Vybíráme nejlepší indukční vařič

TOP 3 indukční vařiče

Sencor SCP 5303GY

Orava VP-200i

Vigan Mammoth IV2Z

Dvouplotýnkový indukční vařič s řadou funkcí, přehledným LCD displejem a elegantním designem.Klasický jednoplotýnkový indukční vařič se snadno ovladatelným LED displejem a nižší hmotností.Masivní indukční vařič s dvěma nezávislými varnými zónami a šikmým ovládacím panelem pro pohodlnější obsluhu.
+ Poměr cena/výkon, nižší hmotnost+ Maximální teplota 270 °C, přepínání výkonu+ Poměr cena/výkon, přehledné ovládání
- Hlučnější ventilátor a zvuk při ovládání- Chybí časovač- Velký rozsah mezi stupni výkonu, časovač po 5 minutových intervalech

Orientační Cena
2 499 Kč

Orientační Cena
1 200 Kč

Orientační Cena
2 249 Kč

V dnešní uspěchané době představuje indukční vařič skvělý způsob, jak rychle a efektivně připravovat pokrmy. Přenosný indukční vařič je proto ideálním řešením do moderních malých domácností a díky své mobilitě vhodně poslouží například i v místech k rekreaci či pro studenty. Vybírat lze z indukčních vařičů jednoplotýnkových a pro náročnější kuchaře je na trhu dostupný i indukční dvouvařič. Disponují řadou funkcí, ať už se jedná o regulaci teploty, časovač, funkce automatického vypnutí, automatická detekce vhodného nádobí a mnoho dalších. Díky unikátní technologii ohřevu pokrmů pomocí elektromagnetické indukce, je vaření na indukční plotýnce bezpečné a s velmi nízkou spotřebou energie. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší indukční vařiče pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší indukční vařiče (Test 2024)

VzhledModelTyp vařičeHmotnostPříkonOvládáníČasovačDetekce vhodného nádobíDostupnost
Sencor SCP 5303GY recenze a testSencor SCP 5303GYDvouplotýnkový4500 g2900 WDotykovéAnoAno
Vigan Mammoth IV1Z recenze a testVigan Mammoth IV1ZJednoplotýnkový2500 g2000 WDotykovéAnoAno
Orava VP-200i recenze a testOrava VP-200iJednoplotýnkový2300 g2000 WDotykovéNeNe
ETA Indukta 0111 recenze a testETA Indukta 0111Jednoplotýnkový2750 g1800 WMechanické, dotykovéAnoNe
Vigan Mammoth IV2Z recenze a testVigan Mammoth IV2ZDvouplotýnkový5200 g3500 WDotykovéAnoAno
Gorenje ICE3500DP recenze a testGorenje ICE3500DPDvouplotýnkový4800 g3500 WDotykovéAnoNe
Sencor SCP 3201GY recenze a testSencor SCP 3201GYJednoplotýnkový2600 g1800 WMechanické,dotykovéAnoAno
Klarstein CP3 VariCook XL recenze a testKlarstein CP3 VariCook XLDvouplotýnkový-3100 WDotykovéAnoAno
Xiaomi Mi Induction Cooker recenze a testXiaomi Mi Induction CookerJednoplotýnkový2100 g2100 WMechanické, mobilní aplikaceAnoNe
Hyundai IND 233 recenze a testHyundai IND 233Dvouplotýnkový4170 g2900 WMechanickéAnoNe

Zobrazit celou nabídku

Recenze indukčních vařičů

Sencor SCP 5303GY

Sencor SCP 5303GY recenze a test

Dvouplotýnkový indukční vařič Sencor SCP 5303GY je jedním z nejprodávanějších a mezi spotřebiteli velmi oblíbeným produktem. Je vybaven dvěma varnými zónami, které lze nezávisle na sobě regulovat. Dotykové ovládání s přehledným LCD displejem je součástí hladkého povrchu sklokeramické desky, která se snadno udržuje v čistotě. Váhou se řadí spíše k lehčím indukčním plotýnkám, což je výhodou při častější manipulaci a jistě také zaujme svým minimalistickým designem. Výhodou může být též délka přívodního kabelu, která je 1,4 metru. Mezi řadou praktických funkcí nechybí ani automatická detekce nádobí na indukci či zvuková signalizace.

+ Poměr cena/výkon, nižší hmotnost
Hlučnější ventilátor a zvuk při ovládání

Vigan Mammoth IV1Z

Vigan Mammoth IV1Z recenze a test

VIGAN IV1Z Mammoth je jednoplotýnkový indukční vařič s dobře čitelným LED displejem se senzorickým ovládáním na šikmém panelu a jednoduchým zpracováním. Má 10 přednastavených stupňů ohřevu od 60-240 °C, nechybí ani časovač s možností nastavení až na 180min, zvuková signalizace či automatické vypínání. Nepříjemností může být menší citlivost tlačítek. Patří mezi indukční jednoplotýnky s poměrně slušným množstvím funkcí a dobrým poměrem cena/výkon, což jej činí ideálním pomocníkem na studentskou kolej, do venkovní kuchyně či na chalupu.

+ Jednoduché, intuitivní a přehledné ovládání
Menší citlivost tlačítek

ORAVA VP-200i

Orava VP-200i recenze a test

Lehká Indukční plotýnka ORAVA VP-200i patří k lehkým přenosným vařičům, s hladkou sklokeramickou deskou bez okrajového rámečku, snadným ovládáním a několika světelnými indikátory. Výhodou je též akustická signalizace. Oproti jiným indukčním vařičům nabízí maximální možnou teplotu až 270 °C, kdy počáteční hranice je 60 °C. Regulace teploty je možná pomocí 10 volitelných stupňů a též lze nastavit stupně ohřevu od 120W do 2000W. Nevýhodou je absence časovače a automatické detekce vhodného nádobí k indukčnímu ohřevu.

+ Maximální teplota 270 °C, přepínání výkonu
Chybí časovač

ETA Indukta 0111

ETA Indukta 0111 recenze a test

ETA Indukta 0111 je indukční plotýnka výjimečná svým elegantním vzhledem s nerezovým hladkým rámem, opatřeným otočným kolečkem sloužícím k regulaci teploty, kterému dominuje černá sklokeramická deska s několika dotykovými tlačítky. Nevýhodou může být její vyšší hmotnost, což může hrát roli při výběru přenosné indukční jednoplotýnky. Příkon je v porovnání s ostatními vařiči nižší a to pouze 1800W. Teplotní rozsah je jako u běžných indukčních vařičů 60-240 °C v krocích po 20 °C. Bohatou řadu funkcí doplňuje navíc i dětská pojistka.

+ Atraktivní vzhled, kombinované dotykové a mechanické ovládání, dětská pojistka
Vyšší hlučnost ventilátoru

Vigan Mammoth IV2Z

Vigan Mammoth IV2Z recenze a test

Robustní dvouplotýnkový indukční vařič VIGAN IV2Z s šikmým ovládacím dotykovým panelem zaujme pohodlnější obsluhou a dvěma vhodně oddělenými nezávislými varnými zónami. Ovládání je řešeno čistě dotykově a vařič má dva velké, dobře čitelné LED displeje. Ne příliš praktická je jeho vyšší hmotnost (5200g) a nastavení časovače po 5 minutových intervalech. I přesto se ale jedná se o kvalitní indukční vařič s mnoha funkcemi a dobrým poměrem ceny a výkonu.

+ Poměr cena/výkon, přehledné ovládání
Velký rozsah mezi stupni výkonu, časovač po 5 minutových intervalech

Gorenje ICE3500DP

Gorenje ICE3500DP recenze a test

Kompaktní a velmi atraktivní je indukční dvouplotýnka Gorenje ICE3500DP. Elegantní černá sklokeramická deska se skládá ze dvou varných ploch a komfortního dotykového ovládání umístěného v přední části vařiče. Celistvý a minimalistický vzhled zajišťuje snadné čištění a údržbu spotřebiče. Nabízí 7 úrovní nastavení teploty od 60-240 °C a nejednoho kuchaře jistě potěší funkce automatického vypnutí, světelné signalizace a dětské pojistky.

+ Elegantní vzhled a precizní zpracování
Chybí automatická detekce vhodného nádobí

Sencor SCP 3201GY

Sencor SCP 3201GY recenze a test

Jednoplotýnkový indukční ohřívač Sencor SCP 3201GY je snadno manipulovatelný a vhodný k častému přenášení díky jeho nízké hmotnosti. Výhodou je kombinované ovládání dotykového LCD displeje na povrchu desky a otočného kolečka v přední části vařiče pro rychlejší nastavení stupně ohřevu, teploty a časovače. Jistě vás potěší možnost nastavení časovače s rozsahem 1-180 minut, nastavitelný v krocích po 1 minutě. Dle hodnocení uživatelů je jeho slabinou vyšší hlučnost.

+ Kombinace dotykového a mechanického ovládání, nastavení časovače
Hlučný ventilátor

Klarstein VariCook XL

Klarstein CP3 VariCook XL recenze a test

Klarstein VariCook XL je dvouplotýnkový indukční vařič, který již na první pohled zaujme přitažlivým a kompaktním vzhledem, hliníkovým lemováním, hladkou a snadno omyvatelnou plochou a přehledným dotykovým LED displejem. Nastavení různých parametrů je jednoduché a intuitivní, lze přitom například nastavit stupně nebo teplotu na určitý čas vaření. Jedná se o kvalitní německý výrobek s vyšší pořizovací cenou, čímž se řadí mezi jedny z nejlepších přenosných indukčních vařičů dostupných na současném trhu.

+ Přehledné a intuitivní ovládání
Vyšší pořizovací cena

Xiaomi Mi Induction Cooker

Xiaomi Mi Induction Cooker recenze a test

Pro nadšence inovativních technologií může být vhodnou variantou právě Xiaomi Mi Induction Cooker. Tzv. ‘‘chytrý‘‘ indukční vařič využívá k ohřívání citlivou teplotní sondu a dvoufrekvenční topnou technologii. Vařič se jednoduše ovládá pomocí otočného kolečka a dvou tlačítek na přední straně či přes mobilní aplikaci a lze na něm nastavit 99 různých úrovní teplot. K dispozici je 5 režimů úpravy jídel – smažení, dušení, klasické vaření (omáčky, polévky), vaření v páře a ohřívání. Povrch vařiče je opatřen dvojitou protiskluzovou ochranou.

+ Nastavení 5 režimů úpravy jídel, citlivá regulace teplot
Trochu horší údržba než u sklokeramické desky

Hyundai IND 233

Hyundai IND 233 recenze a test

Dvouplotýnkový indukční vařič Hyundai IND 233 má dvě na sobě nezávislé varné zóny uložené za sebou. Ovládá se pomocí otočných koleček a tlačítek a samozřejmostí je LED displej a několik světelných kontrolek. Tento indukční dvouvařič disponuje funkcí automatického vypnutí při odstavení nádobí na indukci, časovačem a plynulou regulací teploty od 60-240 °C s krokováním po 20 °C. Svou nižší hmotností 4170g se řadí mezi lehké dvouplotýnkové vařiče. Jako nedostatek je třeba zmínit kratší délku napájecího kabelu, která je 1 metr.

+ Varné plotýnky za sebou, jednoduché mechanické ovládání
Kratší délka kabelu 1m

Jak vybrat indukční vařič

Indukční vařič se stal součástí nejedné moderní domácnosti. Dříve byl často využíván elektrický vařič, avšak výhodou indukčního je především úspora času při přípravě pokrmů, výrazně nižší spotřeba energie, bezpečnost během vaření a rovněž snadná manipulace dle potřeby.

Při výběru přenosného indukčního vařiče je třeba se zaměřit na pár důležitých parametrů. Především se liší počtem plotýnek, dále způsobem ovládání displeje, hmotností či příkonem. Mají rovněž řadu praktických funkcí, jako například regulace teploty, automatickou detekci vhodných nádob, časovač a automatické vypnutí, světelnou signalizaci a další.

Počet a průměr plotýnek

Indukční vařiče dělíme na jednoplotýnkové a dvouplotýnkové. Nejprve je třeba si ujasnit, jak často plánujete vařič používat, jaké množství jídla budete připravovat a kam jej chcete umístit.

Jednoplotýnkový indukční vařič

Indukční jednoplotýnka se skládá z jedné varné zóny. Může sloužit na občasné vaření například pro studenty a využijí ho též ti, kteří teprve zvažují koupi varné indukční desky. Průměr plotýnky činí cca 20cm.

Dvouplotýnkový indukční vařič

Indukční dvouplotýnka je složena ze dvou varných ploch umístěných za sebou či vedle sebe. Liší se rozdílným příkonem, kdy menší plotýnka má příkon nižší a větší plotýnka naopak vyšší. Výhodou je možnost přípravy dvou pokrmů najednou a tudíž může být skvělou alternativou pro běžné varné desky. Průměr varných zón činí cca 12-20cm.

Hmotnost

Vzhledem k možné manipulaci přenosného indukčního vařiče je hmotnost dalším celkem podstatným parametrem, který je třeba zvážit. Zpravidla se váha indukční plotýnky pohybuje kolem 2-5kg, přičemž vařiče s jednou varnou plochou jsou zpravidla lehčí, snáze se s nimi manipuluje a jsou tedy vhodnější k častému přenášení. Avšak mezi vařiči s dvěma plotýnkami taktéž nalezneme ohřívače s nižší hmotností.

Příkon

Faktorem, který nejvíce ovlivňuje spotřebu energie, je právě příkon. Ten se u indukčních vařičů pohybuje v rozmezí od 1600W do 3500W. V praxi to tedy znamená, že čím vyšší je příkon, tím je ohřev rychlejší. Nevýhodou je naopak vyšší spotřeba energie. U dvouplotýnkových vařičů je výsledný příkon součtem příkonů obou varných zón při jejich současném zapnutí.

Povrch vařiče

Dříve běžně využívaná elektrická plotýnka má často povrch varné plochy tvořený z litiny či sklokeramiky, její nevýhodou ale je delší doba ohřevu a vysoká teplota varné plochy. Sklokeramický povrch indukční plotýnky je plochý a hladký, díky čemuž je lehce omyvatelný a snadno se udržuje v čistotě. Výhodou indukčního ohřevu je stále chladný povrch varné plochy, jelikož zdrojem tepla není varná deska, ale samotné nádobí. Díky této vlastnosti je indukční plotýnka bezpečná a nehrozí riziko popálení. Nic se na desku rovněž nepřipéká ani nepřipaluje.

Funkce a vlastnosti

Součástí indukčních vařičů bývá mnoho praktických funkcí, mezi ně patří například regulace teploty a stupňů výkonu, nastavení časovače a funkce automatického vypnutí, automatická detekce vhodného nádobí, světelná a zvuková signalizace, dětská pojistka a další.

Regulace teploty

Teplotní rozsah varné desky je zpravidla 60-240 °C a nastavit lze s pomocí až 10 přednastavených stupňů ohřevu. U některých kvalitnějších vařičů může být teplotní rozmezí větší s přesnějším odstupňováním. Nejčastěji ale bývá teplota odstupňována po 20 °C.

Časovač a automatické vypnutí

Mnohdy se nevěnujeme pouze vaření a neustálé hlídání času nás může omezovat. Proto dnes již většina indukčních plotýnek vlastní funkci časovače. Plotýnka se jednoduše zapne či vypne dle předem nastaveného času. Při delší nečinnosti se pak vařič sám vypne a šetří tím energii.

Automatická detekce nádobí

Pro přípravu pokrmů je třeba použít vhodné nádobí na indukci. Díky automatické detekci vhodného nádobí vařič sám rozpozná dno nádoby.

Ovládání

Při výběru indukčního vařiče je třeba zvážit, zda je pro vás více vyhovující ovládání mechanické, kde se vařič ovládá otočným knoflíkem a tlačítky, dnes již nejčastěji využívané dotykové nebo jsou na trhu dostupné varianty s kombinovaným ovládáním.

Nádobí na indukci a doplňky

Hrnce na indukční ohřev, stejně tak i další nádobí je opatřeno speciálně upraveným feromagnetickým dnem a označeno symbolem cívky. Indukční nádobí je dostupné v sadě po několika kusech a různých velikostí či jednotlivě. Pokud se rozhodnete pro koupi indukčního vařiče, nemusí to nutně znamenat další investici do nádobí na indukci – lze využít i některé běžné nádoby. Zda jsou hrnce na indukci vhodné, zjistíte jednak pomocí automatické detekce vhodného nádobí, či u vařičů, kde tato funkce chybí, lze možnost použití nádobí zjistit za pomocí jednoduchého testu s použitím magnetu.

Adaptér na indukci

Další možnou vychytávkou je adaptér na indukci, který umožňuje použití nádobí z materiálů, které nejsou vhodné na indukční vařič, jako třeba sklo, keramika, hliník a další. Podložka na indukci je dostupná často v několika velikostech, kdy je třeba ji vhodně vybrat dle průměru použité nádoby.

Konvice na indukci

Alternativou k běžným rychlovarným konvicím je konvice na indukci. Typicky má klasický tvar s bytelnou rukojetí, nálevkou a signalizační píšťalkou. Vodu na čaj či kávu uvaří podstatně rychleji a šetří místo na kuchyňské lince.

Hlučnost

Méně příjemnou vlastností indukčních vařičů může být jejich hlučnost při provozu. Je dána ventilátorem, který zajišťuje aktivní chlazení vnitřních součástek, aby nedošlo k jejich přehřátí a následnému poškození. Větráček tedy vytváří určitý hluk a dále pak může docházet k vibracím u lehkých nádob, a to z důvodu procesu elektromagnetické indukce. Míra hluku se ale zpravidla pohybuje na přijatelné úrovni, a tudíž není třeba se obávat, že by vás chod vařiče nějak významně rušil od jiných činností.

Otázky při výběru indukčního vařiče

Indukční plotýnka nebo dvouplotýnka?

Jednoplotýnkový indukční vařič je vhodný k častému přenášení, své místo najde například na chatě, ubytovně, nebo na studentské koleji. Dvouplotýnkový indukční vařič se již praktičností přibližuje plnohodnotné indukční desce, připravíte na něm pohodlně i složitější pokrmy a přirozeně se hůře přenáší, má vyšší hmotnost, příkon, i spotřebu elektrické energie.

Indukce nebo sklokeramika?

Indukce využívá pro ohřev elektromagnetické vlny, zatímco sklokeramický vařič elektrické topné spirály, které sami o sobě vytváří teplo. Indukční vařič oproti sklokeramice sám o sobě není horký, má minimální tepelné ztráty a vyšší výkon. Je více bezpečný například pro rodiny s dětmi, na druhou stranu pro svůj provoz vyžaduje nádobí na indukci.

Jaká je cena indukčního vařiče?

Nejlevnější indukční vařič s jednou plotýnkou lze pořídit do 1000 Kč a v závislosti na výrobci cena stoupá spolu s tím, jak je indukční plotýnka kvalitnější. Indukční dvouplotýnky jsou přirozeně dražší, nejlevnější dvouplotýnkové indukční vařiče se pohybují kolem 2000 Kč, výjimkou však nejsou vařiče i dvojnásobně dražší.

Kde koupit indukční vařič?

Nejjednodušší je nákup v e-shopech, které mají největší nabídku kvalitních modelů a často i za lepší ceny než v kamenných prodejnách elektra. Indukční vařič v akci se také někdy objevuje v obchodech typu Tesco, Lidl, nebo Kaufland – v těchto případech však dbejte dvojnásobně na kvalitu výrobku a nenechte se zlákat pouze často nízkou cenou neznámého výrobce.

Výrobci a značky indukčních vařičů

Mezi přední výrobce indukčních vařičů patří značky Sencor, Gorenje, Klarstein a Hyundai. Do kategorie levnějších, přesto ale kvalitně zpracovaných modelů patří značky Vigan, Orava a Eta. Pro nadšence inovativních technologií nabízí atraktivní modely značka Xaomi.

Sencor – Indukční vařiče této značky patří mezi velmi dobře hodnocené a nejprodávanější. Cenově se řadí do střední kategorie. Jedná se o českou značku s japonskými kořeny, zaměřující se na kvalitu za rozumnou cenu.

Gorenje – Tato značka nabízí produkty řadící se do vyšší cenové kategorie. Patří rovněž mezi nejprodávanější a nejlépe hodnocené indukční vařiče. Jedná se o předního evropského výrobce domácích spotřebičů.

Vigan – Český výrobce kvalitních indukčních vařičů, na trhu je již od roku 2014. Indukční vařiče této značky patří k levnějším modelům, přesto jsou ale u spotřebitelů velice oblíbené.