Vybíráme nejlepší horkovzdušnou fritézu

TOP 3 horkovzdušné fritézy

Sencor SFR 5320 WH

Delimano Air Fryer

Tefal EY 201815

Horkovzdušný fritovací hrnec s LED displejem, programy a možností regulace teploty. Ideální pro dvě osoby.Kompaktní horkovzdušná fritéza o objemu koše 2,5 l s jednoduchým ovládáním a přípravou.Horkovzdušná fritéza pro přípravu až 6 porcí v praktické velikosti o objemu 4 l a možností smažit, péct maso, zeleninu, pečivo či grilovat.
+ Jednoduché ovládání, cena/výkon+ Cena/výkon+ Počet porcí, rychlá příprava
- Materiál výsuvného koše- Rošt a nízká pánev nejsou v ceně- Chybí displej

Orientační Cena
2 499 Kč

Orientační Cena
1 999 Kč

Orientační Cena
2 332 Kč

Jestliže patříte mezi milovníky smaženého jídla, ale často máte výčitky skrz zdraví, je tu pro vás řešení v podobě horkovzdušné fritézy. Fritéza funguje na bázi horkého vzduchu, který připravuje pokrm s minimálním množstvím oleje. Oproti fritovacímu hrnci připravuje horkovzdušný fritovací hrnec jídlo zdravěji, a přitom zachovává jeho maximální chuť. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší horkovzdušné fritézy pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší horkovzdušné fritézy (Test 2024)

VzhledModelObjem nádobyPříkonVyjímatelný košČasovačDisplejDostupnost
Sencor SFR 5320 WH recenze a testSencor SFR 5320 WH3 l1 400 WAnoAnoLED
Domo DO 509 FR recenze a testDomo DO 509 FR3,5 l1 500 WAnoAnoLCD
Klarstein AeroVital Deluxe recenze a testKlarstein AeroVital Deluxe5,4 l1 700 WAnoAnoLCD
Delimano Air Fryer recenze a testDelimano Air Fryer2,5 l1 500 WAnoAno-
Rohnson R 2820 recenze a testRohnson R 28205,2 l1 800 WAnoAnoLCD
Tefal FZ 760030 recenze a testTefal FZ 7600301,2 kg potravin1 350 WAnoAnoLCD
Sencor SFR 3220WH recenze a testSencor SFR 3220WH2,6 l1 500 WAnoAno-
Tefal EY 201815 recenze a testTefal EY 2018154 l1 500 WAnoAno-
TESLA AirCook Q60 XL recenze a testTESLA AirCook Q60 XL6 l1 500 WAnoAnoLCD
Rohnson R 286 recenze a testRohnson R 2862,6 l1 400 WAnoAno-

Zobrazit celou nabídku

Recenze horkovzdušných hrnců (fritéz)

Sencor SFR 5320 WH

Sencor SFR 5320 WH recenze a test

Horkovzdušný fritovací hrnec Sencor SFR 5320 WH má vyjímatelnou nádobu a objem 3 litry. Fritéza disponuje přehledným LED displejem s příkonem 1 400 W. Velkou výhodou je termostat s časovačem. Ovládání je pomocí dotykových senzorů a je možné si regulovat teplotu. Nahřátí fritézy je během 3 minut a má funkci automatického vypnutí. Déle disponuje fritéza 6 automatickými programy a zákazníci ocenili jednoduché ovládání.

+ Jednoduché ovládání, cena/výkon
Materiál výsuvného koše

Domo DO 509 FR

Domo DO 509 FR recenze a test

Zdravá fritéza Domo DO 509 FR, má zabudovaný LCD displej a regulaci teploty. Velkou výhodou je 7 přednastavených automatických programů a časovač se signalizací konce fritování. Déle disponuje vyjímatelným košem, který má nepřilnavý povrch a je odolný vůči vysokým teplotám. Objem fritézy je 3,5 l o příkonu 1 500W. Od uživatelů získal produkt plusové body za rychlé a jednoduché vaření. Nastavení termostatu je od 80° – 200°C a je možné fritovací koš a nádobu umývat v myčce na nádobí.

+ Snadné mytí, kuchařka
Nic zásadního

Klarstein AeroVital Deluxe

Klarstein AeroVital Deluxe recenze a test

Horkovzdušná fritéza Klarstein AeroVital Deluxe je ideální pro větší rodinu, a to díky objemu 5,4 l. Samozřejmostí je vyjímatelná nádoba, časovač, LCD displej, termostat a regulace teploty. Příkon přístroje je 1 700 W a ve srovnání s troubu je fritéza úsporná. Díky bezpečnostní konstrukci nehrozí popálení, kryt a držadlo jsou neustále chladné a neelektronické části lze umývat v myčce. Uživatelé ocenili především rozměry fritézy a její úsporu elektrické energie.

+ Velký objem
Neúplný popis programů

Delimano Air Fryer

Delimano Air Fryer recenze a test

Horkovzdušná fritéza Delimano Air Fryer, má nádobu z nepřilnavého povrchu a její objem je 2,5 l. Ovládání je zajištěno pomocí dvou otočných knoflíků, jeden ovládá časovač a druhý teplotu. Příkon fritézy je 1 500W a díky neustále chladné rukojeti je dostatečně bezpečná. Mezi další výhody patří odnímatelný koš a možnost nastavení teploty od 80° – 200°C. Plusové body získala fritéza za atraktivní cenu, na druhou stranu zamrzí absence doplňujícího příslušenství.

+ Cena/výkon
Rošt a nízká pánev nejsou v ceně

Rohnson R 2820

Rohnson R 2820 recenze a test

Horkovzdušný hrnec Rohnson R 2820 má odnímatelnou nádobu s objemem 5,2 l. Součástí fritézy je LCD displej, který je vybaven 7 přednastavenými programy. Další důležitou věcí jsou protiskluzové nožičky, které zamezují nechtěnému posunutí, nebo pádu. Příkon fritézy je 1 800W a samozřejmostí je časovač a regulace teploty. Fritovací koš lze oplachovat v myčce na nádobí. Další z jeho funkcí je automatické vypnutí a ochrana proti přehřátí. Uživatelé ocenili celkové provedení a rychlost přípravy jídla.

+ Velký objem, přednastavené programy
Nic zásadního

Tefal FZ 760030

Tefal FZ 760030 recenze a test

Fritéza Tefal FZ 760030 je vybavena LCD displejem a lze v ní přichystat až 1,2 kg jídla (pro 4 – 6 lidí). Velkou výhodou je vyjímatelná nádoba a okénko ve víku, pro pozorování průběhu fritování. Příkon fritézy je 1 350W a má 9 přednastavených programů pro jednoduché fritování. Mezi další výhody patří regulace teploty a časovač.

+ Míchání surovin
Vyšší cena

Sencor SFR 3220WH

Sencor SFR 3220WH recenze a test

Kompaktní horkovzdušná fritéza Sencor SFR 3220W je vybavena regulací teploty a odnímatelným košem. Příkon fritézy je 1 500W a objem koše činí 2,6 l. Dále je vybavena časovačem, vzduchovým filtrem a automatickým vypínáním. Nahřátí přístroje je během 3 minut a časovač je vybaven zvukovou signalizací. Plusové body získala za hezký design, nízkou cenu a jednoduchou obsluhu. Dále produkt disponuje bezpečnostní pojistkou, která zabraňuje nechtěnému vyjmutí koše.

+ Cena/výkon
Kolečko časovače jde ztuha

Tefal EY 201815

Tefal EY 201815 recenze a test

Horkovzdušný hrnec Tefal EY 201815 je vybaven časovačem s funkcí automatického vypnutí. Fritéza má objem 4 l a je od světoznámého výrobce elektroniky Tefal. Vyjímatelné části lze mýt v myčce a nastavení teploty je v rozsahu od 80° – 200°C. Příkon výrobku je 1 500W a fritéza je určená pro 4 – 6 lidí. Slouží ke grilování, smažení a pečení. Zákazníci ocenili u výrobku rychlé předehřívání a celkovou funkci produktu.

+ Počet porcí, rychlá příprava
Chybí displej

TESLA AirCook Q60 XL

TESLA AirCook Q60 XL recenze a test

Fritéza s objemem 6 l TESLA AirCook Q60 XL, má vyjímatelné nádoby, které lze mýt v myčce. Hmotnost výrobku je 5,7 kg a její příkon je 1 500W. Velkou výhodou je 8 přednastavených programů, které mají danou délku ohřevu i teplotu. Mezi samozřejmost patří manuál k ovládání a barevná kuchařka. Mezi další vlastní patří protiskluzové gumové nožičky, přehledný LCD displej, časovač a nepřilnavý povrch koše, se kterým bude čistění jedna radost. Je vybaven technologií Heat2Flow, což je dynamické proudění vzduchu, které zaručuje rovnoměrné smažení.

+ Velký objem koše, přednastavené programy
Nic zásadního

Rohnson R 286

Rohnson R 286 recenze a test

Horkovzdušná fritéza Rohnson R 286 má nepřilnavý povrch a tepelně izolovanou rukojeť. Samozřejmostí je vyjímatelná nádoba, dále časovač, protiskluzové podložky a termostat. Disponuje automatickým vypnutím a nádobu s fritovacím košem lze mýt v myčce. Regulace teploty je možná od 0° – 200°C se světelnou indikací provozu. Uživatelé ocenili hezký vzhled a praktičnost výrobku.

+ Cena/kvalita, knížka s recepty
Nic zásadního

Jak vybrat horkovzdušnou fritézu

Smažená jídla jsou nedílnou součástí české kuchyně. Nicméně nejedná se o příliš zdravý způsob přípravy jídla vzhledem k vysokému obsahu tuku. Můžete zkusit vyměnit klasický friťák s olejem, za horkovzdušnou fritézu, která dokáže vaše jídlo odlehčit, ale přitom mu neubere na chuti. Smažení horkým vzduchem na lžíci oleje nebo zcela bez oleje není jedinou možností přípravy. Na trhu naleznete celou řadu fritéz, které dovedou rovněž péct, grilovat, zapékat i vařit. Navzájem se od sebe liší především typem, velikostí, maximální hmotností potravin a přidanými funkcemi.

Horkovzdušný hrnec je zdravější než klasický fritovací hrnec a může pomoci s nižším příjmem tuku a kalorií, tedy i podpořit hubnutí. Stále se však jedná o smažené pokrmy, které jsou spojovány se zhoršením zdraví a je vhodné je omezit (zdroj: Healthline).

Fritování bez tuku – zkušenosti

V první řadě je třeba říct, že příprava v horkovzdušné fritéze a fritovacím hrnci je prostě jiná a není to jen výměna za zdravé fritování. Dokládají to i některé zkušenosti uživatelů v internetových diskuzích, především pokud jde o obalované řízky, u kterých si někteří stěžují (jiní naopak chválí) na nevýrazný výsledek, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že tato jídla se jinak smaží ve velkém množství oleje.

Podobný problém můžete mít s hranolky. U hranolek z čerstvých brambor je před vložením do fritézy lehce potřete olejem. V případě mražených hranolek vybírejte hranolky do trouby.

Doba přípravy pokrmů v horkovzdušné fritéze je rovněž delší než u klasických olejových fritéz. Čas, který je na přípravu surovin potřebný, lze srovnat spíše s troubou.

Typy horkovzdušných fritéz

Horkovzdušná fritéza, občas označovanou také jako horkovzdušný hrnec, funguje tak, že vzduch ohřívá speciální topné těleso. Následně je vzduch vháněn do nádoby s vloženými potravinami.

Setkat se můžete se třemi typy:

  • Dynamická fritéza – je vybavena míchacím ramenem nebo lopatkami, které v průběhu přípravy promíchávají potraviny v nádobě, a potraviny se tak dělají rovnoměrně ze všech stran.
  • Statická fritéza – základní varianta horkovzdušného hrnce, ve kterém jen horký vzduch koluje kolem potravin a zahřívá je.
  • Halogenová fritéza – používá halogenové světlo, které generuje teplo a následně smaží, griluje a vaří potraviny. Většina fritéz tohoto typu je opatřena průhledným sklem, takže můžete proces přípravy jídla sledovat.

Rozměry a objem

Fritéza je v některých případech poměrně velký kuchyňský spotřebič, a tak se vyplatí v první řadě promyslet, zda pro vás dává smysl a jestli nebudete mít problém ji uskladnit. Především v malých bytech a s malou kuchyňskou linkou může být velikost nádoby překážkou.

Objem nádoby závisí typicky buď na druhu potravin, které se chystáte připravovat, nebo počtu členů domácnosti pro které budete vařit. Horkovzdušné fritézy jsou oblíbené u jednotlivců pro snadnou a nenáročnou přípravu jídla. V takovém případě si vystačíte s malým objemem do 3 litrů. Jelikož je fritéza bez oleje, nemusíte brát ohledy na objem samotného oleje.

Kromě rozměrů a objemu, bývá řada fritéz omezena i maximální hmotností potravin, které je možné v nádobě najednou připravovat (obvykle jde o 1 – 2 kg). Nejčastěji se udává maximální hmotnost bramborových hranolků, nicméně i zde se informace mohou lišit a konkrétní údaj najdete v návodu, včetně pokynů k přípravě dalších potravin jako je maso a zelenina.

Funkce a vlastnosti

Stejně u jakéhokoliv novodobého elektrického spotřebiče naleznete přidané funkce, i zde naleznete takové, které vám výrazně ulehčí používání fritézy, nebo dbají na vaši bezpečnost.

Vyjímatelný koš

Vyjmutelná nádoba na potraviny je už skoro pravidlem a je jím opatřena téměř každá fritéza. Především díky této funkci se s nádobou na potraviny snáze pracuje. Další výhodou je, že je celá fritéza lépe omyvatelná.

Kontrolky

Mezi ty nejčastější patří kontrolky pro stav předehřátí. Snadno se tak dozvíte, že fritéza je již plně připravená k použití a můžete začít s přípravou pokrmu.

Časovač

Časovač je již typickou funkcí, díky které se vám nestane, že byste nějakou potravinu připálili. Po nastavení času, vás fritéza sama upozorní na to, že suroviny jsou již hotové a je načase je vytáhnout. Některé novější spotřebiče dokonce disponují funkcí vypnutí, po upozornění časovače.

Displej

Jednoduchá obrazovka ukazuje všechny základní informace o stavu fritézy i o všech dalších funkcí. Obvykle se prostřednictvím něj a přidaných tlačítek volí program a čas, který chcete při přípravě pokrmů použít.

Programy

Řada horkovzdušných fritéz má zabudované programy, díky nimž lze připravovat různé potraviny. Nejčastěji se jedná o programy pro přípravu hranolek, ryb, hamburgerů apod.

Příkon

Příkon horkovzdušné fritézy se obvykle pohybuje mezi 1400 a 1800 W. Pozor na příliš nízkou hodnotu, která může negativně ovlivňovat celkový výsledek i délku přípravy.

Otázky při výběru horkovzdušné fritézy

Horkovzdušnou, nebo klasickou fritézu?

Z pohledu zdraví je horkovzdušná fritéza jednoznačně lepší variantou, vzhledem k přípravě bez oleje nebo jen se lžící oleje. Smažení horkým vzduchem ovšem ne vždy docílí stejných výsledků jako fritovací hrnec, na druhou stranu záleží také na způsobu přípravy a volby potravin, než je do fritézy vložíte.

Jaké jsou nejlepší značky horkovzdušných fritéz?

Mezi nejlepší značky a výrobce horkovzdušných fritéz patří Delimano, Tefal, Sencor, Philips, Rohnson, nebo také Princess.

Kde koupit horkovzdušnou fritézu?

Online obchody s kuchyňskými spotřebiči nabízejí snadnou možnost srovnání cen i parametrů. Horkovzdušné fritézy prodává rovněž Lidl pod značkou Silvercrest.

Jaká je cena horkovzdušných fritovacích hrnců?

Malé a z pohledu funkcí základní horkovzdušné hrnce seženete do 2500 Kč. Více programů, větší kapacitu na potraviny, pak nabízejí fritézy do 3500 Kč. Nad tuto částku naleznete fritézy jak klasické, tak dynamické či halogenové, s velkým výkonem, kapacitou fritovacího koše, nebo bohatým příslušenstvím, jako jsou například různé držáky, nástavce, grilovací kleště či rošty.