Vybíráme nejlepší myčku nádobí

Mytí nádobí v ruce je ve většině domácností již minulost a tuto úlohu přebrala myčka na nádobí. V delším horizontu lze počítat s úsporou vody oproti mytí v ruce a rovněž lze říct, že jsou myčky nádobí energeticky úsporné. Do bytu s malou kuchyní se bude hodit malá myčka nádobí (45 cm), do moderní kuchyně plné vestavných spotřebičů pak vestavná myčka nádobí. V běžné domácnosti se obvykle objevuje volně stojící myčka a speciálním typem je pak stolní myčka nádobí, která je skladná a nejčastěji využívána v kancelářích, na chatách, či studentských kolejích. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší myčky nádobí pro rok 2021, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší myčky nádobí (Test 2021)

Recenze myček nádobí

Bosch Silence Plus SMS46MW01E

Bosch Silence Plus SMS46MW01E recenze a test

Volně stojící myčka na nádobí Bosch Silence Plus SMS46MW01E disponuje kapacitou na 13 sad nádobí a motorem EcoSilence Drive zajišťující výkon i nízkou hlučnost. Se svou spotřebou vody (1820 litrů ročně) patří k nejúspornějším myčkám nádobí při zohlednění její kapacity. Také energetická třída A++ zajistí přiměřenou spotřebu energie. Zajímavostí je program, rozpoznávající naplněnost myčky a volící optimální mytí. Mimo automatiky má rovněž 6 mycích programů a funkci AquaStop.

Pro – Obsahuje příborovou zásuvku, úsporná a tichá myčka
Proti – Horší sušení u základních programů

ZOBRAZIT NABÍDKU

Electrolux ESI 5540LOX

Electrolux ESI5540LOX recenze a testObjemná, přitom vestavná myčka nádobí je Electrolux ESI 5540LOX s necelými 60 cm. Roční spotřeba u této myčky se pohybuje kolem 262 kWh a disponuje známkou A jak pro účinnost mytí, tak sušení. Rozložení vnitřku myčky se dělí na dva stavitelné šuplíky, které pojmout i rozměrnější nádobí. Množstevní automatika umí rozpoznat míru zašpinění nádobí a zaplnění myčky, díky čemuž zvolí optimální program.

Pro – Množstevní automatika
Proti – Chybí příborová zásuvka

ZOBRAZIT NABÍDKU

Beko DFS 28020 W

Beko DFS 28020 W recenze a testDo malé kuchyně je vhodná úzká myčka nádobí Beko DFS 28020 W se 45 cm rozměrem, která si zachovává všechny důležité vlastnosti. Tato volně stojící myčka je schopna pojmout 10 sad nádobí o které se postará 8 programů, mezi nimi například speciální program na šetrné mytí křehkého skla nebo urychlený program mytí, při kterém zvládne plnou myčku již za 58 minut. Dále je schopna rozpoznat tabletu a upravit nastavení programu.

Pro – Kompaktní rozměry, nabídka mycích programů
Proti – Slabší zvuková izolace

ZOBRAZIT NABÍDKU

Mora IM 640

Mora IM 640 recenze a testVestavná myčka nádobí s největší kapacitou v tomto výběru je Mora IM 640, která pojme 14 sad nádobí ve třech svých koších a šuplíku na příbory. Spotřeba vody je ovšem vyšší (3500 litrů) a také energeticky má tento model jen na třídu A+. Oproti jiným vestavným myčkám nádobí lze tuto kompletně zakrýt (má čistý čelní panel) a ovládání je integrované ve hraně dveří. Z funkcí lze zmínit ochranu proti přetečení, odložený start nebo 6 mycích programů.

Pro – Pojme velkou kapacitu nádobí a obsahuje šuplík na příbory
Proti – Vyšší spotřeba vody

ZOBRAZIT NABÍDKU

Bosch SKS 51E22

Bosch SKS51E22EU recenze a testStolní myčka Bosch SKS 51E22 lze díky svým malým rozměrům umístit téměř všude s připojením na vodu, elektřinu a odpad. Jak je pro stolní myčky typické, pojme přibližně polovinu (v tomto případě 6 sad nádobí) toho, co klasický typ. Nižší je rovněž spotřeba vody a energie (2240 litrů a 174 kWh). Ovládání myčky je řešeno pomocí otočného knoflíku a nastavit lze 5 programů (standardní, eco, jemný, rychlý a intenzivní).

Pro – Rozměry, senzor naplnění
Proti – Knoflík místo displeje

ZOBRAZIT NABÍDKU

Gorenje GS62115W

Gorenje GS62115W recenze a testKlasická 60 cm volně stojící myčka Gorenje GS62115W má základní parametry v celku průměrné, a to jak v kapacitě (12 sad nádobí), tak spotřebě energie nebo vody. Má však zajímavou funkci pro automatické čištění odpadního filtru. Během něj odstraňuje zbytky jídla a zajišťuje tak průchodnost a kvalitní mytí. V programové nabídce je také rozpoznání mycích tablet a úprava programu mytí. Displej v případě této myčky nahrazují LED kontrolky.

Pro – Automatické čištění filtru
Proti – LED kontrolky místo displeje

ZOBRAZIT NABÍDKU

Bosch SMV 46KX01E

Bosch SMV46KX01E recenze a testZajímavou výbavu a funkce nabízí vestavná myčka nádobí Bosch SMV 46KX01E s rozměry šířka/hloubka přibližně 60 cm na 55 cm a kapacitou pro 13 sad nádobí. Na čele myčky byste ovládací panel hledali marně, to je schované do hrany dvířek a doplňuje ho laserová technologie promítající informace (provoz, zbývající čas) na podlahu před myčku. Kromě 6 programů obsahuje i automatický mycí program nebo funkci pro sušení nádobí, které špatně schne.

Pro – Informace promítány na podlahu před myčkou, úspornost
Proti – Chybí automatické čištění filtru

ZOBRAZIT NABÍDKU

Beko DIS 26020

Beko DIS 26020 recenze a testBeko DIS 26020 je integrovaná myčka nádobí do kuchyňské linky se šířkou 45 cm. Čelní stranu myčky lze kompletně překrýt dekorem, přičemž ovládání je ve hraně dvířek a informace promítá skrze LED technologii na podlahu. Účinnost sušení a mytí, jako i energetická třída dosahují výborných hodnot (A,A,A++). Elektricky řízený invertorový motor se postará o dostatečně dlouhou životnost a funkce WaterSafe+ zase o přetečení spotřebiče. Kromě 6 programů a množstevní automatiky zahrnuje též indikaci soli nebo leštidla.

Pro – Integrace v kuchyňské lince, množstevní automatika
Proti – Absence příborového šuplíku

ZOBRAZIT NABÍDKU

Siemens speedMatic SR26T897EU

Siemens speedMatic SR26T897EU recenze a testMyčka nádobí Siemens speedMatic SR26T897EU se šířkou 45 cm a hloubkou 60 cm pojme 10 sad nádobí ve třech šuplících. Dva z nich jsou hlavni a ten třetí je příborová zásuvka VarioPro. Myčka dále disponuje senzorem naplnění nebo množstevní automatikou, se kterou umyjete nádobí jedním stiskem. Tento automatický program doplňují funkce zaměřené na intenzivní čištění, hygienický program nebo poloviční naplnění myčky.

Pro – Technika střídavého mytí, tichý provoz, zásuvka na příbory
Proti – Postrádá automatické čištění filtru

ZOBRAZIT NABÍDKU

Electrolux ESF 2400OW

Electrolux ESF2400OW recenze a testPro kanceláře, chaty nebo domácnosti s malým množstvím špinavého nádobí je tu stolní myčka Electrolux ESF 2400OW, která je schopna umýt 6 sad nádobí s průměrnou spotřebou (na 280 cyklů) vody 1820 l a energie 174 kWh. Z programů vyčnívá například party program pro čerstvě zašpiněné nádobí s 20 minutovým cyklem a dále pak systém sušení využívající zbytkové teplo z horké vody. K ovládání je zde LCD displej s tlačítky.

Pro – Party program, LCD displej
Proti – Nemá automatický program

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat myčku na nádobí

Typ myčky (volně stojící, vestavná, úzká či stolní) bude do velké míry záležet na uvažovaném umístění. Neměli byste rovněž opomenout nutnost dosahu k odpadu, vodě a elektrické energii.

Typ

Volně stojící myčky

Volně stojící myčka je běžný typ, který usadíte, připojíte a můžete začít používat. Typické je ovládání z čela zařízení, kde je displej a tlačítka. U některých volně stojících myček lze sundat horní desku a částečně jí tak integrovat do kuchyňské linky.

Vestavné myčky nádobí

Moderní kuchyně mají v současné době většinu spotřebičů vestavných, aby nenarušovali vzhled kuchyně. Vestavná myčka nádobí se skryje přiděláním dvířek v dekoru kuchyňské linky, připojí a lze používat. Modely vestavných myček se mohou lišit ovládáním, kde některé mají ovládání ve hraně dvířek a jiné disponují panelem na čele dvířek.

Malé myčky nádobí 45 cm

Vestavnou i volně stojící myčku najdete v širokém, typicky 60 cm, případně úzkém 45 cm provedení. Malá myčka nádobí o takových rozměrech je obvyklou volbou do malých bytů nebo domácností s menším množstvím špinavého nádobí, čímž šetří spotřebu vody a energie.

Stolní myčky nádobí

Stolní myčka nádobí je pro ještě skromnější provoz než úzký typ zmíněný výše. Pojme jen polovinu kapacity, co běžná myčka a je využívána hlavně na chatách, v kancelářích nebo studentských kolejích.

Kapacita myčky

Kapacita myčky se uvádí v počtu sad nádobí, kdy jedna sada zahrnuje mělký, hluboký a dezertní talíř, jednu skleničku, hrneček a příbory. Nezahrnuje to objemné nádobí typu hrnec, pekáč nebo pánev. Nejvyšší kapacitu obvykle najdete u 60 cm myček, které pojmou až 14 sad nádobí, užší 45 cm pojmou kolem 10 sad a stolní myčky pak 5 až 6 sad.

Spotřeba vody a energie

Obecně platí, že s kapacitou myčky na nádobí roste také spotřeba vody a energie. Spotřeba je udávána jako roční průměrná s 280 mycími cykly. Průměrná spotřeba vody napříč typy je 2500 litrů za rok. Když to srovnáte s mytím v ruce na jeden mycí cyklus, tak je spotřeba myčky pouhých 9 litrů, oproti 40 litrům vody při ručním mytí.

Vnitřní uspořádání

Obvyklé uspořádání zahrnuje dvě patra, kde do spodního patří hrnce, misky a více špinavé nádobí, zatím co do prvního hlavně sklenice a hrnky. Některé myčky disponují rovněž šuplíkem na příbory. Pokud jím nedisponují, je většinou v dolním šuplíku košíček na příbory.

Programy

Dříve bylo výhodou mít hodně mycích programů, u dnešních myček je to naopak. Může za to množstevní automatika. Kromě základního a automatického programu se pak vyskytují ještě speciální programy zaměřené na hodně špinavé nádobí, rychlé umytí nebo šetrné mytí.

Automatický program

Automatický program skrze senzory a čidla rozpozná naplněnost myčky a intenzitu zašpinění nádobí. Podle toho myčka sama vyhodnotí a spustí program, který je nejvhodnější.

Základní mycí program

Při absenci senzorů a množstevní automatiky je tento program u myček vhodný pro denní používání. Teplota vody se pohybuje mezi 50 až 70 stupni celsia a dobře s ním umyjete běžně zašpiněné nádobí.