Vybíráme nejlepší monitor dechu

TOP 3 monitory dechu

Jablotron Nanny BM02

Hisense Babysense 2 PRO

Snuza Smart PICO

Nejoblíbenější deskový monitor dechu, který je jednoduchý, ale přesto osvědčený nejenom rodiči, ale i zdravotnictvím. Náš vítěz testu srovnání.Monitor dechu pro miminka s dvěma podložkami součástí balení a s funkcí předběžné výstrahy.Monitor dechu na plenku, jehož předností jsou kompaktní rozměry, extrémní citlivost a aplikace pro chytré telefony.
+ Osvědčený mnoha uživateli, jednoduché nastavení a ovládání+ Předběžná výstraha, dvě podložky součástí balení+ Kompaktní rozměry, vibrace před hlasitým alarmem, dobíjecí baterie
- Oproti konkurenčním výrobkům nižší hlasitost alarmu (80 dB)- Baterie pro řídící jednotku nejsou součástí balení- Vyšší cena

Orientační Cena
2 495 Kč

Orientační Cena
2 599 Kč

Orientační Cena
5 121 Kč

ZJISTIT VÍCE

ZJISTIT VÍCE

ZJISTIT VÍCE

Monitory dechu pro miminka se stávají stále častějším vybavením všech rodičů. Důvodem je SIDS, tedy syndrom náhlého úmrtí dítěte. Detektor dechu proto sleduje, zdali dítě dýchá, a pokud dítě přestane dýchat, přístroj zalarmuje rodiče. K dostání jsou dva základní druhy monitorů dechu, a to deskový a monitory dechu na plenku. V tomto ohledu je třeba odlišovat klasickou dětskou chůvičku a monitory dechu, což jsou dvě odlišná zařízení. Na trhu je však možné najít i kombinace monitoru dechu s chůvičkou. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší monitory dechu pro rok 2021, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší monitory dechu (Test 2021)

VzhledModelTyp monitoruZdravotní certifikaceHlasitost alarmuPočet desekRozměr deskyBaterie v baleníDostupnost
Jablotron Nanny BM02 recenze a testJablotron Nanny BM02DeskovýAno80 dB1500 × 305 mmAnoVÍCE INFORMACÍ
Hisense Babysense 2 PRO recenze a testHisense Babysense 2 PRODeskovýAno85 dB2440 x 270 mm + pr. 216 mmNeVÍCE INFORMACÍ
Snuza Smart PICO recenze a testSnuza Smart PICONa plenkuAno85 dB--AnoVÍCE INFORMACÍ
Baby Control Digital BC 200 recenze a testBaby Control Digital BC 200DeskovýAno-1500 x 300 mmAnoVÍCE INFORMACÍ
Hisense Babysense 1 Pro recenze a testHisense Babysense 1 ProDeskovýAno85 dB1440 x 270 mmNeVÍCE INFORMACÍ
Snuza Hero MD recenze a testSnuza Hero MDNa plenkuAno85 dB--AnoVÍCE INFORMACÍ
Baby Control Digital BC 220i recenze a testBaby Control Digital BC 220iDeskový pro dvojčataAno-2500 x 305 mmAnoVÍCE INFORMACÍ
Hisense Babysense 7 recenze a testHisense Babysense 7DeskovýAno85 dB2pr. 216 mmNeVÍCE INFORMACÍ
Baby Control Digital BC 230i recenze a testBaby Control Digital BC 230iDeskový pro dvojčataAno-4500 x 305 mmAnoVÍCE INFORMACÍ
Angelcare AC 017 recenze a testAngelcare AC 017DeskovýNezjištěno-1330 x 330 mmNeVÍCE INFORMACÍ

Recenze monitorů dechu

Jablotron Nanny BM02

Jablotron Nanny BM02 recenze a test

Jablotron Nanny BM02 je bezkonkurenčně neoblíbenější deskový monitor dechu, používaný nejenom samotnými rodiči, ale také ve zdravotnických zařízeních. Jeho předností může být to, že je vyrobený v České republice. Konstrukce je standardní, složena z jedné řídící jednotky a jedné podložky, které jsou vzájemně spojené kabelem. Každý dech dítěte je potvrzen zelenou kontrolkou, což dále činí z tohoto monitoru dechu pro miminka velmi oblíbený výrobek, na jehož funkci se lze spolehnout. O tom svědčí i velmi kladné uživatelské recenze.

+ Osvědčený mnoha uživateli, jednoduché nastavení a ovládání
Oproti konkurenčním výrobkům nižší hlasitost alarmu (80 dB)

ZOBRAZIT NABÍDKU

Hisense Babysense 2 PRO

Hisense Babysense 2 PRO recenze a test

Monitor dechu pro miminka Babysense 2 PRO potěší zejména dvěma deskami, které jsou součástí balení. Stejně jako předchozí monitor dechu, i Babysense 2 PRO je certifikovaný zdravotnická pomůcka, a proto se aktivně využívá i v mnoha porodnicích. Nevýhodou pro někoho může být absence napájecích baterií v balení. Jeho výhodou je však předběžná výstraha, která se spustí 10 sekund po tom, co není zaznamenaný dech. Až po celkových 20 sekund po zástavě dýchání se spustí klasický hlasitý alarm.

+ Předběžná výstraha, dvě podložky součástí balení
Baterie pro řídící jednotku nejsou součástí balení

ZOBRAZIT NABÍDKU

Snuza Smart PICO

Snuza Smart PICO recenze a test

Monitor dechu na plenku Snuza Smart PICO je charakteristický pouze jednou kompaktní jednotkou. Díky minimalistickým rozměrům neomezuje dítě v pohybu, přitom je extrémně citlivý a zaznamená jakoukoliv výchylku v dýchání. Baterie, která slouží pro napájení jednotky, je nabíjecí. Velmi příznivá je hodnocena i aplikace pro chytré telefony, díky kterým je možné mít neustálý dohled nad dítětem. Velmi šetrná je i funkce vibrací, která se aktivuje po 15 sekundách, kdy nebude zaznamená funkce dýchání.

+ Kompaktní rozměry, vibrace před hlasitým alarmem, dobíjecí baterie
Vyšší cena

ZOBRAZIT NABÍDKU

Baby Control Digital BC 200

Baby Control Digital BC 200 recenze a test

Monitor dechu pro miminka Baby Control Digital BC 200 patří mezi cenově dostupné modely. Jako většina ostatních výrobků, i tento je certifikovanou zdravotní pomůckou. Na rozdíl od svých konkurentů však nečeká 20 sekund, ale jenom 12 sekund, poté se rozezní velmi hlasitý alarm. Do série je možné spojit až 3 senzorické podložky. Kromě aktuálního sledování dechu je k dispozici funkce zpětného přehrávání, kdy si může rodič přehřát dech dítěte z posledních 9 minut zaznamenávání. Řídící jednotka může být s podložkou spojena pomocí bezdrátové technologie Bluetooth nebo Wifi.

+ Nízká cena, mnoho funkcí, bezdrátová technologie
Složité ovládání, je třeba pečlivě nastavit citlivost podložky

ZOBRAZIT NABÍDKU

Hisense Babysense 1 Pro

Hisense Babysense 1 Pro recenze a test

Deskový detektor dechu Hisense Babysense 1 Pro je cenově dostupný, přitom splňuje požadavky pro udělení zdravotnické certifikace. Má základní dvě funkce, tedy klasické sledování doby mezi jednotlivými dechy, ale zároveň počítá také počet dechů za minutu. Pokud by senzory zaznamenaly jakoukoliv výchylku, dojde k výraznému akustickému a vizuálnímu alarmu. 4 tužkové AA baterie se pak postarají o takřka půlroční napájení řídící jednotky, nicméně nejsou součástí balení. Přístroj lze využít pro matrace s maximální tloušťkou 12 cm.

+ Kombinace dvou monitorovacích funkcí, příznivá cena
Baterie nejsou součástí balení

ZOBRAZIT NABÍDKU

Snuza Hero MD

Snuza Hero MD recenze a test

Dalším monitorem dechu na plenku v našem výběru je SNUZA Hero MD. Cena je snížená na minimum, přitom si zařízení zachovává veškeré přednosti, které nabídne i dražší varianta tohoto zařízení. Je však takřka o 40 % větší. Stejně jako u všech jiných monitorů dechů na plenku, i zde je výhodou absence jakýchkoliv kabelů. Nevýhodou však může být nepohodlí pro dítě, kdy aplikovaný monitor může dítě omezovat v pohybu. Navíc to je důvod pro občasné falešné poplachy, na které si někteří rodiče při užívání tohoto monitoru dechu stěžují.

+ Absence kabelů, jednoduché ovládání
Riziko falešných poplachů

ZOBRAZIT NABÍDKU

Baby Control Digital BC 220i

Baby Control Digital BC 220i recenze a test

Monitor dechu pro dvojčata Baby Control Digital BC 220i je zajímavý zejména díky tomu, že dokáže kontrolovat hned dvě miminka, a to nezávisle na sobě. Jednoduché uživatelské rozhraní s displejem, boční snímání nebo záruka 3 roky, to všechno mohou být důvody pro koupi. Příjemně překvapí i zdravotní certifikace, což je jeden z důvodů, proč se tento monitor dechu aktivně využívá i ve zdravotnických zařízeních. Uživatelé si pochvalují velmi nízkou poruchovost zařízení, přičemž však vidí negativum v nemožnosti napájet zařízení dobíjecími bateriemi.

+ Dvě podložky v balení
Vyšší cena, není možné použít dobíjecí baterie

ZOBRAZIT NABÍDKU

Hisense Babysense 7

Hisense Babysense 7 recenze a test

Tento zajímavě řešený monitor dechu Hisense Babysense 7 je výjimečný díky dvěma kruhovým podložkám s průměry 216 mm. Díky tomu je možné upravovat rozmístění podložek do takové podoby, která bude vyhovovat současné velikosti dítěte. Kromě toho se výrobce pyšní tím, že Babysense 7 patří mezi nejmodernější monitory dechu značky Hisense. Tomu odpovídá i design, který se zdá velmi zdařilý, nebude tedy rušit design interiéru. Nevýhodou může být třeba to, že součástí balení nejsou baterie pro řídící jednotku. Pozor by si uživatelé měli dát i na nastavení správné citlivosti podložek.

+ Dvě podložky v balení, nadčasový design
Absence napájecích baterií v balení

ZOBRAZIT NABÍDKU

Baby Control Digital BC 230i

Baby Control Digital BC 230i recenze a test

Bezkonkurenčně nejbohatší monitor dechu v našem výběru je Baby Control Digital BC 230i, protože součástí balení jsou rovnou 4 senzorické podložky. Díky tomu je zařízení vhodné pro dvojčata, u kterých lze navíc zajistit maximální pokrytí spící plochy. Funkce dechu je signalizována LED diodou, pokud je tedy vše v pořádku, v opačném případě se rozezní velmi hlasitý alarm. Režim dvojčat je možné přerušit, což se vyplatí tehdy, když děti nespí v jednu dobu. Některým uživatelům však přijde ovládání příliš složité, za což může i nastavování režimu pro dvojčata nebo jedno dítě.

+ 4 podložky v balení
Složitější ovládání

ZOBRAZIT NABÍDKU

Angelcare AC 017

Angelcare AC 017 recenze a test

Posledním detektorem dechu v našem srovnání je Angelcare AC 017. Tento deskový monitor dechu překvapí velmi elegantním designem, příjemná je i funkce předběžného alarmu po 15 sekundách, pokud nebude zaznamenán dech dítěte. Výrobce doporučuje zařízení i pro dvojčata, a to v kombinaci se dvěma monitorovacími jednotkami. Oproti ostatním výrobcům je součástí balení podložka čtvercové plochy, s délkou hrany 330 mm, což je méně než u konkurence. Také výrobce neudává, zdali je zařízení certifikováno jako zdravotnická pomůcka, nebo nikoliv. Nevýhodou také zůstává absence napájecích baterií.

+ Atraktivní design
Neúplné informace o monitoru, malá podložka

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat monitor dechu

Před nákupem detektoru dechu je třeba zamyslet se nad tím, zdali opravdu chcete zařízení rovnou kupovat nebo Vám bude stačit využít pronájem. Je totiž třeba uvědomit si, že monitor dechu budete používat zejména v prvních několika měsících, kdy existuje největší riziko SIDS, tedy syndromu náhlého úmrtí novorozence. Bez ohledu na to, zdali Vaším cílem bude nákup, nebo pronájem, určitě oceníte našeho rádce, který Vám pomůže zorientovat se v sortimentu a vybrat ten nejvhodnější monitor dechu pro Vaše miminko.

Základní typy monitorů dechu

Jak již bylo naznačeno v úvodu, na trhu se nachází základní 3 typy monitorů dechů:

  • Deskový = Monitor dechu s největším zastoupením, jehož charakteristickým znakem je spojení řídící a senzorické jednotky. Senzorická jednotka v podobě podložky se umístí pod matraci na rošť postele, následně se nastaví správně citlivost senzorů. Tímto jsou sledovány celkové pohyby dítěte. Následně řídící jednota vyhodnocuje, jestli dítě dýchá, případně jak často.
  • Na plenku = Jde o velmi kompaktní monitor dechu, který se jednoduše umístí za lem plenky, přičemž zařízení sleduje pohyb bříška novorozence a současně vyhodnocuje, zdali dítě správně dýchá. Tohle řešení je velmi minimalistické, neboť výrobci se snaží dosáhnout co možná nejmenších rozměrů, aby monitor nepřekážel dítěti v pohybu. Odpadá také nutnost vkládat podložku pod matraci.
  • Kombinace s dětskou chůvičkou = Taková zařízení nejenom, že sledují pohyb dítěte, ale dokážou také přenášet obraz, případně zvuky na jiné místo. Dají Vám vědět, kdy se dítě probudí, případně zdali je vše v postýlce v pořádku. To znamená, že budete mít kompletní přehled nad dítětem. Nejčastěji jde o kombinaci deskového monitoru dechu, dále webkamery či vysílačkou a LCD displeje. Nemusí jít přitom o zařízení stejných výrobců, ale opět o jejich kombinaci.

Důležité parametry

Zdravotní certifikace

Většina zařízení se aktivně využívá i ve zdravotnických střediscích, a proto musí být certifikovaná jako zdravotnické pomůcky. I přesto však někteří výrobci neuvádí, zdali je jejich zařízení certifikované, a tak je třeba k takovým modelům přistupovat s rezervou.

Váhový limit

Podložky jsou určeny pro novorozence, kojence a batolata zpravidla od 2 po 15 kg. Tohle rozmezí se však liší na základě každého modelu a výrobce, nicméně jde o rozmezí, do kterého se miminka bez problému vejdou, proto nejde o zcela nejdůležitější parametr.

Velikost senzorické podložky

Týká se to deskových monitorů dechu, přičemž výrobci nejčastěji dodávají v balení desku obdélníkového tvaru s rozměry cca 500 x 300 mm. Protože se může stát, že podložka nevyplní celý prostor postýlky, je možné zakoupit další podložky, které se k sobě následně sériově zapojují. Další kombinací je monitor dechu pro dvojčata, který kombinuje jednu řídící jednotku a více než dvě položky, díky čemuž budete mít kontrolu nad dvěma ratolestmi.

Tloušťka a typ matrace

Se senzorickou podložkou se spojuje i matrace, se kterou lze podložku kombinovat. Zatímco některá zařízení vyžadují matraci maximálně 12 cm tlustou, některá zařízení jsou ještě přísnější. To stejné platí i o typu matrace, přičemž pružinové matrace nejsou kompatibilní takřka se žádným deskovým monitorem dechu. Je to dáno konstrukcí matrace, která by mohla ovlivňovat vyhodnocování dechů dítěte. Někteří výrobci monitorů dechu také přichází se svými vlastními matracemi, které jsou 100% kompatibilní se senzorickou podložkou.

Komunikace mezi jednotkami

U deskových monitorů dechu bývá spojení nejčastěji provedeno pomocí kabelu, což však může omezovat v umístění řídící jednotky. Efektivnější se jeví bezdrátové provedení pomocí Bluetooth nebo Wi-Fi, což je výhodnější v možnosti umístění jednotky na Vámi požadované místo, ale zase to může znamenat menší spolehlivost celého systému vlivem bezdrátové technologie. Některá zařízení podporují dokonce propojení monitoru dechu s chytrým mobilním telefonem prostřednictvím aplikace.

Alarm a vše kolem něj

Ať už deskové monitory dechu nebo varianta na plenku, všechny jsou vybaveny velmi hlasitým alarmem. Rozdíly však tkví v nastavení spouštění alarmů. Většina zařízení má nastavený hlavní výstražný alarm po 20 sekundách, kdy nebude zaznamenáno dýchání dítěte.

Některé modely kombinují tuto funkci i s celkovým zaznamenáváním dýchání. To znamená, že pokud se dítě nenadechne za minutu více než osmkrát, alarm se taktéž spustí. Frekvence dechů nebo počet dechů za minutu se však u různých zařízení liší. Nejpřísnější zařízení spustí alarm již při 12 sekundách po zástavě dechu, případně po méně než 6 nadechnutí za minutu.

Samotná hlasitost alarmu bývá jednotná, zpravidla v rozmezí 80 až 85 dB, přičemž jde o hodnotu, která je měřena jeden metr od zařízení vydávající zvuk. Alarm může být doplněn i o vizuální prvky, které však nebývají tak zásadní jako zvukový alarm.

Může také docházet k takzvaným falešným alarmům, což se stává nejčastěji tak, že dítě se dostane mimo senzorickou podložku. Protože senzorická podložka nezaznamená žádný pohyb, vyhodnotí to řídící jednotka jako zastavení dechu dítěte, byť dítě bude dýchat správně.

Napájení

Monitory dechu jsou zpravidla napájeny AA bateriemi v počtu dvou nebo čtyř kusů. Zatímco někteří výrobci dodávají baterie jako součást balení, někteří nikoliv. U některých zařízení se udává, že při použití standardních baterií vydrží zařízení fungovat i půl roku, což pokrývá veškerou potřebou dobu tohoto zařízení. Je třeba nezapomínat na to, že deskové monitory dechu zahrnují i senzorickou podložku, která při bezdrátovém provedení musí mít své vlastní baterie. Nezapomínejte i na to, že výrobci důrazně nedoporučují využívat dobíjecí baterie pro monitory dechu.

Další užitečné funkce monitorů dechu

Zpětné přehrávání dechů

Některé modely mají možnost nahlédnout do historie dýchání dítěte, někdy i hodinu a půl zpětně. Můžete si proto vytvořit představu o zdravotním stavu Vaší ratolesti.

Monitoring tělesné teploty

Pro ještě starostlivější rodiče je k dispozici funkce snímání tělesné teploty, což se bude hodit ve chvíli, kdy již předem budete vědět, že Vaši ratolest čeká nachlazení nebo nějaká jiná nemoc, na což se budete moci již předem připravit.

Sledování spánkových fází

Monitoring spánku je již vskutku nadstandardní funkce, která vám dá přehled o jednotlivých spánkových fázích Vašeho dítěte. Tato funkce slouží pro kontrolu kvality spánku, nicméně pro bezpečí dítěte není důležitá.

Předběžný alarm

Většina zařízení je vybavena takzvaným předběžným alarmem, což je funkce zařízení, která spíná například 5 sekund předtím, než se spustí klasický hlasitý alarm. Tento předběžný alarm spočívá ve vibracích, které se snaží dítě probudit a obnovit dýchání do správné frekvence. Tato funkce však bude spolehlivě fungovat jenom u monitorů dechu na plenku.

Závěr

Každé zařízení z našeho srovnání splní to, k čemu bylo určené – monitoring dechu dítěte. Při výběru je proto třeba individuálně přistupovat k finančním možnostem, dále k celkovým sympatiím, a nezapomínat na to, že každý výrobce nastavil jiné ovládání monitorů, což znamená, že pokud jeden výrobce svými zařízení nevyhovuje, u jiného výrobce to může být zcela jinak. Kromě toho je třeba zvážit, zdali byste využili nadstandardní funkce, jako je propojení monitoru dechu s mobilním telefonem, indikátor tělesné teploty nebo třeba zdali potřebujete, aby v balení byly přítomné hned dvě podložky. To vše se totiž projeví na ceně, která zpravidla bývá základním aspektem ovlivňující výběr.

Otázky při výběru monitoru dechu

Jaký monitor dechu do kočárku?

Při použití monitoru dechu v kočárku můžete používat jak deskový monitor dechu, tak monitor dechu na plenku. V kočárku jej však používejte pouze pokud dítě spí a kočárek se nehýbe, v opačném případě může docházet k řadě falešných signálů a jeho funkčnost tak není optimální.

Jaký monitor dechu pro dvojčata?

Pro dvojčata používejte výhradně zařízení k tomu určené. Nejlevnějším řešením je jedna jednotka s více snímacími deskami, lepší však je, pokud má každá podložka svou vyhodnocovací jednotku. Pakliže spí miminka v jedné postýlce, měla by mít monitory dechu na plenku, neboť deskové by vedle sebe nemusely fungovat správně.

Do kdy používat monitor dechu?

Používání monitoru dechu není věkově omezeno, nejčastěji se však zmiňuje užívání do jednoho roku věku dítěte. Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) se nejčastěji objevuje do 6 měsíců věku, přičemž nejrizikovější období je mezi 2 a 4 měsícem (zdroj: článek).

Jaké jsou nejlepší značky monitorů dechu?

K nejoblíbenějším značkám patří jednoznačně výrobce Hisense s produkty Babysense 2 PRO a Babysense 7. Dále značka Jablotron se svým produktem Nanny a pakliže pořizujete monitor dechu na plenku, tak zde můžeme zmínit značku Snuza. Ať již dáte přednost jakémukoliv, vždy si ověřte, že je certifikovaný jako zdravotnická pomůcka.