Vybíráme nejlepší kombinovaný sporák

Vaření a pečení můžete provádět na samostatném nebo jednotném kuchyňském spotřebiči. U jednotných je to elektrický, a hlavně kombinovaný sporák (nejprodávanější volně stojící sporáky), spojující plynové hořáky a elektrickou troubu. Plynová deska poskytne rychlý ohřev s minimem tepelných ztrát, elektrická trouba zase pečící programy nebo různé druhy ohřevu, kde k oblíbeným patří sporáky s horkovzdušnou troubou. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší kombinované sporáky pro rok 2019, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší kombinované sporáky 2019

VzhledModelRozměry (šířka/hloubka) 
Mora KS 853 MBR50 cm / 60 cmVÍCE INFORMACÍ
Amica SHM 51084DA W50 cm / 60 cmVÍCE INFORMACÍ
Electrolux EKK6450AOX59.6 cm / 60 cmVÍCE INFORMACÍ
Amica SHM 5774 PAW50 cm / 60 cmVÍCE INFORMACÍ
Mora KS 948 6MW60 cm / 60 cmVÍCE INFORMACÍ
Gorenje K 57364 AXG50 cm / 60 cmVÍCE INFORMACÍ
Mora K 667 AW50 cm / 59.4 cmVÍCE INFORMACÍ
Siemens HX74522560 cm / 60 cmVÍCE INFORMACÍ
Amica SHM 51032 X50 cm / 60 cmVÍCE INFORMACÍ
Beko FSM 62330 DXT60 cm / 60 cmVÍCE INFORMACÍ

Recenze kombinovaných sporáků

Mora KS 853 MBR

Mora KS 853 MBR recenze

Kombinovaný sporák Mora KS 853 MBR disponuje obvyklými čtyřmi hořáky s elektrickým zapalováním umístěným v knoflících, které lze zakrýt příklopem a zamezit tak znečištění. Volně stojící sporák má nezbytnou pojistku proti úniku plynu a rovněž velký výkonný hořák (3000 W). Trouba má sice menší objem, zato zde najdete horní i dolní topné těleso, ventilátor, kruhové topné těleso nebo program elektrického grilu. Prolisy pak zajišťují výsuv plechů, které lze následně uskladnit v dolní části sporáku, kde má úložný prostor.

Pro – V příslušenství má pečící plechy, vodní čištění, poměr cena/výkon
Proti – Nemá hadici na plyn

ZJISTIT CENU

Amica SHM 51084DA W

Amica SHM 51084DA recenzeU kombinovaného sporáku Amica SHM 51084DA W upoutá digitální LCD displej (mimo jiné zahrnuje časovač/minutku) a litinové rošty na plynové varné desce k zajištění stability vaření. Úsporné trysky adaptují plamen podle velikosti hrnce a výhodou je také skleněný příklop, kterému nehrozí prohýbání jako u těch z tenkého plechu. Objemná trouba (66 litrů) disponuje spodním, horním a zadním topným tělesem a ventilátorem. Horkovzdušná funkce trouby navíc umožní více vrstvé pečení s nemísením vůní. Z doplňků pak trouba nabídne grilovací rošt nebo otočný rožeň.

Pro – Objem trouby, úsporné trysky, časovač
Proti – Možné problémy se stabilitou

ZJISTIT CENU

Electrolux EKK6450AOX

Electrolux EKK6450AOX recenzeElectrolux EKK6450AOX je nerezový kombinovaný sporák vyznačující se dobrou izolací spolu s dvířkami z vícevrstvého skla, což dohromady zajistí zajímavou provozní úsporu ve srovnání s jinými sporáky ve stejné energetické třídě. Kromě času je zde i digitální časovač, na kterém lze nastavit také délku a konec pečení. Objemná elektrická trouba umožňuje vícevrstvé a horkovzdušné pečení, obsahuje gril a 7 pečících funkcí. Stabilní vaření zajišťuje chromovaný rošt a skleněným příklopem lze zakrýt plynovou desku.

Pro – Izolace zajišťující provozní úsporu, digitální časovač
Proti – Šuplík na příslušenství je z plastu

ZJISTIT CENU

Amica SHM 5774 PAW

Amica SHM 5774 PAW recenzeMezi specifika kombinovaného sporáku Amica SHM 5774 PAW patří teleskopický výsuv plechů, díky nímž nemusíte zasahovat rukama do trouby. Trouba disponuje funkcí rychlého ohřevu, s jejíž pomocí nahřejete troubu na 150 stupňů již za 4 minuty. Kromě toho trouba disponuje horkým vzduchem, grilovací spirálou nebo rozmrazováním. Výbava plynové desky sporáku zahrnuje dva litinové rošty nebo například bezpečnostní pojistku hořáků zamezující úniku plynu.

Pro – Dva robustní litinové rošty, teleskopický výsuv plechů
Proti – Nic závažného

ZJISTIT CENU

Mora KS 948 6MW

Mora KS 948 6MW recenzeKombinovaný sporák Mora KS 948 6MW a jeho multifunkční trouba disponuje teleskopickým výsuvem plechů, dvířky s větrací lištou snižující teplotu jejich skla, funkci elektrického grilu (infra topné těleso) nebo rozmrazování a rovněž samočistící funkcí odmaštění pomocí páry. O plynové hořáky se stará pojistka Stop Gas a stabilní vaření na varné desce zajišťuje smaltovaná mřížka.

Pro – Funkce samočištění trouby, bezpečnostní dvířka
Proti – Musí se držet knoflík na jiskru a plyn

ZJISTIT CENU

Gorenje K 57364 AXG

Gorenje K 57364 AXG recenzeDo malé kuchyně zapadne kombinovaný sporák Gorenje K 57364 AXG se šířkou 50 cm, navíc v atraktivním nerez provedení. Plynové hořáky disponují automatickým zapalováním, kdy stlačíte a otočíte kolečkem, plynovou pojistkou a výkonným 3 kW předním hořákem. Elektrická trouba nabízí 10 programů, mezi nimi například na pizzu, případně program pro čištění, kruhové topné těleso nebo gril s motorovým pohonem.

Pro – Úzký nerez sporák, otočný rožeň
Proti – Nic závažného

ZJISTIT CENU

Mora Premium K 667 AW

Mora Premium K 667 AW recenzeSlabší příkon kombinovaného sporáku Mora Premium K 667 AW je asi jedinou významnější věcí, kterou lze tomuto sporáku vytknout. Jinak má v celku objemnou troubu, displej s časovým spínačem nebo praktický teleskopický výsuv plechů. Teplota trouby je regulovatelná v rozmezí 50 až 275 stupňů, umožňuje ohřát talíře a podporuje maxi pekáč ve čtvercovém tvaru, který je součástí příslušenství.

Pro – Čtvercový maxi pekáč, ohřívání talířů
Proti – Nižší příkon

ZJISTIT CENU

Siemens HX745225

Siemens HX745225 recenzePlynová deska kombinovaného sporáku Siemens HX745225 zahrnuje dva běžné, jeden silný a jeden úsporný hořák v horizontálním rozložení. Integrované zapalování doplňuje rovněž termoelektrická pojistka. Trouba umožňuje 8 druhů ohřevu (horní/dolní ohřev, dolní ohřev, horký vzduch, stupeň pro pizzu, stupeň na pečení, gril s cirkulací vzduchu, vario-velkoplošný gril, vario-maloplošný gril).

Pro – Druhy ohřevů, dětská pojistka
Proti – Teleskopický výsuv není součástí základní výbavy

ZJISTIT CENU

Amica SHM 51032 X

Amica SHM 51032 X recenzeDalší úzký kombinovaný sporák (50 cm) je Amica SHM 51032 X. Navzdory malé šířce nabízí objemnou troubu (67 l), a přesto, že jde o levnější sporák, má elegantní nerez zpracování. Nižší příkon sporáku se odráží i na nízkém výkonu nejsilnějšího hořáku (jen 2,4 kW). Rovněž při pečení se budete muset smířit jen s horním a dolním topným tělesem, případně funkcí grilu. Minutka je u tohoto modelu mechanická a smalt najdete jak uvnitř trouby, tak jako smaltové rošty na plynové desce.

Pro – Objemná trouba v kombinaci s úzkými rozměry, cena
Proti – Prakticky jen nejnutnější vlastnosti/výbava

ZJISTIT CENU

Beko FSM 62330 DXT

Beko FSM 62330 DXT recenzeŠirší kombinovaný sporák (60 cm) Beko FSM 62330 DXT má objemnou troubu, která podporuje 3D pečení, horkovzdušnou funkci a zahrnuje i několik ochranných prvků pro větší bezpečnost. Riziku popálení předchází dvířka z trojskla, ochlazovací ventilátor a teleskopický výsuv plechů. Princip 3D pečení spočívá v aktivaci všech topných těles a ventilátoru, čímž dojde k vícerozměrné distribuci tepla. Lze tak připravit více druhů jídla naráz a díky ventilátoru bez míchání chuti a vůní. U plynové desky pak lze vytknout hlavně dětskou pojistku zámku displeje.

Pro – Trysky na zemní plyn i propan-butan, horkovzdušná trouba
Proti – Absence otočného rožně

ZJISTIT CENU

Jak vybrat kombinovaný sporák

Výběr kombinovaného sporáku ovlivní hlavně vlastnosti elektrické trouby. U plynové desky najdete velmi podobné vlastnosti nejen skrze odlišné modely, ale i samotné výrobce.

Konstrukce a bezpečnost

Volně stojící nebo také samostatně stojící kombinované sporáky se odlišují od vestavných pořizovací cenou a rovněž dvěma odlišnými spotřebiči. Pořízení takového spotřebiče dává smysl tehdy, kdy už máte kuchyň zařízenou. Samostatný sporák s šířkou 50/60 cm nebude problém do kuchyně zapasovat. Navíc příklopem varné desky (skleněný či plechový) předejdete znečištění a získáte další odkládací plochu. V souvislosti s rozměry je klíčovým faktorem také objem elektrické trouby, především máte-li v plánu připravovat velké objemy masa (krůta), případně rádi pečete cukroví. Objem se nejčastěji pohybuje v rozmezí 60-70 litrů.

Jelikož se u spotřebiče pracuje s vysokými teplotami, je třeba věnovat pozornost také bezpečnosti. Současné sporáky například disponují trojsklem u dvířek trouby, spolu s odvětrávací lištou a chladícím ventilátorem. Výsledkem je zchlazené sklo, u kterého nehrozí popálení. Riziko popálení hrozí také při manipulaci s plechy. Lze se setkat s klasickým typem a prolisy, drátěnými závěsy nebo s teleskopickým výsuvem. U teleskopického výsuvu dochází k vysunutí celého plechu, takže nemusíte zasahovat rukama do horké trouby.

Plynová deska sporáku

Plynové desky jsou u kombinovaných sporáků obvykle stejné nebo velmi podobné. Elektrické zapalování je integrované v knoflících nebo řešeno tlačítkem a samozřejmostí je bezpečnostní pojistka zamezující úniku plynu v případě zhasnutí plamene. Běžný je rovněž Wok hořák pro výkonnější vaření, které také podporuje větší průměr nádobí.

Vlastnosti trouby

Funkce trouby a možnosti ohřevu budou při výběru sporáku stěžejní. Základ spodního a horní ohřevu doplňuje gril a infragril, rozmrazování, horký vzduch a kombinace s ventilátorem. Ventilátor umožňuje horkovzdušné pečení (v součinnosti s kruhovým topným tělesem), které umožní péct více pokrmů zároveň bez mísení vůně a chuti.

Mezi programy najdete nejen ty na pečení, ale také na čištění. Metoda Aqua Clean je oproti katalytickému čištění šetrnější k vnitřním plechů a pracuje tak, že vložíte plech s vodou do trouby, aktivujete program a vznikající pára uvolní nečistoty na stěnách, které lze pak jednoduše setřít.

Energetický štítek

Na energetickém štítku sporáku najdete typ trouby (elektrická/plynová), objem, hlučnost a energetickou třídu. U spotřeby jsou udávány dva údaje, a to pro běžný a horkovzdušný cyklus. Zmíněné hodnoty jsou u elektrických trub uváděny v kWh.