Vybíráme nejlepší helmu na motorku

TOP 3 helmy na motorku

Cassida Magnum

O'Neal Sierra II COMB

Nolan N100-5 Consistency N-Com

Nejlepší helma na skútr poskytující dobré pohodlí, vysokou bezpečnost a integrovanou sluneční clonu. Má nízkou hmotnost a kvalitní zpracování.Enduro helma z vysoce kvalitního kompozitu, se zapínáním na DD kroužky a s integrovanou sluneční clonou. Má dobrou aerodynamiku a na tento typ helmy i nízkou hmotnost.Jedna z nejlepších výklopných helem na motorku, která obstála v náročných testech. Má propracované zpracování včetně PinLocku nebo sluneční clony s ochranou UV400.
+ Dobrý poměr cena výkon, sluneční clona, pohodlné polstrování+ Integrovaná sluneční clona, PinLock součástí balení, mnoho ventilačních otvorů+ Výborné výsledky v crash testu, mnoho technologií, propracované zpracování
- Méně šikovně zpracované ovládání clony- Nic zásadního- Vzhledem k ceně mohl být použit kompozit

Orientační Cena
1 990 Kč

Orientační Cena
4 409 Kč

Orientační Cena
12 270 Kč

Helma na motorku je bezesporu nejdůležitější část ochrany každého člověka, který usedá na motocykl. Výběru přilby na motorku je nutné věnovat čas, prostudovat skutečné materiály moto helmy a nespoléhat pouze na marketingové slogany a líbivý design. Moto přilby existují v několika odlišných typech, výběr závisí na tom, kde a na jaké motorce budete jezdit. S ohledem na materiál se prodávají termoplastové helmy a kompozitní helmy, které mohou mít různé zapínání, stejně tak jako lépe či hůře zpracovaný interiér, ventilaci, aerodynamiku, systém hledí a další výbavu, která zpříjemní každodenní používání a zvýší bezpečnost. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší helmy na motorku pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší helmy na motorku (Test 2024)

VzhledModelTypMateriálPoužitíHmotnostSluneční clonaPinLockDostupnost
Cassida Magnum recenze a testCassida MagnumOtevřenáPolykarbonátNa skútr, chopper1270 gAnoNe
BELL Moto-9 recenze a testBELL Moto-9MotokrosováKompozitMotocross, na čtyřkolku1450 gNeNe
O'Neal Sierra II COMB recenze a testO'Neal Sierra II COMBIntegrálníTermoplastNa enduro1590 gAnoAno
Scorpion EXO-920 Solid recenze a testScorpion EXO-920 SolidVyklápěcíTermoplastCestovní1700 gAnoAno
Nolan N100-5 Consistency N-Com recenze a testNolan N100-5 Consistency N-ComVyklápěcíPolykarbonátCestovní, silniční1650 gAnoAno
LS2 FF399 Valiant Solid recenze a testLS2 FF399 Valiant SolidPřeklápěcíPolykarbonátCestovní, silniční1700 gAnoAno
W-TEC V127 recenze a testW-TEC V127IntegrálníTermoplastSilniční1380 gAnoNe
Cassida Cross Cup Two Libor Podmol recenze a testCassida Cross Cup Two Libor PodmolDětskáPolykarbonátMotocross, na čtyřkolku1350 gNeNe
W-TEC V135 Matt Carbon recenze a testW-TEC V135 Matt CarbonIntegrální, retroKarbonNa skútr, café racer1250 gNeNe
NOX N217K recenze a testNOX N217KOtevřenáPolykarbonátNa skútr700 gNeNe

Zobrazit celou nabídku

TIP:

Recenze moto helem

Cassida Magnum

Cassida Magnum recenze a test

Helma na skútr nebo helma na chopper Cassida Magnum je otevřeným typem helmy s integrovaným dlouhým plexi i sluneční clonou. Má plně odnímatelnou a pratelnou vnitřní vystélku z prodyšného materiálu a zapínání helmy se provádí mikro přezkou. Její hmotnost je pouze 1270 gramů a spolu s ní zákazníci vyzdvihují také zmíněnou sluneční clonu, která má však méně šťastně provedené sklápění – pro její vysunutí se musí nejprve zvednout hlavní čiré plexi.

+ Dobrý poměr cena výkon, sluneční clona, pohodlné polstrování
Méně šikovně zpracované ovládání clony

BELL Moto-9

BELL Moto-9 recenze a test

Helma BELL Moto-9 právem patří mezi nejlepší motokrosové helmy, je vyrobena z vysoce odolného kompozitního materiálu Tri-Matrix, který poskytuje vysokou bezpečnost a zároveň také nižší hmotnost, konkrétně 1450 gramů. Zapínání je řešeno D kroužky a zaujme vyjímatelný interiér X-Static XT2 Silver, který používá stříbrné vlákno s výbornými antibakteriálními vlastnostmi. Z dalších vlastností potěší plně nastavitelný zobák se systémem Flying Bridge, nebo odvětrávaná bradová část s EPS polstrováním.

+ Kompozitní materiál skořepiny, systém QuickFlip pro snadné nastavení v rukavicích
Vyšší cena

O’Neal Sierra II COMB

O'Neal Sierra II COMB recenze a test

Enduro helma na motorku O’Neal Sierra II COMB se prodává v mnoha barevných kombinacích, ze kterých si vybere určitě každý. Má výklopné plexi sklo včetně integrované sluneční clony, stejně jako je to typické pro integrální helmy. Nechybí pevný funkční kšilt a dostatek ventilačních otvorů. Vyrobena je z vysoce kvalitního ABS plastu, jedná se tedy o termoplastovou helmu. Samozřejmostí je vyjímatelné a pratelné polstrování, zapínání je řešeno DD kroužky a samozřejmostí je plnění evropské normy ECE 22.05.

+ Integrovaná sluneční clona, PinLock součástí balení, mnoho ventilačních otvorů
Nic zásadního

Scorpion EXO-920 Solid

Scorpion EXO-920 Solid recenze a test

Výklopná helma se štítem Scorpion EXO-920 Solid má velmi dobrý poměr cena/výkon, uživatelé v recenzích zmiňují zejména její dobrou aerodynamiku, která má za následek nízkou hlučnost. Vyrobena je z termoplastu a tomu odpovídá i její větší hmotnost 1700 g, což se dá považovat za jedinou její nevýhodu. Interiér KwickWick2 je pratelný a hypoalergenní, navíc podle slov výrobce maximálně rozptyluje pot a snadno se vyjímá. Nechybí samozřejmě integrovaná sluneční clona EverClear™ s uv ochranou UV400.

+ Nízká hlučnost, dobrý poměr cena kvalita, příprava na PinLock
Vyšší hmotnost 1700 g

Nolan N100-5 Consistency N-Com

Nolan N100-5 Consistency N-Com recenze a test

Helma Nolan N100-5 Consistency N-Com se dá považovat za jednu z nejlepších výklopných helem na motorku, jako jediná totiž prošla crash testy, aniž by došlo k otevření bradové části. Má dvojí P/J homologaci, takže s ní bez obav můžete jezdit jak s otevřeným bradovým chráničem, tak s uzavřeným. Materiál je tvořen z polykarbonátového Lexanu a v porovnání s dalšími modely zaujme její ultra široké hledí. Samozřejmostí je jak příprava pro PinLock, sluneční clona, tak kvalitní ventilace AirBooster Technology. Systém výklopné aretace nese označení Microlock2 a vnitřní polstrování Clima Comfort je řešeno mikroperforovanou látkou.

+ Výborné výsledky v crash testu, mnoho technologií, propracované zpracování
Vzhledem k ceně mohl být použit kompozit

LS2 FF399 Valiant Solid

LS2 FF399 Valiant Solid recenze a test

Překlápěcí helma LS2 FF399 Valiant Solid zaujme překlápěcí přední částí, která se na rozdíl od podobných typů nechá překlopit a zafixovat až v zadní části helmy, což udělá rychle z integrální helmy přilbu otevřenou. Podle recenzí uživatelů tento systém funguje výborně a jako celek helmu většina chválí na výbornou, dokládá to mimo jiné i spotřebitelské ocenění produkt roku, který získala. Nechybí ji sluneční clona Twin Shield System, bradový deflektor, nebo PinLock v ceně helmy. Skořepina je vyrobena z z exkluzivního materiálu Kinetic Polymer Alloy a zamrzí snad jen vyšší hmotnost 1700 g.

+ Ocenění produkt roku, překlápěcí přední část, kvalitní zpracování a dostupné příslušenství
Vyšší hmotnost 1700 g

W-TEC V127

W-TEC V127 recenze a test

Silniční integrální helma W-TEC V127 zaujme jistě všechny svou příznivou cenou a samozřejmostí je její homologace ECE 22.05. Potěší přítomnost vysouvací sluneční clony, nebo bradový deflektor, naopak dodávané plexi neobsahuje přípravu pro PinLock a ze zkušeností spotřebitelů zaznívá, že při nepřízni počasí má tendence se mlžit. Skořepina je tvořena ABS plastem a má lakovaný povrch s ochranou vůči UV záření. Hledí se dá snadno vyjmout stejně tak jako plně odnímatelné vnitřní polstrování. Ventilace je na horní části uzavíratelná a zajímavá je též svou nízkou hmotností.

+ Nízká hmotnost 1380 g, integrovaná sluneční clona, nízká pořizovací cena
Místy nedokonalé technické zpracování

Cassida Cross Cup Two Libor Podmol

Cassida Cross Cup Two Libor Podmol recenze a test

Dětská helma na motorku Cassida Cross Cup Two Libor Podmol je motokrosová helma pro malé závodníky, která zaujme především svou limitovanou edicí závodníka ve freestyle motocrossu Libora Podmola. Vyrobena je z polykarbonátu, její hmotnost je 1350 gramů a vybavena je nejbezpečnějším zapínáním na DD kroužky. Má nastavitelný plastový kšilt a pro vyšší bezpečnost má speciálně upravený zadní lem, který je přizpůsobený pro použití chrániče krční páteře. Myšleno je také na filtraci vzduchu, pro tu je zde umístěn uhlíkový filtr, který je součástí předního nádechu ventilace. Jakožto dětská moto helma nabízí jen omezené množství velikostí.

+ Dětská přilba na motorku, bezpečné zapínání DD kroužky, přizpůsobená k použití s chráničem krční páteře
Nic zásadního

W-TEC V135 Matt Carbon

W-TEC V135 Matt Carbon recenze a test

Karbonová retro helma na motorku W-TEC V135 Matt Carbon je především velmi stylová helma, uplatnění najde jako chopper helma, helma na skútr a zejména pak jako helma na Café Racer motocykly. Má prostorný interiér, který má pohodlnou vnitřní vystýlku, jenž je pratelná a vyjímatelná. Velmi zajímavá je také pro svou karbonovou skořepinu, která má výborné vlastnosti a zejména je pak právě díky ní dosáhnuto i nízké hmotnosti, která je v tomto případě jen 1250 g. Je homologovaná, má účinný ventilační systém a hledí s úpravou proti poškrábání. Chybí naopak sluneční clona.

+ Stylová retro přilba na motorku, nízká hmotnost, karbonová skořepina
Určena pro jízdu na pomalejších motocyklech

NOX N217K

NOX N217K recenze a test

Dámská helma na motorku je zajímavá zejména svou možností úpravy velikosti, děje se tak výměnou interiéru, kterého jsou v balení tři kusy. Díky nim je tato helma na skútr vhodná pro osoby s obvodem hlavy od 48 do 53 cm. Skořepina je vyrobena z polykarbonátu a samozřejmostí je pratelná výstelka, která je z velmi příjemného materiálu. Dle výrobce má přilba velmi kompaktní rozměry, čemuž odpovídá i velice nízká hmotnost 700 g. Vybavena je ochranným plexi hledím, ventilačními otvory a její zapínání je řešeno mikrometrickou přezkou.

+ Možnost úpravy velikosti helmy, velice nízká hmotnost, atraktivní design pro ženy
Není vhodná pro rychlou jízdu

Jak vybrat helmu na motorku

Přílba na motorku musí být v prvé řadě bezpečná, až poté je na řadě vybírat podle designu, byť mnoho nezkušených motorkářů výběr helmy provádí přesně naopak. Důležité je vybrat správný typ s ohledem na styl jízdy a typ motocyklu a co nejlepší materiály s ohledem na váš finanční rozpočet. Helma musí správně sedět, pouze pak v případě nehody zafunguje správně. Důležité je dbát na jejich homologaci a vyplatí se také přihlédnout na jejich testování, které provádí několik nezávislých organizací.

Typ

Integrální helma

Integrální helmy na motorku jsou pravděpodobně nejčastějším typem přileb, které se prodávají a které na silnicích uvidíte. Jsou zhotovené z jednolité skořepiny, která chrání celou hlavu včetně brady. Proto se považují za nejbezpečnější a díky své zpravidla výborné aerodynamice zabraňují vysoké hlučnosti i při vyšších rychlostech. Levné integrální helmy jsou vyrobeny z termoplastu, jsou těžší a většinou poskytují horší bezpečnost, bezpečnější přilby jsou vyrobeny z kompozitu. Typická je integrovaným plexi hledím a většina má dnes také integrovanou sluneční clonu. Dražší modely mohou disponovat mnoha dalšími praktickými doplňky.

 • Integrální sportovní helma – Důraz je kladen na prvotřídní materiály a co nejvyšší bezpečnost, helma by měla sedět na hlavě velmi těsně, a proto není pohodlná při dlouhém nošení.
 • Integrální cestovní helma – Vzhledem je podobná té sportovní, může být již z horších materiálů, což snižuje její cenu. Typicky má měkčí a komfortnější polstrování, dobrý systém ventilace a může disponovat dalšími doplňky, například sluneční clonou, nebo přípravou pro interkom.

Výklopná helma

Výklopná helma na moto se mnohdy podobá integrální, má však výklopnou přední část, která zvyšuje její praktičnost a komfort při používání. Používá se pro cestovní motocykly, endura i skútry, obličejová výklopná část by se měla dát aretovat v několika polohách. Mnohem pohodlnější je při nasazování a většina poskytuje dostatek prostoru i pro dioptrické brýle. Nevýhodou je její vyšší hmotnost a menší stabilita, proto je u tohoto typu obzvlášť potřeba dbát na výběr té kvalitní.

Překlápěcí helma

Překlápěcí helma je pokročilejší verzí vyklápěcí přilby na motorku, přední část helmy se dá překlopit úplně dozadu a zde pevně zaaretovat. Při rychlejší jízdě tedy může fungovat jako helma integrální a při pomalé, například po městě, jako helma otevřená. Tato variabilita zvyšuje ještě více uživatelský komfort, byť za cenu vyšší hmotnost. Všechny překlápěcí helmy by měly být homologované jako helmy integrální i jako otevřené, při jejím pořízení si proto homologaci určitě ohlídejte.

Otevřená helma

Otevřené helmy na motorku se používají u slabších strojů při jízdě po městě, nejtypičtější jsou však pro skútry. V důsledku chybějící přední bradové části jsou v tomto ohledu méně bezpečné a snižuje se tím i komfort při vyšších rychlostech. Zrak může být chráněn buď integrovaným plexisklem, anebo je potřeba mít vhodné brýle. V důsledku kompaktnější konstrukce mají nižší hmotnost, jsou levnější a nebývají vybaveny žádnými dodatečnými doplňky.

Enduro helma

Helma na enduro v sobě kombinuje konstrukci integrálních helem a motokrosových. Je vybavena výklopným plexy hledím, které zvyšuje komfort při vyšších rychlostech na silnici a kšiltem, který je zase potřeba při jízdě v terénu. Zpravidla mají pohodlné polstrování, sluneční clonu i přípravu na interkom a mohou být vyrobeny samozřejmě jak z termoplastu, tak kompozitu.

Motokrosová helma

Motocross helma je na první pohled jasně rozpoznatelná svou konstrukcí. Má předsunutou ochranu brady a kšilt, který slouží především jako ochrana hledí před létajícím bahnem, nebo jako ochrana před sluncem. Do cross helem patří motokrosové brýle, sami o sobě žádnou integrovanou ochranu zraku nemají. Při výběru brýlí je potřeba být obezřetný, neboť ne všechny brýle jsou kompatibilní se všemi helmami. Prodejce by však měl kompatibilitu vybraných brýlí s helmou na krosku dokázat potvrdit. Z podstaty jejich provedení nejsou vhodné pro jízdu na silnici, vyšší rychlosti v helmě na motokros nejsou vůbec pohodlné.

Použití

Silniční/cestovní helma

Moto helma na silnici by měla být integrální, předpokládají se vyšší rychlosti, při kterých je potřeba dbát na co nejvyšší bezpečnost helmy a také komfort, především tedy aerodynamický hluk. Vhodné jsou jak pevné integrální, tak překlápěcí, nebo vyklápěcí přilby na motorku. Pakliže jste rozvážný opatrný motocyklista, pravděpodobně upřednostníte pohodlnou cestovní integrální helmu. Pro vyznavače sportovní jízdy je naopak lepší přihlédnout k prvotřídním materiálům pro co nejvyšší bezpečnost.

Helma do terénu

Jako terénní helma je vhodná samozřejmě helma na motocross, nebo enduro přilba. S ohledem na to, v jak náročném terénu jezdíte upřednostníte první nebo druhou možnost. MX helma na cross je vhodná pro vyznavače čisté jízdy v terénu nebo na motokrosové trati, kteří by se z povahy motokrosové motorky často na silnici správně ani neměli objevit. Enduro helma obstojí jak v terénu, tak dobře poslouží i na silnici a výše zmíněné platí i pro helmu na čtyřkolku.

Helma na skútr

Přilba na skútr se vybírá především podle výkonu samotnému skútru, jiná je vhodná pro skútr do města a jiná pro cestovní skútr. Do města jsou ideální otevřené helmy, které mají nízkou hmotnost a nabízí dobrý zorný úhel. Pakliže je skútr schopen vyšších rychlostí, je dobré tomu přizpůsobit i typ helmy a místo otevřené vybrat bezpečnější. Nabízí se výklopné přilby, anebo překlápěcí, které při jízdě po městě fungují jako otevřené a při vyšších rychlostech poskytnou komfort integrální.

Helma na chopper

Přilba na chopper je ve většině případech otevřená a může mít různá provedení. I přes to, že se na chopperu dosahuje také vyšších rychlostí, většina jejich majitelů integrální helmu nepoužívá, byť by to bylo bezpečnější. Stejně tak jako je jízda na chopperu ve velké míře o stylu, i helma musí být stylová. Často si tak jejich majitelé pořizují retro helmu na motorku, anebo vyloženě doslova skořápky, které však nejsou často ani homologované a jejich používání na jakémkoliv motocyklu nelze jednoznačně doporučit.

Materiál

Primárně je důležité se zaměřit na materiály skořepin, které rozepisujeme níže. Pod tou se obvykle nachází tlustá vrstva expandovaného polystyrénu (EPS), která má za úkol v případě nárazu snížit přetížení působící na mozek motorkáře. Kvalitní helmy na motorku mají těchto vrstev několik, což zvyšuje bezpečnost.

Pod vrstvou EPS se nachází polstrování, které je vyrobené z nejrůznějších materiálů a výrobci jej neustále zdokonalují pro co nejvyšší komfort. Vždy by však mělo být z antibakteriálních, hypoalergenních materiálů, které dobře odvádí pot.

Skořepina helmy na motorku stárne a křehne, proto se obecně doporučuje motohelmu měnit po zhruba třech až pěti letech používání. Každý materiál ovšem stárne různě rychle, proto by měl o době včasné výměny informovat výrobce konkrétní helmy.

Termoplastová helma

Termoplastické helmy jsou typické svou nízkou pořizovací cenou a zejména pro to jsou nejrozšířenější. Vyrábí se vstřikováním roztavených plastových granulí do formy, což výrazně urychluje jejich výrobu bez potřeby velkého množství dokončovacích prací. Obecně mají vyšší hmotnost a menší úroveň bezpečnosti.

Jsou vyrobeny z termoplastu, polykarbonátu, polyamidu, nebo ABS plastu s tím, že ABS plast je z pohledu bezpečnosti jasně nejhorší. Napříč modely i výrobci se setkáte s nejrůznějšími názvy technologií a materiálů, v jádru se však jedná vždy o podobný výsledek, byť výjimky existují.

Termoplastová helma je z pohledu bezpečnosti horší, v případě nárazu se totiž energie přenáší přímo na vnitřní vystýlku helmy, aniž by došlo k rozložení energie do skořepiny. Levné a nekvalitní termoplastové helmy se mohou při nárazu dokonce chovat jako pingpongový míček, což opět odkazuje k neschopnosti absorbovat energii a zřejmě si dokážete představit, co takové chování provede s krční páteří člověka.

Termoplastová helma nemusí být nutně špatnou volbou, technologie jejich výroby se neustále zdokonalují. Při jejich výběru je dobré být však nanejvýše obezřetný, samozřejmostí je homologace helmy a velmi přínosné jsou v tomto ohledu nezávislé testy, které dají jasný obrázek o tom, nakolik je konkrétní helma skutečně bezpečná.

Kompozitová helma

Kompozitní helmy mají zpravidla menší hmotnost a většinou poskytnou větší míru bezpečí. Vyrábí se skládáním jednotlivých vrstev materiálů na sebe, přičemž ty nejlepší helmy na motorku mohou mít až pět vrstev. Jako jednotlivé vrstvy se používá karbonové vlákno, skelné vlákno, organické vlákno nebo aramidové vlákno. Každá z vrstev má jiné vlastnosti a navrstvením materiálů vzniká vysoce pevná a tvrdá struktura.

Díky vrstvení těchto materiálů se při nárazu energie mnohem lépe roznese do skořepiny helmy, hlava, respektive mozek je následně lépe chráněn. Na trhu se lze setkat s názvem kevlarová helma nebo karbonová helma a ve všech případech se jedná právě o tento typ helem, tedy o kompozitní. Výrobci i jednotlivé modely mohou mít složení vrstev různě odlišné, čímž se snaží dopomoct co nejvyšší pevnosti. Pro tato složení mají různá marketingová pojmenování, nakolik jsou však deklarované vlastnosti skutečné, zodpoví až opět reálné testování renomovanými organizacemi.

Semikompozitová helma

Tento typ helmy výrobně kombinuje termoplastovou helmu s kompozitovou a jsou označovány jako FRP (fiber-reinforced–polycarbonate). Skořepina vzniká vstřikováním roztaveného polykarbonátu do formy, která je vystlaná skelným vláknem. Tyto helmy jsou dražší než termoplastové a levnější než kompozitní, přiměřeně tomu poskytují také lepší ochranu.

Bezpečnost, homologace

Bezpečnost helmy na motorku by vás při výběru měla zajímat na prvním místě. Všechny helmy uváděné na náš trh by měly splňovat evropskou normu ECE 22.05, kterou však od roku 2022 nahradí mnohem přísnější norma ECE 22.06. Na štítku ji naleznete pod písmenem E, které je doplněno o číslo, které značí stát, ve kterém testování probíhalo. Testována musí být každá helma i každá velikost helmy, kterou výrobce uvádí na evropský trh.

V testování dle normy ECE 22.05 dochází k mnoha testům, z niž nejdůležitější je odolnost proti nárazu, která se provádí nárazem na kovadlinu z výšky 7,5 metru, což odpovídá rychlosti cca 28 km/h.

Testování dle normy ECE 22.06 je mnohem sofistikovanější, je nejpřísnější normou pro běžně dostupné helmy pro veřejnost a oproti předchozí normě se trojnásobně zvyšuje počet testování. Přibývá testování rotačního nárazu, který mnohem lépe odpovídá skutečnému pádu na motocyklu a testování pádu z výšky se zvyšuje na 8,5 metru.

Pro zajímavost ve Spojených státech amerických je testování zaštítěno bezpečnostním standardem DOT, výrobci však testování provádí sami, a to může do výsledků vnášet určité pochyby. DOT standard není pro evropský trh akceptován, a tak si v případě dovozu helmy z USA ověřte, že disponuje místní certifikací ECE.

Pakliže výběru bezpečné helmy chcete věnovat větší úsilí a nespoléhat se jen na normu ECE, kterou projdou i méně bezpečné helmy, přichází na řadu soukromé organizace, které se testování věnují zpravidla mnohem pečlivěji a testované helmy známkují podle výsledku těchto testů. I z porovnání několika helem je patrné, že cena ne vždy musí odpovídat vyšší kvalitě, respektive vyšší úrovni bezpečí. Z testů vyplívá že výbornou bezpečnost zajistí i některé levné helmy na motorku, jen je potřeba vybírat právě podle těchto testů, a ne podle marketingových sloganů, nebo designu.

 • Organizace SHARP – Od roku 2007 nabízí systém známkování zavedený v Británii, helmy jsou nakoupeny v maloobchodu, aby se předešlo možných nekalým manipulacím ze strany výrobce. Přilby jsou dle výsledků testů známkovány od jedné do pěti hvězdiček spolu s dalšími informacemi o bezpečnosti.
 • Organizace Snell – Provádí testování, které výrobci helem podstupují dobrovolně. Přilby na motorku, které tímto testováním projdou, získávají následně jejich certifikaci.
 • Organizace FIM – Tato organizace testuje helmy pro závodní použití, testy jsou prováděny při vyšších rychlostech a dají se tedy považovat za nejnáročnější. Pokud testovaná helma všemi testy úspěšně projde, získává certifikaci FRHOhe-01.

Velikost, hmotnost

Správná velikost helmy je rovněž podstatnou záležitostí, výrobci zpravidla nabízí velikosti od XXXS do XXXL. Helma na hlavě nesmí být příliš volná, pokud zahýbete hlavou ze strany na stranu, rozhodně by se neměla viklat, ale pevně kopírovat směr vaší hlavy. Nová motorkářská helma může zpočátku tlačit, po několika jízdách se ale přizpůsobí tvaru vaší hlavy a stane se pohodlnou. Pokud však helma ihned a silně tlačí v oblasti spánků nebo na čele, je to jasný signál pro větší velikost. Při zkoušení nové přilby na motorku platí ještě jedna nepsaná poučka, lícnice by měly tváře svírat natolik, že se budete kousat do vnitřních stran tváří.

Při výběru velikosti je rozhodující obvod hlavy, který se měří nejlépe přímo krejčovským metrem, nebo provázkem a jeho délku následně změříte jakýmkoliv jiným metrem, nebo pravítkem. Obvod hlavy se měří těsně nad ušima, nad obočím a následně v této rovině přes temeno hlavy. Nespoléhejte jen na písmena velikostí, výrobci se mohou v číslová lišit, a tak berte vždy jako rozhodný naměřený obvod. Níže přinášíme nejčastější velikosti včetně orientačního obvodu v centimetrech.

 • XXXS: 49 – 50 cm
 • XXS: 51 – 52 cm
 • XS: 53 – 54 cm
 • S: 55 – 56 cm
 • M: 57 – 58 cm
 • L: 59 – 60 cm
 • XL: 61 – 62 cm
 • XXL: 63 – 64 cm
 • XXXL: 65 – 66 cm

Hmotnost

Hmotnost helmy je ovlivněna její velikostí a zejména pak typem, k nejlehčím patří jednoznačně otevřené helmy, zatímco nejvyšší hmotnost mají integrální helmy s výklopnou přední částí. Také materiál skořepiny ovlivňuje hmotnost, a to poměrně výrazně. Nejlehčí jsou kompozitové helmy z karbonu, zatímco častější a méně bezpečné helmy z termoplastu mají hmotnost vyšší. Pro představu se hmotnost pohybuje průměrně kolem 1500 g, přičemž může oscilovat o několik stovek gramů na obě strany.

Polstrování

Polstrování je u naprosté většiny současných helem poměrně příjemné, výrobci používají různé druhy materiálů a látek, které jsou více či méně komfortní. Vždy by mělo být polstrování antibakteriální a hypoalergenní, hlava se v helmě často i velmi potí a tomu musí vnitřní polstrování odpovídat. Z tohoto důvodu je také polstrování dnes u všech helem vyjímatelné, aby se mohlo jednou za čas vyprat. Méně častému čištění polstrování může přecházet používání moto kukly, která značnou část potu dokáže absorbovat.

U některých modelů se můžete setkat také s různými velikostmi polstrování, typické to je zejména pro helmy na skútr nebo helmy na moped, kde se v jeho užívání střídá více řidičů. Změnou velikosti polstrování pak může jedna helma sloužit více lidem, aniž by každý z nich musel mít svou vlastní.

Ventilace

Správné proudění vzduchu v helmě je rovněž důležité, z helmy odvádí teplo a vlhkost, která může způsobovat zamlžení plexiskla. Kromě komfortu pro jezdce je tedy ventilace důležitá i z pohledu bezpečnosti. V současné době má většina moto přileb ventilační otvory na bradě i na horní straně helmy, výdechové ventilační otvory jsou pak umístěné na zadní straně. Některé otvory mohou být uzavíratelné, což oceníte zejména při jízdě v chladném počasí. Kvalita provedení ventilace se mezi výrobci a modely liší, bohužel však kvalitu provedení a funkčnost nezjistíte dříve, než se s helmou na motorce projedete.

Aerodynamika

Aerodynamika helmy významně ovlivňuje její hlučnost, případně i vibrace. Jakýkoliv výčnělek, byť i třeba ventilace, do jisté míry aerodynamiku a následnou hlučnost ovlivňuje. Nejlepší aerodynamiku mají integrální helmy, patří tedy k těm nejtišším. V důsledku konstrukčních prvků mohou být mírně hlučnější výklopné helmy a zcela jistě nejhorší aerodynamiku mají motokrosové helmy, u kterých to však zas až tolik nevadí, neboť se u nich nepředpokládá jízda ve vysokých rychlostech. Poměrně dobrou aerodynamiku mají také otevřené helmy s plexi hledím, v důsledku chybějící bradové části jsou však hlučné i při mírně vyšších rychlostech.

Systém zapínání

Existují tři způsoby zapínání helem, z niž všechny tři jsou dostatečně bezpečné pro běžné používání a prakticky se nestává, že by systém zapínání selhal. Helma musí být zapnutá dostatečně pevně, pouze pak se docílí adekvátní bezpečnosti. Určitě tedy nelze doporučit volnější zapnutí v důsledku vyššího pohodlí.

 • DD kroužky – Jde o nejbezpečnější řešení zapínání, zároveň také ale o nejméně komfortní. K zapnutí a rozepnutí jsou potřeba obě ruce a často je nutné sundat i motocyklové rukavice. DD kroužky se používají zejména u sportovních helem.
 • Ocelová přezka – Systém tohoto zapínání je komfortnější, ocelová přezka se zapne do zámku podobně, jako bezpečnostní pás v automobilu. Zapínání i rozepínání je možné často i v rukavicích a pouze správné nastavení délky pásků může nějaký čas trvat. S tím také souvisí situace, kdy byste helmu, byť je na chvíli, někomu půjčovali. Přenastavení pásku zabere nějaký čas, s čímž je potřeba počítat.
 • Ozubený pásek – ozubený plastový pásek se zasouvá do kovové přezky tak dlouho, dokud není helma adekvátně utažena. Toto zapínání a rozepínání lze pohodlně provádět i v rukavicích, je rychlé a bezpečné. Používá se u většiny běžně dostupných helem.

Hledí

Kromě motokrosových a některých otevřených helem mohou být plexi hledím vybaveny všechny typy přileb. Primárně chrání jezdcův zrak, a proto se jedná rovněž o důležitou část každé helmy. Čím větší plexisklo helma má, tím větší zorný úhel poskytuje, což je lepší. Plexiskla jsou většinou snadno vyndavatelná, což umožňuje jejich snadné umytí od hmyzu, případně jejich výměnu v případě jejich poškrábání. Většina motocyklových helem se prodává s čirým plexi, dokoupit se však mohou zatmavená plexi nebo plexiskla s nejrůznější povrchovou úpravou. Je dobré si dopředu zjistit zda-li výrobce náhradní plexiskla nabízí, většinou plexi mezi modely nejsou kompatibilní.

V poslední době se čím dál častěji objevují integrované sluneční clony, které zpříjemňují jízdu proti slunci. Stejně tak praktický dokáže být systém PinLock, který účinně bojuje proti zamlžení plexi zevnitř. Helma, respektive hledí však musí být na PinLock připraveno, jinak tento protimlžící systém na plexisklo nepřipevníte.

Design

Je zcela pochopitelné, že motorkáři při výběru přihlížejí také k designu helmy, aby ladily se zbytkem svého moto oblečení, nebo s barvou své motorky. Ač je to prvek, který zákazník vidí při výběru jako první, měl by k němu při výběru přistupovat až v posledním kroku, proto jej máme umístěný i my až na konci nákupního rádce.

K designu helmy toho netřeba mnoho zmiňovat, jedná se o subjektivní věc, jakou barvu nebo vzor motorkář preferuje. Upozornit bychom snad mohli pouze na časté lakování připomínající karbon, které evokuje, že moto přilba je vyrobená z karbonu. Nenechte se však v tomto případě zmást a zkontrolujte si, jestli skutečně karbonová je, nebo se jedná o běžný termoplast – ve většině případech se bude jednat pouze o lakování.

Výbava a příslušenství

 • Deflektor – U helmy na moto se používají dva deflektory, bradový a nosní. Bradový deflektor zabraňuje foukání do helmy a chrání proti vlítnutí hmyzu dovnitř. Nosní deflektor pak zabraňuje mlžení plexi.
 • Interkom – Interkom je soustava sluchátek a mikrofonu s ovládací jednotkou, která slouží především pro komunikaci s ostatními jezdci ve skupině, dále k telefonování nebo i k poslechu muziky. Interkomem mohou být helmy přímo vybavené, častěji však mají pouze přípravu pro zabudování interkomu.
 • Sluneční clona – Jedná se o druhé výsuvné plexi, které je zatmavené a slouží při jízdě proti sluníčku obdobně jako sluneční brýle. Většina i levnějších moto helem sluneční clonou vybavena je, naopak sportovní okruhové helmy jí vybaveny nejsou z důvodu možného snížení pevnosti skořepiny.
 • PinLock – PinLock je velice praktická věc, která účinně zabraňuje mlžení. jedná se o speciální fólii, která se uchytí na vnitřní stranu plexi mezi dva připravené kolíčky – zámky. Mezi touto folií a plexisklem pak vznikne vzduchově izolační mezera, která zabraňuje zamlžování a rosení zevnitř.
 • Bezpečnostní systém E.Q.R.S. – Emergency Quick Release System je systém zvyšující pasivní bezpečnost. Umožňuje v případě nehody nejprve vyndat boční panely a lícnice, čímž dojde k uvolnění jezdcovi helmy, a následně již snadno helmu sundat. Tímto systémem jsou vybaveny hlavně dražší helmy nehledě na jejich typ.
 • Vyměnitelné plexi – Praktická věc, zejména pokud dojde k poškrábání původního plexiskla, nebo chcete čiré vyměnit za zatmavené proti sluníčku. Plexi je většinou kompatibilní jen s jedním typem helmy, proto se vyplatí zjistit jejich dostupnost ještě před samotným zakoupením přilby.
 • Dofukovací lícnice – Praktická věc v momentě, kdy se lícnice vlivem používání vymačkají a helma již na hlavě nesedí tak pevně jako když byla nová. Dofouknutím se opět obnoví původní lícování a helma sedí opět bezpečně tak jak má, aniž byste museli kupovat lícnice nové, případně rovnou celou novou helmu.

Otázky při výběru přilby na motorku

Jak vybrat velikost helmy na motorku?

Velikost přilby na motorku vybírejte podle obvodu hlavy, který si změříte. Obvod se měří těsně nad obočím a nad ušima. Motohelma musí na hlavě sedět pevně, ale zároveň nesmí na určitých místech přespříliš tlačit. Více o výběru velikosti se dozvíte v našem článku.

Jakou helmu na motorku při nošení dioptrických brýlí?

Motorkářů, kteří řídí s dioptrickými brýlemi je mnoho a výrobci helem na to samozřejmě pamatují. Některé modely jsou přímo pro nositele brýlí upraveny a zpravidla o tom jasně informují. Obecně pak více prostoru na brýle mají výklopné nebo překlápěcí helmy, stejně tak jako otevřené helmy vybavené plexi hledím.

Jak se pozná nejtišší helma na motorku?

Poznáte ji snadno podle tvaru, nejtišší jsou totiž integrální helmy, které na sobě mají minimum výstupků. Hlučnost helmy ovlivňuje také provedení ventilačního systému, případně různé přidané deflektory. O hlučnosti si však uděláte nejjistější názor až po vyzkoušení v provozu.

Co je to PinLock?

PinLock je speciální fólie, která zabraňuje mlžení a rosení plexiskla zevnitř. PinLock nelze použít na všechna plexi, hledí musí disponovat zámečky, do kterých se tato folie umístí. Nejedná se také zároveň o univerzální fólii, pro každý typ moto helmy je určen jinak tvarovaný PinLock.

Jaké jsou nejlepší značky moto helem?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce helem na motorku patří BELL, Scorpion, O’Neal HJC, AGV, NEXX, SUOMY, Nolan, Lazer nebo LS2. Pouze renomovaná značka však není automaticky zárukou vysoké bezpečnosti helmy, o čemž se můžete přesvědčit v nezávislých testech, které jsou zmíněné v článku.

Jaká je cena přilby na motorku?

Cena helem na motorku má široký rozsah, pořídíte helmu za 1000 Kč i několik desítek Kč. Cenu ovlivňuje zejména materiál, ze kterého je helma vyrobena, kvalitnější termoplastové helmy koupíte za 3 až 6 tisíc Kč, kompozitové, karbonové a kevlarové pak zhruba od 8 tisíc a více. Dobrým poměrem cena/výkon disponují také některé helmy, které prodává Lidl – jejich kvalitu je ovšem dobré ověřit v nezávislých testech. Vyhnout byste se však měli helmám na motorku z bazaru, nikdy totiž nevíte, jestli již helma neabsolvovala, byť jen malý náraz a není tím pádem znehodnocena.

Jakou helmu na babetu?

Ač se na babetě ještě v dobách nedávno minulých vesele jezdilo bez helmy, faktem je, že babeta je stejně jako jakýkoliv jiný podobný moped motorové vozidlo a platí u ní stejná pravidla, jako pro velké motocykly. Přilba na babetu tedy musí být homologovaná a ideální je použití otevřené helmy, neboť na babetě se nedosahuje velkých rychlostí. Určitě se vyhněte používání cyklistických helem, nebo starých „ořechů“, i na takto pomalých strojích každoročně zemře několik lidí a často právě v důsledku absence řádné homologované helmy.