Vybíráme nejlepší kameru do auta

Poslání palubní kamery (černé skřínky do auta) je zaznamenat aktivitu před vozem nebo i za vozem v případě duální kamery, a předejít tak možným problémům. Kamera do auta umí sledovat cestu pomocí GPS, hlásit rychlostní radar nebo detekovat jízdní pruhy a upozornit vás, pokud z něj vyjíždíte. Ty nejlepší autokamery lze navíc ovládat jen hlasovými pokyny, čímž si udržíte pozornost k provozu. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší kamery do auta pro rok 2023, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů, které by vám měly pomoc v rozhodování, jakou kameru nakonec zvolit.

Nejlepší kamery do auta (Test 2023)

VzhledModelRozlišení kamery 
TrueCam A7sFull HD+ (2304 x 1296 px)VÍCE INFORMACÍ
TrueCam A4Full HD (1920x1080 px) VÍCE INFORMACÍ
Lamax Drive C7Full HD (1920x1080 px) VÍCE INFORMACÍ
MIO MiVue 658 TouchFull HD+ (2304 x 1296 px)VÍCE INFORMACÍ
GoGEN CC 308 HDFull HD (1920x1080 px) VÍCE INFORMACÍ

Recenze autokamer

TrueCam A7s

TrueCam A7S recenze a test

Autokamera TrueCam A7s má české hlasové upozornění i další funkce, které lze od solidní černé skříňky očekávat. GPS modul dokáže zaznamenat trasu, zobrazit aktuální rychlost, oznamovat rychlostní radary, ale i rozeznat osoby nebo dopravní značky. Praktické je noční podsvícení tlačítek a možnost pořizovat fotografie. Kamera disponuje Full HD+ (2304 x 1296 px) rozlišením s dobrým nočním záznamem a jedním z největších displejů, který lze u kamer do auta najít.

Pro – Kvalita nočního nahrávání, funkce GPS modulu, Full HD
Proti – Průměrný úhel záběru

ZOBRAZIT NABÍDKU

TrueCam A4

TrueCam A4 recenze a testDalší Full HD kamera do auta je TrueCam A4, která zachytí kvalitní obraz i při horších povětrnostních podmínkách díky asistenci WDR. Kameru lze připevnit do držáku a ovládání usnadňuje podsvícení tlačítek. Přítomný G-senzor sleduje přetížení a jeho citlivost lze nastavit v menu. Mezi funkcemi nechybí fotoaparát ani cyklické natáčení, jinak jde spíš o základní model. Baterie je integrovaná s kapacitou 250 mAh.

Pro – Malé rozměry, cena/výkon
Proti – Chybí přisvětlení a GPS modul

ZOBRAZIT NABÍDKU

Lamax Drive C7

Lamax Drive C7 recenze a testMini kamera do auta Lamax Drive C7 má kompaktní rozměry, díky kterým není problém kameru připnout na zpětné zrcátko. I přes malé rozměry má kvalitní optiku s full HD, široký úhel záběru (150 stupňů) a lze ji použít i jako parkovací kameru. Baterie má dlouhou výdrž (až 24h) a G-senzor, bohužel GPS modul je nutno dokoupit v případě potřeby.

Pro – Parkovací mód, rozměry
Proti – Nedostatečný návod k obsluze

ZOBRAZIT NABÍDKU

MIO MiVue 658 Touch

Mio MiVue 658 Touch Wifi recenze a testPrémiová autokamera MIO MiVue 658 Touch nabídne kromě full HD rozlišení, širokého úhlu záběru, velkého displeje nebo velkokapacitní podpory uložiště (128 GB) hlavně doplňkové funkce. Díky integrovanému GPS modulu můžete zaznamenávat trasu vozidla nebo získat informace o radarech. Ke specialitě této kamery do auta se řadí integrovaná Wi-Fi s jejíž pomocí propojíte zařízení s telefonem nebo přímo s online aplikacemi a můžete video sdílet třeba na sociálních sítích.

Pro – Integrovaný WiFi modul, velká kapacita uložiště, GPS
Proti – Výdrž baterie

ZOBRAZIT NABÍDKU

GoGEN CC 308 HD

GoGEN CC 308 FULLHD recenze a testPředností GoGEN CC 308 HD je cenová dostupnost kvalitní kamery do auta, která se soustředí na primární úkol, a to zachytit aktivitu před vozidlem. Full HD rozlišení černé skříňky je samozřejmostí a v nočním provozu oceníte přítomné LED přisvětlení. Natáčet lze rovněž ve smyčce, tedy tak, že nový záznam přehrává ten starý.

Pro – Natáčení ve smyčce, cena
Proti – Menší úhel záběru 120°

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat kameru do auta

Mít v automobilu pořádnou kameru do auta a vědět, že se na ni můžete kdykoliv spolehnout, je základ. K nejdůležitějším technickým vlastnostem patří jednoznačně velké rozlišení, kvalita snímání ve zhoršených podmínkách a dobré pozorovací úhly.

Palubní a duální kamera

Rozlišují se dva typy kamer do auta, a to palubní kamery a duální kamery. Palubní kamera disponuje jedním objektivem zaměřeným skrze čelní sklo s pohledem vpřed. Duální kamera má obvykle přední a samostatnou zadní kameru, která je umístěna na zadním skle automobilu. Méně využívaným a efektivním typem duální kamery je provedení, kdy na hlavní přední kameře je umístěna rovněž ta, směřující dozadu.

Rozlišení kamery

Nižší, než full HD rozlišení prakticky nepadá v úvahu, pokud mají být snímky či video k něčemu platné. V kritických okamžicích jde totiž o detaily, například dopravní nebo poznávací značky a obličeje. Kvalitní a ostrý záznam může být rozhodující třeba u soudu nebo na policii.

Úhel záběru

Pokud bude mít kamera úhel záběru v rozmezí 120 ° až 160 °, lze čekat zaznamenání dostačujícího rozsahu. Menší rozsah nemusí pokrýt přilehlé dopravní značení, světla na semaforu, nebo například chodce v blízkosti vašeho vozu. Naopak výrazně velké úhly (170 stupňů a více) zase video zkreslují a nemusí být dostatečně přesné.

Parametry optiky

Kvalitní černá skříňka by měla mít čočku ze soustavy skel, jelikož je odolnější a má větší propustnost světla, což má vliv na kvalitu. Z parametrů optiky lze srovnávat ohnisko, případně světelnost objektivu. Čím menší číslo světelnosti, tím více světla projde a je optika kvalitnější. U ohniskové vzdálenosti platí, že čím je menší, tím je širší snímací úhel objektivu.

Frekvence snímání

Frekvence udává, kolik snímků za vteřinu dokáže kamera ve stanoveném rozlišení pořídit, jinak řečeno určuje plynulost videa. Na běžný plynulý záznam by měla kamera mít alespoň 30 fps, vyšší frekvenci využijete jen tehdy, pokud byste potřebovali záznam výrazně zpomalit a zachovat plynulý obraz.

Funkce

GPS modul

GPS modul obohacuje kameru o dodatečné funkce, kde k hlavní patří zaznamenávání trasy. Tu pak lze přenést například do Google mapy. Další funkcí je ukazatel rychlosti, případně oznamování rychlostních radarů, křižovatek a problémových úseků. Poskytovat může rovněž asistenční služby, kdy detekuje jízdní pruhy, hlídá rychlost nebo čte dopravní značky. Mnohdy takto vybavená kamera do auta umí zpracovat rovněž hlasové pokyny.

Natáčení ve smyčce

Natáčení ve smyčce je praktická funkce, která vám usnadní život při neustále zaplněné paměťové kartě. Pokud tedy nepotřebujete pracovat s každým novým záznamem, můžete využít této funkce, kdy po naplnění kapacity karty nový záznam přemazává ten nejstarší. Jestli ovšem chcete nějakou část záznamu uložit, jednoduše zmáčknete tlačítko a poslední několikaminutový úsek se vám uloží do zvláštní složky, která se nepřemazává.

G-senzor

Během kritického okamžiku, jakým je nehoda, přirozeně nesáhnete nejdříve po černé skříňce, abyste aktivovali záznam. Gravitační senzor v autokameře dokáže reagovat na zrychlení, náraz nebo prudké brždění a automaticky záznam ukládat.

Noční režim

Kvalita nočního záznamu se bude lišit u kamer, které mají a nemají funkci nočního režimu. Tehdy autokamera optimalizuje zaznamenávání videa zesvětlením detailů a potlačením světla z protijedoucích vozidel tak, aby byl záznam ve tmě co nejlepší. Zlepšení kvality lze dosáhnout ještě s funkcí WDR (Wide Dynamic Range), která upraví kontrast mezi světlem a tmou.

Detekce pohybu

Vandalové případně bezohlední řidiči mohou být hrozbou i tehdy, pokud máte automobil zrovna zaparkovaný. Kamera s detekcí pohybu začne nahrávat v okamžiku zaznamenání pohybu. S pomocí této funkce tedy budete vědět, kdo je za škody na vozidle zodpovědný.

Baterie

Jakmile autokameru vyjmete z držáku, odpojíte jí tak od napájení a tuto roli převezme zabudovaná baterie. Ta obvykle nemá velkou kapacitu a u některých kamer je vůbec obtížné ji dohledat. Obecně lze čekat výdrž v rozmezí desítek minut až hodin a k jejímu dobití dojde opětovným usazením do držáku.

Výstupy a vstupy

Kromě běžného micro USB se lze setkat rovněž s HDMI nebo AV výstupy pro přenos obrazu. Některé, obvykle dražší autokamery, mají rovněž bezdrátovou technologii. Přes Wi-Fi si kameru nastavíte a můžete z ní do telefonu jednoduše stahovat i její obsah.

Držák

Držák by měl být krátký a současně robustní, aby byl video záznam stabilní. Na čelní sklo se připevňuje lepícími úchytkami nebo přísavným systémem. Do držáku se pak kamera upevňuje klipsnami, s pomocí magnetů anebo centrálním šroubkem.