Nejlepší kávy 2024 (Test)

TOP 3 kávy z hodnocení a recenzí

Lavazza Qualitá Oro

Illy Espresso Classico

Gourmet Káva Kuba Lavado

Kvalitní zrnková káva s oceněním Produkt roku kombinuje šest odrůd kávy arabika ze Střední a Jižní Ameriky. Je středně pražená a má intenzivní chuť i aroma. Vhodná je pro přípravu všech druhů káv, kterým dodá ovocné tóny květin.Středně pražená mletá káva je ideální na espresso, cappuccino i latte macchiato. Má typickou vyváženou a silnou chuť s aroma květin, čokolády i karamelu. Dodávána je v praktické plechové dóze, která udrží dobře aroma.Zrnková káva 100% Arabiky odrůdy Bourbon má stupeň pražení City+ a samotná zrna pocházejí z Kuby. Má nezaměnitelnou jemnou a sladkou chuť s nulovou aciditou, kterou doplňují tóny hořké čokolády, karamelu a ořechů.

Orientační Cena
286 Kč

Orientační Cena
156 Kč

Orientační Cena
139 Kč

Káva patří k nejrozšířenějším a nejoblíbenějším nápojům po celém světě a připravuje se na desítky způsobů. Základ tvoří zrnková káva, ze které se procesem vyrábí instantní káva (rozpustná). Nepražená zelená káva má zcela odlišnou chuť, zatímco cibetková káva patří k těm nejdražším a nejlepším kávám na světě. Kvalitní a dobrá káva je do velké míry závislá na chutích každého jedince a její správné přípravě, i přes to se však dá nejkvalitnější káva od méně kvalitních poznat podle určitých kritérií. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší kávy pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší zrnková káva

VzhledModelDruhPůvod zrnChuťHmotnostDostupnost
Lavazza Qualitá Oro recenze a testLavazza Qualitá Oro100 % ArabicaStřední a Jižní AmerikaTóny ovoce a květin1000 g
DeLonghi Kimbo Espresso Classic recenze a testDeLonghi Kimbo Espresso Classic40 % Arabica, 60 % RobustaStřední a Jižní AmerikaTóny koření, karamelu, čokolády1000 g
Pellini Top Arabika recenze a testPellini Top Arabika100 % ArabicaLatinská AmerikaTóny čokolády, ovoce, medu1000 g
Vergnano Espresso Bar recenze a testVergnano Espresso Bar80 % Arabica, 20 % RobustaStřední Amerika, AfrikaOvocné tóny1000 g
Lucaffé Mr. Exclusive recenze a testLucaffé Mr. Exclusive100 % ArabicaStřední a Jižní AmerikaTóny karamelu, květin, ořechů1000 g

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší mletá káva

VzhledModelDruhPůvod zrnChuťHmotnostDostupnost
Lavazza Dek recenze a testLavazza Dek100 % ArabicaAsie-250 g
Illy Espresso Classico recenze a testIlly Espresso Classico100 % ArabicaStřední a Jižní Amerika, Indie, AfrikaTóny květin, čokolády, karamelu250 g
Dallmayr Prodomo recenze a testDallmayr Prodomo100 % ArabicaEtiopie, Asie, Střední Amerika, AfrikaTóny květin500 g

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší pražená káva

VzhledModelDruhPůvod zrnChuťHmotnostDostupnost
Beansmiths Brazil Diamond recenze a testBeansmiths Brazil Diamond100 % ArabicaBrazílie, Minas GeraisLískový ořech, mléčná čokoláda250 g
Gourmet Káva Kuba Lavado recenze a testGourmet Káva Kuba Lavado100 % ArabicaKubaHořká čokoláda, karamel, oříšky250 - 1000 g
Zlaté Zrnko Káva Emílie recenze a testZlaté Zrnko Káva Emílie100 % ArabicaBrazílieLíska, ořechy, pečený chleba200 - 1000 g

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší instantní káva

VzhledModelDruhPůvod zrnChuťHmotnostDostupnost
Davidoff Espresso 57 instant recenze a testDavidoff Espresso 57 instant100 % ArabicaStřední a Jižní AmerikaTóny čokolády100 g
Cafédirect BIO recenze a testCafédirect BIO100 % ArabicaPeru, Bolívie, Honduras, Mexiko-100 g

Zobrazit celou nabídku

Jak vybrat kávu

Každý milovník kávy by si měl před její koupí důkladně pročíst informace, které k ní výrobce nebo prodejce uvádí. Prvním krokem je výběr odrůdy, Arabica má příjemné aroma s jemně kyselou chutí, Robusta obsahuje více kofeinu a je hořčejší. Oblíbené jsou také směsi obou odrůd. Káva se prodává ve formě celých zrn nebo v namleté podobě. Chuť kávy nejvíce ovlivňuje intenzita pražení, hrubost namletí či čerstvost, která závisí také na kvalitě obalu. Země původu i nadmořská výška o kávě také mnohé napoví, stejně tak jako certifikace od ověřených asociací, které podtrhují kvalitu kávy.

Druhy kávy

Káva je získávána ze dvou různých odrůd kávovníku, přičemž mezi oběma odrůdami jsou značné rozdíly. (zdroj: coffeespot.cz)

Arabica

Je nejoblíbenějším druhem kávy pocházející z kávovníku arabského a tvořící 70 % světové produkce kávy. Pěstuje se především v Jižní a Střední Americe a v oblastech severovýchodní Afriky ve vyšších nadmořských výškách. Její pěstování je náročné, rostlina není odolná proti škůdcům.

Zralé plody z keříků odpadávají a snadno dochází ke znehodnocení. Arabika je dělena na další odrůdy, kterých je více než 80. Mezi nejznámější patří odrůdy Typica, Bourbon, Catuai, Caturra, Maragogype, Mundo Novo či Catimor. Natrefíte buď na směsi Arabiky nebo na jednodruhovou kávu, to však spíše ve specializovaných obchodech. Náročnost pěstování se odráží ve vyšší pořizovací ceně.

  • Má intenzivní, jemně kyselou chuť a příjemné aroma, díky vyššímu obsahu cukru, tuků a vitamínů.
  • Lze vybírat z pestré nabídky chutí a aromat, připomínající bylinky, čokoládu, ovoce, koření nebo květiny.
  • Obsahuje dvakrát až třikrát méně kofeinu než Robusta (1,2 až 1,5 %).
  • Pěstuje se v nadmořské výšce 600–2200 metrů.
  • Kávovník arabský plodí až po pěti letech.
  • Káva je sbírána ručně z důvodu opadávání bobulí z keřů.
  • Zrnko je protáhlé a plošší, rýha je zakřivená.
  • Jejím největším producentem je Brazílie, na druhém místě je Kolumbie.

Robusta

Její pěstování je méně náročné, proto je levnější než Arabica. Kávovník statný (robustní) je odolnější vůči škůdcům a plísním a není náročný ani na nadmořskou výšku. Více mu však vyhovuje vlhké a teplé podnebí v nížinách. Kávová zrna z něj samovolně neopadávají, proto je pro sběr možné použití strojů. Robusta je vhodná do směsí, nejčastěji pro přípravu silného espressa.

  • Je známá pro svou hořkou a výraznou chuť.
  • Má vysoký obsah kofeinu, 2x až 3x vyšší než Arabica (2,2 až 2,7 %).
  • Pěstuje se v nadmořské výšce 0-800 metrů ve vlhčím a teplejším podnebí.
  • Kávovník statný plodí již po 2-3 letech.
  • Sklizeň je možná i za pomoci strojů.
  • Zrnko je menší a kulatější, rýha je rovná.
  • Nejvíce se pěstuje ve Vietnamu.

Směsi

Smícháním Arabiky a Robusty vzniká vyvážená chuť obou odrůd. Nejčastěji má větší podíl ve směsi Arabika, Robustu je obsažena z 10 až 40 %. Robusta kávě dodává pevnou cremu a intenzitu, což je důležité především u káv připravovaných s mlékem (cappuccino, caffe latté). Setkáte se také se směsmi několika odrůd Arabik, jejichž pražiči si hrají s jednotlivými aromaty a chutěmi, čímž často docílí dokonalé vyváženosti.

Speciální káva

Arabica a robusta se dále různě upravují, čímž vznikají speciální kávy. Poměrně nevšední je pak cibetková káva nebo sloní káva.

Káva bez kofeinu

Bezkofeinová káva se vyrábí z odrůd Arabica i Robusta, přičemž výrobci z kávy odstraní kofein různými procesy. Je vhodná pro osoby, které kofein z určitého důvodu nesmí konzumovat. Dekofeinizace se provádí u zelených zrn před pražením. Podle evropské legislativy nesmí zrnková bezkofeinová káva obsahovat více než 0,1 % kofeinu a maximálně 0,3 % u kávy instantní.

  • Chemický proces odstranění kofeinu – Levnější způsob. Může ovlivnit výslednou chuť kávy kvůli chemikáliím, které v ní zůstanou. Existují tři metody, pomocí Etyl acetátu, oxidu uhličitého nebo s použitím methylenchloridu.
  • Švýcarský vodní proces – Ze zrn dlouhodobě máčených ve vodě se uvolňuje kofein. Voda se přefiltruje přes uhlík, který vstřebává kofein, ale často bohužel i aroma.

Zelená káva

Jedná se o nepražená kávová zrna. Chuť se zdaleka nepodobá pražené kávě, ale spíše zelenému čaji, oříškům, máku nebo cereáliím. Zelená zrna jsou tvrdá, a proto se obvykle prodávají namletá. Jedná se o zdravější variantu kávy a pije se při hubnutí, protože má dobrý vliv na metabolismus a zabraňuje vstřebávání cukrů. Může působit jako prevence proti srdečním chorobám nebo cukrovce. Nedává se do kávovaru, ale louhuje se v horké vodě jako čaj. Stejně jako pražená káva obsahuje kofein, který má povzbuzující účinky.

Výběrová káva

Výběrová káva by měla být nejlepší zrnkovou kávou, kterou si můžete běžně pořídit. Objektivně žádné parametry splňovat nemusí, musí však mít minimálně 80 bodů na 100 bodové škále subjektivního hodnocení, které je nejčastěji Cup of Excellence a česky se mu říká „cupingové skóre“.

Výběrová káva by měla mít dohledatelné informace o zemi i oblasti, kde byly zrna vypěstovány, o odrůdě, metodě zpracování, datumu sklizně i datumu pražení a další informace. Výběrová káva je drahá káva, pokud se tedy dostanete k podezřele levné zrnkové výběrové kávě, zvyšte svoji pozornost a zjišťujte si další informace. Častým nešvarem bývá dlouhá doba od pražení, která přirozeně snižuje kvalitu kávy.

Cibetková káva

Jde o vzácnou kávu, jejíž základ tvoří trus cibetky palmové nazývané také jako oviječ skrvnitý. Pochází z Filipín, dnes však žije téměř v celé Asii, v Africe i v jižní Evropě. Je masožravcem, přesto si ráda pochutná na kávových bobech, sní z nich sladkou slupku a zrna spolkne bez porušení. Vybírá si pouze zralé bobule.

V žaludku cibetky neporušená kávová zrna fermentují spolu s dalšími snědenými potravinami, což finálnímu produktu dodává originální chuť a vůni. Po sesbírání trusu se zrna důkladně omyjí, usuší a upraží jako klasická káva. Zrna kvašená v žaludku cibetky jsou po pražení olejnatější. Lidé často popisují chuť podobnou hořké čokoládě, karamelu či švestkám. Cibetková káva je označována indonéským názvem „Kopi Luwak”, má vysokou pořizovací cenu a narazíte na ni zřídka.

Sloní káva

Nazývá se jako Black Ivory Coffee. Princip je stejný jako u cibetkové kávy, liší se pouze způsobem trávení zrn, protože je slon na rozdíl od cibetky býložravec. Čerstvá káva je po vymytí, usušení a upražení velmi jemná s tóny muškátu a čokolády. Pořizovací cena je velmi vysoká, zhruba 50 tisíc Kč za kilogram. Setkáte se s ní například v luxusních asijských hotelech.

Forma kávy

Na trhu jsou mimo zrnkové a mleté kávy i další formy, ovlivňující kvalitu kávy a rychlost přípravy nápoje.

Zrnková káva

Jedná se o základní variantu, která je po upražení vložena do finálního obalu. Každý si ji může umlít sám podle preferované hrubosti. Čerstvě namletá káva není zvětralá a je v ní zachováno veškeré aroma a chuť. Nevýhodou je časová náročnost přípravy kávy a nutnost pořízení kvalitního mlýnku, který musí být také správně nastaven. Starosti se zrnkovou kávou odpadají, pokud ji používáte v automatickém kávovaru, jehož součástí je i mlýnek na kávu.

Mletá káva

Po upražení se rovnou mele v různých hodnotách hrubosti. Výhodou je rychlá příprava kávového nápoje, může však částečně ztratit vůni a chuť při nesprávném skladování. Při nákupu mleté kávy je nutné sledovat hrubost namletí, neboť každý způsob přípravy vyžaduje jinou hrubost. Běžně však narazíte na kávu jemně namletou pro přípravu v kávovaru.

Instantní káva / rozpustná káva

Vyrábí se metodou sušení vyluhovaných pražených a mletých zrn. Silný extrakt se z teploty okolo 100 °C zchladí na 4 °C, což má vliv na kvalitu kávy. Následuje sušení. Ve finálním zpracování vznikne prášek, který se po zalití vodou zcela rozpustí, aniž by vznikaly usazeniny na dně. Jiná metoda využívá hluboké zmražení extraktu na -40 °C, při němž vzniká granulát. Tento způsob výroby je nákladnější, káva si však zachová více aroma.

Instantní káva se často chemicky aromatizuje, aby se podobala více zrnkové kávě. Prodává se i na porce v malých sáčcích a její pořizovací ceny jsou nízké, její obliba je díky jednoduché přípravě. Nejlevnější instantní kávy mohou obsahovat nekvalitní nedozrálá zrna, plíseň a může být napadena i hmyzem.

Kapsle a E.S.E. pody

„Easy serving espresso” vyjadřuje papírový sáček naplněn porcovanou kávou, podobně jako u čajů. Má kulatý tvar a vkládá se do vhodného kávovaru. Plastové nebo hliníkové kapsle jsou určeny pro speciální kapslové kávovary, ty se vyrábějí v různých příchutích kávy, v bezkofeinové variantě nebo v podobě horké čokolády. Většina kapslí je recyklovatelná a výhodou těchto káv je jednoduchá příprava.

Vlastnosti kávy

Za dokonalostí vašeho šálku kávy stojí několik zásadních vlastností.

Obsažené látky a účinky na zdraví

Káva obsahuje řadu prospěšných látek. Nejvýznamnější látkou je alkaloid kofein s povzbuzujícími účinky. Dále obsahuje dalších 200 různých látek, například sacharidy, bílkoviny či spoustu minerálních látek, včetně draslíku, železa, fosforu, hořčíku nebo vápníku. V kávě najdeme také kyseliny, polyfenoly či vitamíny.

  • Zlepšuje výkon mozku – Kofein je nejvyužívanějším nootropikem a působí proti únavě, jedná se o tolerovanou návykovou látku. Doporučená denní dávka se pohybuje okolo 300 mg denně, což je asi 4 až 6 šálků kávy. Při přípravě kávy se začne uvolňovat až po cca 11 vteřinách, nejméně je ho tedy v ristrettu a v espressu, i když jsou tyto kávy chuťově výraznější. Naopak nejvíce kofeinu je v kávě připravované ve french pressu, kde se namletá zrna louhují několik minut.
  • Působí proti astmatu – Zasluhují se o to aromatické výpary z kávy.
  • Zlepšuje výkon u vytrvalostního typu sportu – Pít se má však pouze malé množství, které nedehydratuje tělo.
  • Podporuje trávení – Díky zvyšování vylučování žaludeční kyseliny.
  • Chrání tělo před šířením volných radikálů – Zajišťují to obsažené antioxidanty.
  • Příznivě působí při Parkinsonově a Alzheimerově chorobě.

I když je káva spíše zdraví prospěšná, může při dlouhodobé konzumaci většího množství způsobovat nervozitu, nespavost, podrážděnost, nepravidelnou srdeční činnost, psychomotorický neklid a další. Každé tělo reaguje na pití kávy jinak.

Káva v těhotenství

Mnozí si myslí, že se káva při kojení nebo v těhotenství nesmí pít vůbec. Jeden až dva šálky denně miminku však neškodí. Je ale potřeba hlídat přísun kofeinu, který by mohl ve velké množství v začátku těhotenství způsobit i potrat. Maximální denní přísun kofeinu by měl být 150–200 mg a lepší je ho rozdělit do dvou šálků. Spousta maminek raději nakonec volí kávu bez kofeinu. (zdroj: belenka.cz)

Kvalita

Nejlepší zrnková káva je obecně z prvního sezónního sběru, kdy má nižší obsah kofeinu. Farmáři ji mohou nazývat také jako výběrovou kávu. Taková káva by měla vždy uvádět jasný původ včetně oblasti, měla by být čerstvá, správně upražená, dostatečně opečovávaná a měla by projít testem kvality.

Takový test zrnkové kávy je hodnocen podle vůně a chuti (cuppingové skóre), přičemž výběrová káva by měla v testu mít minimálně 80 bodů. Dále by se měly na jejím obalu uvádět informace o sklizni, o farmáři, o konkrétní odrůdě kávy a nezbytností je také datum pražení. Káva je dnes oceňována také mnoha různými certifikacemi.

  • UTZ, Bird friendly – Značí udržitelné zemědělství šetrné k životnímu prostředí.
  • Fair Trade – Zaměřuje se na spravedlivé platební podmínky pro pracovníky na farmách.
  • Direct Trade – Označuje se tak káva, kterou kupuje pražírna přímo od farmáře.
  • Rainforest Alliance – Dohlíží na udělování certifikací farmám produkující tropické plodiny.
  • The Italian Coffee Academy – Certifikát udělen italskou akademií prověřující jakost kávy.
  • SCA CR (Specialty coffee association Costa Rica) – Zaměřuje se na výběrovou kávu a hodnotí její vlastnosti.

Chuť

Z každého druhu kávy je cítit něco jiného jak po čichu, tak chutí, i když není káva chemicky aromatizována. Je to dáno odrůdou, zemí původu, nadmořskou výškou, složením půdy i způsobem pražení. Různé kávy z jedné země původu mají proto podobnou chuť. Někteří výrobci chuť a vůni popisují na obale.

  • Čokoláda – Její tóny má často káva z Latinské Ameriky.
  • Karamel – Jeho nádech najdete v kávě z Peru nebo jiných jihoamerických kávách.
  • Oříšky – Často je můžete cítit z kvalitní kávy ze Střední nebo Jižní Ameriky.
  • Květiny – Spolu s citrusy jsou specifické pro kávu z Etiopie.
  • Koření – Je specifické pro asijské kávy.
  • Ovoce – Je cítit z káv z afrického kontinentu, Indonésie nebo z Jižní Ameriky.
  • Dřevo – Ucítíte ho například z kubánské kávy spolu s tabákem.

Čerstvost

Zjistit dobu od pražení až po nákup sáčku není jednoduché především u levnějších káv. Zjišťovat byste ji měli u zrnkové kávy, kterou před přípravou sami namelete, přičemž byste se měli vyhnout kávovým zrnům s datumem pražení před více než 3 měsíci. Čerstvá káva je tak nejlepší z nějaké místní pražírny. Kvalitní zrnková káva si udržuje déle aroma i chuť, mletá káva je ztrácí velmi rychle. Pokud není na obale uvedeno datum pražení, najdete alespoň minimální datum spotřeby. Starší zrna nevoní výrazně, jsou mastná, po přípravě nepění a jdou špatně namlít.

Balení

Velkou roli v čerstvosti hraje správný obal, měl by být vzduchotěsný s jednocestným ventilem. Z kávy odvádí oxid uhličitý, ale nepouští do obalu vzduch. Zipové zavírání zvyšuje vzduchotěsnost a navíc je praktické, v kvalitním obalu káva neztrácí aroma a nepřijímá vlhkost či okolní pachy.

Země původu

Na obale kvalitní kávy byste měli najít zemi, kde byla káva pěstována. Více než 60 zemí má k pěstování kávy dobré podmínky, přičemž největšími producenty jsou Brazílie, Vietnam a Indonésie, kteří pěstují více než polovinu celosvětové produkce kávy. Dalšími významnými vývozci kávy jsou Kolumbie, Indie, Peru, Etiopie, Mexiko, Guatemala či Honduras.

Cena

Cena kávy nemusí vždy vypovídat nic o její kvalitě. Pořídit je možné 100 % Arabiku do 100 Kč, jinou za 500 Kč. Cenu ovlivňuje nejen způsob sběru, ale i certifikace či způsob pražení. Všímejte si také velikosti balení, které se prodává s gramáží 100 g až 1,5 kg. Kvalitní káva se obvykle prodává v menších baleních, aby si uchovala čerstvost, zatímco méně kvalitní kávy seženete ve velkém výhodném sáčku.

  • Cena do 300 Kč – Spadají do ní kávy v supermarketech. Nejnižší ceny má jednodruhová Robusta, o něco dražší je směs 50 % Robusty a 50 % Arabiky. Za 300 Kč pořídíte spíše 100 % Arabiku, která často není prémiové kvality.
  • 300 Kč – 1000 Kč – Za vyšší cenu se dá pořídit kvalitní 100 % Arabica, zelená káva, 250 g výběrové kávy z malých pražíren či kvalitní káva bez kofeinu. Za tuto cenu samozřejmě nakoupíte i velké balení kávy nižší kvality.
  • Cena nad 1000 Kč – Za cenu v řádech tisíců lze koupit Arabiku prémiové kvality s několika certifikáty, kdy je důkladně kontrolováno každé zrno. V řádu tisíců Kč se prodává cibetková káva ve větším balení a jednoznačně nejdražší je sloní káva, která stojí až 50000 Kč za 1 Kg.

Stupeň pražení

Pražírny kávy nabízí kávu s různými stupni pražení. Odvíjí se od doby pražení a teploty v pražičce. Každý stupeň určuje jinou barvu a odráží se také v chuti a vůni kávy. Pražení se rozděluje do tří základních stupňů, přičemž některé pražírny používají své vlastní označení. Směsi se obvykle praží intenzivněji než jednodruhové kávy.

  • Světlý stupeň – Praží se nejkratší dobu, po kterou se cukry se v kávě nestíhají rozpustit. Je vhodná pro přípravu kávy ve french pressu, aeropressu či v moka konvičce. Světle pražená káva vyniká ovocnou vůní a kyselejší chutí.
  • Střední stupeň – Cukry v zrnech začnou díky delšímu pražení karamelizovat. Chuť je proto obohacena a vyniknou i zvláštní znaky jednotlivých odrůd. Používá se do překapávače na kávu.
  • Intenzivní stupeň – Tmavě upražená káva zůstala v pražičce delší dobu. Chuť je díky tomu bohatá, výrazná a plná. Nepřehlédnete příjemně hořké tóny karamelu, oříšků nebo čokolády. Je to ideální káva do automatického kávovaru či pákového, ale také do moka konvičky.

Hrubost namletí

Pro každý způsob přípravy je vhodná jiná hrubost kávy.

  • Velmi jemné namletí – Používá se pro přípravu kávy v džezvě.
  • Jemné mletí – Mele se tak zrnková káva na espresso nebo na českého turka.
  • Středně hrubé namletí – Lze použít pro kávu připravovanou v moka konvičce.
  • Hrubé namletí – Používá se do překapávacího kávovaru nebo dripperu.
  • Velmi hrubé mletí – Je vhodné pro použití do french pressu.

Podávání kávy

Pro znalce je důležité i správné servírování kávy.

  • Správný šálek – Spolu s podšálkem a lžičkou tvoří základ. Měl by být před nalití kávy nahřátý, aby si čerstvá káva udržela aroma i pěnu a nedostala teplotní šok. Nejdéle si ji uchová v šálku zaobleného tvaru. Nejvhodnějším materiálem pro espresso či cappuccino je porcelán kvůli jeho tepelným vlastnostem.
  • Správné množství kávy a vody – Každá káva má svá pravidla o množství obsažené vody a kávy. Například u espressa je to zhruba 7 až 10 g kávy a 30 ml vody.
  • Malá sklenka vody – Neperlivá voda zajišťuje osvěžení chuťových pohárků, abyste si kávu více vychutnali. Neslouží tedy k zavodňování organismu.
  • Třtinový cukr – Pokud má někdo rád sladkou kávu, měla by se podávat s kvalitním cukrem.
  • Vyšlehané plnotučné mléko – V případě, že potřebujete ke kávě mléko, mělo by být čerstvé a správně nahřáté.
  • Sladký doplněk – Mnozí ocení ke kávě sladkou sušenku nebo čokoládu.
  • Nepřebíjet chutě – Káva by se neměla kazit posypy jako je skořice nebo kakao jako tomu bývá u cappuccina. V kavárnách se tak má podávat pouze na vyžádání.

Způsob přípravy

Použitá technika při přípravě kávy zásadně ovlivňuje kvalitu konečného nápoje.

  • Automatický kávovar – Výhodou je rychlost a jednoduchost přípravy pomocí tlačítek nebo displeje. Zrnková káva se sype do vrchní části kávovaru, kde je namleta pomocí integrovaného mlýnku. U většiny kávovarů lze zvolit požadovaný druh kávy či intenzitu. Kávovary mají také automatické čištění.
  • Pákový kávovar – Disponuje kvalitní přípravou kávy s dokonalou chutí. Nevýhodou je náročnější příprava, kdy se mletá káva vkládá do páky, upěchuje se a až poté se páka spojí s kávovarem a zmáčkne se tlačítko. Důležité je zvolit správné množství a vhodnou hrubost namletí zrn. Složité může být také čištění všech částí kávovaru. Kompenzací je však perfektní šálek kávy. Některé pákové kávovary jsou kompatibilní s kávovými ese pody.
  • Kapslový kávovar – Vyniká kompaktní velikostí a jednoduchou přípravou bez nebezpečí vysypání kávy. Pořídit je možné mnoho příchutí káv či horkých čokolád. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a více odpadu v podobě kapslí, které se však již dají v mnoha případech recyklovat.
  • Překapávací kávovar – Levný způsob přípravy kávy funguje s pomocí filtru, který se naplní hrubě namletou kávou. Horká voda pomalu překapává přes kávu do konvice vespod. Výhodou je nepřepalování kávy a díky delšímu louhování se uvolní i velké spektrum chutí.
  • Dripper – Jedná se o trychtýř s uchem z různých materiálů, do kterého se vloží filtr a položí na nádobu. Káva po zalití vodou překapává přímo do hrnečku nebo konvice.
  • Moka konvička – Konvička se skládá ze tří částí. Spodní část se naplní vodou, sítko uprostřed kávou a vloží se do sebe. Na spodní část se našroubuje vrchní konvička s komínkem. Při zahřívání se vytváří ve spodní části pára a tlak, čímž dochází k transportu vroucí vody komínkem přes mletou kávu do horní konvičky. Výhodou je dlouhá životnost a bezporuchovost, káva se však lehce přepálí.
  • French press – Jednoduchý přístroj s nízkou pořizovací cenou. Do konvičky se nasype namletá káva s vhodnou hrubostí, zalije se horkou vodou a stlačí se pístem s filtrem. Káva díky delšímu louhování a absenci varu nepřichází o aroma a prospěšné látky. Má vyšší obsah kofeinu.
  • Aeropress – Další přístroj s pístem a filtrem. Naplněný vodou a kávou se nasazuje přímo na šálek či konvici. Dva plastové válce do sebe zapadají a při jejich stlačení je voda hnána přes kávu a filtr. Výhodou je skladnost, hmotnost a jednoduchost. Je vhodný na cestování.
  • Džezva – Do malé kovové nádoby s držadlem se nasype mletá káva s cukrem, po nalití vody se zahřívá na mírném plameni až do vypěnění. Pěna se odebere lžičkou do šálku. Džezva se dál nahřívá až do bodu varu a poté se začne pomalu lít do šálku. Pro přípravu pravé turecké kávy se používají také jiné metody zahřívání.
  • Přelití kávy – Klasický turek vzniká přelitím kávy horkou vodou o teplotě okolo 92-95 °C. Rozpustná káva by se měla zalévat vodou s maximální teplotou 90 °C. Aby sedlina v českém turkovi nedráždila játra a žaludek, doporučuje se zhruba po 4 minutách louhování scedit.

Historie kávy

Káva se údajně pěstovala již v 1. století př.n.l. První zmínky pochází z Etiopie, z provincie Kaffa. Obyvatelé Kaffy bobule z keřů nejprve žvýkali a teprve po požáru zjistili, že se po jejich zahřátí uvolní krásná vůně. Díky tomu začali zrna pražit.

Válečníky či obchodníky byla káva dopravena do Jemenu a z přístavu Al-Mokha byla dovážena na Arabský poloostrov, později do celého světa. Právě podle jména přístavu se kávě již tehdy říkalo „moka”. Po Jemenu a Arabském poloostrovu se začala pěstovat na Jávě, Sumatře či Cejlonu. Později se sazenice kávovníku dostaly díky mořeplavcům i do Jižní Ameriky.

Otázky při výběru kvalitní kávy

Je nejlepší zrnková káva do kávovaru?

Nejlepší kávy z kávovaru docílíte právě se zrnkovou kávou. Automatické kávovary mají zabudovaný mlýnek, díky kterému je každá káva připravena z čerstvě namleté zrnkové kávy. S použitím pákového kávovaru je nutné kávu nejprve namlít v externím mlýnku. Káva do kávovarů musí být čerstvá a měla by být upražena intenzivněji. Vyniknou příjemně hořké tóny, chuť je bohatá a výrazná. Použít lze espresso směs či jednodruhovou kávu.

Jaký je žebříček nejkvalitnější kávy?

Výběr kvalitních káv jsme zahrnuli do našeho článku, který shrnuje nejlepší světové výrobce káv i různé druhy. Nejkvalitnější běžně dostupná káva je odrůdy Arabika, která se pěstuje ekologicky na kontrolovaných plantážích a u které je pečlivě kontrolován celý proces zpracování. Mezi výjimečné a současně nejdražší kávy na světě patří cibetková káva Kopi Luwak, nebo sloní káva.

Jaká je nejlepší káva na českém trhu?

V dnešní době se dováží zcela běžně i na český trh ta nejkvalitnější káva, která na světě existuje. Určit jednu značku nebo jeden typ/druh není možné kvůli rozdílným chutím každého jedince. Nejlepší káva je však čerstvě pražená, ideálně pokud je pražena až v České republice. Její kvalitu významně ovlivňuje i proces před pražením, na který dohlíží renomované organizace zmíněné v článku.

Jaké jsou nejlepší značky kávy?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce káv patří Lavazza, Segafredo, Lucaffé, Mövenpick, Illy, Dallmayr nebo Davidoff. Nenároční spotřebitelé oceňují také Lidl kávu, která se prodává pod jejich privátními značkami a má dobrý poměr cena/výkon. Zpravidla velmi kvalitní kávu mají lokální pražírny, kterých je jen na našem území několik.

Jaká je nejlepší mletá káva na turka?

Vybírejte kvalitní výběrovou kávu s garancí dobré chuti a aroma. Sledujte čerstvost, neměla by být pražená před více než 3 měsíci. Měla by být světle nebo středně upražená a namletá najemno, zalévá se horkou vodou o teplotě 92 až 95 °C. Kávová sedlina by se měla po 4 minutách louhování scedit, aby nedráždila žaludek a játra.