Vybíráme nejlepší kompresor

TOP 3 kompresory

Scheppach Air Force 3

Scheppach HC 53 dc

Xiaomi Mi Portable Electric Air Compressor

Malý a přenosný domácí bezolejový kompresor výborně poslouží především k nafukování všeho možného a je jedno, jestli jste v dílně, na chatě, v karavanu, nebo na lodi. Má mnoho koncovek a spirálovou hadici s manometrem.Olejový dvoupístový kompresor do dílny nebo do garáže. Má vysoký výkon, díky kterému dobře poslouží při práci s pneumatickým nářadím nebo při lakování. I přes vyšší hmotnost se s ním díky kolečkům a madlu snadno manipuluje.Aku mini kompresor do auta, na kolo nebo na motorku. Je skladný, má nízkou hmotnost a na dofoukání pneumatik poslouží výborně, jeho maximální tlak činí 10,3 barů.
+ Ocenění produkt roku, výborný poměr cena/výkon, mnoho koncovek součástí+ Výborný poměr cena/výkon, velmi vysoký výkon, možnost záruky 4 roky+ Výborná funkčnost, nízká hmotnost a rozměry, součástí balení je i příslušenství
- Regulátor tlaku není cejchovaný- Poddimenzovaná plastová kolečka- Nabíjení skrze starší micro USB

Orientační Cena
1 489 Kč

Orientační Cena
6 699 Kč

Orientační Cena
954 Kč

Domácí kompresor je všestranným pomocníkem pro vaši dílnu, zahradu či garáž. Nafouknete s ním míč, bazén, kola u automobilu a k některým připojíte i pneumatické nářadí. Bezolejový kompresor najde uplatnění v potravinářství nebo při točení piva, profesionální šroubový kompresor pak zajistí nepřetržitý přísun stlačeného vzduchu pro velké stroje. Kvalitní kompresor se vzdušníkem najde využití i při lakování malých či velkých ploch. Velmi praktický může být rovněž aku kompresor, který vyniká kompaktností a je vhodný na cesty. V autě pak oceníte kompresor 12 V, který lze napájet z automobilové zásuvky. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší kompresory pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší kompresory (Test 2024)

VzhledModelTypTlaková nádobaMax. tlakNapájeníPříkonSací výkonDostupnost
Scheppach Air Force 3 recenze a testScheppach Air Force 3BezolejovýNe8 bar230 V1100 W180 l/min
Extol Premium CC 160 recenze a testExtol Premium CC 160BezolejovýNe10,3 bar12 V-35 l/min
Scheppach HC 53 dc recenze a testScheppach HC 53 dcOlejovýAno, 50 l10 bar230 V2200 W412 l/mim
HECHT 2026 recenze a testHECHT 2026OlejovýAno, 24 l8 bar230 V1500 W184 l/min
Xiaomi Mi Portable Electric Air Compressor recenze a testXiaomi Mi Portable Electric Air CompressorBezolejovýNe10,3 barAku5V-
GÜDE Airpower 190/8/6 recenze a testGÜDE Airpower 190/8/6BezolejovýAno, 6 l8 bar230 V1100 W190 l/min
Scheppach HC 25 recenze a testScheppach HC 25OlejovýAno, 24 l8 bar230 V1500 W220 l/min
STANLEY DN 200/10/5 recenze a testSTANLEY DN 200/10/5BezolejovýAno, 5 l10 bar230 V1500 W180 l/min
Extol Premium CC 140 recenze a testExtol Premium CC 140BezolejovýNe6,9 bar12 V-25 l/min
RYOBI R18 I-O recenze a testRYOBI R18 I-OBezolejovýNe10,3 barAku18 V-
Black&Decker ASI 300 recenze a testBlack&Decker ASI 300BezolejovýNe11 bar230 V/12 V--
Scheppach HC 54 recenze a testScheppach HC 54OlejovýAno, 50 l8 bar230 V1500 W220 l/min

Zobrazit celou nabídku

TIP:

Recenze kompresorů

Scheppach Air Force 3

Scheppach Air Force 3 recenze a test

Bezolejový kufříkový kompresor Scheppach Air Force 3 je velice praktický, svou funkci nejlépe zastane jako kompresor na doma. Určen je především na foukání všeho možného, bez problému nafouká kola u auta, u jízdních kol, nafoukne bazén, člun, míč i další dětské hračky. Tomuto využití jde výrobce naproti, proto jej dodává spolu s 9 koncovkami. 3 metry dlouhá spirálová tlaková hadice zajišťuje dobrou manévrovatelnost a pro zmíněné činnosti je sací výkon 180 litrů za minutu více než dostatečný. S rozměry 43×13×31 cm je velmi skladný a díky hmotnost jen 5,5 kg i snadno přenosný.

+ Ocenění produkt roku, výborný poměr cena/výkon, mnoho koncovek součástí
Regulátor tlaku není cejchovaný

Extol Premium CC 160

Extol Premium CC 160 recenze a test

Kompresor do auta Extol Premium CC 160 je určený primárně k vožení v automobilu, odkazuje na to i jeho způsob napájení, které probíhá skrze 12 V automobilovou zásuvku zapalovače. Díky maximálnímu tlaku 10,3 bar s ním zvládnete pohodlně a rychle nahustit kola u auta, jizdní kola, motocykly a vhodný je i pro huštění nafukovacích hraček, matrací, míčů nebo člunů. Jeho manévrovací rádius je díky 4,5 metrové tlakové hadici a 2,9 m dlouhému napájecímu kabelu velmi dobrý, dosáhnete s ním ke každému kolu i u velkých vozidel. Potěší jeho kvalitní celokovové zpracování, nebo jeho nylonová úložná taška.

+ Malý autokompresor, napájení z cigaretové zástrčky, celokovová konstrukce
Nic zásadního

Scheppach HC 53 dc

Scheppach HC 53 dc recenze a test

Olejový dvoupístový kompresor Scheppach HC 53 dc má především s ohledem na hobby použití velmi vysoký výkon, sací výkon udává výrobce 412 litrů za hodinu a jeho plnící množství je 272 l/min. Díky tomu s ním není problém pracovat s většinou pneumatického nářadí, samozřejmostí je pak foukání kol. Nadprůměrný je rovněž jeho objem vzdušníku, který je s 50 litry vhodný i na lakování. Snese i dlouhodobé kontinuální zatížení s možností stálého tlaku 10 barů. Z recenzí zaznívá kritika pouze k plastovým kolečkům, která působí vzhledem k hmotnosti kompresoru 45 kg chatrně.

+ Výborný poměr cena/výkon, velmi vysoký výkon, možnost záruky 4 roky
Poddimenzovaná plastová kolečka

HECHT 2026

HECHT 2026 recenze a test

Olejový kompresor HECHT 2026 je ideální jako domácí kompresor, výborně kombinuje příznivou pořizovací cenu, dostatečný výkon, a především kvalitní provedení, které ze zkušeností zmiňují spokojení spotřebitelé. Elektrický motor má příkon 1500 W a dokáže dodávat energii pro sací výkon 184 litrů za hodinu. Nechybí zde ani tlaková nádoba, byť s menším objemem 24 litrů. Celkově kompaktnější rozměry mají za důsledek nižší hmotnost 20,6 kg, s kompresorem se tedy i díky dobře zpracovaným pojezdovým kolům a madlu pohodlně manipuluje.

+ Kvalitní zpracování, dobrý poměr cena/kvalita, v porovnání nízká hmotnost
Dodáván bez příslušenství

Xiaomi Mi Portable Electric Air Compressor

Xiaomi Mi Portable Electric Air Compressor recenze a test

Aku kompresor Xiaomi Mi Portable Electric Air Compressor je velice povedený mini kompresor, který si díky jeho malým rozměrům a hmotnosti 437 gramů můžete vzít opravdu všude. Předpokladem jeho funkčnosti je nabitá baterie o kapacitě 2000 mAh, která se nabíjí starším konektorem micro USB a zvládne nabít 41 fotbalových míčů, 8 pneumatik jízdních kol, 6 pneumatik motocyklu nebo 5 pneumatik automobilu. Kompresor má velmi kvalitní a bytelné provedení, najdeme na něm i praktickou LED diodu a jeho součástí je transportní obal i základní nástavce. Nafoukání sice trvá déle, než by se dalo čekat, ale i přes to dokáže dosáhnout maximálního tlaku až 10,3 bar.

+ Výborná funkčnost, nízká hmotnost a rozměry, součástí balení je i příslušenství
Nabíjení skrze starší micro USB

GÜDE Airpower 190/8/6

GÜDE Airpower 190/8/6 recenze a test

Malý bezolejový kompresor GÜDE Airpower 190/8/6 má na rozdíl od podobných kompresorů tohoto typu tlakovou nádobu, která má však jen velmi malý objem 6 litrů. I přes to je však objem vzdušníku dostačující na to, aby zařízení posloužilo jako kompresor na airbrush, na sponkování a další pneumatická zařízení s malou spotřebou vzduchu. Plnící výkon je 145 l/min a v důsledku kompaktních rozměrů a hmotnosti 12 kg nemá transportní kolečka, ale bytelné transportní madlo. Díky bezolejovému provedení je nenáročný na údržbu, a i přes menší výkon je pro hobby použití naprosto dostatečný, což dokládají spokojené recenze spotřebitelů.

+ Praktický malý kompresor s tlakovou nádobou, bezúdržbový chod, nižší hmotnost
Kratší přívodní kabel

Scheppach HC 25

Scheppach HC 25 recenze a test

Pístový kompresor Scheppach HC 25 je oblíbený vzduchový kompresor s dobrou pořizovací cenou i dobrým výkonem na hobby použití. Že se jedná o velmi zajímavý model dokládá rovněž spotřebitelské ocenění produkt roku, které získal od spotřebitelů. Jedná se o průměrně výkonný kompresor, příkon má 1500 W, sací výkon 220 l/min a maximálního tlaku dosahuje 8 barů. Zajímavostí je použití dvou výstupných ventilů s rychlospojkami, z nichž však jen jeden lze regulovat, což je škoda. Kompresor je vybaven kolečky i pevným madlem, zamrzí jen, že jej výrobce nedodává s žádným příslušenstvím.

+ Spotřebitelské ocenění produkt roku, možnost prodloužení záruky
Jen jeden regulační ventil

STANLEY DN 200/10/5

STANLEY DN 200/10/5 recenze a test

Snadno přenosný kompresor STANLEY DN 200/10/5 je vybaven praktickým popruhem pro jednoduché přenášení, které díky malým rozměrům a nízké hmotnosti 12 kg je pro většinu osob bezproblémové. Jak však zaznívá z recenzí, nízká hmotnost je částečně i kontraproduktivní, a to menší stabilitou zařízení během provozu. Velmi praktická je přítomnost tlakové nádoby, byť má objem jen 5 litrů. Zvyšuje možnosti jeho používání, stejně tak jako nastavitelný omezovač tlaku. Příkon kompresoru je dobrých 1500 W a sací výkon má 180 litrů za minutu, maximální tlak dokáže vyvinout rovných 10 bar.

+ Nízká hmotnost a kompaktní provedení, praktický popruh na nošení, bezúdržbový provoz
Při provozu méně stabilní

Extol Premium CC 140

Extol Premium CC 140 recenze a test

Autokompresor Extol Premium CC 140 je spotřebiteli na základě testů a zkušeností velice dobře hodnocen, jedná se o kompresor do auta, který je napájen skrze 12 V cigaretovou zásuvku. Má hmotnost necelé 2 kg, sací výkon 25 l/min a maximální tlak 6,9 barů, což je tabulkově jeho jediná slabina. Kola u auta, motocyklu, nebo jízdního kola zvládne nafoukat velice snadno, omezující by mohla být jen délka hadice s kabelem, které dávají v součtu délku 3,45 m. Jeho hlavní výhodou je funkce nastavení požadovaného tlaku, při jehož dosažení se kompresor automaticky vypne. Nastavení probíhá skrze podsvícený LCD display a praktické je rovněž zabudované výstražné světlo, které slouží k upozornění projíždějících řidičů.

+ Skvěle funkční a kvalitní 12V kompresor, chytře vymyšlená konstrukce, LCD display
Nižší maximální tlak

RYOBI R18 I-O

RYOBI R18 I-O recenze a test

Aku kompresor RYOBI R18 I-O je malý šikovný kompresor, který poslouží skvěle při dofukování pneumatik i na nafukování matrací, člunů, stanů a dalších nezbytností. Na akumulátorový kompresor má vyšší výkon s napětím 18 V, bohužel však baterie ani nabíječka není součástí balení, což je pro spotřebitele, které tyto věci nemají od jiného RYOBI produktu, problém. Potěšující je chytrá konstrukce kompresoru, na boku je integrované pouzdro na návstavce a zcela unikátní je systém dvou hadic – vysokotlaké a nízkotlaké. Vysokotlaká hadice má délku 71 cm a slouží k dofukování kol. Nízkotlaká má délku 75 cm a je určena na nafukování lehátek, člunů apod.

+ Funkce dofukování na přesný tlak, akumulátorový provoz, funkce odsávání
Dodáván bez akumulátoru a nabíječky

Black&Decker ASI 300

Black&Decker ASI 300 recenze a test

Univerzální kompresor na 12 V i 230 V Black&Decker ASI 300 je díky možností fungování ze zástrčky autozapalovače i z běžné elektrické sítě unikátní a velmi praktický. Pakliže potřebujete kompresor primárně na dofukování kol a foukání sportovního vybavení, je tento kompresor ideálním řešením. Při hmotnosti 2,7 kg dokáže vyvinout maximální tlak 11 barů s průtokem vzduchu 13 l/min. Další jeho praktickou funkcí je možnost nastavení, na kolik se má daný předmět přesně nafoukat. Kompresor po dosažení cílené hodnoty automaticky přestane pracovat. Ovládá se tlačítky ve spojitosti s displejem, který je podsvícený, takže je vhodný i pro nenadálé činnosti v noci. V konstrukci kompresoru se nachází úložný prostor, který pojme všechno příslušenství, které k němu výrobce dodává.

+ Možnost přesného nastavení tlaku, funguje na 12 V i 230 V, osvětlený digitální display
Nedohledatelný příkon, ani sací výkon

Scheppach HC 54

Scheppach HC 54 recenze a test

Olejový kompresor Scheppach HC 54 má velkou tlakovou nádobu s objemem 50 litrů, což je jeho největší výhoda. Díky ní s ním lze pracovat i se základním pneumatickým nářadím, případně s lakovací pistolí. Výkonově se jedná o průměrný kompresor, má příkon 1500 wattů, dosáhne tlaku až 8 barů a výtlačný výkon je 158 litrů za minutu (sací výkon 220 l/min). Z recenzí zaznívá chvála na jeho zpracování, na jednoduchou obsluhu i naprosto dostačující výkon pro kompresor do garáže nebo dílny. Z pohledu konstrukce kompresoru mu nic nechybí, výrobce však k němu žádné další příslušenství nedodává.

+ Velká tlaková nádoba s objemem 50 l, dobré zpracování, poměr cena/výkon
Nic zásadního

Nejprodávanější kompresory na trhu

Mezi nejprodávanější kompresory patří Güde, Scheppach, Nuair, Stanley, Xiaomi, nebo Herkules. Dle recenzí jsou dále oblíbené značky Bosch, Makita, Tagred, levný kompresor Lidl, nebo malý kompresor na 220V Kraft&Dele.

Jak vybrat kompresor

Před nákupem kompresoru je třeba si ujasnit, na jaké účely bude sloužit. Pro občasné kutily postačí menší hobby kompresor, profesionálové zvolí raději vysoko objemový kompresor 200 l. Nejdůležitějším činitelem je výtlačný výkon, dále sledujte údaje o maximální hodnotě tlaku, příkonu nebo objemu tlakové nádoby. Kvůli manipulaci a uskladnění si zjistěte také hmotnost a velikost kompresoru.

Jak funguje kompresor

Kompresor s tlakovou nádobou je osazen elektromotorem, díky němuž stlačuje vzduch pomocí dvou různých technologií, prostřednictvím pístu nebo dvou šroubů. Stlačený vzduch dopraví do vzdušníku, odkud dále putuje do cílového objektu. Nejběžnější je elektrický kompresor, jehož součástí je přívodní kabel, který dodává elektřinu ze zdroje do kompresoru. Důležitou vlastností je jeho příkon.

Profi vs. domácí kompresor

Profesionální kompresory jsou typické velmi vysokým množstvím dodávaného vzduchu, jejich plnící výkon je ve stovkách litrů vzduchu za minutu, není výjimkou i 1000 l/min. Stejně tak mají i objemné tlakové nádoby, které se pohybují rovněž ve stovkách litrů. Vždy se jedná o olejové kompresory a vzduch z nich nese stopy oleje, což však vůbec není kontraproduktivní, neboť se k nim většinou připojuje pneumatické nářadí.

Uplatnění nacházejí v nejrůznějších dílnách, servisech, truhlárnách, nebo v zámečnických dílnách. Ještě výkonnější je pak šroubový kompresor, který je již typický pro velký a těžký průmysl.

Domácí kompresory jsou pak v podstatě všechny ostatní, na které narazíte v běžných hobby marketech, nebo v hobby e-shopech. Kompresor na doma může mít mnoho podob, může být pístový olejový, bezolejový, akumulátorový, nebo přenosný v podobě kufříku. Výkon domácího kompresoru je výrazně menší, stejně tak objem tlakové nádoby. Díky tomu jsou však snáze přenositelné a pro potřeby, které jsou běžně v domácích dílnách, nebo kolem domu, bohatě postačí. Výrazně jiná je také jejich cena, kompresory na doma jsou v podstatě o řád levnější než profesionální.

Aku kompresor

Pracuje bez nutnosti elektrické energie pomocí lithium-iontové baterie. Je vhodný na chaty, odlehlá místa nebo stavby bez zavedené elektřiny. Existují také malé přenosné aku kompresory, které si snadno přibalíte do batohu a můžete v klidu vyrazit na cyklovýlet, nebo na motorku. U aku modelů je nutné zohlednit kapacitu a napětí baterie. Nejčastější je kompresor s napětím 12V a s kapacitou okolo 1,5 Ah.

Pístový kompresor

Pracuje pomocí pohyblivého pístu, který vzduch nasaje, stlačí a dopraví do tlakové nádoby (vzdušníku). Jde o jednoduchou konstrukci, což se odráží v příznivé pořizovací ceně. Vyrábějí se od menších modelů pro domácí užití až po profesionální kompresory do dílen. Pořídit lze i dvoupístový kompresor, který je 2x výkonnější.

Výhodou může být mobilita kompresoru a nižší hmotnost. Nevýhodou je vysoká hlučnost a nebezpečí přehřátí. Pístový model nedokáže pracovat nepřetržitě, doba jeho provozu by měla být 1/3 časového intervalu, například 20 minut z jedné hodiny. Dále se dělí na dva typy.

Olejový kompresor

K chodu potřebuje promazávání olejem, čímž se snižuje tření pístového mechanismu. Malé množství oleje se může dostat do stlačeného vzduchu a následně do cílového objektu. Hygiena je s olejovým kompresorem na nižší úrovni a není šetrný k životnímu prostředí, je však dostatečně výkonný pro hobby práce. Uplatní se zejména v dílnách a ve strojírenství. Hodí se jako autokompresor nebo pro použití s pneumatickým nářadím. Výhodou je dlouhá životnost, nicméně vyžaduje pravidelnou údržbu, minimálně výměnu oleje.

Bezolejový kompresor

Mechanismus je přizpůsoben tak, aby v něm nedocházelo k nadměrnému tření, proto pro jeho provoz není třeba promazání olejem. Vzduch z něj proudící je čistý, a proto nachází využití často v potravinářství, běžně se například používá jako kompresor na pivo. Výhodou je nejen čistší provoz bez oleje, ale i minimální nároky na údržbu. Životnost bývá zpravidla kratší, výjimkou mohou být kvalitnější kompresory s bezuhlíkovým motorem.

Přenosný mini kompresor

Přenosný vzduchový kompresor má buďto malý vzdušník, nebo tlakovou nádobou vůbec nedisponuje, a poté se bavíme o tzv. kufříkovém kompresoru. Jeho výhodou je nejen nižší hmotnost a výborná přenositelnost, ale často i praktické provedení včetně nástavců a hadice umístěné přímo v konstrukci kompresoru. Přenosný kompresor je samozřejmě také aku kompresor, který se však svým nižším výkonem hodí pouze na dofukování pneumatik, na jinou práci jeho výkon nestačí.

Šroubový kompresor

Má především profesionální a průmyslové využití. Funguje pomocí dvou protilehlých asymetrických šroubů, čímž vyniká účinností a nízkou hlučností. Při správné údržbě disponuje dlouhou životností i v případě vysoké zátěže. Náklady na provoz nejsou závratné a výkon se dá v určité míře regulovat díky frekvenčnímu měniči. Dokáže fungovat nepřetržitě, pořizovací cena je však vyšší, hmotnost a rozměry větší a výběr není zdaleka tak široký jako u pístových modelů.

Parametry kompresoru

Zohlednit je třeba řadu parametrů, které se odvíjejí od četnosti a způsobu používání. Kompresory se dělí na hobby, poloprofesionální a profesionální modely. Výběr bývá zrádný hlavně ve dvou případech, ve kterých se stává, že spotřebitel koupí parametrově nevhodný kompresor. Proto tyto dva případy ihned zmíníme.

  • Jaký kompresor pro stříkací pistoli – Důležitý je objem tlakové nádoby. Vhodný je pístový kompresor 50 l, jehož výkon musí být dostačující, aby nedocházelo k přerušovanému stříkání barvy z důvodu opětovného natlakování nádoby. Na středně velké plochy se doporučuje výkon alespoň 250 l/min, pro malé plochy stačí 200 l/min. Malé hobby kompresory nejsou na stříkání barvy vhodné a v autodílnách na stříkání karoserií se nejčastěji používají výkonné olejové kompresory (zdroj: kompresory-vzduchotechnika.cz).
  • Jaký kompresor na rázový utahovák / kompresor na pneumatické nářadí – Každé připojené zařízení má jiné nároky na výtlačný výkon. Výtlačný výkon musí mít kompresor větší, než je požadavek nářadí, kompresor tedy vždy volte s dostatečnou rezervní hodnotou výkonu. Pokud je ke kompresoru připojeno více takovýchto zařízení naráz, doporučuje se rezerva až 50%. Převážně se používá olejový kompresor, který zároveň nářadí promazává, což je žádoucí.

Sací a výtlačný výkon

Aby kompresor dodal dostatečný tlak vzduchu do zařízení, je nutné znát především výstupní výkon (plnící výkon, výtlačný výkon). Udává množství vyprodukovaného vzduchu kompresorem v litrech za minutu. Poměrně překvapivě mnoho výrobců u svých kompresorů výstupní výkon neuvádí, což z pohledu výběru není praktické.

Naštěstí však téměř u každého kompresoru najdeme parametr sací výkon, který udává množství vzduchu, které dokáže kompresor za minutu času zpracovat. Během tohoto procesu však dochází ke ztrátám, které se pohybují kolem 30%. Pokud tedy od sacího výkonu odečteme těchto 30%, dostaneme se na přibližný výstupní výkon. V praxi tedy pro zjištění výtlačného výkonu stačí sací výkon vynásobit koeficientem 0,7.

Níže přinášíme orientační rozdělení jeho schopností s ohledem na výstupní výkon kompresoru.

  • 50-160 l/min – Postačí pro domácí využití, lakování malých ploch nebo huštění pneumatik.
  • 100-260 l/min – Je potřeba pro dodání dostatečného množství vzduchu do hobby pneumatického nářadí a pro stříkání středně velkých ploch.
  • 260–410 l/min – Potřebný výtlačný výkon pro frézy, soustruhy apod. s nízkou spotřebou a pro stříkání velkých ploch.
  • 410–660 l / min – Nutnost pro stříkání rozlehlých ploch a pro výkonné stroje v profi dílnách.

Výtlačný tlak

Tento parametr určuje, jakého tlaku je daný kompresor schopný dosáhnout. U kompresorů výrobci uvádí maximální možnou hodnotu, avšak tlak v nádobě může být o až o 2 bary nižší. Proto je nutné počítat s rezervou, aby byl tlak pro zamýšlenou činnost dostatečný. Pístové kompresory mají běžně tlak 8 až 10 barů, vysokotlaký kompresor pak může dosáhnout i tlaku 200 bar až 300 bar.

Příkon

Udává, kolik je třeba elektrické energie pro chod přístroje a uvádí se v kilowattech (nebo wattech). Jedná se také o údaj, kterým lze u elektrických kompresorů porovnávat jejich výkon. Mini kompresor může začínat s příkonem 120 W, nejčastěji mají však hobby kompresory příkon okolo 1–2 kW. Profesionální vzduchový kompresor s širším využitím má příkon 2–8 kW a šroubový i vyšší.

  • Jištění – Kvůli vysokému příkonu u některých kompresorů je třeba sledovat i pojistky. Většinou se doma objevuje světelné jištění A a B určené pro nižší příkon. Elektromotory kompresorů vyžadují třídu jištění C a D, proto může dojít k vypadávání proudu. Pro stroje s vyšším příkonem, než je 1,5- 2 kW je nutností motorické jištění. Kompresor 230V je závislý na délce kabelu a při delší délce může vypadávat, proto je lepší pro vysoký výkon třífázový kompresor s napětím 400 V.

Objem tlakové nádoby

Tlaková nádoba neboli vzdušník slouží jako zásobník stlačeného vzduchu. Tam ho ukládá kompresor pomocí pístu nebo šroubů. Při občasném huštění pneumatik nebo nafukování bazénu není potřeba se na objem nádoby soustředit. Údaj je důležitý především při profesionálním použití a stříkání rozlehlých ploch. U hobby kompresorů se setkáte s nádobami o objemu 2–25 l, větší nádoby mají objem 25–50 l. Kompresor 100l je běžný ve velkých dílnách.

Hmotnost a mobilita

Údaj o hmotnosti je důležitý pro snadnější manipulaci a možnosti přenášení, s rostoucím výkonem roste většinou i hmotnost. Pro hobby využití je vhodný lehčí kompresor do 10 kg, většina kompresorů pak váží 10 až 25 kg, profesionální modely mohou dosahovat hmotnosti 100 až 350 kg.

  • Ergonomická madla – Důležitá pro zvedání kompresoru. Těžší modely lze zvednout pouze za pomoci druhé osoby.
  • Kolečka – Pro snazší manipulaci, kterou zvládne i jedinec.
  • Rukojeť – Pro popojíždění s kompresorem.
  • Stojan – Musí být stabilní, aby se kompresor ve svislé poloze nepřevrhl.

Velikost a tvar

Obvyklé modely kompresorů jsou složeny z válcovité tlakové nádoby, na níž je připojen kompresor různých velikostí. Profesionální kompresory jsou často neskladné a je třeba pro ně vyhradit dostatek prostoru. Existují však i speciální modely kompaktních velikostí.

  • Kufříkový kompresor – Má podobu kufru s nářadím, což zajišťuje jeho skladnost, a lze do něj uložit také potřebné příslušenství. Přenosný kompresor je vybaven pohodlným madlem a jeho hmotnost obvykle nepřesahuje 5 kg. Je vhodný do garáží, karavanům, osobních automobilů nebo na chatu.
  • Cyklo kompresor – Vzduchový kompresor účinně nahradí klasickou hustilku. Jedná se o malý aku kompresor, který dodává tlak pomocí Li-Ion baterie. Výhodou je skladnost a nízká hmotnost, a kromě kola je také ideální jako kompresor na motorku.

Hlučnost

Hodnota hlučnosti se uvádí v decibelech (dB). U kompresorů se udává absolutní míra hluku (Lw), která znamená akustický výkon stroje a hladina akustického tlaku (Lp), která vyjadřuje míru hluku, změřenou za určitých podmínek. Ta závisí na okolním prostředí, umístění a vzdálenosti od zdroje. Protože hlučnost závisí na spoustě faktorech, jsou uváděny oba údaje v dBA, s ohledem na citlivost lidského ucha. V případě, že poběží kompresor často, dlouho a v blízkosti lidí, zvolte odhlučněný model.

  • Hlučnost do 45 dB – Jde o ultra tichý kompresor. Rozdíl mezi běžným kompresorem lze slyšet například v tomto Takovýto kompresor do garáže lze bezpečně a pohodlně použít i v přítomnosti uživatele.
  • Hlučnost do 75 dB – I když je hodnota vyšší, řadí se mezi tiché, odhlučněné neboli silence kompresory.
  • Hodnota 80–100 dB – Nejhlučnější modely se doporučuje používat v nepřítomnosti osob nebo s ochranou sluchu.

Příslušenství ke kompresoru

Ke kompresoru se dá napojit spousta příslušenství. U každého nástavce se uvádí průměr, kterým se ke kompresoru připojuje.

  • Manometr – Měří tlak stlačeného vzduchu a je na každém kompresoru.
  • Stříkací pistole – Musí být kompatibilní ke konkrétnímu kompresoru a odpovídat velikosti. Její spotřeba se uvádí stejně jako výstupní výkon kompresoru v litrech za minutu. Malý kompresor na 220V snižuje výkon velké pistole a malá pistole naopak plýtvá vzduchem z velkého kompresoru. Pro lakování je vhodná funkce regulace přívodu barvy a možnost nastavení vystřikovaného paprsku.
  • Ofukovací pistole – Pro zbavení nečistot z různých povrchů.
  • Tryskací pistole – Otryskává z povrchu rez či okuje.
  • Rázový utahovák – Nejčastěji se používá k povolování nebo utahování šroubů u kol automobilu.
  • Odkalovač na kompresor – Čistění vzdušníku probíhá prostřednictvím odkalovacího ventilu.
  • Tlaková hadice – Dovede vzduch až k nářadí. Prodává se v různých délkách, nejčastěji ve spirálovém provedení.
  • Pneumatické kladivo – Neboli bourací kladivo, neobejde se bez kvalitního kompresoru.
  • Výčepní zařízení – Pro točení piva pomocí kompresoru je třeba ještě narážeč a pípa, provoz by měl probíhat pouze s bezolejovým kompresorem.

Údržba

Pro delší životnost kompresoru je zapotřebí dbát na údržbu a bezproblémový provoz. Škodí mu výpadky proudu, přehřívání a přetěžování.

  • Odpouštění kondenzátu – Pokud je kompresor vybavený tlakovou nádobou, je třeba z ní pravidelně odpouštět kondenzát, který se v ní tvoří. Na spodní straně každé tlakové nádoby k tomu slouží upouštěcí šroub, ventil, nebo automatické odpouštěče, které se o tuto činnost postarají za vás.
  • Kontrola a výměna oleje – U olejového kompresoru je nezbytností doplňování oleje doporučeného výrobcem. Hladina oleje se kontroluje měrkou či podle olejoznaku. Po 100 až 300 hodinách provozu kompresoru by se měl olej vyměnit. Pokud nemáte přehled o hodinách, pak cca jednou za 2 roky. Bez kontroly a výměny oleje může dojít k zadření motoru.
  • Výměna nebo čistění filtrů – Vložky sacích filtrů vyčistěte nebo vyměňte, předejdete tím snížení výkonu přístroje a zamezíte tím zanesení kompresoru nečistotami.
  • Autorizovaný servis – Při poruše přístroj dále nepoužívejte a nechte opravit specialistou.

Otázky při výběru kompresoru

Olejový nebo bezolejový kompresor?

Olejový kompresor se používá tam, kde není důležitá hygiena a nevadí trocha oleje ve výstupním vzduchu. Ideální je při huštění pneu, pro pneumatické nářadí nebo lakování. Nutností je kontrolovat a měnit olej. Disponuje dlouhou životností a dostatečným výkonem pro hobby využití. Bezolejový model je vhodný pro práci v potravinářství, například při točení piva. Je téměř bezúdržbový, má však obvykle kratší životnost.

Jaký kompresor do dílny?

Olejový kompresor do dílny je vhodný pro občasné hobby práce, huštění pneumatik nebo lakování malých ploch. Postačí model s příkonem 1-2 kW, výtlačným výkonem 50–160 l/min a hmotností do 10 kg. Pro použití pneumatického nářadí nebo stříkání středně velkých ploch bude třeba výtlačný výkon až 260 l/min, s čímž roste i hmotnost a cena kompresoru.

Jaký kompresor na lakování?

Na lakování menších ploch bude stačit kompresor 24l s výtlačným výkonem do 200 l/min. Pro profi lakování je nutností kompresor 200l s výkonem až 660 l/min. Výkon stříkací pistole musí odpovídat výkonu kompresoru, velký kompresor s malou pistolí plýtvá stlačeným vzduchem a malý kompresor snižuje výkon pistole. Vhodná je funkce regulace přívodu barvy a nastavitelnost paprsku.

Jaký kompresor do auta na pneumatiky?

Do auta je ideální malý autokompresor 12 V, který lze napájet ze zásuvky automobilového zapalovače. Většinou se jedná o kompaktní přístroje s víceúčelovým využitím. Použít lze i výkonný cyklo kompresor, který může být napájen akumulátorem a je snadno přenosný. Pro domácí huštění pneumatik postačí kompresor na 220V s výtlačným výkonem do 160 l/min s menší tlakovou nádobou, nebo i bez ní.

Jaký kompresor na kolo?

Na kolo je vhodný cyklo kompresor malých rozměrů s nízkou hmotností. Jedná se o aku kompresor, který pracuje pomocí Li-Ion baterie. Nabíjí se pomocí USB kabelu nebo klasického přívodního kabelu. Jeho výhodou je mobilita, kompaktnost, snadná údržba a multifunkčnost. Díky různým nástavcům je vhodný i pro motocykly nebo osobní automobily.

Jaké jsou nejlepší značky kompresorů?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce kompresorů patří HECHT, GÜDE, Scheppach, STANLEY, Metabo, Makita, Einhell, Herkules, Orlík nebo Black&Decker. Velké popularitě se těší kompresory Parkside, které několikrát do roka nabízí Lidl. Většinu výše zmíněných kompresorů nejvýhodněji pořídíte v e-shopu a dají se koupit také v obchodech typu Bauhaus, Obi nebo Hornbach. Poměrně unikátní je pak kompresor Xiaomi.

Jaká je cena kompresoru a kde koupit?

Malé hobby kompresory se prodávají v cenovém rozpětí 2000 až 10 000 Kč. Jedná se většinou o pístové olejové modely a kompresory bez tlakové nádoby. Kvalitnější poloprofesionální stroje lze pořídit za několik desítek tisíc a můžete v této cenové relaci vybírat i šroubové modely. Profesionální kompresor pro průmysl nebo velké autodílny má pořizovací cenu v řádu stovek tisíc korun. Levnější kompresory jsou k dostání i v hobby marketech, pro profesionální model je třeba ke specialistům.