Vybíráme nejlepší parní čistič a mop

Jednou z efektivních metod úklidu je využití páry, k čemuž lze použít parní čistič, u kterého je usměrněná pára vypravována z těla zařízení pod vysokým tlakem. Odstraníte tak mastnou špínu v kuchyni či spáry a vodní kámen v koupelně. Ruční parní čistič je také ideální na okna nebo nábytek. Na podlahy lze využít jak parní čistič, tak parní mop. Ten si poradí s různým typem povrchů, včetně koberce za pomoci speciálního nástavce. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší parní čističe pro rok 2024, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší parní čističe a mopy (Test 2024)

Nejprodávanější parní čističe na trhu

Mezi nejprodávanější parní čističe patří:

  • Kärcher
  • ETA
  • Concept
  • Silvercrest (Lidl)
  • Polti

Recenze parních čističů

Kärcher SC 1

Kärcher SC 1 recenze a test

Ruční parní čistič Kärcher SC 1 patří k nejoblíbenějším ve své kategorii a je velmi univerzálním domácím pomocníkem. Pára s tlakem 3 barů se nahřeje během 3 minut v bojleru, který je zároveň nádobou s vodou (jednokomorový systém). Kvůli kompaktním rozměrům tak nabízí pouze základní intenzitu síly proudící páry. Za zmínku také stojí dostatečná délka přívodního kabelu nebo výkon čističe i navzdory svým malým rozměrům.

Pro – Jednoduchá obsluha, kvalitní provedení a spolehlivost
Proti – Jednokomorový systém s malou nádobou

ZOBRAZIT NABÍDKU

Kärcher SV 7

Kärcher SV 7 recenze a testVýkonný parní čistič Kärcher SV 7 patří do podkategorie parních vysavačů. Disponuje příkonem 2200 W a tlakovou jednotkou o výkonu 4 bary, tudíž si poradí s různými mechanickými nečistotami a likvidací bakterií. Sací výkon lze regulovat ve čtyřech stupních, výstup páry pak v pěti. Lze tak přizpůsobit čištění různým povrchům, čemuž dopomáhá kombinace parního mopu a běžného vysavače. Pro alergiky je pozitivní také přítomnost vodní filtrace.

Pro – Výkon, integrovaný vysavač a vodní filtrace
Proti – Hmotnost

ZOBRAZIT NABÍDKU

Hoover SSNH1000

Hoover SSNH1000 recenze a testRuční parní čistič Hoover SSNH1000 zaujme dlouhým přívodním kabelem o délce 4 metrů, což zajistí dobrou manipulaci v prostoru kuchyně, koupelny nebo jiné místnosti. Zajímavostí je rovněž zákaz používání detergentů a jiných mycích prostředků pro ekologické čištění. Příprava páry probíhá v nádobě na vodu, jde tedy o jednokomorový systém, u kterého také není možné páru regulovat. V jednom cyklu zvládne pracovat přibližně 12 minut.

Pro – Široké příslušenství, dlouhý napájecí kabel
Proti – Chybí regulace páry

ZOBRAZIT NABÍDKU

Kärcher SC 3

Kärcher SC 3 recenze a testKärcher SC 3 je pojízdný parní čistič s oddělenou nádobou na vodu, bojlerem a parní jednotkou od parní trysky. Snadné manipulaci dopomáhají kolečka a nízká hmotnost tohoto čističe. Výhoda oddělených komor pro vodu a výrobu páry spočívá v nepřetržitém použití a rychlejším nahřátí (30 vteřin). Příkon parního čističe je 1900 W a disponuje nádobou na vodu o objemu 1 l, přičemž páru lze regulovat ve dvou úrovních. Součástí příslušenství je parní hadice, podlahová hubice, ruční hubice nebo například kulatý kartáček.

Pro – Dvoukomorový systém a rychle nahřátí
Proti – Postrádá navíjení kabelu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Polti VAPORETTO DIFFUSION

Polti VAPORETTO DIFFUSION recenze a testDalší ruční parní čistič je Polti VAPORETTO DIFFUSION a jeho specifikem je systém s oddělenou nádobou s objemem 100 ml pro přírodní přípravek Frescovapor, který působí spolu s párou a osvěžuje vzduch. Čistič se nahřeje do dvou minut a nálevka spolu s komorou na tvorbu páry má 0,5 l. Tlakový uzávěr je pak samozřejmou bezpečnostní pojistkou. Ve výbavě najdete zakřivenou parní trysku, kartáče, nálevky a odměrku.

Pro – Systém Frescovapor
Proti – Kvalita příslušenství

ZOBRAZIT NABÍDKU

Concept Perfect Clean CP2000

Concept Perfect Clean CP2000 recenze a testParní mop Concept Perfect Clean CP2000 je konvertibilním zařízením, které využijete k čištění podlah (parní stanice usazená v mopu) i na jiných površích, a to vyjmutím z konstrukce a nasazením vhodného nástavce. Disponuje dvěma nádobami, kde první slouží na vodu (0,4 l) a druhá na bio saponát (150 ml). Potěšující je rychlé nahřátí do 30 sekund a provozní doba 20 minut. Dostatečně dlouhý přívodní kabel umožní dobrou manipulaci a ani příslušenství nezklame. Je zde například stěrka na okna, bodová tryska na spáry nebo úhlový nástavec.

Pro – Parní mop 2v1, rychlé nahřátí a doba provozu
Proti – Jednokomorový systém

ZOBRAZIT NABÍDKU

Rowenta Clean&Steam RY7557WH

Rowenta Clean&Steam RY7557WH recenze a testKombinovaný parní mop Rowenta Clean&Steam RY7557WH s tyčovým vysavačem vyčistí podlahu a odstraní 99% bakterií bez chemie díky přítomné páře. Vysavač pak pracuje na cyklonovém principu. Vodní nádoba má objem 0,7 l a zajímavá je výdrž, která dosahuje až 40 minut. Dobrý akční rádius navíc zajišťuje kabel o délce 7,5 m. Ve výbavě má návleky, které lze prát a odvápňovací kazety.

Pro – Vysavač a parní mop, provozní výdrž
Proti – Vyšší váha

ZOBRAZIT NABÍDKU

Kärcher SC 4 Easy Fix

Kärcher SC 4 Easy Fix recenze a testPojízdný parní čistič Kärcher SC 4 Easy Fix disponuje příkonem 2000 W a dvoumetrovou parní hadicí s vyměnitelným nástavcem. Páru lze regulovat ve dvou stupních a díky dvoukomorovému systému lze doplnit vodu i za běhu přístroje. Tu budete doplňovat do nádoby o objemu 0,8 l a k jejímu nahřátí dojde do čtyř minut. Ve výbavě pak nechybí čistící sada na podlahy, ruční tryska nebo ruční hubice z mikrovlákna.

Pro – Vysoký výkon, dvoukomorový systém
Proti – Chybí držák na kabel

ZOBRAZIT NABÍDKU

Hoover SCM1600

Hoover SCM1600 recenze a testHoover SCM1600 je jednokomorový parní čistič s výkonným parním systémem dosahujícím 6 barů. Rovněž zásobník na vodu je dostatečně objemný, přesněji 1,5 l, ovšem lze čekat delší nahřátí. Provozní doba by měla dosáhnout až ke 30 minutám a sedmi metrový kabel poskytne dostatek manipulačního prostoru. V balení najdete nástavec na koberce a čalounění, nástavec na okna, kónický kartáč a speciální zahnutý nástavec.

Pro – Provozní tlak 6 barů, příslušenství
Proti – Delší nahřátí

ZOBRAZIT NABÍDKU

Polti VAPORETTO SV440

Polti VAPORETTO SV440 recenze a testParní mop 2v1 Polti VAPORETTO SV440 kombinuje mop a ruční parní čistič, který lze použít samostatně vyndáním z tyčového nástavce. Zajímavostí tohoto modelu je velmi krátká doba nahřátí, a to jen 15 sekund a potěší i nízká hmotnost 2,4 kg. K odstranění zápachu lze navíc využít Frescovapor s přidáním bio přípravků. Na přístroji lze nastavit intenzitu páry a po vyjmutí parního modulu z mopu připojit širokou škálu nástavců, jako protektor na koberce, gumovou stěrku na okna, návleky nebo kartáče.

Pro – Nahřátí za 15 vteřin, škála nástavců
Proti – Objem vodní nádoby

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat parní čistič

Parní čistič má různé konstrukční typy a z parametrů patří k nejdůležitějším příkon, objem vodní nádoby, doba nahřátí a provozní tlak.

Konstrukční typy

Ruční parní čističe

Ruční parní čistič je malé, lehké zařízení na čištění spár v koupelně, roštů, digestoří, oken a podobně. Má jednokomorový systém s nádobou, do kterého se leje voda a ve které se zároveň tvoří pára.

Parní mopy

Parní mop je primárně zaměřen na údržbu podlah. Parní jednotka je zabudována v rukojeti, ze které je mnohdy možné její vyjmutí a přeměnění do ručního čističe, jde tedy o verzi 2v1.

Pojízdné parní čističe

Pojízdný parní čistič působí dojmem malého vysavače. Je výkonný a disponuje mnohdy větší nádobou na vodu (kolem 1 l). Některé modely mohou mít dvoukomorový systém, tedy oddělenou nádrž na vodu pro její doplnění a zvlášť pro její nahřátí.

Parní vysavače

Parní vysavač je nejvýkonnějším typem, který kombinuje parní mop s klasickým vysavačem (po nanesení páry na podlahu ji vysaje i s nečistotami). Kromě konstrukčního provedení ve tvaru klasického vysavače se můžete setkat i s tyčovým typem.

Parní jednotka

V parní jednotce dochází k přeměně vody na páru, přičemž narazíte na dva systémy ovlivňující komfort i pracovní schopnosti.

Jednokomorový systém

Do jedné nádoby plníte vodu a poté v ní dojde k nahřátí a přeměně na páru. Po vyčerpání vody nelze ihned dolít novou, ale musíte nechat nádobu vychladnout.

Dvoukomorový systém

U tohoto systému nemusíte přerušovat čištění a zároveň lze doplňovat vodu i v průběhu práce s přístrojem. V první komoře dochází k přeměně vody na páru a do druhé se pouze lije voda. Mezi nimi funguje čerpadlo, které přesouvá vodu.

Příkon a provozní tlak

Příkon parních čističů je obvykle mezi 1000 až 2000 W, přičemž vyšší hodnoty mají typicky pojízdné parní čističe nebo vysavače. Provozní tlak páry má rovněž vliv na výkon spotřebiče. Minimem by měly být 3 bary, výkonné modely mohou mít klidně 6 barů.

Objem nádoby a doba nahřátí

U jednokomorového systému má objem nádoby přímí vliv na provozní výdrž parního čističe, jelikož nelze průběžně vodu doplnit a vyžaduje přestávky. Ruční čističe mají objem nádoby kolem 0,5 l, pojízdné pak 1 l a více. Doba nahřátí se odvíjí od kapacity nádoby na vodu a příkonu výrobku. Objemnější nádoba může prodloužit dobu nahřátí, obzvláště je-li doprovázena nižším příkonem.

Funkce a příslušenství

Z funkcí stojí za zmínku regulace páry, například pro přizpůsobení povrchu. Je však potřeba zmínit, že ne všechny čističe ji umožňují. Další podstatnou funkcí je systém odvápnění, který probíhá v součinnosti se speciálními tyčinkami nebo kapslemi k prodloužení životnosti spotřebiče. Příslušenství je především plné nástavců jako je ruční hubice, parní hadice s pistolí, kulatý kartáč, tryska na bodový paprsek nebo podlahová hlavice s vyměnitelnými návleky.