Nejlepší odolné mobily 2023 | Recenze 6 TOP

Odolné telefony jsou specifickou kategorií v rámci chytrých i tlačítkových telefonů, které jsou schopny odolat náročnějším podmínkám než telefony běžné. Zájem o ně mají především vyznavači různých outdoorových i extrémních aktivit a jako pracovní telefon jej rádi používají řemeslníci všeho druhu, případně stavaři a lidé s podobným povoláním. Díky své zvýšené odolnosti je upřednostňují i někteří běžní spotřebitelé, neboť většina i méně odolných mobilních telefonů obstojí při pádu, nebo při namočení. O tom, jak moc odolný daný telefon je, hovoří normy stupně krytí, které jsou nejčastěji IP68, IP69, nebo MIL-STD-810G. O jejich významů a dalších funkcích, které odolné telefony mohou mít, se dozvíte více níže. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší odolné telefony pro rok 2023, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší outdoorové telefony dle porovnání (Test 2023)

VzhledModelStupeň krytíBaterieOrientační cenaDostupnost
iGET Blackview GBV9900 Pro recenze a testiGET Blackview GBV9900 ProIP68, IP69K, MIL-STD-810G4 380 mAh15 000 Kč
Doogee S96 PRO recenze a testDoogee S96 PROIP68, IP69K, MIL-STD-810G6 350 mAh7 300 Kč
Nokia 800 Tough recenze a testNokia 800 ToughIP68, MIL SPEC 810G2 100 mAh2 900 Kč

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší voděodolné telefony dle porovnání (Test 2023)

VzhledModelStupeň krytíBaterieOrientační cenaDostupnost
Samsung Galaxy Xcover Pro G715 recenze a testSamsung Galaxy Xcover Pro G715IP68, MIL-STD-810G4 050 mAh9 700 Kč
Ulefone Armor 10 recenze a testUlefone Armor 10IP68, IP69K, MIL-STD-810G5 800 mAh12 990 Kč
Samsung Galaxy Xcover 5 G525F recenze a testSamsung Galaxy Xcover 5 G525FIP68, MIL-STD-810G3 000 mAh6 900 Kč

Zobrazit celou nabídku

Nejprodávanější odolné telefony na trhu

Mezi nejprodávanější odolné telefony patří:

Nerozbitné a nejodolnější telefony mají speciální konstrukci obalu (CAT, iGET, myPhone..). Spolehlivý odolný telefon může být i klasický smartphone (Apple, Xiaomi..), nejcitlivější je vždy displej.

Jak vybrat odolný telefon

Odolný mobilní telefon se zaměřuje převážně na ochranu před vnějšími vlivy a na zachování funkčnosti za náročných okolních podmínek. Proto nejeden outdoorový telefon v důsledku této ochrany ztrácí na úkor dalších parametrů, nejčastěji spotřebitelé skloňují kvalitu fotoaparátu. Není to však samozřejmostí, k dispozici jsou odolné smartphony, které přežijí bez úhony jak pády, vodu, tak i kvalitně fotí, jen se v tomto případě musíte smířit s vyšší cenovkou.

Outdoor telefon

Outdoor mobil, jak říká sám název je předurčen k tomu, aby obstál ve venkovním prostředí – na horách, na túrách, v lese, nebo na vodě. Většina modelů má na první pohled patrný robustný kryt, který je nejčastěji pogumovaný, nebo je tvořený jiným odolným materiálem. U některých modelů najdete také praktické poutko, které poslouží k zavěšení v místě bivakování, nebo k jeho zajištění k batohu, či přímo k výstroji člověka.

V závislosti na stupni krytí jsou odolné vůči prachu, písku a další špíně, která na vás venku, či při náročném zaměstnání číhá. Samozřejmostí také bývá odolnost vůči vodě, a to nejenom proti vodě stříkající. Odolný mobil zvládne také ponoření do vody, a to na určitou dobu a do určité hloubky, kterou uvádí výrobce u konkrétního odolného mobilního telefonu. Ty nejlepší outdoorové telefony obstojí i proti tlaku vody, proti páře, nebo při působení horké vody o teplotě až 80 stupňů Celsia.

Voděodolný telefon

Voděodolný mobil nemusí na první pohled vypadat jako nedobytné monstrum, které v uvozovkách přežije i přejetí tankem. Mnohem častěji vypadá vodotěsný telefon zcela běžně jako jakýkoliv jiný smartphone, což většinu uživatelů spíš potěší. Vodotěsný mobil by měl splňovat minimálně jednu normu stupně krytí, které jsou zmíněné níže. Vždy je však nutné u konkrétního modelu zjistit, jakým konkrétním podmínkám odolný mobil odolá a na jak dlouho.

Jak zacházet s voděodolným mobilem

Jako vlastník vodotěsného telefonu byste rozhodně neměl mobil zbytečně namáčet pokaždé, kdy uvidíte vodu, nebo k tomu budete mít příležitost. Tato ochrana je určena pro náhodný kontakt s vodou a s tím byste měli vždy počítat. Vodotěsným mobilem sice můžete fotit pod vodní hladinou, nebo pod ní natáčet videa, mobilnímu telefonu, a zejména pak odkrytým částem, to příliš nesvědčí. Dotyková vrstva displeje navíc pod vodou přestává fungovat, a tak je nutné k focení používat hardwarová tlačítka, nebo si focení/natáčení zapnout ještě před tím, než jej pod vodní hladinu ponoříte.

Kdy můžete být naprosto bez starostí je například za deště, nebo v místech, kde je vysoká koncentrace vzdušné vlhkosti. I při kontaktu s čistou vodou můžete zůstat relativně v klidu. Jakmile však vodotěsný telefon polijete sladkým nápojem, typicky džusem, kolou, pivem, nebo vínem anebo jej ponoříte do slaného moře, je důležité poté telefon vždy důkladně opláchnout čistou sladkou vodou a nechat ho pořádně vyschnout. Odkryté konektory nabíjení, sluchátko, nebo reproduktory se vody mohou zbavovat i několik dní, a tak je lepší nějaký čas mokrý telefon nenabíjet, nepřipojovat sluchátka do 3,5 mm jack konektoru a podobně – případné starosti s napůl funkčním telefonem, nebo dlouhé reklamace za to nestojí.

Odolný smartphone

Odolný smartphone je pro lidi, kteří se již s chytrým telefonem naučili žít anebo se s ním v ruce již narodili, jasnou volbou. Nezůstávají ochuzeni o všechny aplikace, na které jsou zvyklí, a zároveň dostanou vyšší odolnost, případně i odolnost vůči vodě. Šasi odolného chytrého telefonu může působit na první pohled velmi robustně, a i v praxi telefon dokáže velmi dobře ochránit. Horší je to s ochranou displeje, který i když může mít sebelepší tvrzenou ochranu, zůstává nejnáchylnější části na telefonu. Pakliže potřebujete display ochránit co možná nejlépe, nevyhnete se použití otevíracího pouzdra, které display chrání nejlépe, nebo nalepení další vrstvy tvrzeného skla, které v případě pádu praskne namísto toho, aby prasknul přímo display.

Odolný tlačítkový telefon

Pokud hledáte opravdu téměř nerozbitný telefon, oslovit by vás mohly právě odolné telefony s tlačítky a malým displejem. Pokud si vzpomenete, kolik toho dokázala ustát ikonická Nokia 3310, pak se dají tlačítkové telefony, navíc vylepšené o další krytí, právem považovat za téměř nezničitelné.

Nerozbitný mobil sice neexistuje, díky malému tělu a zejména malému displeji se však významně eliminuje možné poškození, které by znemožňovalo další funkčnost. Tato výhoda je samozřejmě vykoupena horší ovladatelností i funkčností, na kterou jsme zvyklí z chytrých telefonů a ano, ani fotoaparát na tom ve srovnání nebude kdo ví jak perfektně.

Za to však nabídnou odolnost dle stupně krytí, často velmi dlouhou výdrž baterie a spolehlivost sobě vlastní. Odolný tlačítkový telefon tak může být ideální jako záložní expediční telefon pro případ, že o svůj hlavní mobilní telefon přijdete. K zavolání pomoci poslouží dokonale, stejně jako k telefonování na stavbách, nebo outdoorových akcích.

Normy stupně krytí

Stupeň krytí IPxx

Nejrozšířenější normou stupně krytí je označení IP, které udává odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizího tělesa a vniknutí kapalin, zejména pak vody. IP kód je doplněn dvěma číslicemi, přičemž první číslice udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů (v rámci mobilních telefonů se jedná hlavně o ochranu proti prachu). Druhá číslice pak označuje stupeň ochrany právě proti vodě, což nás u odolných telefonů zajímá nejvíce. Kombinací IPxx je pro elektronická zařízení několik, zde uvedeme pouze ty hlavní, které se týkají právě odolných mobilů.

  • IP65 – Odolný telefon je chráněn proti tryskající vodě, přičemž voda míří 6,3 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu při tlaku 30 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
  • IP66 – Odolný mobilní telefon je chráněn proti intenzivně tryskající vodě. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
  • IP67 – Odolný mobil je chráněn proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky jednoho metru.
  • IP68 – Odolný telefon je chráněn proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.
  • IP69 – Odolný mobil je chráněn proti tryskající vysokotlaké teplé vodě.

Je potřeba podotknout, že pokud odolný mobil splňuje jakoukoliv vyšší normu, automaticky splňuje i normy předchozí. V případě odolných mobilních telefonů se s prvním číslem jiným než 6 nesetkáme a toto první číslo značí úplnou ochranu proti vniknutí prachu. (zdroj: wikipedia)

Armádní certifikace odolnosti MIL-STD-810

MIL-STD-810 je univerzální armádní standard využívaný ministerstvem obrany USA. V Rámci odolných mobilních telefonů můžeme narazit na standard MIL-STD, který stanovuje jednotné technické požadavky na vojenské, nebo komerční postupy a praktiky pro tento účel pozměněné a na standard MIL-SPEC, který pojednává o požadavcích pro unikátní materiály používané vojsky a úpravu pro komerční předměty. (zdroj: článek)

Zatímco stupeň krytí IPxx udává vlastnosti, kterým je podle určitého stupně krytí odolný telefon schopen vzdorovat, tato armádní specifikace určuje metody testování odolného telefonu, kterými při certifikaci prošel. Jelikož se jedná o univerzální armádní standard, metod testování je v této certifikaci několik desítek a rozhodně ne všechny metody jsou určené pro elektroniku a obzvláště pak pro mobilní telefony.

Kterými konkrétními metodami testování odolný mobil prošel by vám měl seriózní prodejce a výrobce dokázat sdělit.

Technické parametry

Stejně jako jakýkoliv smartphone, nebo tlačítkový telefon, i v případě odolných verzí nezapomeňte vybírat podle technických parametrů, které jsou neméně důležité, jako sám stupeň krytí. K čemu by vám pak byl odolný smartphone, u kterého by jakákoliv větší aktivita byla pomalá a aplikace se nepříjemně sekaly.

Zaměřte se tedy jak na typ procesoru, velikost operačních pamětí a samozřejmě na podporu mobilních sítí, kde by dnes již neměly chybět podporované frekvence pro LTE. Rychlá síť LTE nemusí být doménou pouze odolných smartphonů, ale lze se s ní setkat také u odolných tlačítkových telefonů. Z praktického hlediska si ověřte s kolika SIM kartami dokáže odolný telefon pracovat a případně jestli umožňuje rozšířit úložný prostor paměťovými kartami. Samozřejmostí by měla být podpora GPS a u některých také NFC.

Display

Ochranu displeje zajišťuje ve většině případech Gorilla Glass, nebo jiné tvrzené sklo. Pokud se k danému typu odolného telefonu dá dokoupit další tvrzené sklo, rozhodně neváhejte a nechte si jej na display nalepit, při troše šikovnosti to zvládnete i sami doma. Dotykové odolné telefony jsou na poškození displeje náchylné podobně jako mobily běžné, dodatečná ochrana je tedy na místě. Některé modely jsou vybaveny další inteligentní technologií, která umožňuje ovládat display i s nasazenými rukavicemi, což rozhodně při práci, nebo v zimních náročných podmínkách, přijde vhod.

Baterie

Je zvykem, že odolné telefony mají velikost baterie větší než běžné mobily. Výjimkou tak nejsou velikosti větší jak 4000 mAh a některé modely nabídnou i kapacitu baterie 5000 mAh. Čím více telefon používáte, tím rychleji se logicky baterie vyčerpá. V tomto směru však mohou zaujmout tlačítkové odolné telefony, které mají mnohem menší spotřebu elektrické energie a dokážou nabídnout výdrž až několik desítek dní.

Speciální funkce

Zatímco některé odolné mobily poskytnou výbornou ochranu proti prachu i proti vodě, modely, které jsou určené především jako pracovní telefon pro řemeslníky, stavaře, nebo techniky, toho dokážou nabídnout ještě mnohem více.

Příkladem může být odolný telefon značky CAT, který kromě stupně krytí IP69 nabídne i několik unikátních technologií, které byste u jiného odolného telefonu hledali marně. Zabudovaná termokamera FLIR dokáže měřit teplotu předmětů, plochy i místa a nahradí tak drahé přístroje, které se používají v řadě odvětví. Velmi praktický nejenom pro řemeslníky může být vestavěný laser sloužící k měření vzdálenosti a v neposlední řadě může být takový telefon vybaven i senzorem kvality vzduchu, který přehledně zjistí složení ovzduší, jeho vlhkost a samozřejmě i teplotu.

Operační systém

Voděodolný telefon v dnešní době seženete jak s operačním systémem iOS, tak samozřejmě také s Androidem. Nabídka konkrétních modelů sice není velká, nicméně odpovídá poptávce, která je ve srovnání s běžnými mobily menší. Odolných telefonů s Androidem najdete v nabídkách e-shopů přeci jen značně více, a tak není problém vybrat přesně takových technických a ochranných specifikací, které vyžadujete.

Otázky při výběru odolného mobilu

Jaký voděodolný telefon?

Voděodolný mobil nemusí být v popisu uváděn vůbec jako odolný, většina vlajkových mobilů předních výrobců odolné vůči vodě jsou, a přitom to ve výčtu dalších parametrů můžete snadno přehlédnout. V parametrech se zaměřte na údaj IP68, nebo IP69, který kromě odolnosti vůči prachu zaručuje také odolnost proti vodě – co konkrétně telefon ustojí se však u jednotlivých modelů značně liší.

Jaký odolný pracovní telefon?

Rozhodnutí se odvíjí podle vašich potřeb a požadavků, pakliže při práci potřebujete především telefonovat a občas zkontrolovat email, nebo napsat SMS zprávu, pravděpodobně bude vhodnější odolný tlačítkový telefon, který vydrží déle nabitý a snese i hrubější zacházení. Pokud však potřebujete fotografovat, nebo používat navigaci, rozhodně pro svůj pracovní mobil vyberte chytrý odolný smartphone.

Jaké jsou nejlepší značky odolných telefonů?

Oblíbené značky mobilních telefonů, u kterých se lze spolehnout na jejich kvalitu, bohužel mnoho odolných telefonů nenabízí, výjimku však tvoří značka Samsung, která dlouhodobě několik odolných telefonů ve svém portfoliu nabízí vždy. Vedle Samsungu jsou oblíbené také na odolné telefony CAT, či případně Hammer. Dalšími méně známými značkami jsou pak Doogee, iGET, Cubot, nebo MyPhone.

Kde koupit odolný telefon?

S nákupem odolného mobilu je to celkem snadné, vše hovoří pro to jej pořídit na internetu v jednom z mnoha e-shopů. Jak již bylo několikrát zmíněno, odolné telefony patří k okrajovému sortimentu, a tak jich mnoho na pultech kamenných prodejen nenajdete. Na internetu můžete modely snadno porovnat a vybrat si navíc z daleko širší nabídky, nezapomeňte také projít hodnocení a recenze spotřebitelů, které mohou být ve finále rozhodující.