Vybíráme nejlepší kombinovaný sporák

Vaření a pečení můžete provádět na samostatném nebo jednotném kuchyňském spotřebiči. U jednotných je to elektrický, a hlavně kombinovaný sporák (nejprodávanější volně stojící sporáky), spojující plynové hořáky a elektrickou troubu. Plynová deska poskytne rychlý ohřev s minimem tepelných ztrát, elektrická trouba zase pečící programy nebo různé druhy ohřevu, kde k oblíbeným patří sporáky s horkovzdušnou troubou. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší kombinované sporáky pro rok 2024, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší kombinované sporáky (Test 2024)

Nejprodávanější kombinované sporáky na trhu

Mezi nejprodávanější kombinované sporáky patří Amica, Mora, Beko, nebo také Electrolux, AEG a Gorenje. Cena levných plynových sporáků s elektrickou troubou začíná okolo 5000 Kč.

Recenze kombinovaných sporáků

Mora KS 853 MBR

Mora KS 853 MBR recenze a test

Kombinovaný sporák Mora KS 853 MBR disponuje obvyklými čtyřmi hořáky s elektrickým zapalováním umístěným v knoflících, které lze zakrýt příklopem a zamezit tak znečištění. Volně stojící sporák má nezbytnou pojistku proti úniku plynu a rovněž velký výkonný hořák (3000 W). Trouba má sice menší objem, zato zde najdete horní i dolní topné těleso, ventilátor, kruhové topné těleso nebo program elektrického grilu. Prolisy pak zajišťují výsuv plechů, které lze následně uskladnit v dolní části sporáku, kde má úložný prostor.

Pro – V příslušenství má pečící plechy, vodní čištění, poměr cena/výkon
Proti – Nemá hadici na plyn

ZOBRAZIT NABÍDKU

Amica SHM 51084DA W

Amica SHM 51084DA recenze a testU kombinovaného sporáku Amica SHM 51084DA W upoutá digitální LCD displej (mimo jiné zahrnuje časovač/minutku) a litinové rošty na plynové varné desce k zajištění stability vaření. Úsporné trysky adaptují plamen podle velikosti hrnce a výhodou je také skleněný příklop, kterému nehrozí prohýbání jako u těch z tenkého plechu. Objemná trouba (66 litrů) disponuje spodním, horním a zadním topným tělesem a ventilátorem. Horkovzdušná funkce trouby navíc umožní více vrstvé pečení s nemísením vůní. Z doplňků pak trouba nabídne grilovací rošt nebo otočný rožeň.

Pro – Objem trouby, úsporné trysky, časovač
Proti – Možné problémy se stabilitou

ZOBRAZIT NABÍDKU

Electrolux EKK6450AOX

Electrolux EKK6450AOX recenze a testElectrolux EKK6450AOX je nerezový kombinovaný sporák vyznačující se dobrou izolací spolu s dvířkami z vícevrstvého skla, což dohromady zajistí zajímavou provozní úsporu ve srovnání s jinými sporáky ve stejné energetické třídě. Kromě času je zde i digitální časovač, na kterém lze nastavit také délku a konec pečení. Objemná elektrická trouba umožňuje vícevrstvé a horkovzdušné pečení, obsahuje gril a 7 pečících funkcí. Stabilní vaření zajišťuje chromovaný rošt a skleněným příklopem lze zakrýt plynovou desku.

Pro – Izolace zajišťující provozní úsporu, digitální časovač
Proti – Šuplík na příslušenství je z plastu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Amica SHM 5774 PAW

Amica SHM 5774 PAW recenze a testMezi specifika kombinovaného sporáku Amica SHM 5774 PAW patří teleskopický výsuv plechů, díky nímž nemusíte zasahovat rukama do trouby. Trouba disponuje funkcí rychlého ohřevu, s jejíž pomocí nahřejete troubu na 150 stupňů již za 4 minuty. Kromě toho trouba disponuje horkým vzduchem, grilovací spirálou nebo rozmrazováním. Výbava plynové desky sporáku zahrnuje dva litinové rošty nebo například bezpečnostní pojistku hořáků zamezující úniku plynu.

Pro – Dva robustní litinové rošty, teleskopický výsuv plechů
Proti – Nic závažného

ZOBRAZIT NABÍDKU

Mora KS 948 6MW

Mora KS 948 6MW recenze a testKombinovaný sporák Mora KS 948 6MW a jeho multifunkční trouba disponuje teleskopickým výsuvem plechů, dvířky s větrací lištou snižující teplotu jejich skla, funkci elektrického grilu (infra topné těleso) nebo rozmrazování a rovněž samočistící funkcí odmaštění pomocí páry. O plynové hořáky se stará pojistka Stop Gas a stabilní vaření na varné desce zajišťuje smaltovaná mřížka.

Pro – Funkce samočištění trouby, bezpečnostní dvířka
Proti – Musí se držet knoflík na jiskru a plyn

ZOBRAZIT NABÍDKU

Gorenje K 57364 AXG

Gorenje K 57364 AXG recenze a testDo malé kuchyně zapadne kombinovaný sporák Gorenje K 57364 AXG se šířkou 50 cm, navíc v atraktivním nerez provedení. Plynové hořáky disponují automatickým zapalováním, kdy stlačíte a otočíte kolečkem, plynovou pojistkou a výkonným 3 kW předním hořákem. Elektrická trouba nabízí 10 programů, mezi nimi například na pizzu, případně program pro čištění, kruhové topné těleso nebo gril s motorovým pohonem.

Pro – Úzký nerez sporák, otočný rožeň
Proti – Nic závažného

ZOBRAZIT NABÍDKU

Mora Premium K 667 AW

Mora Premium K 667 AW recenze a testSlabší příkon kombinovaného sporáku Mora Premium K 667 AW je asi jedinou významnější věcí, kterou lze tomuto sporáku vytknout. Jinak má v celku objemnou troubu, displej s časovým spínačem nebo praktický teleskopický výsuv plechů. Teplota trouby je regulovatelná v rozmezí 50 až 275 stupňů, umožňuje ohřát talíře a podporuje maxi pekáč ve čtvercovém tvaru, který je součástí příslušenství.

Pro – Čtvercový maxi pekáč, ohřívání talířů
Proti – Nižší příkon

ZOBRAZIT NABÍDKU

Siemens HX745225

Siemens HX745225 recenze a testPlynová deska kombinovaného sporáku Siemens HX745225 zahrnuje dva běžné, jeden silný a jeden úsporný hořák v horizontálním rozložení. Integrované zapalování doplňuje rovněž termoelektrická pojistka. Trouba umožňuje 8 druhů ohřevu (horní/dolní ohřev, dolní ohřev, horký vzduch, stupeň pro pizzu, stupeň na pečení, gril s cirkulací vzduchu, vario-velkoplošný gril, vario-maloplošný gril).

Pro – Druhy ohřevů, dětská pojistka
Proti – Teleskopický výsuv není součástí základní výbavy

ZOBRAZIT NABÍDKU

Amica SHM 51032 X

Amica SHM 51032 X recenze a testDalší úzký kombinovaný sporák (50 cm) je Amica SHM 51032 X. Navzdory malé šířce nabízí objemnou troubu (67 l), a přesto, že jde o levnější sporák, má elegantní nerez zpracování. Nižší příkon sporáku se odráží i na nízkém výkonu nejsilnějšího hořáku (jen 2,4 kW). Rovněž při pečení se budete muset smířit jen s horním a dolním topným tělesem, případně funkcí grilu. Minutka je u tohoto modelu mechanická a smalt najdete jak uvnitř trouby, tak jako smaltové rošty na plynové desce.

Pro – Objemná trouba v kombinaci s úzkými rozměry, cena
Proti – Prakticky jen nejnutnější vlastnosti/výbava

ZOBRAZIT NABÍDKU

Beko FSM 62330 DXT

Beko FSM 62330 DXT recenze a testŠirší kombinovaný sporák (60 cm) Beko FSM 62330 DXT má objemnou troubu, která podporuje 3D pečení, horkovzdušnou funkci a zahrnuje i několik ochranných prvků pro větší bezpečnost. Riziku popálení předchází dvířka z trojskla, ochlazovací ventilátor a teleskopický výsuv plechů. Princip 3D pečení spočívá v aktivaci všech topných těles a ventilátoru, čímž dojde k vícerozměrné distribuci tepla. Lze tak připravit více druhů jídla naráz a díky ventilátoru bez míchání chuti a vůní. U plynové desky pak lze vytknout hlavně dětskou pojistku zámku displeje.

Pro – Trysky na zemní plyn i propan-butan, horkovzdušná trouba
Proti – Absence otočného rožně

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat kombinovaný sporák

Výběr kombinovaného sporáku ovlivní hlavně vlastnosti elektrické trouby. U plynové desky najdete velmi podobné vlastnosti nejen skrze odlišné modely, ale i samotné výrobce.

Konstrukce a bezpečnost

Volně stojící nebo také samostatně stojící kombinované sporáky se odlišují od vestavných pořizovací cenou a rovněž dvěma odlišnými spotřebiči. Pořízení takového spotřebiče dává smysl tehdy, kdy už máte kuchyň zařízenou. Samostatný sporák s šířkou 50/60 cm nebude problém do kuchyně zapasovat. Navíc příklopem varné desky (skleněný či plechový) předejdete znečištění a získáte další odkládací plochu. V souvislosti s rozměry je klíčovým faktorem také objem elektrické trouby, především máte-li v plánu připravovat velké objemy masa (krůta), případně rádi pečete cukroví. Objem se nejčastěji pohybuje v rozmezí 60-70 litrů.

Jelikož se u spotřebiče pracuje s vysokými teplotami, je třeba věnovat pozornost také bezpečnosti. Současné sporáky například disponují trojsklem u dvířek trouby, spolu s odvětrávací lištou a chladícím ventilátorem. Výsledkem je zchlazené sklo, u kterého nehrozí popálení. Riziko popálení hrozí také při manipulaci s plechy. Lze se setkat s klasickým typem a prolisy, drátěnými závěsy nebo s teleskopickým výsuvem. U teleskopického výsuvu dochází k vysunutí celého plechu, takže nemusíte zasahovat rukama do horké trouby.

Plynová deska sporáku

Plynové desky jsou u kombinovaných sporáků obvykle stejné nebo velmi podobné. Elektrické zapalování je integrované v knoflících nebo řešeno tlačítkem a samozřejmostí je bezpečnostní pojistka zamezující úniku plynu v případě zhasnutí plamene. Běžný je rovněž Wok hořák pro výkonnější vaření, které také podporuje větší průměr nádobí.

Vlastnosti trouby

Funkce trouby a možnosti ohřevu budou při výběru sporáku stěžejní. Základ spodního a horní ohřevu doplňuje gril a infragril, rozmrazování, horký vzduch a kombinace s ventilátorem. Ventilátor umožňuje horkovzdušné pečení (v součinnosti s kruhovým topným tělesem), které umožní péct více pokrmů zároveň bez mísení vůně a chuti.

Mezi programy najdete nejen ty na pečení, ale také na čištění. Metoda Aqua Clean je oproti katalytickému čištění šetrnější k vnitřním plechů a pracuje tak, že vložíte plech s vodou do trouby, aktivujete program a vznikající pára uvolní nečistoty na stěnách, které lze pak jednoduše setřít.

Energetický štítek

Na energetickém štítku sporáku najdete typ trouby (elektrická/plynová), objem, hlučnost a energetickou třídu. U spotřeby jsou udávány dva údaje, a to pro běžný a horkovzdušný cyklus. Zmíněné hodnoty jsou u elektrických trub uváděny v kWh.