Vybíráme nejlepší krbová kamna na dřevo aj.

TOP 3 krbová kamna

Haas+Sohn Adria II TV

HS Flamingo ESPO II

Thorma Borgholm

Krbová kamna s teplovodním výměníkem mají terciární spalování, které snižuje obsah škodlivin ve spalinách, jsou výkonná a rychle vyhřívají místnost.Teplovzdušná krbová kamna s terciálním spalováním nabízejí možnost externího napojení přívodu vzduchu. Kamna mají šamotovou vyzdívku, která zajišťuje nízkou spotřebu paliva.Kachlová kamna mají robustní provedení s ručně vyráběným keramickým obkladem, mají regulovatelný výkon a díky dvoustupňovému spalování jsou dobře výhřevná.
+ Vyjímatelný teplovodní výměník, terciární spalování+ Výhřevnost, velké topeniště, terciární spalování+ Cena/kvalita, dobrá výhřevnost
- Vychlazovací smyčka (ochrana proti přetopení výměníku) není součástí výrobku- Součástí není komínová klapka, chybí prostor pro palivo- Pružina na dvířkách (lze ale odstranit), maximální délka polen pouze 25 cm

Orientační Cena
24 009 Kč

Orientační Cena
16 490 Kč

Orientační Cena
17 687 Kč

Krbová kamna na dřevo a tuhá paliva jsou ideálním řešením pro domy, chaty nebo dokonce i nízkoenergetické domy. Jejich výběr ale není úplně snadný, každá kamna mají jiné parametry a funkce. Na trhu jsou k dispozici například krbová kamna s teplovodním výměníkem, s externím přívodem vzduchu nebo také kamna s troubou či plotnou. Moderní krbová kamna jsou úsporná, velmi výhřevná a zároveň vytváří krásný doplněk do interiéru. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší krbová kamna pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší krbová kamna (Test 2024)

VzhledModelDruh a vlastnostHmotnostVýkonMax délka polenOdvod spalinPrůměr kouřovoduDostupnost
Haas+Sohn Adria II TV recenze a testHaas+Sohn Adria II TVKrbová kamna s výměníkem136 kg10,1 kW33 cmHorní15 cm
Tim Sistem Čarovná pec recenze a testTim Sistem Čarovná pecLitinová krbová kamna49 kg10 kW35 cmHorní12 cm
HS Flamingo ESPO II recenze a testHS Flamingo ESPO IIKrbová kamna s terciálním spalováním121,5 kg3-12 kW35 cmHorní15 cm
ABX Arktis 4 recenze a testABX Arktis 4Kamna s externím přívodem vzduchu110 kg5-7 kW28 cmHorní a zadní15 cm
Thorma Borgholm recenze a testThorma BorgholmKeramická kachlová kamna105 kg3,5-10,5 kW25 cmHorní15 cm
Jotul F 3 TD recenze a testJotul F 3 TDLitinová krbová kamna106 kg6-9 kW40 cmHorní a zadní17,5 / 15 cm
Romotop Alpera E01 recenze a testRomotop Alpera E01Keramická kamna123 kg4-11 kW25 cmHorní a zadní15 cm
Prity K1 Optima recenze a testPrity K1 OptimaMalá krbová kamna60 kg8 kW32 cmHorní13 cm
Thorma BOZEN recenze a testThorma BOZENKamna Petry60 kg5 kW20 cmZadní12 cm
Prity FM recenze a testPrity FMKrbová kamna s troubou a plotnou97 kg12 kWHorní13 cm
Regency F2400 Medium recenze a testRegency F2400 MediumKanadská krbová kamna183 kg16 kW45 cmHorní15 cm

Zobrazit celou nabídku

Recenze krbových kamen na dřevo aj.

Haas+Sohn Adria II TV

Haas+Sohn Adria II TV recenze a test

Krbová kamna s teplovodním výměníkem Haas+Sohn Adria II TV jsou konstruována pro spalování dřeva, ekobriket a některých typů uhelných briket. Odnímatelný teplovodní výměník předává více než 70% tepelného výkonu do okruhu ústředního topení, zbytek ohřívá vzduch v prostoru, nejvíce tepla jde z prosklených dvířek kamen. Kamna mají terciární spalování, které snižuje obsah škodlivin ve spalinách. Podle zkušeností uživatelů jsou kamna výkonná, rychle vyhřívají místnost, je ale nutné přikládat kvalitní suché dřevo, jinak sklo rychle zčerná.

+ Vyjímatelný teplovodní výměník, terciární spalování
Vychlazovací smyčka (ochrana proti přetopení výměníku) není součástí výrobku

Tim Sistem Čarovná pec

Tim Sistem Čarovná pec recenze a test

Litinová krbová kamna s plotnou Tim Sistem Čarovná pec jsou vhodná pro spalování dřevěných briket a dřeva. Kamna jsou vyrobena z ocelového plechu a dvířka topeniště včetně roštu jsou litinové. Rošt topeniště je pohyblivý a dvířka mají ohnivzdorné sklo. Kamna mají sekundární spalování a v nabídce je 5 různých barevných provedení. Litinová kamna jsou vhodná například na chaty, kde je nutné rychle vyhřát místnost. Uživatelé si chválí velmi jednoduchou manipulaci, výhřevnost a výkon poměr cena.

+ Cena/výkon, malá hmotnost, plotna
Barva se může po delší době olupovat

HS Flamingo ESPO II

HS Flamingo ESPO II recenze a test

Teplovzdušná krbová kamna s terciárním spalováním HS Flamingo ESPO II nabízejí možnost externího napojení přívodu vzduchu. Spalovací komora je vyrobená z ocelového plechu a z šamotové vyzdívky, která zajišťuje vysoké teploty a nízkou spotřebu paliva, rošt je litinový. Sklo zůstává čisté díky předehřátému vzduchu, který proudí z vrchní části kamen. Spalovací proces je ovládán dvěma táhly, přičemž první reguluje primární vzduch k rozhoření a druhé táhlo slouží k podpoře sekundárního spalování. Uživatelé si v recenzích chválí výhřevnost, velké topeniště, vzhled a nízkou spotřebu paliva.

+ Výhřevnost, velké topeniště, terciární spalování
Součástí není komínová klapka, chybí prostor pro palivo

ABX Arktis 4

ABX Arktis 4 recenze a test

Moderní krbová kamna ABX Arktis 4 jsou vhodná k vytápění nízkoenergetických domů. Mají externí přívod vzduchu a přední obloukové sklo je vždy čisté díky předehřátému vzduchu. Krbová kamna s terciárním spalováním mají regulovatelný výkon a kouřovod o průměru 15 cm lze napojit jak ze shora, tak ze zadní strany. Na vytápění je vhodné používat dřevo, dřevěné brikety nebo hnědouhelné brikety, které je možné uložit v přihrádce pod kamny. Uživatelé chválí pěkný design, kvalitu a dobré ovládání.

+ Terciární spalování, lehké ovládání
Nutné dokoupit klapku na komín, malý prostor na dřevo

Thorma Borgholm

Thorma Borgholm recenze a test

Kachlová kamna Thorma Borgholm mají robustní provedení s ručně vyráběným keramickým obkladem v několika barevných provedeních. Vnitřek kamen má vyjímatelnou šamotovou vyzdívku a kamna mají regulovatelný výkon. Keramická kamna vyzařují příjemné teplo, jsou vhodná na spalování dřeva a dřevěných briket a pod kamny se nachází zásobník na dřevo. Podle ohlasů a zkušeností uživatelů jsou krbová kamna s dvoustupňovým spalováním dobře výhřevná, kvalitní a mají hezký vzhled. Topeniště je menší, pouze na 25 cm dlouhá polena.

+ Cena/kvalita, dobrá výhřevnost
Pružina na dvířkách (lze ale odstranit), maximální délka polen pouze 25 cm

Jotul F 3 TD

Jotul F 3 TD recenze a test

Litinová kamna Jotul F 3 TD z kvalitní litiny a smaltované povrchové úpravy mají prostorné topeniště, do kterého se můžou přikládat až 40 cm dlouhá polena a díky tomu, že kamna nemají rošt, tak není nutné tak často přikládat. Vhodným palivem je dřevo a dřevěné brikety. Kamna jsou bez externího přívodu vzduchu, nemají popelník, ale mají límec, který zabraňuje vypadávání uhlíků z topeniště. Podle ohlasů a zkušeností uživatelů jsou krbová kamna velmi výhřevná, s kvalitním provedením a vydrží hřát velmi dlouho.

+ Rychlá výhřevnost, velké topeniště, límec
Redukce na kouřovod (15 cm) je nutná dokoupit, nemají popelník

Romotop Alpera E01

Romotop Alpera E01 recenze a test

Keramická kamna Romotop Alpera E01 oválného tvaru, mají velká prosklená dvířka a můžete tak sledovat krásný pohled na plápolající oheň. Výhodou keramických kamen je, že ještě po dohoření ohně, sálají teplo do místnosti. Sekundární přívod vzduchu omývá přední sklo, které díky tomu zůstává čisté. Krbová kamna s externím přívodem vzchodu jsou vhodná i pro nízkoenergetické domy a můžete si vybrat z 30 barevných variant keramiky. Kamna mají také menší zásobník na dřevo nebo dřevěné ekobrikety.

+ Velké prosklené sklo
Vyšší cena, polena jen do délky 25 cm

Prity K1 Optima

Prity K1 Optima recenze a test

Malá krbová kamna Prity K1 Optima jsou vybavena šamotovými deskami a litinovým roštem. Primární vzduch je regulovatelný přes popelník a kamna mají klapku na kouř. Mini kamna na dřevo nebo dřevěné brikety jsou nejen kompaktní, ale také relativně lehká. Krbová kamna mají také menší zásobník na dřevo. Podle ohlasů a zkušeností uživatelů jsou kamna jednoduchá na obsluhu, výhřevná a poměr cena/výkon je velmi dobrý. Nevýhodou může být menší rozsah regulace výkonu kamen a také pouze primární přívod vzduchu.

+ Kouřová klapka, nízká cena
Malý rozsah regulace výkonu

Thorma Bozen

Thorma BOZEN recenze a test

Malá krbová kamna Thorma Bozen jsou vhodná pro spalování dřeva, hnědouhelných briket a krásně vytopí menší obytné místnosti, například chaty. Kamna mají smaltovaný povrch, rošt je z litiny a vyzdívka topeniště je ze šamotu. Přívod vzduchu je z interiéru a jeho regulace je samostatná. Vzhledem ke kompaktní velikosti kamen mohou mít polena délku pouze 15 až 20 cm. Výhodou kamen je třístupňové spalování a zákazníci si chválí nejen vzhled, výhřevnost, rozměry kamen, ale také jejich cenu.

+ Kompaktní rozměry, cena, snadná obsluha, možnost topit i uhlím
Občas černá sklo, polena jen do délky 20 cm

Prity FM

Prity FM recenze a test

Krbová kamna s troubou Prity FM jsou vyložena šamotovými deskami a mají litinový rošt. Primární přívod vzduchu je regulovatelný přes popelník a sekundární vzduch oplachuje sklo a regulovat nelze. Na horní straně kamen se nachází ocelová lišta, která umožňuje vložení dlažby za kamna. Výhodou kamen Prity FM je pečící trouba o rozměrech 36x20x37 cm a je vybavena teploměrem do 400°C, plotna ale není součástí kamen. Podle ohlasů a zkušeností uživatelů mají kamna dobrou výhřevnost, čisté sklo a velké topeniště.

+ Kouřová klapka, cena/výkon, trouba
Horší regulace přívodu vzduchu

Regency F2400 Medium

Regency F2400 Medium recenze a test

Kanadská krbová kamna Regency F2400 Medium mají větší spalovací komoru a můžou se spalovat dřevěná polena až o délce 45 cm. Tento typ kamen je vhodný i pro velké prostory o ploše až 150 m2 a je vhodný i pro nízkoenergetické domy jako hlavní zdroj tepla. Spalování kanadských kamen je dvojí a krbová kamna mají externí přívod vzduchu. Výhodou tohoto modelu je i možnost dodat teplovzdušný ventilátor a v základní ceně je také podstavec a černé dveře.

+ Externí přívod vzduchu, vytápění velkých prostor
Vysoká cena

Nejprodávanější krbová kamna na trhu

Mezi nejprodávanější krbová kamna patří Haas+Sohn, HS Flamingo, Thorma, Kratki, Romotop, nebo Hecht. Poptávaná jsou rovněž mini kamna do malých prostor od značky Jotul, či kvalitní kanadská kamna Osburn. Cena levných krbových kamen s výměníkem začíná okolo 30 000 Kč.

Jak vybrat krbová kamna

Při výběru krbových kamen je důležité si nejprve ujasnit, jak velké místnosti s nimi chcete vytápět, zda budou sloužit jako hlavní nebo jako vedlejší zdroj tepla a dekorace. Dalším parametrem je možnost umístění kamen a jejich instalace, materiál, z kterého jsou vyráběny, možnost spalování a v neposlední řadě také výkon kamen.

Krbová kamna na dřevo a tuhá paliva můžeme dělit podle různých způsobů jejich užití. Jedním z nich je dělení podle způsobu vytápění nebo podle typu splavání či na základě materiálu, z kterého jsou vyrobené.

Krbová kamna s výměníkem

Krbová kamna s výměníkem využívají konvekčního přenosu tepla přes tepelný výměník a mohou sloužit jako hlavní zdroj tepla. Existují dva typy kamen s výměníkem.

Krbová kamna s teplovodním výměníkem

Jsou nejrozšířenějším typem. Výměník zajišťuje propojení s radiátory a můžete tak vytopit všechny místnost v domě, případně lze napojit i na boiler a ohřát vodu. Kamna zahřívají vodu, která cirkuluje do radiátorů a ochlazená voda se pak vrací zpět do výměníku.

Krbová kamna s teplovzdušným výměníkem

Tato varianta je méně rozšířená, kamna se napojují na teplovzdušný rozvod a dům se zahřívá pomocí cirkulujícího horkého vzduchu, který je poháněn větráky ve vzduchotechnice.

Krbová kamna bez výměníku

Krbová kamna bez výměníku vyzařují teplo od jejich umístění, a to sáláním nebo konvencí. Tato kamna jsou vhodná pro rychlou výhřevnost i větších místností nebo menších objektů, jako jsou například chaty.

Sálavá kamna – Vyzařují teplo do okolí, které nastupuje rychle, ale není rozptýleno rovnoměrně. Kamna mají vysokou teplotu a jsou většinou jednoplášťová.

Konvenční kamna – Tento typ kamen využívá k přenosu tepla vzduch, který proudí mezi dvěma plášti a tím pádem nejsou kamna tak horká a teplo se šíří rovnoměrně i do ostatních místností.

Akumulační krbová kamna

Akumulační krbová kamna vstřebávají teplo a následně ho postupně uvolňují do místnosti. Tento typ kamen vydrží topit delší dobu a šetří tím spotřebu paliva. Akumulační kamna se poznají podle jejich vyššího tvaru a na horní straně většinou není kouřovod, ale nějaký obklad, který zachycuje teplo a postupně ho uvolňuje. Kamna jsou dvouplášťová.

Kanadská krbová kamna

U kanadských kamen topivo nehoří stejně jako v normálních kamnech. Během sekundárního spalování se zpracovávají i plyny a částice, které vznikají při jeho hoření a tím je vyšší nejen výhřevnost, ale nemusí se tak často přikládat. Mezi jednotlivými plášti se ohřívá vzduch, který se smísí ve speciálních trubičkách i s kouřem a opět shoří. Kanadská krbová kamna jsou tedy navíc ekologická, protože z kamen není tolik odpadu a není nutné spotřebovat tolik paliva.

Palivo a typy spalování

Nejčastějším palivem, které se u krbových kamen využívá je dřevo nebo dřevěné brikety. Kamna na dřevo spalují nejlépe dřevo, které je tvrdé a suché, jako je například buk, dub, habr nebo bříza. Měkké dřevo se rychle vznítí a je vhodné pro založení ohně. (zdroj: nachi.org)

Naopak do krbu ani kamen nepatří chemicky ošetřené dřevo, barevné, lisované dřevotřísky, překližky a odpadky v domácnosti jako barevný inkoust na časopisech, krabicích a obalech, navoskované či naolejované dřevo, ale ani plesnivé, shnilé dřevo. (zdroj: epa.org)

Základem dřevěných briket jsou čisté dřevěné piliny, které nemají žádné přidané složky v podobě lepidla či dalších pojících materiálů, měly by být slisovány pouze pomocí vysokého tlaku.

Pokud byste chtěli topit i jiným palivem než dřevem nebo dřevěnými briketami, pak je možné také pořídit malá krbová kamna Petry. Dokážou spalovat mimo dřeva a dřevěných briket také uhlí či štěpku.

Aby krbová kamna dobře fungovala, potřebují kvalitní palivo, přístup vzduchu a odvod spalin. Každá krbová kamna využívají jiný typ spalování. Jedná se o primární či sekundární spalování, některá krbová kamna mají dokonce i terciární spalování.

Primární spalování

Při primárním spalování je vzduch přiveden do kamen skrze popelník a rošt. Je to základní vzduch, který pomáhá při zapalování ohně a přívod vzduchu musí být plně otevřený, reguluje se většinou pákou, která je umístěna pod topeništěm.

Krbová kamna s dvoustupňovým spalováním

Při sekundárním spalování je vzduch přiváděn většinou otvory okolo dvířek a umožňuje tak spalování plynů a malých částic při hoření. Zvyšuje to tak účinnost topení až o několik procent. Krbová kamna s dvoustupňovým spalováním jsou zároveň ekologičtější, spálí se nejen zbytkové částice a plyny, ale zároveň tak šetří palivo.

Krbová kamna s terciálním spalováním

Krbová kamna s terciálním spalováním (správně je terciárním) mají většinou proudění vzduchu do topeniště ze zadní části kamen, případně z boku nebo shora a není regulovatelné. Posiluje tak sekundární spalování a zlepšuje účinnost kamen, spotřebu paliva a v popelníku je méně popela.

Materiál

Na trhu existuje mnoho krbových kamen z různých materiálů. Materiál ovlivňuje nejen vzhled kamen, ale především jeho tepelné vlastnosti. Kamna jsou tvořena z opláštěného skeletu, otvorů pro přívod vzduchu a dvířek, které bývají většinou prosklené. Na krbová kamna se většinou využívají čtyři druhy materiálů, přičemž vnitřek kamen může být tvořen z šamotu, což je žáruvzdorná hmota, který má vysokou účinnost.

Keramická krbová kamna

Keramická krbová kamna mají nejen pěkný vzhled, mají vysokou životnost a vyznačují se pomalejším nástupem tepla, zároveň však vysokými akumulačními schopnostmi. Keramické kachle na kamnech sálají teplo ještě dlouho po dohoření ohně.

Litinová krbová kamna

Litinová kamna dokážou dostatečně akumulovat teplo a hřejí ještě dlouho po dohoření plamene. Jsou odolná proti vysokým teplotám, rychle se rozehřejí a topí rovnoměrně. Nevýhodou může být vyšší cena.

Ocelová krbová kamna

Ocelová kamna mají velmi rychlý nástup tepla, jsou tedy vhodná jako doplňkový zdroj tepla nebo do míst, kde je nutné je rychle vytopit, jako jsou například chaty. Pokud tento typ kamen není vybaven akumulačními prvky, tak dochází k rychlému zchladnutí.

Instalace kamen a kouřovod

Jedním z důležitých parametrů při výběru krbových kamen je vybrat vhodné umístění. Kamna potřebují přívod vzduchu a ten může být přímo z místnosti nebo s externím přívodem vzduchu, což je vhodné zejména u novostaveb a nízkoenergetických domů, kde je vysoká vzduchotěsnost.

Krbová kamna by měla být umístěna na takové místo, které odpovídá bezpečnostním předpisům. V blízkosti kamen by neměly být hořlavé materiály, podlaha by měla být z nehořlavého materiálu a zároveň by podlaha měla unést váhu kamen. Pokud se vám hodí umístit kamna do rohu, na trhu lze sehnat i rohová krbová kamna.

Důležitým parametrem je také odvod kouře, kouřovod je na kamnech umístěný shora nebo ze zadní strany kamen, který se napojuje na komín. Každý model kamen může mít jiný průměr, zároveň k některým modelům lze dokoupit nástavec s menším průměrem. Průměr kouřovodu se většinou pohybuje v rozmezí 12-16 cm. Důležité je také zjistit, zda má váš komín pro daný typ kamen dostatečný tah, který závisí na průměru a výšce komína.

Výkon krbových kamen

Krbová kamna můžete využívat jako primární zdroj tepla, doplňkový zdroj tepla k centrálnímu vytápění anebo jako příležitostné vytápění v podobě dekorace. Záleží také na velikosti místnosti, či více místností, které chcete vytápět a také na klima v kterém se dům či chata nachází. V chatě na horách bude jistě v zimě větší chladno a tím je potřeba vyšší výhřevnost kamen.

Jaký výkon by kamna měla mít je celkem jednoduché vypočítat. Výkon krbových kamen se uvádí v kilowattech (kW) za hodinu. U starého domu je potřeba přibližně 1 kW na 20 m3, u novostaveb většinou stačí 1 kW na 40 m3.

Údržba a čištění

Kvalitní krbová kamna by měla být vyrobena tak, aby byla dostatečně utěsněna a aby při otevírání dvířek při přikládání neunikl popel či jiskry ven. Velký vliv na zanesení kamen má samozřejmě použité palivo, ale také jeho typ spalování. Krbová kamna je vhodné čistit v závislosti na tom, jak často se používají, opět ale záleží na typu kamen a velikosti popelníku. Kamna se musí čistit vychladlá, na čištění skla vystačí gelový čistič nebo saponát. Existují také speciální vysavače popela, které ulehčí čištění.

Otázky při výběru krbových kamen

Jaká malá krbová kamna na dřevo?

Pokud potřebujete pouze mini kamna na dřevo, dobrou možností poskytují krbová kamna Petry. Ta dokážou vytopit menší domky nebo chaty s velikostí cca 45-125 m2. Kamna Petry dnes nabízí moderní vzhled s prosklenými dvířky a pohledem na hořící oheň.  Výhoda těchto malých krbových kamen také může být i menší plotýnka.

Krbová kamna s výměníkem nebo bez?

Krbová kamna s výměníkem mohou sloužit jako hlavní zdroj tepla v domě. Pomocí výměníku jsou kamna připojena k radiátorům a cirkulující voda je ohřívána v kamnech. Krbová kamna bez výměníku vyzařují teplo pouze v jejich umístění a jsou vhodná pro rychlou výhřevnost i větších místností nebo menších objektů, jako jsou například chaty.

Litinová nebo keramická kachlová kamna?

Litinová kamna dokážou dostatečně akumulovat teplo a hřejí ještě dlouho po dohoření plamene. Jsou odolná proti vysokým teplotám, rychle se rozehřejí a topí rovnoměrně. Nevýhodou může být vyšší cena. Keramická kamna mají vysokou životnost a vyznačují se pomalejším nástupem tepla, zároveň však vysokými akumulačními schopnostmi. Keramické kachle na kamnech sálají teplo ještě dlouho po dohoření ohně.

Jaké nevýhody mají kanadská krbová kamna?

Jedna z nevýhod kanadských kamen je jejich vyšší pořizovací cena, která je ale kompenzována menší spotřebou paliva. Další nevýhodou může být také to, že kanadská kamna nejsou určená k využití teplovodního výměníku a nelze je napojit na centrální topení či boiler. Kanadská kamna mají jen horní vývod spalin a připojit k nim lze pouze teplovzdušný výměník. V některých případech také může vadit netypický vzhled kamen.

Jaké jsou nejlepší značky krbových kamen?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce krbových kamen na našem trhu patří Haas+Sohn, Tmorma, ABX, Prity, Jotul, HS Flamingo, nebo také Romotop. K pořízení má krbová kamna Baumax, Mountfield, OBI či Hornbach.