Vybíráme nejlepší mobilní klimatizaci

Vysoké letní teploty jsou ve městech a obzvlášť panelových bytech jedno velké utrpení. Tropické noci ani neumožní zchlazení domů. Mobilní klimatizace do bytu či kanceláře je ideální alternativou zabudovaným klimatizacím, které mnohdy ani nelze využít kvůli stavebním zásahům, typicky v nájemním bytě. Přenosná klimatizace lze umístit do pokoje nebo ložnice a místo složitého stavebního zásahu jí postačí okenní vývod. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší mobilní klimatizace pro rok 2024, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší mobilní klimatizace (Test 2024)

Recenze přenosných klimatizací

Guzzanti GZ 900

Guzzanti GZ 900 recenze a test

Mobilní klimatizace Guzzanti GZ 900 zvládne chlazení, topení, odvlhčování a je rovněž schopna ventilace ve třech rychlostech. Její doporučený prostor je až 85 m3, disponuje výkonem chlazení 9000 Btu/h a úroveň hlučnosti činní 62 dB. Teplotu lze nastavit v rozmezí 15 a 31 stupňů Celsia a při potřebě nižší hlučnosti, typicky v noci, je zde režim Sleep. K odvodu horkého vzduchu je přítomna hadice s délkou 1,5 m a na kondenzát je připravena zabudovaná nádoba s objemem 0,8 l. Přenosu klimatizace pak napomáhají zabudovaná kolečka.

Pro – Cena/výkon, nízká váha a snadná manipulace
Proti – Délka hadice odvádějící vzduch

ZOBRAZIT NABÍDKU

Electrolux EXP12HN1W6

Electrolux EXP12HN1W6 recenze a testPřenosná klimatizace Electrolux EXP12HN1W6 poskytne solidní chladící výkon (12000 Btu/h) a uchladí i rozměrnější prostory (120 m3). Výkonná jednotka se ovšem podepsala také na hmotnosti, kdy klimatizace váží 34 kg. Specifikem je možnost propojení s mobilním telefonem nebo tabletem, skrze které lze klimatizaci ovládat i vzdáleně, například z práce. Kromě toho je zde přítomný časovač, spánkový i automatický režim udržující navolenou teplotu.

Pro – Chladící výkon, vzdálené ovládání
Proti – Chybí automatický odpar

ZOBRAZIT NABÍDKU

Gorenje KAM24F0PHH

Gorenje KAM24F0PHH recenze a testDomácí klimatizace Gorenje KAM24F0PHH má dostatečný výkon na uchlazení pokoje či bytu v nejteplejších dnech roku. Nižší výkon se rovněž pozitivně promítnul do rozumné spotřeby 0,9 kWh. V malých bytech často není mnoho místa, tudíž potěší kompaktní rozměry tohoto modelu, který lze ovládat na přístroji i dálkově ovladačem. V automatickém režimu se pomocí čidel sama přizpůsobuje prostoru a hlídá navolenou teplotu i směřování toku vzduchu. Při výpadku elektrické energie je navíc schopna navázat tam, kde předtím skončila.

Pro – Dostupná cena, rozměry
Proti – Chybí funkce topení

ZOBRAZIT NABÍDKU

DeLonghi PAC AN112 SILENT

DeLonghi PAC AN112 SILENT recenze a testMobilní klimatizace DeLonghi PAC AN112 SILENT kombinuje vysoký výkon 11000 Btu/h i nízkou spotřebu a její energetická třída spadá do kategorie A+, mimo jiné díky chladící jednotce R290 neprodukující emise. Lze ji provozovat v prostorech o velikosti 110 m3 a s vahou 30 kg patří spíše k těžším přenosným klimatizacím. Manipulace ale usnadňují jak kolečka, tak madla. Specifikem je funkce Real feel, jež je schopna zachytit aktuální stav a ten následně udržovat. Mezi dalšími funkcemi je například odložený start s 12h časovačem.

Pro – Poměr výkon/spotřeba, doporučený prostor
Proti – Adekvátně vyšší cena

ZOBRAZIT NABÍDKU

Electrolux EXP09HSECI

Electrolux EXP09HSECI recenze a testNetypicky zpracovaná mobilní klimatizace nejen do bytu Electrolux EXP09HSECI potěší jak svou výbavou, tak právě nevšedním designem. Zajímavostí je systém AirFlow produkující výdechy ve tvaru růže na horní straně přístroje. Disponuje chladícím výkonem 9000 BTU za hodnu v prostoru o 90 m3, a to s podprůměrnou hlučností 53 dB. Zvládne jak chlazení, tak odvlhčení i topení s různou teplotou a ventilací. Ve výbavě navíc najdete okenní sadu, což nebývá zvykem.

Pro – Vzhled a zpracování, úroveň hluku, spotřeba
Proti – Vyšší cena

ZOBRAZIT NABÍDKU

Electrolux EXP09CN1W7

Electrolux EXP09CN1W7 recenze a testElectrolux EXP09CN1W7 patří k mobilním klimatizacím, které jsou cenově dostupné a současně poskytnou dobrý výkon. Lehká a kompaktní klimatizace zchladí prostor o rozměru 90 m3 s adekvátním výkonem chladící jednotky (9000 BTU/h), přičemž zvládne chlazení, sušení a větrání. Ovládat ji lze dálkovým ovladačem nebo tlačítky přímo na přístroji, které doplňuje přehledný LCD displej. Manuálně také můžete uzpůsobit tok vzduchu ve vertikálním, či horizontálním směru.

Pro – Cena/výkon, kompaktní rozměry
Proti – Nemá funkci topení

ZOBRAZIT NABÍDKU

Sencor SAC MT7011C

Sencor SAC MT7011C recenze a testKlimatizace do bytu Sencor SAC MT7011C je vzhledem ke svým parametrům spíše pokojovou klimatizací. Má nižší chladící výkon i úroveň hluku (53 dB) a je navržena pro prostory do 80 m3. Kromě mytí vzduchových filtrů nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu a její režimy zahrnují chlazení, ventilaci, odvlhčování. Dotykovým panelem nebo ovladačem můžete nastavit teplotu (18 – 35 °C), rychlost ventilátoru, aplikovat noční režim nebo automatický pohyb lamel.

Pro – Hmotnost a rozměry, pokojové využití
Proti – Součástí balení jen adaptér do stahovacích oken

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat mobilní klimatizaci

Značným faktorem při výběru mobilní klimatizace je rozloha prostoru, ve kterém ji hodláte provozovat. Doporučuje se mít raději výkonnější klimatizaci v menším prostoru než opačně. S tím je spojen výkon chlazení, průtok vzduchu i konečná spotřeba energie.

Výkon chlazení

British thermal unit neboli britská tepelná jednotka (zkráceně pak BTU) je parametr vypovídající o výkonnosti klimatizace a udává se v jednotkách za hodinu. Kolem 7000 BTU se pohybují základní klimatizace, naopak kolem 12000 BTU lze nalézt nejvýkonnější modely. Srovnání výkonnosti v BTU je přesnější než v kW, byť lze zmínit, že rozsah tohoto parametru je přibližně mezi 2 a 4,6 kW. Na energetickém štítku dále najdete energetickou účinnost chlazení a topení, přesněji EER a COP. Vyšší koeficient znamená i vyšší účinnost.

Prostor, úroveň hluku

Hodnota doporučeného prostoru udává, pro jak velkou místnost je přenosná klimatizace vhodná. Je potřeba zmínit, že jde spíše o podpůrný údaj, který by neměl být vyhodnocován samostatně, ale s dalšími parametry jako BTU. I v pasující místnosti může dojít ke snižování účinnosti klimatizace okolními faktory nebo spotřebiči. Úroveň akustického hluku je velmi podobná mezi jednotlivými modely, typicky 50 až 65 dB. Klimatizace také disponují nočním (tichým) režimem s nižším výkonem.

Energetická třída a spotřeba

Energetický štítek na spotřebiči nese údaj o energetické třídě, přičemž úsporné mobilní klimatizace disponují třídou A+, ostatní pak třídou A. Další hodnotou na štítku je spotřeba elektrické energie, kdy méně výkonné chladící jednotky za hodinu chodu spotřebují 0,9 KW, ty nejvýkonnější až 1,3KW.

Odvod kondenzátu a horkého vzduchu

Odvod tepla, přesněji horkého vzduchu, je zásadní pro dosažení plné efektivity klimatizace. U přenosné klimatizace by měla být délka hadice krátká a v okně dobře umístěná (běžné jsou textilní či plastové izolace). Příliš dlouhá hadice a o sobě topí a působí tlakovou ztrátu, čímž snižuje efektivitu chlazení. Standardně bývá dodáváno zúžené zakončení hadice do škvíry v okně a aretační jištění. Izolační vložky nebývají standardně součástí balení, ale určitě stojí za dokoupení.

Charakteristické pro klimatizace je odvod vlhkosti ze vzduchu, což má za následek potřebu odvodu takto vysrážené vody. Některé modely mají automatický odpar kondenzátu, kdy je odváděna s horkým vzduchem ven z bytu, u jiných je přípojka na odpad nebo nádržka, kterou je potřeba vylévat.

TIP: Chcete mobilní klimu proto, že se bojíte stavebních úprav? Video z montáže klimatizace společností Tramonta Klima vám ukáže, že to není žádný průšvih.

Ovládání

Většina mobilních klimatizací lze ovládat pomocí dálkového ovladače, se kterým nastavíte teplotu vzduchu, intenzitu proudění, nastavení lamel nebo časovač. Ten umožňuje automatické spuštění či vypnutí v zadaný čas. Kromě volby režimu – topení, chlazení, odvlhčování a ventilace toho moc k nastavení není, snad ještě lamely pro usměrnění proudu vzduchu.

Údržba

Základ údržby spočívá v čištění a případné výměně vzduchových filtrů. Pokud byste tento proces ignorovali, dojde k šíření roztočů a mikroorganismů, což by pocítili především alergici. Nemluvě o postupně zapáchajícím vzduchu, který by z klimatizace vycházel. U klimatizací s nádobou na kondenzát je pak logicky nutné obsah vylévat.