Vybíráme nejlepší infrasaunu

Oáza klidu, relaxace a pozitivní dopad na zdraví, i takové může mít kvalitní infrasauna účinky. Obecně lze infrasauny rozdělit na domácí a venkovní (do exteriéru). Výhodou tedy je její využití i během chladných zimních či podzimních měsíců v rámci svého bytu. V závislosti na prostoru, který můžete infrasauně vyhradit, máte možnost výběru mezi větší infrasaunou pro 3 osoby, která je často rohová, případně menší infrasaunou pro jednoho či 2 osoby. V našem top výběru jsme dali dohromady nejlepší infrasauny pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší infrasauny (Test 2024)

Nejprodávanější infrasauny na trhu

Mezi nejprodávanější infrasauny patří Mountfield, Hanscraft, Belatrix, Prowell a HealthLand. Cena infrasaun se pohybuje od 20 000 Kč, přičemž nejkvalitnější jsou fullspektrální infrasauny.

Recenze infrasaun

Goddess RIMINI 2N

Goddess RIMINI2N recenze a test

Infrasauna Goddess RIMINI 2N je pro 2 osoby a disponuje čtveřicí karbonových topidel. Do 20 minut vytopí zadní panel, levý a pravý panel a sedící panel infrasaunu na 60 stupňů, přičemž příkon 1820 W je rovněž šetrný k nákladům na provoz. Vnitřní obložení je z jedlovce kanadského (hemlock dřevo). Pokud toužíte po příjemné vůni, je možné aplikovat vonné oleje. V doplňující výbavě nic závratného nenabídne, praktické je nicméně vnitřní osvětlení sauny.

Pro – Dobrý poměr cena/výkon
Proti – Nepředvrtané otvory na montáž lavice

ZOBRAZIT NABÍDKU

Goddess BIBIONE 1

Goddess BIBIONE1ION recenze a testDo malého bytu nebo pro jednu osobu je ideální infrasauna Goddess BIBIONE 1, která má optimální výkon i rozměry. Jelikož jde o malou saunu, tak je 1340 W dostačující hodnota a čtveřice karbonových infra panelů připraví infrasaunu do 20 minut. Vnitřní obložení je z hemlock dřeva (jedlovec kanadský), přičemž odlišností u této infrasauny je ionizér obohacující vzduch záporně nabitými ionty, díky čemuž dochází k redukci virů a bakterií. Součástí výbavy je integrované rádio a vstup pro hudební zařízení.

Pro – Ionizér na redukci virů a bakterií, malé rozměry
Proti – Prostor jen pro 1 osobu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Goddess MALLORCA 2

Goddess MALLORCA2ION recenze a testGoddess MALLORCA 2 je infrasauna pro 2 osoby obsahující ionizér redukující viry a bakterie, ale také rádio (integrované) či vstup pro hudební zařízení. Infračervené záření obstarává čtveřice karbonových panelů (dva boční, zádový, sedící) a prostor pro saunování nahřeje do 20 minut. Hemlock dřevo tvoří interiér infrasauny a v recenzích zaznívají názory, že montáž zvládne i jedna osoba.

Pro – Prostorná infrasauna včetně ionizéru
Proti – Vstup pro hudební zařízení se nachází uvnitř infrasauny

ZOBRAZIT NABÍDKU

Goddess RHODOS 2 CEION

Goddess RHODOS2CEION recenze a testPrémiová rohová infrasauna Goddess RHODOS 2 CEION se liší vnitřním obložením z cedrového dřeva, které nejen dobře vypadá, ale má také příjemné aroma. Svým rohovým rozměrem zapadne do rodinného domu nebo většího bytu. Šest karbonových panelů se pak postará o optimální rozprostření infračerveného záření. Dalším specifikem tohoto modelu je vnější osvětlení rampy.

Pro – Interiér z cedrového dřeva, rohové provedení
Proti – Absence podlahového topidla

ZOBRAZIT NABÍDKU

HealthLand DeLUXE 2220 CB/CR

HealthLand DeLUXE 2220 recenze a testSpecifikem infrasauny HealthLand DeLUXE 2220 CB/CR pro dvě osoby je kombinace keramických a karbonových topných těles. Je tak schopna dosáhnout vyšší efektivity při náhřevu a vykonat ho do 10 minut. Příjemným doplňkem je rovněž podlahové topidlo. Obložení interiéru má obvyklé hemlock dřevo. Ve výbavě najdete vnitřní a vnější osvětlení, ionizér pro čistý vzduch a multimediální možnosti (rádio, vstup na hudební zařízení).

Pro – Kombinace keramických a karbonových topidel, střešní odvětrávání
Proti – Slabé rádio

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat infrasaunu

Infrasauny se liší topným zařízením, kapacitou osob, tvarem, materiály (především obložení interiéru), výbavou a doplňky. Základní rozdělení a popis parametrů usnadní výběr infrasauny, která by měla být nejen kvalitní, ale především taková, co splní vaše hlavní požadavky.

Účinky infrasauny

Počátek použití infrasaun sahá do roku 1965. V té době doktoři z Japonska tuto technologii patentovali a v počátcích byla využívána hlavně v nemocnicích, odkud se dostala až do domácností.

Zdraví

Princip infračervených paprsků je takový, že proniknou několik centimetrů pod povrch těla a tam působí na lidskou tkáň, čímž dojde ke zrychlení krevního oběhu a více se okysličuje. Urychluje se tak proces hojení, zmírňují se záněty a ulevuje se od bolesti svalů a kloubů. Doplňkově se infračervené záření uplatňuje též u léčby burzitidy, revmatismu či hemoroidech a kladný dopad může mít i na problémy s lupénkou či ekzémy. Ovšem ne pro každého je infrasauna vhodná a je dobré se nejprve poradit s lékařem.

Kalorie a podkožní tuk

Podle některých testů lze dosáhnout povzbudivého spalování kalorií, případně podkožního tuku (je částečně vylučován při teplotě 42 °C), přebytečné soli a vlhkosti. Dochází také ke zrychlení metabolismu a srdeční frekvence, což má vliv na spalování kalorií.

Relaxace

Prostředí infrasauny udržuje teplotu v rozsahu 30 až 65 stupňů a oplývá uvolněnou atmosférou, jež je navozena dřevem, osvětlením, případně vůni a hudbou. Lze tak načerpat energii ztracenou každodenními povinnostmi, duševní i fyzickou. Můžete rovněž neutralizovat stres, který má mimo jiné neblahý dopad na poruchy spánku.

Topidla

Infračervené panely jsou zdrojem tepla infrasaun a setkat se můžete se třemi typy – karbonovými (uhlíkové panely), keramickými panely a světelnými keramickými topidly. Obvyklá životnost topidel je v rozmezí 60 až 90 let.

Karbonové a keramické panely

Karbonové infrazářiče dosahují teploty 70 až 170 stupňů Celsia a lze je nalézt u většiny infrasaun. K jejich výhodám patří delší životnost a rovnoměrné rozdělení záření po celé kabině. Nevýhodou po uživatelské stránce je delší nahřívání oproti keramickým panelům. Ty mají rozsah teplot 250 až 350 stupňů Celsia a vyšší spotřebu energie. Keramické panely jsou na ústupu, nicméně některé infrasauny využívají jejich kombinaci s karbonovými zářiči k využití dobrých vlastností obou technologií.

Světelná keramická topidla

Světelná keramická topidla jsou spíše doplňkem, který se navíc vyskytuje jen ojediněle. Pracují s teplotami 300 až 500 stupňů díky čemuž dosahují rychlého nahřátí saunovacího prostoru. S tím jde ruku v ruce i vyšší spotřeba. Světelná se jim říká proto, že vyzařují červené světlo s blahodárnými účinky na lidské zdraví.

Kapacita a materiál sauny

Běžná domácí či venkovní infrasauna je pro jednu až tři osoby a tento parametr má přímí vliv na její rozměry, dobu nahřátí a spotřebu energie. Při výběru infrasauny je tedy vhodné si ujasnit, v kolika lidech ji budete nejčastěji obývat a s jakou frekvencí.

Ohledně materiálu platí zásada, že musí mít dobré izolační vlastnosti a nesmí obsahovat pryskyřici, která by v průběhu používání byla spíše na škodu. Zmíněné zásady splňuje jedlovec kanadský a cedrové dřevo. Jedlovec kanadský, také označovaný jako Hemlock či Tsuga, je velmi rozšířený hlavně u levnějších infrasaun. Výhodou cedrového dřeva oproti hemlock dřevu je přítomnost esenciálního oleje, který přirozeně provoňuje prostor sauny a nemusíte využívat aromatických olejů.

Parametry

Domácí infrasauny lze klasicky připojit do zásuvky. Jedním z hlavních parametrů je příkon, který má vliv na rychlost nahřátí a spotřebu energie. Průměrná infrasauna pro 2 osoby si vystačí se 1700 W, nicméně u větších saun s takovým příkonem hrozí pomalejší nahřívání na provozní teploty. Z příkonu a použitých infrazářičů vychází udávaný parametr „Spotřeba za 1 cyklus“ (60 minut) a parametr „Doba naběhnutí“ sauny na provozní teploty.

Rozměry jsou nejčastěji přímo úměrné kapacitě osob a typu sauny. Infrasauny pro jednu osobu mohou mít rozměry již od metru na metr a výška bývá kolem dvou metrů. Setkat se můžete také s rohovým provedením a dalšími prvky, jako jsou celoprosklené přední stěny, okýnka, tvarované lavice či poličky.

Výbava

V základní výbavě jsou ovládací panely k regulaci teploty, světel či hudby, případně dálkové ovládání. Osvětlení infrasauny může být jak vnitřní, tak vnější a může zahrnovat rovněž světelnou terapii, při které se mění barvy v prostoru sauny. Praktické je rovněž střešní odvětrávání pro pomalé snižování teploty ke konci saunování. K doplňkům obvykle patří zabudované (integrované) rádio nebo možnost připojení hudebního zařízení (MP3 přehrávač například). Součástí výbavy jsou také ionizátory a ozónové generátory. Obě zařízení čistí a zlepšují vzduch a tedy prostředí, ve kterém se po dobu saunování nacházíte.