Vybíráme nejlepší mobilní telefon pro seniory

TOP 3 mobily pro seniory z recenzí

Evolveo EasyPhone XD

Aligator S5540 Senior

CPA Halo 18

Tlačítkový telefon pro seniory, který má podle recenzí dobrou hlasitost při hovoru i vyzvánění. Potěší velkými tlačítky, přehledným a jednoduchým menu i SOS tlačítkem, které umožňuje volání až na 6 čísel. Nechybí mu praktická svítilna ani stojánek pro pohodlné nabíjení.Chytrý telefon pro seniory s Androidem a s velkým 5,5" dotykovým IPS displejem. Díky nadstavbě BIG Launcher nabízí jednoduché a přehledné prostředí s velkými ikonami i textem. Má dobrý fotoaparát, WiFi, podporu 4G sítí, dual SIM provedení, LED světlo i praktickou čtečku otisků prstů.Mobil pro seniory s větším 2,8" displejem je vybaven FM rádiem, SOS tlačítkem, nabíjecím stojánkem a podporuje Bluetooth i paměťové karty. Má velká oddělená tlačítka a skvělou funkci Foto kontakty, díky které se na obrazovce zobrazí fotografie toho, kdo volá. Samozřejmostí je budík nebo svítilna.

Orientační Cena
990 Kč

Orientační Cena
2 055 Kč

Orientační Cena
990 Kč

Telefon pro seniory může být chytrý dotykový, nebo tlačítkový se základními funkcemi volání a psaní SMS. Vždy by měl mít velká tlačítka a větší, přehledný a dobře čitelný displej. Oproti tlačítkovým telefonům má navíc SOS tlačítko a zpravidla jen základní výbavu. Dotykové chytré mobily pro seniory by měly mít upravené uživatelské prostředí například senior launcherem, který zjednodušuje ovládání. Důležitá je také dobrá hlasitost reproduktorů a baterie s vyšší kapacitou, která ovlivňuje pohotovostní dobu i délku hovoru. Praktická je přítomnost nabíjecího stojánku zjednodušující připojení konektoru, dále svítilna s vlastním tlačítkem, nebo FM rádio. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší mobilní telefony pro seniory pro rok 2023, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Podívejte se také na tlačítkové telefony.

Nejlepší telefony pro seniory 2023

VzhledModelDisplaySOS tlačítkoNabíjecí stojánekHmotnostPohotovostní dobaDostupnost
Evolveo EasyPhone XD recenze a testEvolveo EasyPhone XD2,3"AnoAno89 g12,5 dní
Aligator A900 GPS Senior recenze a testAligator A900 GPS Senior3,2"AnoAno115 g8 dní
Aligator S5540 Senior recenze a testAligator S5540 Senior5,5", dotykovýAnoNe175 g-
Nokia 230 Dual SIM recenze a testNokia 230 Dual SIM2,8"NeNe91,8 g22 dní
Aligator V650 Senior recenze a testAligator V650 Senior2,4" + 1,44"AnoAno95 g8 dní
CPA Halo 18 recenze a testCPA Halo 182,8"AnoAno90 g10 dní

Zobrazit celou nabídku

Nejprodávanější mobily pro seniory na trhu

Mezi nejprodávanější mobily pro seniory patří:

 • Nokia
 • Aligator
 • CPA
 • Evolveo

Dotykové telefony pro seniory nabízí hlavně Aligator.

Jak vybrat mobilní telefon pro seniory

Výběr vhodného mobilního telefonu pro seniory by měl probíhat ve spolupráci se samotným seniorem, pro kterého je mobil pořizován. Dnešní generace seniorů se totiž velice liší, zatímco pro některé není problém ovládat chytrou elektroniku, včetně smartphonů, jiní preferují telefon pro důchodce pouze se základními funkcemi. Není od věci se seniorem vyzkoušet například váš chytrý dotykový telefon a při jeho zájmu jej pořídit a vhodně nastavit, čemuž se věnujeme níže v článku. Pro všechny ostatní naštěstí existuje mnoho jednoduchých mobilů pro důchodce, které jsou dnes vybaveny mnoha praktickými funkcemi právě pro jejich potřeby.

Tlačítkový telefon pro seniory

Jedná se o telefon pro důchodce s klasickou konstrukcí, má velkou klávesnici, která musí být dobře čitelná a nad ní displej, který musí být rovněž velmi dobře čitelný. Rozměrově nebývají příliš velké, nicméně pro základní práci s telefon velikost stačí. Je dobré, pokud jsou jednotlivé klávesy od sebe odděleny, čímž se eliminuje možná chybovost při jejich stisku. Častou jsou tyto telefony vybaveny speciálním SOS tlačítkem nebo tlačítkem pro rozsvícení LED svítilny. Jejich výdrž na jedno nabití je zpravidla dlouhá.

Vyklápěcí telefon (véčkový mobil)

Vyklápěcí telefon má odlišnou otevírací konstrukci, která je ve spojení mobilu pro seniory oblíbená. Pro přijmutí hovoru totiž stačí mobilní telefon otevřít, což je praktičtější než na klávesnici hledat správné tlačítko. Kromě toho je véčkový mobil také více odolný, neboť v zavřeném stavu je chráněn jak display, tak klávesnice.

Chytrý mobil pro seniory

Chytrým telefonem pro seniory se dnes rozumí smartphone pro seniory, tedy mobil s dotykovou obrazovkou, která zaujímá celý přední panel. Existuje však i chytrý tlačítkový mobil pro seniory, který nabízí mnohem více možností než základní tlačítkové telefony sloužící primárně na telefonování a psaní SMS.

Jednoduchý chytrý telefon

Jednoduchým chytrým telefonem se rozumí nejčastěji tlačítkový telefon, disponující chytrými funkcemi. Často nemá žádný sofistikovaný operační systém, má však velmi dobrou konektivitu, kde vedle Bluetooth nechybí rychlé připojení k internetu LTE, nebo bezdrátové připojení k internetu pomocí Wi-Fi. Může disponovat rovněž GPS modulem, který v kombinaci s použitím SOS tlačítka dokáže poslat aktuální souřadnice, kde se senior v nouzi právě nachází.

Dotykový telefon pro seniory

Dotykový mobil pro seniory je v drtivé většině běžný smartphone, který výrobce vybavil nadstavbou prostředí pro seniory. Existují i dotykové telefony pro seniory s tlačítkovou klávesnicí, je jich však velmi málo. V některých případech může být zakomponováno mechanické SOS tlačítko, většinou je však tato funkce řešena softwarově. Určitou nevýhodou může být kratší výdrž baterie v řádech dnů.

Pakliže se senior naučí s chytrým dotykovým telefonem zacházet, plynou z toho pro něj samé výhody. Díky komunikačním aplikacím může být kdykoliv v obrazovém kontaktu se svou rodinou a blízkými, dohledá si jakékoliv informace na internetu nebo může trávit čas hraním jednoduchých her, kterých je k dispozici nespočet. U nejlepších dotykových telefonů pro seniory je samozřejmostí kompletní konektivita, včetně rychlého bezdrátového internetu, Wi-Fi či Bluetooth. Bohužel však nedisponují často nabíjecím stojánkem v balení či podporou FM rádia.

Android pro seniory

Verze operačního systému Android konkrétně pro seniory neexistuje, tento operační systém však zdatnějšímu uživateli umožňuje zvětšit písmo v telefonu tak, aby bylo snadno čitelné i pro starší osoby s horším zrakem. Až na výjimky jsou Androidem vybavené pouze chytré dotykové telefony.

Senior launcher

Launcher je zjednodušeně řečeno to, co na každém chytrém telefonu vidíte po rozsvícení obrazovky. Je to grafická nadstavba operačního systému, kterou má většinou každý výrobce smartphonů jinou a stejně tak je možné si nainstalovat launcher jiný.

Senior launcher je pak taková grafická nadstavba, která je dělána speciálně pro seniory. Nabízí velice přehledné a jednoduché prostředí, které je intuitivní a pro důchodce snadno pochopitelné. Ikony včetně textu jsou velké, ovládání promyšlené a důležité aplikace má na telefonu hned při ruce.

Výrobci chytrých telefonů pro seniory často využívají právě pouze senior launcher, jinak se samotný telefon ničím jiným neliší. Proto lze při troše snahy udělat z jakéhokoliv smartphonu chytrý mobil pro seniory. Oblíbeným je například BIG Launcher.

Technické parametry

Technické parametry se u seniorských telefonů příliš nezmiňují – není k tomu příliš důvod. Většina tlačítkových mobilů pro seniory má za úkol volat a psát SMS, pro což není potřeba bazírovat na výpočetním výkonu. Rozdílné je to u chytrých dotykových mobilů pro seniory, kde již porovnání vnitřní paměti, velikosti RAM nebo procesoru může dávat smysl a jsou mezi těmito parametry samozřejmě i velké rozdíly.

Konstrukce

 • Tlačítkový telefon pro seniory – Základní provedení senior mobilu, který je určen pouze na základní používání. Sofistikovanější aplikace jdou na něm hůře ovládat a nemusí ani fungovat.
 • Vyklápěcí telefon pro seniory – Jedná se o tlačítkový telefon, jehož velkou výhodou je snadné přijmutí příchozího hovoru pouhým otevřením displeje. Má vyšší odolnost.
 • Dotykový telefon pro seniory – Většinou se jedná o smartphone s nadstavbou seniorského launcheru. Vyžaduje počáteční seznámení se s prostředím, po zaškolení je však na ovládání jednoduchý a nabízí mnohem více aplikací i lepší konektivitu. Oproti tlačítkovým mívá menší výdrž baterie.

Displej

Senior telefon má již dnes vždy barevný display, který je většinou typu LCD TFT. Dotykové displeje mohou využívat lepší technologii IPS, jenž má lepší pozorovaní úhly, kontrast, menší odezvu a je energeticky úspornější. Displej by měl mít vždy dostatečný jas a potěší, pokud nabízí vysoce kontrastní režim, jenž zlepšuje čitelnost hůře vidícím seniorům.

Tlačítkové telefony pro důchodce mají menší velikost displejů od 2,3″ zhruba do 3,2″ a rozlišení většinou nepřekračuje rozlišení 320 x 240 pixelů. Pro účely, ke kterým je takovýto telefon stvořen, jsou tyto parametry zcela dostačující. Véčkový mobil může mít ještě druhý menší displej, který zpravidla zobrazuje pouze čas, datum a základní notifikace.

Dotykový senior mobil má displej velmi často minimálně jednou tak velký, začíná zhruba na 5″ a může mít i 6,5″. Vzhledem k menším nárokům seniorů panely dotykových obrazovek nemají přehnaně velké rozlišení, často se například objevuje rozlišení 960 x 480 pixelů. Menší rozlišení má za výhodu větší zobrazení ikon a textu na displeji a díky němu má displej také menší spotřebu elektrické energie, čímž se prodlužuje důležitý parametr seniorského telefonu – výdrž.

Klávesnice

Klávesnice mobilu pro důchodce by měla mít velká tlačítka, nehledě na to, zda se jedná o telefon s tlačítkovou klávesnicí, nebo o dotykovou klávesnici. Důležité jsou dále rozestupy mezi nimi, tvar tlačítek i povrchová úprava s materiálem, což všechno ovlivňuje přesnost stisků i pohodlnost. Mechanické klávesnice mohou mít různou tvrdost stisku, o které se můžete dozvědět z uživatelských testů a recenzí. Některé klávesnice jsou odolné i vůči polití, což zvyšuje praktičnost.

 • Hlasová odezva klávesnice – Velmi praktická funkce vhodná pro seniory s velmi zhoršeným zrakem. Po stisku klávesy mobilní telefon zopakuje zadanou hodnotu, čímž se důchodce ujistí, že stisknul správnou klávesu.

Hlasitost

Stejně tak jako se se stářím horší zrak, mnohým seniorům se horší i sluch, a proto by se při výběru mobilu pro seniory mělo dbát také na hlasitost. Bohužel se tento údaj v parametrech telefonů nijak neuvádí, často jej však zmiňují uživatelé v recenzích na základě svých zkušeností.

 • Sluchátko – Hlasitost sluchátka jde na mnoha telefon regulovat, v tomto případě je však důležité, aby byla hlasitost sluchátka co možná nejvyšší, jinak by senior při hovoru nemusel protistranu dostatečně zřetelně slyšet.
 • Reproduktor – Vysoká hlasitost reproduktoru je důležitá pro vyzvánění i upozornění, včetně hlasitosti pro budíky nebo hlasitosti pro stisk tlačítek. Je opět nastavitelná a její úroveň se dozvíte v recenzích a testech spotřebitelů.

Rozměry a hmotnost

Tlačítkový telefon pro seniory nebývá velký, na výšku má většinou kolem 100 mm, široký je kolem 50 mm a na tloušťku má většinou 10 až 12 milimetrů. Svou hmotností většinou nepřesáhne 100 gramů. Chytrý telefon pro seniory má již rozměry větší a odvíjí se od velikosti úhlopříčky displeje. Hmotnost může být i jednou tak velká, většinou se pohybuje mezi 150 až 200 g. Výhodou větších dotykových mobilů je fakt, že se díky své velikost seniorům snáze hledají.

Baterie

Velikost baterie je pro mnoho seniorů stěžejním kritériem, který ovlivňuje výdrž mobilu na jedno nabití. Udává se v jednotkách miliampérhodin (mAh) a mezi modely může dosahovat velkých rozdílů. Zatímco nejlepší mobil pro seniory s mechanickou klávesnicí může mít velikost baterie do 1000 mAh a výdrž i několik týdnů, chytrý dotykový telefon pro důchodce může mít baterii s kapacitou až 5000 mAh a výdrž jen několik dnů. Tento rozdíl ovlivňuje velikost displeje a komponenty, které jsou náročnější na baterii.

 • Pohotovostní doba – Uvádí se v hodinách nebo dnech a značí, jak dlouho vydrží mobilní telefon nabitý bez volání a posílání SMS. Tlačítkové telefony pro důchodce ji mají násobně delší než dotykové modely.
 • Doba hovoru – Uvádí se v hodinách a značí, jak dlouhý hovor mobilní telefon zvládne na plně nabitou baterii.

Konektivita

Jednoduchý mobil pro seniory nemá téměř žádnou konektivitu, vystačí si s připojením k mobilní síti, která zajistí bezproblémové telefonování a posílání SMS. S vyšší vybaveností i tlačítkových telefonů konektivita narůstá, největší je pak pochopitelně u chytrých telefonů.

 • 2G GSM síť – Jde o základní frekvence, které se používají především pro telefonování a psaní SMS. Využívají je všechny telefony pro seniory.
 • 3G, 4G/LTE, 5G – Skrze frekvence těchto sítí se přenáší především vysokorychlostní mobilní internet, který důchodci využijí jen u chytrých telefonů.
 • Wi-Fi – Slouží k bezdrátovému připojení k Wi-Fi síti, ve které se lze připojit k internetu, aniž by docházelo k čerpání dat z mobilního tarifu.
 • Bluetooth – Tato konektivita je přínosná pouze pro zkušenější seniory, kteří skrze něj mohou ke svému telefonu připojovat příslušenství, jako jsou například bezdrátová sluchátka. Skrze Bluetooth lze posílat z telefonu na telefon také fotografie, písničky a další data i dokumenty.
 • GPS – Poslouží při navigování v mapách, u mobilů pro důchodce je však ještě více praktičtější ve spojení s SOS tlačítkem. To při aktivování pošle žádost o pomoc a připojí k ní i souřadnice o poloze, což může mnohdy doslova zachránit i život.
 • USB konektor – MiniUSB nebo USB-C slouží především pro nabíjení, sekundárně také k propojení telefonu s počítačem.
 • 3.5 mm konektor – Senioři jej využijí pro připojení sluchátek k poslouchání hudby nebo FM rádia, někteří jej využijí i při připojení kabelového Handsfree.

Funkce

 • SOS tlačítko – Tlačítkové telefony pro seniory jej mají převážně mechanické, dotykové mobily softwarové. Mechanické provedení je v krizové situaci praktičtější, neboť jej senior snáze stiskne. Podle jeho nastavení může vytočit přednastavené číslo, nebo poslat SMS až na několik čísel naráz. Pokud disponuje mobilní telefon GPS, může rovněž odeslaná SMS obsahovat informace o poloze seniora. Zajímavou je také funkce vyžádání si této SMS vaším blízkým.
 • Svítilna – Velmi praktická funkce, která nechybí většině seniorských telefonů. Jedná se o malou výkonnou LED diodu, která zajistí dostatek světla při hledání klíčů ve tmě, nebo pro signalizaci, když se člověk pohybuje na silniční komunikaci v noci. Svítilna jde vždy aktivovat z prostředí telefonu, některé mají dokonce speciální mechanické tlačítko, které její zapnutí usnadňuje.
 • FM rádio – Častá funkce tlačítkových telefonů, chytré mobily pro seniory naopak touto funkcí spíše nedisponují. Dokáže přijmout a přehrávat rádiovou stanici, aniž by byla využita mobilní data.
 • Fotoaparát – U tlačítkových mobilů pro seniory není stěžejním parametrem. Ač jej téměř všechny seniorské telefony mají, kvalita fotografií je většinou přinejlepším průměrná. Naopak smartphony mohou fotit výrazně lépe, zadní fotoaparáty mají vyšší rozlišení a jsou vybaveny i přední selfie kamerou, která se využívá při videohovorech.
 • Nabíjecí stojánek – Je doménou telefonů pro seniory s klávesnicí a často jej výrobci přibalují do základního balení. Usnadňuje připojení k nabíjení, neboť není potřeba malý konektor trefit do malého konektoru. Chytré mobily jím v základu většinou nedisponují, zpravidla se však dá dokoupit jako příslušenství.
 • Dual SIM – Pokud využívá senior dvě telefonní čísla, bude se podpora dvou SIM karet jistě hodit. Funkce Dual SIM není výjimečná, nabízí ji mnoho tlačítkových i dotykových telefonů.
 • Paměťová karta – Rozšiřuje často velmi malou vnitřní paměť telefonů, pokud uživatel pouze píše SMS a telefonuje, není potřeba. Pokud uživatel více fotí, nebo využívá aktivně smartphone, využití najde. Zpozorněte pouze u pojmu hybridní slot, který funguje buď se dvěma SIM, nebo s jednou SIM a jednou paměťovou kartou.
 • Zvýšená odolnost – Pokud má senior telefon nadprůměrnou odolnost, přežije pády i namočení vodou. Zejména pro aktivní seniory je zvýšená odolnost vítaná, na mobil bude spoleh i na výletech, kde se může běžný mobil snadno poškodit a kde je zároveň zvýšené riziko, že bude potřeba volat o pomoc.

Otázky při výběru mobilu pro seniory

Jaký jednoduchý chytrý telefon pro seniory?

Jednoduchý chytrý mobil je buďto telefon s klávesnicí s nadprůměrnou konektivitou a mnoha aplikacemi, nebo dotykový smartphone s uzpůsobeným prostředím pro důchodce. Výrobce využije většinou Senior launcher, který prostředí telefonu výrazně zjednoduší, čímž se stává pro seniora chytrý telefon mnohem lépe pochopitelnější. Více se k tomuto tématu věnujeme v článku.

Tlačítkový nebo dotykový mobil pro seniory?

Tlačítkový telefon pro seniory se hodí pro technicky méně zdatné důchodce, kteří telefon využijí hlavně k telefonování a k psaní SMS. Dotykový mobil pro seniory využijí technicky zdatnější důchodci, kterým nabídne mnohem více možností – propojí se s rodinou a přáteli skrze videohovory, má kvalitnější fotoaparát a umožňuje funkční připojení k internetu. Ve spojení se senior launcherem jeho ovládání navíc není o moc složitější než v případě tlačítkového telefonu.

Jaká je cena telefonu pro důchodce?

Nejlevnější telefony pro seniory se prodávají od 400 Kč a jsou vhodné především pro telefonování, neboť nedisponují velkým displejem. Od 1000 Kč se dají pořídit již tlačítkové mobily pro seniory s větším displejem, který poslouží dobře pro telefonování i psaní SMS a jejich displej je větší, takže lépe čitelnější. Od 2000 Kč pak lze koupit dotykové chytré telefony pro seniory s velkým displejem a speciálním prostředím určeným pro důchodce.

Jaké jsou nejlepší značky mobilních telefonů pro seniory?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce telefonů pro seniory patří CPA, Aligator, Alcatel, Nokia nebo Evolveo. Nokia pro seniory zaujme mnoha modely, její telefony však nedisponují SOS tlačítky. Aligator telefony pro seniory jsou v mnoha konstrukčních provedeních a lze jej koupit i v dotykovém provedení se senior launcherem, disponují také většinou SOS tlačítkem. Alcatel pro seniory má v dnešní době pouze nabídku s několika málo telefony v základní výbavě.