Vybíráme nejlepší IPL epilátor na obličej, nohy aj.

TOP 3 epilátory

Philips Lumea Advanced SC1997/00

Philips Lumea Prestige BRI956/00

Braun Silk-expert Pro 5 PL5014

Levnější IPL epilátor na obličej a tělo s absencí více nástavců a jen síťovým napájením, ovšem se zachováním vlastností a funkcí pro bezbolestnou a účinnou IPL epilaci.IPL epilátor vyniká svoji vysokou účinností, přidanou funkcí SmartSkin, počtem speciálních nástavců a provozem i na akumulátor.Odstraňovač chloupků, který vyniká rychlostí epilace, vyšším počtem záblesků, nebo také holícím strojkem v balení.
+ Levnější IPL řada, podstatné vlastnosti zachovány+ Vysoká účinnost, aku i síť, nástavce+ Rychlost epilace, holící strojek v balení
- Kabel, pouze dva nástavce- Vyšší cena- Jeden nástavec

Orientační Cena
7 990 Kč

Orientační Cena
12 499 Kč

Orientační Cena
9 190 Kč

Epilace je vhodná jak pro ženy, tak pro muže a oproti depilaci nabízí mnohé výhody. Od depilátorů se liší především způsobem, jakým ochlupení upravují a dlouhotrvajícím výsledkem. V části jak vybrat epilátor se věnujeme všem typům, takže pokud vás bezbolestný IPL epilátor neosloví, nebo pro vás není vhodný, přesto vám pomůžeme s výběrem. V základu máte na výběr IPL epilaci světlem a klasický pinzetový epilátor. Oba epilátory jsou vhodné na obličej, nohy i intimní partie. IPL odstraňovač chloupků je rovněž často označován jako laserový epilátor, což je nepřesné a v rádci zjistíte proč. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší IPL epilátory pro rok 2023, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší IPL epilátory (Test 2023)

VzhledModelNapájeníPočet zábleskůPočet speciálních nástavcůStupně světlaVlastnosti a funkceDostupnost
Philips Lumea Advanced SC1997/00 recenze a testPhilips Lumea Advanced SC1997/00Síťové2500002 - na tělo, obličej5UV filtr, snímač odstínu pokožky
Remington IPL6750 i-Light Prestige recenze a testRemington IPL6750 i-Light PrestigeSíťové-3 - na obličej, bikiny, tělo5UV filtr
Philips Lumea Prestige BRI956/00 recenze a testPhilips Lumea Prestige BRI956/00Akumulátorové, síťové2500004 - na obličej, intimní partie, podpaží, tělo5UV filtr, snímač, automatické nastavení
Braun Silk-expert Pro 5 PL5014 recenze a testBraun Silk-expert Pro 5 PL5014Síťové4000001 - na tělo10UV filtr, senzor pokožky, auto nastavení
Philips Lumea Advanced SC1994/00 recenze a testPhilips Lumea Advanced SC1994/00Síťové2500001 - na tělo5UV filtr, snímač odstínu pokožky

Zobrazit celou nabídku

TIP: Nechcete IPL epilátor?

Recenze laserových IPL epilátorů

Philips Lumea Advanced SC1997/00

Philips Lumea Advanced SC1997/00 recenze a test

IPL epilátor Philips Lumea Advanced SC1997/00 je díky speciálním nástavcům vhodný, jak na tělo tak obličej. Nástavce má sice jen 2 (verze SC1998/00 má i na linii bikin), ale na intimní partie lze epilátor rovněž použít, jen není k dispozici speciální nástavec. Vybaven je pěti stupni IPL světla, dle typu pokožky a ochranným UV filtrem. Užitečná je i funkce snímače odstínů pokožky, která zabraňuje vysílání světla, pokud je pokožka příliš tmavá. Režim záblesků lze nastavit buď na průběžné a automatické nebo manuální vysílání. Modelová řada Advanced je levnější volbou mezi Philips epilátory. Nižší cena se promítá například pouze v kabelovém napájení, počtu nástavců, nebo účinnosti, která je zde podle výrobce na 85% redukci chloupků po 3 ošetření.

+ Levnější IPL řada, podstatné vlastnosti zachovány
Kabel, pouze dva nástavce

Remington IPL6750 i-Light Prestige

Remington IPL6750 i-Light Prestige recenze a test

IPL epilátor Remington IPL6750/i-Light umožňuje odstranění chlupů po celém těle včetně obličeje. Součástí balení jsou nástavce na obličej, pro oblast bikin a těla, nebo také luxusní pouzdro (kufřík se dobře skladuje). Přítomný je rovněž UV filtr. Podle zkušeností uživatelek je poněkud hlučný a v letních dnech po delším užívání se vypíná, rovněž je vhodné zapojit jej do zásuvky na méně zatížený okruh, aby nevyhazoval pojistky.

+ Nástavce, skladnost
Vypadávání pojistek při nevhodném zapojení

Philips Lumea Prestige BRI956/00

Philips Lumea Prestige BRI956/00 recenze a test

IPL epilátor Philips Lumea Prestige IPL BRI956/00 vyniká svojí účinností (až 92% oproti 85% v řadě Advanced) a výbavou. Součástí balení je řada nástavců, které umožňují cílenou epilaci nohou, paží a břicha (velikost nástavce 4,1 cm2), podpaží (3 cm2), oblasti bikin (3 cm2) a obličeje (2 cm2). Výhodou je i volba mezi automatickým a plynulým světlem, nebo možností záblesku stiskem tlačítka. Epilátor je opatřen funkcí SmartSkin, která určí odstín vaší pleti a správně nastaví stupeň světla. Výhodou je také provoz na akumulátor i ze sítě.

+ Vysoká účinnost, aku i síť, nástavce
Vyšší cena

Braun Silk-expert Pro 5 PL5014

Braun Silk-expert Pro 5 PL5014 recenze a test

IPL epilátor Braun Silk-expert Pro 5 PL5014 je vybaven 10 stupni intenzity záblesků, větším počtem záblesků než je obvyklé a k tomu má velmi rychlé ošetření proti konkurenci. Funguje ve třech režimech – normální, šetrný a extra šetrný. Extra šetrný program je vhodné zvolit při odstraňování ochlupení z podpaží a dalších citlivých míst, případně pro začátečníky. Normální pak při běžné epilaci nohou, či jiných méně choulostivých partii. Zvolit vhodný program a funkci pomáhá i automatický senzor SensoAdapt. V balení je navíc holící strojek Venus Extra Smooth, který můžete využít v době mezi ošetřeními.

+ Rychlost epilace, holící strojek v balení
Jeden nástavec

Philips Lumea Advanced SC1994/00

Philips Lumea Advanced SC1994/00 recenze a test

Philips Lumea Advanced SC1994/00 je IPL epilátor pouze na nohy a tělo s jedním nástavcem (4 cm2). Jde tedy o model bez nástavce na obličej v dané řadě, čemuž odpovídá nižší cena. Je tak vhodný pro ty, kteří obličejový nástavec nepotřebují, například pro muže může být ideální volbou. Plusové body dostává i za funkci automatického rozpoznání odstínu pokožky.

+ Cena/výkon
Nelze epilovat obličej

Jaký je nejprodávanější epilátor?

Nejprodávanější IPL epilátor na trhu je jednoznačně Philips Lumea. Druhý nejoblíbenější odstraňovač chloupků je Braun Silk-épil anebo Face (na obličej).

Jak vybrat epilátor

Výběr epilátoru lze v základu rozdělit podle metody odstraňování chloupků na pinzetové a IPL epilátory. Popisujeme zde vlastnosti obou typů pro celkový přehled.

Ve stručnosti je potřeba zvážit:

 • Chcete bezbolestný epilátor? Zvolte IPL epilaci nebo epilátor s masážním krytem.
 • Chcete dlouhotrvající hebkou pokožku? IPL a laserový epilátor mají delší účinek.
 • Nemůžete použít IPL epilátor? Klasický odstraňovač chloupků stále stojí za zvážení.
 • Chcete epilovat intimní partie, tvář či podpaží? Ohlídejte si nástavce.

Výhody a nevýhody epilace

Metoda odstraňování chloupků pomocí epilace má své výhody i nevýhody. Kromě epilátorů, kterým se zde věnujeme, lze použít rovněž epilační voskové pásky, které však vyžadují delší chloupky, proces je nepříjemný a nákladný.

Při epilaci se chloupky odstraňují celé i s kořínkem, což má za následek důkladnější odstranění a dlouhotrvající efekt hladké pokožky bez chloupků po dobu 4 až 6 týdnů. Výhodou je také pomalejší a řidší dorůstání chloupků vyžadující méně časté opakování – není tedy pravda, že by po epilaci narostlo větší množství chloupků, což prokázaly dermatologické studie a vypovídají o tom i zkušenosti uživatelek. Nehrozí poranění žiletkou, ani nezanechá drsné strniště. Většina klasických epilátorů je voděodolná a použitelná na mokro. Epilátory navíc vydrží několik let a obsahují speciální nástavce a hlavice pro různé partie.

Na druhou stranu je epilace časově náročnější a mírně bolestivější metoda než depilace – alespoň v počátku, než si pokožka zvykne. Není vhodná pro velmi hrubé chloupky, přičemž může způsobit zarůstání chloupků. Nemusí také vyhovovat osobám s citlivou pokožkou, v případě IPL epilace pak platí ještě další omezení s ohledem na barvu kůže a chloupků. Epilátory jsou také dražší než běžné holící strojky.

Dámský epilátor či pánský?

Dámský epilátor obsahuje nástavce pro ženy, například pro epilaci chloupků na obličeji. Prodávají se jak v samostatně, tak v sadách s nástavci pro čištění a tonizaci pleti. Jako epilátor na intimní partie je pro ženy vhodný IPL epilátor.

Pánský epilátor zase může být doplněn o nástavec pro zastřihávání a holení vousů či masáž obličeje. Obvykle je prodáván v sadách s dalším příslušenstvím. V základu se však epilační strojek v podstatě nijak neliší.

Typy epilátorů

Pinzetový epilátor

Klasický epilátor s pinzetami pracuje na principu vytrhávání chloupků i s kořínky, a to i malé kolem 0,5 mm (přibližně dvojdenní růst). Odstraňování chloupků tak může být z počátku více bolestivé. Míra bolesti se odvíjí kromě vaší citlivosti také od počtu pinzet, které jsou umístěny na otočných discích, samotné pinzety jsou keramické či kovové.

Například nástavec pro začátečníky obsahuje méně pinzet (okolo 25), takže není bolest při epilaci tak intenzivní, nicméně některá místa budete muset přejíždět vícekrát. Pokud máte zkušenosti s epilací, volte nástavec s více pinzetami (60 a více) pro rychlejší a důkladnější účinnost.

Pinzetový epilátor je určen na nohy (zde přijde vhod více pinzet pro epilaci větších ploch), i pro citlivější partie na obličeji, v podpaží či na intimní partie v oblasti bikin. Pro šetrnější ošetření je vhodný epilátor na mokré použití ve sprše, kdy teplá voda uvolňuje folikuly a chloupky tak lze lépe vytáhnout. Jedná se o nejrozšířenější a nejlevnější typ epilátoru.

Jak používat rotující epilátor:

 • Použijte epilátor večer, aby se kůže přes noc zklidnila (může napuchat a být citlivá).
 • Nejdříve zkraťte dlouhé chloupky depilátorem (oholením), jinak je nevytrhne, ale jen zkrátí.
 • Přikládejte epilátor těsně k napnuté pokožce pod úhlem 90°, přímo se jí nedotýkejte.
 • Vyhněte se po epilaci deodorantu a přímému slunci.

Epilátor na obličej

Obličejový epilátor je buď speciálním typem klasického pinzetového epilátoru s kompaktními rozměry, nebo ve formě nástavce na obličej s menší epilační hlavou s mikrootvory.

Epilátor na obličej je uzpůsoben pro šetrné odstranění velmi jemných chloupků na bradě, obočí, krku, horního rtu a čele.

K tomuto typu epilátoru jsou velice často dodávány i přídavné kartáčky pro hloubkové čistění pórů, pleti, nebo nástavce pro masáž pokožky.

IPL epilátor

Bezbolestný IPL epilátor funguje na principu narušení struktury chloupků pomocí silného pulzního světla (fotoepilace). Výhodou je dlouhodobý trvalý efekt, kdy při pravidelném používání ztrácí kořínek schopnost vytvářet nových chloupek, a současně bezbolestné odstraňování chloupků.

IPL epilace vyžaduje trpělivost a důslednost, výsledky se nedostavují okamžitě. Ošetření se musí opakovat každé dva týdny, změny můžete vidět přibližně po čtyřech týdnech. Jde v podstatě o domácí variantu laserové epilace v salónech.

Bohužel IPL epilátor není pro každého. Pokud máte tmavou pleť nebo světlé či zrzavé chloupky, budete si muset vystačit s klasickým epilátorem. Jinak lze použít IPL epilátor na obličej, nohy, intimní partie i podpaží, a to díky speciálním nástavcům.

Více k IPL epilaci najdete níže, v samostatné kapitole.

Laserový epilátor

Laserový odstraňovač chloupků se používá v profesionálních salonech. IPL epilátor je často označován jako laserový epilátor, ovšem rozdílem je typ světla, který vyzařuje. Laserový epilátor se zaměřuje na konkrétní folikul, ne plochu jako v případě IPL technologie. Výsledek je ovšem totožný, tedy dlouhotrvající hladká pokožka.

IPL epilace

IPL technologie (Intense Pulsed Light)

IPL neboli Intense Pulsed Light je zkratka pro intenzivní pulzní světlo, což je forma světelné terapie používaná na dermatologické postupy včetně bezbolestného odstraňování chloupků. Tato technologie má širší spektrum a speciálními filtry se eliminují vlnové délky, které při ošetření nejsou potřebné. (zdroj: philips.sk)

Jak funguje IPL epilátor a fotoepilace?

 • IPL funguje tak, že vyzařuje vlnovou délku do pokožky a v případě odstranění chloupků se zaměřuje na pigment.
 • Tmavý pigment (melanin) ve vlasové cibulce (folikule) chloupku přitahuje intenzivní pulzní světlo generované IPL epilátorem. Světelné pulzy vytváří teplo, chloupky až do kořínků se přehřívají, ničí a samovolně vypadávají.
 • IPL epilace je účinná pouze v růstové fázi chloupku, a tak je potřeba více trpělivosti a proceduru několikrát opakovat.

Laser vs IPL světlo

Laserové odstranění chloupků a pomocí metody IPL je technicky rozdílná věc, ač jsou IPL přístroje jako laserové epilátory často označovány. Hlavní rozdíl mezi laserem a IPL technologií je typ světla, přesto jsou dosažené výsledky podobné. Jak IPL světlo, tak laserové impulsy dosáhnou na kořínek chloupku díky melaninu, poškodí ho a způsobí vypadnutí chloupku.

Laser používá k odstranění chloupku jednotný monochromatický zdroj světla a má tendenci pokrývat menší plochu v kulatém tvaru světla. Odborník v kosmetickém salonu umí nastavit laser na specifickou vlnovou délku se zaměřením na vlasový folikul podle různých faktorů (tón pleti, barva a textura chloupků).

IPL naopak pokrývá větší plochu méně cíleným způsobem. Používá více vlnových délek (širokopásmový zdroj pulzního světla), neboli polychromatické spektrum a infračervené záření s nízkým rozsahem, které se filtruje a umožňuje větší rozsah vlnových délek.

Profesionální laserové odstranění chloupků vede k rychlým výsledkům, ale jsou nutné znalosti odborníka. IPL epilace doma vyžaduje sice ze začátku častější ošetření, ale chloupků se zbavíte v pohodlí domova. Obě metody jsou účinné ve významném snižování růstu chloupků, přičemž laser je více bolestivý a nákladný. (zdroj: British Journal of Dermatology)

Pro koho je IPL epilátor vhodný

Odstranění chloupků pomocí IPL epilace je vhodné pro světlé typy s tmavým až černým ochlupením. Důvodem je už dříve popsané využívání světelné energie zaměřené na tmavý pigment (melanin) nacházející se ve vlasech a pokožce. Tmavý pigment nacházející se ve vysoké koncentraci na bázi chloupků absorbuje světlo, vyprodukuje dostatečné teplo a dojde k poškození vlasového folikulu tak, aby chloupky vypadly a nebyly schopny opětovně růst.

U příliš tmavé pokožky hrozí nebezpečí přehřátí a způsobení popálenin, zjizvení a trvalých skvrn v místě poškození pigmentace. Je tak potřeba dbát upozornění výrobce a udávaných bezpečnostních opatření. Výhodou je integrovaná detekce pigmentu v epilátoru, která při nevyhovujících podmínkách vypne přístroj.


Vhodné barvy chloupků a pokožky

IPL epilátor tedy není vhodný pro příliš tmavou pokožku nebo chloupky, které jsou šedé, zrzavé nebo velmi světlé (blond, bílé), protože pro skvěle fungující epilaci pomocí IPL světla je nutné, aby byl dostatečný kontrast mezi pigmentem pokožky a pigmentem chloupků.

Kdy IPL epilátor na odstranění chloupků nepoužívat:

 • V období těhotenství a při kojení.
 • Při onemocnění kožními chorobami, srdečním onemocnění, rakovině.
 • Pokud trpíte epilepsií.
 • Při alergii na UV nebo sluneční záření.
 • Máte tetování nebo permanentní make-up.
 • Na hlavu, znaménka či pihy (aplikujte v okolí), v blízkosti piercingu.
 • Na stejnou část těla častěji než jednou týdně.

Seznam není úplný, sledujte jak pokyny výrobce, tak lze doporučit konzultaci s lékařem či dermatologem.

Během letních měsíců při opalování je potřeba rovněž dodržovat specifická bezpečnostní opatření.

Jak dlouho trvá odstranění chloupků

IPL epilace je účinná jen tehdy, kdy jsou chloupky ve fázi růstu (anagenní fáze). Životní cyklus chloupků má tři etapy (anagenní – růstová, katagenní, telogenní – fáze vypadávání) a každý chloupek na těle se nachází v různých fázích. Průměrný cyklus se také liší podle partií (chloupky v podpaží 5 měsíců, na nohách 12 měsíců). Proto je potřeba více aplikací pro viditelnou redukci růstu chloupků.

Pokud použijete IPL epilátor, tak chloupky obvykle vypadají za 1–2 týdny. Během prvních týdnů může část chloupků stále dorůstat v důsledku toho, že se při prvním ošetření nenacházely v růstové fázi. Po 4–5 ošetřeních (při použití jednou za dva týdny) byste měli zpozorovat výraznější úbytek a také znatelný pokles hustoty chloupků. Další ošetření se provádí každých 4 až 8 týdnů pro udržení výsledků, po zhruba 8 ošetřeních by měla zůstat pokožka hladká až 6 měsíců.

 • Mezi ošetřeními se můžete zbavovat chloupků žiletkou, nebo voskem (v tomto případě je nutné 24h počkat s IPL ošetřením). Nepoužívejte chemické odstranění chloupků a nevhodné je i jejich vytrhávání – mohlo by to narušit účinnost IPL epilace.

Čas samotné IPL epilace je podobný jako jiné epilační metody. Obě lýtka trvají zhruba 15-25 minut, epilace ruky zhruba 8 minut, epilace třísel 5 minut, epilace podpaždí 1-3 minuty a epilace obličeje cca 1 minutu.

Jak používat IPL epilátor

 • Před samotnou epilací si cílovou tělesnou partii nejprve oholte klasickým depilátorem, například žiletkou (jde o to je jen zkrátit). Epilátor lépe pronikne až ke kořínkům.
 • Při počátečním použití otestujte přístroj na noze (tlustá kůže) s nejnižší intenzitou. Aplikace by neměla být bolestivá (svědit či pálit).
 • Intenzita světla se u některých epilátorů nastavuje automaticky. Jinak se zvyšuje či snižuje dle odstínu kůže a ošetřovaných partií.
 • Nástavec by měl přilnout ke kůži a podle režimu ošetření se buď posouvá pomalu po kůži, nebo zastavuje s každým zábleskem.
 • Neepilujte jedno místo dvakrát, abyste pulzním světlem nedráždili kůži.
 • Následujících několik dní po epilaci se doporučuje vyhnout přímému slunečnímu záření.

Bezbolestný epilátor a dlouhotrvající výsledky

Bezbolestný epilátor, tak je epilace IPL přístrojem často prezentována. Nutno říct, že není zcela bez bolesti (například můžete cítit pocit mravenčení) a bude se to lišit případ od případu. Určitě je to ale nejméně bolestivá metoda odstranění chloupků oproti takovému voskování a trhání. Navíc pokožka si s dalším používáním vyvine toleranci k této proceduře.

Redukce chloupků je u většiny lidí až okolo 85%, obecně to pak záleží také na vaší genetické výbavě. Trvalost výsledků je pak nejčastěji 6 měsíců s ohledem na růstový cyklus vlasových folikul (4-12 měsíců). Budete tak potřebovat ošetření jednou až dvakrát ročně.

Parametry a vlastnosti

Počet rychlostí, nastavení intenzity světla

Klasický epilátor by měl disponovat alespoň dvěma až třemi základními rychlostmi epilace, které lze regulovat dle potřeby. Rychlost má vliv na intenzitu trhání chloupků a jiný stupeň se nastavuje také podle oblasti epilace. Například u intimních partií a podpaží vzhledem k citlivosti se používá první či druhý stupeň, na nohy pak nejvyšší stupeň.

IPL laserový epilátor epiluje podle nastavené intenzity světla, která se volí podle typu a citlivosti pokožky (kůže je po těle jinak tenká). Většina epilátorů dokáže automaticky rozpoznat typ pleti a zajistit tak účinnou, bezpečnou a bezbolestnou epilaci. U manuálního nastavení je v návodu detailní popis, jak správně nastavit intenzitu pulzního světla, aby byla aplikace účinná a současně nedráždila pokožku.

 • Při první IPL aplikaci odzkoušejte v oblasti lýtka tři světelné pulzy a sledujte reakci pokožky. Pokud bude použití epilátoru nepříjemné, případně pokožka zčervená, snižte intenzitu světla.
 • Obvykle mají 3-5 stupňů nastavení světla. Pro obličej, podpaží a třísla se doporučuje nižší nastavení než třeba na nohy.

Počet pinzet, počet záblesků

Čím je počet pinzet na epilační hlavě klasického epilátoru vyšší, tím bude epilace rychlejší a důkladnější, ale může více bolet. Pro začátečníky se doporučuje nižší počet pinzet pro co nejméně bolestivou epilaci.

 • Nižší počet je 10-20 pinzet, střed zhruba 30 až 40 a vyšší počet nad 40 pinzet.

Počet záblesků u IPL epilátorů určuje životnost žárovky/lampy epilátoru a pohybuje se typicky od 50 000 do 400 000. Ošetření celého těla vyžaduje zhruba 300 až 500 záblesků. Při doporučených 7 až 8 epilacích v prvním roce a 1 až 2 epilacích v dalších dvou letech vychází za 3 roky zhruba 12 epilací v počtu 6000 záblesků. Je tedy zřejmé, že se není potřeba o životnost přístroje obávat, navíc by měla jít žárovka u IPL epilátoru vyměnit za novou.

Režimy ošetření

U IPL epilátorů se můžete setkat také s více režimy ošetření. Některé mohou vyžadovat zastavení při každém záblesku (doporučuje se v místech s více chloupky nebo na obličeji), jiné umožňují epilaci i při posouvání po pokožce (vysílá záblesky v časovém intervalu), takže je proces odstranění chloupků rychlejší.

Velikost aplikačního okénka

Větší aplikační okénko IPL epilátoru zajistí rychlejší epilaci, jelikož záblesky intenzivního pulzního světla zasáhnou větší oblast s chloupky. Velikost aplikačních okének v nástavcích se pohybuje od 2 cm2 do 7 cm2. Na nohy se používá aplikační plocha okolo 4 cm2, na obličej a podpaží pak 2-3 cm2.

Napájení

Na výběr je typicky možnost se zabudovaným akumulátorem, síťovým kabelem, nebo oběma způsoby.

 • Kabelový epilátor – výhodou je silný výkon z elektrické sítě.
 • Bateriový epilátor – obvykle u menších a pinzetových epilátorů, nevýhodou je slabší výkon a výměna baterií.
 • Akumulátorový epilátor – vhodné cestovní řešení. Verze Wet&Dry s voděodolnou konstrukcí je použitelná při holení ve sprše či vaně.
 • Kombinace kabelu a akumulátoru – ideální kombinace využívající výhodou obou variant.

Doba provozu může být u IPL epilátorů udávána jak v minutách, tak v počtech záblesků. Obecně se pak výdrž akumulátorových epilátorů pohybuje od 25 do 60 minut. K výdrži je vhodné přihlédnout s ohledem na dobu epilace, která u celého těla může trvat delší dobu.

Nástavce

Chloupky se na různých částech těla liší, stejně tak jako jeho křivky. Proto jsou praktické nástavce na různé části těla. Některé IPL epilátory mohou mít zaoblené nástavce pro tělo (nohy, ruce, bříško) a obličej (horní ret, brada) s tím, že po nasazení zvolí epilátor automaticky správné nastavení k ošetření konkrétní části těla.

IPL epilátory mohou mít:

 • Nástavec na obličej – velikost okénka cca 2 cm2, integrovaný UV filtr pro bezpečnou epilaci obličeje, plochý tvar, na epilaci nad horním rtem, na bradě a v oblasti dolní čelisti.
 • Nástavec na podpaží – velikost okénka cca 3 cm2, speciální tvar na kopírování podpaží, pro odstranění chloupků v těžko dostupných místech.
 • Nástavec na intimní partie (oblast bikin) – velikost okénka cca 3 cm2, pro silnější a hustší chloupky v oblasti třísel.
 • Nástavec na nohy a tělo – velikost okénka od 4 do 7 cm2, zaoblený tvar pro optimální kontakt s pokožkou, ideální na epilaci nohou, rukou, zad a břicha.

Klasické epilátory mohou mít:

 • Zastřihovací nástavec, nástavec pro citlivé oblasti, na obličej, robustnější nástavec pro větší účinnost, masážní nástavec, napínač pokožky, exfoliační kartáček, hřeben pro holicí hlavu aj.

Obličejové epilátory mohou mít:

 • Hloubkový kartáček pro čištění pleti, pórů a odstraňování make-upu. Dále ultra jemný kartáček pro citlivou pleť, peelingový nástavec pro odstranění suché pokožky, či houbičkový aplikátor pro nanášení pleťového krému, séra, nebo podkladové báze.

Funkce a příslušenství

Mnohé elektrické přístroje mají přidané funkce. Jinak tomu není ani u klasických a IPL epilátorů.

 • Výkyvná hlavice – jedná se o možnost naklánět hlavici epilátoru. Epilátor se lépe přizpůsobuje tvaru a záhybům pokožky různých partií.
 • Senzor tlaku – snímač, který vede epilaci a zajišťuje použití správného tlaku pro odstranění chloupků v jednom tahu.
 • Osvětlení – umožňuje prosvítit holenou tělesnou partii. Díky světlu jsou lépe viditelné chlupy a je možné je snadněji odstranit.
 • Chladící systém – vaši pokožku zchladí a zmírní tak bolestivé pocity během epilace.
 • Senzor tónu pleti – epilátor rozezná barvu kůže a vyhodnotí, zda je pro vás IPL epilace vhodná, případně také nastaví optimální světelný stupeň.
 • Protiskluzová rukojeť – jedná se o bezpečnostní prvek, který zabraňuje vyklouznutí z ruky během epilace.
 • Wet&Dry (voděodolnost) – díky této funkci je možná strojek používat jak na suchu, tak ve sprše. Výrobek je voděodolný a je možné jej oplachovat i pod tekoucí vodou.
 • Samočistící funkce – strojek umístíte do speciální čistící stanice, která sama provede celkovou údržbu stojku.

Z příslušenství pak například:

 • UV filtr – integrovaný UV filtr chránící pokožku před UV zářením, které IPL epilátor může produkovat. Určitě vhodný je alespoň na nástavci na obličej.
 • Ochranné brýle – už méně časté, jejich role je v ochraně očí před silnými záblesky. IPL světlo by při současné technologii nemělo oči poškodit, pokud se do něj nebudete přímo dívat.
 • Čistící kartáček – u klasických epilátorů pomáhá vyčistit chloupky z hlavy epilátoru.
 • Krytka na hlavu epilátoru – pomáhá udržet čistou hlavici a zabraňuje neúmyslnému pořezání o kovové části.
 • Stojan na nabíjení – u akumulátorových epilátorů užitečná pomůcka.

Po zakoupení a rozbalení je IPL epilátor připraven k použití. Není třeba dokupovat gely, lampy a podobně. Nástavce bývají součástí balení sady. Náhradní žárovku či nástavec lze jako příslušenství k IPL epilaci dodatečně dokoupit.

Funkce Wet&Dry (suchá a mokrá epilace)

Vodotěsné epilátory na mokré a suché použití mají výhodu použití ve vaně či sprše, kde tekoucí voda může změkčit pokožku a minimalizovat bolest během epilace pinzetovým epilátorem.

 • Suchá epilace – je pohodlnější a rychlejší, méně citlivá k pokožce, IPL epilátory
 • Mokrá epilace – pro epilaci citlivé pokožky, jen klasické pinzetové epilátory

Otázky při výběru IPL epilátoru

Jaký je rozdíl mezi epilátorem a depilátorem?

Depilátor zkracuje (usekává) chloupky žiletkou či holícím strojkem na úrovni pokožky. Depilace je rychlá, bezbolestná, nicméně efekt oholení netrvá příliš dlouho a celou proceduru je nutné opakovat nejlépe dvakrát až třikrát týdně. Epilátor odstraňuje chloupky s kořínky, nabízí dlouhodobě hladkou pokožku a je cestou k trvalému odstranění chloupků. Proces s pinzetovým epilátorem bývá bolestivější, alternativou je bezbolestná IPL epilace.

Je laserový epilátor a IPL epilace to samé?

IPL a laserový epilátor je často spotřebiteli zaměňovaný pojem, technicky se však liší v typu světla. Zatím co laserový odstraňovač chloupků je věc profesionálních kosmetických salonů, IPL epilace lze provádět doma pomocí speciálního epilátoru. Více o rozdílech a výhodách jednotlivých typů najdete v článku.

Je bezbolestný epilátor univerzálně použitelný odstraňovač chloupků?

Bezbolestný epilátor metodou IPL epilace má striktnější pravidla pro použití než klasický odstraňovač chloupků. Těmto omezením se věnujeme v článku. Pokud jde o použití na těle, tak díky nástavcům lze ošetřit různé partie.

Je obličejový epilátor i na obočí?

Epilátor obočí je často buď speciální přístroj nebo součástí sady obličejového epilátoru na bázi pinzet. IPL epilátor na obličej se používá v oblasti pod lícními kostmi a nemělo by se s ním manipulovat kolem očí kvůli světlu.

Jaké jsou nejlepší značky epilátorů a jejich ceny?

Mezi nejprodávanější a nejlepší epilátory na trhu patří ty od značek Philips, Braun, Rowenta, nebo Remington a Panasonic. Epilátor má v nabídce i Lidl se značkou Silvercrest, okrajově také Veet, BaByliss, Beurer a ETA. Cena IPL epilátorů se pohybuje mezi 5000 až 15000 Kč, klasické pinzetové epilátory na obličej, nohy a intimní partie kolem 1000 až 3000 Kč.