Vybíráme nejlepší křovinořez

Na těžko dostupná místa, vysokou trávu, křoví či drobné stromky je křovinořez účinnou zahradní technikou, a to jak pro domácí hobby použití, tak i to profesionální vyžadující dostatečnou robustnost pro dlouhodobý a náročný provoz. Benzínový křovinořez je nejvýkonnějším typem, vhodný do náročného terénu. Elektrický křovinořez je limitován kabelem, tudíž poskytuje menší flexibilitu. Jeho výhodou je méně hlučný chod oproti benzínovému typu a své místo najde poblíž rodinných domů. Aku křovinořez je kompromisem předchozích typů. Poskytuje dostatečnou mobilitu a tichý chod, oproti elektrickému je ale těžší kvůli akumulátoru. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší křovinořezy pro rok 2021, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší křovinořezy (Test 2021)

Recenze křovinořezů

VeGA BC 520 PRO

VeGA BC 520 PRO recenze a test

Benzínový křovinořez VeGA BC 520 PRO s dvoutaktním motorem disponuje 7500 otáčkami za minutu, litrovou nádrží na benzín a slušným výkonem pro vysekání křovisek. Využít lze jak třízubý nůž, tak strunu (obě hlavy najdete v balení). Rukojeť lze nastavit a komfort dále zpříjemní antivibrační uložení řídítek nebo popruh s bederním pásem. Kvalitní materiály jsou vykoupeny vyšší vahou (8,7 kg).

Pro – Zpracování, vysoký výkon
Proti – Vyšší váha

ZOBRAZIT NABÍDKU

Husqvarna H545 Rx

Husqvarna H545 Rx recenze a testProfesionální benzínový křovinořez Husqvarna H545 Rx má výrazně nadprůměrný výkon dosahující 2100 W. Objem motoru je 45,7 ccm s dvoudobým chodem, karburátorem a 9000 otáčkami za minutu. Pod motorem je pak umístěna palivová nádrž. Ve výbavě jsou také popruhy zajišťující pohodlí, podobně jako široká ergonomická rukojeť. Kvalitní sekací výkon dále zajišťuje kuželový převod s úhlem 35 stupňů, díky čemuž je křovinořez rovnoběžně se zemí.

Pro – Profesionální křovinořez s vysokým výkonem
Proti – Vyšší hmotnost a hlučnost

ZOBRAZIT NABÍDKU

Ryobi RBC 36X 26B

Ryobi RBC 36X 26B recenze a testAku křovinořez Ryobi RBC 36X 26B poskytne dostatečnou mobilitu díky akumulátoru o kapacitě 4000 mAh a pracovní výdrži dosahující 60 až 90 minut. Nůž má záběr 26 cm, přičemž je možné hlavu vyměnit za strunu, jejíž záběr se rozšíří na 30 cm. Ovládání křovinořezu umožňuje regulovat rychlost a řídítková rukojeť poskytuje pohodlnou manipulaci. Výhodou aku křovinořezu je nižší váha, která u tohoto modelu je 5,18 kg. Pro sekání kolem domu ideální kandidát.

Pro – Nízká váha a hlučnost
Proti – Limitace kapacitou baterie

ZOBRAZIT NABÍDKU

Fieldmann FZS 4003 B

Fieldmann FZS 4003 B recenze a testDalší benzínový dvoutaktní křovinořez je Fieldmann FZS 4003 B, který disponuje objemnější nádrží na směs benzínu a oleje (1,2 l). Záběr nože (36 cm) a struny (42 cm) umožňují využití i na větších pozemcích a podle výrobce by měl zvládnout posekat i drobné dřeviny. Strunová hlava má automatický posun a s průměrem struny 2,4 mm nebude docházet k tak snadnému urážení. Rukojeť lze samozřejmě nastavit a ramenný popruh umožní i déletrvající provoz.

Pro – Cena/výkon, záběr nože a struny
Proti – Materiály odpovídají nižší ceně

ZOBRAZIT NABÍDKU

Riwall RPMT 330

Riwall RPMT 330 recenze a testRiwall RPMT 330 je vcelku multifunkční křovinořez na benzínový pohon. Lze ho totiž využít jako křovinořez, vyžínač, plotostřih i prořezávací pilu. Přístroj pohání dvoutaktní benzínový motor s výkonem 900 W, úspornou spotřebou paliva i produkcí emisí. Struna má záběr 43 cm, nůž pak 25,5 cm a rukojeť je v tomto případě ve tvaru madla. Hřídel je dělená, což usnadňuje skladnost i transport. Popruh přes rameno, který je součástí balení, ulehčí manipulaci s tímto sedmi kilovým zařízením.

Pro – Dělená hřídel, více funkcí, úsporný motor
Proti – Nižší výkon

ZOBRAZIT NABÍDKU

Bosch AFS 23-37

Bosch AFS 23-37 recenze a testElektrický křovinořez Bosch AFS 23-73 se může pochlubit nízkou hmotností (5,3 kg), která je pro tento typ křovinořezů typická. K provozu na zahradě kolem domu pak 950 W výkon plně vystačí na různou vegetaci. Spolu s nízkou hmotností je výhodou rovněž nízká hlučnost a absence zplodin, což ocení vaši sousedé. Nůž má záběr 23 cm, struna pak 37 cm, přičemž výměna hlavy je v celku snadnou procedurou. Pohodlné manipulaci pak kromě oválného madla pomáhají i nastavitelné popruhy, jež jsou součástí balení.

Pro – Jednoduchá výměna hlavy z nože na strunu
Proti – Nižší výkon oproti benzínovému typu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Riwall REB 1023

Riwall REB 1023 recenze a testDalším elektrickým křovinořezem je Riwall REB 1023, který je specifický silným elektromotorem s otáčkami dosahujícími až 10500 za minutu, díky čemuž pro něj nebude problém ani hustá tráva. Do náročného terénu ale není příliš dělaný vzhledem ke své lehké konstrukci. S tou na druhou stranu dosahuje velmi nízké hmotnosti řadící se tak mezi nejlehčí křovinořezy. Dále je skladný a lehce ovladatelný pomocí kombinovaného držadla a popruhu přes rameno.

Pro – Otáčky elektromotoru, hmotnost
Proti – Nevhodný do náročného terénu

ZOBRAZIT NABÍDKU

GTM GTBC 33 M

GTM GTBC 33 M recenze a testPokud upřednostňujete benzínový pohon, ale vystačíte si s nižším výkonem tak akorát na kosení trávy, je GTM GTBC 33 M optimální volbou. Kromě nižšího, ale dostatečného výkonu, zaujme rovněž nižší a odpovídající cenou. Samotný motor je dvoutaktní s necelými osmi tisíci otáčkami a objemem 32 ccm. Doplňuje ho nádrž na benzín o objemu 0,75 l a celkově má toto zařízení i nižší hmotnost, než je u benzínových typů obvyklé, přesněji 6,8 kg. Třízubý nůž lze vyměnit za strunovou hlavu a ve výbavě je kromě popruhů také montážní nářadí a malý kanystr.

Pro – Rozšířená záruka (4 roky), nízká hmotnost
Proti – Složitější popruhy

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat křovinořez

Zásadní rozhodnutí bude záviset na plánovaném využití, přesněji náročnosti a rozsáhlosti terénu, případně odstraňované vegetaci. Podle toho nasměrujete svoji pozornost k robustním a výkonným benzínovým křovinořezům nebo lehčím a méně náročným elektrickým či akumulátorovým.

Typ a pohon

Benzínový křovinořez

Mezi nejprodávanější a nejvýkonnější patří rozhodně benzínové křovinořezy. Jdou vhodné do náročného terénu s hustou vegetací a velkou rozlohou. Typická je pro ně vyšší váha a hlučnost. Jejich další rozdělení je pak na ty s dvoudobým a čtyřdobým motorem.

Dvoutaktní křovinořezy disponují vyšším výkonem, vyššími otáčkami a nevyžadují tak náročnou údržbu. Motor spotřebovává směs benzínu a oleje (pozor na správný poměr), a má rovněž charakteristickou větší dýmivost. Čtyřtaktní křovinořezy pracují s nižšími otáčkami a subjektivně nižší hlučností. Motor také spotřebovává jen benzín, bez příměse oleje, a tudíž méně kouří. Údržba je však složitější a servis nákladnější.

Elektrický křovinořez

Omezení elektrického křovinořezu spočívá především v délce kabelu a elektrické přípojce. Budete tak vždy limitování dosahem. Uplatnění proto najde u majitelů rodinných domů nebo menších zahrádek na dosekávání a obsekávání, kde takové omezení nepředstavuje zásadní problém. K výhodám patří nízká hmotnost, absence zplodin a tichý chod. Provoz i pořízení je obvykle levnější a údržba snazší.

Akumulátorový křovinořez

Aku křovinořez kombinuje výhody elektromotoru a flexibilitu benzínového motoru. Je poháněn akumulátorem, který je potřeba dobít nebo vyměnit pro pokračování práce. Baterie přitom nebývá nejlehčí a na celkové hmotnosti křovinořezu má značný podíl. Nabitá baterie udrží aku křovinořez v chodu přibližně na hodinu. Výhodou je menší hluk a lepší mobilita než u elektrického typu. Využití je z valné většiny pro úpravu zahrady a na nenáročný porost.

Výkon motoru

Benzínové křovinořezy udávají parametry pro kubický objem motoru, otáčky a výkon ve Watech. Hobby křovinořezy na benzín mají kubický objem zhruba do 27 ccm a výkon motoru do 1000 W. Profesionální stroje jsou pak od 50 ccm výše a nad 2000 W. Elektrické a akumulátorové křovinořezy mají důležitý parametr v příkonu motoru. U aku lze navíc srovnávat napětí baterie nebo její kapacitu, pokud je pro vás důležitý delší provoz.

Ergonomie a příslušenství

Lepší modely disponují širokou rukojetí, tzv. řídítky, které umožňují pohodlnější manipulaci s těžšími a výkonnějšími křovinořezy. Zařízení tedy držíte jako kosu a vykonáváte typický pohyb ze strany na stranu. Méně výkonné (typicky elektrické a aku) modely mají oválné madlo, díky kterému je křovinořez skladnější a lépe ovladatelný v místech s nízkou pohyblivostí.

Příslušenství v naprosté většině případů obsahuje popruhy, které mohou být buďto na jedno rameno nebo jako celá vesta. Jelikož je plno modelů konvertibilních, je v balení dále strunová hlava nebo jiné kotouče místo klasického nože.

Doplňující výbava

Práce s křovinořezem vyžaduje ochranné pomůcky, mezi které patří rukavice, ochranné brýle, štít nebo mřížka pro zakrytí obličeje a protihluková sluchátka.