Vybíráme nejlepší odšťavňovač

Zdravý životní styl zahrnuje nejen fyzickou aktivitu, ale také kvalitní stravování, jehož součástí je odšťavňovač na ovoce, zeleninu nebo byliny, se který připravíte čerstvě vylisovanou šťávu plnou prospěšných látek. Na výběr máte dva typy, a to odstředivé a šnekové odšťavňovače, které se odlišují způsobem extrakce šťáv. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší odšťavňovače pro rok 2024, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší odšťavňovače (Test 2024)

Nejprodávanější odšťavňovače na trhu

Mezi nejprodávanější odšťavňovače patří Silvercrest (Lidl), Bosch, ETA, Sencor, Tefal a Concept. Nejspolehlivější odšťavňovač ovoce je Sana Juicer, nebo také G21.

Recenze odšťavňovačů

Bosch MES25A0

Bosch MES25A0 recenze a test

Odstředivý odšťavňovač Bosch MES25A0 patří k nejoblíbenějším odšťavňovačům, a navíc nabízí atraktivní poměr cena/výkon. Rychlost je regulovatelná, byť jen ve dvou stupních a ve výbavě najdete také kartáč na čištění síta. Objem nádoby na šťávu je 1,25 l, pro odpad pak 2 litry. Šikovně řešený je plnící otvor, který je dostatečně velký a nemusíte se zdržovat s krájením ovoce či zeleniny na drobné kusy.

Pro – Velký plnící otvor, cena/výkon
Proti – Výkon motoru

ZOBRAZIT NABÍDKU

Concept LO7065

Concept LO7065 recenze a testConcept LO7065 je multifunkční šnekový odšťavňovač, který disponuje slušnou výkonností (zpracuje 1,5 kg rybízu za 2 min). Má velký plnící otvor o rozměru 75 mm a sítka na šťávu, smoothie a studené dezerty. Podle uživatelských ohlasů je rovněž tichý, takže bez vyrušení připravíte například snídani. Praktická je i záklopka uzavírající odvod šťávy, takže vám nebude odkapávat. Odšťavňovač lze rozložit a pomocí přibaleného kartáčku důkladně vyčistit. Obě nádoby (šťáva, odpad) mají kapacitu 1 litru.

Pro – Tichý a multifunkční
Proti – Absence držáku kabelu

ZOBRAZIT NABÍDKU

ETA Fresher 0032

ETA Fresher 0032 90000 recenze a testAtraktivním nerezovým provedením se vyznačuje odstředivý odšťavňovač ETA Fresher 0032 s plynulou regulací otáček pro odlišnou zeleninu a ovoce. Odšťavňovač lze rozebrat a mýt v myčce, samozřejmě bez motoru a nerez základu. Zbytek lze vyčistit přibaleným kartáčkem. Tento model je poněkud skromnější v objemu nádoby pro šťávu (0,7 l), z bezpečnostní výbavy lze zmínit protiskluzové nožičky a bezpečnostní spínače.

Pro – Plynulo regulovatelné otáčky
Proti – Objem nádoby na džus

ZOBRAZIT NABÍDKU

G21 Horizontal Chamber

G21 Horizontal Chamber recenze a testOdšťavňovač G21 Horizontal Chamber se šnekovým systémem patří k nejúspornějším modelům na trhu díky příkonu pouhých 150 W. Za zmínku také stojí keramický šnek, který je šetrnější k prospěšným látkám. Menší opotřebení a vyšší výtěžnost zajišťuje funkce Optimal Seal, díky čemuž nebude problém zpracovat drobné plody, listovou zeleninu, bylinky nebo obilné trávy. Co lze vytknout je velikost plnícího otvoru, vyžadující předkrájení na menší kousky.

Pro – Keramický šnek, úsporný a tichý
Proti – Velikost plnícího otvoru (45 mm)

ZOBRAZIT NABÍDKU

Kenwood JE850

Kenwood JE850 recenze a testK odstředivým odšťavňovačům se řadí také Kenwood JE850, který má velký příkon (1500 W), díky kterému pro něj není problém zpracovat kilogramy ovoce i zeleniny. Dosvědčují to i přítomné nádoby a jejich kapacita. U šťávy je to 1,5 l, pro odstředěnou dužinu pak 3 l. Nadstandardní je i rozměr plnícího otvoru se svými 85 milimetry. Otvor i tělo odšťavňovače je navíc kovové, sítko pak z nerezu.

Pro – Kapacita nádob a rozměr plnícího otvoru
Proti – Vyšší spotřeba

ZOBRAZIT NABÍDKU

Tefal ZC500

Tefal ZC500H38 recenze a testSpecifikem šnekového odšťavňovače Tefal ZC500 jsou externí nádoby, a to jak pro odpad, tak šťávu. Obě mají objem jednoho litru a doplňuje je sada dvou filtrů s malými otvory (příprava šťávy) a většími na protlaky, džemy nebo polévky. Jelikož pracuje na principu pomalého lisování, není problém získat šťávu také z bylin.

Pro – Nádoby (šťáva, odpad) jsou externí
Proti – Velikost vstupního otvoru

ZOBRAZIT NABÍDKU

Philips HR1855

Philips Viva Collection HR1855/80 recenze a testDalší odstředivý odšťavňovač ve výběru je Philips HR1855 s kulatou konstrukcí, obzvláště vhodnou pro snadné mytí. Šikovně zpracované je také speciálně vybroušené sítko, které umyjete i bez kartáčku. Objemem nádob se tento model řadí k podprůměrným, na druhou stranu je zde velký plnící otvor. Pozor byste si měli dát na výšku spotřebiče (36,5 cm), aby vyhovoval dispozicím vaší kuchyně.

Pro – Konstrukce (snadné sestavení i mytí)
Proti – Absence uzávěru odkapávání

ZOBRAZIT NABÍDKU

ETA Vital Press 1032

ETA Vital Press 1032 90000 recenze a testZajímavostí šnekového odšťavňovače ETA Vital Press 1032 je funkce Revers pro obrácený chod motoru, díky čemuž můžete uvolnit zaseknutou surovinu bez nutnosti přístroj rozebírat. Méně obvyklá je také větší nádoba na šťávu (1 l), než na odpad (0,9 l). Funkce DripStop zazátkuje odvod a tím zabrání nechtěnému odkapávání a na údržbu je ve výbavě kartáček na sítko, přičemž je zde rovněž možnost mytí komponent v myčce.

Pro – Dotykové ovládání, funkce pro obrácený chod motoru
Proti – Menší plnící otvory

ZOBRAZIT NABÍDKU

Tefal ZN 355

Tefal ZN355C3E recenze a testPro malé kuchyně nebo nenáročné uživatele je vhodný odstředivý odšťavňovač Tefal ZN 355, který lze rovněž přestavit na citrusovač. Šťávu lze zachytávat jak do džbánku, tak přímo do skleniček. Plnící otvor se řadí se svým rozměrem 49 mm k průměru a některé větší kousky bude potřeba nakrájet. Tělo odšťavňovače je z kovu, filtr pak z nerez oceli. O kompaktnosti hovoří nejen jeho rozměry, ale také jeho hmotnost (3 kg).

Pro – Malé rozměry a hmotnost, lze přestavit na citrusovač
Proti – Horší výtěžnost

ZOBRAZIT NABÍDKU

Guzzanti GZ 020

Guzzanti GZ 020 recenze a testŠnekový odšťavňovač Guzzanti GZ 020 patří do nižší cenové kategorie a současně se řadí i k úspornějším modelům vzhledem k příkonu 150 W. Skrze průměrný 66 mm plnící otvor a dvě sítka v závislosti na surovině, odšťavníte potraviny do nádobky o objemu 1 litru. Také tento odšťavňovač disponuje zpětným chodem, díky kterému z přístroje dostanete zbytky dužiny. Díky pomalému lisování je přístroj rovněž velmi tichý.

Pro – Zpětný chod a snadné čištění, hlučnost
Proti – Slabší motor

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat odšťavňovač

Důležitým rozhodnutím při výběru odšťavňovače je volba jeho typu. Až poté jde o parametry nebo funkce, které konkrétní model může nabídnout.

Šnekové odšťavňovače

Šnekový odšťavňovač si poradí téměř se všemi druhy ovoce, zeleniny i bylin. Má menší příkon, nízké otáčky, je tišší a může být vybaven dalšími funkcemi. Šťáva z něj má výraznou chuť, může mít dužinu či zákal, obsahuje všechny enzymy, minerály, vitamíny a vydrží až 24 hodin. Pracuje na principu šneku umístěného na hřídeli, který svým otáčením surovinu rozmělňuje a šťávu lisuje skrze sítko do nádoby.

Odstředivé odšťavňovače

Odstředivý odšťavňovač je výkonnější, vydrží pracovat delší dobu v kuse, bývá hlučnější, s vyšší spotřebou a vyšším příkon. Šťáva z něj je čirá, mívá na povrchu chutnou pěnu a je určena k okamžité spotřebě. Vzniklým teplem při procesu se znehodnocuje část výše zmíněných zdraví prospěšných látek. Princip odšťavnění pracuje tak, že vloženou surovinu rozsekají nože při vysokých otáčkách a vzniklé drobné kousky se poté odstřeďují a šťáva zatéká do nádoby.

Příkon a otáčky

Šnekové se pohybují v rozmezí 150 až 300 W, odstředivé pak 1000 W a více. Důvodem je odlišný princip získání šťávy popsaný výše. V tomto světle není překvapivé, že šnekový typ odšťavňovače je do značné míry atraktivnější, ať už nižší spotřebou, tak i zachovanými vitamíny a minerály. U odstředivých odšťavňovačů je potřeba dát pozor také na otáčky. Čím vyšší příkon, tím obvykle i vyšší počet otáček.

U šnekových se setkáváme s 60 až 100 otáček za minutu a nemusíte jim ve výběru přikládat velkou váhu. Důležitější je to u odstředivých modelů, kde se setkáte klidně až s 13 000 otáčkami, což urychluje přípravu šťávy a její napěnění, ovšem za cenu znehodnocení vitamínů a minerálu vlivem vzniklého tepla. U odstředivého typu se také setkáte s nastavitelnými rychlostmi a případným plynulým regulováním. Šnekový odšťavňovač typicky disponuje pouze jednou, maximálně dvěma rychlostními stupni.

Objem nádob

Běžně jsou u odšťavňovače dvě nádoby, a to na šťávu a odpad, přičemž některé modely mají nádoby integrované do těla zařízení a jiné volně stojící. Nádoba na šťávu je zpravidla menší a pohybuje se kolem 1 litru.

Hlučnost a doba chodu

Šnekové odšťavňovače mají díky pomalému lisování tišší chod, ovšem omezenější dobu chodu, kdy zvládne přibližně 3 litry šťávy, než bude potřebovat vychladnout. Odstředivé odšťavňovače generují více hluku vlivem vysokých otáček, snesou však delší kontinuální dobu používání.

Údržba a mytí v myčce

Dnešní odšťavňovače lze pohodlně rozebrat a většinu částí také mýt v myčce nádobí. Je však vhodné si zjistit, které přesně, například sítko může být následně nepoužitelné. U některých modelů se můžete setkat s automatickým čištěním, při kterém například odstředivou silou zařízení z velké části zbaví vlákniny. Nenahrazuje to důkladné dočištění, bez kterého by hrozil výskyt vodního kamene nebo například plísní. Nejcitlivější na zanesení je přirozeně sítko, které byste měli udržovat čisté přiloženým kartáčkem.