Vybíráme nejlepší kempingový plynový vařič

TOP 3 outdoorové vařiče

Campingaz Bleuet Micro Plus

Meva PICAMP 2136

Jetboil FLASH

Lehký a skladný turistický vařič, ideální na cesty. Je dodáván v setu s kartuší CV 300 a má patentovaný systém Easy Clic Plus.Dvouplotýnkový plynový vařič s plynulou regulací plynu a připojením na PB lahve. Jednoduchý a lety ověřený produkt.Výkonný plynový vařič, který splňuje vysoké nároky a je vhodný pro opravdové nadšence outdoorových aktivit. Má mnoho praktických doplňků.
+ Sklopné ramínko a ergonomický knoflík, kartuše součástí+ Kvalitní, lety ověřený produkt+ Velmi výkonný a skladný, mnoho doplňků
- Méně častý narážecí ventil- Bez elektrického zapalování- Vyšší cena

Orientační Cena
599 Kč

Orientační Cena
784 Kč

Orientační Cena
2 980 Kč

Patříte mezi nadšence pobytu v přírodě, campingu či turistiky a hledáte vhodný způsob jak ohřát vodu na čaj, uvařit polévku či vydatný oběd bez nutnosti využití elektřiny? Pro tyto případy je ideálním řešením právě plynový vařič. Může mít podobné využití jako indukční vařič jen s tou výhodou, že plynový vařič lze využít i v místech bez připojení k elektrické síti. Jako zdroj energie je v tomto případě plyn propan-butan, plněný do PB lahví nebo malých kartuší. Plynové vařiče jsou na trhu dostupné v mnoha variantách. Nejrozšířenější variantou je kempingový vařič a další oblíbenou a velice praktickou obměnou je turistický vařič. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší plynové vařiče pro rok 2023, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší plynové vařiče (Test 2023)

VzhledModelTypPočet hořákůVýkonHmotnostSpotřeba palivaZdroj plynuDostupnost
VAR 2 recenze a testVAR 2Turistický12800 W110 g150 g/hKartuše
Campingaz Bleuet Micro Plus recenze a testCampingaz Bleuet Micro PlusTuristický11300 W180 g90 g/hKartuše
Coleman Fyre Lite Start recenze a testColeman Fyre Lite StartTuristický13200 W102 g225 g/hKartuše
Meva PICAMP 2136 recenze a testMeva PICAMP 2136Kempingový22400 W1300 g200 g/hPB lahev
Campingaz Base Camp recenze a testCampingaz Base CampKempingový23200 W1500 g180 g/hPB lahev
Jetboil FLASH recenze a testJetboil FLASHTuristický12600 W371 g100 g/hKartuše
Campingaz 400-S STOVE recenze a testCampingaz 400-S STOVEKempingový24400 W6000 g310 g/hPB lahev
Pinguin Hiker recenze a testPinguin HikerTuristický13000 W96 g-Kartuše
Yate Camping K620 recenze a testYate Camping K620Kempingový11480 W430 g-PB lahev
Vango Diner Cooker recenze a testVango Diner CookerKempingový31900 W4600 g-PB lahev

Zobrazit celou nabídku

Recenze plynových vařičů

VAR 2

VAR 2 recenze a test

Turistický vařič VAR 2 je výjimečný svou nízkou hmotností, vysokým výkonem, snadnou obsluhou a jednoduchou regulací plamene. Tryska umístěná v hořákové části jej činí nenáročným na údržbu a díky své skladnosti je oblíbeným společníkem při turistice, horolezeckých výstupech či jiných outdoorových aktivitách. Standardně se používá s plynovými kartušemi, avšak je možné dokoupit redukci na 2kg PB bombu. Praktickým doplňkem je též stínidlo plamene. Získal ocenění Produkt roku 2015 a Produkt roku 2019 a samotná značka VAR je legendou mezi českými vařiči.

+ Nízká hmotnost, pohodlná regulace plynu, praktické pouzdro součástí
Kartuše není součástí

Campingaz Bleuet Micro Plus

Campingaz Bleuet Micro Plus recenze a test

Lehký cestovní vařič Campingaz Bleuet Micro Plus se se svými kompaktními rozměry snadno vejde do cestovní tašky, kde zabere jen minimum prostoru. Je opatřen sklopnými ramínky, které jsou výhodou zejména při transportu a ergonomickým knoflíkem pro snadnou ovladatelnost. Tento outdoorový vařič je dodáván v setu s kartuší CV 300 Plus a díky patentovanému systému Easy Clic Plus je připojení ke kartuši otázkou jen několika sekund. Nevýhodou může být nekompatibilní ventil k jiným typům plynových kartuší.

+ Sklopné ramínko a ergonomický knoflík, kartuše součástí
Méně častý narážecí ventil

Coleman Fyre Lite Start

Coleman Fyre Lite Start recenze a test

Outdoor vařič Coleman FYRELITE START disponuje vysokým výkonem 3200 W, nízkou hmotností a sklopnými ramínky pro snadný transport. Nejednoho outdoorového nadšence potěší i integrované závětří, díky čemuž jej lze využít v podstatě za každého počasí. Prodáván je v setu s kartuší Coleman® 300 Performance, která lze díky šroubovacímu systému ventilu kdykoliv oddělit od vařiče. Dle spokojenosti zákazníků, kteří jej již zakoupili, lze usoudit, že se jedná o kvalitně zpracovaný turistický vařič s dobrým poměrem cena/výkon.

+ Integrované závětří, textilní obal
Vyšší pořizovací cena

Meva PICAMP 2136

Meva PICAMP 2136 recenze a test

Campingový vařič Meva PICAMP 2136 je dvouplotýnkový plynový vařič, vhodný pro venkovní i vnitřní použití během turistiky, kempování, cest, k rekreaci, či pro případy výpadku elektřiny i na doma. Je vybavený dvěma hořáky s nezávislou regulací plynu pomocí otočného kolečka a díky dvěma kovovým opěrám na rameni s hořáky má dobrou stabilitu. Jedná se o plynový vařič na 2 kg bombu, která ovšem není součástí výrobku. Jedná se o tradiční plynový vařič, který svou jednoduchostí a kvalitním zpracováním patří mezi nejprodávanější vařiče.

+ Kvalitní, lety ověřený produkt
Bez elektrického zapalování

Campingaz Base Camp

Campingaz Base Camp recenze a test

Camping vařič Campingaz Base Camp je svým kompaktním provedením snadno přenosný a také velice stabilní. Jednoduše se obsluhuje a má dva na sebe nezávislé hořáky, které se regulují dvěma otočnými kolečky. Lze jej připojit ke 2 kg, 5 kg či 10 kg propanbutanové lahvi. Potěší svou přijatelnou cenou a nižší hmotností jen 1500g. Jako jeho nedostatek je třeba zmínit absenci sady pro připojení a odtlačného ventilu, který je třeba dokoupit.

+ Nižší cena, lehký a stabilní vařič na bombu
Chybí sada pro připojení a odtlačný ventil

Jetboil FLASH

Jetboil FLASH recenze a test

Jetboil FLASH je outdoor vařič, se kterým si můžete dopřát výhody rychlovarné konvice, ať už jste kdekoliv. Jedná se o unikátní systém, který je velice kompaktní, neboť kartuše, hořák a další příslušenství se pohodlně vejdou do přidané nádoby. Set se skládá z varné nádoby s FluxRing systémem, který snižuje spotřebu paliva na polovinu, hořáku s piezo zapalováním, regulací plamene a závětřím. Nechybí ani kartuše a praktická trojnožka pro lepší stabilitu. Nádoba je opatřena neoprenovým izolačním obalem s úchytem a gelovým indikátorem teploty. Součástí je rovněž i plastové víčko s nálevkou a lze k němu dokoupit mnoho doplňků.

+ Velmi výkonný a skladný, mnoho doplňků
Vyšší cena

Campingaz 400-S STOVE

Campingaz 400-S STOVE recenze a test

Robustní dvouhořákový plynový vařič Campingaz 400-S STOVE se svou hmotností 6 kg řadí mezi těžší plynové vařiče. Dva výkonné hořáky jsou doplněny o piezzo zapalování a patentovanou technologii ochrany proti větru WindBlock. Výkonná technologie Xcelerete zajišťuje stabilní výkon až 2200 W a snižuje spotřebu plynu a času strávený vařením. Výhodou jsou odolné stabilizační podstavce pro lepší výšku pracovní plochy, které lze snadno složit a pohodlný transport je zajištěn robustním víkem z lakované oceli s rukojetí. Pro své kvalitní zpracování a praktičnost je tento kempingový plynový vařič ideální pro několika člennou rodinu.

+ Bohaté vybavení, stabilita díky širokým nožičkám
Chybí hadice na připojení

Pinguin Hiker

Pinguin Hiker recenze a test

Outdoorový vařič Pinguin Hiker je lehoučký, skladný a jednoduchý na údržbu. Je vyrobený z kvalitní nerezové oceli a je rovněž odolný vůči větru, díky vestavěnému závětří na hořáku. Další předností je jeho nízká hmotnost a to pouhých 96 g, což ocení zejména ti, kterým při cestování záleží na každém gramu. Praktický plastový obal, který je součástí výrobku, jej ochrání před poškozením a vařič je díky němu velmi skladný. Je kompatibilní se závitovými kartušemi různých značek.

+ Cena/výkon, nízká hmotnost
Ventil na regulaci plamene působí křehce

Yate Camping K620

Yate Camping K620 recenze a test

Plynový vařič na bombu Yate Camping K620 zaujme svou jednoduchostí, dostatečným výkonem, který lze regulovat otočným kolečkem a přiměřenou velikostí plotýnky 180 mm. Plotýnka je vyrobená z kvalitní oceli, která unese i větší hrnec bez rizika převrhnutí či ohýbání. Součástí plotýnky je madlo pro snazší manipulaci. Tento malý plynový vařič lze bez nutnosti dokupování redukce připojit na 2kg propanbutanovou láhev a je tedy skvělým pomocníkem pro ohřev vody a přípravu jídla při cestování, v kempu či na chalupě. Mezi oblíbené plynové vařiče patří i díky své přijatelné ceně.

+ Velikost plotýnky, praktické madlo
Vyšší hmotnost

Vango Diner Cooker

Vango Diner Cooker recenze a test

Vango Diner Cooker je campingový vařič, který se pyšní třemi na sobě nezávislými plotýnkami a řadou praktických vychytávek. Plotýnky jsou vybaveny kvalitní mřížkou pro větší stabilitu nádob na ohřev a nechybí ani automatické piezzo zapalování. Výbava plynového vařiče zahrnuje také pevně uzavíratelné víko a praktické postranice pro efektivnější ohřev ve větrných podmínkách. Potěší nerezový odkapávací tác a 4 protiskluzové nožičky, které vařiči poskytnou dostatečnou stabilitu. Jedná se o kempový vařič s připojením na 5 – 10 kg bombu.

+ Zámek víka, bohatá výbava
Bez připojovací sady

Jak vybrat plynový vařič

Plynový vařič patří do povinné výbavy každého turisty, chataře, horolezce, zkrátka všech milovníků přírody a nadšenců turistiky a outdoorových aktivit. Snadno a rychle si na něm ohřejete vodu na horké nápoje či teplý pokrm. Pro použití v přírodě se hodí zejména proto, že nevyžaduje připojení k síti ani akumulátor. Zdrojem energie je v tomto případě plyn, konkrétně propan-butan, plněný v různých poměrech do láhví či kartuší rozličných velikostí.

Zvolit ten správný outdoorový vařič může být oříšek, ale zpočátku postačí si ujasnit pár základních kritérií. Nejprve je třeba rozhodnout kam a při jakých příležitostech budete vařič používat. Důležitou roli pak bude hrát zejména počet hořáků, hmotnost, výkon, skladnost, ovládání, stabilita a samozřejmě cena. Praktické funkce některých plynových vařičů můžou například usnadnit ovládání, manipulaci, či zlepšit celkový dojem z užívání.

Rozdělení vařičů

Při výběru plynového vařiče je rozhodující, pro jaký účel a do jakých podmínek chcete vařič použít. Nabízí se varianta kempingového vařiče, který využijete jako plynový vařič na chatu, na tábor, do obytných vozů nebo doma v případě výpadku elektřiny. U turistického vařiče, hraje prim zejména hmotnost a lepší skladnost. Lehký cestovní vařič tedy najde využití zejména při turistice, horolezectví a jiných aktivitách, kde se dbá na co nejnižší hmotnost.

Kempingový vařič

Mezi kempingovými vařiči najdeme též několik variant. Vybírat můžeme z klasických dvou a více plotýnkových, které mají výhodu větší stability, vyššího výkonu a lepší využitelnosti pro velkou skupinu lidí.

Plynový hořák na vaření však nemusí být vždy velký a těžký, na trhu jsou také varianty vařičů pouze s jednou varnou plochou, která je lehčí a manipulace s ním je snazší. Campingový vařič na propan butan se nejčastěji připojuje na plynovou bombu a PB lahev může být různé velikosti a objemu. Kromě typického využití na chatě může posloužit i při zahradní party, jako záložní vařič v případě výpadku elektřiny, v karavanu a podobně.

Turistický vařič

Plynový turistický vařič je lehký, kompaktní, snadno se skládá a v batohu nezabere mnoho místa. Využijete jej při chození po horách, během cestování, stanování a dalších aktivit, především pak tam, kde záleží na každém gramu. Je předurčený k připojení na plynovou kartuši, kterou lze vybrat z široké nabídky mnoha značek.

Výkon a spotřeba

Faktorem, který ovlivňuje rychlost ohřevu je výkon. Ten se u plynových vařičů pohybuje nejčastěji od 1300 W do 4000 W. Výkon lze snadno regulovat pomocí otočného kolečka či páčky umístěné přímo na vařiči. Při výběru zvažte, jak často a kolik lidí jej používá. Výkon u plynových vařičů je kolísavý, závisí mimo jiné na povětrnostních podmínkách a okolní teplotě. Spotřeba plynu se u plynových vařičů uvádí v g/h a je závislá na průtoku plynu tryskou a její velikostí.

Hmotnost

Ať už vybíráte plynový vařič na bombu, či lehký cestovní plynový hořák na kartuše, dalším důležitým parametrem, který je třeba vzít v úvahu, je jeho hmotnost. U campingových vařičů se váha pohybuje zpravidla kolem 1 kg, ale může se vyšplhat až na několik kilogramů. Naopak vařiče turistické bývají pro svůj účel lehké a váha se tudíž pohybuje kolem 100-300g.

PB lahev nebo kartuše?

Hořák na plyn využívá jako palivo směs plynu propan-butan, plněný v různých poměrech do plynových bomb či kartuší.

PB lahev

Vařič na plynovou bombu najde využití zejména tam, kde se vyžaduje větší výkon, dlouhá výdrž, přičemž váha není podstatným měřítkem. Plynová bomba se může připojovat k vařiči pomocí gumové hadice nasazené na ventil, nebo se šroubuje plynový vařič přímo na PB lahev. Jedná se o ekologičtější variantu, neboť lze bombu opakovaně doplňovat. PB bomby jsou dostupné v několika velikostech a to 2 kg, 5 kg a 10kg.

Kartuše

Pro plynový vařič na kartuše je typická nízká hmotnost a skladnost. Existují 2 typy kartuší, které se liší způsobem uchycení na plynový vařič, jedná se o kartuše napichovací a kartuše šroubovací. Na trhu je však dostupná ještě další varianta a to kartuše ventilová. Jedná se o patentovaný systém navržený značkou Campingaz a je kompatibilní pouze s vařiči této značky (zdroj: campingaz.com). Kartuše se po použití má vytřídit do sběrných míst kovového odpadu, ale najdou se i tací, kteří si kartuše sami doplňují, což výrobci vzhledem k bezpečnosti samozřejmě nedoporučují.

Funkce a vychytávky

  • Skladnost a manipulace – Propanbutanový vařič vhodně poslouží v místech bez možnosti připojení k elektřině, manipulace musí být tedy snadná a vařič by měl být skladný. Některé vařiče lze pohodlně složit a uložit do pouzdra či textilního obalu, který u mnoha vařičů bývá součástí balení. Větší camping vařiče lze poskládat a díky madlu pohodlně kamkoliv přenést.
  • Stabilita – Stabilita je daná zejména velikostí vařiče a jeho hmotností. Hořák na plynovou bombu je tudíž stabilnější, lze na něj postavit hrnec nebo pánev, bez rizika převrhnutí vařiče. Některé vařiče jsou opatřeny nožičkami či podstavcem pro zvýšení stability a praktickým doplňkem jsou stabilizační podstavce pro lepší výšku pracovní plochy.
  • Ochrana proti větru – Jako ochrana plamene před povětrnostními vlivy slouží závětří, které je u některých vařičů součástí konstrukce. Lze jej dokoupit i samostatně a použít pouze v případě nutnosti.
  • Piezo zapalování – Piezo zapalovač je praktickým doplňkem hlavně u kempingových vařičů s více plotýnkami. Funguje na principu mechanického křesadla, není k němu tedy potřeba jakékoliv napájení a objedete se tedy i bez křesadla, sirek, nebo zapalovače.

Otázky při výběru kempingového vařiče

Jaký turistický plynový vařič?

Přenosný plynový vařič je typický nízkou hmotností, velmi dobrou skladností, jednoduchou obsluhou a někdy i vysokým výkonem. Konstrukční zpracování bývá ve své podstatě velmi podobné, lišit se však může konkrétní zpracování, přítomnost závětří a poté hlavně výkon hořáku a jeho spotřeba. Dejte si také pozor na připojení ke kartuši, některé plynové vařiče jsou šroubovací, jiné narážecí.

Jaký plynový vařič na chatu?

Na chatu je bezesporu nejlepší variantou vařič na plynovou bombu. Vařiče které se připojují přímo na hrdlo PB lahve mohou mít jednu, dvě, někdy i tři plotýnky. Jejich výhodou je jednoduchost použití a kompaktnost, naopak jejich používání není tak pohodlné. Další vařiče se k PB lahvi připojují hadicí a můžete je pak umístit třeba na stůl, čímž se uživatelský komfort zvyšuje. Opět i u těchto můžete mít více plotýnek.

Jaké jsou nejlepší značky plynových vařičů?

S ohledem na typ plynového vařiče se rozlišují i nejlepší značky kempingových vařičů. U turistických vařičů jsou nejlepší značky Campingaz, Coleman, nebo Pinguin, zatímco u campingových dominují značky VAR, nebo Meva.

Kde koupit plynový vařič?

Nejjednodušší možností je pořízení plynového vařiče online přes jeden z mnoha internetových e-shopů. Výhodou je nejen nízká cena, ale i bohatá nabídka. Alternativně lze kvalitní plynové vařiče pořídit i v prodejnách Decathlon a na akci mívá kempingové vařiče i řetězec Lidl.