Nejlepší matrace 2024 (Test)

TOP 3 matrace

Dormeo 4v1 iMemory silver

Dřevočal Lima

MPO Memory Comfort 1+1

Kvalitní pěnová matrace se 4 úrovněmi tvrdosti. Díky postříbřeným vláknům získává unikátní vlastnosti, má vysokou nosnost a výrobce na ni poskytuje 15 let záruku.Pěnová matrace pro všechny rošty, s vysokou tvrdostí a s masážními nopy z elastické pěny MediFoam. Má výšku 22 cm a podle recenzí se jedná o jednu z nejlepších matrací na trhu.Ortopedická zdravotní matrace se 7 zónami z paměťové a PUR pěny. Umožňuje značnou možnost variability včetně výroby na míru, vhodná pro rošt i pevnou podložku.
+ Volitelná tvrdost, antibakteriální postříbřená vlákna, záruka 15 let+ Spotřebitelské ocenění Produkt roku, dvě úrovně tvrdosti, elastická pěna MediFoam+ Možnost matrace na míru, český výrobce matrací, velmi dobrý poměr cena/výkon
- Nic neshledáno- Menší výběr rozměrů- Nic zásadního

Orientační Cena
7 990 Kč

Orientační Cena
3 989 Kč

Orientační Cena
8 890 Kč

Základem pro kvalitní spánek je správná matrace. Ortopedická matrace do postele vyřeší problémy s proleženinami a bolestmi zad, hypoalergenní zdravotní matrace ušetří nesnáze alergikům a matrace z paměťové pěny poskytne dokonalou oporu celému tělu. Na trhu naleznete kvalitní matrace různých provedení, jako je latexová, pěnová, pružinová nebo taštičková. Eco matrace potěší šetrností k životnímu prostředí a použitím přírodních vláken, jako je tomu u kokosové matrace. Neopomeňte také správně zvolit rošt, který přispěje k pohodlnému spánku po celou noc a zajistí dlouhou životnost matrace. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší matrace pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší měkké matrace

VzhledModelProvedeníPočet zónNosnostVýškaDostupnost
MPO OPTIMA recenze a testMPO OPTIMAPěnová5130 kg16 cm
Dřevočal Irma recenze a testDřevočal IrmaPružinová7120 kg20 cm
Dormeo 4v1 iMemory silver recenze a testDormeo 4v1 iMemory silverPěnová3140 kg18 cm
Benab Omega Flex recenze a testBenab Omega FlexPěnová7120 kg20 cm

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší tvrdé matrace

VzhledModelProvedeníPočet zónNosnostVýškaDostupnost
Dormeo Air Comfort Plus recenze a testDormeo Air Comfort PlusTaštičková3140 kg27 cm
Dřevočal Lima recenze a testDřevočal LimaSendvičová7140 kg22 cm
Tropico Enigma recenze a testTropico EnigmaPěnová7130 kg20 cm
Dormeo Aloe Vera recenze a testDormeo Aloe VeraPěnová1140 kg16 cm

Zobrazit celou nabídku

Nejprodávanější matrace na trhu

VzhledModelProvedeníPočet zónNosnostVýškaDostupnost
Dormeo 8v1 iMemory S Plus II recenze a testDormeo 8v1 iMemory S Plus IIPěnová3140 kg20 cm
Panmatraci SUPER MIX recenze a testPanmatraci SUPER MIXSendvičová9120 kg19 cm
MPO Memory Comfort 1+1 recenze a testMPO Memory Comfort 1+1Pěnová7120 kg20 cm

Zobrazit celou nabídku

TIP:

Recenze matrací

MPO OPTIMA

MPO OPTIMA recenze a test

Zdravotní matrace MPO OPTIMA je vyrobena z jednoho bloku studené pěny s 5 ti zónami. Je kvalitně provzdušněná a odvádí výborně vlhkost. K dostání je ve všech nejběžnějších rozměrech a výrobce umožňuje i matrace na míru. Podle testů a recenzí spotřebitelů, kteří matraci pořídili s ohledem na své zdravotní problémy, je matrace opravdu funkční a s problémy pomáhá. Na výšku má 16 cm, nosnost je dostatečných 130 kg a na stupnici tvrdosti od 1 do 7 ji výrobce řadí do kategorie 3, patří tak mezi měkčí matrace.

+ Zdravotní matrace, výborný poměr cena výkon, vyráběna v mnoha velikostech
V porovnání menší výška

Dřevočal Irma

Dřevočal Irma recenze a test

Pružinová matrace Dřevočal Irma je velmi sofistikovaně vyrobená, má pružinové jádro, na kterém je umístěna elastická pěna MediFoam s masážními nopy. Pružinovým jádrem je docíleno perfektního provzdušnění matrace a elastická pěna střední tuhosti s nopy přispívá k potřebnému prokrvení svalů a pokožky během spánku. Pěnou MediFoam je matrace rozdělena do 7 zón, je vysoká 20 cm a její nosnost je spíše jen průměrných 120 kg. Má snímatelný potah, který lze prát na 60 °C.

+ Výborné provzdušnění, masážní nopy, cena/výkon a pozitivní zkušenosti
Jen průměrná nosnost 120 kg

Dormeo 4v1 iMemory silver

Dormeo 4v1 iMemory silver recenze a test

Pěnová matrace Dormeo 4v1 iMemory silver je unikátní hned několika parametry/technologiemi. Velmi praktická je možnost volby tvrdosti, která umožňuje 4 kombinace. Docíleno je toho otočným dvojitým jádrem a pěnou iMemory všitou do potahu, která má z obou stran rozdílnou tvrdost. Dvě matrace lze vložit do jednoho potahu, čímž vznikne ideální kombinace pro manželskou postel. Postříbřená vlákna a technologie Climalite působí termoregulačně, hypoalergenně, antistaticky a antimikrobiálně.

+ Volitelná tvrdost, antibakteriální postříbřená vlákna, záruka 15 let
Nic neshledáno

Benab Omega Flex

Benab Omega Flex recenze a test

Ortopedická matrace Benab Omega Flex má jádro, které tvoří BIO pěna obohacena o přírodní oleje. Pod BIO pěnou je vrstva se vzduchovými kanálky, které zvyšují provzdušnění. Každá strana matrace má rozdílnou tvrdost a potěší snímatelný potah z Aloe Vera, jenž je antibakteriální a pratelný na 60 °C. Díky své výšce 20 cm je dostatečně komfortní a nikde netlačí, má 7 anatomických zón a koupit ji je možné v mnoha velikostech.

+ Ortopedická matrace, BIO pěna zdokonalena přírodními oleji, dvě úrovně tvrdosti
Záruka jen 3 roky

Dormeo Air Comfort Plus

Dormeo Air Comfort Plus recenze a test

Taštičková matrace Dormeo Air Comfort Plus má jádro z oceňovaných taštičkových pružin Octaspring, které jsou vyrobené z pěny. Díky několika vrstvám má na výšku úctyhodných 27 cm a nabízí maximální pohodlí, perfektní oporu i skvělou prodyšnost. Zajímavé jsou dále 3D pružiny v OCTASPRING vrstvě, které se přizpůsobí jakékoliv spánkové poloze. Matrace je rozdělena do 3 zón, má nastavitelnou tvrdost a ošetřena je technologií Adaptive, která zajišťuje ideální termoregulaci s ohledem na roční období.

+ Výška 27 cm a vysoká nosnost, využívá několik technologií, velmi kvalitní matrace
Vyšší cena

Dřevočal Lima

Dřevočal Lima recenze a test

Kvalitní matrace Dřevočal Lima je jedna z nejlepších matrací na trhu, pyšní se hned několika spotřebitelskými oceněními Produkt roku a má stovky pozitivních zkušeností v recenzích. Elastickou pěnou MediFoam je rozdělena do 7 zón, přičemž každá její strana má odlišnou tvrdost. Jedná se skutečně o tvrdou matraci, pro některé uživatele je až příliš tvrdá. Nosné vrstvy jsou opatřeny masážními nopy, které slouží k prokrvení pokožky a k uvolnění svalů během spánku. Má vysokou nosnost 140 kg i nadprůměrnou výšku 22 cm.

+ Spotřebitelské ocenění Produkt roku, dvě úrovně tvrdosti, elastická pěna MediFoam
Menší výběr rozměrů

Tropico Enigma

Tropico Enigma recenze a test

Zdravotní matrace Tropico Enigma má masivní a ortopedické jádro z odolné pěny Flexifoam. Matrace má na každé straně odlišnou tvrdost, přičemž na každé straně najdeme 7 ortopedických zón. K dostání je i v atypických rozměrech a její výška 20 cm i nosnost 130 kg patří k průměru. Zajímavostí je potah Silver Line, který má skvělé izolační vlastnosti a je vhodný také pro alergiky. Matrace prošla náročným testováním a výrobce na ni nabízí záruku 4 roky. Uložena může být na pevné i polohovací lamelové rošty.

+ Potah Silver Line, ortopedické pěnové jádro, k dostání i v atypických rozměrech
Nic zásadního

Dormeo Aloe Vera

Dormeo Aloe Vera recenze a test

Ortopedická matrace Dormeo Aloe Vera je určena těm, kteří hledají skutečně tvrdou zdravotní matraci a chtějí řešit bolesti zad nebo krční páteře. Vhodná je také pro astmatiky a alergiky, a to díky její speciální impregnaci CleanEffect. Matrace je tvořena pouze jednou zónou prodyšnou pěnou Ecocell, která má však vynikající oporu a zároveň umožňuje účinné proudění vzduchu. Doplněna je navíc o výtažky z Aloe Vera, které má antistatické vlastnosti a zklidňuje tělo i mysl. Pro snadnější manipulaci je opatřena čtyřmi úchyty na bocích.

+ Vysoká tvrdost, antibakteriální impregnace CleanEffect, prodyšná pěna Ecocell
Pouze jedna zóna

Dormeo 8v1 iMemory S Plus II

Dormeo 8v1 iMemory S Plus II recenze a test

Kvalitní matrace Dormeo 8v1 iMemory S Plus II je nejprodávanějším typem tohoto výrobce. Unikátní jsou 4 úrovně tvrdosti, kterými se docílí ideálních podmínek pro většinu osob. Uvnitř matrace jsou pěnové pružiny Octaspring a měkčí i tvrdší vrstva Ecocell. Potah se zipem má 2 cm vysokou paměťovou pěnu a lze jej celý prát v pračce. Ač má pouze 3 zóny, v recenzích ji spotřebitelé hodnotí velmi pozitivně. Je antibakteriální a hypoalergenní, díky čemuž je vhodná pro alergiky i astmatiky.

+ 4 úrovně tvrdosti, antibakteriální a hypoalergenní, záruka 15 let
Menší počet zón

Panmatraci SUPER MIX

Panmatraci SUPER MIX recenze a test

Molitanová matrace z paměťové pěny Panmatraci SUPER MIX zaujme dobrým poměrem cena/výkon, má standardní výšku 19 cm i nosnost 120 kg. Jádro je tvořeno sendvičovou konstrukcí a je vyrobena v oboustranném provedení – jedna strana je měkčí a druhá tvrdší. Unikátní je její systém 9 ti zón, které jsou tvořeny z polyuretanové a studené pěny HR KALTSCHAUM. Jedná se spíše o tvrdší matraci, což potvrzují testy i recenze spotřebitelů. Jedinou nevýhodou může být potah, který smí být pratelný maximálně při 40 °C.

+ Matrace s paměťovou pěnou, dobrý poměr cena/výkon, oboustranné provedení
Potah pratelný jen na 40 °C

MPO Memory Comfort 1+1

MPO Memory Comfort 1+1 recenze a test

Eco matrace z paměťové pěny MPO Memory Comfort patří k nejoblíbenějším matracím na trhu. V nabídce 1+1 má velmi dobrý poměr cena/výkon a jedná se o antidekubitní matraci, je teda zdravotní/ortopedická. Jádro je tvořeno paměťovou Visco pěnou a PUR pěnou zajišťující dobrou oporu těla. Její výroba probíhá ekologicky v České republice, má pratelný potah a standardní výšku i nosnost. K dostání je ve všech běžných velikostech s možností výroby na míru, vybrat si lze také z několika typů potahu.

+ Možnost matrace na míru, český výrobce matrací, velmi dobrý poměr cena/výkon
Nic zásadního

Jak vybrat matraci

Výběru matrace věnujte dostatečnou pozornost a neukvapujte se. Každý preferuje jinou tvrdost, která se většinou značí čísly 1 až 4, od nejměkčí po tvrdou. Jednotliví výrobci však mají často své vlastní číslování tvrdosti, a tak lze matrace od různých výrobců, s ohledem na tvrdost, špatně porovnávat.

Ke každé spánkové poloze je vhodná jiná hodnota tvrdosti. Rozměry matrace závisí na velikosti roštu i uživatele a počítejte s dostatečnou rezervou. Výšku volte podle věku a osobních preferencí. Nosnost vybírejte podle své hmotnosti, se kterou úzce souvisí tvrdost matrace. Zdravotní problémy značně ovlivní výběr a zjistěte si, který typ matrace se hodí k vašemu roštu postele.

Jak vybrat správnou matraci

Výběr matrace je závislý na požadavcích jedince, který na matraci bude spát. Vyhovující matrace vás ušetří od problémů se zády a klouby, bude prospívat opěrnému systému, přispěje ke kvalitnímu spánku a celkovému fyzickému a psychickému stavu. Vždy je však třeba pamatovat na základní kritéria.

  • Vyhovující tvrdost – Vyberte ideální tvrdost, aby se vám dobře spalo ve vztahu s vaší oblíbenou polohou.
  • Dostačující velikost – Matrace by měla být o 20 až 25 cm větší, než je tělo a dostatečně široká.
  • Ideální tloušťka – Roli hraje věk uživatele. Minimálně by měla matrace mít tloušťku 15 cm, pro starší osoby je minimum 20 cm. Čím tlustší matrace, tím má zpravidla kvalitnější provedení a je pohodlnější, navíc se z ní bude starším osobám lépe vstávat.
  • Maximální nosnost – Přihlížejte i na nosnost podle hmotnosti uživatele a pamatujte na rezervu. Tvrdší matrace mají zpravidla vyšší nosnost a naopak.
  • Kvalitní materiál – Vybírat je třeba podle roštu, osobních preferencí a prostředí v bytě. Výrobci obohacují tkaniny o speciální vlákna, zlepšující celkové vlastnosti matrace. Zvláštní pozornost by materiálům měli věnovat alergici.

Tvrdost matrace

U většiny matrací se setkáte s dělením do čtyř kategorií tvrdosti. Výjimkou není ani 5, 7 nebo 10 kategorií, mezi nimiž jsou menší rozdíly a výběr je tedy složitější. Tělesná hmotnost je při výběru podle tvrdosti prioritní informací. Osoby s vyšší hmotností by měli zvolit matraci spíše tvrdší, lehčí jedinci mohou sáhnout i po měkčí.

Obecně je známo, že ženy upřednostňují měkčí matrace a muži tvrdší, nemusí to být však pravidlem. Důležitá je taky nejčastější poloha osoby při spánku. Nejvíce prodávané jsou matrace s tvrdostí v kategorii 2 a 3. Dobrou volbou je i matrace s dvojí tvrdostí a zónová matrace se vyznačuje více zónami s různou tvrdostí pro každou část těla.

  • Velmi měkká matrace (tvrdost č.1) – Doporučuje se pro osoby v hmotností do 70 kg, je vhodná pro spaní na boku a obvykle ji volí ženy nebo starší lidé trpící problémy s klouby. Je nejčastěji vyrobená z latexu nebo pěny. Přizpůsobí se křivkám těla a nevytváří přílišný protitlak. Uvolňuje svalstvo a nezpůsobuje proleženiny.
  • Měkká matrace (tvrdost č.2) – Je vyhovující pro osoby vážící 70-100 kg, které spí na boku nebo střídají ve spánku polohy. Nejčastěji je zvolena ženami. Vyrábí se z různých materiálů, různými způsoby a z více vrstev, nejčastěji ze studené pěny nebo polyuretanové. Je elastická a přizpůsobivá. Zajišťuje větší oporu páteři než nejměkčí matrace.
  • Tvrdá matrace (tvrdost č.3) – Je vhodná pro muže s hmotností do 120 kg, kteří spí na břiše nebo střídají polohy. Poskytuje dostatečnou oporu tělu. Nejčastější je pružinová a sendvičová matrace.
  • Velmi trvdá matrace (tvrdost č.4) – Používat ji mohou muži s vyšší hmotností do 150 kg, kteří spí na zádech. Matrace s kokosovým vláknem má často polyuretanový základ a je vhodná pro lidi požadující velmi tvrdé lůžko.
  • Dvojí tvrdost – Některé matrace disponují z každé strany jinou tvrdostí. Takové matrace jsou vhodné pro páry, u nichž každému vyhovuje jiná tuhost. Ocení ji také tací, kterým se mění preference.

Volba tvrdosti podle způsobu spaní

Každý upřednostňuje jinou polohu při spaní. Doporučuje se spát v natažené poloze bez krčení. Zkontrolujte správnou polohu páteře, případně upravte polštář nebo nastavte polohovatelný rošt. Nejvhodnější spací poloha je na zádech, při které se tělesná hmotnost rozloží ideálně. Spánek na břiše není vhodný v kombinaci s polštářem, protože hlava není ve stejné rovině jako tělo.

Nejméně vhodné je spaní na boku. Většinou je jedna noha vpředu, druhá vzadu a dochází k rotaci pánve. Dále je vytvářen tlak na krk, dochází k vytočení ramene a vychylování hlavy. Poloha není vhodná ani pro hrudník, proto je nejlepší se této poloze vyvarovat a odnaučit ji děti již odmalička.

  • Poloha na boku – Spaní na boku zatěžuje matraci v oblasti ramen, beder a kolen. Vhodná je matrace s tvrdostí 1-2, která se přizpůsobí křivkám a zároveň tělo podpírá.
  • Spaní na břiše – Nejvhodnější je středně tvrdá matrace 2-3. Osobě zajistí vodorovnou polohu, ale poskytne i oporu.
  • Spaní na zádech – Správnou volbou bude tvrdší matrace 3-4. Hmotnost se na ní rozloží a páteř bude při spaní ve vodorovné poloze bez propadání beder.
  • Střídání poloh při spaní – Doporučuje se středně tvrdá matrace, nejlépe s tvrdostí 2-3, podle osobních preferencí.

Druhy matrací podle materiálu

Se zlepšováním výrobních postupů a příchodem moderních materiálů výrobci nabízejí stále nové, vylepšené matrace. Proto věnujte informaci o použitém materiálu velkou pozornost. Zohledněte odolnost proti roztočům, elasticitu, přítomnost přírodních vláken, prodyšnost a celkovou životnost. Všímejte si také, na jaký rošt je určitá matrace určena.

Latexová matrace

Latexová matrace má tvrdost 1-2 a zajistí maximální komfort při spánku. Její životnost je uspokojující a některé matrace jsou obohaceny deskou z PUR, HR pěny nebo z kokosových vláken pro větší tuhost. Kvůli menší prodyšnosti není příliš vhodná pro nadměrně potící se osoby. Kvalitní produkty s vyhovující poměrem přírodních vláken však tento problém eliminují.

  • Výhody – Obsahuje velký podíl přírodních materiálů a má vysokou elasticitu.
  • Nevýhody – Není příliš odolná proti roztočům a není vhodná do vlhčích místností.
  • Vhodný rošt – Latexovou matraci pořiďte, pokud máte lamelový rošt.

Pěnová matrace BIO

Není na trhu příliš dlouhou dobu, syntetické ropné látky jsou v bio pěně nahrazeny rostlinnými oleji a výtažky. Díky nim je matrace elastická, odolná a šetrnější k životnímu prostředí. Nejčastěji se pro výrobu používá sója, slunečnicový olej a další rostliny. Vlastnostmi se pak může podobat matraci ze studené nebo líné pěny (zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz).

  • Výhody – K výrobě jsou použity přírodní vlákna, tudíž je šetrná k životnímu prostředí.
  • Nevýhody – Je hůře dostupná a má vyšší pořizovací cenu.
  • Vhodný rošt – Bio pěna lze použít u všech druhů roštů, což je další výhoda.

Pěnová matrace PUR

Polyuretanová molitanová matrace bývá často kombinací více druhů pěny. Vyniká univerzálností, co se týče roštů i tvrdosti, a proto se stala jednou z nejoblíbenějších na trhu. Tvrdší jádro z odolné pěny se stará o dlouhou životnost a zajišťuje vyšší nosnost.

  • Výhody – Vyznačuje se dlouhou životností a nabízí větší výběr tvrdostí.
  • Nevýhody – Má horší prodyšnost.
  • Vhodný rošt – PUR pěna matrace je, co se roštů týče, univerzální.

Matrace ze studené pěny (HR)

Oproti PUR pěně vyniká vyšší prodyšností díky větším pórům. Matrace ze studené pěny je také elastičtější a tvarově stálejší. Skvěle odvádí teplo a je odolná vůči roztočům. Často se kombinuje s línou nebo PUR pěnou různé tvrdosti, čímž vznikají zóny. Setkat se můžete i s názvem „antidekubitní matrace”, což je kvalitní HR pěnová matrace snadno přizpůsobivá křivkám těla, díky čemuž nevznikají proleženiny. Tvoří ideální oporu páteři i svalům a je vhodná pro starší lidi.

  • Výhody – Vyniká vysokou elasticitou a prodyšností.
  • Nevýhody – Není vhodná pro polohovací rošty.
  • Vhodný rošt – Pevný, bez polohování.

Matrace z paměťové pěny (líná)

Matrace s paměťovou pěnou je vhodná pro jedince trpící na bolest zad a kloubů nebo na otlačeniny. Tvrdost matrace závisí na okolní teplotě. Při kontaktu s tělem díky teplu změkne a přizpůsobí se každé křivce, čímž tělo dokonale stabilizuje a poskytuje mu oporu. Zkvalitňuje spánek a působí pozitivně i na krevní oběh. Pěna bývá různě tvarována, často se setkáte s masážním povrchem, který prokrvuje pokožku. Děti do 12 let by ji používat neměly, není totiž vhodná v období jejich růstu.

  • Výhody – Snížené riziko vzniku proleženin a skvělé přizpůsobení se křivkám těla.
  • Nevýhody – Není vhodná pro děti mladší 12 let. Při vyšší teplotě v místnosti je měkčí.
  • Vhodný rošt – Má univerzální využití.

Pružinová matrace klasická (bonelová matrace)

Nejsou již příliš populární, i když se výrazně zdokonalily. Pružiny jsou navzájem propojeny pérky zabraňující jejich uvolnění. Mají dobrou pružnost a přizpůsobí se tvaru těla. U lepších matrací se nachází roznášecí vrstva, díky níž se pružiny neprotlačí na povrch. Bohužel dochází k výraznému přenosu pohybu, proto jsou vhodné pouze pro jednolůžko. Současné pružinové matrace v kombinaci s pěnou však mají velmi dobrou prodyšnost a zároveň jsou pohodlné, což je opět dělá atraktivními.

  • Výhody – Dobře se přizpůsobí tělu a matrace je vysoce prodyšná.
  • Nevýhody – Nedá se použít u polohovacích roštů a není vhodná pro dvoulůžko kvůli přenosu pohybu. Kovové pružiny mohou časem vrzat.
  • Vhodný rošt – Jednolůžkový pevný rošt.

Pružinová taštičková matrace

Pružiny jsou odděleny a jednotlivě uloženy do textilního pouzdra. Díky tomu se lépe rozloží hmotnost těla a nedochází k přenosu pohybu jako u klasických spojených pružin. Někteří výrobci pod pojmem taštičková matrace nabízí i poměrně odlišné typy, kovové pružiny v textilním pouzdře jsou nahrazeny pěnovými pružinami, což eliminuje nevýhody původního konstrukčního provedení.

  • Výhody – Taštičková matrace oproti klasickým pružinám nepřenáší pohyb. Dobře se přizpůsobí křivkám a je vysoce prodyšná.
  • Nevýhody – Není vhodná pro polohovací rošty.
  • Vhodný rošt – Pevný, nepolohovací.

Pružinová matrace mikrotaštičková

V matraci 90×200 cm se nachází až tisíc mikropružin. Jsou stejně jako taštičkové pružiny uloženy v pouzdrech, jsou však měkčí a stabilnější.

  • Výhody – Dobře rozloží hmotnost, nepřenáší pohyb, je stabilní.
  • Nevýhody – Jsou určeny spíše pro osoby s nižší hmotností.
  • Vhodný rošt – Pevný, s latěmi nebo lamelami.

Speciální matrace

Typy, které nelze zařadit do jedné kategorie jsou vyrobeny z kombinace více materiálů, z přírodních vláken nebo disponují zónováním. Existují také zdravotní matrace, které mohou disponovat atesty různých zdravotních organizací.

  • Sendvičová matrace – Je složena ze dvou materiálů, což zvyšuje životnost a kvalitu. Často jde o kombinaci HR a PUR pěny.
  • Eco matrace – Zaručuje použití ekologických materiálů bez syntetických látek. Výroba by měla probíhat dle přísných norem. Na tzv. zelené matraci najdete označení certifikací a výrobci slibují i jejich ekologickou likvidaci.
  • Matrace se zónováním – Matrace má několik zón s různou tvrdostí, obvykle 3 až 7. Jednotlivé zóny se soustředí na oporu určitých částí těla (hlava, krční a hrudní páteř, bedra, kyčle stehna s koleny, lýtka, kotníky s chodidly).
  • Gelová matrace – Hlavním materiálem je studená nebo líná pěna, která je doplněna gelovými segmenty. Díky nim dochází k akupresuře a k uvolnění svalstva. Výhodou jsou dobré hygienické vlastnosti, bakterie a roztoči se v gelu neusadí a nemnoží. Doporučují se proto pro alergiky.
  • Kokosová matrace – Vyrábí se v provedení od pružinové, přes pěnovou až po dětskou matraci. Je tužší, dobře odvádí vlhkost, má skvělou oporu pro páteř a tvarově je stálá. Má pozitivní vliv při odkloňování geopatogenních zón.
  • Dvoulůžková matrace – Často vyžaduje každý partner jinou tvrdost nebo materiál. Správnou volbou jsou proto matrace oddělené. Vhodné je pořízení matrací od stejného výrobce různých tvrdostí, které stačí pouze otočit podle preferencí každého partnera a díky stejné tloušťce nevznikne mezi matracemi schod. Navíc je manipulace s jednolůžkovou matrací jednodušší a návleky se snáze perou v pračce.
  • Dětská matrace – Při vývinu dětí je spaní extrémně důležité. Do 2 až 3 let spí dítě v postýlce a tráví v ní většinu času, proto je koupě kvalitní matrace nezbytností. Ve 3 až 4 letech je třeba větší postel a matrace s většími rozměry. Volte matrace z PUR pěny, nejlépe hypoalergenní a antibakteriální. Nevhodná je matrace z paměťové pěny, která dítěti zabraňuje v růstu.
  • Vrchní matrace – Má tloušťku do 10 cm a hodí se, pokud chcete svou stávající matraci z nějakého důvodu vylepšit. Matraci změkčí a srovná nerovnosti, nasazuje se na hlavní matraci pomocí rohových gum. Výhodou rovněž je, že se dá použít i jako přistýlka.

Zóny matrací

Zónové matrace jsou rozděleny do více zón, které mají různou tvrdost. Každá část těla totiž vyžaduje jinou míru opory. Díky zónám nevznikají proleženiny v místech, kde vzniká větší tlak na matraci. Obecně platí, že čím více zón matrace má, tím je kvalitnější.

Existují matrace se třemi až sedmi zónami. U třízónové matrace je pevná výztuha uprostřed těla a zbytek matrace je měkčí. U produktu s více zónami je vyztužení na více místech. Takové matrace nejsou vhodné pro osoby menšího vzrůstu, protože by se části těla nenacházely ve správné zóně.

  • Zóna 1 – Má na starost hlavu a krk, poskytuje jim oporu a zamezuje vzniku bolesti krční páteře.
  • Zóna 2 – Nachází se v ní horní část těla s ramenem při spánku na boku. Je měkčí a rameno se do matrace mírně ponoří, čímž nevznikají otlačeniny.
  • Zóna 3 – Je důležitá pro oblast beder a celou dolní část zad, jelikož právě tam má člověk 40 % své tělesné hmotnost. Oblast je pevnější, zamezuje prohýbání páteře a udržuje ji v přirozené poloze.
  • Zóna 4 – Pánevní zóna dovoluje bokům opisovat povrch matrace a vyrovnává páteř.
  • Zóna 5 – Zóna, kde jsou při spánku kolena, má stejnou tvrdost jako zóna bederní. Zamezuje bolesti kloubů.
  • Zóna 6 – Zajišťuje pohodlí dolním končetinám. Má stejnou pevnost jako ramenní zóna.
  • Zóna 7 – Zóna kotníků a chodidel má stejnou tvrdost jako 1. zóna hlavy a krku. Zmenšuje tlak mezi matrací a chodidly.

Výběr podle zdravotního problému

Spoustu lidí trápí různé zdravotní problémy, od bolesti páteře, přes alergie až po poruchy spánku. Správná matrace dokáže problémy eliminovat a často úplně zmizí. Ideální je konzultace s lékařem, který zná detailně vaše potíže a nejlépe poradí, jak si vybrat matraci podle zdravotního problému. Někteří prodejci mohou vydávat obyčejné matrace za zdravotní, vyžádejte si proto ověřené certifikáty od známých institucí.

Ortopedická matrace

Poskytuje oporu celému tělu a stará se o ideální rozložení hmotnosti. Přispívá k lepší fyzické a psychické pohodě, při níž dochází k uvolnění svalů a páteře. Při spánku nevznikají dekubity neboli proleženiny. Je vhodná také pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko. Musí splňovat přesná kritéria, mít zdravotní a materiálové certifikace a být optimální pro fyziologii lidského těla.

Takto označenou matraci musíte najít na seznamu zdravotních pomůcek vydaném ministerstvem zdravotnictví a sazba DPH je u nich snížena. Nepleťte si ji s matrací zdravotně nezávadnou. Zdravotní nezávadností musí disponovat každý produkt na trhu. Mnoho prodejců používá falešné označení jako ortopedická matrace”, přitom nabízí klasickou. Proto uvedené certifikáty důkladně prověřte a pročtěte informace o použitých materiálech.

Hypoalergenní matrace

Pro alergiky nebo astmatiky jsou vhodné pouze materiály, ve kterých se nemnoží bakterie a roztoči. Pomoci proti alergii můžou i speciální antibakteriální potahy. Vhodný je například potah se stříbrnými vlákny nebo speciální tkanina liocell.

Při nadměrném nočním pocení

Matrace musí být dostatečně odvětrávána. Vhodné jsou pružinové nebo latexové typy. Doporučuje se také vhodné prádlo na spaní. Nezapomeňte na chránič matrace a pravidelné čištění například jedlou sodou. V kombinaci s vhodnou matrací je důležitý také ideální rošt, pevná deska větrá daleko méně, než například lamelové nebo laťkové rošty.

Při poruchách spánku

Pro jedince například se spánkovou apnoí je výběr správné matrace extrémně důležitý. Spánková apnoe je porucha spánku, při které člověk při spaní na krátké intervaly přestává dýchat. Příčinou může být právě špatná matrace. V tomto případě konzultaci s lékařem neodkládejte.

Rozměry matrace

Matrace by měla být dostatečně dlouhá i široká v závislosti na postavě. Tloušťka se odvíjí od osobních preferencí a výšky lůžka. Pokud již máte postel, správně změřte její rozměry, abyste koupili vyhovující velikost matrace.

  • Délka – Výběr závisí na výšce osoby. Matrace by měla být o 20 až 25 cm delší. Standartní délka většiny matrací je 200 cm.
  • Šířka – Nejběžnější hodnotou je 90 cm na jednolůžko, u dvoulůžkové postele může být jedna matrace široká pouze 80 cm. Maximální pohodlí zajistí matrace s šířkou až 140 cm pro jedno lůžko.
  • Výška – Doporučuje se matrace s výškou minimálně 15 až 18 cm. U menší hodnoty hrozí rychlé proležení a nedostatečná opora. U matrací pro seniory je vhodná tloušťka okolo 20 cm a více pro snazší vstávání. Při výběru vhodné tloušťky myslete i na výšku postele, která bývá zhruba 50-60 cm. Matrace by měla z 1/3 vyčnívat nad rám postele.
  • Matrace na míru – Pokud jste vysoké postavy nebo máte netradiční rozměry postele, možností je nechat matraci zhotovit na míru. Počítejte s vyšší pořizovací cenou a menší dostupností určitých typů.

Nejčastější rozměry matrací

Matrace se rozměrově liší zejména dle toho, pro kolik osob je určena. Nejčastější rozměry, ve kterých se nabízí i většina matrací, jsou vypsány níže. První číslo označuje šířku, druhý rozměr délku. Výška matrace se v popisu uvádí odděleně.

  • Matrace 80×200 cm
  • Matrace 90×200 cm
  • Matrace 100×200 cm
  • Matrace 120×200 cm
  • Matrace 140×200 cm
  • Matrace 160×200 cm
  • Matrace 180×200 cm
  • Matrace 200×200 cm

Nosnost matrace

Měla by být uvedena u každého produktu. Údaj napomáhá s výběrem vhodné matrace pro danou hmotnost uživatele. Výrobci uvádí maximální hodnotu, proto se doporučuje počítat s rezervou, aby nebyla zkracována životnost matrace.

Životnost matrace

Matrace, která se neproleží, zřejmě neexistuje. Pokud však zvolíte matraci správně, můžete na ní spát i 10 až 15 let. Po takové době začnou být zřejmé deformace materiálu nebo změkčení, především v oblasti beder. Na pružinové matraci se časem projeví stáří protlačováním pružin na povrch.

I když matrace vypadá po letech funkčně a spí se vám na ní dobře, odborníci ji doporučují vyměnit za novou každých 7 let nejen z ortopedických, ale i zdravotních důvodů. Většina uživatelů si však matraci nechává déle. Výrobci se mohou chlubit životností matrace 15 až 25 let, což působí spíše jako marketingový tah.

Správným zacházením její životnost výrazně ovlivníte a bude sloužit dlouhá léta. Určitým vodítkem pro výběr matrace s dlouho životností bývá často i prodloužená záruka. Lze se setkat se 3, 4 roky, ale i s 15 lety záruky.

  • Vyměňujte pravidelně ložní prádlo a potah na matraci nebo chránič.
  • Nenechte v posteli spát své domácí mazlíčky.
  • Nekuřte v ložnici.
  • V posteli nejezte ani nepijte, abyste předešli ušpinění matrace.
  • Nelehejte si na matraci s mokrými vlasy kvůli vlhkosti.
  • Nedovolte dětem skákat po matraci.
  • Mokrá místa na matraci urychleně vysušte.
  • Pravidelně matraci otáčejte, alespoň jednou za měsíc.
  • S matrací manipulujte šetrně, noste ji kolmo k zemi a nepřekládejte ji ani nerolujte.
  • Pro delší životnost matrace je důležité zvolit správný rošt.

Další parametry při výběru

Matrace musí uživateli dokonale padnout, a proto přihlížejte i na další aspekty, jako na věk osoby, certifikáty kvality nebo způsob použití.

  • Věk uživatele – Pro správný vývoj dítěte je důležitá kvalitní matrace. Nevybírejte paměťovou a příliš měkkou matraci. Vhodná je středně tvrdá s antibakteriálním pratelným potahem. Se stárnutím dítěte můžete matraci vyměnit za novou a opět vyhovující. Mladší uživatelé obecně volí tvrdší matrace, s přibývajícím věkem je často nutné zvolit měkčí typ z důvodu šetrnosti ke kloubům nebo kvůli zdravotním potížím.
  • Uložení matrace – Myslete také na typ roštu, který máte na posteli. Nejméně vhodná je pevná neodvětrávaná deska. Lépe se matraci daří na roštu z latěk nebo pružných lamel. Vzdálenost mezi laťkami by měla být mezera s maximálně 6 centimetry. Laťky měří obvykle 5 cm na šířku a pokud používáte polohovatelný rošt, zjistěte, zda je daná matrace vhodná.
  • Četnost používání – Pro každodenní používání ať už doma, v hotelech nebo ubytovnách jsou vhodné matrace z bio pěny, studené pěny, latexu nebo taštičkové typy, které se vyznačují dlouhou životností. Do pokoje pro hosty nebo na chalupu bude dostačující PUR, sendvičová nebo pružinová matrace. Záleží však na celkovém provedení matrace.

Certifikace kvality

Čím více certifikáty se matrace pyšní, tím lépe. Udělují je ověřené instituce jako Ökotest, EuroLatex Eco Standart, Ergocheck, Burea Veritas, Oeko-Tex Standart 100 a další na základě důkladného testování.

  • Ökotest – Německý časopis založený roku 1985, který testuje výrobky pro každodenní spotřebu všech kategorií. Zajímá se jak o stránku životního prostředí, tak i zdravotní, sociální nebo přítomnost toxických látek. Úspěšné výrobky hodnotí známkou “gut” (dobrý) nebo “sehr gut” (velmi dobrý). Jde o uznávané hodnocení, nejde však o oficiální certifikát zaručující stálou kvalitu.
  • ErgoCheck – Jedná se o testování matrací pomocí podložky se snímači pro měření síly a tlaku. Test zaznamená rozložení tlaku v matraci a výsledek můžete vidět na počítači v podobě barevné mapy.
  • Burea Veritas – Instituce působící v mnoha odvětvích. Specializuje se na testování, certifikace a inspekce.
  • Oeko-Tex Standart 100 – Zaručuje nepřítomnost škodlivých látek v textiliích.
  • EuroLatex Eco Standart – Německá instituce TFI vyvinula certifikát v oblasti latexových pěn, který se zaměřuje na dopad na životní prostředí a zdraví.

Údržba matrace

Během zhruba 10 let, ideálně 7 let, kdy vám matrace každý den slouží, je třeba o ni náležitě pečovat.

Otáčení a větrání

Matraci nejvíce škodí, pokud spíte stále na jedné straně a nevětráte ji. Pravidelně by se měla otáčet asi po měsíci. Matrace nesmí být při převracení vlhká, aby nedošlo k zapaření. Nejprve je vhodné ji řádně vyvětrat.

Čištění

V domácnostech, kde se matrace snadno ušpiní je vhodný snímatelný potah, který se pomocí zipů odepne a vypere na vyšší teplotu dle pokynů na štítku. V případě nesnímatelného potahu je nutno použít navlhčený hadřík a speciální čističe. Při takovém čištění dochází ke zvlhnutí celé matrace a musí se nechat úplně vyschnout, aby se netvořily plísně a houby. Sušit by se neměly na příliš horkém vzduchu, například opřené o topení. Syntetické materiály by mohly ztratit funkčnost.

Potahy matrací se liší maximální teplotou, při které se mohou prát. Standardem bývá praní na 40 °C, pokud však chcete prát potah účinněji a efektivněji, vybírejte matrace s potahem, které lze prát na 60 °C a více.

  • Matrace pro děti – Děti matraci často ušpiní, proto přijde vhod speciální potah, který je nepropustný z jedné strany. Praní potahu je samozřejmostí a očistu proveďte ještě vysavačem, který odstraní prach.

Prostředky na čištění

Výrobce by měl uvádět, jaké prostředky jsou vhodné a jaké nikoli. Především pěnové matrace by mohly chemické přípravky narušit. Použít lze přípravek s konzistencí suché pěny, desinfekční odstraňovač skvrn nebo obyčejnou jedlou sodu a peroxid vodíku.

  • Skvrny od potu, vlhkost – Posypte matraci jedlou sodou, vetřete ji do textilie pomocí kartáče, nechte působit a vysajte vysavačem. Dalším možným postupem je smíchání jedlé sody s peroxidem vodíku a prostředkem na nádobí. Po nějakém čase působení a uschnutí se matrace vysaje a je zase čistá a bez vlhkosti.
  • Bakterie – Pro likvidaci bakterií využijte parní čistič, který vytvoří páru o teplotě 100 až 120 °C. Poradí si také s nepříjemným zápachem. Po použití páry k čistění je třeba nechat matraci důkladně uschnout.

Materiál potahů

Pokud vybíráte matraci s potahem, zjistěte, z jakého je materiálu. Většina výrobců kombinuje bavlnu se syntetickými materiály, jako je polyamid, polypropylen či polyester. Kromě přírodních a organických tkanin narazíte na potahy obohacené speciálními vlákny pro lepší vlastnosti.

  • Aloe Vera – Vlákna Aloe Vera vetkané do textilie odpuzují prach a jsou antibakteriální. Aloe Vera je také vhodná pro jedince trpící nočním nadměrným pocením.
  • Bambusová viskóza – Reguluje vlhkost, je antibakteriální, antistatická, prodyšná a v létě chladí. Je také velice příjemná na dotek.
  • Stříbro – Ionty aktivního stříbra v potahu likvidují bakterie, jsou hypoalergenní a antistatické.
  • Liocell/TENCEL™ – Moderní tkanina vysoké kvality zajišťuje perfektní cirkulaci vzduchu, je vysoce prodyšná a příjemná na dotek. Je hypoalergenní, reguluje teplotu i vlhkost.
  • Kašmírové vlákno – Získává se ze srsti kašmírové kozy a je jednou z nejdražších textilií na světě. Vlákna jsou hebká, jemná a mají vysokou hřejivost.
  • Levandule – Její vůně působí pozitivně na kvalitu spánku a na psychickou pohodu. Vůně je velmi jemná a příjemná.
  • Easy clean – Speciální trojrozměrná struktura polyesterového vlákna zajistí snadnější čištění potahu. Po znečištění stačí použít vlhký hadřík. Potah nežloutne, a skvrny jen tak nezaschnou. Využití najde například v hotelech.

Chránič matrace

Další možností, jak chránit matraci před nečistotami, vlhkostí a dalšími nežádoucími vlivy je navléknutí speciálního potahu. Chránič má velikost odpovídající ploše matrace a na každém rohu je opatřen gumičkami. Ty se navléknou přes rohy matrace, čímž dochází k napnutí chrániče a jeho fixaci. Je zcela nepropustný, avšak prodyšný. U chráničů se uvádí kromě rozměrů také maximální výška matrace. Vyrábí se většinou z bavlny a spodní vrstva z polyuretanu nebo polypropylenu. Pere se obvykle na vyšší teplotu podobně jako potah na matraci.

Výběr správného roštu

Pokud vás čeká nejen nákup nové matrace, ale i roštu, zohledněte parametry obou produktů zároveň. Některé matrace nejsou vhodné pro určité typy roštů.

  • Rošt vs. pevná deska – V mnoha ohledech je doporučován rošt. Matrace uložená na roštu lépe dýchá, nezapaří se a netvoří se bakterie a plísně. Pevná deska nepruží a nepřizpůsobí se tělu jako rošt. Matrace na pevné desce se musí také často větrat a rychleji se opotřebovává. Pro pevné desky jsou vhodné pružinové matrace a používají se spíše na chatách nebo v pokoji pro hosty.
  • Lamely / latě / destičky – Každá matrace je vhodná na jiný rošt. Laťkový rošt není tak pružný a vyznačuje se nízkou cenou. Destičky jsou vysoce komfortní, avšak méně dostupné a drahé. Lamely jsou nejpopulárnější a prodlužují životnost matrace.
  • Pevný vs. polohovatelný rošt – Pro zdravého člověka bez potíží poslouží pevný rošt bez možnosti polohování. Lidé s problémy s páteří ocení nastavení různých poloh v oblasti hlavy i nohou. Funkce se dá použít i při čtení v posteli. Polohování probíhá ručně, u některých modelů pomocí ovladače a elektronických motůrků.

Lamelový rošt

Je nejoblíbenějším roštem a nabízí více variant. Lamely se vyrábějí z bukového nebo březového dřeva, popřípadě z umělých materiálů. Vynikají pružností a prodyšností, díky čemuž se prodlužuje životnost matrace. Mezery mezi lamelami jsou maximálně 5 cm a jeden rošt čítá minimálně 28 kusů, s rostoucím počtem lamel se zvyšuje i komfort. Lamely mohou být uloženy v textilním pouzdře a kvalitnější rošty disponují vyztužením bederní oblasti a změkčením oblasti nohou a ramen. Nosnost lamelového roštu je cca do 150 kg. Vhodné matrace jsou latexové nebo pěnové, za nevhodné se považují pružinové.

Laťkový rošt

Laťky se zpravidla zhotovují ze smrkového dřeva a mají výrazně menší pružnost než lamely. Rošt z latěk pořiďte k pěnové nebo taštičkové matraci. Lépe se dokáží vytvarovat a přizpůsobí se i tvrdším povrchům. Laťkový rošt nemá zpravidla vysokou nosnost, proto je vhodný spíše pro děti a osoby do 60 kg. Mezery mezi laťkami by neměly být větší než 6 cm, aby nedošlo k deformaci matrace. Na výběr je i polohovací nebo klasický pevný laťkový rošt.

Destičkový rošt

Tvoří jej větší počet spojených destiček, skvěle se přizpůsobí tělu a bodovému tlaku. Měly by být kompatibilní se všemi druhy matrací a k sehnání jsou i polohovatelné typy. Dostupnost na trhu je menší a ceny jsou poměrně vysoké.

Tipy pro kvalitní spánek

Pokud nemůžete v noci klidně spát, nemusí za tím být špatně zvolená matrace nebo polštář. Někdy si pouze tělo musí na novou matraci zvyknout, může to trvat i několik týdnů. Před spaním se protáhněte, čímž se uvolní svaly a důležitý je rovněž čerstvý vzduch v místnosti. Pro zdravý spánek byste měli zvolit správnou polohu a existují samozřejmě další činitelé ovlivňující spánek.

  • Přísun kofeinu – Káva povzbuzuje, proto by se neměla pít k večeru, někomu ovlivní spánek i odpolední kofeinový nápoj. Narušuje kvalitu spánku kvůli nočnímu buzení, které často člověk ani nevnímá.
  • Zdřímnutí přes den – Pokud potřebujete při náročném dni šlofík, neměl by být delší než hodinu, aby neovlivnil usínání večer a nenarušil celý spánkový režim.
  • Používání elektroniky – Puštěný film přes noc není vhodný, protože tělo stále vnímá zvuky, které narušují spánek. Před spaním se nedoporučuje používání mobilu, protože nutí k přemýšlení a hůře se následně usíná. Kapitolou samou pro sebe je pak modré světlo, které nejen displeje, ale i třeba LED světla, vyzařují. Na tuto problematiku upozorňuje i ministerstvo zdravotnictví a zmiňuje i další aspekty ovlivňující kvalitu spánku.
  • Starosti a stres – Lépe se usíná s čistou hlavou. Dopřejte si proto před spaním relaxační koupel nebo procházku.
  • Ústní hygiena – Problémy se zuby výrazně zhoršují kvalitu spánku. Proto nezanedbávejte zubní hygienu.
  • Těžké jídlo – Jíst by člověk měl minimálně dvě hodiny před ulehnutím. Plný žaludek ztěžuje usínání a zhoršuje spánek. Pro proces trávení je potřeba spousta energie a tělo si neodpočne.
  • Kouření – Nikotin obsažený v klasických cigaretách, ale i elektronických cigaretách, lidské tělo povzbuzuje, což má za následek horší usínání a obecně menší kvalitu spánku. Kuřák ve srovnání s nekuřákem má výrazně lehčí spánek s méně stráveným časem ve fázi hlubokého spánku.

Výběr správného polštáře

Pokud již víte, jak správně vybrat matraci, stačí už jen vybrat polštář, který je pro zdravý spánek stejně důležitý. Prioritními aspekty jsou spánková poloha, materiál a tvar.

  • Poloha ve spánku – Lidé spící na zádech potřebují podepřít ramena a krk. Vhodný je středně měkký, vyšší polštář. Pro spáče na břiše se doporučuje měkký nízký polštář. Pro toho, kdo spí na boku nebo na zádech by se měl zvolit anatomicky tvarovaný vyšší polštář, který drží páteř ve správné poloze.
  • Tvar – Někdo nedá dopustit na klasické obdélníkové polštáře, někomu vyhovuje tvarovaný anatomický typ.
  • Materiál – Peří už ztrácí na popularitě kvůli alergiím a nahrazují ho pěny, přírodní nebo syntetická vlákna. Nejčastější je polyester, polyuretan nebo paměťová pěna. Luxusní polštáře jsou doplněny hedvábím, vlnou nebo rostlinnými výtažky.

Spaní na zemi

Najde si své příznivce i odpůrce. Mnozí upozorňují, že je spaní na zemi pro člověka přirozené a pro spaní na zemi se dá použít matrace, která je vhodná na pevnou desku. Nejvhodnější je matrace pružinová, která je prodyšná, i přesto se však musí často větrat. Dále lze použít tzv. futon nebo tatami, pocházející z Japonska. Jsou pevnější a vyrobeny z přírodních materiálů, jako vlna, bavlna, kokos či sláma. Musí se taktéž větrat, aby nedošlo k zapaření a plesnivění. Někteří vyznavači spaní na zemi sáhnou také po karimatce, jógamatce, apod.

  • Výhody – Často dokáže odstranit bolest zad a zlepší držení těla. Povzbuzuje krevní oběh a zlepšuje kvalitu spánku.
  • Nevýhody – Setkáte se však s rozdílnými zkušenostmi i zhoršením bolestí, hlavně v oblasti lopatek a kostrče. Nevýhodou je také blízkost k prachu a nečistotám, které se na podlaze usazují, což může přitížit alergikům. Dalším mínusem je nepohodlné vstávání a chlad od země. Spaní na zemi není doporučeno starším osobám a lidem se zhoršenou pohyblivostí.

Kam se starou matrací

V žádném případě matraci neodkládejte u popelnic nebo kontejnerů. Než se ale rozhodnete odvézt starou matraci do sběrného dvora, zvažte způsoby jejího dalšího využití. Jedním z nich je darování matrace někomu, kdo ji rád využije například na chatě.

Další možnost je výroba pelíšku pro psa, pokud se nejedná o matraci pružinovou, o kterou by se mohl pes zranit. Pěnové matraci upravte rozměry a vložte ji do vhodného povlaku, který bude možné prát. Využít se dá i k výrobě gauče, například v kombinaci s paletami. Kovová konstrukce pružinových matrací najde využití při výrobě věšáku či na zahradě. Výrobci často nabízí při koupi nové matrace odvoz té staré, přičemž se postarají o její ekologickou likvidaci a vám výrazně sníží starosti.

Otázky při výběru matrace

Je lepší pružinová nebo pěnová matrace?

Pružinová je vysoce prodyšná a je vhodná i do vlhčích prostorů. Dobře se přizpůsobí tělu, má vysokou nosnost i tvrdost. Není kompatibilní s polohovatelnými rošty a přenáší pohyb, takže není vhodná jako partnerská. Pěnových matrací je na výběr více (PUR, BIO, HR, líná) a často se kombinují, čímž se docílí perfektního produktu. Uživatel si může vybrat podle osobních preferencí.

Jakou matraci při bolestech zad?

Odborníci doporučují matraci z líné pěny, která se přizpůsobí každé křivce těla a poskytne maximální oporu. Vhodná je rovněž matrace se zónováním. Každá zóna má jinou tvrdost, která je ideální pro určitou část těla. Matrace je důkladně testována a opatřena certifikacemi odborných institucí jako Öko-Test, EuroLatex Eco Standart, Ergocheck nebo Burea Veritas.

V čem jsou nejlepší ortopedické matrace?

Zdravotní matrace eliminuje bolesti zad a slouží i jako prevence těchto bolestí. Přizpůsobí se křivkám těla a nedochází ke vzniku proleženin díky dokonalému rozložení tělesné hmotnosti. Poskytuje dokonalou oporu všem částím těla a zajistí uvolnění svalů i páteře. Musí být opatřeny příslušnou certifikací. Více o ortopedické matraci se dočtete v článku.

Jaké jsou nejlepší značky matrací na trhu?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce matrací patří MPO, Grossmann, Tropico, Panmatraci nebo podle diskuzí a zkušeností český výrobce matrací Dřevočal. Zvláštní postavení mají matrace Dormeo, které jsou kvalitní, výrobce na ně poskytuje výrazně prodlouženou záruku a matrace mají inovativní provedení s mnoha zajímavými i praktickými prvky. Oblíbení výrobci matrací na Slovensku jsou pak Benab nebo Matratex.

Kde koupit kvalitní matraci?

Kvalitní matraci koupíte nejsnáze na internetu ve specializovaném e-shopu zaměřeném výhradně na matrace. Výhodou nákupu online je nejen nižší cena, ale také často větší dostupnost i atypických rozměrů. V neposlední řadě nemusíte řešit ani dopravu, která je u matrací problematická. Samozřejmě zůstává možnost nákupu v kamenné prodejně, kde si lze matraci osahat. Oblíbené jsou matrace Dreamzone z Jysku, Möbelix, anebo matrace z řetězce Ikea.

Jaké jsou ceny matrací?

Nejlevnější matrace se dají sehnat již od 1000 Kč, obvykle jsou bez zónování, s nižší hmotností a menší tloušťkou. Standartní matrace pořídíte od 2000 Kč do 5000 Kč. Vybrat je možné i matrace se speciálními vlastnostmi. Cenu od 5000 Kč mají kvalitní matrace s vyšší nosností, zónováním, tloušťkou 20 cm a více s delší záruční lhůtou.