Vybíráme nejlepší kotel na dřevo, pelety, uhlí aj.

TOP 3 kotle na tuhá paliva

Dakon DOR 4F

OPOP H 416 EKO

Dakon DOR N 25

Kotel na tuhá paliva splňující Ekodesign s výborným poměrem cena/výkon a vhodností pro čerpání dotace zelená úsporám.Oblíbený kotel na tuhá paliva s výkonem 16 kW a především levnými náhradními díly, což spotřebitelé oceňují.Automatický kotel se zásobníkem na pelety, který se pyšní emisní třídou 5. Velice čistý a ekologický provoz splňující nejvyšší standardy moderních kotlů.
+ Desítky pozitivních recenzí, skvělý poměr cena/výkon, emisní třída 4+ Kotel na dřevo a uhlí, levné náhradní díly, dlouhá doba hoření, nízká pořizovací cena+ Automatický kotel se zásobníkem, na dřevo a pelety, emisní třída 5
- Někde mírně horší dílenské zpracování- Mírně posunuté připojení vody oproti předchůdci tohoto kotle H418- Vyšší pořizovací cena

Orientační Cena
39 772 Kč

Orientační Cena
22 687 Kč

Orientační Cena
63 472 Kč

ZJISTIT VÍCE

ZJISTIT VÍCE

ZJISTIT VÍCE

Kotel na tuhá paliva je jednou z možností, jak v nemovitosti ohřívat teplou vodu a zejména pak vytápět prostory. Dnes se stále jedná o nejlevnější řešení, přičemž nejčastějšími alternativami je plynový kotel a elektrický kotel. Kotel na dřevo, uhlí, štěpku, nebo pelety má dnes stále zhruba pětinové zastoupení mezi dalšími variantami vytápění, což je velké číslo. Spalování pevných paliv je sice nejlevnější, za to však není tak komfortní. Palivo se musí někde skladovat, musí se na zimu připravit a bezobslužný není ani provoz většiny kotlů, což samozřejmě neplatí pro automatický kotel na uhlí, nebo na jiná paliva. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší kotle na tuhá paliva pro rok 2021, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší kotle na tuhá paliva (Test 2021)

VzhledModelMaximální výkonDruh palivaTypÚčinnost kotleVodní objem kotleEmisní třídaDostupnost
Dakon DOR 4F recenze a testDakon DOR 4F24 kWHnědé uhlíRuční87%64 l4VÍCE INFORMACÍ
Viadrus Hercules U32 5 recenze a testViadrus Hercules U32 515 kWHnědé a černé uhlíRuční89,90%45 l5VÍCE INFORMACÍ
OPOP H 416 EKO recenze a testOPOP H 416 EKO16 kWDřevo, hnědé uhlíRuční84,2%32 l4VÍCE INFORMACÍ
Atmos DC 25 S recenze a testAtmos DC 25 S27 kWDřevoRuční87%58 l5VÍCE INFORMACÍ
ATTACK DPX 25 Profi recenze a testATTACK DPX 25 Profi25 kWDřevoRuční91,3%100 l5VÍCE INFORMACÍ
Dakon DOR N 25 recenze a testDakon DOR N 2527 kWDřevěné peletyAutomatický88%73 l5VÍCE INFORMACÍ
Viadrus P7C 5 recenze a testViadrus P7C 522 kWDřevo, dřevěné briketyRuční92,1%75 l5VÍCE INFORMACÍ
Atmos C 18 S recenze a testAtmos C 18 S20 kWHnědé uhlíRuční88,9%45 l5VÍCE INFORMACÍ
Slokov Variant SL27 D recenze a testSlokov Variant SL27 D27 kWHnědé uhlíRuční86,9%58 l4VÍCE INFORMACÍ
ATTACK DPX 30 Profi recenze a testATTACK DPX 30 Profi30 kWDřevoRuční91%110 l5VÍCE INFORMACÍ

Recenze kotlů na tuhá paliva

Dakon DOR 4F

Dakon DOR 4F recenze a test

Kotel na hnědé uhlí Dakon DOR 4F splňuje přísné normy ČSN EN303-5 a samozřejmě také Ekodesign, právě proto může být na trh uváděn i v této době. Splňuje emisní normy třídy čtyři a zhotoven je z kvalitní oceli. Svou kvalitou a zejména pak nízkou cenou je oblíbeným kotlem pro značkou část spotřebitelů, kteří jej veskrze velmi chválí. Palivo je do kotle přikládáno ručně a jeho výkon činí 24 kW. Jedná se o velmi jednoduchý kotel, který není opatřen ventilátorem, a tak je možný jeho provoz i pokud dojde k výpadku elektřiny. Nahoře se nachází velká násypná šachta pro přikládání a je vhodný pro samotížný systém.

+ Desítky pozitivních recenzí, skvělý poměr cena/výkon, emisní třída 4
Někde mírně horší dílenské zpracování

ZOBRAZIT NABÍDKU

Viadrus Hercules U32 5 čl.

Viadrus Hercules U32 5 recenze a test

Zplynovací kotel na tuhá paliva Viadrus Hercules U32 5 čl. je oblíbený pro svou relativně nízkou cenu a kvalitní poctivé zpracování. Jedná se o zplynovací kotel na uhlí, kdy je možné použít jak uhlí černé, tak hnědé. Vyzdvihnout musíme také kvalitní litinový výměník s dlouhou životností a vysokou účinnost, která dosahuje téměř 90%. S výkonem 14 – 15 kW je vhodný spíše pro menší rodinné domy, případně pro novostavby s nízkou energetickou náročností. Splňuje nejpřísnější normy podle ČSN EN 303-5 a jeho emisní třída je nejvyšší, tedy pátá.

+ Dobré zpracování, litinový výměník, zplynovací technologie
Vhodný komín s dobrým tahem

ZOBRAZIT NABÍDKU

OPOP H 416 EKO

OPOP H 416 EKO recenze a test

Velmi oblíbený kotel na tuhá paliva OPOP H 416 EKO si lidé pořizují nejčastěji jako náhradu za starší kotel H418, kterého je tento model nástupcem. Jeho emisní třída je 4, takže s ním nebude žádný problém topit i po roce 2022, kdy se zakazuje provoz kotlů emisní třídy 1 a 2. Tento konkrétní kotel má výkon 16 kW, což je ideální hodnota pro rodinné domy. Spotřebitelé si veskrze chválí dobré dílenské zpracování, nízkou pořizovací cenu a zejména pak levné náhradní díly. Násypná šachta je dostatečně velká a tak dokáže kotel topit sám i velmi dlouhou dobu. Potěší také možnost topit jak dřevem, tak také uhlím.

+ Kotel na dřevo a uhlí, levné náhradní díly, dlouhá doba hoření, nízká pořizovací cena
Mírně posunuté připojení vody oproti předchůdci tohoto kotle H418

ZOBRAZIT NABÍDKU

Atmos DC 25 S

Atmos DC 25 S recenze a test

Ekologický kotel na dřevo Atmos DC 25 S je moderní kotel, který splňuje emisní třídu 5. V této verzi disponuje poměrně velkým výkonem 27 kW a také vysokou účinností až 87%. Má velký zásobník paliva, což zaručuje dlouhou dobu hoření, aniž byste museli přikládat. Vybaven je odtahovým ventilátorem, chladící smyčkou proti přetopení nebo spalinovým termostatem, který kotel po dohoření paliva automaticky vypne. Jde o zplynovací kotel na dřevo s ručním přikládáním a i podle hodnocení spotřebitelů je patrný jeho výborný poměr cena/výkon.

+ Zplynovací kotel s ventilátorem, mnoho moderních prvků, velký zásobník paliva
Vyšší hmotnost kotle 326 kg

ZOBRAZIT NABÍDKU

ATTACK DPX 25 Profi

ATTACK DPX 25 Profi recenze a test

Zplynovací kotel na dřevo ATTACK DPX 25 Profi se pyšní vysokou účinností až 91% a ani moc nepřekvapí jeho emisní třída 5. Jedná se tedy o moderní a ekologický kotel, který má také nízkou spotřebu paliva, v tomto případě dřeva. Najdete u něj mnoho moderních technologií, které jsou pro současné kotle typické, zmínit lze plynule modulované otáčky ventilátoru, řízení spalování pomocí lambda sondy, nebo automatické odstavení kotle při vyhoření paliva. Vyroben je z kvalitní kotlové oceli o tloušťce 6 milimetrů a pochválit musíme i žárobetonové tvarovky, které jsou schopny odolat teplotě až 1350 stupňů Celsia.

+ Velkoobjemový zásobník vody na 100 litrů, účinnost spalování 91%, kvalitní zpracování
Hmotnost 430 kg

ZOBRAZIT NABÍDKU

Dakon DOR N 25

Dakon DOR N 25 recenze a test

Automatický kotel Dakon DOR N 25 je velmi oblíbeným kotlem, ke kterému je potřeba jen minimální obsluhy. Díky automatickému doplňování paliva, v tomto případě dřevěných pelet, všechny jistě potěší jeho automatický provoz a také cena, která vzhledem k typu kotle rozhodně není velká. Splňuje emisní třídu 5 a je tedy velmi šetrný a ekologický, zásobník paliva je navíc libovolně umístitelný, a tak se kotel dokáže přizpůsobit mnoha kotelnám. K dispozici je tento kotel ve třech výkonových provedeních, přičemž tento má topný výkon 27 kW a účinnost kotle až 88%.

+ Automatický kotel se zásobníkem, na dřevo a pelety, emisní třída 5
Vyšší pořizovací cena

ZOBRAZIT NABÍDKU

Viadrus P7C 5 čl.

Viadrus P7C 5 recenze a test

Zplynovací kotel na dřevo Viadrus P7C 5 čl. splňuje emisní třídu 5, jde tedy o nejmodernější kotel, který si můžete v současnosti pořídit. Samozřejmostí je tedy jak jeho ekologický, tak také úsporný provoz – dosahuje účinnosti až 92%. Určen je ke spalování kusového dřeva a dřevěných briket, potěší moderní automatická regulace výkonu pomocí lambda sondy, která hlídá jak primární, tak i sekundární spalovací vzduch. Kotel nabízí jednoduchou obsluhu i údržbu a v důsledku litinového provedení je také předurčen k dlouhé životnosti.

+ Pyrolytický litinový kotel (zplynovací), vysoká účinnost 92%
Vyšší pořizovací cena

ZOBRAZIT NABÍDKU

Atmos C 18 S

Atmos C 18 S recenze a test

Zplynovací kotel na hnědé uhlí Atmos C 18 S potěší velmi zajímavým poměrem cena/výkon, díky kterému je poměrně oblíbeným kotlem napříč spotřebiteli. Tento kotel má výkon rovných 20 kW a vysokou účinnost, která dosahuje až 88%. Typický je svým velkým zásobníkem paliva, automatickým vypínáním kotle po dohoření a chladící smyčkou, která slouží jako spolehlivá ochrana proti přetopení. Vybaven je také odtahovým ventilátorem a samozřejmostí je emisní třída 5, která splňuje i ekodesign. Z recenzí spotřebitelů zazněla pouze jedna připomínka, a to ta, že kotel neobsahuje Laddomat, který je pro provoz potřeba a je nutné jej dokoupit.

+ Úsporný provoz díky zplynovací technologii, vysoká účinnost a spolehlivost
Laddomat nebo termoregulační ventil není součástí kotle

ZOBRAZIT NABÍDKU

Slokov Variant SL27 D

Slokov Variant SL27 D recenze a test

Ocelový teplovodní kotel Slokov Variant SL27 D je oficiálně určen pouze pro hnědé uhlí, ač se v recenzích spotřebitelů můžete dočíst, že v něm topí jak dřevem, tak i štěpkami. Má slušný výkon 27 kW a emisní třídu 4, nebudete s ním mít tedy při topení žádné legislativní starosti. Jako materiál byla použita ocel a jak je z obrázku patrné, jedná se o kotel s ručním přikládáním. Potěší jeho menší hmotnost 260 kilogramů a také kompaktnější rozměry, než mohou mít konkurenční kotle.

+ Dobrý poměr cena/výkon, nízká hmotnost 260 kg
Pouze emisní třída 4

ZOBRAZIT NABÍDKU

ATTACK DPX 30 Profi

ATTACK DPX 30 Profi recenze a test

Zplynovací kotel na dřevo ATTACK DPX 30 Profi je opatřen přívlastkem Ekodesign, což znamená, že splňuje podmínky pro dotační kotel. Nabízí se v několika výkonových variantách, přičemž tento konkrétní kotel má výkon 30 kW a vysokou účinnost až 91%. Splňuje vše, co od moderního kotle na tuhá paliva lze očekávat – má inovativní provedení, je vybaven displejem a samozřejmostí je také odtahový ventilátor, nebo automatické ovládání roztápěcí klapky. Kotlová ocel, ze které je vyroben, má dobrou tloušťku 6 milimetrů a spolu s celkovým kvalitním zpracováním je předurčen sloužit mnoho let.

+ Nízká produkce emisí a popela, účinnost 91 % a emisní třída 5, objem vody 110 litrů
Lehce vyšší cena

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat kotel na tuhá paliva

Pakliže nahrazujete starý kotel na tuhá paliva za novější, otázka jeho výběru je o poznání snazší, neboť již máte představu, jaký kotel na tuhá paliva vybrat. V opačném případě nemusí být výběr nového kotle zcela jednoduchý, neboť pro každou nemovitost může být vhodný jiný typ, a to nehledě pouze na druh paliva. Pokud si nejste zvolením správného kotle jisti, je vhodné obrátit se na odborníka, který s konkrétním výběrem pomůže.

Druh paliva

Kotel na dřevo

Kotel na dřevo je nejtypičtějším typem kotlů, který existuje. Vždy se jedná o kotel s ručním přikládáním a zpravidla má tento typ kotlů vyšší výkon, který se pohybuje nejčastěji od 20 do 40 kW. Pro novostavbu, pro kterou je typická malá tepelná ztráta je tak většina kotlů na dřevo naddimenzovaná, a tedy ne příliš vhodná. Vhodný je naopak pro všechny starší domy a větší nemovitosti, stejně tak jako pro roubenky a sruby, kde jsou zpravidla tepelné ztráty vysoké, a proto výkonný kotel na dřevo má smysl.

Kotel na biomasu

Tento typ kotlů rozlišujeme na dva základní, a to na kotel na biomasu s ručním přikládáním a na automatický kotel na biomasu. Zatímco pojmem biomasa se rozumí rostlinné látky využitelné pro energetické účely, v případě kotlů se myslí většinou takové kotle, které spalují dřevní štěpku, pelety a brikety. Kotle na biomasu mají vysokou účinnost, relativně nízkou cenu paliva a ve srovnání se považují za ekologičtější, než dokonce kotle na zemní plyn. Potěší také jejich životnost, která dosahuje průměrně dvaceti let.

Kotel na štěpku

Kotel na dřevní štěpku je vhodný primárně pro vytápění větších obytných budov, neboť jejich tepelný výkon zpravidla není nižší než 15 kW. Při opravdu vysokých výkonech je tento kotel vhodnější než kotel na pelety, a to také pro lepší možnosti automatizace. Dřevní štěpku do tohoto kotle si může spotřebitel vyrobit vhodným drtičem i sám, alternativně může použít také řezanku, nebo pelety. Spotřeba kotle s výkonem 20 kW se udává kolem 7 kilogramů štěpky za hodinu.

Kotel na uhlí

Ač by podle uhelné komise mělo dojít v následujících několika desetiletích k postupnému omezení těžby a spalování uhlí, současná realita je taková, že uhlí patří stále mezi velmi oblíbená paliva a tím pádem jsou tedy oblíbené i kotle na uhlí. Cena uhlí jako paliva je poměrně nízká, což je hlavní důvod pro pořízení takového kotle, na druhou stranu patří tento způsob vytápění mezi nejméně ekologické. Nejčastěji se setkáte s kotlem na uhlí s ručním přikládáním, nicméně existují i s automatickým provozem.

Kotel na pelety

Pokud hledáte kotel na tuhá paliva se zásobníkem a automatickým provozem, pak je kotel na pelety tím pravým. Je typický vysokou účinností, bezobslužným provozem, ekologičností a také vysokým komfortem. Automatizovaně se dokáže zapálit, přikládat, vypnout se a některé kotle se dokáží i sami vyčistit. Jako palivo se používají buďto pelety, které zakoupíte v jednotlivých pytlích, anebo můžete využít sypané pelety, které vám cisterna nafouká přesně až na místo, kde chcete pelety skladovat.

Kotel na piliny

Kotel na piliny se sám o sobě v domácnostech přímo nepoužívá a pokud přeci jen, jedná se často o kotel na pevná paliva umožňující spalování štěpky, pelet a také pilin. Jelikož mají piliny velmi malou frakci a jsou také náchylné na zbytkovou vlhkost, je nutné, aby byl kotel na piliny opravdu konstruován a palivo, v tomto případě piliny, aby byly co nejvíce suché a vhodně skladované.

Typ a technologie spalování

Prohořívací kotel

Prohořívací kotel je topný kotel, který funguje na principu spalování paliva prohoříváním, oheň tedy prochází přiloženým palivem zespoda nahoru (zdroj: wikipedia). Tento kotel patří k nejméně ekologickým, avšak u nás k velmi oblíbeným – je to zejména pro jeho nízkou cenu a také pro to, že se v něm dokáže spálit takřka vše. Kromě dřeva a uhlí není výjimkou ani spalování komunálního odpadu, což je samozřejmě krajně neekologické a nikdy by se to dít nemělo. Je náročný na lidskou obsluhu a patří také k nejméně ekonomickým, neboť spolu s velkým množstvím kouře a emisí vychází z komína také velké množství nevyužitého tepla. Jejich účinnost 50 až 80 % rozhodně není nijak oslnivá.

Odhořívací kotel

Odhořívací kotel funguje na odlišném druhu spalování, při kterém odhořívá vždy svrchní vrstva paliva, palivo se tak spaluje rovnoměrně a díky tomu jsou odhořívací kotle velmi efektivní, mají dlouhou dobu hoření a vysokou energetickou účinnosti (zdroj: wikipedia). Odhořívací kotle se dají v závislosti na roštování částečně regulovat a stejně jako v předchozím případě, i zde se jedná o kotel s ručním přikládáním, který má nanejvýš účinnost 80 %.

Zplynovací kotel

Zplynovací kotel na dřevo se od odhořívacího kotle liší vyšší úrovní spalování, které je dosaženo řízeným přísunem spalovacího vzduchu ventilátorem. Ventilátor řídí přísun spalovacího vzduchu na základě požadavků, které od kotle máte – přímo tak lze ovlivňovat spalovací průběh i výkon kotle. Jedná se v současnosti o nejmodernější technologii v oblasti kotlů na tuhá paliva, a proto nepřekvapí, že často splňují nejvyšší emisní třídu 5. Ve většině případech se jedná o zplynovací kotel na dřevo, ostatní paliva se při tomto systému spíše nevyužívají. Stejný kotel také můžete někde nalézt pod názvem kotel na dřevoplyn.

Automatický kotel

Automatický kotel se zásobníkem je bezesporu nejkomfortnějším typem kotle na tuhá paliva, neboť dokáže topit zcela automaticky, a to až po dobu několika týdnů. V podstatě se jedná o zplynovací kotel (neboť je opět jeho výkon řízen ventilátorem) se šnekovým dopravníkem, který konstantně, nebo regulovaně dopravuje do spalovací komory topivo. Nejčastějším palivem jsou bezesporu pelety, nicméně existuje i automatický kotel na uhlí a kusové dřevo, i když s těmi u rodinných domů spíš nesekáte. Automatický kotel může mít buďto integrovaný zásobník paliva, nebo externí a podle toho se také odvíjí, kolik zabere prostoru. Kotle dosahují vysoké účinnosti, jsou ekologické a majitel je dokáže řídit dálkově pomocí termostatu, nebo i odkudkoliv bezdrátově, díky připojení termostatu do domácí sítě.

Účinnost a ekodesign

Účinnost kotle se významně liší v závislosti na typu kotle – nejnižší účinnosti dosahují přirozeně konstrukčně nejstarší kotle, tedy prohořívací, zatímco nejvyšší účinnosti dosahují zplynovací kotle, které jsou v současnosti jedničkou na trhu.

Ekodesign je přehled právních předpisů, které stanovují požadavky, jenž musí výrobky, v tomto případě kotle na tuhá paliva, splňovat, aby označení ekodesign mohly používat. Dokument s kompletním souborem parametrů si můžete prohlédnout na tomto odkazu. Důležité je vědět, že od 1.1. 2020 musí ekodesign splňovat všechny nové kotle na tuhá paliva, které vstupují na trh a také jej musí splňovat všechny kotle pro takzvanou kotlíkovou dotaci.

Emisní třídy kotlů a legislativa

Emisní třídu upravuje předpis SN EN 3035:2012, která se věnuje jak emisním třídám, tak ekodesignu. Tato norma stanovuje třídu kotlů podle parametrů, které jsou měřeny při 100% a 30 % jmenovitém výkonu. Emisní třídy zkoumají konstrukci kotle, bezpečnost včetně jeho provozu a provozní parametry. Důležitými parametry je také účinnost a emise.

Kotel na tuhá paliva emisní třídy 1 – od 1. 1. 2014 zákaz prodeje | od 1. 9. 2022 zákaz provozu

Kotel na tuhá paliva emisní třídy 2 – od 1. 1. 2014 zákaz prodeje | od 1. 9. 2022 zákaz provozu

Kotel na tuhá paliva emisní třídy 3 – od 1. 1. 2018 zákaz prodeje

Kotel na tuhá paliva emisní třídy 4 – v současnosti bez omezení

Kotel na tuhá paliva emisní třídy 5 – v současnosti bez omezení

Materiál

Pro konstrukci kotlů na tuhá paliva se používají v podstatě jen dva hlavní materiály, kterými je litina a ocel. Zatímco litinový kotel je vyráběn z několika článků a mnohem lépe drží a akumuluje teplo, ocelový kotel tvoří jeden celistvý svařenec, který je výrobně levnější variantou a lépe odolává teplotním změnám.

Další parametry

Kromě maximálního výkonu a pochopitelně spalovaného paliva se rozlišuje také velké množství dalších parametrů, které jsou pro celkové posouzení vhodnosti konkrétního typu kotle do konkrétního prostoru důležité. Zmínit můžeme například velikost zásobníku na dřevo, vodní objem kotle, průměr odkouření pro odvod spalin a další. Velké rozdíly jsou také ve hmotnosti a rozměrech, které vycházejí z konstrukce konkrétních modelů a odvíjí se také od toho, zdali jde o kotel s ručním přikládáním, nebo o automatický kotel.

Revize kotlů na tuhá paliva

Náklady nekončí pořízením kotle, jeho instalací a provozem, nezbytná je také revize, která musí proběhnout alespoň jednou za tři roky. Tuto revizi provádí proškolený a oprávněný technik a povinnost těchto revizí mají všichni majitelé, jejichž kotel má tepelný příkon v rozmezí od 10 kW do 300 kW a je napojen na teplovodní soustavu ústředního vytápění domů (zdroj: mzp.cz). Tuto revizi si může vyžádat příslušný městský úřad a v případě nedodržení může být provozovatel kotle pokutován až to výše 20 tisíc korun.

Otázky při výběru kotle na tuhá paliva

Jaký kotel na dřevo, pelety nebo uhlí?

Ač obzvlášť dříve existovaly, a někde ještě stále existují, kotle na tuhá paliva, ve kterých lze topit téměř jakýmkoliv palivem, dnes je situace v důsledku regulací odlišná a většina kotlů na pevná paliva je určena pouze pro jeden zdroj paliva. Výjimky samozřejmě existují, nicméně je třeba počítat s tím, že kombinovaný kotel na tuhá paliva nikdy nedosáhne takové účinnosti, jak kotel určen pouze na jedno palivo.

Automatický kotel nebo s ručním přikládáním?

Automatický kotel na tuhá paliva má nespornou výhodu ve vyšším uživatelském komfortu a nejběžněji se jako zdroj paliva používají pelety. Pochopitelně má vyšší pořizovací cenu, ale také vyšší náročnost na prostor v kotelně. Kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním se vyznačuje nižší pořizovací cenou, menšími nároky na prostor a také samozřejmě menším uživatelským komfortem, kdy musí být pro chod kotle přítomna jeho obsluha.

Co je kombinovaný kotel na tuhá paliva?

Kombinovaný kotel na tuhá paliva je takový kotel, který dokáže kombinovat dva a více typů paliva. Může se jednat například o kotel na dřevo a uhlí, nebo o kotel na pelety a dřevo. Právě druhý zmíněný kotel na dřevo a pelety je zajímavý možností automatického chodu při spalování pelet a ručním přikládáním při spalování kusového dřeva.

Jak funguje zplynovací kotel na dřevo?

Dřevo se v první fázi až v 80 procentech promění za velmi vysoké teploty v plyn, který v druhé fázi následně shoří. První fázi se říká pyrolýza a druhé spalování. Jen přibližně 20% dřeva tedy shoří klasicky, tak jak to všichni známe. Díky tomu, že plyn hoří významně jednodušeji a rychleji než palivo tuhé, zvyšuje se tím účinnost kotle a zároveň se snižuje množství vzniklého popela.

Jaké jsou nejlepší značky kotlů na tuhá paliva?

K nejznámějším značkám kotlů na tuhá paliva patří zejména Viadrus, Atmos, Dakon, nebo Opop. Čím specifičtější kotel hledáte, tím častěji se můžete setkat také s dalšími výrobci, kteří se na dané specifické kotle specializují.

Jaká je cena kotle na tuhé palivo?

Nejlevnější kotle na tuhé palivo se pohybují kolem 30 tisíc korun, přičemž za tuto cenu se doprodávají především starší kotle splňující emisní normu třídy 3. Dražší kotle začínají kolem 50 tisíc korun a v této cenové hladině lze již pořídit odhořívací, nebo zplynovací kotle splňující emisní třídu 4 a 5. Nejdražší jsou automatické kotle, které se cenově pohybují od 60 tisíc a výše, přičemž i v tomto případě již pořídíte kotel splňující nejpřísnější emisní normy a jsou úsporné.