Vybíráme nejlepší nůžky na živý plot (plotostřih)

TOP 3 plotostřihy

HECHT 611

Bosch AHS 50-20 LI

Stiga SHP 60

Z recenzí desítek spotřebitelů nejlepší elektrické nůžky na živý plot. Mají vysoký výkon, nízkou pořizovací cenu a dlouhou lištu, která si poradí s větvemi až do průměru 24 mm.Aku nůžky na živý plot s velmi dobrým poměrem cena/výkon. Mají nízkou hmotnost 2,5 kg, kvalitní zpracování a dobrý výkon s dlouhou výdrží pro domácí hobby využití.Výkonné benzínové nůžky na živý plot s otočnou rukojetí o 180° a s antivibračním systémem. Nože mají tvrzený povrch a jsou broušeny laserem, zvládnou větve do průměru 28 mm.
+ Vysoký výkon, nízká pořizovací cena, otočná rukojeť+ Plotostřih s akumulátorem, nízká hmotnost, dlouhá výdrž na jedno nabití+ Výborný poměr cena/výkon, otočná rukojeť, antivibrační systém
- Vyšší hmotnost 4 kg- Základní výkon s 18 V baterií- Vyšší hmotnost 5,7 kg

Orientační Cena
1 799 Kč

Orientační Cena
3 999 Kč

Orientační Cena
3 899 Kč

Nůžky na živý plot jsou nepostradatelným zahradním pomocníkem při úpravě keřů a okrasných dřevin, který prospívá také jejich zdraví. Díky teleskopické násadě může být manipulace s plotostřihem výrazně snazší a dosáhnete i na vršky keřů, kvalitní laserem broušené střižné lišty zase zajistí snadný a přesný střih. Tiché elektrické nůžky na živý plot překvapí svou nízkou hmotností, aku a benzínové zase svou flexibilitou. Odměnou za investici do výkonných nůžek bude perfektní vzhled vaší zahrady a rychle odvedená práce. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší nůžky na živý plot pro rok 2023, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší nůžky na živý plot (Test 2023)

VzhledModelTypVýkonDélka lištyPrůměr střihuOtočná rukojeťHmotnostDostupnost
HECHT 611 recenze a testHECHT 611Elektrické750 W68 cm24 mmAno4 kg
LEVITA HT500 recenze a testLEVITA HT500Elektrické500 W46 cm16 mmNe2,2 kg
Makita UH5570 recenze a testMakita UH5570Elektrické550 W55 cm21 mmNe3,7 kg
Bosch AHS 50-20 LI recenze a testBosch AHS 50-20 LIAku18 V50 cm20 mmNe2,5 kg
GARDENA PowerCut Li-40/60 recenze a testGARDENA PowerCut Li-40/60Aku40 V60 cm24 mmNe3,7 kg
Makita DUH602Z recenze a testMakita DUH602ZAku18 V60 cm21,5 mmAno4,2 kg
STIHL HS 45 recenze a testSTIHL HS 45Benzínové750 W60 cm30 mmNe5 kg
Stiga SHP 60 recenze a testStiga SHP 60Benzínové865 W61 cm28 mmAno5,7 kg
Fiskars PowerGear HS72 recenze a testFiskars PowerGear HS72Ruční--10 mmNe0,63 kg
Fieldmann FZN 6005 E recenze a testFieldmann FZN 6005 EElektrické, teleskopické450 W46 cm16 mmNe3,7 kg
BOSCH UniversalHedgePole 18 recenze a testBOSCH UniversalHedgePole 18Aku, teleskopické18 V43 cm16 mmAno3,6 kg

Zobrazit celou nabídku

Recenze nůžek na živý plot

HECHT 611

HECHT 611 recenze a test

Elektrické nůžky na živý plot HECHT 611 jsou mezi spotřebiteli již několik let velice oblíbené, vynikají vysokým výkonem 750 W a poměrně příznivou pořizovací cenou. Jejich hmotnost je dle slov výrobce 4 kg, ač se na některých e-shopech můžete dohledat hmotnost 3,6 kg. Elektrické nůžky mají kvalitní provedení a jsou opatřeny několika nadstandardními funkcemi, které zpříjemňují práci. Tou hlavní je otočná rukojeť o 180 stupňů, která usnadňuje práci v hůře dostupných místech. Vysokému výkonu odpovídá také velmi dobrý průměr střihu 24 mm a stříhací lišta dlouhá 68 cm.

+ Vysoký výkon, nízká pořizovací cena, otočná rukojeť
Vyšší hmotnost 4 kg

LEVITA HT500

LEVITA HT500 recenze a test

Plotostřih LEVITA HT500 prodává Mountfield a jsou to levné nůžky na živý plot, které jsou ideální na méně časté zastřihávání keřů. Nízké ceně odpovídá jejich slabší výkon, který je 500 W a proto jsou určeny pro větvičky jen do průměru 16 mm. V důsledku toho však má plotostřih velmi nízkou hmotnost jen 2,2 kg, což lze považovat za největší výhodu tohoto typu. Velice snadno se s nimi manipuluje a jak potvrzují recenze spotřebitelů, pracovat s nimi zvládají i ženy a starší osoby. Pro nenáročné spotřebitele s malou, až středně velkou zahradou, se jedná o ideální volbu.

+ Hmotnost jen 2,2 kg, nízká pořizovací cena, jednoduchá manipulace i pro ženy
Menší výkon

Makita UH5570

Makita UH5570 recenze a test

Elektrický plotostřih Makita UH5570 hodnotí na základě zkušeností a recenzí spotřebitelé velice kladně, i proto získaly tyto elektrické nůžky jejich ocenění Produkt roku. Značka Makita je známá pro svou vysokou kvalitu zpracování a nejinak je tomu i v tomto případě. Plotostřih má průměrný výkon 550 W a zvládne ustřihnout větve až do průměru 21 mm. Nemá sice otočnou rukojeť, za to zde najdete jinou praktickou věc, která ji do určité míry nahrazuje. Podle způsobu, jakým budete elektrické nůžky držet, je lze spouštět třemi vypínači, což zvyšuje praktičnost. Dodávány jsou s krytem lišty, s držákem kabelu a s hákem na kabel.

+ Spotřebitelské ocenění produkt roku, tři spínače podle způsobu držení, držák a hák na kabel
Nic zásadního

Bosch AHS 50-20 LI

Bosch AHS 50-20 LI recenze a test

Aku nůžky na živý plot Bosch AHS 50-20 LI z řady Bosch Hobby jsou velmi povedené plotové nůžky s poměrně nízkou hmotností jen 2,5 kg. Jsou dodávány včetně 18 V akumulátoru, který má kapacitu baterie 2,5 Ah a podle recenzí spotřebitelů vydrží na jedno nabití pracovat dlouhou dobu. Rychlé by mělo být i jeho nabití, neboť výrobce dodává v ceně také rychlonabíječku. Lišta má rozestupy nožů 20 mm a do toho průměru zvládá plotostřih stříhat větve. Nože jsou řezány laserem a broušeny diamantem, jejich životnost je tedy poměrně dlouhá. Kromě toho má i několik nadstandardních funkcí, zmínit lze Syneon Chip, antiblokovací systém nebo ochranu nože při stříhání podél zdí.

+ Plotostřih s akumulátorem, nízká hmotnost, dlouhá výdrž na jedno nabití
Základní výkon s 18 V baterií

GARDENA PowerCut Li-40/60

GARDENA PowerCut Li-40/60 recenze a test

Aku plotostřih GARDENA PowerCut Li-40/60 zaujme především svým vysokým výkonem, pracuje s baterií o napětí 40 V a tomu odpovídá i jeho síla. Při nákupu si pečlivě ověřte, jestli nakupujete tyto nůžky na živý plot s akumulátorem a nebo bez něj, prodejci nabízí obě dvě možnosti. Vyššímu výkonu odpovídá rozteč nožů 24 milimetrů a potěší také dlouhá, 60 ti centimetrová lišta. Na její konec umístil výrobce praktickou ochranu lišty před možným nárazem, kterému se při manipulaci často nevyhnete. Má ergonomické provedení a díky hmotnosti 3,7 kg se s ním i pohodlně pracuje. Zaujme rovněž přehledný ovládací panel, který nabízí režim Eco pro maximalizaci provozní doby.

+ Vysoký výkon, adekvátní hmotnost 3,7 kg, zvládne střihat větve o průměru až 24 mm
V některých obchodech jsou nabízeny bez akumulátoru a nabíječky

Makita DUH602Z

Makita DUH602Z recenze a test

Akumulátorové nůžky na živý plot Makita DUH602Z jsou velmi kvalitně vyrobené a mají spolehlivý bezuhlíkový elektromotor s dlouhou životností. Zaujmou moderní elektronikou s možností nastavení 3 rychlostí výkonu a také zpětným chodem, který slouží k uvolnění zaseklých nožů. Poměrně unikátním je u aku plotostřihů antivibrační systém, stejně tak jako sklápěcí rukojeť, která má 5 různých poloh a usnadňuje práci v hůře dostupných místech. Akumulátor má napětí 18 V a při nákupu si dejte pozor, jestli jej výrobce spolu s nabíječkou dodává. Lišta má délku 60 centimetrů a umožní stříhat větve do průměru 21,5 mm.

+ Vyvážený poměr výkon/hmotnost, dlouhý provoz na jedno nabití, sklápěcí rukojeť
Část prodejců dodává bez baterie a nabíječky

STIHL HS 45

STIHL HS 45 recenze a test

Benzínové nůžky na živý plot STIHL HS 45 mají dobrý výkon, který odpovídá 750 W a potvrzují to nejen recenze a zkušenosti spotřebitelů, ale také velká rozteč zubů, které dokáží ustřihnout větve až do průměru 30 mm. Řeznou délku mají 60 centimetrů při celkové délce stroje 110 cm a hmotnosti 5 kg. Jsou vhodné pro všechny typy okrasných dřevin a díky kvalitním nožům, které se vyrábějí ve Švýcarsku, mají nůžky naprosto čistý a přesný řez. Pohodlnější práci zajišťuje dobře zpracovaný antivibrační systém, který ocelovými pružinami a pryžovými tlumiči snižuje přenášené chvění. Potěší také funkcí ElastoStart anebo vzduchovým filtrem s dlouhými servisními intervaly.

+ Kvalitní provedení, vysoký výkon, průměr střihu až 30 mm
Vyšší hmotnost 5 kg

Stiga SHP 60

Stiga SHP 60 recenze a test

Benzínový plotostřih Stiga SHP 60 hodnotí na základě svých zkušeností spotřebitelé velice kladně, za přijatelnou cenu nabízí poměrně vysoký výkon a kvalitní bytelné zpracování. Spalovací motor má výkon 1,16 HP, což odpovídá 865 wattům. Lišta je dlouhá 61 centimetrů a potěší také velké rozestupy mezi střihacími zuby, které zvládnou větve o průměru až 28 mm. Výrobce nešetřil ani na stříhacím ústrojí, nože mají tvrzenou povrchovou úpravu a jsou broušeny laserem, což prodlužuje dobu jejich ostří. Samozřejmostí je také antivibrační systém a značnou výhodou oproti jiným je otočná rukojeť s rozsahem 180 stupňů.

+ Výborný poměr cena/výkon, otočná rukojeť, antivibrační systém
Vyšší hmotnost 5,7 kg

Fiskars PowerGear HS72

Fiskars PowerGear HS72 recenze a test

Ruční nůžky na živý plot Fiskars PowerGear HS72 jsou velice kvalitně zpracované manuální nůžky na živý plot, jejich provedení má dlouhou životnost, což dokládá sám výrobce prodlouženou zárukou 5 let. Jsou vybaveny speciálním zubovým převodovým mechanismem, kterým se postupně zvyšuje účinek střihu až na trojnásobek. Díky tomu nůžky pohodlně zvládnou ustřihnout větvičky o průměru až 10 mm. Jejich celková délka je 570 mm a hmotnost 630 gramů, pohodlně se tak s nimi pracuje i ženám. Čepele nůžek jsou vyrobeny z nerezavějící švédské oceli a vrchní čepel je potažená speciální vrstvou PTFE, která snižuje tření.

+ Zubový převodový mechanismus, kvalitní zpracování, prodloužená záruka 5 let
Nic zásadního

Fieldmann FZN 6005 E

Fieldmann FZN 6005 E recenze a test

Elektrické teleskopické nůžky na živý plot Fieldmann FZN 6005 E jsou velmi praktické a mají velice dobrý poměr cena/výkon. Stěžejním parametrem je u nich délka teleskopické tyče, která má základní délku 190 centimetrů a dá se vytáhnout až na 250 centimetrů. Délka stříhací lišty je pak 46 centimetrů, takže má tento elektrický teleskopický plotostřih akční rádius až kolem 3 metrů. Svým výkonem se řadí spíše mezi základní modely, příkon má jen 450 W a dokáže ustřihnout větvičky do průměru 16 mm. Vzhledem ke konstrukci se však jedná o dobrý kompromis, neboť i takto je hmotnost 3,7 kg při delší práci znát, jak popisují lidé ve svých zkušenostech.

+ Kloubový ohyb střižné části, v příslušenství ramenní popruh, dobrý poměr cena/výkon
Při delší práci je znát vyšší hmotnost

BOSCH UniversalHedgePole 18

BOSCH UniversalHedgePole 18 recenze a test

Aku teleskopický plotostřih BOSCH UniversalHedgePole 18 má velmi kvalitní provedení a promyšlenou vyváženou konstrukci. 18 V akumulátor o kapacitě 2,5 Ah je umístěn ve spodní části teleskopické rukojeti, čímž je hmotnost rozumně rozložena a ani delší práce není unavující. Teleskopická tyč má nastavitelnou délku v rozsahu 210 až 260 centimetrů a lišta s noži je dlouhá 43 centimetrů. Stříhací zuby mají rozteč 16 milimetrů, což je i průměr větviček, se kterými si poradí. potěšující je přítomnost antiblokovacího mechanismu a inteligentní kontrola energie Syneon Chip, která dokáže chytře šetřit elektrickou energii v akumulátoru.

+ Vyvážené provedení, otočná stříhací hlava, antiblokovací systém
Nic zásadního

Jak vybrat nůžky na živý plot

Na našem trhu je poměrně bohatý výběr plotostřihů. Vyberte nejprve požadovaný typ pohonu, na výběr je elektrický, akumulátorový či benzínový. Nenáročným vlastníkům malých zahrad postačí ruční nůžky na živý plot. Zahradní nůžky na živý plot se různí délkou stříhací lišty, hmotností a také hlučností. Rozestup nožů na liště pak udává maximální možnou tloušťku stříhaných větviček. Důležitým činitelem je také vlastnost stříhaného porostu. Výkonné nůžky si poradí s hustým dřevitým porostem, malé plotostřihy snadno vytvarují malý okrasný keřík.

Ruční nůžky na živý plot

Mechanické nůžky na živý plot by měl mít doma každý vlastník menší zahrady. Výhodou je jejich jednoduchost a dlouhá životnost. Na stříhání živých plotů s nimi však budete potřebovat více času, střih nemusí být přesný na rovných plochách a práce s nimi je fyzicky náročnější. Některé se dají také použít na stříhání větví stromů. Mají výrazně nižší pořizovací cenu než motorové nůžky na živý plot.

Aku nůžky na živý plot

Aku plotostřih nabízí jednoduchou manipulaci bez přívodního kabelu s nízkou hlučností, která je pro elektromotor typická. Pracují pomocí Li-Ion baterie, která nebývá u některých modelů součástí a je nutné ji pořídit zvlášť. U aku nůžek sledujte vedle délky lišty také vlastnosti baterie a její napětí, které přímo udává jejich výkonnost. Aku nůžky se vyznačují nižší hmotností, nevýhodou může být jejich vyšší cena a nutnost nabíjení baterie. Jsou však ekologičtější variantou než benzínový typ.

Elektrické nůžky na živý plot

Elektrické plotové nůžky pracují pomocí elektromotoru, mají v porovnání motorových typů nejnižší hmotnost i nízkou hlučnost. Jsou vhodné na zahrady s možností připojení kabelu do zásuvky. Protože mají zpravidla menší výkon, doporučují se na menší a měkčí živé ploty s tenčími větvemi. Elektrické nůžky omezuje přívodní kabel, na který je třeba při práci dávat pozor. Většina modelů je však již dnes opatřena praktickým držákem kabelu, který usnadňuje manipulaci, a především zvyšuje bezpečnost.

Benzínové nůžky na živý plot

Výhodou benzínového plotostřihu je absence přívodního kabelu a prakticky vždy vysoký výkon. Jsou vhodné na místa bez elektřiny, typicky se jedná o chaty a chalupy nebo jiná odlehlá místa. Disponují vysokým kroutícím momentem, a proto pro ně nejsou problémem ani tlustší větve. Ideální jsou také na rozlehlé a dřevnaté, starší, živé ploty.

Nevýhodou je vyšší hmotnost, potřeba dolévat palivo, vyšší pořizovací cena a také vyšší hlučnost. Počítat je také třeba s určitým servisem, který by na benzínovém plotostřihu měl pravidelně probíhat. Motorový plotostřih bývá vybaven antivibračním systémem a zjistěte si také objem palivové nádrže i vlastnosti motoru.

Teleskopický plotostřih

Nůžky vybavené teleskopickou násadou jsou ideální na stříhání vršků živých plotů. Protože se nůžky na tyči zvedají do výšky, neměly by mít příliš vysokou hmotnost. Nejčastější jsou akumulátorové a elektrické teleskopické nůžky na živý plot s hmotností 3 až 5 kg a s teleskopickým plotostřihem uživatel dosáhne zpravidla až do výšky 4 metrů. Není tedy třeba používat schůdky či štafle, což není při práci s plotostřihem příliš bezpečné.

Střižná lišta

Nejdůležitější částí nůžek na živý plot je lišta. Zjistěte si vlastnosti vašeho živého plotu a podle toho vybírejte nůžky s odpovídající lištou, neboť při stříhání příliš tlustých větví může dojít rychle k přetížení stroje. Lišta by měla být vyrobena z vysoce kvalitního materiálu a vyřezávána laserem pro precizní ostrost, pohyblivé nože jsou pak často broušeny diamantovým brouskem. Kvalitně vyrobená lišta dokáže pracovat bez broušení i několik sezón a brousit by ji měli následně pouze odborné servisy.

Délka lišty

Menší nůžky na živý plot mají lištu dlouhou 12 až 20 cm. Robustnější a praktičtější plotostřihy jsou osazeny lištou o délce 40 až 70 cm. Délku lišty vybírejte podle velikosti živého plotu a také jeho složitosti. Pro menší okrasné keříky jsou vhodnější nůžky s lištou max 20 cm, které mohou s jiným nástavcem posloužit také jako nůžky na trávu. Pro rozsáhlé živé ploty však vybírejte lišty delší, které jsou rovněž spojeny s výkonnějším ústrojím.

Rozestup nožů/průměr střihu

Rozestup nožů určuje, jaký maximální průměr větviček dokáží nůžky na živý plot ustřihnout. U kratších lišt je rozestup kolem 15 mm, delší lišty mají průměr střihu až 34 mm. Doporučuje se vybírat rozestup nožů s mírnou rezervou, aby nedocházelo k nekvalitnímu střihu větví nebo přetížení přístroje.

Výkon

Výkon se uvádí nejčastěji ve wattech (W) a závisí na něm, jak silné dřeviny nůžky zvládnou ustřihnout. Méně výkonné stroje jsou vhodnější na měkké porosty, dražší modely s vysokým výkonem zvládnou i husté dřevité živé ploty.

Akumulátorové nůžky na živý plot

Jejich výkon se pohybuje okolo 400 až 500 W, větší pozornost však věnujte vlastnostem jejich baterie.

 • Napětí baterie – Čím je vyšší, tím jsou aku nůžky výkonnější. Setkáte se s napětím nejméně 18 V a u velmi výkonných s 80 V – ty jsou již vhodné pro dřevité živé ploty a profesionální využití.
 • Provozní doba – Na jedno nabití aku nůžky pracují od 20 až do 75 minut. Doba provozu závisí na kapacitě a stáří baterie a na vlastnostech stříhaného porostu nebo venkovní teplotě.
 • Kapacita baterie – Uvádí se v ampérhodinách a závisí na ní doba provozu. Pohybuje se v rozmezí 1,3 až 5,2 Ah.
 • Doba nabíjení – Závisí na vlastnostech baterie a nabíječky. Rychlonabíječky nabijí baterii nejrychleji, a to v řádech desítek minut. Standardní nabíječky akumulátor dobijí v řádech hodin. Praktické je pořídit náhradní baterii, která umožní práci téměř bez přerušení.

Elektrické plotové nůžky

Jsou obvykle méně výkonné než benzínové nůžky, jejich výkon je nejčastěji 450–750 W a jen málo modelů dosahuje vyššího výkonu. S vyšším příkonem, který udává výkon, roste také úměrně spotřeba elektrické energie.

Benzínové nůžky na živý plot

Jsou výkonnější než aku nebo elektrické nůžky na živý plot, a to díky spalovacímu motoru. Minimální výkon mají kolem 600 W, nejvýkonnější benzínové modely pak dosahují výkonu i více než 1000 W. U benzínových plotostřihů může být výkon udáván také v jednotce koňských sil (HP), které se dají na watty jednoduše převést v poměru 1 HP = 745 W.

Hmotnost a rozměry

Protože se plotostřih často při práci zvedá do výšky, je hmotnost a velikost při výběru prioritní. Mezi nejlehčí se jasně řadí ruční nůžky na živý plot, které váží v rozmezí 0,5 kg až 1,5 kg. Elektrické a aku nůžky se také vyznačují příznivými hodnotami. Obvykle se jejich hmotnost pohybuje od 2 kg do 5 kg. Při porovnávání akumulátorových plotostřihů však zpozorněte, neboť ne všichni výrobci udávají jejich hmotnost s baterií, která může tvořit nezanedbatelnou celkovou hmotnost.

Výkonnější aku a elektrické modely se dají srovnat s těmi benzínovými, které mohou vážit až 8 kg a u některých nůžek je součástí praktický popruh na rameno zjednodušující manipulaci. Rozměry plotostřihů se dají přirovnat k motorovým pilám. Průměrně modely měří cca 20 x 20 cm a délka je závislá na střižné liště. Benzínové modely mají kvůli palivové nádrži zpravidla větší rozměry.

Hlučnost

Hlučnost je odvislá od výkonu nůžek. Pro nedělní práci na zahradě v hustě obydlené čtvrti jsou nejvhodnější bezhlučné mechanické nůžky na živý plot. U motorových se hlučnost uvádí v decibelech (dB) a mezi nejtišší nůžky s pohonem patří nůžky elektrické a akumulátorové. Ty nejtišší mají hlučnost okolo 70 dB. Výkonné benzínové nůžky dosahují hodnot až 105 dB a u hlučnějších modelů chraňte sluch ucpávkami do uší nebo sluchátky.

Bezpečnost

Při stříhání keřů je třeba počítat s odlétávajícími kusy větví, proto se nezapomeňte vybavit ochrannými prostředky. Nůžky nenechávejte nikdy bez dozoru a používejte ochranný kryt na střižnou lištu.

Vylepšené modely disponují bezpečnostním snížením výkonu při uvolňováním spouště a také štítem na rukojeti. Některé modely mohou mít též obouruční pojistku. Kvalitní nůžky na živý plot se vyznačují hned více bezpečnostními prvky a při používání přístroje postupujte vždy přesně podle pokynů výrobce.

 • Ochranný oděv – Oblékněte oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi, abyste předešli zranění.
 • Ochranné brýle/štít – Ochrana obličeje je extrémně důležitá kvůli odlétávajícímu materiálu.
 • Ušní ucpávky/ochranná sluchátka – Zejména při používání hlučných plotostřihů chraňte i sluch.
 • Ochranné rukavice – Chrání vaše dlaně a vhod přijdou rukavice s protiskluzovým povrchem.

Údržba

Po skončení sezóny se doporučuje pravidelná údržba nůžek. Lištu je třeba promazat například známým mazivem WD-40. Doporučená je také kontrola motorového prostoru a popřípadě vyčistit ucpané průduchy motoru. Po každém použití by se měly odstranit zbytky větví a listů a ostření by měl provádět pouze odborný servis, zvláště poté u laserem broušených lišt. Přes zimu plotostřih uskladňujte na suchém místě a u elektrických typů důkladně smotejte kabel, aby nepopraskal.

Speciální pozornost pak vyžaduje údržba benzínových nůžek na živý plot, níže přinášíme několik rad a tipů, na co se u benzínového plotostřihu zaměřit (zdroj: stihl.com)

 • Před každým započetím práce zkontrolujte těsnost, jestli někde neuniká palivo nebo olej.
 • Před prací zkontrolujte správnou práci karburátoru v klidovém režimu a případně jej seřiďte.
 • Pravidelně kontrolujte zapalovací svíčku a nejpozději po 100 pracovních hodinách ji vyměňte.
 • Čistěte pravidelně vzduchový filtr a vyměňte jej podle servisního intervalu, který předepisuje výrobce.
 • Pokud plotostřih nebudete déle používat, například před začátkem zimy, měli byste vyprázdnit palivovou nádrž a před další prací použít nové palivo.
 • Pokud výrobce nestanoví v servisním intervalu jinak, pak každoročně vyměňte palivový filtr.

Příslušenství/funkce

Výrobci zdokonalují své plotové nůžky praktickým příslušenstvím a funkcemi, které urychlují, zpříjemňují práci a dělají ji také bezpečnější.

 • Teleskopická násada – Pro bezpečné stříhání vysokých dřevin poslouží teleskopický plotořez.
 • Sběrná lišta – Odvede pryč ustřižené větvičky a listy, aby nepadaly do keřů a snáz se sbíraly.
 • Otočná ergonomická rukojeť – U vylepšených modelů lze rukojeť otočit v několika polohách až o 180°, čímž se usnadní stříhání větví v hůře dostupných místech.
 • Bezpečnostní spínač – Zabezpečuje stroj proti nechtěnému spuštění, někdy jde o obouruční spínač.
 • Bezpečnostní brzda – Slouží pro okamžité zastavení stříhání z různých důvodů, například při nárazu do překážky.
 • Antivibrační systém – Eliminuje vibrace hlavně u benzínových výkonných modelů.
 • Protiskluzová rukojeť – Zvyšuje bezpečnost a komfort při práci.
 • Kryt přední ruky – Je umístěn vpředu na rukojeti, chrání ruce před lištou a odlétávajícími kusy dřevin.
 • Zámek ručních nůžek – Bezpečností prvek zajišťující ostré čepele.
 • Popruh na rameno – Nůžky s větší hmotností jsou opatřeny popruhem pro větší komfort.
 • Kryt lišty – Bezpečnostní kryt, který předchází zranění, když se nůžky zrovna nepoužívají.
 • Držák přívodního kabelu – Aby měl uživatel u elektrických nůžek přehled o kabelu, lze připnout kabel pomocí držáku k pasu a pohodlně ho posouvat dle potřeby.
 • Rychlonabíječka – Některé akumulátorové nůžky na keře se dodávají s rychlonabíječkou pro rychlejší nabíjení.
 • Indikátor nabití baterie – Slouží pro větší přehled o baterii aku nůžek.
 • Kanystr a trychtýř na palivo – Nezbytné příslušenství pro benzínové plotostřihy.

Rostliny vhodné pro živý plot

Rostliny pro živý plot slouží nejčastěji k ohraničení pozemku nebo pro oddělení částí většího pozemku na více sektorů. Volně rostoucí živé ploty mohou vytvářet průchody a stěny kdekoliv na zahradě. Rostlin vhodných pro živý plot je spousta a rozlišují se svou výškou růstu, barvou, hustotou nebo květenstvím.

Možná je také kombinace více druhů rostlin, což působí rozmanitěji. Oblíbené jsou stálezelené dřeviny s obohacením popínavými rostlinami a některé druhy se dají vytvarovat do zajímavých soch. Výběr dřevin závisí také na vlastnostech půdy, proto je dobré se poradit s odborníkem. Při výběru rostlin zohledněte rovněž vzhled vašeho domu nebo zahrady, aby se k němu styl živého plotu hodil.

 • Opadavý nebo stálezelený – Opadané dřeviny jsou vhodné, pokud vám nevadí, že v zimě bude vidět na vaši zahradu. Pokud chcete soukromí po celý rok, je nutno zvolit stálezelené druhy. Ty se nejčastěji kombinují s kvetoucími rostlinami pro oživení, jako jsou azalky, vilíny, rododendrony nebo mahónie. Pokud není prioritou maximální neprostupnost živého plotu, zvolte stálezelené kvetoucí rostliny jako je dřišťál.
 • Exotické nebo domácí – Asijské rostliny a druhy z jižních zemí jsou u nás čím dál oblíbenější. Patří mezi ně hortenzie, tamaryšek, vajgélie nebo ibišek. České dřeviny ale vypadají přirozeněji a mají nižší pořizovací cenu. Patří mezi ně buk, dub, smrk, jilm nebo habr.
 • Vysoké nebo nízké – Pro maximální soukromí jsou potřeba rostliny rostoucí do výšky. Patří mezi ně túje, škumpa, šeřík, zimolez, tis, cypřiše, smrk, hlošina úzkolistá nebo kalina obecná. Pokud chcete nízký živý plot, poohlédněte se po meruzalce, zimostrázu, zákule japonské, hortenzii, mochně křovité, mahónii nebo tavolníku nízkém. Mezi další oblíbené středně vysoké rostliny se řadí kdoulovec japonský, svída bílá, zlatice, trojpuk, cesmín, rododendron, pustoryl, trnka nebo brslen.

Otázky při výběru plotových nůžek

Benzínový nebo elektrický plotostřih?

Pokud vlastníte rozlehlý živý plot a chcete práci provést rychleji, zvolte benzínový plotostřih, který je však náročnější na údržbu, hlučnější a má vyšší pořizovací cenu. Tyto mínusy však kompenzuje efektivita práce. Elektrické nůžky na keře nejsou tak výkonné, proto je zvolte na méně dřevité živé ploty. Jsou limitovány přívodním kabelem, proto je třeba zohlednit dostupnost elektrické zásuvky. Jejich výhodou je nižší hlučnost, hmotnost, jsou také nenáročné na údržbu a cenově jsou dostupnější.

Jaký aku plotostřih pro velkou zahradu?

Na velké plochy je třeba akumulátorový plotostřih s baterií disponující dlouhou provozní dobou, které dokáží pracovat až 75 minut. Zaměřte se tedy na údaj o kapacitě akumulátoru, který je udáván v Ah. Doba nabíjení baterie je 35 minut až několik hodin v závislosti na kapacitě baterie a vlastnostech nabíječky. Pro rozlehlejší živé ploty je vhodné mít náhradní baterii zajišťující práci téměř bez přerušení.

Kde použít ruční a teleskopické nůžky na živý plot?

Ruční nůžky na plot jsou vhodné pouze na malé plochy a na detailní úpravy keřů. Díky bezhlučnému provozu s nimi lze pracovat kdekoliv i v neděli a ve svátcích. Výhodou je jejich jednoduchost, cenová dostupnost a bezúdržbový provoz. Elektrické, benzínové nebo aku teleskopické nůžky na živý plot se doporučují ke stříhání vysokých dřevin, odpadává nebezpečí při používání schůdků a štaflí. Dosáhnou do výšky až 4 metrů, a proto s nimi snadno ostříháte i vršky keřů.

Jaké jsou nejlepší značky nůžek na živý plot?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce nůžek na živý plot patří HECHT, Fiskars, Makita, STIHL, Bosch, Gardena nebo Husqvarna. Ne všichni výrobci nabízí elektrické, benzínové i aku nůžky na keře, pro každého výrobce je typický zejména jeden druh pohonu. Dobře hodnocené jsou také plotostřihy Florabest nebo Parkside, které sezónně nabízí Lidl anebo nůžky na živý plot Levita, které prodává Mountfield.