Vybíráme nejlepší herní myš

Herní myš je nepostradatelným příslušenstvím při hraní počítačových her, tak jako vhodná klávesnice a herní sluchátka. Od běžných kancelářských myší se liší vzhledem, přesností, nebo také počtem programovatelných tlačítek. Z připojení pak můžete zvolit drátovou či bezdrátovou herní myš nebo hybrid s odpojitelným kabelem a získat výhody obou řešení.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších herních myší na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřila přesnost a rychlost snímání, ergonomie, odolnost, možnosti přizpůsobení a poměr ceny a kvality.

Nejlepší herní myši

Zobrazit celou nabídku

Recenze a zkušenosti

A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2

A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2 recenze a test

Levná herní myš pro leváky i praváky A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2 je vybavena 7 tlačítky plus kolečkem a má optické snímání. Přenos signálu zajišťuje kabelové (drátové) připojení s rozhraním USB. Optické rozlišení myši je 3200 DPI a její celková hmotnost činí 155 g. Od uživatelů dostala plusové body za její poměr cena/kvalita, kdy nabízí herní prvky a dobrou ergonomii při nízké ceně.

+ Cena/výkon, i pro leváky
DPI nastavení po odrolování kolečkem

Razer Naga Trinity

Razer Naga Trinity recenze a test

Herní myš Razer Naga Trinity má 12 až 19 tlačítek s podporou programovatelných maker a vyměnitelným panelem s tlačítky na boku myši, kterážto modularita jí odlišuje od konkurence. Výhodou je dále vysoká citlivost až 16 000 DPI s kvalitním optickým snímačem a možností ultrapoolingu až 1000 Hz pro nízkou odezvu. Nastavení se zálohuje v cloudu a má RGB podsvícení kolečka.

+ Počet tlačítek, modularita, citlivost
Vyšší cena

Razer Mamba Elite

Razer Mamba Elite recenze a test

Podsvícená herní myš Razer Mamba Elite nabízí vysokou citlivost s maximálním DPI 16 000. Mezi přednosti myši patří 9 programovatelných tlačítek a životnost až 50 milionů kliků. Dálka kabelu je 2,1 m a celková hmotnost myši je pouze 96 g. Mezi další přednosti patří základní kompatibilní vstup pro Xbox One. Podél strany myši jsou světelné zóny, které mají až 16,8 milionu barev (RGB).

+ Podpora Xbox One, podsvícení
Vyšší cena

Gigabyte M6980X GM-M6980X

Gigabyte M6980X GM-M6980X recenze a test

Herní myš Gigabyte M6980X GM-M6980X je vybavena modrými LED diodami (které lze vypnout) a délkou kabelu 1,8 m. Řadí se do laserového typu snímání a mezi drátové připojení. Rozlišení je 5 600 dpi a disponuje celkem 6 tlačítky. Uživatelé ocenili perfektní padnutí do ruky a celkovou cenu a kvalitu.

+ Cena/výkon, laserová
Boční tlačítka trochu vzadu

Yenkee Ambush YMS 3017

Yenkee Ambush YMS 3017 recenze a test

Podsvícená myš Yenkee Ambush YMS 3017 je ideální volbou pro hráče hledající dostupnou kvalitu. Díky ergonomickému provedení a pogumovanému povrchu zajistí pohodlí při hraní her. Disponuje 6 tlačítky a USB konektorem. U myši lze nastavit více barevné podsvícení a tlačítka lze samostatně naprogramovat. Plusové body získal produkt od zákazníků za perfektní ergonomiku a lehké nastavení myši.

+ Podsvícení, cena/výkon
Krátký kabel

Niceboy ORYX M200

Niceboy ORYX M200 recenze a test

Levná laserová herní myš Niceboy ORYX M200 má na svou cenu velmi solidní pramatery. Disponuje citlivostí až 6400 DPI (což je neobvyklé v této cenové hladině), skvělým senzorem a programovatelnými tlačítky na makra, spolu s lokalizovaným softwarem. Zaujme také ergonomické tvarování myši, kdy padne dobře do ruky.

+ Cena/výkon, vysoké DPI na svou cenu
Pro někoho moc lehká

Logitech G Pro Wireless Gaming Mouse

Logitech G Pro Wireless Gaming Mouse recenze a test

Bezdrátová herní myš Logitech G Pro Wireless Gaming Mouse je vybavena 8 tlačítky, optickým snímačem s odezvou 1 ms a RGB podsvícením. Citlivost je vysokých 16 000 dpi a celková hmotnost myši je pouze 80 g. Samotná myš byla navržena ve spolupráci s více než 50 profesionálními e-sportovci a je tak přímo dělaná pro profesionální hraní her.

+ Profesionální hraní, vysoká citlivost a nízká odezva
Vyšší cena

Corsair Harpoon RGB

Corsair Harpoon RGB recenze a test

Bezdrátová herní myš s podsvícením Corsair Harpoon RGB nabízí hybridní možnost připojení jak bezdrátově, tak pomocí USB kabelu, kterým ji zároveň dobíjíte. Slibuje odezvu pod 1ms a vysokou přesnost, čemuž sekunduje i její vysoká citlivost. Minimalistický design, který neopomíjí ergonomii nabídne 6 tlačítek (2 na makra). Menším negativem je hluboko zapuštěný USB port pro nabíjení.

+ Bezdrátové i drátové připojení, rychlá odezva
Hluboko zapuštěný USB port

Razer DeathAdder Essential

Razer DeathAdder Essential recenze a test

Optická herní myš Razer DeathAdder Essential zaujme svojí lehkou hmotností 96 g. Přenos signálu je pomocí USB kabelu. Optické rozlišení je 6 400 dpi a myš má zabudované zelené podsvícení. Výhodou oproti jiným modelům je kompatibilnost pro základní vstup na Xbox One. Myš disponuje perfektně tvarovaným tělem, které Vám zajistí dokonalé pohodlí pro hraní her.

+ Životnost, cena
Nic zásadního

HyperX Pulsefire Surge

HyperX Pulsefire Surge recenze a test

Podsvícená herní myš k počítači HyperX Pulsefire Surge disponuje 6 tlačítky a nabízí vysoké DPI za dobrou cenu, spolu s rychlou odezvou optického snímače Omron a vyváženou hmotností 100 gramů. Najdete u ní rovněž RGB podsvícení, které je 360 stupňové kolem těla myši. Tlačítka lze programovat (makra) a lze si nastavit 3 profily různého nastavení.

+ Vysoké DPI, RGB podsvícení
Nic zásadního

Co zvážit před nákupem

Optická vs laserová herní myš?

V současné době je jedno, zda si pořídíte herní myš s optickým, nebo laserovým senzorem. V případě laserových nebudete mít velký výběr, protože na trhu převažují optické herní myši. Ty jsou již na dostatečně vysoké úrovni, aby nekazily herní zážitek.

Jakou herní myš pro leváky?

Kromě herních myší pro leváky jsou možným kompromisem univerzální, oboustranné modely. U těch ale může být problém s nízkým počtem tlačítek (pokud vybíráte pro MMO) vzhledem k univerzální ergonomii.

Proč vybrat herní myš s dvojklikem?

Herní myš s dvojklikem nebo trojklikem během střílečky umožní jedním klikem vystřelit dvakrát nebo rovnou třikrát. Vyplatí se tak věnovat pozornost, zda funkci double-shot nebo triple-shot zahrnuje.

Jaké jsou nejlepší značky herních myší?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce herních myší patří Logitech, Razer, A4tech, Yenkee, Asus, HyperX, Corsair, Mad-Catz, Trust, nebo třeba Niceboy.

Myš podle typu hry

Herních myší na trhu naleznete nespočet. Oproti těm kancelářským se liší hned v mnoha ohledech. Obvykle jsou ergonomicky lépe tvarované a mají vyšší citlivost, rychlost a přesnost. Velké rozdíly taktéž naleznete v připojení, tlačítkách a podsvícení.

Herní myš je díky svým vlastnostem (ergonomii a citlivosti) skvělým počítačovým příslušenstvím nejen na hry, ale i na precizní práci v grafických programech. Design myši tak může hrát jistou roli v případě, že ji budete chtít využívat nejen na hry.

Herní žánr může mít vliv na výběr správného modelu tohoto herního příslušenství. Velký rozdíl je v ergonomickém tvarování a vlastnostech herních myší pro akční a strategické hry.

Herní myš na akční hry

Myš pro akční hry je drobnější a obvykle mývá méně bočních tlačítek (zpravidla klasicky levé a pravé, plus dvě až tři boční). Více tlačítek by bylo nadbytečných a při hraní her by se spíše pletly. Pokud hrajete především střílečky, měli byste se soustředit na to, aby vámi zvolená myš měla funkci double-shot nebo triple-shot. Herní myš s dvojklikem nebo trojklikem pak během střílečky umožní jedním klikem ze zbraně vystřelit dvakrát nebo rovnou třikrát.

Herní myš pro strategické hry

U strategických her naopak oceníte robustnější herní myš s více tlačítky. Strategické hry často vyžadují stlačení několika tlačítek najednou a přidaná programovatelná tlačítka na myši mohou hru podstatně ulehčit. Počet tlačítek může dosahovat 10 až 24 u některých speciálních modelů. Ty jsou speciálně vhodné na MMO hry, kde potřebujete dostatek programovatelných tlačítek na kouzla, abyste získali výhodu nad soupeřem.

Ergonomie

Tvar a ergonomické tvarování herní myši je důležité kvůli držení. Vybrat si můžete univerzální myš, nebo přímo herní myš pro leváky, či praváky. Trochu přehlíženou vlastností je prostor pro odložení malíčku. Velikost dlaně pak rozhoduje o velikosti myši v typických označeních S, M, L a XL.

Hmotnost a závaží

Ideální hmotnost myši je naprosto individuální parametr a nelze podle něj obecně určovat kvalitu herní myši. Některým profesionálním hráčům vyhovuje těžší, jiným lehčí myš. Některé profi herní myši ovšem umožňují hmotnost regulovat pomocí přidaného závaží.

Tlačítka

U většiny herních myší jsou alespoň dvě (často více) dodatečná tlačítka na straně palce, dále na horní straně nebo pod kolečkem. Jak jsme již zmínili u dělení podle herních žánrů, větší počet tlačítek využijí hráči MMORPG a strategických her. Pro ně se najdou i herní myši s výměnným bočním panelem, na kterém může být klidně 12 tlačítek.

Větší počet využijete i při běžné práci v dalších programech, například pro makra v Excelu, přepínání panelů a obecně jako náhradu klávesových zkratek.

Připojení

Drátové herní myši

Klasické drátové myši jsou s počítačem propojeny kabelem pomocí USB rozhraní. Oproti těm bezdrátovým mají výhodu v tom, že se nemusí nabíjet, mají nižší pořizovací cenu a skvělou odezvu. Nicméně mnohé hráče může limitovat délka kabelu a samotný kabel, který může v některých situacích překážet.

Bezdrátové herní myši

Herní bezdrátová myš má velkou výhodu v tom, že může být připojena až na vzdálenost deseti metrů. Samotné propojení myši s počítačem je pak nejčastěji uskutečněno pomocí USB přijímače (sebere vám tak jeden port) nebo napřímo pomocí Bluetooth, což je ideální u notebooku.

Nevýhodou je nutnost výměny nebo dobíjení baterií (tužkových, mikrotužkových či vnitřního akumulátoru). Oproti kancelářským myším jsou ty herní výkonnější a rychlejší, což se podepisuje i na vyšší spotřebě. Řešením může být nabíjecí podložka pod myš, viz sekce níže.

Bezdrátové připojení herních myší je, respektive bylo, velmi často diskutováno. Bezdrátové herní myši jsou již velmi kvalitní a stejně rychlé jako ty drátové, takže odezva není problém.

Nabíjecí podložky pod myši

Pokud si vyberete bezdrátovou herní myš, přijde vhod nabíjecí podložka pod myš, která využívá standardu Qi známého od mobilních telefonů. Můžete tak dobíjet myš, nebo třeba headset, a to pouhým přiložením.

Hybridní připojení

Zajímavým řešením, jak využít to nejlepší z obou variant, přináší herní myši s odpojitelným kabelem. Při zapojeném kabelu se myš nabíjí (můžete tak hrát večer na PC), takže po dobití lze využít v bezdrátovém módu (na cestě s notebookem).

Citlivost (DPI)

Citlivost neboli rozlišení, je jedním z nejdůležitějších aspektů u herní myši. Rozsah/velikost DPI (dots per inch), udává, jak velkou vzdálenost kurzor na obrazovce urazí při pohybu myši. Obecně platí, že čím je tato hodnota vyšší, tím je myš citlivější, tedy při malém pohybu urazí velkou vzdálenost.

Vysoké DPI využijete v RPG, či strategických hrách při přesouvání na mapě. Nízké DPI poskytuje přesnost například při kontrolování zaměřovače u odstřelovací pušky. DPI lze na herní myši měnit za chodu pomocí určeného tlačítka, takže můžete dynamicky reagovat.

U DPI je nutné myslet i na rozlišení, kdy je rozdíl například mezi Full HD a 4k displejem. Hodnota DPI by tak neměla být příliš malá.

Odezva a polling rate

Spolu s DPI se bere do jisté míry v potaz také pooling rate označující, jak často se myš s polohou hlásí počítači. Pokud má myš frekvenci dotazování 125 Hz, hlásí svou polohu počítači 125krát každou sekundu, tedy každých 8 milisekund. Hodnota 500 Hz znamená, že myš hlásí svou polohu počítači každé 2 milisekundy. Vyšší rychlost dotazování může snížit zpoždění (odezvu), ke kterému dochází mezi pohybem myši a zobrazením pohybu na obrazovce. Na druhou stranu bude více zatěžovat CPU. Obvykle se používá rozsah 500 – 1000 Hz.

Podsvícení

Další velmi diskutovanou vlastností je herní myš s podsvícením. Některé hráče rozptylují a jsou zásadně proti nim. Naopak jiní na ně nedají dopustit. Pokud tedy i vy patříte k zastáncům světelných efektů, máte na výběr hned z několika variant.

  • Jednobarevné podsvícení – jak již sám pojem napovídá, svítí stále jednou barvou. Obvykle se vyskytuje u levných myší a nelze vypnout.
  • Vícebarevné podsvícení – obvykle se střídá pět až osm barev, které lze libovolně zapínat a vypínat.
  • RGB podsvícení – vyniká velkou možností personalizace barev. Na výběr máte z 16,8 mil. barev. Kromě podsvícení jednou barvou je obvykle nabízena i možnost prolínání či blikání barev. Veškeré konfigurace barev lze dělat ve speciálním programu dodávaném výrobcem. Tento druh podsvícení se hodí především jako designový prvek v momentě, kdy si přejete sladit barvy podsvícení myší, klávesnice a dalšího příslušenství.