Vybíráme nejlepší katalytickou lampu

TOP 3 katalytické lampy

Ashleigh & Burwood London Dark Side Of The Moon

Maison Berger Paris Lolita Lempicka

Maison Berger Paris So Neutral

Precizně zpracovaná vícebarevná katalytická lampa. Každý kus je unikát, protože mozaika není nikdy stejná.Luxusní dárková sada vůně a vonné lampy imituje flakon parfému Lolita Lempicka. Dokonale se hodí pro ženy.Dárková sada s výbornou cenou i zpracováním, potěší transparentní čistý design a základní čistá bytová vůně.

Orientační Cena
950 Kč

Orientační Cena
1699 Kč

Orientační Cena
899 Kč

Během vaření nebo při soužití s domácími mazlíčky se může objevit přirozený charakteristický zápach, který ovšem nemusí být zrovna příjemný. To samé platí pro cigaretový kouř a mnoho dalších rušivých pachů. Katalytická lampa pomůže nežádoucí odér absorbovat a nahradit ho příjemnou vůní, kterou si lze zvolit dle osobních preferencí. Oproti aroma difuzéru katalytické čištění eliminuje pachy, a ne pouze zastírá. Katalytické lampy nejsou ovšem pouze praktickým pomocníkem, dokáží skvěle oživit interiér a slouží zároveň jako stylový doplněk do bytu. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší katalytické lampy pro rok 2023, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a zkušenosti uživatelů.

Nejlepší katalytické lampy 2023

Zobrazit celou nabídku

Recenze katalytických lamp

Ashleigh & Burwood London Dark Side Of The Moon

Ashleigh & Burwood London Dark Side Of The Moon recenze a test

Velmi precizně zpracovaná katalytická lampa, každý vyrobený kus je originál, neboť rozložení mozaiky je čistě náhodné. I přes svůj nápaditě barevný design je vidět, kolik v lampě ještě zbývá náplně. Uhrančivý vzhled je ovšem hlavní předností tohoto produktu. Lampa splňuje základní funkci, a to čištění vzduchu a provonění prostor. Luxusní černá krabička obsahuje mimo lampy také nálevku, která usnadňuje plnění. Svou velikostí se řadí mezi menší katalytické lampy a skvěle zapadne do rustikálních interiérů.

Ashleigh & Burwood London Frosted Bloom

Ashleigh & Burwood London Frosted Bloom recenze a test

Katalytická lampa větších rozměrů Ashleigh & Burwood London Frosted Bloom je vhodná do jednodušeji navržených interiérů. Lampa se díky své velikosti hodí umístit na místo, kde bude moci perfektně vyniknout. Balení obsahuje knot s kamínkem, zhášecí víčko a trychtýřek pro snadné plnění. Rodinná firma Ashleigh & Burwood London vyrábí kvalitní vůně a katalytické lampy od roku 1993 a Každá lampa je ručně vyráběna, každý kus je tedy originálem. Z recenzí uživatelů ovšem zaznívá kritika na zavádějící barvu na produktovém obrázku, ve skutečnosti je lampa víc bílá a růžový nádech není příliš viditelný.

Maison Berger Paris Anti Mosquito

Maison Berger Paris Anti Mosquito recenze a test

Dárková sada Maison Berger se skládá z katalytické lampy Maison Berger Pure a náplně proti komárům. Design samotné lampy je velice jednoduchý a elegantní, hodí se spíše do jednodušších a barevně chladnějších interiérů. Masivní stříbrná korunka spolehlivě upoutává pozornost a spousty uživatelů volí tuto sadu jako spolehlivou ochranu před hmyzem. Náplň obsahuje účinnou látku Prallethrin, která má prokazatelné repelentní účinky. Obsah této látky je v náplni obsažen až dvacetkrát více než v běžných repelentních přípravcích.

Ashleigh & Burwood London Egyptian Sunset

Ashleigh & Burwood London Egyptian Sunset recenze a test

Lampa designovaná do stylu starověkého Egypta Ashleigh & Burwood London Egyptian Sunset potěší zejména příznivce orientálně laděných doplňků. Zlatá pouštní barva nejlépe ladí s teplejším odstínem interiéru, je ručně vyráběna a díky svému unikátnímu rozložení mozaiky každým kusem jedinečná. Spotřebitel by měl tedy brát v potaz, že fotografie jsou pouze ilustrační. Součástí každé lampy značky Ashleigh & Burwood je dárková krabička, knot s kamínkem, kovový uzávěr a zhášecí víčko. Tento model se řadí po bok velkých katalytických lamp, takže ji nebudete muset tak často doplňovat.

Maison Berger Paris Diamant

Maison Berger Paris Diamant recenze a test

Katalytická lampa Maison Berger Paris Diamant je inspirována uměleckým stylem Art Deco a navržena designerským studiem Tous les Trois. Nevšední design připomínající diamant dokáže skvěle doplnit každou moderní domácnost a elegantní víčko na hrdle lampy zapadá do celého konceptu hranatosti a jednoduchosti. Objem katalytické lampy činní 345 ml a výška se pohybuje okolo 14,5 cm. V balení se nachází patentovaný kahan, knot z bavlny, ochranná krytka a uzávěr.

Maison Berger Paris Lolita Lempicka

Maison Berger Paris Lolita Lempicka recenze a test

Vonná lampa Maison Berger Paris Lolita Lempicka v luxusní dárkové sadě věrně napodobuje flakonu parfému Lolita Lempicka. Vzhled srdce potěší v drtivé většině ženy preferující nepravidelné tvary doplňků v domácnosti. Objem nádobky je 440 ml a lampa je nabízena v transparentní bílé a fialové variantě. Sada je vhodná zejména pro začátečníky v oblasti interiérových lamp, a to právě díky přidané vůni v balení. Vůně Lolita Lempicka se skládá ze základu fialky s kadidlem, srdce má z jasmínu a kosatce a hlavu tvoří citron, broskev a černá třešeň.

Ashleigh & Burwood London Dragon’s Eye

Ashleigh & Burwood London Dragon's Eye recenze a test

Originálně zpracovaným kouskem z dílny Ashleigh & Burwood London je také katalytická lampa Dragon’s Eye (v překladu dračí oko). Jak již ze samotného názvu vyplývá, spojení s draky je zde více než patrné. Krvavě rudá barva mozaiky spojená s černou a zlatou je opravdu tajemnou a zajímavou barevnou kombinací. Malé rozměry (12 x 6 cm) napovídají, že vonnou lampu bude vhodné umístit na méně nápadné místo v interiéru, kde nevšední design doplní okolní předměty. Balení obsahuje vše potřebné k zapálení krom náplně.

Maison Berger Paris Resonance

Maison Berger Paris Resonance recenze a test

Vonná lampa využívající katalytické reakce Maison Berger Paris Resonance je díky luxusnímu balení skvělým dárkem. Příjemná červená barva společně se stříbrným hrdlem tvoří dobře fungující design z rukou slavné návrhářky Sylvie de France. Důležité je také zmínit fakt, že se jedná o značku Maison Berger Paris, která je něco jako vlajkovou lodí ve světě katalytických lamp. Rozměry lampy jsou 13 x 16 x 22 cm a řadí se tedy mezi středně velké vonné lampy. V balení se nachází zaslepovací víčko, trychtýřek, korunka a návod k použití.

Maison Berger Paris So Neutral

Maison Berger Paris So Neutral recenze a test

Cenově velmi dostupná sada značky Maison Berger obsahuje velmi jednoduchou transparentní katalytickou lampu a základní bytovou náplň Maison Berger Paris So Neutral. Náplň je bez jakékoliv vůně a slouží primárně k pohlcování zápachu a nečistot. Výrobce také doporučuje tuto náplň používat před každou změnou vůně, knot se díky této náplni pročistí. Nesporným benefitem je cena a obsah balení, díky kterému může uživatel snadno a rychle vstoupit do světa katalytických lamp.

Ashleigh & Burwood London Metallic Ore

Ashleigh & Burwood London Metallic Ore recenze a test

Malá katalytická lampa Ashleigh & Burwood London Metallic Ore má rozměry 11 x 8 cm a nabízí klasický až starodávný design mozaiky. Hodí se převážně do retro laděných bytů nebo domů a díky ruční výrobě je každý kus originálem – nelze se tak spoléhat na ilustrační fotografie prodejců. Součástí balení je hezká dárková krabička, knot s kamínkem, kovový uzávěr a zhášecí víčko. Velikostně se lampa řadí mezi menší provedení a v tomto případě s vonnou lampou neobdržíte žádnou náplň.

Jak vybrat katalytickou lampu

První katalytické lampy se začaly využívat již v roce 1898 ve francouzských nemocničních zařízeních, kde se s jejich pomocí čistil vzduch od nežádoucích zápachů a mikročástic. Tehdejší lékárník Maurice Berger, původem z Paříže, vynalezl první katalytickou lampu a díky jeho revolučnímu systému, který si mimochodem nechal patentovat, můžeme i v současnosti využívat tohoto praktického pomocníka do domácnosti.

Katalytická reakce

Katalytické čištění probíhá pomocí takzvaného hoření bez plamene. Po zapálení knotu se kamínek, který funguje jako katalyzátor, rozpálí na teplotu okolo 500 °C. Po sfouknutí plamínku nastává katalytická reakce. Náplň z nádoby na povrchu kamínku oxiduje a za přítomnosti vzduchu začne uvolňovat molekuly, které absorbují nečistoty z ovzduší. Toto je stručně celé tajemství principu katalytických lamp. Uvolňování parfému zajišťuje nahřátý kamínek, který parfém odpařuje do ovzduší. Nedochází ovšem ke spalování, což je obrovským benefitem oproti vonným svíčkám, nekazí se totiž zbytečně kvalita vůně.

Provedení katalytické lampy

Všechny lampy fungují na stejném principu, je tedy na osobních preferencích zákazníka, jaký typ, tvar a velikost zvolí do svého interiéru. Obecně platí, že čím větší nádobka, tím déle vydrží náplň uvnitř. Jak jsme již zmiňovali v úvodu, jde také o doplněk do domácnosti, takže by měla být lampa vybírána pečlivě a s rozvahou dle stylu vašeho interiéru.

Výroba katalytické lampy je často umění, a tak by se k těmto výrobkům mělo i přistupovat. Většinou jde o vyjádření emocí a uměleckého talentu designera, stejně tak jako perfektně poskládané vůně, které většinou také ladí odborníci světové úrovně.

Výhody katalytické lampy

Většina běžných osvěžovačů vzduchu zápach pouze překryje, což není zrovna tím nejlepším řešením problému. Katalytická lampa nečistoty a pachy nejen pohlcuje, ale také neutralizuje ovzduší a tím zlepšuje jeho kvalitu. Lampa vzhledem k tomu, že nehoří, nesnižuje množství kyslíku v místnosti a nevytváří zdraví škodlivý dehet.

Katalytickou lampu lze využívat i ve větších místnostech. Bez problému je do půl hodiny provoní. S tím souvisí také skutečnost, na kterou spousta lidí zapomíná – pokud již nechceme lampu používat a chceme reakci zastavit, musí být korunka překryta krycím víčkem. Dost často se stává, že reakce pokračuje, dokud není baňka úplně prázdná.

Katalytická lampa a škodlivost

Celou řadu let se vedou diskuze, zda katalytické lampy opravdu fungují tak, jak uvádí výrobci, nebo se jedná o pouhý mýtus. Existují například tvrzení o tom, že alergikům může parfemace ještě více uškodit, kdy i menší množství aromatických látek může spustit alergickou reakci.

Často zmiňovaným problém je ozon, který vzniká při katalytickém spalování a reakci volných radikálů se vzdušným kyslíkem. Ten se stará právě o ono čištění vzduchu, současně je ale jedna z nejtoxičtějších látek. Lampy by proto měly mít certifikát, že ozon a benzen nepřekračují povolené limity a zásadní je také správné používání dle přiloženého návodu.

Náplň a vůně do katalytické lampy

Jistě vás také napadne otázka, jak dlouho taková náplň vydrží? To je čistě subjektivní záležitost, u které závisí na četnosti používání a délce katalytické reakce.

Na trhu existuje široký výběr mezi parfémy od ovocných lehkých až po těžké dřevité vůně. Ani zde nelze zaručeně říci, která z aktuálně nabízených náplní nejlépe voní nebo je nejkvalitnější. Citlivější osoby, které si pořizují lampu primárně za účelem čištění vzduchu, by určitě měli zvážit náplň bez přidaného parfému (neutrální vůni). Naopak lidem, kteří si chtějí pomocí katalytické lampy zpříjemnit den a navodit zajímavou atmosféru, doporučíme hledat a zkoušet nové bytové vůně.

Složení a konzistence náplní do katalytické lampy je přizpůsobena kahanu od stejné značky. Vybírejte proto pouze náplně od stejného výrobce. Kombinace náplní a kahanu od jiných výrobců může poškodit kahan, případně negativně ovlivnit jeho funkčnost a životnost.

Otázky při výběru katalytické lampy

Co je katalytická lampa?

Katalytickou lampu vymyslel francouzský lékárník Maurice Berger v roce 1898, pro použití v nemocničních zařízeních na čištění vzduchu. I proto se můžete setkat s označením Berger lampa, která ke svému vynálezci odkazuje. Dnes je používána především jako interiérový doplněk a bytová vůně.

Jaký je princip katalytické lampy?

Princip katalytické lampy spočívá v tzv. hoření bez plamene. Lampa se skládá z nádobky s vonnou esencí, speciálního hořáku a bavlněného knotu. Hořák se zapálí a po chvilce sfoukne. To spustí katalytickou reakci a uvolní se molekuly, které nepříjemný vzduch jen nepřekryjí, ale rovnou vyčistí a zneutralizují.

Jakou náplň do katalytické lampy?

Náplněmi do katalytických lamp jsou interiérové parfémy na alkoholové bázi, nikoliv lampové oleje. Vybírejte rovněž náplně od stejného výrobce, jako je lampa. Využít můžete i neutrální čistící směs neboli neutrální náplň, a to při změně vůně v katalytické lampě, aby nedošlo ke kontaminaci s původní vůní. Dále také pro zmírnění intenzity vůně, nebo pro použití v kuchyni a jiném prostoru k čištění bez provonění.