Vybíráme nejlepší horské kolo (MTB)

TOP 3 horská kola

Superior XP 919

Kellys Vanity 50

Kellys Thorx 10

Pánské horské kolo s lehkým hliníkovým rámem, jedno z nejlepších hardtail kol s 29 palcovými koly pro sportovní jízdu.Dámské horské kolo pro všestrannou jízdu terénem, po lesních cestách i cyklostezkách. Dobrý poměr ceny a techniky.Celoodpružené sjezdové kolo do velmi náročného terénu je vybavené kvalitními a spolehlivými komponentami, má skvělé jízdní vlastnosti a 27,5 palcová kola.
+ Nízká hmotnost, sportovní geometrie, kvalitní komponenty Shimano+ Hydraulické kotoučové brzdy, velká kola pro jízdu terénem+ Vysoký zdvih přední vidlice, nastavitelný zadní tlumič, celoodpružené kolo
- Vyšší pořizovací cena- Nenašli jsme- Vyšší cena

Orientační Cena
29 990 Kč

Orientační Cena
13 990 Kč

Orientační Cena
41 990 Kč

Horská kola jsou označovaná také zkratkou MTB z anglického mountain bike. Tato terénní kola mají zpravidla robustní a menší rám. Pokud hledáte kolo spíše na lehký terén a zpevněné cesty, zvažte krosové kolo. Oblíbená jsou také horská elektrokola pro náročné pasáže. MTB kola se klasicky dělí na trail a cross-country kola (vyšší rychlost v běžném terénu, hardtail konstrukce), enduro kola pro náročné terény s celoodpruženým rámem, downhill kola pro sjíždění prudkých kopců, skoky nebo rychlou jízdu skrz závodní trať, případně fat bike, což je kolo určené pro jízdu na sněhu (široké pneumatiky, velký valivý odpor). V našem srovnávacím testu a výběru jsme dali dohromady nejlepší horská kola pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší horská kola MTB (Test 2024)

VzhledModelUrčeníPrůměr kolaZdvih vidliceVáhaBrzdyPočet převodůDostupnost
Kellys Spider 50 recenze a testKellys Spider 50Pánské29"100 mm14,6 kgKotoučové27
Superior XP 919 recenze a testSuperior XP 919Pánské29"100 mm12,2 kgKotoučové12
Kellys Vanity 50 recenze a testKellys Vanity 50Dámské29"100 mm14,7 kgKotoučové24
Ghost Lanao 2.9 AL recenze a testGhost Lanao 2.9 ALDámské29"100 mm15,5 kgKotoučové24
Kellys Thorx 10 recenze a testKellys Thorx 10Pánské27,5"150 mm14,95 kgKotoučové12
Devron Riddle Lady 1.7 recenze a testDevron Riddle Lady 1.7Dámské27,5"120 mm15 kgKotoučové24
Alpina EXO LM10 recenze a testAlpina EXO LM10Dámské26"80 mm14,4 kgČelisťové21
Scott Aspect 940 recenze a testScott Aspect 940Pánské29"100 mm14,05 kgKotoučové18
Cube Access WS PRO recenze a testCube Access WS PRODámské27,5"/29"100 mm13,6 kgKotoučové27
Author Impulse ASL recenze a testAuthor Impulse ASLDámské27,5"100 mm13,9 kgKotoučové24
GT Avalanche Expert recenze a testGT Avalanche ExpertPánské29"120 mm10 kgKotoučové12

Zobrazit celou nabídku

TIP: Doporučujeme také horská kola Decathlon

  • Pod značkou Rockrider.
  • Vynikají poměrem cena/výkon (hardtail i celoodpružená).
  • Nejen MTB, ale také Cross Country (XS) a All Mountain.

Recenze horských kol

Kellys Spider 50

Kellys Spider 50 recenze a test

Pánské MTB Kellys Spider 50 je kvalitní horské kolo s výbornou výbavou. Základ tvoří hliníkový rám, který je dostupný ve čtyřech velikostech. Kolo má hydraulické kotoučové brzdy a páčkové řazení. Přehazovačka nabízí výběr z 27 rychlostí. Přední vidlice je odpružená se zdvihem 100 mm. Kolo se hodí do náročného terénu a je ideální také pro delší výlety. Díky velkému průměru kol 29“ snadno zvládne i jízdu v náročném terénu. Celková váha kola je 14,6 kilogramů.

+ Výborný poměr cena/výkon, velká kola
Základní zdvih přední vidlice

Superior XP 919

Superior XP 919 recenze a test

Pánské MTB kolo Superior XP 919 patří mezi nejoblíbenější modely horských kol a lze jej doporučit pro sportovně založené cyklisty. Má lehký hliníkový rám s odpruženou přední vidlicí (jde tedy o MTB hardtail) a sportovní geometrií, kdy kabely brzd a řazení vedou vnitřkem. Díky rozměrům osy rámu má větší tuhost, vidlice je pak uzamykatelná z řídítek. Z komponent lze zmínit Shimano SLX, které najdeme i u hydraulických brzd (řada MT 400), jako pláště pak Schwalbe Racing Ralph.

+ Nízká hmotnost, sportovní geometrie, kvalitní komponenty Shimano
Vyšší pořizovací cena

Kellys Vanity 50

Kellys Vanity 50 recenze a test

Dámské horské kolo Kellys Vanity 50 je k dostání ve dvou barevných variantách a se dvěma velikostmi rámu. Má přehazovačku, která umožňuje výběr z 24 rychlostí a je osazeno kvalitními hydraulickými kotoučovými brzdami pro maximální bezpečnost. Rám je vyroben z kvalitního a pevného hliníku. Přední vidlice je odpružená a se zdvihem 100 mm se řadí do kategorie cross country kol. Kola jsou velká 29 palcová, což umožňuje pohodlnou jízdu i v náročnějším terénu. Celková hmotnost tohoto dámského horského kola je 14,7 kilogramů.

+ Hydraulické kotoučové brzdy, velká kola pro jízdu terénem
Nenašli jsme

Ghost Lanao 2.9 AL

Ghost Lanao 2.9 AL recenze a test

MTB Ghost Lanao 2.9 AL je dámské horské kolo s odpruženou přední vidlicí a zdvihem 100 mm. Je vybaveno hydraulickými kotoučovými brzdami a dalšími komponenty značky Shimano. Pyšní se skvělými jízdními vlastnostmi. Má páčkové řazení a 24 rychlostí. Rám je vyroben z hliníku a celková váha kola je 15,5 kilogramů. Toto kolo se hodí pro jízdu na silnici i v terénu.

+ Cena/výkon, komponenty značky Shimano
Mírně vyšší váha oproti jiným dámským kolům

Kellys Thorx 10

Kellys Thorx 10 recenze a test

Downhill kolo Kellys Thorx 10 se skvěle hodí pro jízdu v náročném terénu a sjíždění prudkých svahů. Celoodpružené horské kolo má zdvih vidlice 150 mm, kolo je také vybaveno zadním tlumičem, který ještě zvyšuje komfort jízdy. Součástí tohoto kola jsou kvalitní komponenty značek SRAM a Shimano s vysokou životností. Kolo je k dostání s rámy z hliníku ve třech různých velikostech. Celková váha tohoto kola je 14,95 kilogramů. Kolo se skvěle hodí pro rychlou a dynamickou jízdu i na celodenní výlety náročnějším terénem.

+ Vysoký zdvih přední vidlice, nastavitelný zadní tlumič, celoodpružené kolo
Vyšší cena

Devron Riddle Lady 1.7

Devron Riddle Lady 1.7 recenze a test

Dámské horské kolo Devron Riddle Lady 1.7 je kolo s hmotností 15 kilogramů a 27,5 palcovými koly. Na trhu je k dostání ve dvou barevných variantách a s 2 velikostmi rámu. Má páčkové řazení s 24 rychlostmi a díky odpružené vidlici a kvalitním komponentům slibuje skvělé jízdní vlastnosti na silnicích i v mírném terénu. Je vybavené hydraulickými kotoučovými brzdami a přední vidlice nabízí odpružení se zdvihem 120 mm.

+ Vyšší zdvih vidlice, nižší cena
Vyšší váha oproti jiným dámským modelům

Alpina EXO LM10

Alpina EXO LM10 recenze a test

Terénní kolo Alpina Eco LM10 je určeno pro ženy, které nechtějí do horského kola tolik investovat, ale zároveň chtěji odpovídající kvalitu. Je vybaveno zejména komponenty značky Shimano. Má otočné řazení s přehazovačkou, která umožňuje výběr z 21 rychlostí. Přední vidlice je odpružená se zdvihem 80 mm a v kombinaci s 26“ koly se skvěle hodí pro jízdu na nezpevněných cestách a v těžším terénu. Brzdy na tomto kole jsou značky APSE a jsou mechanické ráfkové. Základ kola tvoří rám z hliníku, který je na výběr ve dvou velikostech a dvou barevných variantách. Celková váha je 14,4 kilogramů a kolo vyniká zejména nízkou cenou a dobrým poměrem ceny k výkonu.

+ Poměr ceny a výkonu, odpružená vidlice
Čelisťové brzdy

Scott Aspect 940

Scott Aspect 940 recenze a test

MTB bike Scott Aspect 940 je horské kolo pro muže. Má odpruženou přední vidlici se zdvihem 100 mm a velká výhoda je, že lze odpružení uzamknout z řídítek, takže se snadno ovládá. Na výběr je z 6 různých velikostí rámu a rám je vyroben z hliníku. Kolo má kvalitní komponenty značky Shimano a hydraulické kotoučové brzdy. Velikost kol je 29 palců, což umožňuje pohodlnou jízdu v náročnějším terénu. Na kole najdete přehazovačku s pákovým řazením a 18 různými rychlostmi pro pohodlnou jízdu terénem.

+ Cena/kvalita, 6 velikostí rámu
Nenašli jsme

Cube Access WS PRO

Cube Access WS PRO recenze a test

Dámské horské kolo Cube Access WS PRO je kolo střední třídy, které má lehký hliníkový rám a kvalitní komponenty. Hydraulické kotoučové brzdy značky Shimano zajišťují vysoce pohodlnou a bezpečnou jízdu. Přední vidlice je odpružená a má zdvih 100 mm. Velká výhoda je pohodlné uzamykání přímo z řídítek. Pákové řazení a přehazovačka nabízí výběr z 27 rychlostí. Kolo je k dispozici ve dvou velikostech rámu a se dvěma velikostmi kol – 27,5‘‘ a 29‘‘, které obě zajišťují pohodlnou jízdu i v nerovném terénu.

+ Nízká váha, 27 rychlostí
Nenašli jsme

Author Impulse ASL

Author Impulse ASL recenze a test

Dámské horské kolo Author Impulse ASL má duralový rám, který je nabízen ve třech různých velikostech. Je vybaveno koly o průměru 27,5“, která se hodí do středně náročného a náročnějšího terénu. Má hydraulické kotoučové brzdy a přehazovačku s 24 rychlostmi. Výhodou tohoto kola je nízká hmotnost pouhých 13,9 kilogramů. Přední vidlice je odpružená a uzamykatelná. Má zdvih 100 mm. K dostání je ve dvou barevných kombinacích.

+ Nízká váha a cena, duralový rám
Nenašli jsme

GT Avalanche Expert

GT Avalanche Expert recenze a test

MTB kolo GT Avalanche Expert se pyšní moderním designem, duralovým rámem a velmi nízkou hmotností 10 kilogramů. Přední vidlice je odpružená, uzamykatelná a má zdvih 120 mm. Kolo je vybaveno bezpečnými kotoučovými hydraulickými brzdami a velkými 29 palcovými koly pro pohodlnou jízdu terénem. Přehazovačka nabízí výběr z 12 různých rychlostí.

+ Nízká váha 10 kg, duralový rám, zdvih vidlice
Vyšší cena

Nejprodávanější horská kola na trhu

Mezi nejprodávanější horská kola patří GT, Kellys, CTM, Scott anebo Rock Machine. Kvalitní horská kola s vyšší cenou mají značky Specialized, Cannondale. Oblíbená jsou také kola KTM a Leader Fox.

Jak vybrat horské kolo (MTB)

Horská kola jsou určena pro jízdu v náročnějším terénu nebo horské sjezdy. Některá kola jsou zaměřená na jízdu v písku, štěrku nebo ve sněhu. V následujícím nákupním rádci uvádíme nejdůležitější parametry pro výběr horského kola tak, aby splnilo vaše požadavky, očekávání a sloužilo co nejlépe a co nejdéle.

Typy horských kol

Horská kola se dělí zejména podle účelu použití a podle výše zdvihu odpružení přední vidlice.

Podle účelu použití je můžeme rozdělit na rekreační, sportovní a závodní horská kola. Rekreační se hodí pro běžné používání, jsou pohodlné, mají nízkou cenu a jsou ideální pro občasnou jízdu v náročnějším terénu. Sportovní horská kola se hodí pro časté používání, delší jízdy nebo amatérské závody. Závodní horská kola jsou osazena velmi kvalitními komponenty, jsou navržena s ohledem na co nejnižší váhu a co největší výkon, je to také nejdražší varianta.

Podle výše zdvihu kola dělíme na cross-country, trail, enduro a downhill. Dále jsou na trhu některé méně časté varianty jako například maraton, allmountain, freeride, trial nebo dirt-jump.

Cross-country kola mají zdvih odpružení 80-110 mm, trail 120-140 mm, enduro 140-160 mm a downhill zpravidla 190-203 mm. Speciální variantou je fatbike, který má velmi tlusté pneumatiky a hodí se zejména pro jízdu v písku, štěrku nebo sněhu.

Systém odpružení (celoodpružené kolo vs. hardtail)

Při výběru horského kola je stěžejní systém odpružení. Kolo s odpruženou vidlicí (hardtail) je levnější a má nižší celkovou hmotnost než celoodpružené horské kolo. Dál lze čekat vyšší rychlost i snazší údržbu.

Celoodpružené horské kolo je mnohem pohodlnější. Více se hodí pro jízdu v náročném terénu a pro překonávání překážek. Nevýhoda celoodpružených kol je vyšší pořizovací cena a náročnější údržba. Downhill kola určená pro sjíždění prudkých kopců jsou vždy celoodpružená.

Rám a vidlice

U horských kol se používají ocelové, hliníkové, titanové, duralové, karbonové a hliníkové rámy. Čím lehčí bude rám, tím pohodlnější a snadnější bude jízda i manipulace s kolem.

Nejlepším kompromisem mezi cenou a váhou je hliníkový rám. Doporučit lze také rámy ze slitin hliníku, které jsou odolnější než samotný hliník. U profesionálních modelů se používají karbonové nebo duralové rámy, které jsou náchylnější k poškození, ale mají velmi nízkou hmotnost. Naopak nevhodné a málo používané jsou ocelové rámy s vysokou hmotností a nižší pohodlností používání.

Vidlice navazuje na systém odpružení a je nastavitelná i uzamykatelná. Kompletní uzamčení pružení je vhodné při rychlé jízdě na silnici, nebo při náročných stoupacích pasážích, kdy je potřeba co nejvíce energie přenést šlapáním na zadním kolo (při aktivním tlumení se v něm část vynaložené energie ztrácí).

Velikost rámu a kol

Důležité je vybrat také vhodnou velikost rámu. Ta se určuje podle vzdálenosti mezi středovou osou a koncem sedlové trubky rámu. Orientovat se lze podle prostoru, který zbývá, pokud si stoupnete obkročmo přes rám a změříte si prostor, který zbývá mezi horní rámovou trubkou a rozkrokem. Mělo by zbýt cca 5 cm místa.

Výběr velikosti rámu záleží na výšce cyklisty a lze ji zvolit podle doporučené velikosti rámu pro konkrétní výšku, obvykle ve velikostech S, M, L a XL/XXL.

Horská kola měla dlouho typický rozměr 26 palců, ale už jsou postupně nahrazována za 27,5 a 29 palcová kola. Ta mají lepší jízdní vlastnosti, lépe si poradí s překážkami (kořeny, kamení) a překonávají terénní nerovnosti. Rovněž lépe stoupají v delších výjezdech díky trakci. Menší kola zase nabízejí lepší obratnost.

Řídítka, řazení a brzdy

Sedět by měl také tvar řídítek. Je důležité, aby dobře seděla v ruce a byla pohodlná pro konkrétního jezdce. Na výběr jsou lomená a rovná řídítka, přičemž lomená jsou pohodlnější a více pruží. Rovná řídítka ocení hlavně závodní jezdci, jelikož jsou přizpůsobena pokrčenějšímu posedu jezdce a podporují tak lepší aerodynamiku.

Řazení může být buď pákové nebo otočné, to už je spíše otázka osobního vkusu a preferencí. V náročnějším terénu může být pohodlnější a jednodušší použití otočného řazení, které je umístěné přímo na řídítkách.

Důležité je zohlednit také brzdy a jejich kvalitu. Na trhu jsou dvě varianty – hydraulické a mechanické. Hydraulické fungují na principu hadičky naplněné kapalinou a pístu, který se pohybuje v případě stlačení. Výhodou je, že jsou efektivnější a rychleji reagují, nevýhodou je dražší údržba a nutnost měnit páky brzdy. Mechanické fungují na principu lanka, které brzdy ovládá. Podle umístění brzd se poté dělí na čelisťové a kotoučové. Kotoučové brzdy jsou efektivnější a pro použití na horských kolech se hodí víc.

Typ pedálů a sedlo

Důležitou roli hrají také pedály. Platformové pedály mají tu výhodu, že na nich můžete jezdit v jakékoliv obuvi bez nutnosti mít speciální cyklistické boty. Výhodou také je snadné sundání nohy z pedálu v případě překonávání náročnějších terénů. Nevýhodou je, že noha z pedálu může omylem sklouznout a může dojít k pádu či zranění.

Oproti tomu nášlapné pedály připevňují botu pevně k pedálu. S těmito pedály je nutné používat speciální cyklistické boty. Díky tomu je jízda na kole efektivnější. Nevýhoda ale je, že v případě nehody může noha zůstat ve šlapátku, a to může způsobit úraz či horší pád. Některá šlapátka mají technologii, která nohu z pedálu automaticky uvolní v případě pádu.

Cena

Nejlevnější horská kola se pohybují už od zhruba 10 000 Kč. Je ovšem potřeba brát v potaz, že takové modely nebudou vhodné pro náročné túry a terén. Kvalitní horská kola do 15 000 až 30 000 Kč nabídnou kvalitnější komponenty, jak rám, tak třeba brzdy, a mohou být i celoodpružená. Do 50 000 Kč najdete také typicky prémiové značky, rám může být z titanu a podobně. Kolem této částky a výše se pohybují hlavně profesionální závodní horská kola.

Otázky při výběru MTB kola

Jaké jsou nejlepší značky horských kol?

K nejoblíbenějším a nejlepším značkám horských kol patří Superior, Kellys, Rock Machine, Kross, Trek. Dále také GT, BMC a Author, případně oblíbená levná horská kola Rockrider od Decathlonu.

Čím je specifické celoodpružené horské kolo?

Celoodpružené horské kolo má oproti hardtailu odpruženou i zadní stavbu kola. Kolo je v terénu stabilnější a často mají také kvalitnější přední vidlici s vyšším zdvihem až do 150 mm. Pro horské sjezdy a náročný terén je jednoznačně vhodnější, jinak jeho potenciál spíše nevyužijete. Obecně je také dražší, náročnější na údržbu a má větší hmotnost než hardtail.

Co je hardtail a jaké jsou jeho výhody?

Hardtail najdete u většiny horských kol. Jde o systém odpružení, kdy je odpružena jen vidlice a zadní stavba je pevná. Tvoří tak opak celoodpruženému kolu. Hardtail je levnější a má nižší hmotnost. Přední vidlice má běžně zdvih 100 milimetrů a tlumení obstarávají buď péra, nebo vzduchové provedení.

Horské kolo s rozměrem 26, 27,5 nebo 29 palců?

Původně měla horská kola 26 palců jako standard, což už dnes není typické. Obecně lze říct, že 26 palcová kola díky své obratnosti jsou vhodná pro technické disciplíny jako je sjezd a freeride. 29 palcová horská kola se blíží krosovým kolům, nabídnou lepší jízdní vlastnosti, nejen při překonávání terénních nerovností. Kompromisem jsou pak 27,5 palcová horská kola.