Vybíráme nejlepší kondenzační plynový kotel

TOP 3 plynové kotle

Protherm Medvěd Condens 25 KKS

Junkers CerapurCompact ZWB 24-1 DE

Baxi Prime 24

Osvědčený stacionární kondenzační plynový kotel disponující moderní technikou, ale také vysokou hmotností.Kondenzační plynový kotel s průtokovým ohřívačem vody a s technologií CerapurCompact, která zajišťuje stabilní teplotu ohřáté vody.Závěsný kondenzační kotel s emisní třídou NOx 5, s vyšším výkonem, snadným moderním ovládáním a příznivou pořizovací cenou.
+ Přehledné nastavení a jednoduchý display, stacionární provedení+ Technologie CerapurCompact, vysoká účinnost až 109%+ Praktické otočné knoflíky, tichý provoz
- Vysoká hmotnost- Pouze průtokový ohřívač TUV- Účinnost není uvedena

Orientační Cena
33 657 Kč

Orientační Cena
28 980 Kč

Orientační Cena
26 842 Kč

Plynový kotel představuje jedno z mnoha zařízení, které slouží k vytápění především domácností a jiných prostor. Na rozdíl od ostatních zařízení má však plynový kotel tu výhodu, že při spalování paliva, nejčastěji zemního plynu, nevznikají saze ani popel. Existuje hned několik druhů plynových kotlů, mezi které patří technologicky starší atmosférické turbo kotle, a modernější kondenzační kotle, které mohou splňovat úlohu jak vytápění, tak ohřevu teplé vody. Mohou také samostatně stát nebo být zavěšené na stěně a liší se poskytovaným výkonem, účinností, nebo třeba emisní třídou. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší plynové kotle pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší plynové kondenzační kotle (Test 2024)

VzhledModelTyp kotleKonstrukceMaximální výkonHmotnostTřída NOxÚčinnostDostupnost
Protherm Medvěd Condens 25 KKS recenze a testProtherm Medvěd Condens 25 KKSKondenzačníStacionární25 kW86 kg-110,50%
Thermona Therm 24 KDCN recenze a testThermona Therm 24 KDCNKondenzačníZávěsný24 kW34 kg699 - 107%
Protherm Panther 25 KOV recenze a testProtherm Panther 25 KOVAtmosférickýZávěsný24,9 kW37 kg3až 92,8%
Junkers CerapurCompact ZWB 24-1 DE recenze a testJunkers CerapurCompact ZWB 24-1 DEKondenzačníZávěsný24 kW36 kg5až 109%
Destila DPL 18 A-H recenze a testDestila DPL 18 A-HAtmosférickýStacionární18 kW93 kg-90 - 92%
Protherm Gepard Condens 25 MKO-A recenze a testProtherm Gepard Condens 25 MKO-AKondenzačníZávěsný26,5 kW31,6 kg5až 108,5%
Baxi Prime 24 recenze a testBaxi Prime 24KondenzačníZávěsný24 kW26 kg5-
Viadrus K4 K4G3H24ZW recenze a testViadrus K4 K4G3H24ZWKondenzačníZávěsný24 kW26,5 kg5105%
Vaillant VUW 306/5-5 ecoTEC plus recenze a testVaillant VUW 306/5-5 ecoTEC plusKondenzačníZávěsný29,9 kW36,3 kg5až 108 %
Protherm Gepard 23 MOV recenze a testProtherm Gepard 23 MOVAtmosférickýZávěsný23 kW33 kg3až 90,3 %

Zobrazit celou nabídku

Recenze kondenzačních plynových kotlů

Protherm Medvěd Condens 25 KKS

Protherm Medvěd Condens 25 KKS recenze a test

Kondenzační plynový kotel Protherm Medvěd Condens 25 KKS je vybaven primárním výměníkem o objemu cca 100 litrů a má vysoký stupeň účinnosti až 110,5% . Výkon dosahuje až 25 kW, zařízení je tedy vhodné i pro vytápění větších prostor. Výkon je možné plynule regulovat a elektrické krytí kotle IPX4D je standard. Ovládání je digitální a zařízení také disponuje prvky pro takzvanou autodiagnostiku. Kotel je mezi spotřebiteli velmi oblíbený také pro své jednoduché ovládání.

+ Přehledné nastavení a jednoduchý display, stacionární provedení
Vysoká hmotnost

Thermona Therm 24 KDCN

Thermona Therm 24 KDCN recenze a test

Závěsný plynový kotel Thermona Therm 24 KDCN je cenově dostupný, a přesto disponuje moderními systémy a pokročilými technologiemi. O řízení kotle se stará mikroprocesorová řídící automatika, výkon lze plynule regulovat v rozmezí od 4,9 kw až po 20,7 kw, přičemž pro ohřev TUV je k dispozici maximální výkon až 24 kW. Uživatelé si pochvalují tichý provoz, ale také jednoduché ovládání včetně přehledného displeje. Kondenzační výměník je vyrobený z nerezové oceli a vyzdvihnout musíme i splnění nejpřísnější emisní třídy NOx6.

+ Nerezový výměník, tichý provoz, emisní třída NOx6
Vyšší cena

Protherm Panther 25 KOV

Protherm Panther 25 KOV recenze a test

Plynový kotel s ohřevem vody Protherm Panther 25 KOV je technologicky sice zastaralý, přesto je však velice oblíbený pro svou nižší cenu a prověřenou kvalitu. Předností je rychlý ohřev TUV, tichý provoz nebo třeba digitální displej, sloužící k jednoduchému ovládání. Nevýhodou je však energetická třída C, stejně jako emisní třída 3 oproti standardní třídě 5 a 6. Spalovat je možné jak klasický zemní plyn, tak propan nebo butan. Spotřebitelé si chválí jeho tichý provoz i snadné zapojení, dosahuje výkonu necelých 25 kW a jeho účinnost je 92,8%.

+ Nízká cena, spolehlivost
Starší technologie

Junkers CerapurCompact ZWB 24-1 DE

Junkers CerapurCompact ZWB 24-1 DE recenze a test

Plynový kondenzační kotel s ohřevem vody Junkers CerapurCompact ZWB 24-1 DE je oblíbený a cenově průměrný kondenzační kotel. Jeho přednosti tkví v technologii CerapurCompact, která slibuje vytápění i ohřev TUV na vysoké úrovni. Ohřev TUV je realizován průtokovým ohřívačem, který zajišťuje hned po otočení kohoutkem stabilní teplotu vody. Zákazníci si pochvalují zejména kompaktní rozměry, přičemž nahrazení starého kotle tímto jde většinou bez potíží. Kromě toho je také zajímavý digitální panel, na kterém je přehledně zobrazeno vše potřebné.

+ Technologie CerapurCompact, vysoká účinnost až 109%
Pouze průtokový ohřívač TUV

Destila DPL 18 A-H

Destila DPL 18 A-H recenze a test

Kotel na plyn Destila DPL 18 A-H je stacionárního typu s atmosférickým hořákem. I kvůli tomu je jeho energetická kategorie C, což je potřeba brát v úvahu. Mezi spotřebiteli jsou plynové kotle Destila oblíbené a vrací se k nim i poté, co jejich původní dosloužil. Konstrukčně se jedná o jednoduché stacionární provedení s maximálním výkonem 18 kW a vyšší hmotností 93 kilogramů. Jako zdroj se používá zemní plyn a dosahuje účinnosti 90 – 92%.

+ Kvalitní provedení, jednoduché ovládání
Zastaralejší technologie

Protherm Gepard Condens 25 MKO-A

Protherm Gepard Condens 25 MKO-A recenze a test

Plynový kotel pro domácnost Protherm Gepard Condens 25 MKO-A dokáže zaujmout zejména nízkou cenou a jeho předností je možnost napojit ohřev TUV na zásobník. Při nízkých provozních nákladech potěší jeho vysoká účinnost až 108,5% i jeho emisní třída NOx5. Uživatelé si pochvalují nejenom jednoduché ovládání, ale také dlouhou životnost. Kotel disponuje funkcí autodiagnostiky, vysoce účinným čerpadlem nebo digitálním ovládáním. Příjemně potěší také trojcestný ventil, který je součástí dodávky a není jej proto třeba dokupovat.

+ Trojcestný ventil součástí balení, nižší cena, moderní ovládání
Je třeba doinstalovat ohřev TUV

Baxi Prime 24

Baxi Prime 24 recenze a test

Kombinovaný kotel Baxi Prime 24 je zástupcem základních kondenzačních plynových kotlů. Za příznivou cenu zákazník získá zařízení, které dokáže efektivně vytápět i větší prostory, a to včetně ohřevu TUV. Zajímavostí kotle Baxi Prime 24 je velmi nízká hmotnost, která činí pouhých 26 kilogramů. Ovládání je řešeno pomocí LCD digitálního displeje a je velmi pohodlné a intuitivní, sekundují k tomu otočné knoflíky, které jsou oddělené jak pro vytápění, tak pro ohřev TUV. Potěšující je i emisní třída NOx 5, jen bohužel jeho účinnost nelze dohledat.

+ Praktické otočné knoflíky, tichý provoz
Účinnost není uvedena

Viadrus K4 K4G3H24ZW

Viadrus K4 K4G3H24ZW recenze a test

Plynový kotel do bytu Viadrus K4 K4G3H24ZW se řadí do skupiny závěsných kondenzačních kotlů. Cenou patří k průměru, za to vybaveností je na tom tento kotel velmi dobře. Mohou za to nejenom kvalitní komponenty, mezi kterými je i řídící jednotka značky Honeywell, ale také jednoduchá obsluha v čele s jednoduchým displejem a tlačítky. Za zmínku stojí i široký rozsah modulace, stejně jako tichý chod, který potvrzují i spokojení spotřebitelé. Má velice kompaktní rozměry a výrobce jej dodává v barvě bílé, černé, stříbrné a červené.

+ Tichý chod, čtyři barevná provedení, malé rozměry
Bez zásobníku

Vaillant VUW 306/5-5 ecoTEC plus

Vaillant VUW 306/5-5 ecoTEC plus recenze a test

Závěsný kondenzační plynový kotel Vaillant VUW 306/5-5 ecoTEC plus, jak název napovídá, vyniká svým úsporným provozem. Kromě toho je možné kotel plynule regulovat, a to od 17 % výkonu až po plný výkon, který činí 29,9 kW. Předností je i integrální kondenzační výměník z nerezové oceli, díky kterému je maximalizována životnost tohoto plynového kotle. Příznivě je vnímán i vestavěný trojcestný ventil, který proto není třeba dokupovat zvlášť. Kotel disponuje funkcí AQUA Comfort, která předehřívá dodávku vody pro její okamžité použití.

+ Předehřev vody AQUA Comfort
Vyšší cena

Protherm Gepard 23 MOV

Protherm Gepard 23 MOV recenze a test

Plynový kotel do rodinného domu Protherm Gepard 23 MOV je ideální jako plynový kotel na vytápění a ohřev vody. Nízká cena má za následek nepříliš příznivou emisní třídu NOx3, na druhou stranu je konstrukce jednoduchá a slibuje dostatečnou spolehlivost. Ovládání je přívětivé, neboť nabízí jednoduchý přehledný display, za to však jeho účinnost 90,3% nepatří mezi nejvyšší. Jeho nízká cena v čele je však hlavním důvodem pro všeobecnou oblíbenost mezi velkým počtem zákazníků, výkon má 23 kW a jedná se o kombinovaný kotel.

+ Kombinovaný kotel s průtokovým ohřevem vody, nízká cena
Menší účinnost

Nejprodávanější kondenzační kotle na trhu

Mezi nejprodávanější kondenzační kotle patří:

  • Protherm
  • Baxi
  • Junkers
  • Viessmann

Cena plynového kotle je nejčastěji 30 000 až 60 000 Kč. Naprostá většina je závěsných, některé také s bojlerem.

Jak vybrat plynový kotel

Plynové kotle jsou nezastupitelným a oblíbeným zdrojem tepla a teplé vody v každém rodinném domě. Není to jen tím, že právě na tento typ kotle je možné získat takzvanou kotlíkovou dotaci, ale je to také díky výhodám, které plynové kotle nabízí. Mezi hlavní výhody patří příznivá účinnost, ale i dlouhá životnost, která čítá k 20 letům provozu. Kromě toho je plynový kotel příznivý tím, že po spalování plynu nezůstává žádný odpad, ale pouze spaliny, případně kondenzát, o který se není třeba starat. To stejné platí i pro skladování topiva, které je taktéž bezstarostné. Při otázce nákupu nového kotle se zájemci setkají se dvěma základními typy kotlů – běžné (atmosférické, turbo) a kondenzační.

Typ plynového kotle

Atmosférický plynový kotel

Jejich podstatou je spalování paliva, nejčastěji zemního plynu, propanu nebo butanu, přičemž spaliny jsou odváděny komínem bez dalšího využití. Tento typ kotle je poměrně zastaralý, a to zejména pro menší účinnost celé soustavy. Při vytápění tímto kotlem se podstatná část vyprodukovaného tepla odvádí komínem, což činí vytápění méně úsporné.

Kondenzační plynový kotel

Jejich výhoda tkví v možnosti využití vodních par, které jsou obsažené ve spalinách. V útrobách tohoto typu kotle se nachází tepelný výměník, který umožní vodní páře zkondenzovat, čímž se uvolní skupenské teplo, které následně slouží pro předehřev topné kapaliny. Díky tomu neodchází teplá vodní pára komínem, ale její energie je opět využita, čímž je zajištěna větší účinnost celého vytápění. Tento typ kotle je obecně dražší než klasický, avšak cenový rozdíl je během několika let používání smazán vlivem úspory provozu.

Ohřev užitkové teplé vody

Plynový kotel na vytápění a ohřev vody může fungovat v takzvaném kombinovaném režimu. To znamená, že dokáže ohřívat nejenom topnou kapalinu, která je rozváděna do topných těles, ale také se postará o ohřev užitkové vody. K těmto účelům se využívá hned několika systémů:

  • Průtokový ohřívač – poskytuje teplou vodu jen v omezeném množství, respektive voda je ohřívána až při odběru, není tedy vytvořena žádná zásoba. To při odběrech z několika míst může znamenat nedostatek teplé vody, tedy menší uživatelský komfort.
  • Integrovaný zásobník vody – jde o efektivnější řešení než předchozí, ale přináší to s sebou určité ústupky. Zpravidla je zásobník poměrně malý a tyto kotle jsou také přirozeně dražší.
  • Sestava kotle a externího zásobníku – dostupný objem teplé vody je největší, a proto takový systém pokryje i velký odběr teplé vody. Je však finančně náročnější, nehledě na větší zástavbové rozměry.

Konstrukce plynového kotle

Kromě samotného vnitřního uspořádání jsou kotle odlišné také tím, zdali jsou závěsné nebo stacionární. Stacionární plynový kotel je volně stojící, není proto třeba řešit upevnění ke zdi a podobně. Mají však mnohem větší hmotnost a zpravidla zabírají větší plochu. Oproti tomu závěsné plynové kotle se hodí i pro použití v koupelnách či menších místnostech, mají nižší hmotnost, a navíc je možné využít prostor i pod nimi. Jejich složitost však tkví v ukotvení ve zdi, které musí být provedené vskutku profesionálně, a to s ohledem na typ zdi.

Způsob odvádění spalin

Při odvodu spalin je nejčastěji plynový kotel zapojen do komínu, existuje však i plynový kotel s odtahem přes stěnu. Zatímco turbo kotel (turbokotel) se starou technologií provozu pro odvod spalin nepotřebuje nijak zvlášť upravený komín, pro odvod spalin u kondenzačního kotle je potřeba používat vyvložkovaný komín, nebo speciální nerezové potrubí. Děje se tak z důvodu odlišného složení spalin.

Účinnost plynového kotle a emisní třída

Na první pohled může u kondenzačních kotlů zaujmout účinnost převyšující 100%, což z fyzikálního hlediska znamená perpetuum mobile. Ve skutečnosti však jde o teoretickou účinnost, která je dána součtem účinnosti klasického spalování a dalšího využití tepla z teplých vodních par obsažených ve spalinách. Proto je možné dosáhnout účinnosti vyšší než 100 % jen a právě u kondenzačních plynových kotlů.

Pokud vás zajímá, jak je na tom kotel s emisemi, měli byste sledovat i emisní třídu NOx. Moderní plynové kotle disponují třídou 5 až 6, která je pak tou nejlepší. Starší turbo kotle jsou pak k dostání nejčastěji v třídách 3. Oxidy dusíku jsou globálně omezovány, neboť mají negativní vliv na životní prostředí. Proto je žádoucí používat jen ekologické plynové kotle alespoň s emisní třídou 5.

Výkon kotle

V základě je třeba rozlišovat výkon pro vytápění a výkon pro ohřev teplé vody. Jednotlivé hodnoty se totiž značně liší, což se podepíše i na spotřebě plynu. Volba plynového kotle a jeho výkonu závisí na prostoru, který máte v plánu vytápět. Logicky proto platí přímá úměra, tedy čím větší prostor budete chtít vytápět, tím výkonnější musí být plynový kotel.

Plynové kotle jsou k dostání s plynulou regulací výkonu, proto není třeba využívat stále maximální možný výkon. Nemá však smysl pořizovat plynový kotel s vysokým výkonem, který následně bude využíván třeba pouze z jedné třetiny. S volbou potřebného tepelného výkonu vám pomohou specialisté, se kterými byste měli nákup a následnou instalaci plynového kotle aktivně řešit.

Ovládací prvky

Zatímco plynové kotle měli v minulosti jen klasická tlačítka a jednoduché ovládací prvky, v dnešní době jsou k dispozici kotle s LCD displeji. To znamená přívětivější ovládání, což platí zejména pro kombinace klasických tlačítek, otočných knoflíků, a právě digitálních displejů. Důležité také je, aby na displeji byly zobrazeny všechny údaje, které jsou k provozu potřebné.

Výrobci a servis

Při pořizování kotle je třeba brát ohled i na to, jací výrobci mají ve vašem okolí svá servisní střediska, případně kolik servisních techniků si poradí s danou značkou. Bylo by kontraproduktivní kupovat plynový kotel za skvělé peníze, ale od neznámé značky, která nemá ve vašem místě zastoupení. V takové situaci by totiž nastal problém při servisních prohlídkách nebo jakékoliv závadě, kterou byste museli řešit s technikem, jenž nemá dostatečné zkušenosti s daným plynovým kotlem. Proto není od věci udělat si přehled výrobců a možných servisů plynových kotlů ve vašem okolí. Vyhnete s tak nepříjemnému zjištění v tu nejméně vhodnou chvíli, a to třeba při závadě v zimních měsících.

Instalace kotle

Výběr plynového kotle není vhodné realizovat zcela svépomocí. Vždy je třeba se poradit s někým zkušeným, a to zejména v případě, kdy má přijít na řadu instalace. V takovém případě je dokonce nutné nechat veškerou práci na specialistech, kteří se postarají nejenom o vhodné umístění, ale také zprovoznění a nastavení všech ovládacích prvků, a to včetně interiérové ovládací jednotky. Právě díky této jednotce (termostatu) budete moci ovládat plynový kotel z pohodlí interiéru a nikoliv třeba ze sklepa, nebo z technické místnosti.

Otázky při výběru kotle na plyn

Jaký plynový kotel pro domácnost?

Pro domácnost jsou jednoznačně nejvhodnější kondenzační plynové kotle, na které lze čerpat státní dotace. Plynový kotel do rodinného domu či bytu by měl hlavně výkonnostně odpovídat velikosti vytápěného prostoru, což je nutné si dopředu vypočítat, nebo vám s tím pomohou odborníci. Pakliže v domácnosti potřebujete pouze vytápět, vyberete si jiný model než v případě, kdy plynový kotel budete používat i na ohřev vody. Porovnání plynových kondenzačních kotlů se tak nevyhnete.

Jaká je životnost plynového kotle?

Spotřebitelé měli u turbo kotlů nezřídka zkušenost s životností i 25 let, v současnosti se u kondenzačních kotlů udává jejich životnost mezi 15 až 20 lety. Životnost plynového kotle ovlivňuje jeho výrobní kvalita, kvalita součástek a zejména pak intenzita jeho užívání. Je vskutku běžné čas od času na plynovém kotli vyměnit dílčí součástky. Nikdy byste neměli zapomínat na pravidelný servis a kontrolu technikem, který může i třeba fatální závadu včas odhalit a předejít tak předčasné výměně kotle za nový.

Jaké jsou nejlepší značky plynových kotlů?

Značky, potažmo výrobci, jsou u jakéhokoliv zboží do velké míry subjektivním hlediskem, které má každý ovlivněný dosavadními zkušenostmi, nebo doporučeními. U nás jsou nejrozšířenější výrobci Protherm, Vaillant, Junkers, Baxi, či Viadrus. Z praktického hlediska se zaměřte na dostupnost servisních středisek ve svém okolí, je více než vhodné mít právě servis ke své značce v dostupné vzdálenosti. Následně již samotný výběr určují preference jednotlivce, který model a výrobce nejvíce odpovídá jeho potřebám.

Jak funguje kondenzační kotel se zásobníkem?

Kondenzační plynový kotel se zásobníkem může mít zásobník integrovaný (do 15 litrů), nebo externí s objemem v řádek stovek litrů. Zásobník slouží k okamžitému čerpání velkého množství teplé vody, aniž by se vám stalo, že se průtok teplé vody zmenší, nebo se přísun teplé vody dokonce zastaví. Voda se tak stále udržuje na nastavené teplotě a buďto koluje v soustavě radiátorů, nebo je připravena ihned k napuštění vany, k umytí rukou, nebo ke sprchování.