Vybíráme nejlepší trekingové a krosové kolo

TOP 3 treková a krosová kola

Kellys Cliff 90

Kellys Clea 90

Kellys Carson 40

Pánské crossové kolo má odlehčený rám a odpruženou vidlici pro komfortní jízdu. Hodí se na silnici i do mírného terénu.Dámské krosové kolo je vybaveno odpruženou vidlicí a nabízí skvělé jízdní vlastnosti pro pohodlnou jízdu na silnici i v lese, nebo na polních cestách.Pánské trekingové kolo se skvěle hodí pro delší jízdy a celodenní výlety. Nabízí pohodlný posez a širokou výbavu již v základní ceně bez nutnosti doplňky dokupovat.
+ Odpružená vidlice, hydraulické kotoučové brzdy+ Kotoučové brzdy, komponenty značky Shimano+ 4 velikosti rámu, řada funkčních a bezpečnostních prvků v ceně
- Mírně vyšší hmotnost- Pouze 2 dostupné velikosti rámů- Vyšší váha 16,05 kg

Orientační Cena
12 990 Kč

Orientační Cena
12 990 Kč

Orientační Cena
14 990 Kč

Krosová a trekingová kola se skvěle hodí na silnici nebo do lehčího terénu a jsou příjemným kompromisem mezi silničním kolem a horským kolem. Horské kolo má širší pneumatiky a více výbavy do terénu než trekové kolo. Silniční kolo má naopak užší pneumatiky a hodí se výhradně pro jízdu po silnicích. Crossové a trekové kolo si je vlastnostmi a použitými komponenty velmi podobné, liší se pouze v drobnostech. Krosová kola mají o něco delší rám, takže umožňují položenější posez a jsou vhodná zejména pro jednorázové, kratší a sportovní vyjížďky. Oproti tomu trekingové kolo má většinou více vybavení jako jsou vlastníky, nosič, světlo nebo stojánek a je vhodné pro dlouhé i několikadenní výlety. V našem srovnávacím testu a výběru jsme dali dohromady nejlepší krosová a trekingová kola pro rok 2023, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší krosová a trekingová kola (Test 2023)

VzhledModelTyp kolaUrčeníRámHmotnostPočet převodůDostupnost
Kellys Cliff 90 recenze a testKellys Cliff 90KrosovéPánskéHliníkový14,8 kg24
Author Vertigo ASL recenze a testAuthor Vertigo ASLKrosovéPánskéDuralový14,9 kg27
Kellys Clea 90 recenze a testKellys Clea 90KrosovéDámskéHliníkový14,8 kg24
Author Classic recenze a testAuthor ClassicKrosovéPánskéDuralový13,9 kg27
Kellys Carson 40 recenze a testKellys Carson 40TrekingovéPánskéHliníkový16,05 kg24
Leader Fox Šumava recenze a testLeader Fox ŠumavaKrosovéDámskéHliníkový15,7 kg27
Kellys Cristy 30 recenze a testKellys Cristy 30TrekingovéDámskéHliníkový16,16 kg24
Alpina Eco LT10 recenze a testAlpina Eco LT10TrekingovéDámskéHliníkový-21
Leader Fox Point Pro recenze a testLeader Fox Point ProKrosovéPánskéHliníkový14,2 kg27
Scott Sub Cross 40 recenze a testScott Sub Cross 40TrekingovéPánskéHliníkový13,64 kg27
Alpina Eco C20 recenze a testAlpina Eco C20KrosovéPánskéHliníkový-21
4EVER Lavende recenze a test4EVER LavendeKrosovéDámskéHliníkový-24

Zobrazit celou nabídku

Recenze krosových a trekových kol

Kellys Cliff 90

Kellys Cliff 90 recenze a test

Pánské krosové kolo Kellys Cliff 90 s 28 palcovými koly je ideální pro jízdu v lehkém terénu. Má odlehčený hliníkový rám, na výběr ze dvou barevných variant a čtyř velikostí rámu. Kolo je vybaveno hydraulickými kotoučovými brzdami a odpruženou vidlicí pro pohodlnou jízdu. Převodovka nabízí 24 různých rychlostí pro možnosti uzpůsobení podle aktuálního terénu. Celková hmotnost tohoto kola je 14,8 kg.

+ Odpružená vidlice, hydraulické kotoučové brzdy
Mírně vyšší hmotnost

Author Vertigo ASL

Author Vertigo ASL recenze a test

Dámské krosové kolo Author Vertigo ASL má prohnutý rám uzpůsobený potřebám žen a snáze se tak nasedá a sesedá. Rám je vyrobený z duralu a celková hmotnost kola je 14,9 kilogramů. U kola najdete přehazovačku s 27 rychlostmi a je vybaveno hydraulickými kotoučovými brzdami. Na trhu je k dispozici ve třech různých velikostech a dvou barevných kombinacích. Má odpruženou vidlici pro pohodlnou jízdu v terénu.

+ Výběr ze tří velikostí rámu, duralový rám, kvalitní komponenty značky Shimano
Blatníky, odrazky ani světla nejsou součástí výbavy

Kellys Clea 90

Kellys Clea 90 recenze a test

Dámské crossové kolo Kellys Clea je dostupné ve dvou velikostech rámu. Rám je vyroben z hliníku. Má kvalitní díly značky Shimano a hodí se pro použití na silnici i v mírném a středním terénu. Celková hmotnost kola je 14,8 kilogramů. Krosové kolo je vybaveno přehazovačkou s 24 rychlostmi, je lehké a velmi odolné. Díky odpružené přední vidlici a kotoučovým brzdám slibuje vysokou bezpečnost jízdy a navíc pohodlí.

+ Kotoučové brzdy, komponenty značky Shimano
Pouze 2 dostupné velikosti rámů

Author Classic

Author Classic recenze a test

Author Classic je pánské krosové kolo, které se na trhu nabízí ve dvou barevných variantách. Je opatřené duralovým rámem o velikosti 20“ a váží pouhých 13,9 kilogramů. Díky nízké váze se s kolem snadno manipuluje a pohodlně se s ním jezdí. Je vhodné nejen na silnice, ale také do kopců, terénu a mimo zpevněné cesty. Má přední odpruženou vidlici, která je uzamykatelná. Nechybí přehazovačka s 27 rychlostmi. Představec (tedy držák řídítek) je polohovatelný, což umožňuje jednoduché nastavení pozice řídítek i výše sedla dle potřeb jezdce. Je vybaveno ráfkovými brzdami značky Tektro.

+ Odpružená vidlice, nízká váha, polohovatelný představec
Jednotná velikost rámu, ráfkové brzdy

Kellys Carson 40

Kellys Carson 40 recenze a test

Kellys Carson 40 je pánské trekingové kolo vybavené hliníkovým rámem. Nabízí se ve 4 různých velikostech rámu a má celkovou váhu 16,05 kilogramů. Je vybavené kvalitními komponenty Shimano a brzdami značky Tektro. Součástí výbavy tohoto kola jsou blatníky, stojan, kryt řetězu a zvonek, což ušetří další nutné investice do výbavy. V ceně je také přední a zadní světlo. Toto trekingové kolo má přehazovačku, která umožňuje výběr z 24 rychlostí pro pohodlnou jízdu bez ohledu na terén.

+ 4 velikosti rámu, řada funkčních a bezpečnostních prvků v ceně
Vyšší váha 16,05 kg

Leader Fox Šumava

Leader Fox Šumava recenze a test

Dámské krosové kolo Leader Fox Šumava má odpruženou vidlici pro komfortní jízdu i v náročnějším terénu. Vidlici je možné uzamknout pro jízdu po hladké silnici. Základ kola tvoří hliníkový rám, který je na výběr ve třech velikostech. Dále je kolo vybaveno kvalitními komponenty značky Shimano a brzdami značky Tektro. Použité brzdy jsou ráfkové. Výrobce uvádí, že celková nosnost kola je 120 kilogramů a váha tohoto krosového kola je 15,7 kilogramů. Přehazovačka umožňuje výběr z 27 rychlostí a součástí výbavy je hliníkový stojánek.

+ Kvalitní komponenty Shimano, stojánek v ceně, 27 rychlostí
Ráfkové brzdy

Kellys Cristy 30

Kellys Cristy 30 recenze a test

Dámské trekingové kolo Kellys Cristy 30 má odlehčený hliníkový rám. Celková váha kola je 16 kilogramů. Součástí ceny jsou blatníky, nosič, stojan, kryt řetězu a zvonek pro pohodlné a bezpečné použití ve městě. Kolo je vybaveno ráfkové brzdami. V nabídce je ve dvou velikostech rámu, je opatřené komponenty značky Shimano a brzdami značky Apse. Kolo má přehazovačku s 24 rychlostmi.

+ Hliníkový odolný rám, bohatá výbava v základní ceně
Vyšší váha 16,15 kg, ráfkové brzdy

Alpina Eco LT10

Alpina Eco LT10 recenze a test

Dámské trekové kolo Alpina Eco LT 10 s 28“ koly je vybaveno hliníkovým rámem. V nabídce je se dvěma velikostmi rámu. Velkou výhodou je nízká cena, a přesto bohatá výbava. Navíc má kolo kvalitní komponenty Shimano a pohodlné otočné řazení. Přehazovačka nabízí výběr z 21 rychlostí. Kolo je osazené ráfkové brzdami značky Apse. Kolo se skvěle hodí na běžné denní popojíždění, jízdu ve městě i celodenní výlety. V ceně jsou blatníky, zadní nosič, stojan i zvonek.

+ Dobrý poměr ceny a výkonu, bohatá výbava
Pouze 21 rychlostí

Leader Fox Point Pro

Leader Fox Point Pro recenze a test

Pánské cross kolo Leader Fox Point Pro je opatřené pevným a kvalitním hliníkovým rámem, který je velmi odolný. Výrobce uvádí nosnost slušných 120 kilogramů. Celková váha tohoto kola je 14,2 kilogramů. Kolo je k dostání se třemi různými velikostmi rámu a komponenty značky Shimano. Brzdy jsou ráfkové a přehazovačka umožňuje výběr z 27 různých rychlostí pro pohodlnou jízdu v každém terénu. Součástí výbavy kola je hliníkový stojánek a přední a zadní odrazka.

+ Stojánek a odrazky v ceně, 27 rychlostí
Ráfkové brzdy

Scott Sub Cross 40

Scott Sub Cross 40 recenze a test

Pánské trekingové kolo Scott Sub Cross 40 je tvořeno pevným hliníkovým rámem, který se nabízí v pěti různých velikostech. Součástí výbavy kola jsou hydraulické kotoučové brzdy a přehazovačka, která umožňuje výběr z 27 rychlostí. Hmotnost kola je 13,64 kilogramů. Trekové kolo značky Scott má odpruženou přední vidlici a pohodlné sedlo pro komfortní jízdu na silnici i v terénu, a kvalitní komponenty Shimano.

+ 27 rychlostí, hliníkový rám, nízká hmotnost, kotoučové brzdy
Kolo nemá odrazky ani žádnou další výbavu

Alpina Eco C20

Alpina Eco C20 recenze a test

Pánské crossové kolo Aplina Eco C20 má rám z lehké hliníkové slitiny. Díky tomu je lehké a zároveň odolné. Součástí výbavy je pákové řazení, přehazovačka s 21 převody a odolné komponenty značky Shimano. Kolo má odpruženou přední vidlici a ráfkové brzdy značky Apse, které zajišťují bezpečnou jízdu. Toto kolo se hodí na silnici i do mírného terénu. Využijete ho také na delší trasy. Má velmi dobrý poměr ceny a výkonu.

+ Dobrý poměr ceny a výkonu, lehký rám
Výrobce neuvádí hmotnost, pouze 21 rychlostí

4EVER Lavende

4EVER Lavende recenze a test

Dámské krosové kolo 4EVER Lavende je vhodné primárně na kratší vyjížďky, jednodenní výlety a jízdu po zpevněných cestách. Má odpruženou přední vidlici, takže zvládne i mírný terén, ale více se hodí na cesty. Má snížený hliníkový rám pro snadné a pohodlné nasedání a přehazovačku s 24 rychlostmi pro pohodlnou jízdu. Součástí jsou komponenty a ráfkové brzdy. V nabídce je se 2 velikostmi rámu pro výběr podle výšky jezdce.

+ Výhodná cena, odpružená přední vidlice
Ráfkové brzdy

Nejprodávanější krosová kola na trhu

Mezi nejprodávanější krosová kola patří Kellys, Author, Kross anebo CTM. Další kvalitní výrobci kol jsou Ghost, Merida anebo Giant.

Jak vybrat trekingové a crossové kolo

Jízdní kolo je skvělým dopravním prostředkem pro dojíždění na krátké vzdálenosti i výbornou možností relaxace na delších celodenních nebo několikadenních výletech. Pro to, aby byla jízda komfortní a jezdce bavila je ale třeba vybrat adekvátní kolo. Na to, jak vybrat krosové nebo trekové kolo, se zaměříme na následujících řádcích našeho nákupního rádce.

Trekingové kolo

Trekové kolo je vhodné zejména pro delší výlety a několikadenní cyklo túry. Je navrženo s ohledem na pohodlí a má dodatečné vybavení pro převážení zavazadel nebo jízdu za tmy a horšího počasí. Často tak má trekové kolo blatníky, zadní nosič, světla vepředu i vzadu nebo stojánek. Trekové kolo je vhodné pro ty, kteří hledají spíše rekreační jízdu nebo plánují spíše delší poklidné výlety a vyjížďky. Posed je rovněž vzpřímenější oproti krosovému kolu, vzhledem ke kratšímu rozvoru kol a jinak tvarovanému rámu.

Krosové kolo

Naopak krosové kolo je určené primárně na kratší sportovní vyjížďky v horším terénu. Je navrženo tak, aby bylo co nejlehčí a aby bylo šlapání co nejefektivnější. Případné doplňky je třeba dokoupit a na kolo namontovat zvlášť. Sportovní modely krosových kol mají zpravidla kvalitnější komponenty, které počítají s vyšším zatížením a hodí se pro lidi, kteří na kole jezdí velmi často a chtějí si užít sportovní jízdu.

Podle pohlaví

Krosová i trekingová kola se vyrábí v pánské i dámské variantě. Rozdíl je zejména ve stavbě a tvaru rámu. Pánská kola mají štangli, dámská kola jí většinou vybavená nejsou. Díky tomu se ženám na kolo snáze nasedá i v případě, že mají sukni nebo šaty.

Rozdíl může být také v použitém sedle. Dámská sedla jsou většinou širší pro pohodlnější posed a bývají také měkčí.

Velikost a materiál rámu

V případě rámu je důležitá jeho váha, čím lehčí rám a celé kolo, tím snáze se s kolem manipuluje a tím pohodlnější a rychlejší jízda může být. Nejkvalitnější a nejdražší modely mívají rámy vyrobené z duralu nebo karbonu. Naopak velmi nevhodná je ocel, která je sice odolná, ale těžká. Výjimečně se používají kvalitní a pevné ocelové rámy. Nejčastější variantou pak je hliník nebo slitiny hliníku, které jsou sice méně odolné, ale lehké a levné.

Velikost rámu musíte volit podle výšky jezdce, udává se v palcích a standardní jsou rámy od 15“ do 23“ a pokrývají výšky od 150 centimetrů až do více než 2 metrů.

Hydraulické nebo mechanické brzdy?

Kvalitnější krosová a treková kola mají hydraulické brzdy, v tomto případě je ale třeba počítat s vyššími náklady na servis. Hydraulické brzdy fungují na principu hadice s kapalinou, která působí jako píst. Jsou výkonnější, dražší a servis je náročnější, proto je třeba počítat s dalšími investicemi v rámci servisu a údržby.

Mechanické brzdy jsou ovládané lankem. Jejich výhoda spočívá v nižší ceně a méně nákladnému servisu. U mechanických brzd není třeba měnit brzdovou páku. Jsou ale méně účinné a reagují na stisk pomaleji.

Vidlice a odpružení

Při výběru musíte zohlednit také terén, ve kterém budete jezdit. Crossová a trekingová kola jsou buď celoodpružená nebo mají odpruženou přední vidlici.

Odpružení poskytuje vyšší komfort při jízdě v terénu a mimo zpevněné cesty. Jsou tři typy odpružení vidlice – elastometrické, pomocí pružinových tlumičů nebo pomocí vzduchových tlumičů. Odpružení prostřednictvím tlumičů je efektivnější, má delší životnost a používá se ve většině případů.

Kola a pláště

Důležitá je také velikost kol a vzorek pláště. Velikost kola se udává v palcích a také záleží na výšce jezdce. Obecně platí, že čím menší kola, tím snáze se kolo ovládá a zatáčí se s ním. Čím větší je průměr kol, tím snáze se s ním jezdí v náročnějším terénu a přejíždí překážky. Treková a krosová kola mají obvykle 28 nebo 29 palců.

Pláště kol pro treková kola jsou specifická. Mají menší vzorek než horské kolo, ale větší vzorek než silniční kolo. Také šířka se pohybuje někde mezi šířkou pláště pro silniční a šířkou pláště pro horské kolo. I zde platí, že čím širší plášť, tím snadněji se na kole pojede v náročnějším terénu.

Další výbava

Dále je třeba zvážit další výbavu v ceně. Některá kola mají světla, odrazky, zvonek, stojan či zadní nosič. To oceníte zejména v případě jízdy ve městě a každodenním používání na dojíždění. Naopak v případě sportovní jízdy takové doplňky většinou nejsou potřeba a můžete je při výběru kola vynechat. Na většinu modelů je možné zakoupit a připevnit výbavu, která není v základní ceně.

Cena

Ceny trekových a crossových kol začínají okolo 5 000 až 7 000 Kč. Jedná se o nejlevnější modely s nízkou výbavou a méně pohodlnou jízdou. Nehodí se na dlouhé trasy a využijí je zejména začátečníci.

Střední cenová relace nabízí kola od 10 000 Kč do 30 000 Kč. Tyto modely jsou většinou lépe vybaveny a mají kvalitnější komponenty. Hodí se pro každodenní používání, delší výlety a pokročilé jezdce.

Kola nad 30 000 Kč jsou vhodné pro nejnáročnější. Celková cena trekových nebo krosových kol může šplhat až do řádů statisíců v případě profesionálních modelů.

Otázky při výběru krosového a trekingového kola

Co je trekingové kolo?

Trekingové kolo lze označit i jako cestovní a je vhodné především pro delší cyklo výlety, kde potřebujete určitou míru pohodlí a dodatečné vybavení. Zároveň je kompromisem k silničnímu a horskému kolu.

Jaké jsou nejlepší značky krosových kol?

K nejoblíbenějším výrobcům a značkám krosových a trekových kol patří například Author, Kellys, Scott, Merida, případně Leader Fox.

Jaký je rozdíl mezi krosovým a trekingovým kolem?

Krosová kola mají o něco delší rám, takže umožňují položenější posez a jsou vhodná zejména pro kratší a sportovní vyjížďky. Oproti tomu trekingové kolo má typicky více vybavení a je vhodné pro dlouhé i několikadenní výlety. Pokud vás zajímá více podrobností a pro jaké užití je který typ kola vhodný, přečtěte si předchozí část této stránky.

Vybrat horské nebo krosové kolo?

Krosové kolo je kompromisem k horskému a silničnímu kolu. Cross kola mají například o něco delší rám a obecně jsou vhodná pro kratší sportovní vyjížďky. Většinou také v základní ceně nedostanete výbavu. Záleží i na účelu, pro který kolo kupujete. O rozdílech a vlastnostech se můžete dočíst v předchozí části stránky.