Vybíráme nejlepší ostrůvkový odsavač par

Pokud máte varnou desku na kuchyňském ostrůvku, pro odvod výparů z vaření je vhodná jen a pouze ostrůvková digestoř, která zvládne udržet vaši kuchyň bez výparů a pachů. Ostrůvkový odsavač par se hodí převážně do větších kuchyní, většinou se upevňuje do stropu nad ostrůvek a může se jednat jak o digestoř s odtahem, tak s recirkulací. Málokdo však ví, že existuje také výsuvná ostrůvková digestoř, která se vysune vertikálně z linky nahoru, šetří tak prostor, a navíc vypadá velmi elegantně.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších ostrůvkových digestoří na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřil výkon odsávání, design a estetika, hlučnost, snadnost instalace, údržba a poměr ceny a kvality.

Podívejte se také na recirkulační digestoře.

Nejlepší ostrůvkové digestoře

Zobrazit celou nabídku

Recenze a zkušenosti

Klarstein Barett

Klarstein Barett recenze a test

Recirkulační ostrůvková digestoř Klarstein Barett se zaoblenou konstrukcí a lesklým materiálem dodá kuchyni eleganci. Digestoř visí na ocelových lankách nad varnou deskou s délkou 140 cm. Výkon odsávání lze nastavit ve třech výkonnostních stupních, přičemž maximální výkon je 560 m3/hod. Ovládá se tlačítky nebo dálkovým ovládáním a potěší i zabudovaný digitální display. Výhodou je LED osvětlení a 9minutový časovač vypnutí. Ostrůvková digestoř je vybavená omyvatelným hliníkovým (tukovým) filtrem a také filtrem s aktivním uhlím.

+ Dálkové ovládání, poměr cena/výkon, filtr s aktivním uhlím
Pouze recirkulace

Bosch DIB98JQ50

Bosch DIB98JQ50 recenze a test

Ostrůvková digestoř s odtahem Bosch DIB98JQ50 umožňuje také recirkulační provoz. Výška digestoře je 90 cm, základní stupně výkonu jsou 3 a má také 2 stupně intenzivní s maximálním výkonem odtahu 867 m3/hod. Při recirkulaci je výkon podstatně menší, a to 380 m3/hod. Ovládá se přes dotykový senzorový panel, kde kromě nastavení výkonu zapnete i osvětlení. Výhodou je také automatický doběh ventilátoru po deseti minutách a jak kokový tukový filtr, tak uhlíkový filtr je omyvatelný a má ukazatel nasycení. Obzvláště pak potěší její velmi nízká hlučnost, která dosahuje pouze 54 dB.

+ Mnoho funkcí, odtah i recirkulace, vysoký výkon a nízká hlučnost
Nic neshledáno

Faber Heaven 2.0 X A90

Faber Heaven 2.0 X A90 recenze a test

Ostrůvková stropní digestoř Faber Heaven 2.0 X A90 se instaluje do podhledu nad pracovní desku a šetří tím místo v prostoru. Stropní odsavač par má maximální výkon odsávání 700m3/hod a při tomto maximálním výkonu již vyšší hlučnost 70dB, potěší naopak jeho skvělá energetická třída A. Z přítomných funkcí potěší signalizace nasycení kovového kazetového filtru a automatický doběh po ukončení vaření. Výkonnostní stupně jsou 3 základní a 1 intenzivní. Samozřejmostí je moderní LED osvětlení a při základních stupních výkonu pomáhá redukovat hlučnost nová ventilační jednotka generace EVO a speciální štěrbinové sání.

+ Prodloužená záruka 5 let, nízká hlučnost, signalizace nasycení filtru
Složitější instalace

Electrolux KFIB19X

Electrolux KFIB19X recenze a test

Prostorová digestoř Electrolux KFIB19X je vhodná jak pro odtah výparů ven, tak pro recirkulaci vzduchu uvnitř kuchyně. Zaujme především technologií Hob2Hood®, která bezdrátově propojuje varnou desku s digestoří a automaticky reguluje její intenzitu podle výkonu varné desky. Další funkce Breeze za tichého provozu odsáváním osvěžuje vzduch a zmínit lze i technologii SilenceTech, která snižuje hlučnost. Hlučnost je v tomto případě velmi příjemná, při maximálním výkonu 740 m3/h činí jen 54 dB a potěší rovněž výborná energetická třída A+. Digestoř má 3 základní rychlosti a 2 intenzivní.

+ Praktické funkce a technologie, nízká hlučnost, dobrý poměr cena/výkon
Nic neshledáno

Mora OO 963 X

Mora OO 963 X recenze a test

Ostrůvková komínová digestoř Mora OO 963 X má šířku 90 cm a je vhodná jak pro externí odvod, tak jako recirkulační digestoř. Průměr odtahu je 150 mm a můžete nastavit 4 výkonnostní stupně, přičemž nejvyššího výkonu odtahu dosahuje 694 m3/hod. Ovládá se pomocí tlačítek a potěší programovatelný display, kde lze nastavit přesný čas, jak dlouho má digestoř odsávat. Je vybavena LED osvětlením a kovovým tukovým filtrem, uhlíkový filtr k recirkulaci je nutné dokoupit. Její hlučnost 62 dB se dá považovat za lepší standard, naopak pochválit nemůžeme horší energetickou třídu C.

+ Poměr cena/výkon, časovač odsávání, hlučnost 62 dB
Horší energetická třída C

Guzzanti ORW glass

Guzzanti ORW glass recenze a test

Ostrůvková komínová digestoř Guzzanti ORW glass umožňuje pracovat jak v režimu odtahu, tak v režimu recirkulace. Velmi praktická je nastavitelná výška digestoře od 86 cm do 126 cm a průměr pro odvod pachů je standardních 150 mm. Má kovový tukový filtr, jenž je omyvatelný v myčce na nádobí s neomezenou životností. Digestoř má 4 stupně výkonu, přičemž maximální výkon je 767 m3/h a ovládá se dotykově. Osvětlení je řešeno LED technologií v modré barvě a potěší přítomný časovač vypnutí v rozmezí od 10 do 90 minut. Hlučností 66 dB se řadí k průměru, stejně tak jako s energetickou třídou B.

+ Prodloužená záruka 5 let, časovač, poměr cena/výkon
Bez uhlíkového filtru

Franke FDW 908 IB XS

Franke FDW 908 IB XS recenze a test

Prostorový odsavač par Franke FDW 908 IB XS s šířkou 90 cm je vhodný jak pro vnější odtah, tak i pro recirkulaci. Výsuvná ostrůvková digestoř se zabudovává do skřínky a elektronicky se z ní vertikálně vysouvá. Povrchová úprava je nerezová s černým sklem. Výkon má 4 základní stupně a 1 intenzivní, přičemž maximální výkon je 670 m3/hod. Digestoř disponuje digitálním displejem a ovládá se dotykově, je vybavena omyvatelným tukovým filtrem a v případě recirkulace je potřeba dokoupit uhlíkový filtr. Montážní šířka digestoře je 88 centimetrů a o osvětlení se stará moderní LED lišta s výkonem 7 W.

+ Originální design, elektronicky výsuvná, odtah i recirkulace
Uhlíkový filtr pro recirkulaci není součástí balení

Klarstein Kronleuchter

Klarstein Kronleuchter recenze a test

Digestoř nad ostrůvek Klarstein Kronleuchter je atypického čtvercového tvaru a funguje na principu recirkulace. Je zavěšená pomocí lanek, po obvodu je zasklená a září v bílé nebo černé barvě. Ovládá se pouze pomocí jednoho dotykového tlačítka a o navoleném stupni výkonu informuje LED indikátor. Maximální výkon je 600 m3/h, tukový filtr je hliníkový a vyjímatelný. LED osvětlení má několik stupňů intenzity a potěší i jeho vícebarevný režim, kdy se střídají tři barvy podle zvoleného stupně výkonu. Energetická třída je A, nicméně bohužel není k dohledání její hlučnost.

+ Elegantní ostrůvková digestoř, poměr cena výkon, barevné LED režimy
Nedohledatelná hlučnost

Cata Empire VIP OD 723090

Cata Empire VIP OD 723090 recenze a test

Digestoř do prostoru Cata Empire VIP OD 723090 je nerezová digestoř s tónovaným sklem a šířkou 90 cm. Vhodná je jak na odvod, tak pro recirkulaci, výstupní průměr má poté 150 mm. Ostrůvková digestoř se ovládá buďto dotykem, nebo pomocí dálkového ovládání s magnetem. Má rovněž zabudovaný LED display a k dispozici jsou celkem 4 výkonnostní stupně, přičemž maximální výkon je 822 m3/hod. Je vybavena také časovačem doběhu a tukové filtry jsou kovové sendvičové, vhodné i do myčky na nádobí. Digestoř je samozřejmě vybavená LED osvětlením, její hlučnost je 69 dB a energetická třída B.

+ Cena/výkon, odtah i recirkulace, dálkové ovládání s magnetem
Trochu horší energetická třída B

Siemens LF91BUV50

Siemens LF91BUV50 recenze a test

Ostrůvkový odsavač par má šířkou 90 cm a je vhodný jak pro provoz odvětrávání, tak pro recirkulaci. Průměr odtahové trubky je 150 mm a výkon má digestoř opravdu velký, při intenzivním stupni má výkon až 980 m3/h, přičemž disponuje 3 základními úrovněmi výkonu a dvěma intenzivními. Výhodou je možnost propojení odpovídající varné desky s digestoří a funkce doběhu ventilátoru s časem 10 minut. LED osvětlení umožňuje navolit barevnou teplotu a tukový i uhlíkový filtr má indikátor nasycení. Její provoz je díky iQdrive motoru tichý, lze propojit se systémem Amazon Alexa pro ovládání hlasem, nebo se systémem Home Connect, který udělá obyčejného odsavače par chytrou moderní digestoř.

+ Ukazatel nasycení filtrů, moderní funkce a technologie, nízká hlučnost, vysoký výkon
Nic neshledáno

Co zvážit před nákupem

Jaká je správná výška digestoře nad varnou deskou?

Výška digestoře od varné plochy závisí na typu varné plochy, udává se, že u plynového vařiče by měla být výška cca 75 cm, u elektrické varné plochy pak přibližně 65 cm. Čím výše bude digestoř umístěna, tím hůře bude odsávat, zároveň by ale digestoř měla být v takové výšce, abyste se pod ní pohodlně vešli.

Je ostrůvkový odsavač par s odtahem i recirkulací?

Ano, i ostrůvkový odsavač par je vhodný jak pro odtah, tak pro recirkulaci. Existují dokonce kombinované ostrůvkové digestoře, které mají možnost jak odtahu, tak recirkulace vzduchu pomocí uhlíkového filtru.

Je lepší komínová digestoř nad ostrůvek nebo výsuvná digestoř do prostoru?

Výsuvná ostrůvková digestoř šetří místo v prostoru a je téměř neviditelná. Vysunete ji z pracovní desky naproti sporáku jen v případě, že potřebujete odsávat výpary při vaření. Ostrůvková komínová digestoř je naopak dominantou kuchyně a může být hlučnější, ale ne výrazně. Záleží tedy především na preferencích, jestli chcete výstřední digestoř, nebo minimalistickou digestoř.

Jaké jsou nejlepší značky ostrůvkových digestoří?

Nejlepší ostrůvkové digestoře jsou značek Faber, Electrolux, Guzzanti, Bosch, nebo Siemens. Zajímavé designové zpracování mají také kvalitní ostrůvkové odsavače par Klarstein, které rovněž bodují dobrým poměrem cena/výkon.

Jaká je cena ostrůvkové digestoře?

Cena ostrůvkové digestoře se odvíjí od jejího typu, velikosti, výkonu, designu a funkcí. Nejlevnější ostrůvkové digestoře se pohybují od cca 6 000 Kč, střední modely se dají pořídit kolem 12 000 Kč a velmi výkonné a kvalitní ostrůvkové digestoře koupíte nejčastěji od 20 000 do 50 000 Kč.

Typy digestoří

Na trhu existuje několik typů ostrůvkových digestoří, které se liší svým provedením.

Stropní digestoř nad ostrůvek

Stropní digestoř je připevněná ke stropu a je zavěšena nad varnou deskou, není určena pro instalaci pod skříňky. Může se jednat jak o recirkulační digestoř válcového tvaru zavěšenou na lankách, tak digestoř s vývodem. Prostorová digestoř je většinou designově velmi pěkná, vzhledem k umístění v prostoru je totiž výrazným kuchyňským prvkem. Při výběru je nutné se zaměřit hlavně na výšku digestoře, aby nebyla moc vysoko nebo moc nízko nad varnou deskou.

Vestavná stropní digestoř

Vestavná digestoř se zabudovává do podhledu a hezky tak splývá se zbytkem stropu, není téměř vidět. Její instalace je složitější, výhodou ovšem může být, pokud je stropní odsavač par bez motoru a funguje pomocí externí ventilační jednotky, která se umístí ven – hlučnost digestoře je v tomto případě minimální. I běžná vestavná stropní digestoř však má hlučnost poměrně nízkou, ostatně jako většina ostrůvkových digestoří.

Výsuvná ostrůvková digestoř

Výsuvná ostrůvková digestoř je zapuštěna v pracovní desce naproti varné desce a vůbec tak nenarušuje linii kuchyně. Digestoř odsává trochu netypicky z boku, nikoliv nad varnou deskou. Výhodou je její tichý režim během odsávání a rozhodně neotřelý originální vzhled.

Ostrůvková digestoř s odtahem

Ostrůvková digestoř s odtahem odvádí vzduch ven pomocí připraveného potrubí. Její instalace je složitější, avšak výkon digestoře je silný. Je vhodné, aby odtahová digestoř byla vybavená zpětnou klapkou, která zabraňuje vstupu studeného vzduchu zpátky do kuchyně. Jsou vhodné do větších kuchyní, které jsou uzpůsobené pro vývod vzduchu ven.

Recirkulační ostrůvková digestoř

Ostrůvková digestoř s recirkulací je vhodná do takové kuchyně, kde je varná deska připevněna na ostrůvku a nelze zajistit odvod par ven. Funguje na principu cirkulace vzduchu přes filtry a čistý vzduch se následně vrací zpět do místnosti. Nezbytné je použití uhlíkového filtru, který zachytí veškeré nečistoty včetně vlhkosti a zápachů. Nevýhodou je však nutnost čištění filtru, případně jeho pravidelná výměna. Výkon zároveň není tak silný jako u digestoře s vývodem vzduchu ven. Instalace digestoře s recirkulací je však mnohem jednodušší i rychlejší.

Filtry

Ostrůvkové digestoře mají dva základní typy filtrů – tukový a uhlíkový filtr. Tukový filtr se nachází ve všech digestořích, je většinou kovový či textilní a konstruovaný je tak, aby pohlcoval tukové i mechanické částice, které by mohly zanést ventilátor. Uhlíkový filtr patří mezi nejlepší přírodní pohlcovače toxinů, pachů a zachytává i vlhkost a je nutné jej používat u všech recirkulačních digestoří, jinak nebude filtraci vzduchu docházet.

Čištění a výměna filtrů

Filtry je potřeba pravidelně čistit a obzvláště pak uhlíkový filtr, který je velmi namáhaný a pro správnou funkčnost digestoře je potřeba, aby byl čistý. Některé typy filtrů mají indikaci, která svým zbarvením upozorní na to, že by se měl filtr vyčistit. Pokud má uhlíkový filtr označení HFH, poté je omyvatelný a má životnost cca 2 roky. Životnost je samozřejmě ovlivněna intenzitou používání a mírou znečištění. Filtry lze čistit ručně v teplé vodě nebo také v myčce na nádobí při 65 °C (bez vloženého nádobí). Následně se dá filtr usušit v elektrické troubě při teplotě 100 °C za přibližně deset minut nebo se dá usušit i na ústředním topení.

Výkon ostrůvkové digestoře

Výkon ostrůvkové digestoře vybírejte především podle velkosti kuchyně. Ostrůvková recirkulační digestoř má vždy menší výkon než ostrůvkový odsavač par s odtahem, s čímž je potřeba vždy počítat. Ostrůvkové digestoře jsou rozměrově větší, a proto i jejich výkon je ve srovnání s jinými modely někdy i několikanásobně vyšší, v maximálních hodnotách může dosahovat výkonu odsávání až 1000 m3 za hodinu.

Vhodná digestoř by měla být schopná vyměnit vzduch minimálně 3x za hodinu, ideálně 10x za hodinu. Pro zjištění vhodného výkonu digestoře pro vaši kuchyň je tedy dobré znát její objem, který zjistíme jednoduchým výpočtem:

Objem místnosti = šířka místnosti × délka místnosti × výška místnosti

Výsledné číslo pak stačí vynásobit 3x pro získání minimálního potřebného výkonu odsávání pro vaši kuchyň, nebo 10x pro získání ideálního odsávacího výkonu.

Ovládání a instalace

Ovládání ostrůvkové digestoře bývá velmi jednoduché a intuitivní. Jelikož se digestoř do prostoru pohybuje většinou ve vyšší cenové hladině, je často vybavená dotykovým ovládáním, nebo i displejem (základní provedení mají mechanické ovládání). Některé modely mají dokonce automatické odsávání, kdy je digestoř vybavená čidly, které při detekci páry spustí automaticky proces odsávání včetně optimální regulace výkonu.

Praktické může být dálkové ovládání, nebo ovládání z prostoru varné desky. Nejmodernější ostrůvkové digestoře lze připojit i do chytré domácnosti, ovládání je pak možné dokonce i hlasem, nebo odkudkoliv přes chytrý telefon, tablet, či počítač.

Odsávání ostrůvkové digestoře má většinou 3 základní stupně výkonu a intenzivní stupně odsávání, které poskytnou ještě vyšší výkon. Na digestoři je také samozřejmostí tlačítko na osvětlení a praktická může být i funkce časovače, který zajistí tzv. doběhový systém, kdy ještě po vypnutí digestoř chvíli odsává vzduch.

Instalace digestoře

Složitost instalace digestoře se odvíjí podle typu. Montuje se do volného prostoru, přičemž recirkulační ostrůvková digestoř nepotřebuje ke svému fungování žádný odvod pro výpary. Digestoř s vývodem má mnohem složitější instalaci, vždy je nutné mít k digestoři připravené potrubí, kterým se výpary budou dostávat ven. Ke každé digestoři byl měl být přiložen návod, jak digestoř správně upevnit a zprovoznit.

Rozměry a umístění

Rozměry digestoře by se měly odvíjet od velikosti varné desky. Zaměřit byste se tedy měli především na šířku a hloubku digestoře, která je standardně 60 nebo 90 cm. Existují také atypické rozměry, případně oválné nebo kulaté digestoře. Čím větší velikost digestoře budete mít, tím bude mít digestoř i větší výkon, což je vhodné především v prostorných, velkých kuchyních.

Výška digestoře je rovněž velmi důležitým parametrem. Digestoř by neměla být ani moc nízko, ani moc vysoko od varné plochy, neboť pak by mohla hůře odsávat. Záleží však, jaký typ varné plochy máte, u plynové se doporučuje výška cca 75 cm, u elektrické je doporučovaná výška digestoře od varné plochy přibližně 65 cm. Některé modely mají možnost výšku digestoře upravit, což je poměrně praktická vlastnost.

Energetický štítek

Všechny digestoře jsou povinně vybavené energetickým štítkem, který informuje spotřebitele o různých parametrech digestoře. Jedná se o informace o výrobci, modelu digestoře, energetické třídě, průměrné roční spotřebě digestoře, účinnosti odsávání, účinnosti osvětlení digestoře, účinnosti filtrů a také informace o hlučnosti. Všechny tyto a další údaje se řídí technickou nornou ČSN EN 61591, která se zabývá metodami pro měření vlastností.

  • Energetická třída – Určuje, jak moc je digestoř úsporná při dosažení maximálního výkonu. Je označována od A+ po G, přičemž digestoř s označením A+ je velmi úsporná.
  • Průměrná roční spotřeba – Tato hodnota určuje průměrnou roční spotřebu při provozu odsávání cca 60 minut denně a osvětlením cca 120 minut denně. Hodnota se může samozřejmě lišit v závislosti na používání digestoře, jedná se pouze o orientační údaj.
  • Účinnost odsávání – Tato hodnota určuje, jak je odsávání účinné v závislosti na příkonu. Určuje se ve třídách od A po G a nejefektivnější digestoř spadá do třídy A. Taková digestoř pak účinně odsává v závislosti na spotřebované energii.
  • Účinnost osvětlení – Tato třída říká, jak je světelný zdroj energeticky účinný. Opět platí, že čím měně energie osvětlení spotřebuje, tím bude efektivnější. Účinnost osvětlení se udává ve třídách A až G.
  • Účinnost filtrů – Tyto údaje měří, jak je filtr digestoře účinný, a to na základě hmotnosti filtru po určité době používání. Údaj účinnosti filtrů se udává ve třídách A až G.
  • Hlučnost – Tento údaj na energetickém štítku udává počet decibelů při provozu na maximální výkon digestoře.

Hlučnost

Dobrou zprávou je, že ač se považuje kuchyňská digestoř za hlučné zařízení, u kvalitních ostrůvkových digestoří to ne zcela platí. Ostrůvkový odsavač par dokáže být poměrně tichý i při poměrně velkém výkonu, základní rychlostní stupně mohou vydávat hlučnost často do 50 dB. Hlučné začínají být až při používání na intenzivní stupně výkonu, kdy jejich hlučnost dosahuje nejčastěji 60 – 70 dB.

Hlučnost digestoře se nevyplácí podceňovat, neboť se jedná o kuchyňský spotřebič, který pořizujete s výhledem na delší dobu. Na hlučnost dbejte obzvláště v menších kuchyních, kde její hlučnost bude daleko více patrná. Hlučnost může ovlivňovat spoustu parametrů, a kromě konstrukčního zpracování to mohou být i některé technologie, které výrobci kvalitních ostrůvkových digestoří používají. Zmínit můžeme technologii Deep Silence, která izoluje motor, technologii MaxiFlow s třífázovými motory nebo Breeze technologii, která sníží hlučnost pomocí snížení účinnosti odsávání na minimum.