Vybíráme nejlepší opalovací krém

Top 3 opalovací krémy

Daylong Ultra

Piz Buin Tan & Protect

Bioderma Photoderm Kid

Opalovací krém na obličej a tělo se střední ochranou a fotostabilními filtry. Je extrémně odolný vůči vodě a obsahuje Aloe vera a vitamín E.Opalovací krém na zhnědnutí s Illumitone™ zrychlující opálení až o 70%. Poskytuje vysokou ochranu SPF 30 a je obohacen vitamínem E.Opalovací krém pro děti od 3 let s velmi vysokou ochranou SPF 50+. Díky spreji se snadno nanáší, má patentovanou buněčnou bioochranu a vhodný je pro citlivou pokožku.

Orientační Cena
605 Kč

Orientační Cena
179 Kč

Orientační Cena
430 Kč

Opalovací krém je nedílnou výbavou každého, a to nejen v létě při pohybu na slunci, ale podle dermatologů nejlépe celoročně. V současné době jsou dostupné nejenom klasické krémy, ale také opalovací oleje, mléka nebo spreje. Rozlišit je potřeba také opalovací krémy na obličej nebo dětské opalovací krémy. V současné době se prosazují opalovací krémy přírodního původu, které by měly být k pleti a pokožce nejšetrnější a často jsou také bez parfemace. Jako stěžejní se při výběru jeví ochranný faktor SPF, který určuje délku bezpečné doby na slunci. Při výběru hraje roli samozřejmě objem balení a typ pokožky, pro kterou je opalovací krém vhodný. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší opalovací krémy pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší opalovací krémy (Test 2024)

VzhledModelFormaObjemOchranný faktorParfemaceVoděodolnostTyp pokožkyDostupnost
Daylong Ultra recenze a testDaylong UltraMléko200 mlSPF 25NeAnoVšechny typy
Piz Buin Tan & Protect recenze a testPiz Buin Tan & ProtectOlej150 mlSPF 30AnoAnoVšechny typy
Bioderma Photoderm AR recenze a testBioderma Photoderm ARKrém30 mlSPF 50+NeNeCitlivá
Daylong Baby recenze a testDaylong BabyKrém50 mlSPF 30NeAnoCitlivá
Bio Vivaco opalovací mrkvový olej SPF15 recenze a testBio Vivaco opalovací mrkvový olej SPF15Olej150 mlSPF 15-AnoVšechny typy
Bioderma Photoderm Kid recenze a testBioderma Photoderm KidSprej200 mlSPF 50+NeAnoCitlivá
La Roche-Posay Anthelios XL recenze a testLa Roche-Posay Anthelios XLGel50 mlSPF 50+NeAnoSmíšená, mastná, citlivá
Garnier Ambre Solaire Resisto Kids recenze a testGarnier Ambre Solaire Resisto KidsMléko200 mlSPF 50+NeAnoCitlivá
Ladival spray OF50 recenze a testLadival spray OF50Sprej200 mlSPF 50+NeAnoCitlivá
Bioderma Photoderm Bio Family spray recenze a testBioderma Photoderm Bio Family spraySprej400 mlSPF 30AnoAnoCitlivá
Daylong Extreme recenze a testDaylong ExtremeMléko100 mlSPF 50+NeAnoCitlivá
Vichy Idéal Soleil recenze a testVichy Idéal SoleilKrém50 mlSPF 50+AnoAnoNormální, citlivá, suchá

Zobrazit celou nabídku

TIP:

Recenze přípravků na opalování

Daylong Ultra

Daylong Ultra recenze a test

Opalovací krém Daylong Ultra je charakteristický mimořádně dlouhou výdrží na slunci, čemuž odpovídají i uživatelské recenze. Po aplikaci není pokožka mastná a potěší i extrémní odolnost vůči vodě. Má střední ochranný faktor SPF 25, který spolehlivě ochrání jak před UVA, tak před UVB zářením. Jeho složení je bez konzervačních látek i bez přidaného parfému, přidán je naopak vitamín E a Aloe Vera. Krém na opalování je dermatologicky testován, rychle se vstřebává a snadno se roztírá.

Piz Buin Tan & Protect

Piz Buin Tan & Protect recenze a test

Olej na opalování Piz Buin Tan & Protect nabízí vysokou ochranu SPF 30 až SPF 50, je určen pro všechny typy pokožky a díky aplikaci pomocí spreje se snadno a pohodlně nanáší. Obsahuje přírodní antioxidant vitamín E, který chrání pokožku před volnými radikály a zajímavostí je také přítomnost složky Illumitone™, která urychluje přírodní opalovací proces až o 70 procent. Právě díky této složce uspokojí i ty, kteří hledají opalovací krém na zhnědnutí. Pokožce dodává lesk, spolehlivě ji chrání a bezpečně opaluje, navíc dobře odolává vodě i potu.

Bioderma Photoderm AR

Bioderma Photoderm AR recenze a test

Opalovací krém na obličej Bioderma Photoderm AR se chlubí nejenom přírodním složením, ale také přichází s mnoha zajímavými vlastnostmi. Za zmínku stojí zejména patent buněčné bioochrany™, který podporuje obranyschopnost pokožky při opalování, ale také schopnost tónování, a to do příjemných, nikoliv oranžových tónů. Předností je dále použití u osob s citlivou pokožkou, což navíc v kombinaci s ochranným faktorem 50+ zajišťuje maximální ochranu. Jako nevýhodu lze zmínit menší balení a pravděpodobně slabou odolnost vůči vodě.

Daylong Baby

Daylong Baby recenze a test

Opalovací krém pro miminka Daylong Baby je výjimečný svým určením, podle výrobce je vhodný pro děti od přibližně jednoho roku. Vysoká ochrana SPF 30 je extrémně odolná vůči vodě a díky svému šetrnému složení je krém vhodný dokonce na atopickou pleť. V jeho složení najdeme Aloe vera i vitamín E, dexpanthenol nebo glycerin, zároveň neobsahuje PEG emulgátory, přídavné konzervační látky, ani parfemaci. Zamrzet může snad jen jeho menší balení 50 mililitrů, dostanete však mimořádný opalovací krém pro děti, který používá nespočet spokojených spotřebitelů.

Bio Vivaco opalovací mrkvový olej SPF15

Bio Vivaco opalovací mrkvový olej SPF15 recenze a test

Mrkvový olej na opalování BIO VIVACO se nabízí v balení o objemu 150 ml a s ochranným faktorem SPF 15. Předností je nejenom obsah beta karotenu, ale také čistě přírodní složení, tedy bez konzervantů, parabenů a dalších nežádoucích látek, při jejichž absenci je mnohem menší riziko alergické reakce. Praktický je i rozprašovač, díky kterému se opalovací olej rovnoměrně a příjemně nanáší. Na pokožce pak vydrží velmi dlouho, neboť je voděodolný, a tak jedinou jeho nevýhodou je nižší ochranný faktor, s čímž je potřeba počítat.

Bioderma Photoderm Kid

Bioderma Photoderm Kid recenze a test

Opalovací sprej s vysokou SPF 50+ ochrannou Bioderma Photoderm Kid zaujme zejména vynikající ochranou před sluncem. Vhodný je pro děti již od jednoho roku, což v podstatě znamená velmi dobrou snášenlivost i velmi citlivými osobami. Balení má objem 200 ml, jeho aplikace je velmi příjemná, a to právě díky integrovanému spreji. Patentovaný komplex buněčné BIOprotekce podporuje obranyschopnost po čas slunění a samozřejmostí je také dobrá odolnost vůči vodě. Sprej nezanechává lepivý povrch, je bez oktokrylenu a bez parfemace.

La Roche-Posay Anthelios XL

La Roche-Posay Anthelios XL recenze a test

Opalovací krém na obličej La Roche-Posay Anthelios XL ve formě gel-krému poskytuje velmi vysokou ochranu proti UVB i UVA záření, jeho ochranný faktor je SPF 50+. Je k dostání v objemu 50 ml, což sice není mnoho, ale k aplikaci stačí opravdu malá vrstva tohoto přípravku. Je vhodný pro osoby s citlivou pletí a se sklonem ke sluneční intoleranci, působí proti lesku, nadměrné produkci mazu a není parfémovaný. Spotřebitelé si na tomto produktu chválí zejména příjemnou konzistenci, účinnost a také zmiňovaný matující efekt.

Garnier Ambre Solaire Resisto Kids

Garnier Ambre Solaire Resisto Kids recenze a test

Dětský opalovací krém Garnier Ambre Solaire Resisto Kids je vhodný kromě dětí pro všechny osoby s citlivou pokožkou, a to v důsledku absence parfemace, parabenů a pro jeho hypoalergenní složení. Velmi vysoká ochrana SPF 50+ chrání pokožku proti UVA i UVB záření a obsahuje nově patentovaný fotostabilní filtr Mexoplex. Pokožku hydratuje také díky přidanému rostlinnému vosku a dobře odolává jak vodě, tak písku. Objem opalovacího krému je 200 mililitrů a vzhledem k jeho příznivé ceně nabízí skvělý poměr cena/výkon.

Ladival spray OF50

Ladival spray OF50 recenze a test

Opalovací krém pro děti Ladival spray OF50 nabízí velmi vysokou ochranu před sluncem SPF 50 a díky tomu, že neobsahuje emulgátory, parfemaci, barviva, ani konzervační látky, je vhodný i pro jedince s velmi citlivou pokožkou. Výrobce také zmiňuje, že je přípravek vhodný při atopické dermatitidě a kombinací mikropigmentů a organických filtrů přináší spolehlivou a vyváženou ochranu. Samozřejmě se jedná o voděodolný opalovací krém se snadným nanášením, uživatelé si pochvalují právě zmíněný rozprašovač, díky kterému se krém velmi příjemně aplikuje.

Bioderma Photoderm Bio Family spray

Bioderma Photoderm Bio Family spray recenze a test

Krém na opalování Bioderma Photoderm Bio Family je oblíbený produkt ve formě spreje s velkým objemem 400 ml. Ochranný faktor činí SPF 30 až SPF 50 a navíc má patentovanou buněčnou bioochranu, která podporuje obranyschopnost pokožky během opalování. Nemastná textura přípravku se příjemně nanáší, má lehkou parfemaci a složení je hypoalergenní, čímž je přípravek vhodný i pro citlivější osoby. Vhodný je pro všechny členy rodiny, čemuž napovídá i samotný název a ochrání i před intenzivnějším sluněním.

Daylong Extreme

Daylong Extreme recenze a test

Opalovací krém k moři Daylong Extreme je opalovací mléko určené zejména pro osoby s fototypem 1 a 2, které jsou extrémně citlivé na sluneční záření. Díky absenci parfemačních a konzervačních látek je složení hypoalergenní a obohaceno o vitamín E, lipozomy, Aloe vera a UV filtry. Ochranný faktor odpovídá hodnotě SPF 50 a potěší voděodolnost, která je při koupání v moři nutností. Spotřebitelé oceňují jeho velkou spolehlivost a fakt, že vydrží chránit opravdu velmi dlouho, někteří zmiňují že i celý den.

Vichy Idéal Soleil

Vichy Idéal Soleil recenze a test

Krém na opalování Vichy Idéal Soleil Capital má ochranu před sluncem SPF 50+, která spolehlivě ochrání před UV zářením. Krém je určený pro citlivý, suchý i normální typ pleti, jeho základ tvoří termální voda z Vichy a určen je převážně na pleť. Netvoří mastný film a pleť zanechává sametově jemnou, bez tvorby mastného filmu. Pomůže také předejít hyperpigmentaci, předčasnému stárnutí, tvorbě vrásek a podráždění od slunce. Uživatelé oceňují dobrou roztíratelnost, příjemnou vůni a skvělou dlouhotrvající ochranu.

Jak vybrat opalovací přípravek

Na trhu se nachází mnoho produktů, které plní úlohu ochranného prostředku proti slunečním paprskům. Jde zejména o krémy, oleje, mléka nebo spreje. Ještě předtím, než se pustíte do výběru konkrétního ochranného prostředku, byste měli vědět, proti čemu se vlastně chráníte.

UVB a UVA záření

Ultrafialové záření (Ultra Violet) je důvodem, proč byste se měli chránit přípravkem na opalování. Jak UVB, tak UVA jsou škodlivá záření, a to zejména, pokud to člověk s opalováním přežene. Zatímco UVB proniká pouze do svrchních částí kůže, UVA proniká i hlouběji. UVB způsobuje opálení, UVA nikoliv. Oba typy záření však mají svůj podíl na zvýšení rizika rakovinového bujení kůže a taktéž se přímo či nepřímo podílejí na stárnutí kůže i celkově zhoršenému vzhledu pokožky.

Ochranný faktor SPF

U každého přípravku pro opalování by vás měl zajímat zejména ochranný faktor, který se označuje zkratkou SPF – Sun Protection Factor. Tento faktor charakterizuje schopnost přípravku blokovat UVB paprsky. SPF musí být uveden na obalu, a to nejenom v číselných hodnotách, ale také ve slovním vyjádření. Označení například SPF 25 pak znamená, že po nanesení ochranné bariéry projde na kůži jedna pětadvacetina slunečních paprsků, což znamená, že přípravek dokáže odfiltrovat 96 % UVB záření.

Dále také tato číselná hodnota SPF říká, kolikrát déle můžete strávit na sluníčku delší dobu, než kdybyste se nechránili vůbec. Číselná vyjádření SPF jsou nejčastěji 6, 10, 15, 20, 25, 30, 50 nebo 50+, přičemž nejmenší hodnota znamená nejmenší ochranu.

Typ krému a složení

Existují dva typy opalovacích krémů, které se liší způsobem ochrany (zdroj: AAD):

 • Chemické opalovací krémy fungují jako houba a absorbují sluneční paprsky. Mohou obsahovat látky jako: oxybenzon, avobenzon a jiné. Tyto přípravky bývají snadněji vtírány do pokožky, aniž by zanechaly bílý zbytek.
 • Fyzické opalovací krémy fungují jako štít, sedí na povrchu pokožky a vychylují sluneční paprsky. Obsahují účinné látky oxid zinečnatý a/nebo oxid titaničitý. Pokud máte citlivou pokožku, rozhodněte se pro tento krém.

Konzistence ochranných přípravků proti slunci

Krém na opalování

Nejčastější forma, která je charakteristická hustou konzistencí a náročnějším roztíráním. V závislosti na složení mohou takové produkty zanechávat pocit mastné pokožky, což nemusí být zrovna příjemné.

Olej na opalování

Velice řídká konzistence, která se snadno roztírá, ale zanechává pocit mastné pokožky. Stejně tak bude pokožka po aplikaci výrazně lesklá, což někdo bere jako výhodu, někdo naopak.

Mléko na opalování

Řidší konzistence než krém, ale hustější než olej, z čehož plyne jednoduché roztírání a rychlá vstřebatelnost. Tato konzistence mívá poněkud menší ochranu proti slunci, respektive pro stejně kvalitní ochranu jako u krému je třeba nanést větší vrstvu opalovacího mléka.

Opalovací sprej

Nejpohodlnější a nejrychlejší aplikace, avšak často za vyšší cenu, neboť do nádoby s ochranným přípravkem se musí ještě přidat hnací plyn. Alternativou může být kompromis v podobě rozprašovače, což je mnohem rozšířenější řešení. Lidé u této formy ochrany mají často sklony nanášet jen velmi slabou vrstvu opalovacího přípravku, z čehož plyne menší ochrana proti slunci.

Fototyp pokožky

Jde o důležitý parametr každého člověka, na který se při výběru opalovacího přípravku často zapomíná. Přitom právě správné určení fototypu může výběr opalovacího přípravku značně usnadnit. V základu existuje 6 fototypů, které jsou od sebe odlišné zejména barvou pokožky:

 • Fototyp 1: Takzvaně keltský fototyp, který je charakteristický výrazně světlou pokožkou. Pokožka tohoto typu má sklony k velmi rychlému spálení, přitom její opálení je problematické. Je vhodné volit vyšší ochranné faktory než u jiných fototypů.
 • Fototyp 2: Klasický evropský fototyp se světlou kůží. Pokožka je náchylná ke spálení, ale snadněji se opaluje, než tomu je v případě fototypu 1. Kůži je třeba chránit přípravky s UVB a UVA filtry, avšak stačí s menším SPF.
 • Fototyp 3: Tmavší hnědá kůže a tmavé vlasy. Pokožku je možné velmi jednoduše opálit, a to s menšími sklony ke spálení. Stále je třeba používat ochranné přípravky, avšak nikterak silné oproti prvním dvou zmíněným fototypům.
 • Fototyp 4: Takzvaný středomořský fototyp, který vyniká olivovou tmavou pletí. Opalování je přirozené, s minimálním rizikem popálení kůže. Pokožka bez problémů odolává slunci velmi dlouho i bez ochranného přípravku.
 • Fototyp 5 a Fototyp 6: Jde o velmi tmavou pleť, proto je možné tyto fototypy seskupit do jednoho. Jde zpravidla o populaci arabských a afrických zemí.

Objem přípravku

Velmi často lidé vybírají podle toho, jaký má ochranný přípravek na opalování objem. Je však třeba si uvědomit, že objem u jednotlivých forem opalovacích přípravků není vždy vypovídající. Zatímco sprej o objemu 200 ml vydrží velmi krátkou dobu, opalovací mléko se stejným objemem vydrží mnohem déle. Standardní objem balení bývá kolem 200 ml, běžně však výrobci přichází s miniaturními baleními 50 ml, která lze odbavit na letišti do příručního zavazadla.

Přípravky pro citlivou pokožku

Některé opalovací krémy, mléka, oleje nebo spreje se vyznačují tím, že jsou hypoalergenní, bez parfemace, nebo třeba vhodné pro citlivou pleť. Zde je stranou ochranný faktor, ale jde spíše o složení přípravku, který může mít menší podíl agresivních látek, které by jinak dráždily citlivější pokožku, například se sklonem k ekzémům. Zpravidla také platí, že přírodní opalovací krém a přírodní opalovací olej jsou pro lidskou pokožku snesitelnější.

Přírodní opalovací produkty bývají dražší a nemusí být tak účinné, jako klasické ochranné prostředky s chemickou bariérou. Je třeba myslet i na to, že parfemace je častým zdrojem alergií, a tak jsou výhodnější přípravky, které jsou kompletně bez parfemace, a to i bez jemných tónů. Pakliže však svou pokožku znáte a víte, že netrpíte na kožní problémy a nejste citliví, může být parfemace příjemnou výhodou.

Přípravky po opalování

Zejména jedinci s citlivou pokožkou by ji měli ošetřit i po každém pobytu na slunci. Přípravky po opalování pokožku hydratují a dodají ji mnoho prospěšných látek, které ji zklidní a vyživí. Nejčastěji se setkáte s krémem po opalování, narazit lze však i na další formy těchto regeneračních přípravků.

Voděodolnost

Většina přípravků se vyznačuje voděodolností, což znamená, že takový ochranný prostředek dokáže proti slunci ochránit i při pobytu ve vodě nebo pocení, a to přibližně po dobu 40 minut, vysoce odolné pak 80 minut. Po vynoření se z vody je ale potřeba se znovu natřít. Taktéž nezapomínejte na to, že vodní hladina sluneční paprsky odráží (stejně jako sníh), z čehož plyne mnohem větší riziko spálení (obdobně jako s rostoucí nadmořskou výškou v horách).

Otázky při výběru krému na opalování

Jaký opalovací krém na zhnědnutí?

Pakliže toužíte po krásném opálení, rozhodně se vyvarujte opalování bez jakékoliv ochrany pokožky. K opálení dojde i pokud jste opalovacím krémem natření, jen bez rizika spálení. Pořídit si však můžete opalovací prostředky, které jsou obohaceny o látky podporující opálení (například betakaroten) a látky aktivující tvorbu vlastního melaninu, což je pigment zodpovědný za změnu barvy pokožky.

Jaký opalovací krém na obličej?

Jelikož je tvář vystavována UV záření téměř vždy, kdykoliv se nacházíte venku (a nikoliv pouze při opalování), je vhodné ji adekvátně chránit. Pleť je citlivější a tomu by měl krém odpovídat, vybírat byste poté měli obdobně, jako je tomu u denního a nočního krému, tedy podle typu vaší pleti. Opalovací přípravky na obličej jsou také speciálně označeny, například jako nekomedogenní, a neměli by tak ucpávat póry.

Jaký opalovací krém pro děti a miminka?

V první řadě, děti mladší 6 měsíců by se měly stranit expozici slunečních paprsků, zakrývat vhodným oblečením a opalovací přípravky nejlépe nepoužívat (zdroj: AAD). Starší děti by měly používat přípravky se SPF 30 a více, širokospektrální a voděodolné. Dětská pokožka je také mnohem citlivější, což by měl brát krém v potaz svým složením.

Jaký opalovací krém k moři?

U moře je slunce zpravidla silnější a své udělají i sluneční paprsky odrážející se od hladiny moře. Žádné speciální opalovací přípravky k moři nepotřebujete, pouze si s sebou přibalte takový s co možná nejvyšší ochranou, ideálně tedy opalovací krémy SPF 50+. Nutné je také po každém koupání ochranu pokožky obnovit, i pokud se opalovací krém pyšní voděodolností.

Je vhodný kokosový olej na opalování a co jiné přírodní produkty?

Ač kokosový olej výborně hydratuje, prospívá při ekzémech, nebo je skvělým tukem do kuchyně, pro opalování vhodný není. Má nízkou ochranu proti UVA i UVB, jeho SPF 8 je navíc nízké. Přírodní opalovací olej s vysokým SPF je kupříkladu olej z malinových semínek (SPF 40), nebo dostupnější arganový olej (SPF 15).

Aplikace opalovacího krému

Pro správnou ochranu proti slunci je potřeba přípravek správně nanášet. Zde je několik tipů, které byste měli dodržovat (zdroj: American Academy of Dermatology):

 • Naneste přípravek přibližně 15 minut před tím, než vyjdete ven. Jde o dobu potřebnou k absorpci přípravku vaší kůží.
 • Aplikujte dostatek přípravku. Většina dospělých potřebuje okolo 28 gramů k pokrytí celého těla.
 • Nezapomeňte na krk, tvář, uši, chodidla či nohy. Pro natření zad požádejte někoho o pomoc. Pokud máte velmi krátké vlasy nebo váš účes zahrnuje vyholené části, ochraňte i je. Na rty použijte balzám se SPF 15 a více.
 • Po vykoupání, při pocení a každé dvě hodiny znovu aplikujte přípravek.
 • Aplikujte přípravek i když je zataženo.
 • Nepoužívejte prošlý přípravek na opalování po datu spotřeby.