Vybíráme nejlepší postřikovač

TOP 3 postřikovače

Solo 402

Hecht 416 Accu

Hecht 459

Všestranný postřikovač vhodný pro malé zahrádky, balkony i do domácnosti. Jedná se o nejspolehlivější ruční postřikovač.Tichý aku postřikovač s výdrží až 4 hodiny nepřetržitého provozu. Automaticky se vypne, když uživatel nepostřikuje a šetří tím baterii. Velice snadno se ovládá.Výkonný motorový postřikovač s dvoutaktním motorem s dostřikem až 16 metrů. Je vhodný i pro postřik vysokých stromů. Dá se použít i jako fukar nebo pro aplikaci tuhých směsí.
+ Nastavitelná a otočná tryska, možnost dokoupení teleskopické trubky+ Baterie tlakuje za uživatele, tichý provoz, automaticky vypne při nepoužívání+ Všestranné využití, vhodný i na postřik vysokých stromů, příznivá cena
- Vyšší cena- Absence sítka u výstupu- Ovládací rukojeť je umístěna příliš blízko k tělu

Orientační Cena
560 Kč

Orientační Cena
2 190 Kč

Orientační Cena
5 990 Kč

Kvalitní zahradní postřikovač výrazně usnadní aplikaci ochranných postřiků a hnojiv prospěšných pro rostliny, trávník i ovocné stromy. Pomůže také při hubení nežádoucího plevele a škůdců. Navíc ho budete moci plně využít i v jiných odvětvích jako například ve stavebnictví, při deratizaci nebo při malování. Vybírat můžete ze spousty typů podle objemu, velikosti, druhu pohonu či podle způsobu nošení (postřikovač na záda nebo do ruky). Benzínový nebo elektrický postřikovač navíc tlakuje zcela za vás a zjednoduší vám tím práci. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší postřikovače pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší tlakové postřikovače

VzhledModelTyp postřikovačeZpůsob používáníObjemHmotnostČerpadloTlak/výkonDostupnost
Solo 402 recenze a testSolo 402TlakovýRuční2 l0,46 kgPístové2,5 bar
Gardena Comfort recenze a testGardena ComfortTlakovýRuční1,25 l0,7 kgPístové3 bar
Gardena 0822-20 recenze a testGardena 0822-20TlakovýRuční5 l1,57 kgPístové3 bar
Solo 461 recenze a testSolo 461TlakovýRuční5 l1,2 kgPístové3 bar
Proteco 10.80-PT-12 recenze a testProteco 10.80-PT-12TlakovýZádový12 l3 kgPístové3 bar
Solo 475 COMFORT 15 recenze a testSolo 475 COMFORT 15TlakovýZádový15 l4,7 kgMembránové4 bar

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší aku postřikovače

VzhledModelTyp postřikovačeZpůsob používáníObjemHmotnostČerpadloTlak/výkonDostupnost
Hecht 416 Accu recenze a testHecht 416 AccuAkumulátorovýZádový16 l4,4 kgPístové2,75 bar
Evika DJ 160 recenze a testEvika DJ 160AkumulátorovýZádový16 l3,1 kgPístové2,5 bar
Ryobi OWS 1880 recenze a testRyobi OWS 1880AkumulátorovýRuční3,5 l1,45 kgPístové30l / h

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší motorové postřikovače

VzhledModelTyp postřikovačeZpůsob používáníObjemHmotnostČerpadloTlak/výkonDostupnost
Hecht 459 recenze a testHecht 459MotorovýZádový14 l10,5 kgMembránové1,8 kW
STIHL SR 430 recenze a testSTIHL SR 430MotorovýZádový14 l12,2 kgMembránové2,9 kW

Zobrazit celou nabídku

TIP:

Recenze postřikovačů

Solo 402

Solo 402 recenze a test

Ruční postřikovač Solo 402 je vhodný pro malé zahrádky nebo balkony. Díky své malé velikosti se uplatní i v domácnosti, ať už pro ošetření pokojových rostlin, kropení prádla nebo při úklidu. Jedná se o nejoblíbenější a nejspolehlivější ruční postřikovač. Stačí pouze pár pohybů pákou a čerpadlo vytvoří tlak dostačující pro celý objem nádoby. Přetlakový ventil se stará o upouštění tlaku, aby nedošlo k vylití. Velkou výhodou je možnost nastavení intenzity postřiku od paprsku až po rozprášení. Také lze změnit směr postřiku, což umožňuje postřikovat rostlinu zespodu.

+ Nastavitelná a otočná tryska, možnost dokoupení teleskopické trubky
Vyšší cena

Gardena Comfort 1,25l

Gardena Comfort recenze a test

Ruční tlakový postřikovač Gardena Comfort se skvěle uplatní na malých zahradách. Ergonomická rukojeť pumpy s tlumeným nárazem usnadňuje tlakování nádoby. K postřikování poté stačí pouhé stisknutí tlačítka. Díky ukazateli hladiny snadno zjistíte, kdy je potřeba doplnit další kapalinu. Trysku je možno nastavit dle intenzity od proudu až po mžení. Bezpečnostní ventil se stará o upouštění přebytečného tlaku v nádobě. Dostatečná velikost plnícího otvoru zjednoduší plnění, čištění a míchání kapalin. Filtr na sací trubce ji chrání před ucpáním.

+ Ukazatel hladiny, velikost plnícího otvoru, ochranný filtr
Malá nastavitelnost trysky

Gardena 0822-20 5 l

Gardena 0822-20 recenze a test

Zahradní postřikovač Gardena o objemu 5 l s mechanickým typem tlakování pomůže s ošetřením rostlin na menších zahradách. Tlakuje se pomocí rukojeti ve tvaru D pro pohodlnější a snadnější manipulaci. Při postřikování spodní strany listů oceníte také šikmý výstup postřiku. Díky držadlu se dá dobře přenášet a pro ještě větší pohodlí je vybaven popruhem na jedno rameno. Navíc na něm najdete také spouštěcí tlačítko s trvalou aretací. Výhodou je delší hadice pro postřikování větších rostlin nebo stromů.

+ Bezpečnostní ventil, ramenní popruh, úhlová tryska
Chybí manometr, špatně viditelný obsah čirých tekutin

Solo 461

Solo 461 recenze a test

Ruční tlakový postřikovač Solo 461 s objemem 5 l je spolehlivý pomocník při postřikování rostlin. Prodává se spolu s ramenním popruhem. Tlakuje se manuálně pístovým čerpadlem. Na rukojeti najdete tlačítko s aretací pro trvalý provoz. Výrobek se dodává se štěrbinovou tryskou pro plošný postřik a součástí je také kruhovitá tryska s postřikem ve tvaru kužele. K postřikovači Solo lze ještě dokoupit řadu dalšího příslušenství. Na přístroji se nachází také praktický držák na vyměnitelné trysky.

+ Tlačítko pro trvalý provoz, dostupnost příslušenství, držák na trysky
Špatně viditelné značky pro měření objemu v nádobě

Proteco 10.80-PT-12

Proteco 10.80-PT-12 recenze a test

Tlakový zádový postřikovač Proteco byl zvolen produktem roku 2019 a chlubí se kvalitním těsněním, prodlužovací tyčí a dvěma tryskami v balení. Prodlužovací tyč obzvlášť usnadní postřik na těžko dostupných místech. Tento postřikovač s nádrží o objemu 12 l najde využití na větších zahradách, ve vinicích nebo při deratizaci. Tlakuje se snadno pomocí páky na boku přístroje i během postřikování. Ramenní popruhy zajišťují pohodlné nošení při práci. Díky filtru na plnícím otvoru se nečistoty nedostanou do nádoby.

+ Dvě trysky součástí balení, nízká cena, prodlužovací tyč
Návod, nevhodný pro leváky

Solo 475 COMFORT 15 l

Solo 475 COMFORT 15 recenze a test

Produkt německé značky Solo s tlakem 4 bar disponuje nádrží o objemu 15 l. Jedná se o zádový tlakový postřikovač vyrobený z lehkých, ale pevných plastů, díky kterým je kapalina chráněna před UV zářením. Tlakuje pákou na boku nádoby, kterou lze přehodit na druhou stranu v případě potřeby. Tlak je možno regulovat ventilem. Postřikovač je vybaven membránovým čerpadlem, tudíž je vhodný i na hustější kapaliny. Tvar nádrže je uzpůsoben zádům a ramenní popruhy jsou vypolstrovány pro maximální pohodlí. Výhodou je také dlouhá hadice umožňující široký rádius ovládání.

+ Dostupnost příslušenství, kvalitní membránové čerpadlo, vhodný i pro leváky
Špatná čitelnost stupnice objemu

Hecht 416 Accu

Hecht 416 Accu recenze a test

Akumulátorový zahradní postřikovač od značky Hecht je napájen z 12 V /7 Ah akumulátoru, který tlakuje kapalinu až na 2,75 bar. Na jedno nabití vydrží nepřetržitě a tiše pracovat až 4 hodiny. Baterií není tlakována hlavní nádrž, takže lze kdykoliv dolévat kapalinu bez potřeby upouštění tlaku. Pistole s rukojetí je upevněna na 1,5 metru dlouhé hadici a tyč s tryskou o délce 50 cm zvyšuje komfort při práci. Čerpadlo samo vypne, když uživatel nepostřikuje. Akumulátor a nabíječka jsou součástí produktu.

+ Baterie tlakuje za uživatele, tichý provoz, automaticky vypne při nepoužívání
Absence sítka u výstupu

Evika DJ 160

Evika DJ 160 recenze a test

Šestnáctilitrový aku postřikovač Evika vás díky malé výkonné baterii ušetří od pumpování. Má nastavitelnou intenzitu střiku od silného proudu až po jemnou mlhu. Polstrované ramenní popruhy doplňuje bederní pás pro ještě větší pohodlnost. S kovovou teleskopickou tyčí se dostanete i do hůře dostupných míst. Akumulátor vydrží pracovat nepřetržitě skoro 4 hodiny a je plně nabit za 150 minut. Součástí produktu je sada vyměnitelných trysek. Na postřikovači také najdete indikátor vybití baterie.

+ Sítko v plnícím otvoru, bederní pás, indikátor vybití
Výrobce neuvádí mnoho informací o produktu

Ryobi OWS 1880

Ryobi OWS 1880 recenze a test

Menší akumulátorový postřikovač Ryobi má objem 3,5 litru. Jeho tvar a konstrukce trysky ulehčuje postřikování jednou rukou. Baterie, která standartně není součástí produktu stejně jako nabíječka, je kompatibilní s dalšími přístroji od výrobce Ryobi řady ONE+. To ocení ti, kteří již nějaké nářadí s tímto akumulátorem mají. Postřikovač je vylepšen vestavěnou odměrkou pro lepší přehled o kapalině. Jeho váha je bez baterie 1,45 kg. Postřik se ovládá jednoduše stiskem tlačítka.

+ Kompatibilita baterie s ostatními přístroji Ryobi ONE+, snadná manipulace i údržba
Chybí popruh na rameno

Hecht 459

Hecht 459 recenze a test

Robustní benzínový postřikovač Hecht je vybaven dvoutaktním motorem s výkonem 1,8 kW s dosahem až 16 metrů. Má široké využití na zahradě v podobě rosiče nebo fukaru. Díky membránovému čerpadlu ho lze použít i k aplikaci tuhých granulových směsí. Jeho hmotnost je 10,5 kg a objem nádrže je 14 litrů. Pohodlnost při práci zajišťují měkké ramenní popruhy. Je vhodný i pro postřik vysokých stromů bez nutnosti použití dalších pomůcek.

+ Všestranné využití, vhodný i na postřik vysokých stromů, příznivá cena
Ovládací rukojeť je umístěna příliš blízko k tělu

STIHL SR 430

STIHL SR 430 recenze a test

Motorový postřikovač Stihl s dvoutaktním motorem o výkonu 2,9 kW umožňuje dostřik až 14,5 metru. Přístroj má hmotnost 12,2 kg. Jeho skvělou vlastností je antivibrační systém ulevující zádovému svalstvu. Také v rukojeti je pouze minimální vibrace, čímž se zvyšuje komfort při manipulaci. V motoru se nachází tlumící prvek ElastoStart, který snižuje trhavé síly při startování. Ramenní popruhy jsou vyráběny pro maximální pohodlí a rovnoměrné rozložení váhy přístroje na zádech. Součástí jsou 3 mřížky různých tvarů pro přizpůsobení tvaru a směru postřiku.

+ Antivibrační systém, 3 mřížky součástí
Nutnost držet plyn palcem po celou dobu provozu, těžší hadice

Jak vybrat postřikovač

Při výběru toho správného postřikovače si musíte nejprve spočítat, jak velkou plochu budete postřikovat a určit jaký typ vám bude nejvíce vyhovovat. Zda postačí ruční postřikovač nebo raději zádový. Jestli dáváte přednost motoru, baterii anebo jednoduchému manuálnímu přístroji. Důležitými faktory jsou také tlak a hmotnost produktu.

Typy postřikovačů

Na trhu naleznete spoustu typů postřikovačů lišící se svým objemem, způsobem nošení, tlakem, způsobem tlakování, tvarem trysky a samozřejmě hmotností. Skoro všechny postřikovače jsou vyráběny z plastu a disponující nízkou váhou. Narazit však můžete i na produkty z kovu, které mají dlouhou životnost.

Ruční postřikovač a rozprašovač

Tento postřikovač se při aplikaci tekutiny drží jednoduše v ruce. Je tedy vhodnější pro menší zahrady a předzahrádky. Využití najde i na balkónech a v bytech při ošetřování pokojových rostlin. Neméně užitečný je i při kropení prádla nebo při úklidu domácnosti. Objem má maximálně 5 litrů. Ruční postřikovače o objemu 3-5 litrů jsou většinou doplněny ramenním popruhem pro snadnější manipulaci.

Zádový postřikovač

Postřikovač na záda je vhodný pro větší zahrady. Nosí se na zádech jako batoh a v ruce se drží pouze hadice. Máte tak stále jednu ruku volnou. Některé mají pouze jeden popruh na zavěšení na jedno rameno.

Je vhodný pro střední zahrady či skleníky. Hlavně u objemnějších nádob je důležité zvolit správný materiál ramenních popruhů, aby vám nezpůsobovaly bolest a byly pohodlné. Zádové postřikovače lze sehnat v různých variantách.

  • Motorový (benzínový) postřikovač – není zrovna ekologický. Je také dost hlučný, zato velice efektivní a rychle odvede svou práci díky dostřiku až 16 metrů. U těchto typů je třeba zohlednit objem motoru a výkon v kW a také jak velkou mají nádrž na palivo. Je vhodný do velkých zahrad, na pole, na vinice a vinohrady nebo do lesa. Je to skvělý postřikovač na stromy.
  • Akumulátorový postřikovač – elektrický postřikovač, který vydrží pracovat až 4 hodiny bez přestávky. Záleží však na velikosti zahrady, zda je výdrž dostačující. Doporučuje se zakoupení náhradní baterie pro případ vybití, protože některé potřebují do plného nabití i deset hodin. Poté lze baterie jednoduše měnit a pracovat bez omezení.
  • Tlakový postřikovač – protože nemá motor ani baterii, tlakuje se ručně pomocí páky na boku nádrže nebo svrchu. Jedná se o nejběžnější typ. Tlakovat můžete během postřikování, aniž byste museli čekat. Rukojeti těchto typů jsou skvěle uzpůsobeny pro jednodušší a pohodlnější pumpování.

Malířský postřikovač

Jde vlastně o zádový nebo přenosný typ, který je také nazýván jako postřikovač na vápno. Hodí se tedy k postřikům vápnem a malířskými emulzemi. Poslouží také k zastínění skleníku. Některé produkty mají zabudované automatické rozmíchávání emulze uvnitř nádoby, aby nedošlo k usazování. K dostání jsou také malířské pistole s malou nádržkou mimo čerpadlo a držíte ji v ruce. Výhodou je široké využití tohoto produktu.

Vozíkový postřikovač

Je vhodný pro ty, kteří chtějí ulevit svým zádům. Není však vhodný do náročnějších terénů a s vozíkem se při postřikování stále musí popojíždět. Většinou jsou však tyto typy vybaveny kvalitními koly, které mírné nerovnosti zvládnou. Do této kategorie patří hlavně objemnější postřikovače.

Zavlažovač / postřikovač trávníku

Uplatní ho hlavně vlastníci trávníku v anglickém stylu. Využití najde i v parcích, na golfových hřištích nebo při postřiku keřových ploch. Jejich výhodou je, že zavlažují automaticky a člověk musí pouze zapnout, vypnout a popřípadě posunout na jiné místo. Dále se dělí do následujících kategorií:

  • Rozprašovací – vyrábějí se s různými hodnotami rozstřiku podle velikosti zavlažované plochy. Jedna tryska zvládne zavlažit zhruba 80 m2.
  • Rotační – tento produkt se při postřiku otáčí a rovnoměrně zavlažuje trávník. Lze nastavit rychlost rotace. Průměrný dostřik této trysky je 20 metrů.
  • Úderový – je vhodný pro profesionálnější využití. Užijí ho i na vinicích nebo ve sportovních halách. Kvalitní úderové postřikovače mají dostřik skoro až 40 metrů.

Postřikovač za traktor

Ve velkých sadech či ve vinařství je potřeba sáhnout po velkokapacitních a výkonných postřikovačích. Dělí se podle stavby stroje.

  • Nesené – disponují dlouhými rameny, které efektivně ošetří velké množství rostlin na jeden zátah. Dají se sehnat s nádrží o objemu 200–3000 litrů. Jsou navrženy podle přísných norem a chlubí se dlouhou životností. Tento typ je uchycen za zadní část traktoru.
  • Tažené (návěsné) – u těch je rozdíl pouze v konstrukci a objemu. Je sestaven ve stylu návěsu, který traktor táhne za sebou. Jsou vyráběny s nádrží o objemu od 2000 do 5000 litrů.

Samojízdný postřikovač

Tento postřikovač je sám o sobě vůz s nádrží. Výhodou je, že zemědělec nemusí přehazovat postřikovač z traktoru a může ihned vyjet na pole a postřikovat.

Objem a váha postřikovačů

Malé postřikovače se vyrábějí ve velikostech od jednoho litru. Kvůli absenci popruhu jsou vhodné produkty o maximálním objemu do 3 litrů. Pro standartní malé zahrádky postačí postřikovač o objemu 5–11 litrů. Pro větší zahrady nebo skleníky s plochou nad 100 m² se doporučují postřikovače s nádrží o objemu až 20 litrů. Pro velkostatkáře jsou nejvhodnější velké stroje o objemu v řádech stovek nebo tisíců litrů.

Orientační objem s ohledem na typ:

  • Ruční postřikovače – do 3 l
  • Postřikovače s ramenními popruhy – 3-10 l
  • Zádové postřikovače – 10-20 l

Samozřejmě platí, že čím větší objem, tím větší váhu po naplnění postřikovače ponesete nebo potáhnete, proto na to nesmíte zapomenout při koupi. K váze tekutiny ještě musíme přičíst váhu postřikovače. Kvalitnější a lehčí materiály usnadní výrazně manipulaci s přístrojem. Menší pětilitrové typy váží kolem jednoho kilogramu, desetilitrové asi 3 kg a produkty o objemu 20 litrů kolem 5 kg. Avšak motorové typy s objemem 20 litrů obvykle váží více než 12 kg.

Typ čerpadla

Dalším důležitým faktorem při výběru postřikovače je typ čerpadla. Vybrat si můžete ze dvou:

  • Pístové (tlakové) čerpadlo – jde o nejčastější typ. Stará se o to, aby vznikl podtlak a tekutina byla nasáta do nádoby čerpadla. Píst poté svým pohybem tekutinu vytlačí hadicí ven. A aby bylo tlakování snadnější, velké postřikovače mají prostor pro tlakování uvnitř nádoby o objemu pár litrů. Bez problémů lze potom hlavní nádrž otevřít a doplnit ji tekutinou, aniž by byl ovlivněn tlak. U menších přístrojů se tlakuje celá nádoba. Ty jsou vybaveny upouštěcím ventilem.
  • Membránové čerpadlo – je vhodné při používání užitkové vody, ve které jsou různé nečistoty. Doporučují se také pro ty, kdo používají postřiky s větší hustotou. Tento typ čerpadla kapalinu nasaje a vytlačuje ji membrána odolná proti poškození. Nepotřebují důkladnou údržbu. Většinou jsou součástí motorových postřikovačů.

Tlak postřikovačů

Ve velkých zahradách s vyššími rostlinami je nutno zohlednit také tlak. Čím vyšší tlak, tím větší je dosah dostřiku. Běžné hodnoty tlaku se pohybují od 1,5 baru až do 6 barů. Průměrnému zahradníkovi postačí postřikovač s tlakem okolo 3 barů. Motorové postřikovače dosahují hodnot až 30 barů a zvládnou postříkat obrovskou plochu zahrady.

Postřikovací tlak:

  • Ruční postřikovače nad 5 l – min. 3 bar
  • Aku postřikovače – 5 až 6 bar
  • Motorové postřikovače – až 30 bar

Některé modely umožňují regulaci tlaku, což je šikovná funkce na ovlivnění dostřiku podle aktuální potřeby.

Výrobci motorových a akumulátorových postřikovačů uvádějí výkon přístroje v kW nebo v litrech za hodinu.

Výběr trysek

Velmi důležitým příslušenstvím jsou trysky. Sehnat lze velké množství trysek podle toho co, jak, a hlavně čím budete postřikovat. Některé modely obsahují základní trysky v balení. Opět se dělí do více kategorií:

  • Štěrbinové trysky – jsou nejpoužívanějším typem trysek. Mají široké použití díky své univerzalitě. U výstupu se nacházejí štěrbiny, z nichž se tekutina rozprašuje ve tvaru vějíře a rovnoměrně se rozptyluje v úhlu 65-120°.
  • Vířivé trysky – používají se hlavně při aplikaci insekticidů a fungicidů. Kapalina se na rostliny rozstřikuje ve tvaru kužele.
  • Nárazové trysky – doporučují se při používání kapalných hnojiv a herbicidů. Kapalina na konci trysky naráží na výřez, začnou se tvořit velké kapky a rozprašují se ve tvaru širokoúhlého vějíře.
  • Speciální například pro hnojení vápnem je nutno použít speciální trysku.

Příslušenství k postřikovačům

Ke kvalitním produktům lze dokoupit spoustu užitečných doplňků, které zjednoduší práci a zvýší efektivitu.

  • Tlakoměr / Manometr – praktická vychytávka pro postřikovače. Snadno zjistíte tlak v nádobě. Vhodný tlakoměr by měl být odolný proti tekutým hnojivům.
  • Mikrofiltr – zamezuje zanesení postřikovače mechanickými nečistotami a tím prodlužuje jeho životnost.
  • Postřiková tyč – najde využití při postřikování vysokých rostlin i korun stromů. Vyrábí se z tvrzeného hliníku, takže je její váha minimální.
  • Kloubová tyč – tato tyč je praktická díky svému kloubu. Zajistí snazší zamíření na určené místo.
  • Kompletovací tyč – na této tyči je umístěno více trysek. Dá se sehnat vertikální nebo horizontální tyč se třemi nebo více tryskami. Slouží k postřiku stromů a také více řádků najednou.
  • Prodlužovač – poslouží k ještě většímu prodloužení postřikovací tyče a nebudou potřeba ještě schůdky nebo žebřík.
  • Herbicidní kryt postřiku (zvon/kužel) – díky tomuto krytu se postřik dostane jenom tam, kam má. Vhodný je hlavně k hubení plevele, kdy se postřik nedostane k jiné rostlině. Spolu s tímto krytem se doporučuje používat ploché trysky kvůli rovnoměrnosti postřiku. Kruhové trysky by stříkaly kapalinu na stěnu krytu, stékaly by po nich a mohly by poškodit jiné pěstované rostliny.
  • Hloubková podzemní postřikovací tyč – tento speciální doplněk dopraví postřik až ke kořenům rostlin. Využívá se také k hubení škůdců a larev v půdě.
  • Rukojeť – protože rukojeť je část postřikovače, se kterou se budete nejvíce v kontaktu, je třeba nezanedbat ani ji. Kvalitní rukojeti mají dokonale vyřešený tok kapaliny bez velkého odporu, a přesto zachovávají maximální proudění přes trysku.
  • Transportní vozík – hodí se k modelům bez koleček. Zajistí snadný a pohodlný přesun rozprašovače na místo určení.
  • Práškovací souprava – protože ne všechny ošetřovací prostředky rostlin jsou ve formě tekutiny, sehnat se dá i práškovací souprava, která umožní použít i směsi v podobě prášku nebo granulí.
  • Servisní sada – nic nevydrží věčně, a tak se vyplatí mít v záloze nějakou servisní sadu na opravu postřikovače nebo rovnou náhradní díly nejlépe od stejného výrobce jako je daný výrobek.
  • Čistící prostředky – koupíte je u specializovaných prodejců. Pravidelné čištění prodlouží životnost přístroje. K dostání jsou i ekologické čistící prostředky, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.

Bezpečnost při postřikování

Při nákupu postřikovače nezanedbejte také nákup ochranných prostředků. Nezapomeňte si před aplikací nebezpečných chemikálií obléct vhodný oděv, obuv, ochranné brýle, rukavice, ochranný štít a zakrýt si dýchací cesty nejlépe respirátorem.

Důležitým faktorem při práci s postřikovači je také bezvětří. Při větrném počasí by se mohly postřiky dostat na jiné rostliny nebo zasáhnout vás či jiné osoby.

Chraňte nejen sebe, ale i přírodu. Vždy je potřeba si pořádně pročíst návody a postupovat podle pokynů výrobce postřikovačů a postřiků. Ředit postřikové kapaliny se mají zásadně přesně podle návodu. Odhadování koncentrací může mít dlouhodobé fatální následky. Obaly od chemických postřiků a hnojiv vždy vytřiďte podle informací na obalu.

Otázky při výběru zahradního postřikovače

Zádový nebo ruční postřikovač?

Záleží na velikosti zahrady a také na velikosti rostlin, které chce uživatel ošetřovat. Na malých zahrádkách bohatě postačí ruční postřikovač o objemu do 3 litrů, ale pro náročnější zahrádkáře je určitě potřeba zádový postřikovač o objemu 10 litrů a více.

Jak se liší postřikovač na stromy a trávník?

Postřikovač na vysoké stromy typicky obsahuje teleskopickou postřikovou tyč či prodlužovač. Postřikovač trávníku zahrnuje kompletovací tyč s více tryskami, které postřikují větší plochu najednou. Pro postřik určitých míst, například plevele, poslouží herbicidní kryt na trysku postřikovače ve tvaru kužele. Na zavlažování trávníku jsou nejúčinnější zavlažovací trysky (rotační, úderové nebo rozprašovací), které postřikují automaticky rovnou z hadice.

Je lepší motorový nebo aku postřikovač?

Motorový postřikovač je sice neekologický, hlučný a potřebuje palivo, za to je ale velice účinný a práce s ním jde od ruky. Uplatní se nejen na velké zahradě, ale i na polích, v sadech, na vinicích nebo při lesních pracích. Díky dostřiku až 16 metrů a tlaku až 30 barů zvládne ošetřit i koruny vysokých stromů. Spotřeba paliva motorových typů se pohybuje okolo litru za hodinu.

Aku postřikovač na baterii má menší výkon a tlak, musí se dobíjet baterie a časem se musí pořídit nová. Tento typ je ale výrazně tišší, lehčí a také levnější. Využití najde hlavně ve skleníku či fóliovníku, protože narozdíl od motorového přístroje nevylučuje zplodiny. Vydrží pracovat až 4 hodiny v kuse. Při pořízení druhé baterie je můžete jednoduše měnit a pracovat klidně celý den.

Jaké jsou nejlepší značky postřikovačů?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce postřikovačů patří Solo, Hecht, Stihl a Gardena.

Kde koupit zahradní postřikovač?

Zahradní postřikovač lze koupit v eshopu na internetu, nebo také v prodejnách OBI, Hornbach, Mountfield, nebo Bauhaus. Nejlevnější motorové postřikovače pak pořídíte okolo 5 000 Kč.