Vybíráme nejlepší multifunkční hrnec

Chytrý víceúčelový hrnec zvládne vařit, péct, smažit, zapékat, vařit na páře, pod tlakem anebo může sloužit i jako sterilizátor. Na trhu je nepřeberné množství multifunkčních hrnců, s recepty na displeji, různými funkcemi a z různých materiálů.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších multifunkčních hrnců na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřil výkon, všestrannost funkcí, snadnost ovládání a údržby, a poměr ceny a kvality.

Podívejte se také na pomalé hrnce.

Nejlepší multifunkční hrnce

Zobrazit celou nabídku

Recenze a zkušenosti

ECG MH 178

ECG MH 178 recenze a test

Multifunkční hrnec s displejem ECG MH 178 Vario má 9 různých funkcí, od pomalého vaření, smažení, vaření, dušení, vaření v páře, grilování, zapékání až po fritování nebo fondue. Objem hrnce je 5 litrů, má vyjímatelnou nádobu a na LCD displeji lze nastavit teplotu v rozsahu 50-240 °C a dobu přípravy pokrmu. Příkon multifunkčního hrnce je 1500 W. Součástí výbavy je fondue set 6 vidliček, mřížka na vaření v páře, mřížka na grilování a fritovací rošt.

+ Snadná manipulace, 9 funkcí, hmotnost (2kg)
Popisky na hrnci nejsou v češtině

Tesla EliteCook K70

Tesla EliteCook K70 recenze a test

Multifunkční tlakový hrnec Tesla EliteCook K70 z nerezové oceli má deset různých funkcí. Používá se jako rýžovar, jogurtovač, napařovací hrnec, vařič vajíček, pomalý hrnec, ohřívač jídla nebo lze použít k restování, smažení, dušení či jako sterilizátor. Elektrický hrnec má 30 programů, ovládání pomocí panelu v českém jazyce a funkci odloženého startu. Mikroprocesor monitoruje tlak a nastavuje intenzitu ohřevu. Objem hrnce je 6 litrů a příkon 1000 W. Součástí je také tištěná kuchařka, nerezový držák pro vaření v páře, nádobka na kondenzát, plastová odměrka a lžíce.

+ Lokalizovaný displej, funkce odložený start, 10 programů, zvuková signalizace
U přednastavených programů lze omezeně měnit čas

Bionaire CrockPot CSC024X

Bionaire CrockPot CSC024X recenze a test

Chytrý hrnec Bionaire CrockPot CSC024X má pět různých programů jako je rychlé opékání, pomalé vaření, opékání, pečení nebo vaření v páře. Hrnec udržuje automaticky teplotu, zobrazuje čas zbývající do konce programu, a jakmile se pokrm dovaří, zapne se program udržování teploty. Vyjímatelná vnitřní nádoba je z litého hliníku s nepřilnavým povrchem a se skleněnou poklicí lze mýt v myčce na nádobí. Hrnec má objem 5,6 litrů a příkon 1300 W. Součástí balení je odměrka na rýži, nerezový nástavec pro pečení a receptář.

+ Nádoba i s poklicí vhodná do myčky, jednoduché ovládání
Pouze 5 programů, nádoba z hliníku nelze použít samostatně

Tefal Cook4me+ CY851130

Tefal Cook4me+ CY851130 recenze a test

Multifunkční hrnec s recepty na displeji Tefal Cook4me+ CY851130 zvládne automaticky připravit pokrm, bez nutnosti kontroly a pomocí dvou tlačítek lze vybrat ze 150 receptů. Hrnec má šest různých funkcí, jako je vaření v páře, pomocí tlaku, pomalé vaření, mírný var, opékání a udržování teploty. Vaření pokrmů lze nastavit i dle vlastního nastavení. Elektrický hrnec o objemu 6 litrů je v průběhu vaření uzamčený a vnitřní povrch hrnce včetně napařovacího nástavce je z nepřilnavého povrchu a lze je mýt v myčce na nádobí.

+ Funkce odložený start, hrnec s recepty na displeji
Vyšší cena

Tesla EliteCook K50

Tesla EliteCook K50 recenze a test

Multifunkční elektrický tlakový hrnec Tesla EliteCook K50 má sedm různých programů a může se využít jako tlakový nebo pomalý hrnec, rýžovar, ohřívač jídla, ke smažení, dušení či k napařování. Dotyková tlačítka jsou v českém jazyce a displej má modré podsvícení. Elektrický hrnec s příkonem 1000 W má 19 programů a po dokončení programu udržuje pokrm teplý. Vyjímatelný vnitřní hrnec o objemu 6 litrů z nepřilnavého teflonu je vhodný do myčky na nádobí. Součástí výrobku je tištěná kuchařka a držák pro vaření v páře.

+ Jednoduché ovládání, 19 programů, recepty
Nemá funkci odložený start

Catler MC 8010

Catler MC 8010 recenze a test

Chytrý hrnec Catler MC 8010 založený na indukčním ohřevu zajišťuje velkou úsporu energie. Hrnec je vhodný na vaření, pečení, smažení, může se v něm také dusit, napařovat nebo využít tlak. Ovládaní s hlasovou navigací (jak v českém, tak anglickém jazyce) usnadní práci včetně funkce odloženého startu. Šestivrstvá vnitřní nádoba o objemu 3 litrů je z nerezové oceli a hrnec se čistí pomocí programu samočištění a sterilizace. Hrnec má celkem 14 přednastavených programů i svůj vlastní program s časovačem.

+ Samočistící program, funkce odložený start, 14 programů
Vysoká cena

Philips Viva Collection HD3037/70

Philips Viva Collection HD3037/70 recenze a test

Multifunkční hrnec Philips Viva Collection HD3037/70 s chytrým ovládáním teploty a přehledným LCD displejem dokáže pomocí různých automatických programů vařit, péct nebo připravovat rýži. Hrnec má také funkci udržování teploty a 3D ohřev pro rovnoměrné zahřívání s příkonem 980 W. Součástí hrnce je také časovač přípravy a praktická rukojeť pro snadnou manipulaci. Pěti litrový hrnec má nerezový obal, stěny hrnce jsou 2 mm silné a vnitřní hrnec má nepřilnavý povrch vhodný i do myčky na nádobí.

+ Rukojeť, funkce 3D ohřevu, cena
Nemá protiskluzové nohy

Salente Ario

Salente Ario recenze a test

Chytrý hrnec s podsvíceným displejem Salente Ario je unikátní pro horkovzdušnou troubu. Kromě pečení dokáže také vařit, smažit, dusit, ohřívat, připravit rýži, jogurt, napařovat nebo i sterilizovat. Slouží jako jedenáct přístrojů v jednom. Celkem má až 30 různých programů pro vaření a 12 programů ke smažení a pečení a příkon hrnce je 1500 W. V nerezové nádobě o objemu 6 litrů se dá navíc vařit i více chodů najednou a všechny nádoby lze mýt v myčce na nádobí.

+ Odložený start, 30 programů
Pokličky nelze mýt v myčce na nádobí

Concept CK 7070

Concept CK 7070 recenze a test

Multifunkční hrnec Concept CK 7070 má šest různých funkcí, funguje jako parní hrnec, kontaktní gril, fondue, fritéza, nebo jako přenosný gril či elektrická pánev. Teplota hrnce je nastavitelná v rozmezí od 60 do 190 °C s kontrolkou termostatu a příkon je 1350-1650 W. Vyjímatelná nádoba s nepřilnavým povrchem má objem 4 litry a je vhodná do myčky na nádobí. Hrnec má úchyty pro snadné přenášení, protiskluzové nožičky a součástí příslušenství je fondue set 6 vidliček, koš na fritování, děrovaná naběračka a mřížka na vaření v páře.

+ Menší velikost, přenosný, jednoduchá údržba
Chybí ukazatel teploty a displej

Tefal Multicooker 12v1 RK705138

Tefal Multicooker 12v1 RK705138 recenze a test

Multifunkční hrnec s displejem Tefal Multicooker 12v1 RK705138 nabízí 12 různých funkcí jako je vaření v páře, ohřev, pečení, smažení, příprava rýže, jogurtu apod. Po zvolení automatického programu není nutnost hrnec hlídat, hrnec po ukončení programu udržuje teplotu a praktickou funkcí je také odložený start. Vnitřní nádoba o objemu 1,8 litrů má 2 mm silné stěny a keramický povrch a lze jej i s parním košem mýt v myčce na nádobí.

+ 12 různých funkcí, funkce odložený start, cena
Menší objem nádoby

Co zvážit před nákupem

Pomalý nebo multifunkční hrnec?

Pokud chcete vařit jídla, která vyžadují až několika hodinové vaření, pak je vhodný pomalý hrnec, který má menší příkon a ušetří tak spotřebovanou energii. Zatímco multifunkční hrnce mohou mít vyšší spotřebu energie, tak na druhou stranu lze multi hrnec využít pro více účelů, jako je například grilování, pečení, restování nebo vaření v páře.

Co je tlakový multifunkční hrnec?

Multifunkční tlakový hrnec funguje na stejné bázi jako klasický tlakový hrnec, nicméně výhodou multifunkčního tlakového hrnce je jeho všestranné využití. Lze použít nejen na vaření pod tlakem, ale s takovým hrncem lze i klasicky vařit, může fungovat jako rýžovar, jogurtovač apod. Navíc multifunkční tlakový hrnec je většinou vybaven funkcí neustále kontroly tlaku a teploty a často má i funkci automatického vypnutí po dokončení programu.

Co je multifunkční hrnec s recepty na displeji?

Multifunkční hrnec s recepty na displeji je praktickým pomocníkem především pro začátečníky, ale i pokročilí kuchaři tuto vlastnost mohou ocenit. Stačí jen na displeji vybrat jeden z mnoha receptů, vložit potraviny a nastavit program vaření. Většinu receptů pak hrnec zvládne uvařit již do 15 minut a ušetříte tak spoustu času a energie.

Jaké jsou nejlepší značky multifunkčních hrnců?

Mezi nejlepší značky multifunkčních hrnců patří Tesla, dále pak Tefal, který je symbolem kuchyňských spotřebičů a náčiní, dále pak značka Catler, která má opravdu špičkové multifunkční hrnce, ale s mnohonásobně vyšší cenou. Významnou značkou je také Bionaire, nizozemská značka Philips nebo ECG. Elektrické hrnce má i Lidl.

Funkce a vlastnosti

Multifunkční hrnec neboli víceúčelový hrnec se liší od běžných hrnců právě pro řadu různých funkcí, kterými disponuje.

Snadnost obsluhy a ovládání

Aby byl chytrý hrnec také praktický, je dobré, aby bylo jeho ovládání co nejjednodušší. Některé modely mají displej a ovládají se dotykově, některé levnější modely se dají ovládat pomocí tlačítek a koleček.

Chytrý hrnec s displejem, většinou LCD displejem, má výhodu v tom, že se snáz ovládá, zvláště při více programech a může se také průběžně sledovat průběh vaření. Displej by měl být přehledný, popisky by měly být v jazyce, kterému rozumíte a roli může také hrát jeho podsvícení a velikost písma.

Časovač a odložený start

Pokud chcete připravovat pokrm, u kterého již znáte přesný čas přípravy, díky časovači lze nastavit tuto dobu a hrnec se po uplynutí této doby sám vypne. Hrnec s jídlem tedy můžete bezpečně zapnout bez nutné kontroly hrnce. Časovač je také dobrým pomocníkem při využívání funkce odložený start, kdy jen vložíte suroviny do hrnce, nastavíte čas, kdy se má pokrm začít připravovat a zbytek už necháte na hrnci.

Nastavení výkonu a teploty

Příkon hrnce ovlivňuje i jeho výkon a nastavení teploty. Na některé pokrmy je vhodné použít určitou teplotu, je tedy dobré, když má hrnec variabilní možnosti nastavení teploty. Pokud má multifunkční hrnec vyšší příkon, má tedy vyšší výkon a je rychlejší a efektivnější. S vyšším výkonem ale také vzrůstá větší spotřeba energie. Hodnota příkonu u multifunkčních hrnců se pohybuje od 700 do cca 1500 W.

Automatické míchání

Některé modely multifunkčních hrnců mají funkci automatického míchání, které zajistí, aby se obsah hrnce nepřipaloval a celý obsah byl tak prohřán rovnoměrně.

Programy vaření

Multi hrnec nabízí většinou širokou škálu programů, které nabízí více možností, jak upravit potraviny.

  • Pomalé vaření – Jedná se o vaření při nízkých teplotách, které zabere přibližně 4-10 hodin. Výhodou je nízký příkon, který šetří energii.
  • Vaření v páře – Program na vaření v páře lze využít zejména při vaření zeleniny, kdy nedochází ke ztrátě vitamínů a minerálů. Některé hrnce mají součástí výbavy mřížku na vaření v páře.
  • Restování – Tento program je vhodný především pro přípravu masa, kdy se při vysoké teplotě maso rychle zatáhne a neunikne tak z něj šťáva. Takové maso je pak chutnější, měkké a šťavnaté.
  • Smažení – Program smažení u multifunkčních hrnců je praktický díky hloubce hrnce, kdy neprská při smažení olej ven.
  • Dušení – Oblíbeným programem u multifunkčního hrnce je dušení, při kterém je potravina částečně ponořená v tekutině a působí na ní také horká pára. Zvýrazní se tak chuť pokrmu.
  • Grilování – Pokud jste milovníci grilovaného masa nebo zeleniny, pak multifunkční hrnec s touto funkcí je ideálním pomocníkem.
  • Udržování teploty – Tento program je velmi užitečný, udržuje teplotu pokrmu při nízké teplotě, aniž by se připálil. Tento program je vhodný například při oslavě.
  • Tlakové vaření – Multifunkční tlakový hrnec je určen pro rychlou úpravu jídla díky kombinaci tlaku a teploty.
  • Rozmrazování – Šetrný program, který za nízkých teplot potraviny ohřeje.
  • Pečení – Multifunkční pečící hrnec dokáže připravit nejen pečené maso nebo brambory, ale také různé koláče a buchty.
  • Fritování – Program fritování je vhodný k přípravě hranolků, řízků, ryb nebo dalších pokrmů, kdy se do nádoby nalije olej, vyčká se na ideální teplotu a během chvilky máte pokrm hotový. Většina hrnců s tímto programem mají v příslušenství fritovací koš.
  • Vaření rýže – Chytrý hrnec s programem na vaření rýže zastane práci rýžovaru a díky tomu ušetříte peníze za nákup dalšího spotřebiče. Příprava rýže je velmi rychlá a téměř bez práce.
  • Jogurtovač – Program, který vám vyrobí vlastní domácí jogurt, stačí jen nalít do nádoby mléko a pár lžic jogurtu a zapnout tento program.

Jednou z důležitých funkcí může být také paměť programu, která se může hodit při pomalém vaření, kdy je hrnec zapnutý až několik hodin. Při této době se může stát, že vypadne proud a díky této funkci se program neresetuje, ale vrátí se zpátky do té doby, kde přestal pracovat.

Materiál a objem nádoby

Multifunkční elektrický hrnec se skládá z více částí. Vnější část hrnce je většinou tvořena z kovu, plastu a skla u poklice. Hrnec, který je z kovu, je odolnější vůči mechanickému poškození, je ale o něco těžší. Důležitější ale je vnitřní nádoba hrnce, ve které se vaří. Závisí na něm vedení tepla a rovnoměrnost ohřevu, ale také přilnavost potravin a v neposlední řadě i způsob čištění.

Dělení hrnců dle materiálu

Hliníkové hrnce – Dělí se na dva typy a to na lisované a lité. Lisovaný hliník je levný a nekvalitní, zatímco lité hliníkové hrnce se širším dnem a stěnami dobře rozvádí teplo a mají dlouhou životnost. Pokud vybíráte hrnec s litým hliníkem, je důležité, aby byl v kombinaci s nepřilnavou povrchovou úpravou, kvůli přichycení potravin k hrnci.

Kameninové hrnce – Jsou hygienické, zdravotně nezávadné a snadno udržovatelné. Nevýhodou je ale vyšší cena a většinou nelze použít na klasickém sporáku.

Teflonové hrnce – Mají nepřilnavý povrch a zvládnou teplotu až do 250°C, při vyšších teplotách už můžou uvolňovat škodlivé látky. Nevýhodou teflonu je nízká odolnost a při poškrábání ztrácí povrch svou nepřilnavost.

Keramické hrnce – Tento typ hrnců je vhodnější spíše pro pomalé vaření, pro vaření při nízkých teplotách a dokáže udržet i velké množství vitamínů. Nevýhodou je, že se nesmějí mýt v myčce na nádobí a jejich nízká odolnost.

Nerezové hrnce – Většina hrnců je vyráběna z nerezové oceli, která je známá pro svou nepřilnavost a jednoduché čištění. Nerezové hrnce je možné čistit v myčce na nádobí.

Objem nádoby

Jendou z nejdůležitějších veličin je objem nádoby. Samozřejmě čím větší objem hrnce, tím i větší rozměry a váha. Před koupí je tedy důležité rozmyslet, aby se vám hrnec vešel do vaší kuchyně, případně, pokud budete chtít hrnec přemisťovat na jiná místa a také pro kolik osob v něm budete chtít vařit. Elektrický multifunkční hrnec se většinou prodává o objemu od 4 do 12 litrů. Výrobci uvádí přibližně 1 litr na osobu, 4 litrový hrnec je tedy vhodný pro čtyřčlennou rodinu.

Některé chytré hrnce mají také možnost vložení více oddělených nádob a můžete tak připravovat více různých pokrmů najednou.

Údržba

Pro údržbu multifunkčního hrnce je praktické, když je vnitřní nádoba vyjímatelná a vhodná do myčky na nádobí. Některé nádoby lze navíc využívat samostatně k vaření na sporáku nebo v troubě, případně pak hotové pokrmy uložit i s nádobou do chladničky. Existují také hrnce, které sice nemají vyjímatelné nádoby, ale mají tzv. samočistící programy.

Příslušenství

Většina multifunkčních hrnců nabízí k základnímu vybavení také příslušenství k jednotlivým programům. Může se jednat o koš na fritování, fondue set, mřížka na vaření v páře, rošt na pečení, odměrka, lžíce, nádobka na šťávu, mřížka na grilování a mnoho dalších. Často je součástí hrnce také tištěná kuchařka, kde najdete recepty vhodné pro dané programy. Některé multifunkční hrnce mohou obsahovat kuchařky již zabudované v displeji.