva umístěno mimo hlavní komoru, takže lze kdykoliv přikládat i větší polena. Dřevo navíc dodá celému grilování příjemnou vůni a je možné i udit za nízkých teplot.

Malý nebo velký gril na dřevěné uhlí?

Pro velké slavnosti je třeba gril s velkým roštem o rozměrech minimálně 2500 cm2. Robustní grily mají vysokou hmotnost a jsou vhodné pouze na krátké přesouvání pomocí koleček. Pro malou rodinu s 4 až 5 ti členy se doporučuje středně velký gril s roštem do 1500 cm2. Na grilování pro 1-2 osoby postačí mini gril na dřevěné uhlí gril s grilovací plochou do 750 cm2. Ten je vhodný také na cestování, pikniky nebo na časté převážení například na chalupu.

Je skládací gril na dřevěné uhlí vhodný jako cestovní?

Skládací grily jsou na cestování ideální. Jejich hmotnost se pohybuje v rozmezí 1-3 kg a rozměry jsou zpravidla maximálně 40x40x10 cm. Výhodou je také menší potřeba dřevěného uhlí. Jsou ideální na přesuny na chalupu, pikniky nebo kempování. Alternativou může být jednorázový gril, který se po použití zlikviduje jako normální odpad, nebo bezkouřový gril, který rovněž disponuje malými rozměry.

Jaká je cena grilu na dřevěné uhlí?

Cena je velmi variabilní, nejlevnější gril na dřevěné uhlí pořídíte od 300 Kč, zatímco nejdražší a typicky nejlepší gril na dřevěné uhlí stojí i přes 50000 Kč. Grily s udírnou stojí od 3000 do 10000 Kč, bezkouřové grily mají cenu od 1200 do 7000 Kč a malé, skládací přenosné grily lze pořídit zcela běžně do 1000 Kč. Největší cenový rozsah je u nejrozšířenějšího kotlového grilu, nejlevnější stojí od 600 Kč, kvalitní pořídíte od 3000 do 8000 Kč a nejdražší, které jsou vybaveny často velkým odkládacím stolem, stojí i 20000 Kč.