Vybíráme nejlepší ochlazovač vzduchu

TOP 3 chladiče vzduchu

Rovus ARCTIC AIR ULTRA

Sencor SFN 9011SL

Klarstein Skyscraper Ice

Přenosný ochlazovač vzduchu má malé rozměry a efektivně ochladí osobní prostor. Má nízkou spotřebu elektrické energie, provozní dobu 12 hodin a nastavitelné noční světlo.Ochlazovač vzduchu do bytu s dobrým výkonem, třemi funkcemi a několika režimy. Má časovač, podsvícený LED display a velký zásobník vody s ukazatelem, do kterého lze vložit i led.Ochlazovač vzduchu s ionizátorem má prostorově úsporné provedení a 4 funkce. Dokonalou distribuci vzduchu po místnosti zajišťuje rotační horní část a pro maximální pohodlí nechybí dálkový ovladač.
+ Pěkný design, malé rozměry, dobrá účinnost odpovídající popisu+ Dobrý poměr cena/výkon, dokáže ochladit i místnosti, mnoho režimů a funkcí+ Funkce ionizace, elegantní provedení, tichý chod
- Mírně hlučnější- Vyšší hlučnost 66 dB- Horší návod k obsluze

Orientační Cena
999 Kč

Orientační Cena
2 490 Kč

Orientační Cena
3 490 Kč

V horkém letním počasí spoustu lidí ocení ochlazovač vzduchu, který na rozdíl od klimatizace chladí pomocí studené vody nebo ledu. Spolu s výrazně nižší spotřebou elektřiny oceníte i menší hlučnost a nižší cenu. Je vhodný zejména do prostředí se suchým vzduchem, který může navíc způsobovat dýchací a kožní potíže. Chladič vzduchu s ionizátorem navíc vytváří zdraví prospěšné záporné ionty a některé modely mohou být vybaveny také funkcí topení. K dostání jsou jako mobilní ochlazovače vzduchu, které navodí příjemně chladné prostředí v bezprostřední blízkosti člověka, tak velké ochlazovače vzduchu, které dokáží snížit teplotu v místnosti i o několik stupňů. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší ochlazovače vzduchu pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší ochlazovače vzduchu (Test 2024)

VzhledModelPočet funkcíIonizacePočet rychlostíObjem zásobníku vodyPříkonHlučnostDostupnost
Rovus ARCTIC AIR ULTRA recenze a testRovus ARCTIC AIR ULTRA3Ne30,55 l6,49 W52,4 dB
Sencor SFN 9011SL recenze a testSencor SFN 9011SL3Ne35,5 l110 W66 dB
Klarstein Skyscraper Ice recenze a testKlarstein Skyscraper Ice4Ano36 l45 W58 dB
Orava AC-011 recenze a testOrava AC-0114Ne38 l65 W65 dB
Klarstein Whirlwind 3v1 ACO4 recenze a testKlarstein Whirlwind 3v1 ACO43Ne35,5 l110 W65 dB
DeLonghi EV 250.BK recenze a testDeLonghi EV 250.BK4Ano34,5 l55 W53 dB
Domo DO156A recenze a testDomo DO156A4Ano34 l70 W51 dB
ETA Coolio Mini 1568 90000 recenze a testETA Coolio Mini 1568 900003Ne30,27 l7 W60 dB
HECHT 3809 recenze a testHECHT 38093Ano39 l75 W-
Ardes R04 recenze a testArdes R043Ne32,5 l80 W-

Zobrazit celou nabídku

Recenze ochlazovačů vzduchu

Rovus ARCTIC AIR ULTRA

Rovus ARCTIC AIR ULTRA recenze a test

Mobilní ochlazovač vzduchu Rovus ARCTIC AIR ULTRA popisují spotřebitelé v recenzích jako velice pěkný a funkční. Má malé rozměry i nízkou hmotnost, a proto se velmi snadno přenáší, k čemuž je ochlazovač určen. Jedná se o osobní ochlazovač vzduchu, proud studeného vzduchu ochlazuje jen osobu, před kterou je umístěn. Vzhledem k rozměrům není dimenzován na ochlazování místností, na což je potřeba myslet. Má nastavitelnou přední mřížku, 3 stupně výkonu a zásobník na vodu s objemem půl litru. Hlučnost uvádí výrobce 52 dB, nicméně vzhledem k nutnosti jeho umístění do blízkosti člověka jej mnoho zákazníků hodnotí jako více hlučný.

+ Pěkný design, malé rozměry, dobrá účinnost odpovídající popisu
Mírně hlučnější

Sencor SFN 9011SL

Sencor SFN 9011SL recenze a test

Ochlazovač vzduchu do bytu Sencor SFN 9011SL má tři režimy, funguje buďto jako letní ventilátor, zvlhčovač vzduchu anebo jako ochlazovač. Má poměrně velký zásobník vody s objemem 5,5 litrů, do kterého, pro větší účinnost chlazení, může být vložen i led. 3 rychlosti výkonu doplňují také tři další režimy – normální, natural a sleep. V režimu natural se kombinují různé rychlosti a v režimu sleep se minimalizuje rychlost proudění. Má časovač, podsvícený LED display, dálkové ovládání i ukazatel vodní hladiny. Praktická je také konstrukce, obsahuje kolečka, postranní madla i držáky na přívodní kabel.

+ Dobrý poměr cena/výkon, dokáže ochladit i místnosti, mnoho režimů a funkcí
Vyšší hlučnost 66 dB

Klarstein Skyscraper Ice

Klarstein Skyscraper Ice recenze a test

Ochlazovač vzduchu s ionizátorem Klarstein Skyscraper Ice je ochlazovač vzduchu ve velmi elegantním provedení a díky integrovaným kolečkům je snadno přemístitelný. Jedná se o ochlazovač 4v1, jeho funkce jsou ochlazování, zvlhčování, čištění vzduchu a ventilace. Výrobce udává průtok vzduchu 210 m3/h, což odpovídá jeho menšímu příkonu 45 W a dle jeho slov je vhodný i do větších místností. zajímavostí je pohyblivá horní část, která osciluje ve 180° a efektivně tím zajistí distribuci vzduchu po celé místnosti. Má 3 stupně rychlosti, 3 provozní režimy, dálkový ovladač a vrchní dotykový ovládací panel.

+ Funkce ionizace, elegantní provedení, tichý chod
Horší návod k obsluze

Orava AC-011

Orava AC-011 recenze a test

Ochlazovač vzduchu 4v1 Orava AC-011 má jednu funkci, kterou mnoho podobných ochlazovačů nemá, a tou je funkce ohřevu. Může tak sloužit opravdu po celý rok, v létě příjemně ochladí a v zimě zahřeje. Dalšími funkcemi je tedy samozřejmě ochlazení, zvlhčení a čištění vzduchu. Díky příkonu jen 65 W má nízkou spotřebu a ovládat lze buďto dálkovým ovladačem, nebo LED panelem na zařízení. Potěšující je také velký zásobník na vodu s objemem 8 litrů, recenze nicméně zmiňují, že dvířka k němu jdou hůře otevírat. Má tři výkonnostní stupně a dle výrobce je vhodný do prostorů do 50 m3.

+ Funkce ohřevu, dálkové ovládání, velký objem zásobníku na vodu
Hůře otevíratelná dvířka se zásobníkem vody

Klarstein Whirlwind 3v1 ACO4

Klarstein Whirlwind 3v1 ACO4 recenze a test

Výkonný ochlazovač vzduchu 3v1 Klarstein Whirlwind 3v1 ACO4 je unikátní především svým velkým výkonem, průtok vzduchu má 28,26 m3 za minutu, což je 1695 m3 za hodinu provozu. Zmíněné tři funkce jsou ochlazování, ventilace a kombinace obojího. Vzhledem k pořizovací ceně pouze zamrzí, že zde výrobce nezakomponoval funkci ionizace. Ochlazovač má 3 stupně výkonu a 3 pracovní režimy – normální, noční a Natural. Potěší funkce časovače, dálkové ovládání a přehledný ovládací panel s LED displejem. Má nastavitelné větrací lamely, čtyři pojezdová kolečka a skládací rukojeť, která usnadňuje přenášení.

+ Velmi vysoký výkon, tři provozní režimy, časovač i dálkové ovládání
Bez funkce ionizace

DeLonghi EV 250.BK

DeLonghi EV 250.BK recenze a test

Chladič vzduchu DeLonghi EV 250.BK je stojanový ochlazovač se čtyřmi funkcemi, který je vhodný k použití v interiéru i v exteriéru. Jako jeden z mála má ochranu proti stříkající vodě IPX4, díky které může bezpečně posloužit i ve venkovních prostorách. Poslouží jako letní ventilátor, zvlhčovač vzduchu, ochlazovač a čistič vzduchu, díky zabudované technologii ionizace. Celkový příkon činí 70 W a za hodinu má průtok vzduchu 460 m3. S ohledem na nádržku s objemem 4,5 litru dokáže fungovat až 6 hodin. Nutné je však zmínit, že její objem je v porovnání s podobnými modely menší. Podle zkušeností má však nízkou hlučnost, kterou i výrobce udává 53 dB.

+ 4 funkce včetně ionizace, nízká hlučnost, proudění vzduchu až do 3 metrů, ochrana IPX4
Spíše menší zásobník vody

Domo DO156A

Domo DO156A recenze a test

Ochlazovač vzduchu s ionizátorem Domo DO156A má velmi dobrý poměr cena/výkon a nízkou hlučnost uváděnou 51 dB, což potvrzují v recenzích i samotní spotřebitelé. Může fungovat jako ventilační stroj, zvlhčovač, ochlazovač a čistič vzduchu. Zajímavostí je u tohoto zařízení automatické otáčení lamel, které rozptyluje proud vzduchu po celé místnosti. Ovládání probíhá pouze na těle ochlazovače, dálkový ovladač v tomto případě přítomen není. Má však časovač, který lze nastavovat do doby 120 minut, transportní kolečka a 3 výkonností stupně, kdy na nejvyšší výkon proudí vzduch rychlostí 300 m3/h.

+ Tichý provoz s 51 dB, automatické otáčení lamel, ionizátor vzduchu
Nemá dálkové ovládání

ETA Coolio Mini 1568 90000

ETA Coolio Mini 1568 90000 recenze a test

Přenosný ochlazovač vzduchu ETA Coolio Mini 1568 90000 je opravdu velmi malý ochlazovač, který je ideální na pracovní stůl a slouží k přímému ochlazování člověka. S příkonem 7 W má velmi nízkou spotřebu elektřiny i malý objem zásobníku vody, který má objem jen 270 ml. Díky nízkému výkonu však tato zásoba vody vystačí na provoz 3 až 5 hodin, čímž překvapí. Může fungovat jako obyčejný ventilátor i jako ochlazovač, velmi snadno se ovládá přes dotykové plochy a zajímavostí je také ambientní barevné podsvětlení, které se mění.

+ Barevné podsvícení, kompaktní rozměry, 3 rychlosti ventilace
Malá nádržka na vodu

HECHT 3809

HECHT 3809 recenze a test

Kvalitní ochlazovač vzduchu s ionizátorem HECHT 3809 má průtok vzduchu 222 m3/h a to při příkonu jen 75 W. Zařízení má velmi dobrý poměr cena/výkon a snad jedinou jeho nevýhodou je absence koleček, které by se při hmotnosti ochlazovače 11,5 kg hodily. Je vybaven automatickým pohybem lamel, ionizátorem, časovačem i dálkovým ovládáním. Umožňuje nastavit výkon ventilátoru ve 3 stupních a má rovněž 3 volitelné režimy proudění vzduchu. Výrobce dodává spolu s ochlazovačem dvě speciální chladící náplně, které se přímo vkládají do zásobníku vody. Ten má mimo jiné značně nadprůměrný objem 9 litrů.

+ Velmi objemná nádrž vody, ionizace, výborný poměr cena/výkon
Bez transportních koleček

Ardes R04

Ardes R04 recenze a test

Chlazení vzduchu Ardes R04 je ochlazovač vzduchu s dobrým poměrem cena/výkon. Příkon 80 W nepatří mezi velké, nicméně v porovnání i díky němu dosahuje vyššího průtoku vzduchu 318 m3/h. Funguje buďto jako ochlazovač, zvlhčovač anebo jako čistička vzduchu. Kapacita zásobníku na vodu sice není s objemem 2,5 litru nikterak velká, za to však umožňuje vložení ledu, který zefektivní chladící efekt. Má automaticky oscilující lamely sloužící k usměrnění toku vzduchu, ukazatel hladiny vody a možnost nastavení 3 rychlostí výkonu. Vzhledem k nižší ceně však u tohoto modelu nenajdete dálkové ovládání, časovač, nebo funkci ionizace.

+ Nízká pořizovací cena, dobrý výkon 318 m3/h, automatické oscilační lamely
Menší objem zásobníku vody

Nejprodávanější ochlazovače vzduchu

Nejprodávanější ochlazovače vzduchu na trhu jsou ty od značek: Sencor, Rovus, Klarstein, Guzzanti. Oblíbené a kvalitní ochlazovače jsou také Trotec, Honeywell a ETA.

Jak vybrat ochlazovač vzduchu

Chlazení vzduchu funguje na jednoduchém principu proudění vzduchu přes studený filtr. Při výběru sledujte všechny důležité parametry, především pak průtok vzduchu, který udává výkon přístroje. Zaměřte se také na objem nádrže na vodu, míru hlučnosti, jednoduchost ovládání a rozměry. Mobilní ochlazovač vzduchu je možné vzít všude s sebou a vytvořit si v osobním prostoru příjemnější prostředí a pro náročné jsou na výběr přístroje s více funkcemi nebo příslušenstvím.

Jak funguje ochlazovač vzduchu

Ochlazovač vzduchu 3v1 fouká motorem poháněným ventilátorem vzduch přes filtr. Filtr je napuštěn studenou vodou, která vzduch zvlhčuje. V ně nádrže mohou být umístěny namrazovací kazety, nebo led, které zvyšují chladící účinnost. Lamely ventilátoru studený vzduch rozptylují do více směrů, což je rozdíl od stropního ventilátoru, který fouká jedním směrem.

Ochlazovač nezpůsobuje průvan, vzduch zároveň čistí a je vhodný do prostorů s velmi suchým vzduchem. V létě poslouží především k ochlazení vzduchu, v zimě pro zvlhčení. Nutností je doplňování vody do nádrže, ve vysokých teplotách i několikrát denně.

Před jeho nákupem se doporučuje v místnosti změřit relativní vlhkost vzduchu vlhkoměrem. Pokud je hodnota do 45 %, efektivita chlazení bude nejvyšší a vzduch se navíc příjemně zvlhčí. Pokud je naopak relativní vlhkost nad 60 %, efektivita chlazení již nebude velká a lepší volbou bude klimatizace. Ochlazovač vzduchu tedy vlhkost v prostoru zvyšuje, zatímco klimatizace vlhkost snižuje.

Průtok vzduchu

Důležitým parametrem je výkon ochlazovače uváděný hodnotou průtoku vzduchu. Uvádí se v m3/h nebo m3/min. Čím vyšší průtok vzduchu je, tím rychleji a větší objem vzduchu ochladí. Do prostorných místností je vhodný přístroj s průtokem až 1550 m3/h, levnější přístroje ochladí okolo 300 m3/h.

Ač se jedná o důležitější údaj, velká část výrobců u svých ochlazovačů průtok vzduchu nezmiňuje. Pokud by byl tento údaj dohledatelný u všech modelů, jednalo by se o ideální údaj, podle kterého porovnávat jejich výkonnost. Takto se lze objektivně orientovat podle příkonu zařízení, kdy čím vyšší příkon je, tím výkonnější bude i ochlazovač vzduchu.

Příkon

Příkon se uvádí ve wattech, popřípadě kilowatech (W nebo kW). Nenáročné přístroje mají příkon již od 5 W a průměrný příkon se pohybuje v rozmezí 30 až 70 W. Ty nejvýkonnější ochlazovače vzduchu mohou mít příkon až 200 W. Spotřeba elektřiny je proto u ochlazovačů velmi nízká, nemluvě o srovnání s mobilními klimatizacemi, které mají mnohonásobně vyšší příkon, a tedy i spotřebu.

Hlučnost

Udává se v decibelech (dB) a určuje, jak moc vás bude přístroj v místnosti vyrušovat. Ochlazovač má oproti klimatizaci nízkou hlučnost, avšak ventilátor slyšet je. Vybírejte produkt s nízkou hlučností, pokud poběží zařízení především během noci. U hlučnějších modelů se setkáte s hodnotou až 70 dB, nejtišší, méně výkonné ochlazovače, mají hlučnost kolem 40 dB. Nejběžnější reálná hodnota je okolo 50 dB.

Objem nádrže na vodu

Podle objemu poznáte, jak dlouho bude přístroj pracovat na jedno doplnění vody. Malé přístroje mají nádrž o objemu do 1 l. Výkonnější disponují nádrží s objemem 7 litrů a výjimečně se můžete setkat i s velkoobjemovými nádržemi 60 l.

  • Led – Při přidání ledu do nádrže zvýšíte efektivitu ochlazovače.
  • Namrazovací kazety – Další způsob na zlepšení účinnosti. U některých přístrojů bývají součástí.

Ovládání

Většina produktů se ovládá tlačítky, dotykovým panelem anebo dálkovým ovladačem, který zajistí pohodlné ovládání bez nutnosti vstávat ze židle. Ocení ho zejména starší nebo invalidní uživatelé. U dražších ochlazovačů najdete LED displej, na kterém se zobrazují všechny údaje o chodu a nastavení přístroje.

Manipulace

Bytový ochlazovač vzduchu má obvykle hmotnost do 10 kg a může být opatřen pojezdovými kolečky pro snazší manipulaci. Lehčí, přenosné modely bez koleček mívají pro snazší uchopení madlo na přenášení. Výkonnější přístroje mohou vážit 20 kg i více a při transportu je vhodná pomoc druhé osoby. Mobilní ochlazovače vzduchu, které jsou určeny pro ochlazení osobního prostoru, například při kancelářské práci, mají hmotnost do 1 kilogramu, jsou malé, a tedy i velmi snadno přenosné.

Design a rozměry

Aby přístroje ladily s interiérem, vyrábí se v mnoha provedeních, tvarech a barvách. Vzhled neovlivňuje funkčnost přístroje, ale spíše praktičnost a skladnost. Většina oblíbených ochlazovačů má užší a vyšší tvary, v nichž je motor ventilátoru uložen vertikálně. Jsou praktické a lze je umístit i do pokojů s omezeným prostorem. U vysoce výkonných modelů je třeba počítat s tím, že zaberou značný prostor. Průměrná šířka i hloubka přístrojů je zhruba 20-30 cm, a výška bývá obvykle 20-100 cm.

Vliv na zdraví

Vlhkost vzduchu musí být v místnosti optimální. Příliš vlhký vzduch přispívá k šíření roztočů a plísní, které mohou způsobovat problémy nejen alergikům. Obzvlášť, pokud jsou členové domácnosti astmatici nebo alergici, měla by být vlhkost vzduchu udržována v rozmezí od 40 % do 50 %. Při vlhkosti více než 60 % je již místnost silně zamořena nejen roztoči, ale i plísněmi, které nemusíte na první pohled vidět.

Topením v místnosti se vlhkost vzduchu snižuje. Když je však příliš nízká, může docházet k vysoušení pokožky a u osob trpících respiračními potížemi ke zhoršení dýchání. Přehánět se nemá ani dlouhý pobyt na příliš studeném vzduchu, který může podchladit sliznice, čímž by došlo k větší náchylnosti k infekcím. Velký vliv na zdraví má také množství iontů ve vzduchu, s čímž pomůže funkce ionizátoru.

Funkce

Některé přístroje vynikají svou multifunkčností a celoročním použitím, což zvyšuje jejich pořizovací cenu. Ovládací prvky také zjednodušují manipulaci.

  • Časovač – Díky němu lze nastavit čas zapnutí nebo vypnutí přístroje.
  • LED displej – Zobrazuje přehledný souhrn informací o nastavení přístroje.
  • Ukazatel vodní hladiny – Informuje o stavu hladiny bez nutnosti otevírání nádržky.
  • Noční režim – Přístroj v noci funguje se sníženou hlučností.
  • Indikátory – Ukazují uživateli stav chlazení.
  • Relaxační osvětlení – Možnost měnit barvy podle nálady lze u vybavenějších modelů.
  • Dálkové ovládání – Ovládání bez nutnosti chodit k přístroji ocení uživatel zejména při práci nebo starší či invalidní osoby.
  • Více rychlostí – U většiny modelů nastavíte rychlost ventilátoru ve více stupních.
  • Ohřívání vzduchu – V zimních měsících přijde vhod také ohřev vzduchu, tyto modely bývají označovány jako 4v1.

Ochlazovač vzduchu s ionizátorem

Součástí některých chladičů je ionizátor, který zajišťuje kvalitní a čistý vzduch. Vzduch obsahuje přirozeně anionty (záporné ionty), ale i kationty (kladné ionty). Zatímco anionty jsou zdraví prospěšné, kationy mají na zdraví člověka negativní vliv. Ionizátor vytváří prospěšné anionty, které následně ve vzduchu převládají. V přirozeném prostředí je poměr obou druhů iontů přibližně stejný, nicméně ve velkých městech a v panelácích se někdy vyskytuje pouze malé množství aniontů. Tento problém moderní doby se nazývá Sick building syndrome (syndrom nemocných budov) a problémem jsou použité materiály pro stavbu budov, které záporné ionty nepropustí dovnitř.

  • Kationty – Způsobují oxidaci buněk v celém těle, oslabují imunitní a nervový systém, což zrychluje stárnutí. Zvyšují také kyselost krve, která vede k vyšší produkci kyseliny mléčné. Všechny tyto aspekty vedou ke vzniku nádorových onemocnění. Vedlejšími problémy jsou časté bolesti hlavy, únava, deprese, potíže s dýcháním, vyšší krevní tlak, nespavost a další.
  • Anionty – Neutralizují kationty. Ve vzduchu v přírodě se vyskytují například po bouřce, u vodopádu nebo v lese. Jejich dýcháním se snižuje množství volných radikálů v těle, čímž se posiluje imunita. Díky nim má člověk lepší náladu, lepší výkonnost, soustředěnost, poklidněji spí, není tolik unavený, snadněji se mu dýchá a pokožka stárne pomaleji.

Chladič vzduchu vs. mobilní klimatizace

Volba mezi oběma přístroji závisí nejen na vlhkosti vzduchu v místnosti, ale také na požadované teplotě. Klimatizace dokáže ochladit vzduch až k 15 °C, zároveň ho ale velmi vysouší, což není vždy žádoucí.

  • Chladící výkon – Klimatizace bývají zpravidla výkonnější.
  • Voda vs. chladivo – Ochlazovač pracuje pomocí obyčejné vody, kterou je nutné doplňovat. Klimatizace používá chladivo, které se samo regeneruje pomocí elektřiny.
  • Spotřeba elektřiny – Klimatizace jsou náročnější na spotřebu. Příkon většiny ochlazovačů je méně než 100 W, u mobilních klimatizací je to většinou více než 1 kW.
  • Kompresor – Je součástí klimatizace, ochlazovač kompresor nemá.
  • Hlučnost – Díky absenci kompresoru je hlučnost ochlazovače nižší.
  • Vývod teplého vzduchu – Ochlazovač vzduchu do bytu vývod nepotřebuje. Přenosná klimatizace bez vývodu fungovat nebude.
  • Vlhkost vzduchu – Zatímco chladič vzduch zvlhčuje, klimatizace odvlhčuje.
  • Stabilita chladícího výkonu – U klimatizace je výkon stabilní a předvídatelný, na rozdíl od ochlazovače, u kterého výkon i dosažitelná teplota vzduchu kolísá.
  • Velikost – S ochlazovačem se díky menší velikosti i hmotnosti lépe manipuluje.
  • Cena – Klimatizace má vyšší pořizovací cenu i vyšší provozní náklady.

Údržba

Je velmi snadná. Při každodenním používání zahrnuje pouze čistění prachového filtru zhruba jednou za týden. Aby si přístroj udržel účinnost, doporučuje se výměna panelu s filtry asi jednou za 3 roky (záleží však na konkrétním modelu a doporučení výrobce). Pořizovací cena náhradního filtru však není velká. Dále se doporučuje jednou týdně čistit nádrž na vodu, aby se neusazovaly nečistoty a vodní kámen.

Ochlazovač vzduchu – zkušenosti, diskuze

Podle zkušeností uživatelů, kteří si již toto chlazení do bytu pořídili, je patrná převážně spokojenost s tímto typem spotřebiče. Důležité je však vědět, jak ochlazovač vzduchu pracuje, a nemít od něj přehnaná očekávání.

Ochlazovač vzduchu nikdy nedosáhne takového chladícího efektu jako přenosná klimatizace, což zkušenosti potvrzují. Pokud je však v prostoru dodržena nízká vlhkost, která je předpokladem správné funkčnosti, chladnější vzduch se dostaví, a to v dobrém poměru k pořizovací ceně ochlazovače a s nízkou spotřebou elektrické energie.

Mnoho negativních zkušeností tak pramení z nepochopení principu ochlazovače a následného zklamání spotřebitelů, kteří jsou nespokojeni se slabým výkonem chlazení. Objektivní kritika pak směřuje u některých typů k vyšší hlučnosti, při které již může být problém v noci spát.

Otázky při výběru ochlazovače vzduchu

Proč vybrat ochlazovač vzduchu s ionizátorem?

Ionizátor zajišťuje čistější a kvalitnější vzduch. Vytváří záporné ionty (anionty), které jsou zdraví prospěšné a neutralizují škodlivé kladné ionty (kationty). Podle studií zajišťuje lepší soustředěnost, výkonnost, lepší spánek, pomalejší stárnutí pleti, snižuje únavu a zlepšuje náladu. Ve městech v panelácích se vyskytuje aniontů velmi malé množství, proto se použití ionizátoru doporučuje.

Co je ochlazovač vzduchu 3v1?

Přístroj 3v1 zajišťuje především v letních měsících efektivní chlazení vzduchu, čistění vzduchu a také dodává do místnosti přiměřenou vlhkost. Pořídit lze i model 4v1, který se postará v zimních měsících i o ohřátí vzduchu, přičemž se nemusíte bát o příliš suchý vzduch. Čtvrtou funkcí může být také ionizátor, a tak záleží vždy na konkrétním ochlazovači, jakými funkcemi disponuje.

Přenosnou klimatizaci nebo ochlazovač vzduchu do bytu?

Záleží především na požadovaném výkonu a vlhkosti. Klimatizace je zpravidla výkonnější a má také mnohem vyšší spotřebu elektrického proudu. Chladí pomocí chladiva a není potřeba do ní dolévat vodu. Nutností je však vývod horkého vzduchu, mobilní klimatizace do bytu bez vývodu neexistuje. Zohledněte také optimální vlhkost vzduchu v místnosti. Klimatizace odvlhčuje, ochlazovač vlhkost zvyšuje.

Jaká je cena ochlazovače vzduchu?

Nejobyčejnější modely, které nemají vysoký chladící výkon, mají pořizovací ceny v řádech stokorun. Jsou vhodné pro nenáročné uživatele do malých místností. Nejprodávanější ochlazovače stojí 1500 až 5000 Kč, ochladí vzduch ve větších prostorech a disponují několika dalšími funkcemi.

Jaké jsou nejlepší značky ochlazovačů vzduchu?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce ochlazovačů vzduchu patří Sencor, Eta nebo Klarstein. Velice populární je také značka Rovus, která je známá malými osobními ochlazovači vzduchu. Ochlazovače vyrábí i známí výrobci přenosných klimatizací, jako například DeLonghi, Orava nebo Domo. Nejvýhodněji koupíte všechny zmíněné značky, a další, v e-shopu. V sezóně je však také nabízejí hobby markety jako je Obi a elektra typu Datart nebo Planeo. Některé pak může prodávat Kaufland nebo Tesco.