Vybíráme nejlepší meteostanici

TOP 3 domácí meteostanice

Sencor SWS 9700

Hyundai WS 2303

Garni 610 Precise

Profesionální meteostanice s barometrem a displejem True Colour s úhlopříčkou 5,8“. Zaujme snímačem 5v1, který měří rychlost a směr větru, dešťové srážky, teplotu i vlhkost.Domácí meteorologická stanice zaujme jednoduchou animovanou předpovědí počasí, zobrazuje vnitřní i venkovní teplotu, vlhkost a uchovává naměřené hodnoty v paměti.Bezdrátová meteostanice s dosahem 150 metrů měří kromě teploty i vnitřní a venkovní vlhkost. Pomocí pěti ikon doplňuje předpověď počasí a barevný LED display má dvě úrovně jasu.
+ Snímání rychlosti větru, srážkoměr, velký dosah, dobře osvícený displej+ Barevný displej, dobrá čitelnost, indikátor slabé baterie+ Dosah čidla až 150 metrů, barometr, poměr cena/výkon
- Vyšší cena- Nemá barometr- Nic zásadního

Orientační Cena
2 799 Kč

Orientační Cena
999 Kč

Orientační Cena
1 698 Kč

Pokud chcete mít dokonalý přehled o tom, jaké je, nebo jaké bude počasí přesně ve vaší lokalitě, je pro vás meteostanice tím správným zařízením. Meteorologická stanice poskytuje mnoho různých informací o počasí venku i další měřitelné údaje ve vnitřních prostorách. Existuje poměrně velké množství meteostanic, od levných domácích meteostanic po dražší profesionální meteostanice. Mohou se odlišovat mnoha měřitelnými parametry i funkcemi, které pomáhají jak přesnější předpovědi, tak zvyšují uživatelský komfort. Unikátní jsou v tomto ohledu WiFi meteostanice, které umožňují sledování naměřených hodnot z vašeho mobilního zařízení. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší meteostanice pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší meteostanice (Test 2024)

VzhledModelPředpověď počasíDosah čidlaBarometrBudíkBarevný displejWiFiDostupnost
Emos AOK-5018B recenze a testEmos AOK-5018BAno30 mAnoAnoNeNe
AURIOL 313320 recenze a testAURIOL 313320Ano100 mAnoAnoNeNe
Sencor SWS 9700 recenze a testSencor SWS 9700Ano150 mAnoNeAnoNe
TFA Spring 35.1129.01 recenze a testTFA Spring 35.1129.01Ano60 mNeAnoAnoNe
Hyundai WS 2303 recenze a testHyundai WS 2303Ano30 mNeAnoAnoNe
Garni 610 Precise recenze a testGarni 610 PreciseAno150 mAnoAnoAnoNe
Sencor SWS 280 recenze a testSencor SWS 280Ano30 mNeAnoAnoNe
GoGEN ME 3900 recenze a testGoGEN ME 3900Ano100 mAnoAnoAnoAno
Netatmo Urban NWS01-EC recenze a testNetatmo Urban NWS01-ECAno100 mAnoNeAno
Solight TE 81 recenze a testSolight TE 81Ano60 mAnoAnoAnoNe

Zobrazit celou nabídku

Recenze meteostanic

Emos AOK-5018B

Emos AOK-5018B recenze a test

Bezdrátová meteostanice Emos AOK-5018B nabízí údaje o venkovní i vnitřní teplotě, vlhkosti, tlaku a zobrazuje i předpověď počasí. Na podsvíceném LED displeji najdete také datum, čas, kalendář či údaje o měsíčním cyklu, východu a západu slunce. Čas je řízený rádiově, budík má funkci snooze a způsob napájení je pomocí dvou AA baterií. Čidlo lze umístit až 30 metrů od meteostanice, která má vnitřní paměť a uchovává data za posledních 12 hodin. Dodává se spolu s jedním čidlem, nicméně dokáže pracovat až se třemi snímači. Jedná se o velmi kvalitní meteostanici, a proto není překvapením, že získala v několika letech po sobě spotřebitelské ohodnocení produkt roku.

+ Výborný poměr cena/výkon, možnost 3 senzorů, ocenění produkt roku
Menší dosah čidla, horší stabilita stojánku

AURIOL 313320

AURIOL 313320 recenze a test

Domácí meteostanice AURIOL 313320 zaujme především dobrým poměrem cena/výkon a také dosahem externího čidla, které při takto levné meteo stanici zvládne vzdálenost až 100 metrů ve volném prostoru. Samozřejmostí je zobrazování mnoha veličin, včetně zobrazení přesné hodnoty vnitřní i venkovní teploty. Předpověď počasí je poté vypočítávána na základě vývoje tlaku vzduchu. Potěší intuitivní ovládání dotykovými senzory na přední straně a display s LED podsvícením. Hodiny jsou řízené rádiovým signálem, meteostanice zobrazuje fáze měsíce, východ i západ slunce a potěší také 2 budíky, hodiny s datumem i kalendář.

+ Velký dosah, rádiově řízené hodiny, dobrý poměr cena/výkon
Nemá stálý režim podsvícení

Sencor SWS 9700

Sencor SWS 9700 recenze a test

Profesionální meteostanice Sencor SWS 9700 s barometrem a bezdrátovým snímačem 5v1 zaujme unikátním displejem TRUE COLOR, který oslní 256 proměnlivými barvami, třemi režimy barev a třemi úrovněmi jasu. Meteorologická stanice předpovídá počasí na 12-24 hodin na základě změny tlaku a teploty vzduchu. Poskytuje informace o směru a rychlosti větru, času, vlhkosti, teplotě, dešťových srážkách a oranžové blikající LED světlo upozorňuje na výstrahu náledí. Bezdrátový snímač 5v1 může být vzdálen až 150 m od přijímače, což je nadprůměrná hodnota a spotřebitelé se v recenzích shodují, že se jedná o velmi kvalitní meteostanici.

+ Snímání rychlosti větru, srážkoměr, velký dosah, dobře osvícený displej
Vyšší cena

TFA Spring 35.1129.01

TFA Spring 35.1129.01 recenze a test

Barevná meteostanice TFA Spring 35.1129.01 má velmi přehledné zobrazení všech údajů, bezdrátově informuje o vnější teplotě i vlhkosti, měří vnitřní klima a zobrazuje čas a datum na displeji, který má nastavení jasu. Přijímač se napájí pomocí síťového adaptéru nebo 3 AAA bateriemi. Meteorologická stanice disponuje mnoha funkcemi, zmínit lze budík, teplotní alarm, paměť na minimální a maximální naměřené teploty a pomocí tlakoměrného čidla předpovídá počasí na dalších 12 hodin. Meteostanici lze postavit či zavěsit a dosah čidla od přijímače je až 60 m.

+ Přehledné zobrazení, barevný displej, přesné měření hodnot
Nezobrazuje hodnotu tlaku

Hyundai WS 2303

Hyundai WS 2303 recenze a test

Domácí meteorologická stanice Hyundai WS 2303 má rádiově řízený čas, jednoduchou animovanou předpověď počasí na nejbližší hodiny a zobrazuje venkovní teplotu i vlhkost. Na LED barevném displeji je rovněž ukazatel vnitřní teploty a výhodou je uchovávání naměřených minimálních a maximálních hodnot. Z dalších funkcí lze zmínit budík s funkcí snooze, nastavitelné podsvícení, nebo radiově řízený čas. Dosah venkovního čidla je 30 metrů a napájí se pomocí 2 AAA baterií, přijímač je pak napájen síťovým adaptérem.

+ Barevný displej, dobrá čitelnost, indikátor slabé baterie
Nemá barometr

Garni 610 Precise

Garni 610 Precise recenze a test

Meteostanice s barometrem Garni 610 Precise informuje o vnitřní i vnější teplotě, relativní vlhkosti a samozřejmě i o barometrickém tlaku. Všechny naměřené hodnoty se ukládají do paměti až na 24 hodin a dodávána je s bezdrátovým čidlem švýcarské značky SENSIRION. Barevný LED displej má dva stupně jasu a v případě napájení bateriemi svítí pouze 7 sekund, pomocí síťového adaptéru může svítit trvale. Displej zobrazuje také čas, datum a přítomen je i budík s funkcí snooze. Meteostanici lze také zavěsit na stěnu a předpověď počasí graficky doplňuje 5 ikon.

+ Dosah čidla až 150 metrů, barometr, poměr cena/výkon
Nic zásadního

Sencor SWS 280

Sencor SWS 280 recenze a test

Domácí meteostanice Sencor SW 280 má dosah bezdrátového snímače 30 metrů, měří teplotu venku i uvnitř a měří také venkovní vlhkost. 24 hodin ukládá naměřené minimální a maximální hodnoty do paměti a potěší pěkné animace zobrazující předpověď počasí. Má barevný LCD display a budík má funkci opakovaného zvonění. Praktické jsou také automaticky řízené hodiny DCF signálem. Digitální meteostanice se dá položit na polici, zavěsit na zeď a může se napájet pomocí síťového adaptéru nebo třemi tužkovými bateriemi. Senzor se napájí pomocí 2 AAA baterií a je vybaven malým displejem ukazující základní naměřené hodnoty.

+ Jednoduché ovládání, nízká cena, pěkné zpracování
Nemá barometr, hůře čitelný display z úhlu

GoGEN ME 3900

GoGEN ME 3900 recenze a test

Profesionální meteostanice s WiFi GoGEN ME 3900 zpracovává velké množství údajů, které se zobrazují na barevném LED displeji. Externí senzor měří teplotu, vlhkost, UV záření, intenzitu slunečního svitu, rychlost větru i množství deště. Displej také zobrazuje animace, fáze měsíce, barometrický tlak, má funkci alarmu různých hodnot a disponuje budíkem. Dosah senzoru činí 100 metrů a je napájen bateriemi. Hlavní jednotka je napájena síťovým adaptérem nebo bateriemi a disponuje technologií WiFi, díky které lze sledovat hodnoty i z chytrého telefonu.

+ WiFi, prodloužená záruka na 4 roky, spoustu přidaných funkcí
Vyšší cena

Netatmo Urban NWS01-EC

Netatmo Urban NWS01-EC recenze a test

WiFi meteostanice Netatmo Urban NWS01-EC se propojuje s chytrými mobilními telefony, samozřejmostí je možnost propojení jak s Androidem, tak zařízeními Apple s iOS. V reálném čase umožňuje na mobilním zařízení pozorovat kvalitu ovzduší, teplotu, předpověď počasí na 7 dní, koncentraci CO2, barometrický tlak či znečištění hlukem i vlhkost. Zajímavostí je také funkce, která vás upozorní, že je vhodné ve vnitřním prostoru vyvětrat. Meteo stanice se skládá z vnitřní stanice a venkovního senzoru, který je vyrobený z hliníku. Vnitřní modul se napájí síťovým adaptérem přes USB a venkovní modul pomocí AAA baterií.

+ WiFi, přenos informací na mobilní zařízení, měří CO2 i hluk
Funkční pouze ve spojení přes internet

Solight TE 81

Solight TE 81 recenze a test

Domácí meteostanice Solight TE 81 zaujme přehledným LED displejem, který má nastavitelné podsvícení. Na displeji se zobrazuje vnitřní a venkovní teplota, vlhkost, atmosférický tlak i předpověď počasí. K přijímači lze připojit až 3 bezdrátová čidla s dosahem 60 metrů. Meteostanice má rádiově řízený čas s datumem a disponuje budíkem s dotykovým senzorem k posunutí budíku o 5 minut. Najdeme zde také kalendář, zobrazuje aktuální fáze měsíce a vnitřní paměť ukládá data o minimálních a maximálních hodnotách teploty a vlhkosti.

+ Cena/výkon, možnost připojení až 3 čidel s dosahem 60 metrů
Hůře čitelný display

Nejprodávanější meteostanice na trhu

Mezi nejprodávanější meteostanice patří primárně značky Sencor, Hyundai a Emos. Oblíbené jsou dále značky TFA, Garni, Ventus, Netatmo, nebo Oregon Scientific. Své místo na trhu mají také meteostanice Auriol, které mají často dobrý poměr cena/výkon a prodává je zejména řetězec Lidl.

Jak vybrat meteostanici

Meteostanice se liší zejména svými funkcemi a hodnotami, které dokáže změřit. Zaměřit pozornost byste tedy měli především na její hlavní funkce a další doplňkové, jako je například kalendář, nebo budík. Značné rozdíly jsou také v typu a velikosti displeje.

Pokud patříte k méně náročným uživatelům, postačí vám meteostanice zobrazující základní veličiny počasí. Pokud ale patříte k náročnějším uživatelům, kteří rádi zkoumají data a zakládají si na velké přesnosti dat, zvolte poloprofesionální meteostanice nebo profesionální meteostanice.

Meteostanice se skládá z:

  • Vnitřní jednotky – umístěna uvnitř budovy, zobrazuje data, případně přijímá data pomocí počítače nebo WiFi sítě a může předávat naměřené hodnoty na internet.
  • Vysílací části (čidla) – měří meteorologické veličiny, venkovní čidla mohou být samostatná či v jednom celku a přenos naměřených dat probíhá bezdrátově.

Typ meteostanice

WiFi meteostanice

Meteorologická stanice s WiFi je připojená k internetu, ze kterého čerpá data. Jsou schopné předpovědět počasí i v rámci několika dní, nicméně jejich přesnost nemusí být naprosto dokonalá, neboť data ze sítě často nejsou přímo z vašeho místa, ale zaměřují se na větší lokalitu.

Druhou podstatnou funkcí WiFi meteostanice je odesílání nasbíraných dat ze senzorů prostřednictvím internetové sítě do jedné z mnoha služeb na internetu (například Weather Underground, případně Weathercloud) nebo pouze do počítače v rámci lokální sítě. V dané službě se údaje od zaregistrované meteostanice shromažďují, zobrazují aktuální i historická data, a přístup tak máte z jakéhokoliv zařízení odkudkoliv.

Meteostanice s barometrem

Meteostanice s barometrem obsahuje tlakoměrné čidlo, které měří barometrický tlak. Na základě barometrického tlaku a dalších hodnot, jako je teplota a vlhkost vzduchu, lze vyhodnotit, jaké lze očekávat v dané lokalitě v blízké době počasí. Často bývá tento typ meteostanice vybaven i dalším příslušenstvím, které měří rychlost větru, UV záření, či úhrn srážek. Některé meteostanice s barometrem také umožňují sledování vývoje atmosférického tlaku pomocí grafů.

Meteostanice se systémem Meteotime

Jedná se o švýcarský systém, který globálně sleduje počasí (švýcarským úřadem pro meteorologii Meteotest) a funguje podobně, jako je řízení centrálního času (DCF-77). Využívá se k tomu centrální vysílač a meteostanice, které jej přijímají, vám zobrazují údaje o teplotě, rychlosti a směru větru, či dokonce čas východu a západu slunce. Data však nemusí být vždy úplně přesná, neboť se vztahují na větší územní celky. V České republice to jsou například tři regiony a na Slovensku dva.

Měřitelné hodnoty

Meteostanice některé meteorologické veličiny měří, přičemž další se z těchto měření vypočítávají. Níže jsou hodnoty, které může měřit. Záleží pak už na vašich preferencích, které hodnoty jsou pro vás zásadní, a podle toho se můžete rozhodnout pro konkrétní model.

Teplota (venkovní/vnitřní)

Jedná se o základní údaj, kterým jsou vybaveny všechny meteostanice. Změřený údaj udávají ve stupních Celsia (°C) a některé modely lze přepnout i na stupně Fahrenheita (°F). Většina meteostanic měří teplotu jak uvnitř bytu, tak i pomocí čidla venku.

Vlhkost vzduchu

Vlhkost vzduchu je množství vodní páry ve vzduchu a na základě této hodnoty se dozvíte, jaká vlhkost v daném místě je. Může být měřitelná jak venku, tak v bytě. Ideální vlhkost vzduchu v bytě by se měla pohybovat v rozmezí 40% až 60% dle typu místnosti a ročního období. Pokud je v bytě dlouhodobě vysoká vlhkost, může docházet k plísním, které mají nejen neblahý vliv na zdraví, ale i na vybavení bytu. (zdroj: saveonenergy.ca)

Srážky

Tzv. srážkoměr měří množství úhrnu dešťových srážek a na základě toho se například můžete rozhodnout, zda je nutné zalévat zahradu, nebo nikoliv.

Rychlost, směr a náraz větru

Na základě přídavného čidla může meteorologická stanice změřit rychlost a směr větru.

Barometrický tlak

Barometrický tlak se mění na základě nadmořské výšky, teploty vzduchu a jeho vlhkosti. Se změnou tlaku se mění i počasí, a proto tento údaj pomáhá předpovídat jeho vývoj.

Naměřené hodnoty mohou být zobrazeny jako:

  • Absolutní barometrický tlak – takový, jaký je v dané nadmořské výšce.
  • Relativní barometrický tlak – přepočítaný na hladinu moře pro eliminaci nadmořské výšky, kde je tlak měřen (ve vyšší nadmořské výšce tlak klesá, což může stěžovat srovnání měření). Tuto hodnotu udává například Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Na předpověď počasí nemá vliv, jakou hodnotu meteostanice zobrazuje. Sleduje se vývoj tlaku v čase a podle rychlosti stoupání či klesání pak vyhodnocuje možnost vývoje počasí.

UV záření

Tato hodnota se měří pomocí UV čidla a určuje, jak moc silné slunce právě je. Intenzita UV záření se během dne mění a po čas silného UV by měl být pobyt na slunci omezen. Mezi doplňkovými meteorologickými veličinami lze najít také délku slunečního svitu a intenzitu slunečního záření.

CO2

Hodnota CO2 se měří ve vnitřních prostorách. Detekuje kolik oxidu uhličitého v místnosti je a kdy je vhodné místnost vyvětrat. Tato funkce může být praktická, pokud máte v místnosti krb, který hořením spotřebovává kyslík.

Vypočtené meteorologické veličiny

  • Předpověď počasí – Předpověď počasí se nejčastěji vypočítává na základě barometrického tlaku, teploty a vlhkosti vzduchu. Další možností může být zdroj předpovědi systém Meteotime a nejpřesnější předpověď získáte kombinací dat ze senzorů a dat z meteorologických služeb skrze připojení WiFi.
  • Rosný bod (Dew Point) – Jedná se o veličinu, která určuje, kdy se vlhký vzduch začíná srážet.
  • Wind Chill – Jedná se o pocitovou teplotu, kterou ovlivňuje naměřená hodnota teploty a síla větru. (zdroj: weather.com)
  • Heat index – Teplotní index určující pocitovou teplotu na základě naměřené teploty a relativní vlhkosti vzduchu.

Doplňkové funkce

Výhodou meteostanic jsou i jejich přidané praktické funkce, které dále rozšiřují využití tohoto zařízení.

Datum a čas – Většina meteostanic zobrazuje na displeji datum, čas a den. U levnějších modelů tyto údaje nastavíte přímo na zařízení, zatímco pokročilejší zařízení mohou být řízeny rádiovým signálem. Jedná se o rádiovou stanici DCF77, kterou využívají i další zařízení, kde je potřeba naprosto přesný čas. Pokud tedy bude mít meteostanice tuto funkci, čas i datum budou vždy přesné, a to včetně automatického posunu na čas letní.

Budík – Pokud zvolíte pro meteorologickou stanici umístění v ložnici, vhod by mohla přijít právě tato funkce. Některé modely zmiňují i funkci snooze, která znamená odložení buzení. Každým stisknutím tlačítka lze čas budíku odložit, jako to ostatně znáte z jiných moderních budíků. Meteostanice může brát v potaz rovněž náledí, kdy při venkovní teplotě pod -2°C spustí signál dřív.

Alarm – Alarm signalizuje například nebezpečí námrazy či silného větru, srážek (na základě naměřených hodnot) a upozorní vás většinou světelnou signalizací.

Paměť – Některé modely jsou vybaveny pamětí, která ukládá naměřené minimální nebo maximální hodnoty za určité období (většinou uplynulých 12 či 24 hodin, ale i v rámci týdnů či měsíců). Pokud chcete získaná data dále zpracovávat, vybírejte modely, které mají možnost připojení k internetu, nebo meteostanice s připojením k počítači.

Signalizace slabé baterie – V případě, že je baterie v zařízení slabá, meteostanice vás na to včas upozorní.

Slunce a fáze měsíce – Čas východu a západu slunce spolu s fází měsíce, jsou nejpřesněji zobrazovány buď díky připojení k internetu nebo pomocí systému Meteotime. Pakliže meteostanice tuto konektivitu nemá, řídí se nastavením času a případně nastaveným místem. To se obvykle nastavuje podle města (například Praha – kód PRG), nebo zadáním souřadnic.

Technické parametry

Displej

Velikost, ale především přehlednost displeje je u meteostanice zásadní. Hodnoty by měly být na displeji dobře viditelné a zároveň by displej měl být snadno ovladatelný. Při výběru si tedy všímejte toho, jak jsou dané hodnoty na displeji zobrazovány, aby pro vás bylo užívání meteostanice co nejvíce přehledné.

Můžete se setkat s několika typy displejů:

  • LCD displej – Dříve nejčastěji užívaný typ displeje, který má nízkou spotřebu, ale v noci nesvítí. Existují i modely s podsvícením, vždy je ale nutné mít meteostanici napájenou síťovým adaptérem, jelikož podsvícení má velkou spotřebu.
  • LED displej – Zobrazuje hodnoty barevně a vždy vyžaduje napájení ze sítě. Jeho předností je čitelnost v noci i dobrá čitelnost za denního světla.
  • TFT displej – Tento typ displeje nabízí možnost nastavení jasu a kontrastu, vytváří jemný obraz a vyžaduje napájení ze sítě. Typicky bývají meteostanice s tímto displejem větší.
  • Inverzní displej – Jedná se o černobílý displej, který zobrazuje bíle údaje na černém pozadí a nenajdete jej u profesionálních meteostanic.
  • V.A. displej – Tento druh displeje má novější technologii inverzního displeje (Passive Matrix Vertical Alignment), která je obohacena o barvy a vysoký kontrast. Má dobrou čitelnost s širokými pozorovacími úhly 140 až 170 stupňů.

Napájení

Meteostanice lze napájet dvěma způsoby, a to buď síťovým napájením nebo bateriemi.

Síťové napájení – Pokud meteostanice vyžaduje napájení ze zásuvky, pak musíte počítat s umístěním meteostanice v její blízkosti. Výhodou síťového napájení je, že se nemusíte starat o výměnu baterií a meteostanice bude vždy v provozu. Zejména profesionální meteostanice či dražší modely se zapojují do elektrické sítě pomocí adaptéru zcela běžně.

Baterie – Většina meteostanic má možnost napájet bateriemi i přijímač, je tím ale omezena světelnost displeje, vzhledem k velké spotřebě energie. S napájením pomocí baterie se tedy můžete setkat spíše u levných meteostanic, které nemají barevný či podsvícený displej a využívají se tužkové baterie typu AA nebo AAA. Pro venkovní čidla, které jsou vždy napájeny pomocí baterie, jsou vhodné alkalické baterie, neboť lépe odolávají nízkým teplotám.

Rozsah měření

Rozsah měření hodnot a citlivost by měla být co největší, čím větší je, tím je měření přesnější. U venkovních čidel teploty je rozsah často od -20 do +60 °C. Pokud tedy vybíráte meteostanici do lokality, kde běžně v zimě teplota klesá pod -20 °C, pak vybírejte modely s větším rozsahem. Rozsah měření teploty vnitřního prostředí nemusí být tak široký, běžně se udává v rozmezí -10 až +50 °C. Rozsah měření vlhkosti je od 0 do 100% jak pro vnitřní, tak vnější prostředí.

Čidla

Meteorologické stanice můžeme dělit také podle způsobu připojení čidla. Některé modely mohou být připojeny pomocí kabelu, většina je ale bezdrátových. Umístění čidla s kabelem je omezeno délkou kabelu, u bezdrátových je dosah většinou od 30 do 150 metrů ve volném prostranství. Venkovní čidla jsou sice odolná proti vlhkosti, měly by však být chráněny před prudkým deštěm a zároveň i před přímým sluncem. Vhodné je rovněž umístit čidlo na stinné místo.

Zpravidla je s meteorologickou stanicí dodáváno jen jedno čidlo, profesionální a poloprofesionální meteostanice však umožňují připojení i více čidel, což někteří uživatelé vyžadují. Tato další čidla je však nutné dokoupit, a proto si případně ověřte, že jsou stále k dané meteostanici k dostání.

Otázky při výběru domácí meteorologické stanice

Co umí meteostanice s WiFi?

Meteostanice s WiFi čerpá data z internetu a dokáže předpovědět počasí i v rámci několika dní dopředu. Zároveň také naměřená data přenášejí skrze Wi-Fi síť na webové služby, kde se následně zobrazují včetně dat historických. K této webové službě se pak můžete připojit jak z počítače, tak z chytrého telefonu a mít poté velký souhrn dat o počasí kdykoliv po ruce.

Jaký je princip předpovědi počasí u domácí meteostanice?

Domácí meteostanice předpovídá počasí pomocí barometru, který měří atmosférický tlak v pravidelných intervalech. Pokud se tlak mění, pak na základě naměřené teploty a vlhkosti vzduchu předpoví změnu počasí. Když hodnota barometrického tlaku stoupá, znamená to zlepšení počasí, když klesá, tak zhoršení. Předpověď je pak platná pro následujících 12 až 24 hodin s pravděpodobností 70 až 75%.

Některé modely mohou být také vybavené systémem Meteotime, který přijímá data o předpovědi počasí pomocí centrálního vysílače. Meteostanice s WiFi zase doplňují předpověď počasí daty z meteorologických služeb online.

Co měří profesionální meteostanice?

Kromě základních hodnot, jako je teplota, vlhkost, či atmosférický tlak, měří profesionální meteostanice také sílu a směr větru, úhrn srážek, UV záření či CO2. Samozřejmostí je také předpověď počasí, která může být v případě připojení Wi-Fi i několikadenní. Profesionální meteostanice dokáže také přesně zobrazovat východ a západ slunce či fáze měsíce.

Jaká je cena meteostanice?

Cena meteostanice se odvíjí od funkcí a měřitelných hodnot, které meteostanice nabízí. Levné meteostanice se základními funkcemi se pohybují do 1000 Kč. V cenové hladině do 2000 Kč se pohybují již poloprofesionální kvalitní meteostanice, které nabízí celou řadu měřitelných hodnot a funkcí. Nad 2000 Kč pak najdete již profesionální meteostanice, které zvládnou připojení i několika externích senzorů a mohou disponovat rovněž Wi-Fi připojením.

Jak nainstalovat meteostanici

Instalace meteostanice záleží na daném typu. Čidla je dobré umístit na severní stranu a nepřipevňovat je přímo na dům, který může sálavým teplem ovlivňovat reálnou teplotu. Větrný senzor je vhodné umístit buď na střechu anebo alespoň metr nad zem. Zobrazovací jednotka meteostanice lze většinou položit na polici, případně některé modely můžete zavěsit i na stěnu. Pokud je meteorologická stanice napájena adaptérem ze sítě, je potřeba aby byla elektrická zásuvka v dosahu.